TENTOONSTELLING „WAALWIJK 1948". flinke dienstbode FEU I LLETON HET SLAGHTQFFER Gemeenteraad Waalwijk Noodzakelijkheidsverklaring voor Middelbare Vakschool Terry en Berry in: DE WITTE ELAND. Notaris A. SCHAAP OPENLIJK DANK Te koop Te koop Een Triumphmotor Gevraagd Belangrijke geg.evens 'van de streek en de plaats kon men vinden in de stand van de Heemkunde-vereniging. Mooie gilden-vaandels, steken en andere sierselen werden ten toongesteld. En aldus werd aangetoond hoe onze omgeving een rijke traditie heeft, die alleszins waard is gekend en-' gewaardeerd te worden. Een rijk gevarieerde stand was ook die van het onder wijs, waarin op aardige wijze de betekenis van het onder wijs ter plaatse werd aange toond. Zo had de H.B.S. en de M.M.S. een aardige maquette van de voornaamste bouw werken der plaatsen, waar de leerlingen vandaan komen. De diverse richtingen en mo gelijkheden die dit onderwijs de afgestudeerden opent, wa ren eveneens mooi in beeld gebracht. De Nijverheidsschool toon de de vorderingen aan van de leerlingen en waartoe zij na het beëindigen van de cursus in staat blijken te zijn. Zeer mobie werkstukjes werden hier ten toon gesteld. De Huishoudschool deed insgelijks, terwijl het B.L.O. een beeld gaf van het moei lijke werk dat de opvoeding vap. zijn leerlingen is. Verder was daar nog het Lager On derwijs en het Mulo-Onder wijs en de Rijksvakschool met T.N.O. vertegenwoordigd met producten en leermiddelen die eveneens het werk en de me thoden van deze scholen in beeld brachten. Aardig was het standje dat aantoonde hoe het Lager Onderwijs de laat ste halve eeuw veranderd is. Dit zijn zo enkele stands die de culturele betekenis van Waalwijk en zijn aantrekke lijkheid als wooncentrum moesten aantonen. Laten wij hopen dat zij er in geslaagd zijn bij de buitenmensen een gunstige indruk achter te la ten van Waalwijk, het cen trum van de Langstraat op velerlei gebied en van de leder- en schoenindustrie. Hoe hopeloos het weer ook soms geweest is en hoe ernstig het comité en verschillende exploitanten vooral van het Luna-park en anderen daar door werden gedupeerd, dit heeft niet verhinderd dat de geweldige belangstelling voor de Tentoonstelling „Waalwijk 1948" heeft voortgeduurd tot het einde toe en haar succes volledig mag worden ge noemd. Werd Dinsdagavond de 20.000e bezoeker afgeroepen, ondanks het slechte weer zijn we Donderdag aangeland tot over de 30.000 bezoekers. Woensdag werd de Congres vergadering van de Vakgroep Schoenindustrie gehouden, die gepresideerd werd door de heer Gust Manaerts en waar bij de heren C. Pullens, Jos. Klijberg en A. Meijs 't comité vertegenwoordigden. Deze vergadering was niet, voor de pers toegankelijk, zodat wij daarvan geen verslag kunnen geven. Dinsdagavond concerteerde St. Crispijn op de kiosk op het terrein, terwijl St. Jan Woensdagavond volgde en beide een goede belangstelling genoten, al was de tempera tuur wat al te fris. Talrijk waren Woensdag de schoenfabrikanten die de ex positie bezochten en ook het verdere van de Congresdag hier aangenaam passeerden, al was de regen die dag niet van de lucht. Donderdag, de sluitingsdag, was de beurt*aan de Vakgroep Lederindustrie, onder leiding van de heer Norb. van Loon, terwijl het comité werd ver tegenwoordigd door de heren J. v. Heesbeen en Jan Tielen. Een verslag der interessan te causerie geven we elders. De ganse dag bleef het druk lopen en vooral de hal kreeg daarvan z'n groot deel, zodat het de adviseur van de Min. van Economische Zaken Mr. van Herck en de leider van het Rijksbureau de heer Hil- horst, die grote belangstelling voor de stands toonden, haast niet mogelijk was er doorheen te dringen. Admiraal Doorman, direc teur van 't Kath. Thuisfront bracht een bezoek aan de smaakvolle stand van ons Ka tholiek Thuisfront, dat zich zo ijverig en succesvol deze dagen heeft geweerd. Hij werd door comité-leden Dirks en Meijs welkom geheten. Steeds meer bezoekers meldden