r HET SLACHTOFFER Haydn's JAHRESZEITEN NIEUWS UIT WAALWIJK EN OMGEVING FEU I LLETON Terry en Berry in: DE WiTTE ELAND. EEN EENVOUDIG MEESTERWERK. „Wie heeft niet de wonderlijk imponerende emotie ge voeld, die de weergave van een muziek-kunstgewrocht soms kan teweeg brengen Welk muzikaal voelend en begrijpend mens heeft niet eens ervaren de heerlijke stre ling voor het oor, die wondervolle trilling, wa'arin 't men selijk gemoed kan geraken, als in de tempel van Euterpe de musicus hem in de kring zijner fantasieën trachtte te lokken In deze bloemrijke taal schreef de heer C. v. d. Hoeven in de Echo van het Zuiden van 10 Maart 1923 een voorbeschouwing op de uitvoering van het oratori um ,,die Jahreszeiten" van Joseph Haydn, door Waalwijks Ge mengde Zangvereniging. En nu na 25 jaar het Waal wijks Gemengd Koor wederom dit meesterwerk van Haydn gaat uit voeren, willen wij ook een kleine voorbeschouwing geven, zij het niet in een dergelijke bloemrijke taal. Het moest eigenlijk niet nodig zijn, dat wij een voorbeschouwing die in zekere zin ook een aanbe veling moet zijn, schrijven. Maar als het 25 jaar geleden nodig was, dan zeker nu, nu de smaak van het gros van onze mensen ïn de afgelopen jaren zeer veel is ver anderd en niet ten goede. Haydn's werk is klassiek. Wij durven het woord nauw uitspre ken, want het is voor velen een aanleiding de knop van hun radio om te draaien of een afwerend, van afschuw sprekend gebaar te maken. Wanneer dez.e kleine bespre king, die uiteraard- zeer onvolle, dig moet zijn, slechts bereikt dat men niet aanstonds terugschrikt van het beluiseren van dit werk, dan heeft het al meer bereikt dan wij durven hopen. Die Jahreszeiten is een klassiek oratorium. Maar niet klassiek zo als andere absolute muziek, die soms moeilijk te interpreteren is, maar eenvoudig, gemakkelijk te verstaan voor wie zich de moeite geeft met meer dan gewone aan dacht er naar te luisteren. Wij zullen het_ niet hebben over de technische details van 'n werk als dit, zomin als over de bezet ting van het orkest of zijn bege leiding; dit alles zou ons te ver voeren. Het werk is een opeenvolging van soli, duetten, terzetten en ko ren. De solopartijen zijn verdeeld in: Simon, een pachter, Hanna, zijn dochter en Lucas, een jonge boer, resp. vertolkt door bas, so praan en tenor. Het werk wil een .uitbeelding geven van de Jaargetijden, de ver andering 'die zij teweeg brengen in de natuur, in het boerenleven, doch steeds houdt Haydn ons voor dat al wat ons bekoort „des Schöpfers Hauch" is, de adem van de Schepper. Na een korte inleiding, die de overgang van de dorre levenloze winter naar de jonge, frisse lente schetst, en nadat de solisten ons de komst van de lenteboden heb ben aangekondigd, zingt het koor de Lente een-welkom toe. „Komm Holder Lenz, des Himmels Gabe komm". Komt, Lente, geschenk van de hemel". Dit is een van de mooiste koren die Haydn schreef. En dan wordt heel arcadisch het tafereel geschetst van de iandinan die naar zijn akker gaat en achter zijn ploeg loopt te fluiten. De stemming is vol levenslust en vreugde, doch dan bezint men zich, de boer knielt neer cn bidt om vruchtbaarheid voor zijn laud, het koor bidt met hem mee en oolc de solisten smeken om milde dauw en vruchtbare regen. En als dan de sopraan vertelt hoe de zwoele Zuidenwind is opgesto ken, klinkt het heerlijke „Freu- denlied", dat de vreugde weer geeft van de landlieden, die nu volmaakt is, omdat de hemel vruchtbaarheid schonk. Koor, so listen en orkest komen niet uitge zongen over de geneugten van de Lente, over het nieuwe leven dat overal is ontwaakt, over het hup pelen van de lammeren en het fluiten der vogels dat in hen weerklank vindt. Dan zegt de bas dat alles wat zij voelen en wat hen bekoort, Gods adem is en 't koor nodigt zichzelf als het ware uit „Laat ons Hem eren en prijr zen, de eeuwige, machtige, goede God". Deze gedachte jubelt men ook uit in het koor in fuga-vorm, waarmee de Lente op indrukwek kende wijze eindigt. (Slot volgend nummer). BRIE VEN-ACTIE ITALIË. De brievenactie Italië is uitste kend geslaagd. In enkele dagen tijds gingen 950.000 brieven, met eei; totaal gewicht van 10.000 ki lo, naar Italië. De posterijen