De Echo van het Zuiden NIEUWS UIT WAALWIJK EN OMGEVING. Middenstands- en Ambachts tentoonstelling te Loonopzand. Ho. 45 Donderdag 3 Juni 1948 GEERTRUIDENBERG. Feestavond R.K. Thuisfront. Een hartelijke verwelkoming. Ter ere van de uit Indië terug gekeerde laatste oorlogsvrijwilli gers en hun familie, alsmede voor de familieleden der jongens die thans nog in Indië vertoeven, or ganiseerde het R.K. Thuisfront Zaterdag een huldigings en feest avond in de toneelzaal van 't pa rochiehuis, dat daartoe op smaak volle wijze in de stijl van het feest was versierd. Als genodigden waren aanwe zig de heer en Mevr. Bianchi, de heer en Mevr. Ds. Kalmijn, de ZeerEerw. heer Stoelemeijer, aal moezenier, de heer en Mevrouw Mulders en enige vertegenwoor digers van de afd. Oosterhout van Thuisfront. Mevr. Verhulst, de leidster der afdeling Geertruidenberg, opende met een hartelijk welkomstwoord de avond. In het bijzonder richtte zij een welkomstwoord tot de ge repatrieerde militairen (waaron der ook haar man), tot de burge meester en Ds. Kalmijn, en deed, vooraleer zij een duidelijk en in teressant overzicht der werkzaam heden van Thuisfront gaf, mede deling dat de ZeerEerw. Heer Pastoor wegens ziekte plotseling verhinderd was aanwezig te zijn en dat van pater v. d. Bosch er. oud-kapelaan van Veghel een schrijven was ontvangen, waaruit bleek, dat zij tot hun spijt niet aanwezig konden zijn. Ook kape laan Maas had zich met '11 harte lijk schrijven tot de feestvieren den gericht en deed dit vergezeld gaan van een kist sigaren, die voor zijn spoedig herstel in rook zijn opgegaan. Na deze opening werd twee minuten stilte in ach* genomen voor de gevallenen in Indië, waarna het plaatselijke or kestje „Ons Genoegen", dat de muzikale omlijsting op keurige wijze verzorgde, het Wilhelmus inzette. Hierna sprak de burgemeester tot de jongens en hun familie. Het was een speech van hart tot hart van een burgervader, die blij was dat deze twaalf dappere zonen weer in de gemeente waren te ruggekeerd, zoals zij gegaan wa ren. In het bijzonder prees de burgemeester het mooie werk van Mevr. Verhulst en noemde haar zeer terecht de „stuwende kracht" van wie nooit te veel werd ge vraagd. De burgemeester verzekerde de jongens verder dat zij steeds, met welke moeilijkheden dan ook, bij hem konden komen, want, aldus spr., voor oorlogsvrijwilligers heb ik geen spreekuur, U bent. steeds allen welkom. In het bijzonder richtte de burgemeester 't woord twee soldaten, die hem regel matig geschreven hadden, n.l. Jar van der Made, die echter niet is teruggekeerd, doch zijn toekomst in Indië bouwt, en soldaat Do- menie. Bewogen bracht hij darik aan de laatste, die door ijverige nasporing het eerste contact tot stand heeft gebracht ussen spre ker en zijn in Indië wonende fa- njilie. Nadat een tiental Bergse scho nen van Thuisfront op het keurig met bloemen en vlaggen versierde toneel een welkomstlied hadden gezongen, beklom Ds. Kalmijn de katheder en sprak zijn grote vol doening uit dat hij genodigd was dit mooie feest te kunnen bijwo nen. Hij prees zich gelukkig steeds in de gelegenheid te zijn geweest om aan het blaadje „'t Bergske", dat regelmatig naar Indië wordt gestuurd, te kunnen medewerken. Ik hoop, aldus spr., dat deze ken nismaking ook straks, wanneer u ir. de burgermaatschappij zult zijn teruggekeerd, mag worden voort gezet. In fijn gekozen woorden wees Ds. Kalmijn de jongèns op de sociale plicht die hen thans te wachten staat. U bent begonnen met het land te dienen, en vele moeilijkheden hebt u overwonnen. Thans zijt gij teruggekeerd met 'n bredere kijk op alle dingen. Moei lijkheden zullen ook daardoor ontstaan, doch een wederzijds be grip zal een spoedige oplossing brengen. Toen de avond reeds vorderde kon eerst met de afwerking van het programma worden begonnen. De schetsjes die door de dames waren ingestudeerd, deden de feestvierenden letterlijk brullen van het lachen. Met het