HET SLACHTOFFER Pakkisten TROUWJAPON maat 44 'n toom beste biggen Binnen- FEM I LLETON en Buitenland Gemeenteraad Waalwijk. let- UIT DE LANGSTRAAT Terry en Berry in: DE WITTE ELAND. TE KOOP: met bijbeh. schoenen maat 39 en tasje Zilvergrijs. Te koop A. DE JONG TE KOOP: J. WILDEMAN Co., RADIO- EN ONDERWIJSZAKEN. Minister Gielen heeft in de Eerste Kamer bij de voortge zette behandeling van zijn be groting (die z.h.st. is goedge keurd) medegedeeld, dat hij de radioraad de beslissing der regering heeft medegedeeld, dat drie weken voor de ver kiezing aan de partijen, die in alle of bijna alle kieskrin gen candidaten hebben ge steld, gelegenheid zal worden gegeven een kwartier per week een uiteenzetting van haar program te geven. Er is alleen deze beperking gemaakt, dat er geen per soonlijke aanvallen mogen worden gedaan. De vraag of de C.P.Ni van deze gelegen heid zal kunnen profiteren, beantwoordde de minister ontkennend. Ingaande op het Nijver heidsonderwijs wees hij er op, dat z.i. een ernstige poging is gedaan om de achterstand op dit gebied in te halen. Er waren 248 Nijverheids scholen voor meisjes, er zijn gelden voor 49 meer uitge trokken. 't Aantal Ambachts scholen was 161, op de be groting zijn 38 nieuwe voor zien. Het aantal middelbare scholen is vermeerderd met 80, het aantal technische dat 11 bedroeg met 3. Als men nu maar de moge lijkheid schiep om onderwijs te geven n.l. in een daarvoor passend gebouw, zoals het nu op vele plaatsen moet gaan in het openbaar. De uitbetaling van dé ver hoogde salarissen, aldus min. Gielen in de Eerste Kamer, zal bij wijze van voorschot geschieden. Alles ligt er voor gereed. Het zal slechts een kwestie van dagen zijn. Over een schadevergoeding aan re ligieuze leerkrachten, die door de maatregelen van de bezetter zijn benadeeld, heeft de regering nog geen beslis sing genomen. De adviseurs van de minister achten het recht er op onbetwistbaar. De minister verdedigde het voorgestelde aanloop-subsidie voor het „Brabants Orkest" en stelde liefhebbers van mooie molens gerust door te beloven dat hij het afbraak verbod voor molens met 1 jaar zal verlengen. VAN DE ECHO VAN HET ZUIDEN Naar het Engels. 17) Met een gevoel van verla tenheid begaf hij zich naar de zitkamer en belde om Hobson. Dit moest hij driemaal doen eer hij gehoor kreeg en de bediende zeer verbaasd ver scheen. „Goedendag, sir. Ik had u nog niet zo gauw terug ver wacht". „Goeden dag, Hobson. Waar is Mr. Scobell?" „In Parijs, sir, bij Mr. Geof frey Cahil, denk ik. Hij is gegaan de dag na u, en zei, dat hij het mij zou laten we ten als hij 'terugkwam. Ik heb sindsdien niets van hem ge hoord; maar nu zal hij wel gauw komen, omdat zijn huur ten einde loopt en Mr. Lush terugkeert". „Wie is Mr. Lush?" „De huurdor van deze ka mers, sir. Dit zijn ook zijn meubels. Mr. Lush heeft de kamers onderverhuurd aan Mr. Scobell voor drie maan den, toen die uit Australië te rugkwam." „Zo. Mr. Scobell heeft zijn bagage ook gepakt, naar ik zie?" „Ja sir. Hij zei, dat hij nog al een tijd zou wegblijven.en dat hij enkel hier weer ko men zou om alles aan Mr. Lush over te dragen en de GRONDWETSHERZIENING IN DEBAT. Indien Nederlands verant woordelijkheid thans zou op houden, vallen alle zekerhe den weg, dat wij in Indië or de en rust zullen kunnen handhaven, hetgeen wij als een eerste plicht zien. - „De Nederlandse suprematie over de Overzeese gebiedsdelen moet thans definitief verval len". Dit zijn de twee uiter sten welke bij de behandeling van het belangrijke wetsont werp tot wijziging van de Grondwetsherziening in de Tweede Kamer naar voren kwamen. Het eerste was het standpunt van de AR-fractie, het tweede de mening van de communisten. Maar het corri- promis, dat de regering in dit ontwerp heeft neergelegd, was ook niet bedoeld voor hun ge noegdoening: CH en VVD stonden niet langer in de op- positie-hoek. De AR hebben zich vier kant tegen het onderwerp verklaard, de Communisten ook, zij het niet zo vierkant. Toch hebben zij nog een twee tal amendementen ingediend, die men zou moeten zien als een middel om nog invloed