heb„ ben er een mooie cent mee ver diend, ruim 200.000.werd omgezet aan postzegels. Ook in onze plaats mag de ac tie goed geslaagd heten. Van het bestuur der K.J.M.V. vernamen wij, dat deze organisatie alleen hier al ongeveer 1000 adressen uitreikte. KAJOTTERS. De Kajotters van Waalwijk zullen op 18 April en Zaterdag 24 April een tweetal uitvoeringen geven van het mooie blijspel „Zand of Klei". De naam van de schrijver Henri t' Sas, voor velen waarschijnlijk geen onbekende, doet reeds vermoeden in welke richting dit stuk zal gaan; die van de fijne humor, de markante* trek jes en fijne typeringen. Wanneet- er goed gespeeld wordt, dan kan dit stuk niet gemakkelijk mis lukken. t' Sas weet de juiste toon te treffen. K. J. M. V. Woensdagavond houdt de K. J.M.V. een vergadering in Hotel De Twee Kolommen, waar o.in. zal spreken de Diocesane Aal moezenier kapelaan Schraven. DIE JAHRESZEITEN. Op 30 April de verjaardag van H. K* H. Prinses Juliana geeft Ijet Waalwijks Gemengd Koor een uitvoering van Die Jahreszeiten, een oratorium van Joseph Haydn, in de Gildenbond. De solisten zijn Luci Waringa, sopraan, Reinhardt van Randwijk tenor en Arie van Me ver, bas. De begeleiding is in handen van hec Tilburgs Strijkorkest, concert meester Carel van der Bijl. Het geheel staat onder leiding van Mevr. Lijda Verhoeven-v. Gent. De generale repetitie heeft plaats op Donderdag 29 April. Elders in dit blad treft u een artikel aan, dat dit mooie orato rium beschrijft. DE SLEUTELS VAN HET KONINKRIJK. Het was wederom een mooie avond die de Kunstkring haar le den Donderdagavond bood. Ver toond werd de film „The Keys of the Kingdom", de sleutels van hei Koninkrijk, een film over het vruchtbare leven van een missio. naris in China. We hebben meer katholieke films gezien, maar geen die zo geslaagd kan heten als deze. Was in de andere het katholicisme flauw en onnatuur lijk, wij doelen vooral op de fiims met Bing Crosby c.s., in de Sleutels van* het Koninkrijk is al les echt en zeer ruim, en men krijgt bewondering voor een fi guur als de missionaris, die in zijn eenvoud en ruime opvattingen niet altijd begrepen werd. Ook om zijn technische en spelkwah- teiten was deze film het zien waard, hoewel de zaal niet hele maal vol zat. Wij* hebben ons echter afge vraagd waarom een dergelijke film niet in het gewone bioscoop- pregramma hier ter plaatse wordt opgenomen. Naast ontspanning geeft hij de mensen ook iets dat verheft en tot bezinning stemt. A.R. KIESVERENIGING. De belangstelling voor oud minister Terpstra, die Donder dagavond voor de A.R. Kiesver eniging Waalwijk sprak, was niet erg groot. Maar de weinige aan. wezigen heeft hij toch weten te boeien, vooral ook om de actuali teit van het onderwerp „Honderd jaar vrijheid van onderwijs". LAAT MAAR BELLEN! OUD PAPIER! Hoe dikwijls is er deze week ai riet gebeld? Wat een plaag! Die Broeders bezorgen ons heel wat last met dat gebedel! Wij begrijpen Uw klacht maar al te goed. En ^1 zorgen wij wel, 'dat het leren er niet onder lijdt, toch geeft het ook op school een hoop rommel. Laten wij U eens even uitleggen, waarom wij onze actie ondanks dit alles toch voortzetten. Terecht spoort de regering de kinderen aan tot het verzamelen van oud papier. Er gaan tonnen materiaal verloren, terwijl ons land schatten uitgeeft aan invoer. „Goed", zegt de school, „kin- derkes, spaart papier! Maar. laat er mij buiten. Ik heb mijn handen al vol om jullie allerlei wijsheid in te pompen". Maar nu wordt er door ons Bisdom rechtstreeks een beroep gedaan op onze medewerking. De oorlog heeft veel kloosters en missiehuizen beschadigd of ver woest. De wereldberoemde Ne derlandse missie-ijver kan zich niet ontplooien of is lamgelegd door gebrekkige behuizing in het moederland. I Hoe konden we nü onze steun w i igeren En u hebt kunnen lezen hoe Waalwijk in drie maanden tijds 30.000 kilo bijeenbracht voor dit mooie doel. Honderden guldens gered uit Uw vuilnisbak. Onze kleintjes hebben hier iets groots bijeengebracht. Vanaf heden begint voor het zelfde doel een nieuwe actie. „Oud papier, nieuwe kloos ters". Arme huismoeders Wat zal er weer bij U gebeld worden En dat willen wij nu juist voor komen. Want al dat bellen komt