BeSastingvraagstükken De Christelijke Vakbeweging flZ" VAN ZUINIGHEID. Doodstraf geëist tegen Raufer. Hef verduurzamen van hout onder druk DINSDAG 13 APRIL 1948. LOSSE NUMMERS 10 CENT. 71e JAARGANG No. 30 Waalwijksche en Langstraatsche Courant verschijnt Dinsdag en Donderdag TEXT IEL HET WERELDTHEATER. HEFFINGEN INEENS ffl. Over het algemeen is het voor vele bezitters van een aanslag biljet Heffingen Ineens een duis ter probleem hoe de Inspecteur het belastingbedrag heeft bere kend. Ten gerieve van hen wil ik trachten dit te verduidelijken. Belastbare som Vermogensaan vvasbelasüng. Dit stelt voor het bedrag van de vermogensaanwas, verminderd met de vrijstellingen, b.v.: Vermogen 1 Jan. 1946 na af trek van alle belastingen tot en met 194.5 (waaronder ook klee ding, huisraad enz.) 40.000.— Vermogen 1 Mei 1940 15.000.— Aanwas 25.000.— Bij: „geschonken aan kinderen 5.000.— Vrijgesteld 30.000.' 5.000.- Belastbare som Ver- mogensaanwas- belasting 25.000.— (waarvan belast ^naar het tarief van 90 (voorbeeld 5.000.—) Dit gedeelte van dé aanwas wordt beschouwd als zwart" te zijn verdiend. De belasting hier van ad 90% 4500.— is ver meld in kolom 5 en moet direct worden betaald. Meestal heeft men hiervoor één maand tijd. - Het overige gedeelte van de aanwas, dus 25.000.— Af: zwarte' aanwas 5.000.— 20.000.— wordt belast met 50% 10.000.- en moet betaald worden binnen 5 maanden b.v. 20 Maart, 20 April, 20 Mei, 20 Juni en 20 Juli. Belastbare som Vermogensheffing. Ineens. Dit wordt ongeveer aldus be rekend: Vermogen 1 Jan. '46 40.000.— Af: huisraad, kleding enz. 2.000.— 38.000.- Af: Vermogensaan- wasbelasting 10.000 f 4500) 14.500.- Vermogen 23.500.— Vrijgesteld voor echt paar met 1 kind maximaal 20.000.— Belastbare som 3.500.— Belasting 4 140.—te be- talen in 3 termijnen van 4 maan. den, dus b.v. 20 Mei 1948, 20 Sept. '48 en 20 Jan. '49. Totaal-generaal der aanslagen. In bovenstaand voorbeeld is 't totaal 14640.'Wat er nog is over gebleven van de zekerheids stelling, wordt hierop direct>afge- schreven en is vermeld in kol. 9. Tegen de voorlopige aanslagen kan men bezwaar maken binnen i 2 maanden na de dagtekening, in- dien de Inspecteur van de aangif- j te is afgeweken of voor de Ver- mogensaanwasbelasting het 90 tarief is toegepast. VAN LOON. weigert elke samenwerking met de Communistische Eenheids- Vakcentrale Het bestuur van het Christelijk Nationaal Vakverbond heeft in een speciale vergadering zijn hou ding bepaald teg'enóver de E.V. C. en ue leden van deze z.g. een heidsvakcentrale. 1. In de laatste maanden wordt steeds duidelijker, dat de E.V.C. welbewust aanstuurt op revolu- tionnaire actie. Vanaf een cen trale plaats wordt aan de agen ten van deze organisatie bevel ge_ geven, stakingen uit te lokken, in 't bijzonder in die. gevallen en in die bedrijven, waar moeilijkheden bestaan. Het lijdt thans geen twijfel meer, dat de E.V.C. een mantel organisatie is van de Communis tische partij, die op haar beurt haar bevelen van elders ontvangt. 2.' Uit de houding, die de z.g. Eenheidsvakcentrale heeft aange nomen tegenover het Marshall plan, is thans officieel en publie kelijk komen, vast te staan, dat 't de E.V-C. niet gaat om het be lang van ons volk en van de Ne- iderlandse arbeidende stand. Ons land heeft voor zijn arbeidende bevolking dringend behoefte aan grondstoffen en machines. Als ge volg van de oorlog zijn wij ech ter zó arm geworden, dat wij de ze onmisbare grondstoffen en machines niet kunnen kopen. Het Europees Ijerstelprogram van Mi_ nister Marshall biedt ons thans de mogelijkheid, deze productie middelen aan te schaffen, waar door wij onder Gods zegen en met noeste vlijt tot nieuwe wel vaart kunnen komen. Zónder de ze hulp zullen wij nóg dieper in armoede en ellende geraken. De ze hulp is daarom een arbeiders? belang van de eerste orde. De E.V.C, heeft echter blij-, "kens haar officiële besluit al leen belang bij een vermeerdering van de nood. Zij wenst de arbei ders van Nederland en hun ge zinnen willens en wetens in nóg grotere ellende te storten, opddt zij rijp worden voor het bolsje wisme. Het officiële besluit van de E.V.C. is dus kennelijk niet een beslissina, ingegeven door 't belang van de Nederlandse arbei dersgezinnen, doch een beslissing ingegeven door revolutionnair- politieke bedoelingen. 