uit te oefenen op iets, waar zij het helemaal niet mee eens zijn. E^n zuiver politieke ma noeuvre dus, welke niet het doel heeft het ontwerp voor hun fractie aanvaardbaar te maken, maar hen mogelijk toch iets meer zou kunnen doen berèiken, dan wanneer zij er alleen maar tegen zou den stemmen. Dé grondwetsherziening werd aangenomen met 6421 stemmen. MILITAIRE HULP AAN WESTERSE UNIE. Amerika en Engeland héb ben op korte termijn een noodplan opgesteld, waarin de gezamenlijke verdediging wordt geregeld, voor het ge val Rusland op onverwachte wijze enigerlei aanval in Eu ropa zou willen ondernemen. Te Washington plegen bei de militaire staven overleg, daar men zo spoedig mogelijk j de verdedigingsplannen ge reed wil hebben. Deze mili taire voorzorgen zullen weer spoedig uitgebreid worden tot de landen in West-Euro zaken met hem te regelen". „Heeft hij geen adres ach ter gelaten?" „Neen, sir. Mr. Scobell zei dat dit niet nodig was." „Hoe lastig! Ik moet hem dringend spreken. Wat zal ik nu doen?" „Ik dacht dat u wel zijn adres zoudt hebben!" „Neen, toch' niet. We zijn geen van beiden zulke beste briefschrijvers en Mr. Scobell verwachtte mij ook niet zo gauw terug, anders zou hij mij z'n adres wel gegeven hebben". „Waarom gaat u dan niet naar Parijs en informeert u daar in enkele hotels?" op perde Hobson. „Dat doQ ik mogelijk ook; maar ik moet eerst eens den ken, Hobson. Ik zal je roepen als ik je nodig heb." Er was toch gQen aanlei ding om er Scobell van te verdenken dat hij hem had willen beetnemen? overlegde RógerEr zat nu niets anders voor hem op dan dat hij in Londen bleef tot Sco bell ^erugkwam, waarschijn lijk met de bewuste Geoffrey. Hij zou dus zolang zijn intrek nemen in een hotel daar in de omgeving, en dan zou hij iedere dag een paar maal op de flat aangaan en zijn adres aan Hobson geven, zodat hij ieder ogenblik gewaarschuwd kon worden. Verder zou hij een brief achterlaten voor Scobell, die hem dan onmid dellijk bij zijn komst gegeven werd. Roger belde Hobson weer en vroeg of die hem soms ook een kalm hotel kon aanbe- pa, verenigd in het pact van Brussel: Engeland, Frankrijk, België, Luxemburg en Neder land, aldus meldde Reuter uit Washington. Op een persconferentie heeft Marshall verklaard, dat het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse. Zaken over weegt aan de landen van het Brussel-pact militaire uitrus ting te leveren op leen- en pachtbasis. TIMMERHOUT VOOR NEDERLAND? De Wereldbank overweegt, volgens A.P., aan verschillen de West-Europese landen een lening te verstrekken, waar mee zij timmerhout in de Sovjet-invloedssfeer van Oost Europa kunnen kopen. De lening zou o.a. verstrekt worden aan Engeland, Frank rijk, België, Nederland en Italië. PRIJZEN VAN EIERKOLEN VERLAAGD Maar die van anthraciet verhoogd. Met ingang van 1 Mei a.s. wordt de prijs van eierkolen met 0.40 per H.L. verlaagd. Op dezelfde datum zullen de prijzen van de meest couran te anthracietsoorten met 0.35 per H.L. worden verhoogd. Met deze wijziging wordt de verhouding tussen de prijzen van anthraciet en eierkolen, die voor de oorlog bestond, grotendeels hersteld. JOEGO-SLAVIë VERMINDERT EISEN INZAKE OOSTENRIJK. Joego-Slavië zal Woensdag op de conferentie der plaats vervangende ministers van Buitenlandse Zaken, die op 't ogenblik in Londen plaats heeft, mededelen, dat het zijn territoriale eisen-met betrek king tot Oostenrijk vermin derd heeft en dat het bereid is nog meer concessies te doen, om 't spoedig totstand komen van het Oostenrijkse vredesverdrag te bevorderen. VEEARTS GING BUITEN ZIJN STIEL. Eindhovens oorlogs- burgenïeester naar het tribunaal. Op 13 Mei a.s., bijna vier jaren na de bevrijding van Eindhoven, zal H. A. Pulles, vee-arts en burgemeester van Eindhoven tijdens de Duitse j bezetting, terecht staan voor velen in de onmiddellijke na bijheid van de flat. „Dan moet u naar het „St. James's Palace" gaan, sir, even om de hoek. Dat is een klein hotel, maar heel gerief lijk, vooral wanneer u gro tendeels de maaltijden ergens anders gebruikt, zoals u ze ker van plan bent?" „Ja, dan zal ik