niet van ons. Dat kinderen vaak buiten weten van hun ouders een zaakje opzetten, om op die ma nier aan geld te komen voor film, ijsco's of sigaretten, dat lijkt ons toch niet in de haak. Daarvoor zijn de erkende handelaars met hun bedrijfsvergunning. U ziet, al wat om papier komt werkt nog niet aan onze actie mee. Als U Uw papier voor niets aan ons wilt afstaan, laat dan de kinderen het bewijs je tonen, dat door ons is afgestempeld, dan komt uw bijdrage ook op de juis te plaats terecht. Laat in uw gezin geen papier verloren gaan, nu het door de stoffelijke nood van ons vader land zo n grote waarde heeft ge kregen. Houdt het uit uw vuilnisbak. Zet er een mand of doos voor klaar, (en spreek met een onzer jongens af, dit regelmatig te ko men halen. Mocht u vergeten worden, dan even een berichtje of een seintje per telefoon (no. 15). Na enkele weken steunt u zo allen onze actie, en uw bel krijgt rust Het is gebleken dat de hande laars door de actie soms worden benadeeld. Bij firma's die zij re gelmatig bezoeken, mogen de jon gelui hen niet in de weg lopen. En zeker geen diefstal plegen aan deze waardevolle ouwe rommel. Waar wij onze tijd opofferen voor dit goeie doel, trachten wij dus langs deze weg bovenge noemde misbruiken tegen te gaan enu geen overlast aan te doen. Doet u allen mee Dan namens de Bisschoppelijke Actie onze hartelijke dank. BURGERLIJKE STAND. Geboorten: Gerardus A H zv A G de Peffer-van Boxtel. - Hermanus C P H zv A G van Tuyl-Klijn. - Petrus J Damen-Brekelmans zand. Simon zv Faro. Elisabeth C Groen endaal-Rombout: J A zv H ;e Loonop- Versteeg- VI dv L O te Loon- oprand. Martinus 1' J zv L A M Pulles-Bergmans. - Lamber- tus M C zv P J van len Hovèn- Brok. Antonia J L/ Iv P J van den Hoven-Brok. 'Irnoldus A J zv A J Musters-van Noije. Acriana M C dv M G Hoeve- naars-Dekkers. An onius J zv C G Aarts-Kogels. - Helena C M dv A Laros-Mulders. En- gelfcertus M J C zv G J Vrinten- Smeets te Loonopzand. Janny P dv G Roeland-Wilhelm. Huwelijksaangiften: G Mieris 31 jaar en M M Clae:sen 31 jaar beiden alhier. C van Mos selveld 27, jaar en A L Vesters 2ó jaar beiden alhier. Huwelijken: V M Weijers 28 jaai enWLMHW Dunkel 33 jaar beiden alhier. Overlijden: J Muldirs 79 jaar. F W Italiaander 5 i jaar echt_ genoot van M L Oszrald. Ingekomen person^;: C M A Hoogenbosch uit Den Helder. A H Verhoeven en zchtgen uit Breda. M .Blom uit Schiedam. H C Visser en ge?in uit Din- tber. A Heesbeen [uit Drunen. I H P Breekelmans uit Oir- schot. HP Volman en gezin uir Oosterhout. M Strengers uit Loonopzand. E M Steen hui? uit Amsterdam, h M Th Trommelen uit Gceitruidenberg^ J H H Ruding ui Utrecht. Vertrokken persoien: C H Tëurlings naar Brela. G Weick naar Amstercam. W B J Kluck naar Drun n. L J j van der Meijs naar ,oonopzand. - J Fijan en kind na;r Semarang N.O.I. C M M 3eters naar Oosterhout. -—MN 'ullens naar Tilburg. - J A C Ve we ij en naar Moergestel. A W 'an den He rik naar Dordrecht. - M W C van de Ven naar Er gelen. C A de Kort naar Looiopzand. PCM Zaat naar Maasdriel. J J van Ga nmeren en echtgen naar Eethen. A J van den Meijdenberg naa' Tilburg. „DE WARE GAORIE". Natuurlijk wordt h t hier in de Langstraat niet vcgeten! De Stichting 1940-'45, zij telt hier ve le vrienden en de zi:ke oud-ille gale werkers, zij wel>n zich hier gedragen door symp thiek mede leven. Daarom zijn vij overtuigd VAN DE ECHO VAN HET ZUIDEN Naar het Engels. 13) Eindelijk vatte zij eens de moed om te zeggen, dat hij toch nog even de ogen had opgeslagen en iets gepreveld had. Verrast vroeg hij, wat hij dan gezegd had. Clodagh, die zich nu volkomen gerust gesteld voelde, antwoordde lachende: dat hij enkel zich- zelve verweten had: „Hoe dwaas toch van mij!".... Na verloop van een week was Roger ver genoeg om op te zitten, met zijn arm in 't verband; en toen begreep hij dat het tijd werd om van een aanstaand vertrek te spreken, over een. dag of drie, of vier bijvoorbeeld. „Welke datum hebben wij vandaag?" vroeg hij aan Clo dagh, toen ze samen op het terras zaten. „Zes September. Waarom vraag je dat?" „Wel, na de tiende moet ik voor een paar dagen' naar Engeland; een grote vriend van mij uit Australië, die met dezelfde boot is