3. Het Christelijk Nationaal Vakverbond erkent het recht en de vrijheid van iedere arbeiaer om vakverenigingen te stichten en om zich aan te sluiten bij de organisatie zijner keuze. Ook een E.V.C.-er bezit dit grondwettelijk recht en deze vrijheid. Dit recht* en deze vrijheid mo gen echter niet gebruikt worden met het doel te geraken 'tot op heffing van de vrijheid van de arbeidende stand. De Christelijke vakbeweging, die vanaf de eerste dag van haar bestaan heeft gestreden voor de vrijheid van de arbeidende stand, moet zich daarom met kracht verzetten tegeh ieder, die de rechten en vrijheden van ons volk wil gebruiken o"1 r\p arbeidende stand in een toestand van volko men slavernij te storten. NOp grond van deze feiten heeft het bestuur van het Christelijk Nationaal Vakverbond de vol gende besluiten genomen: 1. Het C.N.V. en alle bij het verbond aangesloten organisaties handhaven zonder reserve de reeds vroeger vastgestelde weige- ring om enige samenwerking in welke vorm ook aan te gaan met de E.V.C. Het C.N.V. richt op de meest -klemmende wijze tot alle Over heden van-Rijk, provincie en ge meenten, alsmede tot alle werk gevers en werkgeversorganisaties het verzoek, in geen enkele com missie of instelling een vertegen woordiging van de E.y.C. te be noemen en reeds gegeven erken ningen en-benoemingen in te trek ken. 3. Indien in bepaalde commis sies of instellingen, waarin bui ten medewerking van de bonafide vakbeweging de E.V.C. is verte genwoordigd, deze vertegenwoor diging onverhoopt zou worden gehandhaafd, zullen het C.N.V. en de daarbij aangesloten organi saties genoopt'worden, daarüitdc noodzakelijke consequenties te trekken. 4. Het C.'N.V. doet een ernstig beroep op alle arbeiders van Ne derland, geen gevolg te géVen aan misdadige aansporingen tot conflicten, doch de tyrannie te verdrijven. 5. Het C.N.V. wekt in 't bij zonder elk lid van de Christelijke vakbeweging met klem op, om op de plaats, waar hij of zij in hét bedrijfsleven is gesteld met woord en daad een getuige te zijn van de Here Jezus Christus, in* Wie alleen een vernieuwing der sa menleving mogelijk is. 6. Het C.N.V. doet tenslotte een ernstig beroep op de arbei ders, die in de E.V.C. zijn ver dwaald. Bezint U vóór het te laat is. Denkt aan de honderden, die destijds door het nationaal-socia- lisme zijn bekoord en eveneens te laat tot bezinning zijn gekomen. En bedenkt, dat ook gij te kiezen 1 hebt tussen de dienst van God of de slavernij onder tyrannen. NIEUWE REISGENOOT LANGS DE WEG. Vrijwillig bezuinigen op ben zine, auto's, banden en onderde len is een campagne van drie maanden, die per 1 April onder de leus ,,Z" van „Zuinigheid' is ingezet. In overheidskringen werden reeds lang plannen gemaakt om tot zuiniger gebruik van brand stof en materieel in Nederland te komen. Men bedacht dwingende maatregelen hiertoe, als het in voeren van 60 rijdagen in drie maanden of het stopleggen van het verkeer tijdens de weekends en een dag in de week, doch op verzoek van het "Bureau Centraal Overleg van W.enverkeers- en Vervoersorganisaties is dit nog niet geschiêd. Thans wil mén proberen door de driemaandse „Z"-campagne vrijwillige bezuiniging te berei ken. Er wordt een propaganda campagne georganiseerd en de politie zal op parkeerplaatsen „voorlichtingsbonnen" uitreiken. Men beoogt met de „Z-cam- pagne" belangrijke resultaten te bereiken. Het benzineverbruik voor de oorlog bedroeg circa 35.000 ton per maand, doch over het laatste halfjaar van 1947 werd ruim 48.000 ton gemiddeld per maand- verbruikt. Gezien onze moeilijke valuta positie in de dollar- en sterling sectoren de benzine en het ma terieel moeten -worden geïmpor teerd is bezuiniging een dwin gende eis geworden. Bovendien kar: