HET SLACHTOFFER NIEUWS UIT WAALWIJK EN OMGEVING NIEUWS UIT KAATSHEUVEL FEU I LLETON vak van vlieger kunnen invullen en inzenden. En de K.L.M. ver wacht dat, indien er ongeveer 1000 gegadigden zouden zijn, er na grondige selectie niet meer dan dertig voor deze opleiding in aan merking zullen komen. Zij krijgen een opleiding van 1 jaar in internaat te Wassenaar en komen na hun diensttijd terug om na tweejarige opleiding op 21- jarige leeftijd als piloot in dienst. HET RIJNVERKEER MET DUITSLAND. Naar van bevoegde Amerikaan se zijde wordt verwacht, staat thans eindelijk de inschakeling van de Nederlandse en Belgische havens in het Rijnverkeer naar Duitsland, aan de vooravonu van de verwezenlijking. De verwachting schijnt niet te optimistisch, dat binnen twee maanden Rotterdam, Amsterdam en Antwerpen hun rechtmatig aandeel in het Rijnverkeer, het welk deze havens zo lang is ont houden, zullen verkrijgen. Aldus een bericht in de Nieu we Rotterdamse Courant. MGR. HUIBERS Ass.-Bisschop bij Pauselijke Troon. Het heeft Z. H. de Paus be haagd Z. H. Exc. mgr. J. P. Hui- bers, bisschop van Haarlem, te benoemen tot assistent-bisschop bij de Pauselijke Troon. SANCHES KRIJGT AMNESTIE Gouverneur Brons heeft amnes tie verleend aan Simon Sanches en de vijf soldaten, die in Febru ari en Maart tot gevangenisstraf fen werden veroordeeld wegens 'n samenzwering tegen de regering. De amnestie werd verleend in verband met de grotere politieke onafhankelijkheid van Suriname als gevolg van de ronde tafel conferentie in Den Haag. DUBBEL RANTSOEN ROGGEBROOD. De broodbon voor 200 gram, welke in de bonnenlijst van 15 April zal voorkomen, zal naar keuze recht geven op 200 gram brood of 400 gram roggebrood. Deze overwaardering van rogge, brood geldt uitsluitend voor de bon van 200 gram in de bonnen- lijst van 15 April, niet voor de volgende 200 .gram-bonnen. SCHOENEN VOOR KINDEREN. Aan kinderen geboren in de maanden April of Mei van een der jaren 1932 t.m. 1946, alsmede aan kinderen, geboren in Juni '47 zal een schoenenbon worden uit gereikt van ae soort en maat, als overeenkomt met leeftijd en ge slacht van het kind. Bon, 606 zal van het inlegvel worden verwij derd. De distributiediensten zul len plaatselijk bekend maken op welke dagen men deze bonnen in ontvangst kan nemen. DUITSLAND IN TWEEËN. Generaal Sir Brian Robertson, Brits militair gouverneur in Duits land, heeft op de-landdag (pro vinciaal parlement)» van de in de Britse zone gelegen provincie Rijnland-Westfalen, waar het Ruhrgebied toe behoort, ver klaard, dat op het ogenblik het feit aanvaard moet worden ,,dat een ijzeren gordijn Duitsland in tweeën scheidt en dat de Duitsers tevreden moeten zijn met de een heid van slechts twee derden van hun land." Robertson noemde als eerste doel van het bizonale bestuur tc Frankfort: het herstel van de eco nomie van West-Duitsland, doch als uiteindelijk doel het leggen van een basis, waarop de Duitse eenheid kan worden hersteld. „Eenheid in de ware zin van een onafhankelijk, vrij gekozen en re presentatieve regering." De generaal waarschuwde te, gen de „eenheid, waarover de po litici uit de Oostelijke zone pra ten. Dat is de eenheid, die de Tsjechen kennen, een eenheid, waarbij de volkeren van al hun rechten en vrijheden zijn beroofd. Duitsland heeft een werkelijke eenheid nodig, steunend op dc vier vrijheden, die president Roo sevelt heeft afgekondigd". De rede wordt beschouwd als een voorbode van voor de deur staande gewichtige beslissingen inzake het toekomstige bestuur van Duitsland. Men gelooft dat 10 April de kritieke datum voor het nemen van definitieve stap pen zal zijn, daar dan de gealli eerde bestuursraad bijeen moet komen. RUSLAND EN FINLAND. 