gekopien, trouwt de twaalfde en ik moet getuige zijn". „Maar je komt toch terug?" riep ze, met ahgst in de toon van haar stem. „Zeker". Op dat ogenblik verscheen de graaf op het terras en on middellijk riep Clodagh O, Oom, hoort u eens: Ge offrey moet hier weg!" „Onzin, kind!" „Het is maar voor een paar dagen. Hij moet getuige zijn bij het huwelijk van een Au stralische vriend in Engeland op de twaalfde". „Dood-jammer! - Wanneer kom je terug?" „Zo gauw mogelijk", ant woordde Roger, die zeer goed wist dat dit beduidde: Nooit Die avond schreef hij: Waarde Mr. Scobell, De omstandigheden nood zaken mij om zo gauw mogelijk hier weg te gaan Ik zal u alles wel nader toelichten als ik in Lon den ben. Door een samen loop van omstandigheden ben ik in een lastig par ket je geraakt en ik heb uw raad nodig. Op de morgen van de elfde kom ik met de Ierse mail aan. Wat er gebeurd is, had mogelijk kunnen voor zien worden toen ik het ondernam om als Geof frey Cahil te fungeren. Uw toegen. ROGER SEVERN. Toen ging hij naar bed, maar wendde zich rusteloos van de ene zijde op de ande re, steeds overleggend of het toch niet mogelijk zou zijn om maar alles ronduit te ver tellen, zich een positie te ver werven en Clodagh zijn liefde te verklaren. Maar dit zou de plannen van Scobell en van die andere heren in de war sturen. Eén ding stond echter bij Roger vast, dat noch Sco bell, nóch iemand anders hem zou kunnen overreden ooit weer naar kasteel Kilsavage terug te gaan. Hij zou vanuit Londen schrijven dat hij een dringend telegram van zijn vader had gehad, waardoor hij met de volgende, boot naar Australië zou vertrekken. De Zaterdag en Zondag verliepen heel kalm. Als alle andere vrouwen stelde Clo dagh levendig belang in een huwelijlc en vroeg, hoe de bruid er uit zag, hoeveel bruidsmeisjes er zouden we zen en nog enkele dingen, waarop Roger een geschikt antwoord moest verzinnen als hij niet kon zeggen dat hij 't niet wist. De Maandag was gewijd aan het pakken en half-bedroefd, half-verwijtend riep Clodagh: ,,'t Lijkt wel of je niet van plan bent ooit terug te ko men Kan je die geweren niet hier laten als een bewijs van goede trouw?" Roger antwoordde lachen de: „Kijk, misschien gaan we de dag na het huwelijk nog wel eens op de jacht en dan zou ik graag mijn eigen ge weer hebben". Tot nog toe had de graaf niet veel belangstelling ge toond voor de voorbereidende maatregelen voor 't vertrek, maar toen Clodagh na het di ner de eetkamer verliet, zei hij, haar teder de hand op de schouder leggend: „Nu moet je je maar eens alleen amuseren, vrouwtje, want ik wilde met Geoffrey over zaken spreken". Clodagh keek „gewichtig" en de heren bleven alleen, terwijl Roger zich in het ge heel niet op zijn gemak voel de, want, als bij. intuïtie, be greep hij wat er komen zou. „Schenk je een glas port in, Geoffrey, want wij moeten eens ernstig praten. Ik hoor niet tot de soort mensen die tobben over dingen, waaraan eenmaal niets te veranderen valt; zo min als ik beweren zal dat ik berouw heb van enig voorval uit mijn leven, ofschoon er zeker vele min- lofwaardige daden bij zijn!.... Maar nu ter zake: mijn ge zondheid is van die aard, dat ik het niet lang meer maken kan! Nu is er één persoontje dat „laat op de dag" een plaats heeft gevonden in mijn hart! Je begrijpt wel wie ik daarmee bedoel: je nichtje Clodagh, die ik tot mijn enige legetarisse heb gemaakt. Je weet dat titel en grondbezit afzonderlijk kunnen gaan. Sinds het beheer van je groot vader en mij rusten er zware hypotheken op de landerijen. Nu heb ik twee clausules in mijn testament laten voegen; vooreerst, dat hij die met Clo dagh in het huwelijk treedt, den naam aanneemt van Ca hil; en ten tweede dat degeen die de titel krijgt, naar ver kiezing de landerijen kan kopen tegen een prijs, die Clodagh's toekomst dan ver zekert, terwijl hij tegelijker tijd de hypotheken overneemt of aflost. Er is maar een heel klein verschil tussen de op brengst van de landerijen en de intrest van de hypotheken, zó gering, dat er slechts en kele vertrekken in het kas teel bewoond kunnen worden en dat er niet meer dan drie paarden op stal kunnen staan. Evenzo mag het sentimenteel genoemd worden men heeft mij overigens