men, gezien deze positie, niet telkenmale nieuw materiaal im porteren. De grootste zuinigheid bij het gebruik van motorvoertuig gen is dus geboden, omdat mm moeilijk zal kunnen vervangen. Deze zuinigheid zal de auto mobilist kunnen betrachten door niet alleen overbodige ritten te vermijden, maar ook door gelijk matig rijden, door technische voorzieningen aan voertuig en motor, tijdig smeren der onderde len en door ook de. banden op de juiste spanning te houden. Tn zijn requisitoir tegen Rauter. waarin mr. Zaayer de doodstraf eitse tegen „onze grootste oor logsmisdadiger", zette hij het his- toriSch belang van dit proces uit een. Het proces was moeilijk, want oorlog voeren, ook met wrede hand, was niet altijd straf baar. Rauter's beroep echter op gegeven, bevelen was geen aan leiding tot clementie. Hij wees bo vendien op de bevoegdheid van het Nederlandse Hof, Rauter te berechten. Zijn schuld aan de jodenver volging achtte mr. Zaayer' ge noegzaam bewezen: verder had hij alles gedaan voor het welsla gen van de arbeidsinzet, die aan duizenden hetleven, had gekost. Represailles zijn in hét oorlogs recht niet absoluut ongeoorloofd, maar in dit geval wel .degelijk, vooral de Silbertanne-moorden vormen een grote post opv de de betzijde, als het „ergste deel van Rauter's terreur". Hij eiste de doodstraf, het Hof vragend recht te doen aan hen die in de strijd voor Nederlands on afhankelijkheid gevallen waren'. Rauter begon zijn slotwoord met zijn excuse^ *aan te bieden voor zijn mogelijk scherpe uitla tingen. Vervolgens verwierp hij de bevoegdheid van het Hof om over hem als Duitsgeneraal te oordelen. Hij streed niet voor zijn leven, maar voor zijn eer en hij vroeg ontroerd hem ter beschik king te stellen van de Nederland- Ook in ons land wordt meer en meer de noodzakelijkheid ingezien vari het verduurza men van hout, alvorens het in gebruik te nemen, vooral zo dit ongeschilderd in de buitenlucht wordt toegepast. De (grote bedrijven, zoals de Spoorwegen, de Electrici- teitsmaatschappijen, de Mij nen en de Waterstaat, lieten al jaren lang hun hout tegen bederf bereiden, daar zij maar al te goed weten welk een besparing aan kosten en ar beid dit geeft, doch vele klei ne houtverbruikers, vooral in de land- en tuinbouw, en zelfs bouwbedrijven en Ge meentelijke instelingen ne men nog altijd hout in ge bruik zonder dat dit eer$t tegen vroegtijdig bederf is bereid. Zoals reeds gezegd, treedt hierin langzamerhand een verandering ten goede in, vooral nu het niet meer zo eenvoudig is als voor de oor log om nieuw hout aan te schaffen. Er wordt meer al gemeen ingezien, dat als bijv. een onbereide houten paal op de boerderij 0.75 kost, ter wijl een goed b.ereide paal op 1.25 komt, het voordeliger is de laatste te kopen. Terwijl toch de laatste minstens 25 jaren dienst zal doen, zal de eerste in die tijd denkelijk vier maal vernieuwd moeten worden en een eenvoudige berekening laat zien, welk een besparing het plaatsen van een gecreosoteerde paal zal geven aan aankoopkosten en arbeid, om niet te spreken van de ergernis over het rot tende hout. 1 Als wij spreker; van een levensduur van minstens 25 jaren, dan veronderstellen wij, dat de paal goed bereid is. Er zijn nog velen, die den ken, dat het voldoende is, 't hout een paar dagen in één of andere bereidingsstof te dompelen of het er mede te bestrijken, om het voor lange jaren tegen bederf te bescher men. Zo eenvoudig is de hout bereiding echter niet. De houtvernieleiÉ, dat zijn de zwammen en insecten, drin gen het liefst in het inwen dige van het hout door en nauwkeurige onderzoekingen gedurende vele jaren hebben dan ook getoond, dat 't voor se regering, om door zijn dood de haht tussen hét Nederlandse volk en het"" Duitse op te heffen. (Hij bereidt zichzelf dus een marte laarschap!) Hij wees nog 'op de, daden van de generaals in de Balkan, die veel erger waren;*'zij werden te Neurenberg echter veroordeeld tot 7 jaar. Hierop wees ook de verdediger, Mr. v.Rijckevorsel, die eveneens de jechtsmacht van het Hof bestreed en herinnerde aan de overeenkomsten die bij de capitulatie in Mei 1940 waren overeengekomen. Het viel boven dien niet te verwonderen dat de vijand tegen de voortdurende be dreiging, uit drang naar zelfbe houd, strenge maatregelen ging treffen. Een Nederlandsgeneraal zod in een land. waar 99 anti was, hetzelfde doen. De uitspraak zal gedaan wor den op 15 April, de volledige uit spraak kan echter wel 4 weken U'tblijvep. 