't Is meegevallen Het verdrag voorziet niet in Sovjet-bases in Finland. Indien Finland (of Rusland via Fins grondgebied) het mikpunt zou worden van een aanval door Duitsland of enig ander met dat land verbonden rijk, dan zal Fin land overeenkomstig zijn ver plichtingen als onafhankelijk land zich gewapenderhand tegen d^ze aanvaller teweer stellen. Finland zal in dergelijke gevallen gebruik maken van alle te land, ter zee en in de lucht ter beschikking staande strijdkrachten om de on afhankelijkheid van zijn grondge bied te verdedigen en zal zulks doen binnen de grenzen van zijn grondgebied- overeenkomstig de verplichtingen, welke zijn om schreven in deze overeenkomst. Finland zal zulks zo nodig in sa menwerking met of bijgestaan door de Sovjet-Unie doen. In bovengenoemde gevallen zal de Sovjet-Unie Finland de nodige bijstand verlenen, nadat beide partijen daartoe zullen hebben besloten. De Finnen behoeven niet bui ten hun eigen grondgebied ten oorlog te gaan en de Russichc troepen zullen het Finse grondge bied niet betreden zonder vooraf gaande onderhandelingen, zoals in het oorspronkelijke ontwerp was bepaald. VENUZUELA WENST PLEBISCIET. Op de pan-Amerikaanse con ferentie te Bogota heeft de Vene- zulaanse afgevaardigde, Romula Betancourt, Dinsdag een algeme, ne aanval tegen Britse, Franse en Nederlandse bezittingen op en na bij het Westelijk Halfrond ontke tend. Betancourt eiste de ophef fing van de koloniale status voor de drie Guyana's, Brits Hondu ras^ Jamaica, West-Indië, enz. Betancourt wenste, dat de koloni- allt- volkeren bij plebisciet uit maakten, of zij onafhankelijk wil den zijn of bij een Amerikaanse staat getrokken wilden worden. Venezuela behield zich voorts 't recht voor aanspraken op Guyana te laten gelden. ALFRED KRUPP c.s. OP TWEE PUNTEN VRIJGESPROKEN. Alfred Krupp en II directeuren van de Krupp munitie-combinatie zijn door een Amerikaans tribu naal voor de berechting van oor logsmisdadigers vrijgesproken. Alle Kruppleiders werden vrij gesproken van de twee punten in de aanklacht die luiden, dat zij, misdaden tegen de vrede hebben begaan en aan een samenzwering tegen de vrede hebben deelgeno men. Thans hebben zij zich nog te verantwoorden op grond van de volgende beschuldigingen: plunde ring en knevelarij van veroverde landen en deportatie, exploitatie en 't misbruik maken van dwang arbeiders. STRAATGEVECHTEN IN ALEXANDRIË. De stakende politiemannen van Alexandrië zijn op grote schaal aan het plunderen geslagen. De VAN DE ECHO VAN HET ZUIDEN Naar het Engels. 11. „Ja", zei hij, na een nauw keurig waarnemen, „je hebt beslist het Cahil-type, maar je bent meer zoals ik, dan zoals je vader, zou ik zeggen. Er is ook iets in je gezicht dat mij aan iemand anders doet denken, maar ik herinner mij niet aan wie. Lord Kilsavage scheen nog steeds vervuld van deze ge dachte; althans Roger voelde dat de scherpe blik uit de zwarte ogen nog menigmaal op zijn gezicht gericht werd. Clodagh, die zich niet ge kweld voelde door een der gelijke herinnering, zei een voudig: „Ja, je hebt méér van een Cahil, dan ik; ik lijk op de familie, van mijn moeder". Aan de ene kant ging Ro ger zich hóe langer hoe meer thuis-voelen op Kilsavage, maar aan* de andere kant moest hij er steeds op bedacht zijn dat hij zich niet versprak. Eéns had hij bijna iets gezegd van zijn Oxford-studie, maar door een handige zet wist hij de situatie nog te redden. HOOFDSTUK VIII. Een paar grijze ogen. De volgende morgen toen Roger wakker werd en de zon zo helder scheen in het dal en in de torenkamer, vroeg hij zich verwonderd af waar hij was. Daar flitste de herinne ring aan de vorige dag ineens bij hem op en Clodagh, met haar lachende ogen, stond op de voorgrond van zijn gees- tes-foto.