daarheen gaan" zei Roger. „Maar eerst zal ik een paar regeltjes aan Mr. Scobell schrijven, die je hem dan onmiddellijk bij zijn komst geeft, niet waar? Twee of óriemaal per dag loop ik hier even aan om te zien of je ook nieuws hebt. Ik ge loof dat dit beter is, dan dat ik naar Parijs ga." Na verloop van enkele mi nuten was het briefje af en tegelijk daarmee overhan digde hij Hobson een paar souvereigns, waardoor hij aanmerkelijk in diens achting steeg. „Dank u, sir. U kunt op mij rekenen. Zodra Mr. Sco bell zich hier vertoont geef ik hem uw schrijven en kom u waarschuwen in het „St. James's Hotel". Roger keerde terug naar de taxi, die hem, in minder dan géén tijd, naar het ouder wetse hotelletje reed. Daar nam hij een kamer, liet er zijn bagage zetten en ging toen ergens anders lunchen. HOOFDSTUK XIV. Het geheim van het Victoria Station. Na een lunch in het Café Royal voelde Roger zich veel verkwikt en beter in staat tot overdenken van hetgeen hij de derde kamer van het Ein- hovens Tribunaal. Dè zeer uitgebreide dag vaarding vermeldt o.a. het kringleiderschap van de NSB, oprichter kringblad NSB, be gunstigend lid Germaanse SS. In zijn functie als burgemees ter heeft hij zich aan vele misdragingen schuldig ge maakt. Bij zijn benoeming stelde hij de eis, dat de vier Eindhovense wethouders ver vangen zouden worden door NSB'ers, hij verzocht de be zetter maatregelen te treffen tegen bepaalde gemeente ambtenaren, verstrekte in lichtingen over deMei-sta king bij verschillende onder nemingen en gaf de politie- commandant in overweging razzia's te houden in de bios copen voor tewerkstelling van jongelieden in Duitsland. Ver der was hij 'zeer actief bij de klokkenroof naar aanleiding waarvan hij aan een Duitse instantie schreef: „Het leven van een Germaanse soldaat is mij meer waard dan alle klokken in Eindhoven". De> leerlingen van het gemeente lyceum in Eindhoven legde hij straf op, daar zij gewei gerd hadden tijdens een be zoek van Mussert de lessen bij te wonen. P. liet zich tijdens de oor log in de Ufastad Neu-Babels- berg huldigen als dokter Vlimmen. BEDRIJFSHORECA- FEESTGAVE AAN DE N.I.W.I.N. Bedrijfshoreca heeft vorig jaar ter gelegenheid van Ma- rij ke-dag namens de bij de bedrijfsgroep aangesloten le den aan de Nationale Inspan ning Welzijnsverzorging Indië (NIWIN), de Stichting 1940- 1945 en het Nederlands Sana torium Davos een feestgave aangeboden, waaraan enige duizenden schenkers bijdroe gen. Gezien het grote succes heeft Bedrijfshoreca thans be sloten om eenmaal per jaar, op één der méést gedenk waardige dageh, n.l. de 5e Mei, het Nederlandse Hotel-, [Café- en Restaurantbedrijf zich ten dienst te doen stellen van de weldadigheid. Zo zal op de komende Nationale Feestdag in alle onder Be drijfshoreca ressorterende be drijven een inzameling ten bate van bovengenoemde drie doen moest. Het pas-verkre gen fortuin had hem ook in een veel betere positie ge bracht tegenover Scobell en Lord Kilsavage en hij begon zich al af te vragen of er geen kans op zou zijn om nu Clo- dagh voor zich te winnen. Haar zou hij wel bereid vin den en tegenover deze earl kon hij zich misschien recht vaardigen, nu met een fortuin achter zich en een, fortuin dat groot genoeg zou zijn om alle hypotheken die het landgoed bezwaarden af te lossen en Clodagh nog een ruim inkomen te garanderen. Maar natuurlijk waren hem de handen gebonden uit loy- auteit tegenover Scobell: al leen kon die er misschien wel toe gebracht worden om hem te helpen: hij was immers al tijd zo vriendelijk en edel moedig geweest. Even daarna dacht Roger: als hij morgen-ochtend om acht uur nu géén nieuws hoorde van Scobell, dan zou hij van Gordon Chambers on middellijk doorgaan naar Basingstoke; in Lamworth zou hij de dominéé opzoeken en op de namiddag kon hij dan weer in Londen terug zijn. Met dit plannetje voor ogen vroeg hij om de rekening. De kellner zat verborgen in zijn hoekje, blijkbaar geheel ver diept in een courant en met het blad nog in de hand, stond hij op. „Breng mij een likeurtje en de rekening" zei Roger, een sigaar opstekend. „Ja, sir. Wilt