zich en toen de har monie Concordia uit Loon op Zand, na een korte serenade aan de burgemeester, de kiosk betrad en honderden en hón derden zich daar om heen schaarden om te luisteren naar de uitzonderlijke pres taties van dit keurcorps, toen was de gehele tentoonstelling, zowel gebouwen als terreinen, opgepropt met mensen; en steeds groeide het aan tot het schitterende slotvuurwerk der firma de Kat uit Leiden. Maar te voren werd in het restaurant de laatste officiële plechtigheid gehouden door 't comité, n.l. de definitieve slui ting der tentoonstelling, waar bij ook de ere-voorzitter bur gemeester Mr. Lambooy, te genwoordig was. Onder een aandachtig ge hoor van een stampvolle zaal zeide de voorzitter de heer J. W. van Heesbeen, dat de fei ten bewezen hebben dat de Tentoonstelling „Waalwijk 1948" ten volle en in elk op zicht is geslaagd, waar meer dan 30.000 tevreden bezoekers de poorten zijn gepasseerd, waar de standhouders hun volle tevredenheid hebben uit gesproken en goede zaken zijn gedaan. De aandacht van het gehele land is in deze dagen op Waalwijk gevestigd. Hij bracht hartelijk dank aan z'n comité en de adjunct- secretaris en aan burgemees ter Lambooy voor z'n gróte steun op elk terrein. Hij noemde deze expositie ten slotte een waardige hulde aan H.M. de Koningin in haar ju beljaar, na een regering van noeste arbeid, geheel dus in de lijn van Haar regerings beleid, te werken aan de bouw en wederopbouw van ons vaderland, zodat ook de tentoonstelling in dit opzicht volledig is geslaagd. Uit volle borst werd door allen 't Wilhelmus ingezet. De ere-voorzitter burgem. Mr. Lambooy, uitte nogmaals z'n grote blijdschap en bewon dering voor hetgeen in deze dagen hier is gepresteerd. Had hij in den beginne zich mis schien enige zorgen gemaakt ten opzichte van 't welslagen en de grote opzet voor een plaatselijke tentoonstelling, spoedig en vooral in deze da gen heeft hij gezien welk een succes 't werd en worden zou. Men slaagde er in in een kunstzinnig geheel Waalwij ks veelzijdigheid te tonen, zon der dat de schoen-en leder industrie te veel domineerde. Hij wenstè voorzitter, comité leden en adjunct-secretaris van harte geluk en eindigde met de woorden: „Ik dank U hartelijk voor alles; gij hebt Waalwijk een onschatbare dienst bewezen". Namens de standhouders bracht de heer H. Hoffmans Jr. hartelijk dank. Nadat nog een der bezoekers zijn hayt had gelucht en zelfs Drunen tot voorstad van Waalwijk wildé maken, was deze laatste officiële daad ten einde. Ten slotte een woord van warme hulde aan ons politie corps, dat zich op zo voor beeldige wijze van haar zware taak kweet, al werkte dan het publiek buitengewoon mee, zodat er geen enkele wan klank werd gehoord, zoals dat hier gebruikelijk is. Dat het de sluitingsdag, vooral des avonds, druk zou lopen hadden we ver wacht, maar dat zoveel men sen 't slot van dit industriëel festijn zouden willen meema ken, had niemand kunnen denken. Het was overal tjok en- tjokvol, zowel in de ten toonstellingshallen als op het terrein, in restaurants, bar, enz. En een stemming van je welsté. De sfeer van gezellig heid, vrolijkheid en voldaan heid uitte zich allerwege en op alle wijzen. Al die dagen was er onder de bezoekers slechts een roep over opzet, aanleg, verlich ting," maar ook over de durf, 't initiatief en de samenwer king van de Waalwijkers, die opnieuw met zulk een succes bekroond zijn. Ja werkelijk, dat kan Waal wijk! En nu staan we weer aan het einde dezer grote en grootse gebeurtenis, die Waal wijk als centrum van schoen en lederindustrie als centrum der Langstraat, maar ook als vooruitstrevende gemeente met een actief bestuur grote lijks deugd heeft gedaan en waarvan de resultaten zonder twijfel in de toekomst hun uit werking niet zullen missen. Wordt dit werkelijkheid, en dat kan niet anders, dan is dit.de grootste voldoening van 't comité, dat onder lei ding van zijn eminente voorz. de heer J. W. van Heesbeen