« Hij sprong uit bed, kleedde zich vlug en was nog vóór 't ontbijt op het terras, waar hij Clodagh zag die in haar rij- kledij bezig was met de hon den te spelen. „Goede morgen, Geoffrey!" riep ze. „Waarom ben je niet wat eerder beneden gekomen, zodat we nog even voor het ontbijt een rit konden ma ken?" „Waarom heb je 't mij niet gevraagd? Ik zou het dol graag gedaan hebben. Van na ture ben ik niet een vroeg opstaander, maar het vooruit zicht op zo'n ritje zou mij op ieder uur uit bed roepen!" „Stond je in Australië dan niet héél vroeg op?" „O, dat is wat anders! Daar moest ik wel, zie je. Maar van aanleg ben ik lui!" Op dit ogenblik verscheen de graaf die er oud en ver vallen uit zag in het volle zonlicht. „Goede morgen, Oom!" zei Clodagh, trad op hem toe en kust ehem. „Hebt u een slech te nacht gehad?" „Ja, kind; niet best!" ant woordde hij 'en kuste haqr nu op zijn beurt. „De dag van gisteren heeft mij wat aan gegrepen. Goede morgen, Geoffrey!" De jongeman nam de hem toegestoken hand en het drie tal ging ontbijten. „Ik vrees dat je het hier saai zult vinden" zei Lord Kilsavage. „Daar ik al jaren lang een kluizenaar ben ge weest, hebben Clodagh en ik nooit iemand ontvangen. Mijn gezondheid veroorlooft mij niet om goed gezelschap te kunnen wezen, voor wie dan ook. Dus zal Clodagh de hon neurs tegenover je waarne men. Ik heb Terence, de hoofd-jachtopziener, laten waarschuwen dat hij eens hier moet komen om met Clodagh en jou over de jacht te spre ken. Je hebt zeker nooit te voren op korhoenders gescho ten?" „Ja;.... dat wil zeggen, ik heb heel wat aan de' jacht ge daan; maar in Australië zijn geen korhoenders". „Dat dacht ik wel. Nu, de jachtvelden hier behoorden eens tot de beste van 't rijk. Aan vissen in de rivier kan je ook je hart ophalen; Clo dagh is vertrouwd met al die soort sport, als géén tweede! Düs kon je geen beter gelei de hebben", zei hij,.met tede re blik naar zijn nichtje. „Dat geloof ik graag", ant woordde Roger gul; en Clo dagh lachte eens. Over het geheel geeft Oom niet gauw een goed getuigschrift, maar over mij is hij nog al te spre ken". Na het ontbijt kwam Te rence en er werd overeenge komen dat de jongelui de volgende morgen op de kor- hoenderjacht zouden gaan. De volgende morgen nam Clo Geoffrey mee op een rit in de omtrek en die middag liet ze hem met tennissen lopen, dat hij „bek-af" was, zoals hij het schertsende noemde. Zó begon dus Roger's be zoek op Kilsavage, dat een Egyptische .r.liiiste;-president No- krasjy Pasja is in een speciaal vliegtuig naar Alexandrië gevlo gen om persoonlijk supervisie te houden over de militaire opera ties tegen de stakers en sympathi- serenden. Op een aantal punten in Alex andrië woeden grote branden. Dichte rookwolken hangen boven de stad. Straatgechten hebben er plaats. Jeeps van het Egyptische leger razen door de straten. De militairen gelasten de bevolking door luidsprekers de straten te ontruimen, daar er anders zonder waarschuwing geschoten zal wor den. Vier bioscopen en een tex tielfabriek staan in brand. „HET GROENE KRUIS". Gisteravond hield bovengenoem de vereniging in het wijkgebouw een algemene vergadering, waar o.m. aan de orde was: Jaarverslag van de secretaris. Jaarverslag van de penningm. Rapport van de kascommissie. Verkiezing bestuursleden. Af tredend zijn de heren Bonis, Ver steeg en Treffers. Verder benoe ming van een nieuw lid in de va cature van de heer Wilzing. Goedkeuring van de gewijzigde statuten en het Huishoudelijk Re, glement. Rondvraag en sluiting. Verslag in 't volgend nummer. VEDEHOVA. Voor de vereniging van Vak schoolstudenten hield Woensdag avond de heer Ottevanger van de Organon in Oss