u soms even het blad inzien. Een ver instellingen worden gehou den. OUWEHANDS DIEREN PARK. Ouwehands Dierenpark te Rheden heeft een serie aller aardigste briefkaarten uitge geven, waarin onder de titel „Heel Nederland naar Ouwe hand" voorstellingen worden gegeven van Nederlandse klederdrachten uit elk der 11 provincinë, met toepasselijke versjes. Een alleraardigste reclame voor een bekend en attractief Nederlands dierenpark. REÜNIE N.R.K.H. Op Zaterdag 19 Juni a.s. houden oud-leden van het voormalige Nederlancïse Rode Kruis Hulpkorps een reünie te Breda. Tussen 10 en 11 uur zullen zij zich verenigen in „Boschhek" te Ginneken voor het afwerken van een aantrekkelijk hulpkorps-pro- gramma tot 's middags 4 uur. Het reunie-comité wordt voorlopig gevormd door Lt. Kol. bd Jhr. A. D. Laman Trip, Theo ^Blok, Th. W. Kreek, A. Lobbezoo, Th. J. Hilterman, Ir. C. Dorsman, Mevr. Dr. E. van Dijk, Dr. J. C. Huisman, G. J. A. M. Eras, C. Jongepier, W. Koops, A. K. Kuyper, G. F. Mensink, C. Vreeswijk, P. J. H.»Wil- lemse, J. F. J. de Wolf. Zij roepen alle eervol ont slagen leden op tot deelne ming aan de reünie. Schrif telijke vragen om inlichtin gen en inschrijvingsformulie ren kunt U richten aan het Reünie-Comité, p./a. Laan v. Meerdervoort 531 te 's-Gra- venhage, vóór 8 Mei a.s. KORTE BERICHTEN. Positieve resultaten zijn er tot nu toe bij de besprekin gen tussen de Nederlandse en Republikeinse delegaties te Kalioerang nog niet ge boekt. A.F.P. zegt zelfs,'dat zij de afgrond tussen beide partijen slechts hebben ver groot. Volgens mededeling van de Amerikaanse veiligheids dienst te Frankfort, zijn on geveer 145.000 Duitsers dit jaar illegaal uit de Sowjet- Russische zone de Amerikaan se zone van Duitsland bin nen gekomen. schrikkelijke ontdekking op 't Victoria-station!" Roger nam de krant en on middellijk werd zijn blik ge troffen door een bericht, waarboven in grote letters stond: „Geheim aan het Victoria- station. Lijk verborgen in een zwarte koffer". Het was of zijn hart stil stond en als ift een droom begon hij te lezen, nergens anders aandacht aan schen kend „Hedenmorgen heefl men aan het Victoria-station een afschuwelijke ontdekking gedaan; er werd gevonden hét lijk van een jongeman, geborgen in een koffer aan het goederen-bureau. Maan dag, 12 Augustus, ongeveer om vijf uur op de namiddag kwam er een jongeman met een gunstig uiterlijk aangereden op genoemd station in een taxi, die be laden was met heel wat ba gage. Hij riep een kruier, wien hij orders gaf de an dere dingen te laten staan, maar alleen de grote, zwar te kist van het imperiaal te halen en die op het goede ren-bureau te zetten. De klerk en de kruier herinne ren zich dit voorval nog heel duidelijk, omdat de kist er zo eigenaardig uitzag en zo zwaar was. Ze was zwart geverfd, droeg in wit te letters er op geschilderd de initialen: „G.C." en was met stevig touw omwikkeld. (Wordt vervolgd). De gemeenteraad kwam Donderdag 29 April j.l. in openbare vergacering bijeen. Bij afwezigheid van de burgemeester I&r. R. J. J. Lambooy werd Het voorzitter schap waargenortién door wet houder Smolderfc. Afwezig waren eveneens de heren van Beijrien en Leng- Een drietal i ingekomen stukken: goedgekeurd raads besluit tot wijziging van een geldleningsbesluit, nota vén aanmerkingen op de gemeen te-begroting 1948 en jaarver slag van de Rfiksvakschool, gaf geen aanleiding tot op merkingen. j Door de Waalwijkse Bak kersvereniging |/as ingezon den een. afschrijf van haar schrijven, gericht aan de di rectie van het gasbedrijf, hou dende verzoek lm verlaging van gastarief. Burgemeester j en wethou ders achtten diti gemotiveerd omflat enerzijds de kolenprijzen voudige zijn derzij ds de verhj gastarieven slcchfts 44 tot 47% bedraagt. De vo der nog een ver sen de tarieven strie-gas in Wa andere gemeent Drz. gaf ver slijking tus- voor indu- lwijk én in In met eigen prod.uctie-bedrij:\ en, waaruit bleek dat de Wtalwijkse ta rieven veruit h(t laagst wa ren en dat get grond be staat voor de veronderstel ling, geuit in let schrijven van de Bakkersv reniging, dat het