bergen werk heeft verzet, ri sico's aangedurfd en aan welk comité Waalwijk zeker grote lijks dank is verschuldigd. Moge de geest van dit co mité en sub-comité's ons blij ven bezielen, opdat wij ook in de toekomende jaren die zelfde weg zullen blijven gaan tot grootmaking van Waalwijk op elk terrein, zoals Tentoon stelling „Waalwijk 1948" dit ongetwijfeld tegenover Bra bant en het gehele land heeft gedaan! Het waren „hoogtij-dagen" voor Waalwijk zoals wij ze zelden hebben beleefd. en DE TOESTAND IN PALESTINA. Officiëel hebben de Arabi sche Staten Woensdagavond geweigerd gevolg te geven aan het bevel van de Veilig heidsraad: het vuren in Pa lestina te staken. Zolang de Zionistische politieke ontwik keling niet tot staan was ge bracht en zolang de U.N.O. niet garandeerde dat er een einde zou komen aan de be wapening van de Haganah, weigerde men het vuren te staken. Ook mocht de Joodse fstaat niet erkend worden. Het niet slagen van deze pogingen mag men voor een groot gedeelte toeschrijven aan de minder goede ver standhouding tussen Engeland en Amerika inzake dit pro bleem. Terwijl Amerika over weegt een lening van 100 mil- lioen te verstrekken aan de nieuwe Staat Israël, verkeren er nog steeds een veertig-tal Engelse officieren in het Ara bische leger. OPHELDERING GEVRAAGD De Nederlandse delegatie heeft op het einde van vorige week aan derepublikeinse om opheldering gevraagd om trent het uitwisselen van con suls tussen de republiek en de Sowjet-Unie. Weer zo'n streek als de be jegening van de delegatie leden enkele maanden ge leden. Ook nu weer compro mitteren zij zich zelf, met het gevolg dat de Amerikaanse VAN OE ECHO VAN HET ZUIDEN Naar het Engels. 25) „Zeker. Ik zal mijn best doen. Uit mij zelve ben ik nog nooit op een dergelijke jacht op groot wild geweest! Dus, springt, u maar in." „Gaat u vóór in zitten, Mr. Severn", riep Kendal. „Ik moet met mijn collega spre ken". In een seconde waren, ze al len gezeten en de auto reed af met een sprong als van een wild dier. „Het is een geweldig-ge- vaarlijke weg naar Arundel", zei Remington, terwijl ze in volle vaart langs de eerste bocht reden. „Ik denk dat ik de tien minuten over moet doen; maar de trein zal wel weer wat te laat zijn; ik heb alle hoop!" Toen bepaalde hij zijn volle aandacht bij het stuur en Ro ger ging ook het opwindende voelen van zo'n snelle rit. Ter wijl ze door het dorp gingen moesten ze hun vaart natuur lijk wel wat temperen. Toen ging het weer als een blik semschicht over een vlakke weg en om twee scherpe bochten. Roger hoorde dat Kendal hem iets toeriep en hij keerde zich om, terwijl de detective opgestaan was van zijn plaats en hem uit alle macht toe schreeuwde: „Ik heb met de inspecteur afgesproken, dat ik van Chi chester en verder van enkele plaatsen zal opbellen dat ze de kamers van Mrs. Flinch nazoeken. Gaat u met de trein. "Franklin en zijn assi stent zullen aan Victoria-sta tion wezen en Hemmings met een ander aan London Bridge. Zo mogelijk, volg ik; maar ik ga op de perrons en in de wachtkamers om mij te ver gewissen of hij ook soms een andere richting is uitgegaan. Tegen dat ik u met de trein bereik, hoop ik, dat u hem al gearresteerd hebt. Stap niet in dezelfde coupé met hem en verlies niet uw snor". Roger schreeuwde terug dat hij de inspecteur verstaan en begrepen had. „Houd u zich stevig vast", vermaande Remington, toen ze, na tegen een helling te zijn opgereden, naar links zwenkten en de Zij minster- Heuvel afreden, die heel steil daalt en ten overvloede nog een "scherpe bocht maakt. Hoe ze ooit behouden de voet be reikten, was Roger een raad sel, maar met een zwaai en een geweldige ruk stonden ze ineens stil. „De trein staat er", riep Re mington. „Nu als een wervel wind over de brug en dan langs de andere kant van de weg". Ik kom met de volgen de trein, tenzij ik hem hier al op het spoor ben", riep Ken- dal, toen Roger uit de auto sprong. Een kruier zag hem naar .de* trein