een zeer inte ressante lezing over „Hormonen, fermenten en nog wat". De aan wezigen, die deze lezing in „De Twee Kolommen" bijwoonden, vonden hierin veel interessants. HEEMKUNDE. In haar goed bezette en welver zorgde winterprogramma had de vereniging voor Heemkunde ook een avond vastgesteld, die gewijd was aan de Landschapsverzor ging. Dit onderwerp, dat op zich-, zelf reeds interessant is, werd nog aantrekkelijker door de wijze waarop de heer v. Benthem, land schapsconsulent bij het Staatsbos beheer te Utrecht, het zeer des kundig behandelde. De lichtbeel den verhoogden in niet geringe mate de duidelijkheid en aantrek kelijkheid. OPERA-CONCERT. Het lijkt ons een erg ondank bare taak, op te treden voor een zo slecht bezette zaal als Donder, dagavond het Hollandse Opera ensemble in Musis Sacrum aan trof. Waaraan ligt die slechte opkomst Er zijn tal van redenen aan te halen zoals gebrek aan be langstelling, toegangsprijzen, vrees voor teleurstelling. Maar daartegenover staan zeker even zoveel redenen waarom de belangstelling wel groot moest zijn: muziekliefhebbers zijn er hier in Waalwijk toch heel wat, getuigen de koren die er zijn. Toch waren ze slecht vertegenwoordigd. Ver der betaalt men voor een cabaret of iets dergelijks vaak even hoge of hogere toegangsprijzen. En de namen van de medewerkenden maakten bij voorbaat de kans op teleurstelling al heel klein. Zo zouden we door kunnen gaan. Het blijft in ieder geval een ris kante en meestal ondankbare on derneming om op eigen gelegen heid iets goeds hier te brengen. Het is misschien raar, maar het is toch zo. Moge echter de aanhou der winnen Ondanks 't bovenstaande kun nen èn publiek èn optredenden met voldoening op deze avond te rugzien. Het publiek, 'omdat het gekregen heeft wat het mocht vragen, de uitvoerenden omdat ze een volledig verdiend succes had den. Dat bleek ook uit 't enthou siaste applaus dat ze na afloop kregen. Bovenaan stond ongetwijfeld de bas Anton Eldering, die met zijn prachtig vol stemgeluid iedere keer ook in zijn voordracht de juiste toon wist te treffen, zowel in de geestige aria uit Don Juan van Mozart als in de aria Un Ballo in Maschera van Verdi, waarin hij de vertoornde en ver raden echtgenoot speelde. Janny- Plus gaf hem weinig of niets toe, vooral ook in haar voordracht. Ze wist zich in de verschillende nummers buitengewoon aan te passen zowel in Carmen als in 't duet uit Don Juan van Mozart. Henk Viskil mocht mogelijk iets minder voldoen naar onze smaak, ook hij mocht er zijn. Een aria echter uit Manon van Massenet boeit in zijn muziek niet zo als de andere opera's van deze avond, vooral niet als het orkest vex-van- gen wordt door pianomuziek. Bo vendien had Henk Viskil grote verdienste door zijn nadere toe lichtingen op de verschillende aria's. wereldje op zichzelve was. Door de omstandigheden wa ren Clodagh' en hij steeds sa men: 's morgens voor 't ont bijt maakten ze al een rit; op het heetst van de dag visten ze onder de schaduw van de bomen; dikwijls gingen ze op korhoenderjacht en niet zel den gingen ze met het wa gentje ergens in de omtrek picknicken, 's Avonds biljart ten ze, of speelden picquet met de graaf. Voor Clodagh was het een heerlijk iets, want ze had nooit een kameraad gehad en de gedachtenwisseling tussen hen opende haar een nieuwe wereld. Roger's goed humeur en zijn amusante wijze van vertellen waren haar een ver kwikking en het was haar enkel een genot om haar knappe cavalier te zien, die steeds bereid was alles voor haar te doen. Heel wijselijk genoot zij maar van 't ogen blik en dacht niet aan de re actie die onvermijdelijk vol gen moest als hij Kilsavage weer verliet voor Australië. Hij zijnerzijds had zich nog nooit