moment steeg de feeststemming, 'n stem ming die alleen maar bij 'n der gelijke gebeurtenis kan worden bereikt. Onderwijl was ook de Zeer Eerw. Heer Stoelemeijer, aalmoe zenier, gearriveerd, die wegens te drukke bezigheden wat verlaat was. Ook hij sprak tot zijn vrien den van 6 R.I. Veel hebben jullie niet van me gehoord, maar ver geten ben ik jullie niet. Ik heb voor u gebeden met mijn solda ten en ons gebed is verhoord, gij allen zijt hier weergekeerd, en gezond. Verder wees de aalmoe zenier er op dat zij zich bewust moeten zijn, dat zij hun zware plicht voor zichzelf en hun me demens hadden gedaan met het hogere doel, om vrijheid en recht te brengen. Gij hebt u. als christen getoond en wellicht is dat een der grootste verdiensten. Voor de pauze werd door de heer Mulders, hoofd der school, aan elk gerepatrieerd militair een oorkonde uitgereikt, welke waren ontworpen en vervaardigd door de kunstschilder, de heer Huber- tus uit Geertruidenberg, die ge tuigenis aflegde van de grote ga ve van deze artist. De uitreiking door de heer Mulders was een voudig, doch op de meest sym pathieke wijze. Daar bijna allen eens bij hem in de klas hadden gezeten, wist de heer Mulders voor ieder iets in het kort te her inneren, dat vaak de gehele zaal deed lachen. (De jongens waren blijkbaar de harde sleutelring nog niet vergeten). Het tweede gedeelte, na de pauze, had een even groot succes als het eerste, vooral „De Neder landse Opera Eulalia" en Draai orgel lokten ontembare lachsal vo's uit, terwijl ook de liedjes met als sterren mej. Spoor en Mej. Pruijsten een volledig succes wer den. De organisatie van deze avond moet de dames van Thuisfront veel hoofdbrekens hebben be zorgd, want er was niets dat niet tot in de puntjes verzorgd was. Alle lof aan deze dames, doch in zonderheid aan mej. R. Zijlmans, die voor het welslagen van deze avopd bergen werk verzet heeft, doch zij en de overige dames zul len zich rijkelijk beloond gevoe len met het resultaat van hun werk. Het mooie programma was ontworpen door reclamebureau Hoffman alhier. Tot slot herdacht de heer Mul ders de voor ons bekende kapi tein de heer Veltman, die in In dië het grootste offer heeft ge- brecht, het offer, van zijn leven, door ht .storten van een gebed voor zijn zielerus. Verder bracht hij dank aan de burgemeester en Ds. Kalmijn voor hun vererende tegenwoordigheid, tot het muziek gezelschap Ons Genoegen en spe ciaal tot de dames van het R.K. Thuisfront. Indische Tentoonstelling te Geertruidenberg. Zaterdagmiddag is onder grote belangstelling door de Edelachtb. Heer Burgemeester de Indische tentoonstelling in de oudheidka mer geopend welke georganiseerd is als blijk van hulde en waarde ring voor en met bijdragen van de op 17 Mei j.l. gerepatrieerde mi litairen. In het openingswoord wees de burgemeester daarop en voegde er o.m. aan toe dat deze rijkelijk voorziene tentoonstelling mede gehouden wordt om de burger meer bekend te maken met het mooie Insulinde en zijn cultuur en om aan te tonen wat wij Neder landers daar tot stand gebracht hebben. In het bijzonder wees de burgemeester de gerepatrieerde militairen, die allen waren uitge nodigd, er op dat zij aan de ver spreiding daarvan, door hun ver blijf in Indië, veel konden bijdra gen. Het is lang niet overdreven dat de burgemeester gewag maakte van een rijkelijk voorziene ten toonstelling, want van de meest eenvoudige en primitieve cultuur der buitenbezittingen tot de meest verfijnde cultuur van Java, Bali enz. is er te bewonderen. Hier kunnen we een volledig huisje van de Zuid-Oost Moluk- ken bewonderen, de indeling, de offerplaats en de plaats waar de balswervel der voorvaderen wordt bewaard en waarvan een echt exemplaar in dit miniatuur huisje aanwezig is. De primitieve ver sierselen, welke door de stam hoofden worden gedragen, met de foto daarnaast, waarop 't stam hoofd met die versierselen behan gen, staat. Verder zien we daar een uitgebreide