nooit van sentimentaliteit beschuldigd - maar ik zou het dan wel zeer betreuren als na al die eeu wen van samengaan titel en landerijen gescheiden moesten worden. Daarom heb ik er iets op bedacht, waar ik nu al mijn hoop op gevestigd houd. Toen je vader schreef, was de daarin geopperde ge dachte een huwelijk tussen Clodagh en jou, wat nü de innigste wens mijns harten is geworden, omdat ik voor jou ook alzoveel voel! Je bent in alle opzichten typisch een Cahil; het verblijf in de ko loniën heeft je niet ruw of onbeschaafd gemaakt, zoals ik dit eigenlijk had gedacht; vandaar dat er geen beter opvolger van titel en land goed zou zijn! En er werd af gesproken tussen je vader en mij, dat de beste manier om onze gemeenschappelijke wens vervuld te krijgen, zeker was om Clodagh of jou niets te zeggen v$tn hetgeen wij hoopten te bereiken, maar hiermee te wachten tot jullie persoonlijk had kennis ge maakt en in elkaar's smaak was gevallen. Als dan jij en zij dachten dat een huwelijk jullie gelukkig zou maken, dan zou je vader vijftig dui zend pond op haar vastzetten, waardoor de landerijen van Kilsavage en de titel je ten deel zouden vallen; en verder zou je vader dan nog bereid zijn de hypotheken af te los sen. Met het landgoed vrij van lasten en een fortuin achter je, zouden Clodagh en dat Musis Sacrum oj 22 April te klein za „De Ware Glorie wordt ten bate var lingsoorden voor out illegale wer kers. Deze oorlog: locumentatie is zo groots en macitig, de oor- logsflitsen zijn zo siggestief ge monteerd, de beeldei uit de con centratiekampen zijn zo schril en het commentaar vai de spreker van Radio Oranje oorlogstijd is zoo meeslepend, lat ons een zucht van verlichti g ontsnapt wanneer wij aan h t einde der twee uren van span ing eindelijk het tekenen der cajitulatie aan* schouwen. Dan dar ten wij met de spreker God, die ons spaarde, dan beseffen wij .ter volle welke plicht op ons rust jegens onze zieke verzetsmensen en bovenal jegens hen, die noc dagelijks in het hart voelen het schrijnende leed over het gemis van een va der, een moeder, e n zoon, een dochter! Kunnen W dit gnzeg- bare leed verzacht» i? Ten dele wel, door onze bel; igstelling en ons waarachtig mei eleven. Waalwijk kenne jn plicht. RJ als de Earl ff de Com- tess van Kilsavag nü, beste s. wat je ikking, dié, idrieg, jou ^ezen dan positie in het rijk innemen en het landgoed zo i nog tot bloei kunnen kon ?n door het bezit van een 1 fpitaal van de eigenaar. En Geoffrey, zeg ee denkt van deze sc als ik mij niet aangenamer zal iemand anders?" Nu: Tantalus k geen gro ter kwelling hebbe gedragen. En met een stem die Roger nauwelijks als de. jne kende, bracht hij er met noeite uit: „Deze gedachte doet zich zo plotseling aanj ij op!" (Wore rervolgd). Donderdag hlijken, als vertoond de herstel een eerste REPATRIËRENDEN. Met het troepentransportschip „Zuiderkruis" zullen de volgende militairen uit onze omgeving uit Indonesië terugkeren: J. Broeren uit Vlijmen, M. van Esdonk uit Vlijmen, P. Coenen uit Sprang en G. v. Wezenbeek uit Kaatsheuvel. SPRANG. De Ware Glorie. „De buit komt toe aan de over winnaar", zo zegt men. Wat war. in de voorbije oorlog de buit 7 Onafzienbare puinhopen Neen! Duizenden oorlogsgraven Neen. Wat dan wel „Het recht om 'n nieuwe wereld op te bouwen". Hoe de geallieerden, tesamen met onze verzetsmensen dat recht ver overden, laat „De Ware Glorie" ons zien, welke film in het Bonds, gebouw zal vertoond worden op Vrijdag 23 April. Ook u zal dit historisch document inspireren, ook u zult God danken voor'uw behoud, ook ,u zult waardering krijgen voor en steun verlenen aan de zieke verzetsmensen, voor wie de opbrengst van deze avond is bestemd. CAPELLE. Veerpont. Men is, naar wij vernemen, van plan de veerpont bij Capelle eind Augustus weer in te schakelen, nadat de Bergse Maas van de werf in Heusden zal zijn terug gekeerd. Gelukkig, want een roei. bootje of een trekpont is ook niet alles. GEERTRUIDENBERG, Loop der bevolking tijdvak 28 Maart tot en met 10 April '48. Ingekomen: Germina Sikma v. Oisterwijk. Grietje Sikma van Oisterwijk. Klaas van der Velde van Asperen. Huberdi- na L A Bouwens van C.B.R. Timotheus HA de Jong van van