snellen en hield 't por tier voor hem open. De trein was al in beweging, terwijl hij op de treeplank sprong en zich in de coupé werkte. „Dat scheelde maar een haar!" zei hij onwillekeurig. Toen hij opkeek, bevond hij zich van aangezicht tot aange zicht met Scobell. HOOFDSTUK XX. Een onverivachte ontmoetms'. Roger liet zich in de kus sens vallen van een eerste klas rook-coupé, buiten adem van de lichamelijke inspan ning die het hem had gekost om de plaats nog te bemach tigen en ontsteld door 't on verwachte van de ontmoeting. Hij bevond zich nu regelrecht in strijd met Kendal's orders in één coupé met zijn aarts vijand die hem het leven ge red had, om er hem nóg erger aan te wagen. Maar Scobel bezat de tegenwooridgheid van geest om zicli. te houden of hij hem niet herkende. Hij was ook niet de Scobell van de flat, maar hij droeg een lange, rossige baard en kne vel.. Hij was gekleed als een dominéé, in een zwart-lakens pak' en met een slap vilten hoed; op de neus droeg hij een donker-blauwen bril. Maar tegenover Roger was hij de Scobell met de licht blauwe, glinsterende ogen...... Gelukkig waren ze niet al léén; in de andere hoek zat een kleine, oude 'geestelijke, lichamelijk zeker niet veel meer waard. Toch dankte Ro ger de hemel voor zijn'tegen- woordigheid en hoopte maar dat hij niet vóór hem zou uit stappen, want, zodra hij met Scobell alleen zat, zou die waarschijnlijk een revolver te voorschijn halen. Ook kon hij zelve niet uitstappen zon der argv/aan te wekken, want, of dat Scobell hem nu in waarheid niet herkende óf zich maar zo hield, viel niet uit te maken. Roger besloot dus te blij ven zitten zolang er een der de persoon aanwezig was, maar uit te stappen in geval hij alleen zou blijven met de desperato. Als ze gezamen lijk het Victoria-station be reikten kwam alles in orde, want, daar op het perron zou hij versterking vinden en de zaak zou dus gewonnen zijn. Verder lèek het Roger het beste of hij nu herkend werd of niet om zijn reis genoot zand in de ogen te strooien en hem niet de in druk te geven of hij ook maar in de verste verte diens iden titeit vermoedde. Hij zou zich houden alsof hij zelve aan de arm van het gerecht trachtte te ontkomen. Hij moest zo op bedekte wijze te kennen ge ven dat 'er zich, gedurende een logeren in Ierland, iets had voorgedaan, waarvoor hij naar Londen teruggekeerd was, waar hij echter niet ge vonden had degeen die hij zocht en dat hij toen de stad weer verlaten had om de te rugkeer van die vriend af te wachten in Brognor, een ach teraf gelegen badplaatsje, maar dat een ontstellend be richt in de bladen hem veel schrik had bezorgd. Dan zou Scobell hem toch in ieder ge val wel herkennen, al droeg hij ook die snor, en zou hij het zó opvatten dat Roger zich zeker zo gegrimeerd had om de politie te misleiden. Terwijl hij een sigaar op stak, vroeg hij: „De heren zullen er wel niet op tegen hebben, on danks hun 1 geestelijk ge waad?" „Neen", antwoordde Sco bell, op schijnheilige toon. „Eigenaardig, maar ik rook juist nooit méér, dan op Zon dag. Dit werkt kalmerend op mijn zenuwgestel na het pre ken. Heeft u dat ook niet on dervonden, sir?" vroeg hij, zich tot de dominéé wendend. „Ja, inderdaad. Dat is zo! Nu heb ik er ook nooit iets in gezien dat een geestelijke onwaardig zou zijn!" „Ik nét zo min", viel Sco bell weer in. „Ik kan mij ge heel verenigen met de uit spraak van die afgescheidene zijn naam ben ik vergeten, maar die zei, dat hij eqn sigaar zou kunnen roken ter ere van God. En dit herhaal ik in alle eerbied!" ZÓ was het gesprek dus in geleid en nu ging Roger voort met enkele onjuiste er- I varingen van'zichzelve mee te delen: „Ik ben vanmorgen eerst van Bognor naar Arundel ge fietst met de bedoeling om daar de trein naar Londen te pakken, maar ik heb te lang aan de lunch gezeten en daar door had ik die bijna gemist". „Zó?" antwoordde Scobell. „En wat hebt u met uw fiets gedaan?" (Wordt vervolgd). opinie ten