zó gelukkig ge voeld; alleen ging hij steeds gedrukt onder het bewustzijn van zijn misleiding. Zo'n be klemde stemming kon er in eens over hem komen en het kostte Clodagh dan heel wat moeite en inspanning om ze te verdrijven. Eéns meende ze daarin de oplossing te zien dat hij zeker in Australië een geliefde had die hij niet uit zijn gedachten bannen kon, maar ze deed haar best zich hier niet verder in te verdie pen. De graaf, die voor het eerst van zijn leven eens onzelf zuchtig belang stelde in de zaken van anderen, zorgde dat de jongelui zoveel moge lijk in elkaar's gezelschap waren. Voor Roger was hij beslist hartelijk. Op bepaalde uren van de dag waren de heren dikwijls een tijd samen vooral na het eten, als ze hun wijn dronken. En Roger moest erkennen dat hij de oude heer graag lijden mocht, ondanks diens cinisme en de nuchter heid van zijn opvattingen. Zijn afkeer van vrouwen in het algemeen en zijn weinige eerbied voor haar stond de jongeman dikwijls tegen, maar dan kon hij ineens weer medelij voelen voor die ver laten man, oud en óp, vóór zijn tijd en misschien al heel nabij het einde! Hoe langer hoe meer ducht te Roger dat de bewuste „maskerade" wel tot de vloek van zijn leven zou kunnen worden, maar hij „plukte de dag" en genoot van de om gang met zijn „nichtje". Zó stonden de zaken, toen een ongeval hem tijdelijk pas sief maakte. HOOFDSTUK IX. Het resultaat van een* ongeval. Roger was nu precies veer tien dagen op kasteel Kilsa vage en het was een vasté ge woonte geworden dat Clo dagh en hij iedere morgen vóór het ontbijt een rit maak ten, die ze geen van beiden voor niets ter wereld gemist zouden hebben! (Wordt vervolgd). 'J vér izax": Dzjolts Ising, die Freddy de Bruyn verving, kun nen we niet zo uitbundig in onze lof zijn, maar 't geheel was een prachtige avond; want ook de sa menzang in de kwartetten uit Martha en Rigoletto en als toe gift „Gute Nacht" van Flotow waren prima. De bekende pianist, de heer Jan Heerkens, accompagneerde op zeer verdienstelijke wijze, zover het instrument dit toeliet. Uit de zen hoofde gingen cffe piano-soli niet door. Zang- en opera-liefhebbers die de avond misten, hebben veel ge mist. BURGERLIJKE STAND. Geboorten: Lamberta W dv P J Snoeren-van de Pas. Jacoba J M dv J v Eeten-van der Lee. -- Glement P zv G Wagemakers- Riegman te Sprang-Capelle. Elisabeth M dv J A Bergmans-de "Wijs. Johanna M dv S Verlee, de Roon. Adrianus J zv N Rc-kkers-Schoones. - Waltherus B J zv J G W v Hilst-van Mos selveld. Wilhelmina J M dv W H Damen-Pennings. Ge- rardus A H zv A G de Peffer- van Boxtel. Huwelijks-aangiften: M yJDiem 27 jaar te Drunen en A W Pen- nings 25 jaar alhier. C A Ver meulen 26 jaar te Utrecht en H Maaijwee 26 jaar alhier. P Ross 26 jaar te Middlesborough (Eng.) en J P van Oldenbe'ek 22 jaar alhier. - H A Roelofs 28 jaar alhier en A M Diefenbach 36 jaar te Frechen (Did.) Huwelijken: P J van Brunschot 26 jaar en A M van Bladel 26 jaar beiden alhier. A de Rooij 26 jaar te Waspik en J M de Rooij 26 jaar alhier. - J P van der Veen 36 jaar te Loonopzand en Th M van Mier 31 jaar alhier. CA van Gelder 42 jaar en P H M van Dongen 39 jaar beiden alhier. F B Gaudelius 28 jaar te Tilburg en A J van den Meijden- berg 26 jaar alhier. Overlijden: Geen. Ingekomen personen: Geen. Vertrokken .personen: M E W van Ertrijk naar Drunen. PA Kerklaan naar Loonopzand. H Rijkers naar Beverwijk. J C A Slaats naar Heeswijk. A G Schoemans naar Nijmegen. F F J Hays naar Soerabaya (N. O.I.). H M J Verhoeven naar Delft. HM van Laarhoven naar Boxmeer. KATHOLIEKE GEZINSZORG IN BISDOM DEN BOSCH. Op het landgoed De Braacken te Vught zijn studiedagen gehou den voor de maatschappelijke werksters van de Katholieke