verzameling van de meest primitieve huishoudelijke artikelen, zoals die door de vol keren worden gebruikt. Als een scherp contrast zien we daarnaast het afferfijnste batikwerk, gedre ven en gegraveerd koperwerk, met subliem houtsnijwerk, een compleet Sirikstel, voor het ver vaardigen van de zo gewilde „be telpruim", met een dames spuw- bakje er bij. Aan de wand hangt een wapenrek met een 12-tal kostbare sabels en dolken. Ook het kromme lange Turkse zwaard ontbreekt niet, terwijl een op een Atjeher veroverd rd versierd met mensenhaar en voorzien van een dolkschede van mensenhuid, bijzonder de aandacht trekt. Een gedeelte van de rechter wand is getooid met onze drie kleur, als een glorieuze tegenlig ger van de overbuur, de door on ze jongens veroverde Merdeca vlag der TRI, doorschoten en ge scheurd, met de foto van Soe- karno en een veldkepie van een Japans officier. Kunstige etsen van onze stad genoot de heer Hubetus, welke volmaakt in stijl zijn met hun om geving, n.l. voorstellende een Ba linees met een haan, klaar voor het voor hen zo interessante ha nengevecht, versieren met hon derden andere dingen de muren. Deze hoogst interessante en nuttige tentoonstelling, die aange bracht is door de teruggekeerde militairen en -enige inwoners dei- stad, is zeer zeker een bezoek waard, en treft men het dat dhr. Mulders aanwezig is, die veel en interessant daarover vertellen- kan, dan zijn u een paar genot volle en leerzame uren gegaran deerd. Zaterdagmiddag had alhier in het Parochiehuis de plechtige ope ning plaats van de Middenstands- en Ambachtstentoonstelling. Te ongeveer 3 uur waren de geno digden in een der zijzalen van het parochiehuis aanwezig, toen de Voorz. van het Tentoonstellings comité, de heer J. v. Roosmalen, de bijeenkomst met de Christelijke groet opende en de talrijke ge nodigden hartelijk verwelkomde. Jammer vpnd spreker het, dat hier niet aanwezig kon zijn de Geestelijke Adviseur der vereni ging, Pastoor Schoenmakers, die zijn vereniging steeds een warm hart toedroeg, wat ook wel blijkt uit het feit dat hij geheel belan geloos het parochiehuis beschik baar stelde. Er zijn er geweest, zowel in als buiten de vereniging, die meenden dat het houden van een tentoonstelling niet verant woord was, omdat zij dachten dat een en ander niet voldoende tot zijn recht zou komen. Alles wijst er echter op dat hetgeen onder nomen werd wel degelijk voldoen de effect zal sorteren. Spreker fe liciteerde vervolgens een vijftal aanwezige middenstanders, op richters der vereniging en stelt vervolgens voor een telegram te zenden aan de ZeerEerw. Heer Pastoor, die momenteel tengevol ge van een ondergane operatie in het St. Elisabeths-gasthuis te Til burg vertoeft en hem een algeheel en spoedig herstel toe te wensen. Hierna werd het woord gevoerd door de WelEerw. Heer Kape laan, die mede uit naam van de Pastoor, bestuur en leden geluk wenst met het 3e lustrum en veel succes toewenst met de te houden tentoonstelling. Als voorz. van Loonopzand's Belang sprak vervolgens dokter Smals. In de meeste plaatsen, zegt spr., zitten* de middenstanders in de hoeken waar de meeste klappen vallen. Hier in Loonopzand is de samenwerking tussen de midden standers onderling van dien aard dat er werkelijk weinig reden tot klagen is. En dat er door samen werking werkelijk veel te bereiken is, blijkt wel uit wat hier tot stand kwam, zegt spreker. De heer J. v. Noije, vice-voorz. van de R.K. Werkl. Bond schetst de goede verstandhouding die er steeds heerste tussen de verschil lende standsorganisaties onderling en hoopt dat deze verstandhou ding zo blijven zal. Hij wenste de Middenstand alle succes toe met deze tentoonstelling. De heer Snels, dioc. bestuurder van de Bredase Middenstands bond stelt vast dat de midden stand een zeer voorname taak te vervullen heeft in de samenleving, ook hier in Loonopzand. Wat hier werd gepresteerd toont overduide lijk aan, zegt spr., dat de Loonse