aanzien van onze Indië-politiek, die reeds in de goede richting ging, zich in ons voordeel zal wijzigen. Ondertussen hebben gezag hebbende personen in de re publiek, in zoverre men daar van .gezag hebben kan spre ken, verklaard niets van dit voorval af te weten en dat er niemand tot dergelijke stap pen gemachtigd was. VAN HARINXMA THOE SLOOTEN BLIJFT. De voorzitter van 't Lon- den-comité van het Neder landse Rode Kruis die door het rapport van de commissie Vorrink in een niet al te gun stig daglicht was gesteld wat betreft het zenden van rode- kruispakketten naar Duitse concentratie-kampen, is weer gerehabiliteerd door een rap port dat de commissie-Donner in verband hiermede heeft uitgebracht. In dit rapport maakt de commissie als haar gevoelen kenbaar, dat de grieven 'over. de werkzaam heden van Baton var! Harinx- ma thoe Slooien geen grond geven om hein niet als am bassadeur in België te hand haven. NIEUWE HAVEN- IN WERKENDAM. De gemeeiite Werkendam zal een nieuwe Haven krij gen, die een omvang heeft van 330 bij 100' meter en be vaarbaar is voor schepen op 315 - N.A.P. Om de Haven heen ligt 12 H.A. industrieterrein. In Juni a.s. zal men met de werk zaamheden bejginnen. HERINNERINGSLEPELS. Ter herinnering aan het 50-jarig Regeringsjubileum van H. M. Ko ningin Wilhelmina zijn in de han del gebracht door de N.V. Gero- fabriek te Zeist gedenklepels, die voor dit doel door haar zijn ge fabriceerd. Beide lepels, (lengte 11M cm-> verkoopprijs 1.90, lengte 15 cm. verkoopprijs 3.75) zijn ontwor pen door Georg Nilsson en uit gevoerd in Geró-Zilver. Zij meende H. M. niet beter te kunnen huldigen dan door op deze lepels de erenaam „Moeder des Vaderlands" te vermelden, een naam, die voor het eerst gebruikt door Mr. M. W. F. Treub in de opdracht aan H.M. in zijn boek „Oorlogstijd", dat na de vorige o.rlog verscheen. Op de grootste lepel is boven dien „Wij willeii ons zelf zijn en blijven" ingestempeld, welke ge tuigenis in de achter ons liggende oorlogsjaren zeker nog aan bete kenis heeft gewonnen. OVERDRACHT. Vrijdagmorgen heeft te Ply mouth de overdracht plaats gehad aan de Koninklijke Nederlandse Marine van het moderne 13.000 ton metende vliegdekschip „Vene rable". Het schip zal de naam „Karei Doorman" ontvangen. VERGADERING VER. VAN NED. GEMEENTEN. Op Dinsdag 8 Juni a.s. houdt de afd. Noord-Brabant van de Ver. van Ned. Gemeenten in hotel „Het Wapen van Oisterwijk" te Oisterwijk een algemene vergade ring. Er zal een bestuursverkie zing worden gehouden in de va catures mr. E. H. J. Baroil van Voorst tot Voorst, burgemeester van Tilburg, mr. R. J. J. Lam booy, burgemeester van Waalwijk en H. Blok, burgemeester van Aimkerk. 1 De directeur der Ned. Spoor wegen te Utrecht, ir. F. Q. den Hollander, zal spreken over ver- keersvraagstukken in Noord-Bra bant. SMUTS VERLOOR VER KIEZINGSSTRIJD IN ZUID-AFRIKA. Tot diep in de nacht leek Bet er op dat de regerings partij van de 78-jarige gene raal Smuts alp overwinnaar uit de Zuid-Afrikaanse ver kiezingsstrijd te voorschijn zou komen. Later is dit beeld echter zo vólkomen gewijzigd dat de schijnbare overwinning is veranderd in een zeer be sliste nederlaag. De officiële uitslag is nu: Nationalisten (dr. Malan): 69 (was 43); Ver enigde partij (Smuts): 65 (was 89); Afrikaners (steu nen Malan)9; Labour (steunt Smuts) 6 en Zuid-Afrikaanse negers (steunen Smuts): 3. De verhouding tussen de „ver bonden groepen" is nu: Malan 78, Smuts 74. Kleurlingen kwestie gaf de doorslag. GRONDWETS WIJZIGINGEN AANVAARD Vorige week heeft de Eer ste Kamer na een korte, zake lijke beantwoording van de gestelde vragen door de pre sident Min. Beel de grond wetswijziging waarin vooral de Indische paragraaf de be langstelling had, aanvaard. STEMMING VOOR TWEEDE KAMER OP 7 JULI, VOOR EERSTE KAMER OP 8 JULI. De verkiezingen van de le den der Eerste Kamer zullen in iedere provincie plaats heb ben op, Donderdag 8 Juli. De commissarissen der Koningin zijn