Ge zinszorg in 't Bisdom Den Bosch. Er waren Belgische gasten aan wezig, die naar Vught zijn geko men om de mogelijkheid te bestu deren, in België de gezinszorg te beginrten naar het organisatie voorbeeld van de Gezinszorg in het Bossche Bisdom. De voorzitter, drs. P. v. Loon, deelde mede, dat Z. H. Exc. Mgr. W. Mutsaerts, bisschop van 's-Hertogenbosch, een dezer da gen het initiatief heeft genomen tot oprichting van een Diocesaan Maatschappelijk Centrum. De oprichting van dit Maat schappelijk Centrum in het Bis dom Den Bosch is de eerste stap op de weg naar de realisering van de nieuwe plannen van de Katholieken van Nederland op het terrein van de maatschappelijke zorg. RIJKER LEVEN. Vele jonge mensen, die in de naaste toekomst trouwplannen hebben, verlangen iets meer te horen over de voorbereiding tot die grote dag. Deze noodzakelijk heid doet zich ook gevoelen. Het huwelijk is een staat met zeer verheven doeleinden, welker ver wezenlijking veel toewijding en een onbeperkte offerliefde vraagt. Die staat is door God zelf tot een Sacrament verheven en geeft dan ook recht op de genadekracht om die plichten te vervullen. Met die genadekracht wordt het ideale ge meenschapsleven verwezenlijkt, 't gezin het paradijs waaraan u zo dikwijls gedacht hebt. Dat wil de cursus „Rijker leven" u geven, n.l. een heldere uiteenzetting van het huwelijk en een voorbereiding op de huwelijksdag. De cursus vangt aan op Vrijdag 30 April na de middag en eindigt Zondag 2 Mei na de thee. Zondagsmor gens wordt ook de verloofde ver wacht. Met een feestelijk diner en 'n gezamenlijke bespreking wordt de dag besloten. De onkosten voor deze cursus bedragen 12.50. Inlichtingen Directie Bouvigne, Breda. HEUSDEN. Bij het gehouden eindexamen der Landbouwschool te Andel be haalde M. A. v. Kornen het di ploma met gemiddeld cijfer 6. Begin Mei zalhet 40 jaar geleden zijn dat de Coöp. Stoorn- zuivelfabriek St. Isidorus in wer king gesteld werd. Dit feit zal op een enigszins feestelijke wijze herdacht worden. Ter bestrijding van mond en klauwzeer zijn door de melk fabriek alle koeien ingespoten. Tevens werd een bestrijdingsmid del beschikbaar gesteld tegen de runderhorzel. De gewone jaarvergadering van het Ned. Rode Kruis afd. Heusden wordt a.s. Woensdag in hotel Concordia gehouden. Op komst van alle leden gewenst. £)p het consultatiebureau waren ter onderzoek 41 zuigelin gen, ,uit Heusden 38, uit Herpt, Hedikhuizen en Oudheusden ie der 1, De speldjesverkoop voor de blinden bracht 50.20 op. Een mooi bedrag voor 'n goed deel. De eindstand in groep I der gespeelde partijen van de Jubi„ leumwedstrijden luidt als volgt. A. de Graag 6—3—2—1—8 A. Nieuwkoop 6—2—3—1—7 C. de Joode 6—2- 2—2—6 C. Bax 6—1— li—4—3 In groep II werd gespeeld door Ger. Jonker-Jo Deurloo 1 1 Jos Klaren-Joh. de Graag 1 1 In deze groep moeten nog eni ge partijen gespeeld worden we gens het invallen van Ger. Jon ker, maar het moet al gek gaan wil Jo Deurloo niet met de prijs gaan strijken. In groep III is de stand: A. Fitters 6—4—0—2—8 J. Struijk 6—4—0—2—8 W. van Driel 6—2—2—2—6 W. Kuijs 6—0—2—4—2 Hier moet dus tussen de twee bovensten nog een herkamping plaats vinden om de bovenste plaats. GEMEENTE-BEGROTING DIENSTJAAR 1948 GEMEENTE LOON OP ZAND—KAATSHEUVEL. Hoofd stuk Benaming GEWONE DIENST. I Vroegere diensten II Algemeen beheer III Openb. veiligheid IV Volksgezondheid V Volkshuisvesting VI Openbare werken VII Eigendommen niet voor de openbare dienst bestemd VIII Onderwijs Par. 2 Openb. gew. l.o. Par. 7 Bijzonder gew.. l.o. Par. 9 Bijzonder uitgebr. l.o. Par. 10 Bijz. buitengew. l.o. Par. 12 L.o. niet vallend onder 1 t.m. 11 Par. 13 Middelbaar onderwijs Par. 14 Hoger onderwijs Par. 15 