bedrijf extr i zou profi teren van de bpstaande ta rieven. B, en W. stellen dan ook voor, het schrijv:n voor ken nisgeving aan te nemen. Op een vraag van de heer van Oss of de b; kkers in het algemeen wel va len onder de door de vporzitti r opgesomde tarieven, antwc ordde deze, dat dit van het verbruik af hangt. Wanneer het verbruik minder dan 5000 bedraagt, zal de prijs iets hoger zijn. De heer v. d. loven infor meerde hoe het tond met de mogelijkheid in: ike het be trekken van §as van de Staatsmijnen. Didoor B. en W. gegeven vei ;elijkingscij- fers betreffende le industrie- gas-tarieven had len n.l. uit sluitend betrekk ng op ge meenten met eei eigen gas productie. Hij acitte het niet onmogelijk, dat de tarieven gunstiger zouden kunnen zijn wanneer het is van de Staatsmijnen zou worden be trokken. De voorz. antvbordde hier op, dat het gem ;entebestuur inderdaad bij de Itaatsmijnen een offerte gev aagd heeft voor gas-leverino als aanvul ling van de eigei productie, doch dat de ontvingen offerte zodanig gecompli :eerd bleek te zijn, dat ze om advies is toegezonden aan het Centraal Bureau voor Verificatie en Financiële Advieten der Ver eniging van Nederlandse Ge meenten. De heer Brouwer uitte zijn beduchtheid, dat de bakkers noodgedwongen ;r toe zou den overgaan on olie of an dere brandstof vo >r hun ovens te gebruiken; zolang' de gas tarieven zo hoog blijven, het geen hij gedachtig aan het spreekwoord var het half ei en de lege dop -f niet in het verzoek on- fcot het drie egen en an- ging van de van het van gevoelen de voor zijn in. belang achtte. De voorz. was dat ieder bedrijf doel geëigende t randstof het voordeligst zal v nden. Het voorstel yerd verder z.h.st. aangenonu Verder was no; een schrijven vah Drs. P. J. A. Lenglet, houdende ontslag name als raadslid dedeling van dl van het hoofdsterbureau, dat in de vacatur^-Lenglet tot raadslid is beno J. J. M. van Heéswijk. De voorz. bracht dank aan ingekomen md de heer de heer Lenglet voor hetgeen hij als raadslid in het belang der gemeente heeft gedaan, uitte de verwachting dat hij de hem in Indië wachtende taak met evenveel toewijding zou vervullen en sprak de hoop uit, dat hij \;e zijner tijd in gezondheid en welzijn zou terugkeren. Met betrekking tot 't voor stel van B. en W. tot afgifte ener noodzakelijkheids ver klaring inzake uitbreiding van het leerplan der dag-am bachtschool met een afdeling voor auto-techniek, motor- en rijwielherstellen ei* één voor schilders, gaf de heer Buijkx twijfel te kennen of de gang van zaken in het auto- en rij- wielbedrijf het oprichten van een afzonderlijke afdeling voor eerstgenoemde 'vakken wel rechtvaardigde. Hij was n.l. van gevoelen dat de grote vraag naar vakbekwaam per soneel in deze branche niet blijvend zou zijn en grondde dit gevoelen op de omstan digheid dat het minderwaar dig materiaal thans geleidelijk is vervangen door nieuw ma teriaal van betere samenstel ling, hetgeen z.i. ten gevolge zou hebben dat het aantal reparaties sterk zou terug lopen. De heren Brouwer, Meijs, -Kemperman en wethouder van Loon waren van een te genovergesteld gevoelen en meenden dat het oprichten' van een afzonderlijke afdeling voor auto-techniek en metor en rijwielherstellen in een behoefte zou voorzien, daar bij aanvoerende, dat dit vak ongetwijfeld in de toekomst een nog hoger vlucht zou nemen, dat reparaties en op- derhoud ook bij beter ma teriaal steeds noodzakelijk zullen zijn en dat de opge dane vakbekwaamheid niet uitsluitend bij reparaties, doch ook in het vervaardigings- proces toepassing kan vinden. De voorz. merkte met ver- wijzing naar het uitgebrachte prae-advies nog op, dat bij een gang van zaken, als door de heer Buijkx wordt ver wacht, nog niets verloren is omdat de afdeling voor auto- techniek enz. een parallelklas zal vormen van de afdeling voor smid-bankwerker en, dus steeds hierop kan wor den overgeschakeld. De in tussen opgedane ervaring is voor de betrokkenen.ook dan stellig niet als overbodig te beschouwen. Het voorstel 'werd na deze discussie z.h.st. aangenomen. De voorstellen nr. 4 (tot