Dongen. Vertrokken: Johannes v. Meel naar Made. -Bernardus Th. Pillen naar Lichtenvoorde. Lambertus J. Dirven naar Zun- dert. Nicolina MCA Hoen naar Maastricht. Maria J H Hoen naar Maastricht. HEUSDEN. Dezer dagen nam Vadertje Langbeen weer bezit van zijn woning, boven op de schoor- stèen der vroegere brouwe rij; weer een teken der na derende lente. Vandaag zal dan de in ternationale Damdag, uitge schreven door de damclub V.D. bij haar 10-jarig be staan, door de Edelachtbare heer Burgemeester v. Delft geopend worden. De wedstrij den worden gespeeld in hotel „Central". De eerste avond Wordt gespeeld Verpoest Demesmacher; Olsende Graag; de Rooijde Joode. Woensdag 21 April Olsen Verpoest; de Graagde Joo de; Demesmacherde Joode. Donderdag 22 April Demes macherOlsen; de Graag de Rooij; de JoodeVerpoest. Vrijdag 23 April de Joode Olsen; de GraagDemesma cher; de RooijVerpoest. Zaterdag 24 April Olsen de Rooij; Verpoestde Graag Demesmacherde Joode. Aan deze laatste ronde gaat een receptie vooraf van 34 uur, waarna door de Heus- dense fanfare een serenade zal worden gebracht. Om 22 üur zal de burgemeester deze zeskamp sluiten en de prij zen uitreiken. Voor Heusden en omgeving een unieke gebeurtenis op damgebied en wij wensen V.D. dan ook succes met haar program en haar 10-jarig ju bileum. FABRIEKEN DICHT VAN 5—10 MEI? De landelijke verenigingen van Katholieke werkgevers en de vereniging van Tilburg- se fabrikanten van wollen stoffen hebben aan de fa- briekscommissies voorgesteld, om Woensdag 5 Mei nationale feestdag, des middags om 4 uur de fabrieken stop te zet ten tpt Maandag 10 Mei d.a.v. Donderdag 6 Mei is het Hemelvaartsdag, die als een algemene feestdag wordt be schouwd. Vrijdag 7 en Zater dag 8 Mei worden volgens 't voorstel als collectieve snip perdagen aangemerkt. Ook Maandag 30 Augustus en Woensdag 1 November zijn bepaald als collectieve snip perdagen. Ten aanzien van Dinsdag 31 Augustus bestaat de moge lijkheid, dat een extra vrije dag ter gelegenheid van het regeringsjubileum zal worden 'gegeven. DE SPION VAN DER WAALS VOOR ZIJN RECHTERS. De gevaarlijkste spion der Duit sers gedurende de bezetting is An ton van der Waals, die zich in voorname illegale groepen wist in te dringen, die in contact stond met Radio Oranje, die de vliege niers let „droppen", kortom die op alle mogelijke geraffineerde manieren zich in wist te dringen, om dan zijn slag te slaan, bewe gingen op te rollen en velen de dood te bezorgen. Vorige week is men het proces begonnen, dat nog wel enkele dagen zal duren. MOORDENAAR VAN A. M. DE JONG UITGELEVERD. Dinsdagavond is de moorde naar van A. M. de Jong, de ex- SS'er van Gogh, die in Spanje was opgespoord, uitgeleverd en per vliegmachine naar Amster dam overgebracht. Van Gogh heeft in samenwer king met zekere Bernhard, die reeds eerder gearresteerd werd, op Maandagavond 18 Oct. 1943 op' laaghartige wijze de schrijver A. M. de Jong in zijn villa te La ren vermoord. TOETREDING TOT DE NAT. RESERVE. Op Maandag 17 April is in al le gemeenten de aanmelding voor toetreding tot de Nationale Re serve opengesteld. VERNIETIGING NEDERL. GROENTENOVERSCHOT? „Nederland zal gedwongen zijn dit jaar 200.000 ton groenten te vernietigen, indien de na-oorlogse alzetmoeilijkheden niet worden overwonnen" aldus heeft de Ned. afgevaardigde, de heer A. H. Boerma, voor de raad van de F.A.O. (voedsel, en landbouw organisatie) te Washington ver klaard. Van de 850.000 tot groenten die Nederland ond normale weersgesteldheden dit jaar zou produceren, zou 400.000 ton voor de export beschikbaar zijn. Hiervan zou momenteel slechts 200.000 ton geëxporteerd kunnen worden. MOEILIJKHEDEN MET DE VLEESVOORZIENING. Er zijn moeilijkheden met de vleesvoorziening van ons land. Ze zijn ontstaan, doordat we een partij vlees, die we uit België zouden betrekken, niet konden accepteren, daar de kwaliteit niet voldeed aan de te stellen eisen. Hierdoor is de voorziening voor de naaste toekomst in last ge raakt, al zijn onmiddellk stappen gedaan om op andere wijze in 't tijdelijke tekort te voorzien. DE INDUSTRIËLE ONTWIICKELING. De persdienst van het Ministe rie van Econ. Zaken publiceert de volgende statistieken betref fende de