16 APRIL WEGENWACHT- INSTRUCTIEDAG. 2 jaar Wegenwacht-hulp op de Nederlandse wegen. Op 16 April zullen de „gele rij- dersders" van de A.N.W.B. We genwacht niet op hun gewone routes patrouilleren. Nu de Wegenwacht in de twee jaar van haar bestaan 15 April 1946 had de „start" van deze on misbaar geworden hulpdienst plaats- uitgegroeid is van 7 manschappen tot-een geroutineerd' en prima-uitgerust corps van 70 Wegenwachten, doet zich sterk de behoefte gevoelen alle Wegen wachten uit het gehele land een dag bij elkaar te brengen, tenein de hen in de gelegenheid te stel len* onderling ervaringen uit te een goede bereiding noodza kelijk is, het hout zo diep mogelijk te doordringen met de voor zwammen en insec ten giftige bereidingsstof. En dit wordt niet bereikt door een eenvoudige indompeling of bestrijking. Wie goede re sultaten wil bereiken, moet zijn hout naar een houtbe- reidingsinrichting zenden, waar het volgens daarvoor vastgestelde regels Onder een druk van 8 tot 10 atmosferen in ijzeren ketels met de be reidingsstof wordt geïmpreg neerd. Enkele dezer inrich tingen hebben ook een kya- niseerinrichting, waar 't hout met kwikzilver chloride (su blimaat) in open bakken wordt behandeld. De subli maat, die zeer giftig is voor de höutvernielers, tast echter het ijzer aan en kan dus niet onder druk worden toegepast. Hier gèschiedt de bereiding echter onder vakkundig toe zicht en tracht men de best mogelijke resultaten te berei ken. Verder bereid men in ons land vooral met creosootolie en- wolmanzouten, waarvan 't eerste in ons land uit "de steenkolenteer wordt gedis tilleerd. De beide" andere be reidingsmiddelen moeten uit het buitenlaftd worden inge voerd. Een ervaring van meer dan 100 jaren heeft bewezen, en dit blijkt uit ons ter beschik king staande gegevens van de grote houtverbruikers uit alle landen ter wereld, dat creosootolie voor verduurza men van hout niet te over treffen is. Voor goed gecreo- soteerd hout kan men op een levensduur van minstens 25 jaren rekenen, mechanische slijtage natuurlijk uitgeslo ten. Er zijn gevallen, waarin 't gebruik van creosootolie min der wenselijk is en wij den ken hierbij aan broeikassen, bonenstaken, mijnhout, hout dat geschilderd moet'worden. Dan zal men één der andere bereidingsmiddelen moeten toepassen, doch ook in deze gevallen zal het verstandig zijn, zich hie'rovèr met één der houtbereidingsinrichtin- tingen in verbinding te stel len. Dan heeft men zekerheid van een houtbereiding, die goede resultaten geven zal. wisselen, terwijl zij daarbij tevens in gezamenlijk verband aanvullen de instructies zullen krijgen. Deze Wegenwacht-instructie dag zal op Vrijdag 16 April a.s. te Amsterdam gehouden worden. Van deze gelegenheid heeft de i A.N.W.B. gebruik gemaakt om éen aantal autoriteiten uit te no digen, teneinde nader met. de "We genwacht kennis te maken. Voordien zullen de Wegen wachten een bezoek brengen aan de radio-studio's te Hilversum. Te ongeveer half elf zal dan te - Amsterdam in het Albert Hahn- plantsoen een défilé en een uitge breide demonstratie voor de auto riteiten plaats vinden, waarbij ook Belgische en Engelse ver- keers-officials aanwezig zullen zijn. Als blijk van hun belangstelling i en als manifestatie van de goede vriendschapsbanden tussen België, Engeland en Nederland in het al gemeen en tussen de Touringclubs dier landen in het bijzonder, zul len n.l. de Touring Club de Bel-* gique en de Engelse A.A. delega ties zenden en zullen van beide Touringclubs bovendien een aan tal hunner Wegenwachten aan de demonstraties deelnemen. Zoals bekend is de A.N.W.B.