gemachtigd de Staten hunner provincie te dien ein de in buitengewone zitting bijeen te roepen. De candidaatstelling voor de verkiezing van leden dér Eerste Kamer is in iedere pro vincie bepaald op Maandag 14 Juni: de candidaatstelling voor de verkiezing van de le den der Tweede Kamer in elke kieskring zal plaats heb ben op Vrijdag 4 Juni. De eerste samenkomst van de nieuwe Kamers zal gehou den worden in verenigde ver gadering op Dinsdag 27 Juli. Bij ministeriële beschikking is de datum der verkiezing voor de Tweede Kamer vast gesteld op Woensdag 7 Juli. FRANSE REGERING IN GEVAAR. De Franse nationale verga dering' is nog steeds verdeeld ten aanzien van het wetsont werp tot bezuiniging door massaal ontslag van ambte naren. Kort voor middernacht heeft de minister van finan ciën, Mayer, verklaard, dat hij zou aftreden, wanneer de wet niet wordt aanvaard. Tenzij nog een compromis wordt gevonden zal er ernstig gevaar voor de regering-Schu- man ontstaan. Het belangrijkste punt van de agenda die de raad van Waalwijk Vrijdagavond behandelde, was wel de afgifte van een noodzakelijkheidsverklaring voor omzetting der bestaande Rijksvakschoöl voor u.l.n.o. in een middelbare vakschool voor de leder- en schoenindustrie. Enkele heren stelden enige vragen betreffende dit punt of maakten enkele opmer kingen. Het overige werd vlot afgehandeld. Allereerst installeerde de voorzitter het nieuw benoem de raadslid de heer J. M. van Hees wijk. Hij feliciteerde hem met zijn benoeming en hoopte dat hij de goede geest bewa rende, de belangen van de ge meente zou behartigen. In enkele woorden dankte de heer v. Heeswijk en hij beloofde alles te zullen doen wat in zijn vermogen lag voor Ket belang van Waalwijk en zodoende een waardig plaats vervanger te zijn van Dr. Lenglet. Na het aannemen van de Ingekomen stukken, stelde men aan de orde de afgifte van de noodzakelij kheidsver- klaring. De heer Buijkx was er van overtuigd dat vakonderwijs noodzakelijk was. Hij vroeg echter wat er met de 10.000.- zou gebeuren die de Vakgroe pen Leder- en Schoenindustrie verleenden, wanneer de pu bliekrechtelijke bedrijfsorga nisatie deze vakgroepen zou doen verdwijnen. Bovendien was het hem op gevallen dat men van de werkgevers de landelijke- en van de werknemers de plaat selijke organisaties geraad pleegd had. Tenslotte merkte hij op dat er voortaan geen gedelegeerde van de werkne mers in de commissie van ad vies zitting zou hebben. De heer de Brouwer merk te op dat de arbeider enigszins uitgeschakeld was, nu er een 3-jarige H.B.S.-opleiding no dig was. Deze bezocht deze nijverheidsschool, waar bo vendien gelegenheid was voor lederbereiding. Was het niet mogelijk, aldus de heer de Brouwer, dat een capabele jongen van finan- ciëel minder draagkrachtige ouders een reductie op het lesgeld ontving. De voorzitter antwoordde de heer Buijkx dat hij niet pre cies kon zeggen wat er met de 10.000.zou gebeuren. Men had dit punt besproken en misschien zouden de be drijfsorganisaties dit overne men of mogelijk ook de vrije federatieve verenigingen. Bij het horen van de verschillen de instanties had men zich gewend tot de interessanten en de Vakgroepen Leder- en Schoenindustrie, zo alzijdig mogelijk dus. In het bestuur der Stich ting zou wel degelijk een werknemer benoemd worden. De heer de Brouwer ant woordde .hij dat de eis om trent de voorbereiding door 't departement gesteld was. Er was echter een over gangsterrein gesteld. Men kon die leerlingen aannemen van wie men kon veronderstellen dat zij het diploma 3-jarige H.B.S. konden halen en die reeds enige belangstelling ge toond hadden voor de indu strie, b.v. door het volgen van het Nijverheidsonderwijs. Bovendien werden er ook avondcursussen gegeven. De heer B.uijkx uitte toch nog het verlangen in de toe komst bij het raadplegen van de instanties dezelfde gedrags lijn te volgen. Hierop antwoordde de voor zitter dat, als er plaatselijke organisaties waren