arbeidsproductiviteit, de. personeelssterkte en de omzetten. Duidelijk is de stijging merkbaar en ook hier valt weer uit af 'cc leiden hoe Nederland steeds meer een industrieel land gaat worden. De arbeidsproductiviteit in de industrie. Basis Prod. 1938 100 1945 Pers. Arb. bez. prod. 4e kwartaal 57 83 68 1946 le kwartaal 61 92 67 2e 67 99 67 3e 76 106 72 4e 88 111 80 1947 le kwartaal 84 114 73 2e 89 117 76 3e 91 121 76 4e 105 125 84 Personeelssterkte en omzetten Nederlandse industrie. Omzet in Aantal mill. gld. mill. Binn. Buit. werk land land nemers Mei 1945 0.33 84 1 3e kwartaal 0.48 566 9 4e 0.54 942 25 1946 le kwartaal 0.59 1.044 46 2e 0.62 1.250 80 3e 0.66 1.387 130 4e 0.66 1.569 229 1947 le kwartaal 0.69 1.443 252 2e 0.72 1.741 287 3e 0.75 1.801 306 4e 0.77 2.055 389 ACCOORD DER ZESTIEN GETEKEND. De commissie voor Europese economische samenwerking be ëindigde vorige week de bespre kingen omtrent het opstellen van een overeenkomst der Marshall- landen, waarin een krachtig eco nomische raad ontworpen is voor 54) De eerste ronde van de slag, die nu werd geleverd, ging tussen oom Bear en Pug Mal one. Het gevecht was kort: de kermisgast kreeg een slag, die zóó aankwam, dat hij blij was toen hij veilig op de grond lag. Oom Bear wan delde nu rustig naar Terry om hem aan de hand mee te nemen. Nu echter voelde hij zich zacht aan zijn arm ge trokken door de sheriff. „Niet omu onaangenaam te zijn", zei de sheriff met zachte stem en hij hield zijn revolver ijigszins achteraf, alsof die er niet bij hoorde. Nu was Bear O'Conelly een redelijk man. Hij was echter al eenmaal tot razernij gebracht en wist nu van geen ophouden meer. Bo vendien was de helper van de sheriff zo onhandig oom Bear een lichte klap op zijn schou der te geven. Oom Bear draai- -de zich toen even om en liet zijn twee vuisten gelijktijdig uitschieten, waardoor sheriff en hulp broederlijk naast el kaar gevloerd werden. de uitvoering van het Europees herstelpogram. Zij heeft het karakter van een multilateraal verdrag, waarbij de landen zich voor minstens vijf jaar verplichten alles te doen wat in hun vermogen ligt om de na tionale productie op te voeren, samen te werken op elk gebied van handel en financiën, de ta rieven te verlagen ,de koersen te fixeren en zo snel mogelijk de vrije handel in het Westen te herstellen. MOSKOU ANTWOORDT OP HET VOORSTEL TOT TE RUGGAVE VAN TRIËST. De Sovjetunie heeft de wijze, waarop de voorstellen van de V. S., Frankrijk en Engeland voor het teruggeven van Triëst aan Italië werden gedaan, „onaan vaardbaar genoemd en 'n „schen ding van de elementaire principes der democratie". STAKINGEN TE PARIJS. De meeste arbeiders van de Peugeot autofabrieken hebben zich aangesloten bij de stakings beweging, welke in het begin van vorige week in de genationali seerde Renault autofabrieken be gint. Er wordt gestaakt voor ho gere lonen. Van de laatste fabrie ken zijn 750 arbeiders in staking. NAAR EEN ATLANTISCHE UNIE. De Belgische premier Paul Henri Spaak zal dezer dagen be sprekingen voeren met Canadese ambtenaren over de mogelijkheid van uitbreiding van de West- Europese Unie tot een Atlanti sche Unie, die ook Canada en de Ver. Staten zou omvatten. Mackenzie King, de eerste mi nister van Canada, heeft reeds verklaard dat zijn land bereid is zich bij de landen der West-Eu- ropese Unie aan te sluiten. WEST-DUITSLAND VRAAGT EEN DERDE VAN DE MARSHALL-HULP. Naar verluidt hebben de Duit sers de Engelse en Amerikaanse gouverneur verzocht om 30 mil- lioen dollar voor voedsel, zaden en meststoffen, meer dan het eer der aangevraagde bedrag van 950 millioen. Naar van betrouwbare zij de wordt vernomen, hebben de V. S. en Groot-Brittannië het plan tot het instellen van een re gering voor WestDuitsland voor lopig laten varen. Liever dan vóór de verkiezingen zulk een re gering te vormen, streeft men uit breiding der politieke bevoegd heden van de bizonale economi sche raad na. Verwachtv wordt, dat de Drie- mogendhedenconferentie*van Lon den het werkrooster voor de Westerse politiek ten opzichte van Duitsland nader zal bepalen. VOORSTEL VOOR WAPEN STILSTAND IN PALESTINA. Dr. Alfonso Lopez, de Colum- biaanse voorzitter van de Veilig heidsraad, heeft