- Wegen wacht opgebouwd naar voorbeeld van de A.A. Road Pa trol Service, terwijl de Belgische Wegenwacht (Touring Secours) onlangs is ingesteld in navolging van onze Nederlandse „gele rij ders". Uniformen, uitrusting, motor- combinaties etc. zijn zoveel moge lijk gelijkvormig gehouden. Enge land, België en Nederland zijn de enige landen in Europa, die een Wegenwachtdienst bezitten. Ver wacht mag worden, dat spoedig meerdere landen zullen volgen. De Echo van het Zuiden J AN TIELEN Abonnementsprijs 15 cent per week, 1.95 per kwartaal Drukker Waalwijkse Stoom drukkerij Ant. Tleien Hoofdredacteur-Uitgever NOG GEEN ROZENGEUR EN MANESCHIJN. Het is een moeilijk probleem, kost aan geïmporteerde grondstof a*. eov.ioiinrincirif» T-W1 nog niet 1/3 deel van de deviezen, benodigd voor eenzelfde hoeveel heid katoen. Spintechnisch levert een'dergelijke menging geen on overkomelijke bezwaren, doch in een bepaald opzicht zelfs nog voordelen. Ook de gebruikswaar de van tal van artikelen gaat er zeker niet op achteruit. Boven dien is de prijs lager dan van 100 katoen. Beter is het nu reeds over te gaan tot de fabri catie van dergl. menggarens, dan straks verplicht te zijn om 100 celvezel of kunstzijden goederen te maken in de kwaliteiten, die nu geheel van katoen worden gefa briceerd. Wordt er nu volop geweckt? De bezetting van de weverijen is ca. 60 De geleden oorlogs schade was gezamenlijk niet erg groot en ook voor een gedeelte reeds weer hersteld. De outillage is weliswaar iets verouderd, doch kan, mits enige correcties worden toegepast op het moment nog wel mee. De werklust der arbeiders wordt gaandeweg beter, ofschoon het peil van voor de oorlog nog niet is bereikt, wat trouwens on mogelijk zou zijn in verband met de beperkte voedselvoorziening. Verreweg de meeste textielar beiders werken op stukloon en ieder tracht van lieverlede dan ook zoveel mogelijk te presteren tot aan de grens van het bereikbare. dat van de textielindustrie. Heel het land vraagt om textielproduc ten. De huismoeders staren met weemoed in de ledige linnenkas ten, het jonge gezin heeft de grootste zorg om de dessous te bemachtigen voor de baby, de niet al te dure japonnetjes voor vrouw en dochter, het ondergoed. Indien een en ander al te krijgen is, kan toch slechts in verband met de ter beschikking staande textielpunten een mondjesmaat worden gekocht. En dat na een vijfjarige oorlog en na 2]/2 jaar bevrijding. De vraag van de grote massa komt dagelijks naar voren: wer ken de textielfabrieken wel, zo ja, ook voor ONS, inwoners van Ne derland? Er wordt inderdaad gewerkt, doch voor een groot deel voor... export. De heer K. F. B. Haal, wonende in Almelo, in het hart van de Twentse textielindustrie, was op ons verzoek bereid zijn mening te geven over de tegen woordige situatie van de textiel, positie. Niet rooskleurig. De vooruitzichten voor de tex tielindustrie zijn niet rooskleurig te noemen. Wij zijn op import van grondstoffen aangewezen en de deviezen hiervoor benodigd, als ook die voor de aanschaffing van nieuwe machines, moeten verdiend worden. Naast de dekking van eigen be hoefte moet de textielindustrie haar steentje bijdragen tot het in evenwicht brengen van onze be talingsbalans, die nog steeds zeer bedenkelijk naar een voor ons on gunstige kant doorslaat. Ter verbetering van onze po sitie moet er nu 1. gereed product geëxporteerd worden en zo duur mogelijk; 2. grondstoffen geïmporteerd worden, zo weinig en zo goed koop mogelijk. Helaas zijn wij niet het enige land op dit ondermaanse, dat de ze eisen stelt en de export heeft dan ook met steeds groter wor dende moeilijkheden te kampen. Afgezien Van het alom heersen de deviezengebrek is ook de eco nomische structuur van diverse landen totaal veranderd en zijn deze landen in veel grotere mate zelfverzorgend en soms zelfs ex port-concurrenten geworden, zoals b.v. Brazilië, op andere markten. Internationaal is er dus veel meer concurrentie ontstaan, aan de ene kant van de zijde der valuta-arme