geweest, men deze zeker geraadpleegd zou hebben. Hierna nam men dit voorstel z.h.st. aan. Met punt 4 en 5 ging men eveneens accoord.. Als gedelegeerden in 't be stuur der stichting Middelba re Vakschool koos men de burgemeester en dhr. Buijkx, resp. met 15 en 12 stemmen. De heren v. Seters, Smolders en Pulles hadden ieder één stem. De burgemeester zou tevens voorzitter zijn. Met de wijziging van de be grotingen 1947 en 1948 kon men eveneens accoord gaan. Hierna werd de openbare vergadering gesloten. DRUNEN. Geslaagd. Op het op 19 Mei j.l. te Amersfoort, onder Rijkstoe- zicht, door de Verenigde Ne derlandse Politiebonden ge houden examen, slaagde onze dorpsgenoot dhr. J. C. Brok, momenteel agent van politie te Tilburg, voor het Politie- diploma met aantekening lof. NIEUWKUIJK. Gerepatrieerd. Wederom keerden twee jon gens uit Indië in het vader lijke huis weer. Het waren Sergt. Otto van den Berg en P. van Baardwijk. Een spon tane vlaggentooi en een vro lijke versiering gaven blijk van hartelijk welkom dat de buurtbewoners hun toeriepen. Bovendien werd hen namens de buurt ieder een prachtig rijwiel aangeboden. Met weel derige bloemstukken en een massa andere attenties bleek de belangstelling van talrij ke vrienden en kennissen. De harmonie en de liedertafel brachten een serenade. CAPELLE. U.N.A.C.-comité. Ten gemeentehuize vond j.l. Dinsdag een vergadering plaats van het comité van de United Na tions Appeal for Children (Ver enigde Naties helpen het Kind), welk comité gevormd wordt door de Edelachtb. Heer Burgemeester A. Smit, voorzitter, Mej. P. J. Rijken, secretaresse, Mevr. Wa verijn en de heren C. D. Rempt, C. Braspenning, Jac. van Zeist, P. C. van den Hoven, W. Bras penning, G. de Rooij en Chr. van Peer. Om tot een doeltreffende col lecte te geraken werden verschil lende aan de orde gestelde voor stellen besproken en een plan ontworpen voor een te houden inzameling, zo mogelijk op Za terdag 5 en Zaterdag 12 Juni e.k. Aan de diverse muziekverenigin gen zal verzocht worden bij deze collecte medewerking te verlenen, terwijl de hoofden der scholen aangezocht zullen worden om uit de hoogste klassen enkele leer lingen aan te wijzen als collectan ten en dus deze collecte te plaat sen in het teken.van: „Door kin deren, voor kinderen". Verder zullen de Padvinders uit Sprang gevraagd worden om 's avonds bij gelegenheid van de demonstra tie van de Motorkozakken op 5 Juni en ter' gelegenheid van het concert van Apollo te Vrijhoeve- Capelle op 12 Juni te collecteren. Tevens zal tot de verschillende bedrijven in de gemeente een ver zoek gericht worden e enbijdrage voor het mopie doel te geven.0 In P.T.T.-dienst. Tot assistente op het hulp postkantoor te Sprang is met in gang van 1 Juni a.s. benoemd Mej. Rie de Visser Pd. alhier. Geslaagd. Bij het te Utrecht gehouden examen voor Apotheker-assistente slaagde Mej. Rina van Drongelen te Vrijhoeve Capelle. Geslaagde en familie onze gelukwensen. Uit de Oost terug. Na de ontscheping van het troepentransportschop Grote Beer kwam sergeant H. J. van Achter berg na een verblijf van ruim 2 jaar in de tropen j.l. Woensdag weer in zijn woonplaats, Vrijhoe ve Capelle, terug, waar hij van zelfsprekend zowel door zijn ou ders als door de buurtbewoners met blijdschap werd begroet. Na de eerste ontmoeting met zijn fa milie, was het een gaan en komen van vrienden en kennissen, die de gerepatrieerde kwamen verwelko men. Nog een tweede bekroning. Behalve de eerste prijs, welke het Chr. Jeugdkoor „Hallelujah" op het te Nieuwendijk gehouden muziek- en zangconcours in de le afdeling behaalde, kende de Jury, zoals dezer dagen bekend werd, het koor ook de ere-prijs toe voor het behalen van het hoogste aan tal punten in de sectie Jeugdko ren. Benoemd tot Hoofdbestuurslid van de Ned. Bond v. Plattelands vrouwen. In de j.l. Donderdag te Utrecht gehouden Algemene Vergadering van de Ned. Bond van Platte landsvrouwen werd tot lid van het Hoofdbestuur voor de provin cie Noord-Brabant benoemd Mej. P. J. Rijken alhier. GEERTRUIDENBERG. Burgerl. Stand van 9 t.m. 22 Mei Vertrokken: Johannes Krooswijk naar Ede. Jac. Groeneveld n. Waalwijk. F. ,W. Koningsteijn en gezin (5 personen) naar Breda. Ingekomen: Ma. Feitsma van Idaarderadeel. P. H. Tydeman en gezin (3 personen) van Kor- noeljestr. G. H. Gijsbertsen v. Kornoeljestr. Johanna Maria v. Peer van Waalwijk E. h. P. Zimmerman v. C.B.R. Paula Muntz van Rotterdam. L. J. 