wijziging ener geldlenings overeenkomst), nr. 5 (tot wij ziging der verordening op de heffihg van straatbelasting) en 6 (tót aankoop van een stukje grond aan de Putstraat voor oprichting van 'n trans formatorhuisje ten behoeve van het electriciteitsbedrijf) werden behoudens enkele gevraagde en verstrekte in lichtingen z.h.st. aangeno men. Ook punt 7 (voorstel tot wijziging der gemeenschap pelijke regeling voor de districts-schoolartsendienst) werd z.h.st. aangenomen, na dat de heer Verdoorn zijn vol doening had uitgesproken over het alsnog opnemen van een vertegenwoordiger van 't Groene Kruis in de Commis sie van Beheer. De aangeboden ontwerpbe sluiten tot wijziging der be grotingen voor 1947 en 1948 werden z.h.st. vastgesteld. Nadat de openbare verga dering een korte poos was geschorst voor het onderzoe ken van de geloofsbrieven van het nieuwgekozen raads lid J. J. M. van Hees wijk, waartoe de heren van Beijnen (bij punt 3 alsnog ter verga dering verschenen), Buijkx en Pullens als commissie van onderzoek fungeerden, werd na heropening der vergade ring z.h.st. tot toelating van de heer van Heeswijk beslo ten. De agenda was hiermede afgehandeld en na sluiting door de voorzitter ging de raad over in geheime zitting. NIEUWKUIJK. Huldigingscomité in verband met het gouden regeringsjubileum van H. M. de Koningin, gehouden in wijk Nieuwlcuijk op 27 April 1948 des avonds te 8 uur. De voorzitter, de Edelachtbare heer v. Hout, opent te ongeveer 8 uur de vergadering, heet de aanwezige dames en heren harte lijk welkom, in het bijzonder de ZeerEerw. heer pastoor Becx. Doel dezer vergadering, zo zegt spr. is, een inleidende bespreking en beraadslaging, hoe op de meest 1 gepaste wijze het gouden rege- 1 ringsjubileum van H. M. de Ko ningin straks kan worden gevierd. Spr. is verheugd dat hij ma9 ver keren temidden van aanwezigen, wier streven 't is de Oranjekroon te schragen. God heeft ons in het Oranjehuis een niet hoog genoeg te waarderen zegen geschonken, een troon en kroon, waarbij de grondrechten en volksvrijheden worden bestendigd en geëerbie digd. En waar wij reeds bijna 50 jaren de zegenrijke invloed van deze regering mogen ondervinden rust op ons de ereschuld, onze dankbaarheid te tonen in een al gemene vreugde, belichaamd in een groots opgezet feest van stan ding, overeenkomstig het uitzon derlijk gebeuren. Bovendien mag de paedagogi- sche betekenis van de viering, ten opzichte van de jeugd, niet uit 't ooq worden verloren. Vanzelf zal h.et officiële ele- V enent niet kunnen worden gemist en spr. denkt hierbij aan een of ficiële raadsvergadering, tekening van een felicitatieregister enz., maar dit zal slechts een klein deel der massale betoging omvatten, hier kan en mag het zwaartepunt niet liggen. Hoofdzaak is echter dat de per sonen, die als representanten van Nieuwkuijk worden aangewezen, inderdaad ook werkende leden zijn, waarvan actie en stuwkracht uitgaat, zodat zij als het ware 't fundament vormen, waaop de or ganisatie rust. Verschillende aanwezigen ga ven daarna in verband met het bovenstaande, hun mening ten beste. Het uiteindelijk resultaat van de gedachtenwisseling was ten slotte, dat men eenparig van. gevoelen hierin overeenstemde, dat het bestaande Oranje-comité ter plaatse, dat kan bogen op een rijke ervaring uit het verleden, niet mocht worden gepasseerd, aangevuld met één of zo nodig meer afgevaardigden uit elke buurtschap, waarin de parochie Nieuwkuijk is verdeeld. De financiële kwestie is een taak der plaatselijke organisatie. Nog werd besproken de wijze van feestviering, straatversiering, wedstrijden enz. De voorzitter zegt overtuigdt te zijn dat Nieuw kuijk alle waarborgen biedt voor een mooie en passende feestvie ring en sloot om 10 uur de geani meerde vergadering. Jaarvergadering Veiling vereniging „De Langstraat". Woensdagavond hield de Vei lingvereniging „De Langstraat" in cafe Siegers haar algemene plaatselijke jaarvergadering. De directeur, de heer A. Boelen, gaf een uitgebreid finantieel jaarver- volgende: De onkosten bedroegen in to taal 81.918.01. De balans per 31 December 