Nijverheidsonderwijs Par. 16 Onderw. niet vallend onder par. 1 t.m. 15 IX Ondersteuning aan behoef- tigen en werklozen X Landbouw XI Handel en Nijverheid XII Belastingen Par. 1 Belastingen Par. 2 XIII Par. 3 Gasbedrijf Par. 4 Drainagevelden XIV Kasvoorzieningen XV Overige inko. en uitg. XVI Onvoorziene Uitgaven Totaal KAPITAALDIENST. I Volkshuisvesting VI Openbare werken VII Eigendommen niet voor de openbare dienst bestemd VIII Onderwijs Par. 2 Openbaar gew. l.o. Par. 7 Bijzonder gew. l.o. XIII Par. 3 Gasbedrijf XIV Kasgeldvoorziening XV Overige ink. en uitg. Totaal Inkomsten Uitgaven •f J 100.— 100.— 19237.42 89857.36 249.10 10676.50 20676.01 33109.53 79453.06 90927.20 26288.88 76695.95 f 1377.50 f 2444.55 t 14439.10 15561.23 9760.— 38233.88 1300.— f 216. 1168. 852.20 6710.— 485.— 4500.— 3255.— f 20915.90 69476.23 180.45 1400.— 1705.75 110104.— f 767.50 169655.23 28167.22 f 13202.43 1783.73 f 4344.96 25200.— 28700.— 2975.— 13048.40 24732.03 531998.15 531998.15 256742.— 256742.— f. 22916.40 22916.40 f 63482.18 f 63482.18 112. f 112. 65288.23 f 65288.23 5360.— f 5360.— 200000.— 200000.— 75652.76 75652.76 689553.57 689553.57 Batig slot Nadelig slot 70619.94 10427.40 12433.52 11474.14 50371.07 1067.05 t f 1122.13 28473.88 1300.— 952.— 852.20 6710.— 485.— 4500.— 3255.— 109336.50 169655.23 14964.79 293956.52 48560.33 180.45 305.75 2561.23 3500.— 10073.40 24732.03 293956.52 LOON-OP-ZAND. 30-jarig jubileum. Dinsdag vierde de directie en personeel der Stoomschoenfabriek Firma H. Brands haar 30-jarig bestaansfeest. Dat haar pad niet altijd over rozen ging, blijkt wel uit het feit dat, toen de bezetters hier waren ingeburgerd, zij vanaf 1 Jan. 1942 haar poorten moest sluiten tot na de bevrijding, ter wijl er jacht werd gemaakt op 't personeel voor arbeid in Duits land. Met de bevrijdirlg werd een groot gedeelte van het kantoor, huis- en fabrieksgebouw ernstig beschadigd en stond de directie voor onoverkomenlijke moeilijk heden, welke na jaren zwoegen weer te boven werd gekomen. De inventaris der kantoor- en fa- bieksgebouwen werd in zijn ge heel gemoderniseerd, zodat de ze thans een trots voor ons dorp betekenen. De feestdag werd ingezet met een H. Mis, waarna door de feestcommissie een gebrandschil- werd raam aan de directie werd aangeboden, dat geplaatst werd in een der kantoorgebouwen. Van 12—2 uur werd een druk be zochte receptie gehouden, terwijl de feestelijkheden reeds in vollen gang waren. Ontelbare bloem stukken werden aangeboden, wel ke de gebouwen in een bloemen tuin herschiepen. Tijdens de avonduren werd door de Kon. Erk. Harmonie Concordia, waar- 52). De acrobaten en zelfs de dan- .seresjes konden de belangstelling van oom Bear niet trekken. Knorrend en grommend schoof nij op zijn bank heen en weer. Aan de overkant van de kleine arena zat de sheriff en hield zijn blik strak op oom Bear gevestigd. De sheriff begreep wel, dat het die avond niet zo erg gemakkelijk zou gaan. Eindelijk kondigde Pug Malone, die O'Conelly natuurlijk al lang had gezien, met een lichte trilling in zijn stem aan, dat „Mug the wonderbear" een solo op de harmonica zou weggeven, zoals de wereld er nog nooit een had gehoord. Een lichte voetstap naderde. Berry voelde zijn hart op twintig plaatsen tegelijk klop, pen. Oom Bear balde zijn vuis ten. Daar verscheen Terry met zijn harmonica. Angstig keek hij naar het publiek. Het vertrouwde gezicht van zijn broer was het eerste wat hij zag. En oom Bear. Terry begreep, dat de redding naderde en vergat helemaal te spelen. Berry was inmiddels op de bank gesprongen. Terry!" riep hij. van een der directieleden deel uit, maakt van het bestuur, een sere nade gebracht, en steeg 't feest ten top tot laat in de