landen in hun pogingen om vreem de valuta te verkrijgen en aan de andere kant van de zijde der Ver enigde Staten in hun poging om hun eigen groot productie-appa raat, alsook dat van de onder hun controle staande landen als Duits land en Japan, op gang te hou den, resp. op gang te brengen. Wij dienen er dan ook zeer ernstig mede te rekenen, dat bin nen niet al te lange tijd uitermate scherp geoffreerd moet worden op de internationale markt, tenge volge waarvan een grotere hoe veelheid goederen voor export be schikbaar moet zijn, om toch uit eindelijk een bepaald bedrag aan valuta te verkrijgen. De beperkte mogelijkheid tot productie-verho ging der spinnerijen impliceert, dat de binnenlandse voorziening in het gedrang moet komen. Wat de import van grondstof fen (ruwe katoen) aangaat, ware het wenselijk dat er meer aandacht aan- de kunstzijde resp. celvezel of katoen met celvezel, gemengd ge sponnen werd besteed. Tijdens de bezetting is op dit laatste gebied het een en ander gepresteerd, zeer zeker de moeite waard om niet zonder meet* over boord te wer pen. De kunstzijde, resp. celvezel, Deze grens ligt echter lager dan vroeger en het levensmiddelenpak ket zou tenminste weer een dage lijkse waarde van 3500-4000 calo rieën moeten hebben om de voor oorlogse prestaties (die wel zeer hoog lagen) te kunnen geven. De verstandhouding tussen de werkgevers en -nemers is in het algemeen gunstig te noemen. Er is begrip voor de wederzijdse moei lijkheden en eventuele kwesties worden gezamenlijk opgelost. Naast de sombere vooruitzich ten toch ook nog een paar licht punten, die we niet uit het oog mogen verliezen: 1. De Ned. Textielindustrie verstaat haar vak en kan in het algemeen wedijveren met het bui tenland waar dan ook; 2. Het Ned. prijspeil ligt inter nationaal genomen gunstig. Mochten wij verder nog het ge luk hebben, dat Indonesië weer als het historische, zeer belangrijke afzetgebied van Twente uit de te genwoordige chaotische toestand te voorschijn komt, dan kunnen we met enig gerechtvaardigd op timisme de komende jaren tege moet zien en desnoods enige tijd langer ons zo goed en zo kwaad mogelijk behelpen. Nu blijkens de jongste berichten de mogelijkheid bestaat, dat de chaotische toestand in Indië lang zamerhand verdwijnt, zal mogelijk ook .de textielindustrie opleven en zal deze voor ons land zo belang rijke maatschappelijke factor weer een goede toekomst tegemoet kun nen gaan. U kent allen ongetwijfeld de passage uit het Evangelie waar Christus de Farizeën uitmaakt voor witgepleisterde graven van buiten schoon bestreken, maar van binnen vol rotheid. Dit beeld drong zich ook aan ons op, toen wij dezer dagen vernamen van het verdrag van Finland en Rusland, dat een specimen wil zijn van Ruslands toege vingsgezindheid en waarmee zij willen aantonen, dat zij niet alleen hun eigen belang zoeken. Maar terzelfder tijd vernamen wij 'ook van de schandelijke leugencampagne te gen het Vaticaan die nu wel haar hoogtepunt bereikte in het publiceren van het „geheim witboek". Waarom wij het verdrag met Finland een huichelpartijtje vin den? Wel om de doodeenvoudige reden, dat Rusland en concessies, op de dag van vandaag de groot ste tegenstrijdigheden zijn, een combinatie die niet mogelijk is. En te meer staan wij tegenover dit verdrag zeer sceptisch omdat de concessies zo vlot gegeven wer den, en omdat Finland op alle punten, waarmee men het niet eens was gelijk kreeg. Men zal in Fin land best zeer opgelucht zijn, nu de binnen- en buitenlandse poli tiek vrij blijft van Russische in menging. Nu zij een verdrag krij gen zoals zij zelf wilden, en niet het Hongaarse of het Roemeense, zoals Stalin aanvankelijk voorstel de, noch het Tsjechische zoals men hun in tweede instantie wilde aan smeren, maar hun eigen verdrag, zoals zij het wilden. Men kan respect hebben voor de vasthou dendheid der Finnen, die zich niet bang lieten maken, maar bij hun mening bleven; men kan er echter ook medelijden mee hebben, daar Rusland er zijn begerige ogen op