1947 bedroeg in activa en pas siva 228.504.04. Vergelijkend omzet-overzicht: 1946 1947 Jan. 3.459.93 36.399.55 Febr. 3.799.12 3.096.66 Mrt. 3.864.52 6.531.44 April 78.426.14 58.303.37 Mei 148.934.40 142.020.74 Juni ƒ278.831.22 ƒ321.310.86 Juli ƒ543.003.26 ƒ399.446.12 Aug. ƒ298.919.88 ƒ251.380.71 Sept. 160.778.27 170.722.89 Oct. ƒ,100.282.50 131.943.70 Nov. 72.816.14 96.902.48 Dec. 35.918.45 81.332.55 Omzet-overzicht diverse plaat sen: 1946 1947 Drunen ƒ341.577.56 ƒ292.012.62 Elshout 137.662.83 115.759.45 Nieuwkuijk ƒ118.697.30 95.242.49 Vlijmen 56.698.17 44.175.39 Haarsteeg 225.894.56 168.982.94 Aalburg 29.280.62 55.995.08 Herpt 71.180.11 55.864.53 Dussen ƒ104.800.35 ƒ157.418.72 Capelle ƒ318.091.83 ƒ330.350.72 Waspik ƒ186.746.22 209.880.22 Hedikhuizen 4.717.10 14.372.97 Buitenplaatsén 132.446.26 ƒ158.537.95 VLIJMEN. Demobilisatie-comité opgericht. Vorige week werd onder voor zitterschap van burgemeester v. d. Hout op het raadhuis een ver gadering gehouden van vertegen woordigers der diverse thuisfron ten van Groot-Vlij men, om tot de oprichting te komen van een de- mobilisatie-comité. De voorzitter zette in het kort gasbedrijf De woonwagen was werke lijk naar het Zuiden getrok ken. Op de harde weg waren er natuurlijk geen sporen. Berry zag hier. echter iets wits liggen: Hij raapte het op. Het bleek een suikerklontje te zijn. Hij toonde het aan Oom Bear. „Kijk eens, Oom", zei Ber ry. „Eet op, m'n jongen", zei Oom Bear vaderlijk. „Nee, dat' bedoel ik niet", zei Berry, „dit klontje is een teken van Terry!" „Mooi zo", zei Oom Bear, „dan zijn we op het goeder spoor!" Oom Bear en Berry tuften voort. „Wij moeten ze zo inhalen", zei Oom Bear. „Misschien is er een moge lijkheid om een kortere weg te nemen", opperde Berry. het doel van deze bijeenkomst uit een. Een comité als men wilde oprichten, had aldus spr. de taak de gedemobiliseerde weer in de samenleving op te nemen, daar dienstplichtige en maatschappij elkaar enigszins ontgroeid waren. Het demobilisatie-comité moest hem behulpzaam zijn deze afstand die noodgedwongen ontstaan was, eenigszins te overbruggen en hem te leiden, opdat hij zo spoedig mogelijk een nieuw onderdeel van de samenleving zqu gaan vormen. Het voornaamste deel van deze taak zou bestaan in het geven van advies en wanneer het co mité zijn taak verstond, dan zou er ongetwijfeld een heilzame in vloed van uitgaan, die vooral door een vertrouwvolle omgang nog kon worden vergroot. Het was geenszins de bedoeling de ge meente zodoende van een zware taak te ontlastpn, maar men wil de deze. taak aanvullen, omdat de gemeente nu eenmaal niet alles kon gaan doen, terwijl een derge_ lijk comité hietoe ongetwijfeld veel beter in staat ware. Unaniem was men van mening dat niet ieder kerkdorp op zich moest gaan werken, maar in een alles overkoepelend orgaan moes ten de betreffende aangelegenhe den'geregeld worden. Voorts was men van oordeel, dat feestelijke ontvangst bij de- barkatie, niet mag ontaarden in al te groot uiterlijk vertoon, daar de vrees geenszins denkbeeldig is, dat dit op de duur gaat verflau wen, hefgeen bij later terngkeren- den en hun verwanten en zekere teleurstelling zou verwekken, wat vóór alles dient te worden verme- dep. Ten slotte hoopt de voorzitter, dat ook de pers zich niet onbe tuigd zal laten en waar nodig en gepast hapr steun verlenen, oin zo door eendrachtige samenwer king en gemeenschappelijk ovêr- leg werkzaam te zijn in het stof felijk en geestelijk belang der de- mobiliserenden, HEUSDEN. Soldaat A. Laros hoopt de 2e helft van Mei uit Indië te repa triëren. Met de Pinksteren zullen op de Maas bij Heusden weer de jaarlijkse zeilwedstrijden worden gehouden, welke voorafgaan door een prestatietocht vanaf Gorin- chem via de Biesbos naar Heus den. De R.K. Middenstand kwam in jaarvergadering bijeen in café Leijten. De Voorzitter, A. Ver- schure, werd een welkom toege roepen. Na zijn ziekte was dit de eerste vergadering die hij weer leiden zou. De secr., J. v. Laarhoven, bracht verslag uit over het wel en wee der vereniging, waaruit bleek, dat de vereniging zich