'Dirven v. Zundert. N. Donker sloot en gezin (3 personen) van Rotterdam. 65. Pug Mallone begreep dat de beslissing van het gevecht zou afhangen van de man die er in slagen zou, de revolver te grijpen. Berry was al een aar dig stuk op weg naar het wa pen, toen Pug Mallone hem bij een achterpoot greep. „Wacht maar even, stuk ve nijn!" riep de kermisreiziger. „Dat is geen speelgoed voor mottige beren!" Berry voelde zich machte loos worden in de ijzeren greep van zyn tegenstander. Op dat ogenblik deed Terry die dadelijk had begrepen dat men hem kwam ontzetten, 'n poging om uit te breken. Met een lege fles sloeg hij een ruit in. Kletterend vielen de scher ven op de grond. „Mijn touw is wel zo lang dat ik uit het raampje kan springen", dacht Terry, die begreep dat hij de strijd om de revolver kon be slissen. Oom Bear en de sterke man bleven elkaar zwijgend aankijken. Zij begrepen alle bei, dat ze een geweldige te genstander hadden en wacht ten hun kans af. Op dat ogen blik hoorde men een vreemd gehuil in de» lucht: een der gevreesde wervelstormen van Klondyke kwam snel nader bij. Bomen werden ontwor teld, huizen gesloopt in enke le seconden. De lucht werd inktzwart. ERFHUIS. te Waalwijk zal op Dinsdag 1 Juni 1948 nam. 2 uur ten verzoeke en ten huize van Mej. Wed. J. HEIJMANS, Grotestr. 122 a te Waalwijk publiek verkopen wegens vertrek een goed onderhouden Inboedel, w. o. compl. Huiskamer-ameuble ment, mali. linnenkast, plattebuis- kachel e^Etna kachel geheel com pleet, volledig bed en matras, dekens diverse meubelen en huisraad, schil derijen, compl. koffieservies, over gordijnen, glasgordijnen, messen, vorken, lepels, schilderijen, glaswerk Japanse vazen, klokken enz. Te zien 1 uur voor de verkoop GETROUWD J. H. H. RUDING Arts en A. C. J. PEPERKAMP De Heer en Mevrouw Ruding- Peperkamp zeggen, mede namens wederzijdse familie, hartelijk dank voor de belangstelling,, bij hun huwelijk ondervonden. WAALWIJK, 31 Mei 1948 Grotestraat 150 Op 7 Juni a.s. hopen D.V. onze geliefde Ouders P. BOGERS en D. BOGERS-HOOGENDOORN de dag te herdenken, waarop zij vóór 25 jaar in de echt werden verbonden. Hunne dankbare kinderen, JAN en Verloofde WILLEMIÉN ANNIE. SPRANG, Grotestraat A 136 Receptie Zaterdag 5 Juni van 68 uur. Hiermede betuig ik, mede namens moeder, broers en zusters, mijn hartelijken dank voor de grote belangstelling bij mijn thuiskomst uit Indië, die ik mocht ondervinden, speciaal de buurtbewoners, familie, Kath. Thuisfront, Supp.ver. R. K. C. en verder allen die yan hun be langstelling en meeleven hebben blijk gegeven. CHRIST C. LAMMERS Serg. K. N. I. L. Leostr. I?4, KAATSHEUVEL. aan H. Maria, St. Joseph en H. Coleta voor verkregen gunst van ons 7e kindje door't bidden der meerdere novenen der 3 weesgegroeten. A B te K. Zij die iets te vorderen hebben van 't Comité der Tentoonstelling „Waalwijk 1 9 4 8" gelieven hunne reke ning in te dienen, uiterlijk tot ZATERDAG 5 JUNI a.s. bij den heer H. V E R W I E L, Raadhuisplein 7, WAALWIJK HET COMITÉ. z. g. a. n. eiken dressoir Old Finish, prima eiken kamerbuffet, 1 glazen winkeltoonbank- kastje, 1 prima verchroomd van Berkel snelweger, 1 prachtig groote spiegel, 1 prima linnenkastje, klein model Verl. Hoofdstr. 47, Kaatsheuvel. 500 cc. in prima staat met gloed nieuwe banden. Vrijhoeve-Capelle B 50. in gezin met 2 kinderen zelfstandig kunnende werken. Voor dag of dag en nacht. Brieven onder No. 2403 bureau van dit blad.

Echo van het Zuiden | 1948 | | pagina 2