heeft laten vallen en dit betekent dat zij niet zullen rusten voor zij het totaal verrussischt zullen heb ben. Er is dus ons inziens in het ge heel geen reden om te juichen, dat Rusland nu eens aan het korste eind heeft getrokken, uiteindelijk zal wellicht het tegendeel blijken. En wat voor waarde hecht het sowjet-regiem per slot van reke ning aan een verdrag?! Trachtten zij zich in Finland mooi voor te doen, in Italië heb ben zij hun schone bepleistering geheel afgeworpen en tonen zij zich zoals ze zijn, een en al rot heid. Wanneer men kennis neemt van de lasterlijke methode, waarmee zij de kerk willen overwinnen, kan men geen waarde meer hechten aan een Fins verdrag. Wanneer men de verfoeilijke leugens leest, waarvan zelfs de persoon van de Paus niet verschoond blijft, dan is het zeer naïef te geloven in hun loyaliteit tegenover Finland. In de „serene gemoedsrust van iemand die weet zulks aan de waarheid en de vaderlandslietfde verplicht te zijn", heeft een indi vidu dat onbekend wenst te blij ven, in al zijn bescheidenheid, het Italiaanse volk de ogen willen openen, voor de pogingen van het Vaticaan „de tweedracht te ver scherpen, de haat aan te wakke ren, de tegenstellingen 'te stimu leren en de enorme ellende der volkeren nog smartelijker en hun leven nog ellendiger te maken", zoals het heet in het voorwoord van dit „waardevolle" document. Maar het Italiaanse volk behoort te weten hoe de Paus alles heeft gedaan om de Eeuwige stad voor de ondergang te behoeden, hoe hij in alle landen, maar speciaal in Italië de oorlogsellende heeft trachten te verzachten en hoe het Vaticaan een asyl was gedurende de bezetting ook voor de commu nistische kopstukken. Wij denken steeds meer aan Christus woorden: Zij hebben Mij vervolgd, zij zullen ook u vervol gen... Neen, die zijn vertrouwen stelt in een verdrag zoals Finland dit sloot, is zeer naïef. Last'van f300.000.000 drukt gulden~koers. Drie honderd millioen gulden 300.000.000) zijn door clan destiene uitvoer in België terecht gekomen. Dit, volgens de laatste gegevens vastgestelde, schrikba rend hoge bedrag, druk uiteraard de koers Van de Nederlandse gul den in belangrijke 'mate, zoals ook voor iedere leek te begrijpen is. Dit bedrag werd genoemd door de officier van justitie Mr. Heu- kels, tijdens een zitting van de bijzondere politierechter, waarop weer een aantal geldsmokkelaars terecht stonden. ALGEM. OEFENPLICHT. De Ministers van Oorlog en Antwoord op het Voorlopig ver slag der Tweede Kamer over het wetsontwerp wijziging Dienst plichtwet mede, dat het streven van de regering er op gericht is te komen tot een algemene oefen plicht, althans dit stelsel zoveel mogelijk te benaderen. Al moge het niet bereikbaar zijn de gehelebevolking bij de landsverdediging in te schakelen, tcch dient men als doelwit voor ogen te houden: alle geschikte jongemannen voor deelneming aan de landsverdediging bruik baar te maken. De ministers kunnen er niet aan c.enken, de z.g. voorwaardelke vrijstelling dat is dan de vrij stelling, die verder gaat dan het c!rie-broeders-systeem in een onvoorwaardelijke om te zetten. NIET VOOR ELKE WONING SPLITSING EEN PREMIE. De onlangs gepubliceerde pre mieregeling voor het splitsen van woningen heeft door de- wijze, waarop zij werd aangekondigd, te hoge verwachtingen gewekt. Ten departemente betreurt men hel, dat ten onrechte de indruk gevestigd is, dat de overheid een vergoeding geeft voor alle voor zieningen, welke getroffen zijn om tot dubbele bewoning van een huis te geraken. De premieregeling geldt slechts voor het veranderen van grote huizen in twee of meer volwaar, dige woningen, geschikt om per manent als zodanig te dienen en zij omvat niet de voorzieningen, welke reeds voor de inwerking treding getroffen waren. De vraag, die hierbij rijst, is of deze eisen, „volwaardigheid" en „geschikt voor permanente bewo ning", in de gegeven noodtoe stand niet te hoog gesteld zijn. Er ken nog wel eens nieuwe premie regeling gewenst blijken voor het treffen van voorzieningen