in een gezonde belangstelling mocht verheugen. O.k de financiële kant werd belicht. Beide, zowel secr. als Penningmeester, moesten de dank der vergadering aanvaarden voor hun activiteit in het belang der R.K. Middenstand. Een nieuw bestuur werd geko zen en wel de heren Verschure, de Wit, v. d. Poll, Bressers en v. Bladel. De functies zullen op de eerstvolgende bestuursverga dering verdeeld worden. Het bestuur werd gemachtigd om in samenwerking met de Prot. Middenstandsvereniging plannen te bespreken en uit te werken voor een te houden tentoonstel- In Juli hoopt men een bezoek te brengen aan' een tentoonstel ling te Den Bosch. De Voorzitter dankte de aan wezigen voor hun medeleven tij dens zijn ziekte en sprak de hoop uit dat er steeds een nauwe sa menwerking onderling zijn mag in 't belang van een gezonde Middenstand. 5 Mei a.s. zal in de Herv. Kerk een herdenkingssamenkomst gehouden worden. Naast een spre ker zal het gemengd koor „Sur- sum Corda", het dubbelmannen- kwartet onder leiding van dhr. Groen, hun medewerking verle nen. Aanvang half acht. Op het consultatiebureau voor zuigelingen waren 20 baby s aanwezig ter onderzoek, waarvan uit Heusden 15. Veen, Herpt, Doeveren, Heesbeen en Hedik huizen elk 1. CAPELLE. Weer thuis. Onze dorpsgenoot, korporaal P. Koenen, die in September 1944 dus vóór de bevrijding van deze streek, dwars door de vijandelijke linies heen bij de geallieerde strijdkrachten in de omgeving van Eindhovent e komen, is j.l. Dins dag na een diesttijd van 3J/£ jaar, waarvan 2J^ jaar in het verre Oosten, waar hij op Malakka, Banka, Java en Sumatra gelegerd is geweest, met de Zuiderkruis in het vaderland teruggekeerd en reeds des avonds van dezelfde dag arriveerde hij in de ouderlij ke woning aan de Wolfsnest, 'n buurtschap in de onmiddellijke nabijheid van de Hogevaart. Hoewel het reeds laat was ongeveer 10 uur' arriveerde Piet was de belangstelling vad fa milie en bekenden, die de gerepa^ trieerde een allerhartelijkste ont vangst bereidden, er niet te min der om. Ook de volgende dag was het een voortdurend gaan en komen van belangstellenden en de drukte bereikte haar hoogtepunt toen de Capelse muzekvereniging s avonds de Wolfsnest binnen trok om korporaal Koenen, die tot aan zijn in militairen dienst treden een voorbeeldig werkend lid van „Kunst na Arbeid" is ge weest, een serenade te brengen. De voorzitter bracht de geluk wensen der vereniging over en merkte op, dat het voor het mu ziekgezelschap niet doenbaar is om alle repatriërende militairen met muziek te verwelkomen, doch wanneer een oud-werkend lid, die de vereniging tot zijn indiensttre ding gesteund heeft, weerkeert, wordt vanzelfsprekend een uit zondering gemaakt. Door de zorgen van de buurt bewoners was voor het huis een ereboog geplaatst, terwijl aan en in de woning eveneens een pas sende versiering was aangebracht. Beroepen predikant komt kennis maken. De bij de Ned. Herv. Gem. aan de Loonsedijk beroepen predikant Ds. W. L. Tukker uit Bleskens- graaf, bracht j.l. Dinsdag een be zoek ter kennismaking, waarbij onder leiding van enkele leden van kerkbestuur .-n kerkeraad o. m. de pastorie en het kerkgebouw in ogenschouw werden genomen. In de avonduren ging de beroepen predikant in het kerkgebouw in de Dienst des Woords voor en na afloop van de kerkdienst werd door meerderen van de vele be langstellenden van de gelegenheid gebruik gemaakt tot nadere ken nismaking met de beroepen her der en leraar Een meevaller voor de kas. Bii de verloting van de geld prijzen onder de deelneende ge zelschappen aan het festival van ^",on" hlarm. ..Sophia's Vereni ging behaalde onze mieziekvere niging „Kunst na Arbeid" de 2e prijs, zijnde f 40.—. Zitdag plaatselijk bureauhouder. Ingaande Mei zal de plaatselij ke bureauhouder in district 46 in de gemeente Sprang-Capelle ie dere Dinsdagnamiddag tussen 2 uur en half 5 zitting houden in 't café van de heer Ant. van Dijk aan het Bruggetje te Vrijhoeve- Capelle. Brieven onder No. 2364 bureau v. d. blad. bu Zijstraat 50 St. Joa^himsmoer bij WAALWIJK

Echo van het Zuiden | 1948 | | pagina 2