Dinsdag de re solute betreffende een wapenstil stand in Palestina officieel aan de Raad voorgelegd. Hij verklaarde dat zijn besprekingen met Arabie ren en Joden op niets zijn uitge lopen. Warren Austin (V.S.), dfe de resolutie steunde, verklaarde, dat men noch in de-wapenstilstand, noch in enig ander voorstel een poging moet zien de uiteindelijke oplossing der politieke kwestie te beïnvloeden. Aanvaarding van 't voorstel tot wapenstilstand ge schiedt in het belang van de we reldvrede, zo zeide hij. Morte Sjertok, hoofd van de politieke afdeling van het Joods Bureau, verklaarde, dat het bu reau bereid was mede te werken aan de totstandkoming van een wapenstilstand, mits deze niet zou dienen als dekmantel voor de voorbereiding van nieuwe agres sie. VERDRAG MET' RUSLAND IN FINS PARLEMENT. Geruchten over kabinetscrisis. De Finse regering heeft gister avond het parlement het verdrag van vriendschap en wederzijdse Waalwijk, 13 April 1948. Geachte redactie, Met stijgende verbazing las ik Uw reportage over de „Silver- rush", waarin onze plaatsgenoot de Folter achter Slijkhuis als 2e eindigde. Voorop stel ik, dat ik de pres tatie van ^e Folter allerminst wil verkleinen, integendeel, het kan volgens mij voor de plaatselijke beoefening van de athletiek van onschatbare waarde zijn, als een plaatsgenoot in die sport een be langrijke plaats inneemt. Maar bij een juiste berichtge ving kan de sport zelf slechts het allermeest gebaat rijn. Jdet zou daarom aanbeveling verdienen de gehele uitslag op te nemen, met daarbij vermelding met hoeveel seconden „handicap" de lopers zijn gestart. Hierut blijkt dan direct over duidelijk dat Slijkhuis met 70 sec. de Folter zonder en Weenink met 57 sec. „handicap" is gestart. Verder mag ik u er wel op wij zen, dat 'het tijdsverschil tussen Slijkhuis en de Folter, die deze volgens uw berichtgeving op de voet volgde, toch nog altijd 11 3/10 sec. was. Als derde eindigde Weenink, met grote achterstand, maar deze grote achterstand was niet zo groot als 't verschil tussen Slijk huis en de Folter, n.l. precies 10 sec. Misschien is een rectificatie gwerzijds in uw blad wel op zijn plaats. Ter uwer oriëntering volgt hieronder nog de uitslag: Senioren 5 K.M.: 1. W. Slijkhuis, A klasse, 17 min. 21 5/10 sec., handicap 70 seconden. 2. K. de Folter, D. Klasse, 17 min. 32 8/10 sec, van meet. 3. J. Weenink A klasse 17 min. 42 8/10 sec., handicap 57 sec. 4. W. Bravenboer, B klasse, 17 min. 49 2/10 sec., handicap 33 seconden. 5. N. Westra, B klasse, 17 min. 57 sec., handicap 33 seconden. 6. K. Jansen, B klasse, 17 min. 57 6/10 sec., handicap 33 sec. In de hoop, dat u van een en ander goede nota wilt nemen, te ken ik EEN LEZER. bijstand met de Sovjet-Unie ter ratificatie voorgelegd. Intussen duiken de geruchten over een regeringscrisis weer op, nadat zij tijdens de Fins-Russi sche onderhandelingen verstomd waren. VAN ALLES WAT, De minister van buitenlandse zaken van Columbia heeft de juistheid der berichten, dat Co lumbia de diplomatieke betrek kingen met de Sovjet-unie ver broken zou hebben, ontkend. Op het baanvak Deventer- Almelo is ter hoogte van het plaatsje Holten het danig ver minkte lijk gevonden van een man die geen papieren bij zich had. De rijkspolitie vermoedt, daar op de man een spoorkaartje Amster- dam-Oldenzaal werd gevonden, dat hij uit de trein Amersfoort— Enschede is gevallen en door een uit Almelo komende goederen trein is gegrepen. President Truman heeft de berichten tegengesproken, als zou hij van plan zijn generaal Eisen hower naar Moskou te zenden om met Stalin de Amerikaans-Russi sche geschilpunten te bespreken. Ons brood wordt geleidelijk aan beter. Door vermindering van het mais-percentage wordt., rnet ingang van 18 April de mélange vastgesteld op 92 pCt. tarwe- rogge en 8 pCt. maisbloem. De eerste leverantie in het kader van de Marshall-hulp aan Nederland zal bestaan uit een scheepslading van 10.000 long ton tarwe, die met het s.s. „Prins Willem II" vervoerd zal worden. Dinsdag, de eerste dag van de uitvoering van het plan-Marshall, is men met de lading te Galveston begonnen. Hes ihtcphygwjao eb begonnen. Het schip vertrekt Woensdag.

Echo van het Zuiden | 1948 | | pagina 2