van tijdelijke aard, waarmede de op lossing van het woningvraagstuk voorlopig evenzeer gediend is. Meer Woningbouw in 1949. De Minister wil alles in 't werk stellen om voor het jaar 1949 de productie van woningen op een minimum van 37.500 te brengen. Daar ook andere gebouwen dan woningen tot stand gebracht moe ten worden, is het echter voor 1948 niet mogelijk geweest een groter volume in het totale bouw plan ter beschikking van de wo ningbouw te stellen dan overeen komt met ongeveer 30.000 wonin gen. Nochtans meent de minster dat, wanneer ongeveer een derge lijk aantal in 1948 gereed komt, van Verdere achteruitgang der woningpositie piet meer gespro ken kan worden. Alle bouwwerken op het gebied van nijverheid, handel en verkeer welke niet een belangrijke bijdra ge leveren aan de economische positie van het land, worden af gewezen. VLEESPOSITIE TIJDELIJK ZORGELIJK. Naar „De Tijd" verneemt, is. het vleesrantsoen de laatste tijd „met hangen en wurgen" gehand haafd. Er doen zich enige moei lijkheden voor bij de voorziening met Argentijns bevroren vlees, dat Nederland via België contrac tueel gekocht heeft. Deze partij, die thans nog wegens gebrek aan koelruimte hier te lande, in Genua en andere plaatsen ligt opgesla gen, blijkt namelijk niet te vol doen aan de kwaliteitseisen, wel ke ten onzent gesteld worden; wat de financiële zijde van deze aan koop betreft, wordt een modus voorbereid. Uit de impasse, door het vervallen van deze aankoop ontstaan, hoopt men te geraken door vervroegde levering van een partij, welke in Mei uit Engeland zou komen. Hoewel de vleesposi tie derhalve tijdelijk- zorgelijk is, blijft het rantsoen bij de komende bonaanwijzing ongewijzigd; een verlaging schijnt voor de naaste toekomst ook niet te duchten. Zwarte dag voor Plesman. Minister Vos heeft zich in de Eerste Kamer tegen hef plan- Plesman, de aanleg van een cen trale luchthaven te Burgerveen, verklaard. Dit is de strekking van de conclusie, waartoe hij aan het slot van zijn uiteenzetting kwam: dat hij geen aanleiding zag bij de regering wijziging van de vroeger genomen, beslissing waarbij Schip hol als centraal vliegveld werd aangewezen, aanhangig te maken. Men had er niet op mogen re kenen, dat minister Vos reeds met zichzelf in het reine zou zijn over de kwestie die men nog voorwerp van studie waande. Doch de mi nister zei, dat hij zich na gehou_ den vooronderzoek door zijn amb tenaren, in de afgelopen veertien dagen op de zaak geprepareerd had, begrijpende, dat zij in de Eerste Kamer bij de behandeling van zijn begroting van Verkeer en Waterstaat aan de orde zou komen. Rotterdam krijgt voorts een eigen vliegveld. 17 CONSTELLATIONS BIJ K.L.M. TEN DOOP. Binnenkort zal op Schiphol de officiële doopplechtigheid plaats vinden van de 17 Constellations, waarmede de K.L.M.-vloot is uit gebreid. Reeds hebben twee toestellen resp. de namen „Arnhem" en „Nijmegen" ontvangen; de overig ge vliegtuigen zullen de volgende namen -krijgen: Utrecht, Venlo, Walcheren, Batavia, Curagao, Delft, Eindhoven, Franeker, Gou da, Holland, Overloon, Pontia- nak, Roermond, Soerabaja en Til burg. Het ligt in de bedoeling een der Constellations naar alle regels der kunst te „dopen", welke plech tigheid dan tevens symbolisch geldt voor de andere toestellen. De burgemeesters der plaatsen, naar welke een vliegtuig ver noemd is, worden vpor deze ge legenheid uitgenodigd. NIEUWE OPLEIDING VOOR VERKEERSVLIEGERS. De K.L.M. gaat in een spoed cursus vliegers opleiden. Dit na tuurlijk niet op de wijze van: „Hoe spreek ik Frans in 14 da gen?" Het antwoord zou onge twijfeld luiden: miserabel. En van de. K.L.M. is nu eenmaal rfiet te verwachten, dat zij iets miserabel doet. Een spoedcursus. Maar even secuur en veilig als dat van de K.L.M. over de hele wereld be kend is. Het bewijs? Er zal bin nenkort een reclame-campagne worden begonnen. Naar de Mid delbare- en de Mulo-scholen zul„ len formulieren worden gezonden welke belangstellenden voor het

Echo van het Zuiden | 1948 | | pagina 1