nacht. Allen werden op een gulle dronk ont haald en de feeststemming bleef er goed in. Duivenvereniging De Luchtbode. Bovengenoemde vereniging vier de haar jaarfeest in het clublo kaal bij de Wed. Coomans. Na het bijwonen van een H. Mis ver enigden zich allen in de zaal en werd met de feestelijkheden een aanvang gemaakt. In de namid dag werden ook de dames der le den uitgenodigd en werd aange zeten aan een gemeenschappelijke maaltijd. De verdere avond werd doorgebracht met vrolijke müziek en voordracht, terwijl de stem ming op vrolijke wijze werd ver hoogd en te vroeg het uur van scheiden aanbrak. Stichting 1940—1945. Voor de Stichting 1940—1945 ten bate der herstellingsoorden voor oud-illegale werkers wordt a.s. Zaterdag in de zaal „Con cordia" een grote filmvoorstelling gegeven van de beroemde film „Mrs. Miniver". Gezien 't mooie doel, twijfelen wij er niet aan of de grote zaal zal reeds te vroeg zijn uitverkocht. GEERTRUIDENBERG. Het bestuur van dc harmonie Apollo alhier had het genoegen een dezer dagen van een onbe kende gever een bedrag van 500 gulden te ontvangen, welke op diens verzoek moeten worden be steed voor het aanschaffen van instrumenten. Naast deze geldelijke uitdruk king van zijn erkentelijkheid voor Apollo, drukte de milde gever zijn waardering uit voor de grote vorderingen die het gezelschap maakte, wat voor hem de drijf veer was, om met genoemde gift de mogelijkheid te verhogen om de muzikale ladder tot de top te beklimmen. Namens Apollo en haar be stuur zij de royale gever hartelijk bedankt en volgaarne zal aan zijn wens gevolg worden gegeven. 't Bezit van wijlen H. M. C. Holart, oud-directeur van „De Te legraaf" werd verbeurd verklaard tot 2 millioen gulden. Zijn broer kreeg 40.000 boete. DE K.L.M. GROEIT STEEDS. De K.L.M. is thans de eerste DC 6 rijk. Het is een kapitale machine, die 48 passagiers kan bevatten. Eind April hoopt zij 6 van deze machines in haar bezit te hebben, om ze 3 keer per week te gebruiken op de routes Zuid- Amerika. en Zuid-Afrika. Een nieuw gebied, dat men de ze zomer denkt te gaan bevliegen is Palestina; verder zal de dienst naar New-York worden opge voerd tot 9 verbindingen per week en zal de K.L.M. ook be ginnen met China. Over ca. een maand zal de lijn Batavia-Bang- kok doorgetrokken worden tot Sjanghai, hetgeen de eerste K.L. M.-stappen in China zal beteke nen. Eindhoven zal weer internatio naal vliegveld worden. Zowel door de vliegtuigen uit Antwer pen als die uit Londen, zal Eind hoven worden ingeschakeld op de route Frankfurt-Munchen-Bazel. Sinds de oorlog vloog de K.L. M. niet meer op Athene. Dit gaat veranderen, want de belangrijke Griekse luchthaven zal binnenkort weer voor de Nederlandse lucht- voort komen open te staan. Van Athene gaat het dan verder naar Caïro. GEEN ONREDELIJK ONTSLAG MEER. Spoedig zal een wetsontwerp worden ingediend, dat de rechts zekerheid van de arbeider wil ver sterken, waarvan het voorstel is ontworpen door de destijds in 't leven geroepen commissie Leven- bach. Volgens dit ontwerp zal een werkgever niet meer gerechtigd zijn een arbeider op korte termijn te ontslaan, hoe verdienstelijk de ze ook gewerkt heeft, voor elk jaar dat de arbeider in dienst is geweest, moet men een opzeg gingstermijn van een week in acht nemen,met een maximum van 26 weken. Hetzelfde geldt omgekeerd voor het ontslag ne men, met dien verstande dat hier de maximum termijn 13 weken bedraagt. Belangrijker is echter 't beginsel dat de partijen geen ken nelijk onredelijk ontslag mogen geven of nemen. Voorts bevat het e en aantal bepalingen met betrekking tot entslag ijdens zieke, met betrek king tot opkomst in militaire dienst etc.

Echo van het Zuiden | 1948 | | pagina 2