middenstand zich meten kan met de „zaken in de stad". Spreker wenst de feestvierende vereniging alle succes toe. De heer van Tilborg, voorzitter der feestvierende vereniging, dankt vervolgens de verschillende spre kers, inzonderheid de heer Snels van de Bredase Dioc. Bond. Met genoegen constateert de voorz. dat zo ruimschoots werd gehoor ge geven aan de uitnodiging tot bij woning van de opening van deze middenstands-tentoonstelling. Hij betreurt het vervolgens dat de Zeereerw. Adviseur hier niet kan tegenwoordig zijn, temeer wijl hij uit ervaring weet dat de vereni ging hem na aan 't hart ligt. Han del en ambacht beide zijn hier in geschakeld, zegt spreker, om de saamhorigheid onder de midden stand des te beter te kunnen de monstreren. Na de talrijke aan wezigen te hebben verwelkomd, roept hij een speciaal woord van welkom toe aan de heer Mr. Dr. v. d. Heuvel uit 's-Bosch, die juist de zaal betrad. Met genoe gen constateert spreker het feit dat door de bevolking meer en meer wordt ingezien de noodza kelijkheid van te kopen in zaken van de plaatselijke middenstand. Mr. v. d. Heuvel voelde behoef te hier op deze niet alledaagse dag tegenwoordig te zijn en vindt dat het goed gezien is van het bestuur om aan het derde lustrum een tentoonstelling te verbinden. Jammer vindt 't spreker dat de Geest. Adviseur op deze 40e ten toonstelling in de Dioc. Bond van den Bosch niet mag tegenwoordig zijn. De tentoonstelling welke hier gehouden wordt, zegt spreker, overtreft ruimschoots het middel matige. Dan schetst spr. de moeilijk heden die de middenstander te overwinnen heeft in verband met' distributie, bureaucratie en ambte narij, hoewel er naar gestreefd wordt alles meer en meer in rede lijke banen te leiden, ook voor wat betreft het Directoraat Gene raal voor de prijzen. Nadat de rij der sprekers be sloten was, werd den aanwezigen de erewijn rondgediend en een heildronk genuttigd op de groei der vereniging en het welslagen der tentoonstelling. Nadat de voorzitter er zijn spijt over had geuit, dat Burg. en Weth. der gemeente, ondanks het feit dat dit college op behoorlijke wijze was uitgenodigd, verzuim den acte de presence te geven, verklaarde hij de tentoonstelling voor geopend. Hierna werd door de genodigden een rondgang langs de vele stands gemaakt. Wat hier geboden werd, overtrof werkelijk ieders verwachting. Etalage en decoratie waren in een woord voortreffelijk en ieder bezoeker was uiterst voldaan. De 3e lustrum-viering van de Loonse Middenstand mag uiterst geslaagd heten. R.K. Middenstand van Loonop zand, Ad Muitos Annos. In Maart leverde Nederland 1 millioen kg. boter. Dit was koelhuisboter en bleek een zeer onaangename smaak te bezitten. „Haringboter" noe men onze Zuiderburen deze boter. Op het ogenblik is de uit Nederland geïmporteerde veel beter, doch de Belgen weigeren in dozen verpakte Nederlandse boter en willen alleen vatboter accepteren. Engeland kreeg ook zo'n portie „haringboter". ARBEIDSBUREAU WAALWIJK. Vraag' en aanbod. Worden gevraagd: Een steno-typiste. Enige vrouwelijke kantoor bedienden. 2 Telefonisten met Mulo-op leiding. Een verstelnaaister. Een typiste-correspondente. Enige loopjongens. Leerling' bankwerkers, con structiewerkers en plaat werkers. 2 Stanzers. Een ervaren stikmeester. Een modelleur voor een luxe hand werkbedrij f Een bedr ij f sleider (modelleur Een jongste kantoorbediende. Een broodbezorger. Bieden zich aan: Een foto-laborant. Een assistent boekhouder. Een controleur. Een vertegenwoordiger voor meelfabriek. Enige administratieve krach ten. Een administrateur. Twee magazijnbedienden voor o verlederbedr ij f Een net dagmeisje. Een aankomende vrouwelijke verkoopster. Een jeugdige magazijnbe diende. Een vertegenwoordiger voor lederbranche. Een boekhouder voor 1 a 2 dagen per week. Aanmelden dagelijks tussen 912 uur v.rn. op het Ar beidsbureau, Grotestraat 339 te Waalwijk. Tel. Nr. 63. Deze bekendmaking is gel dig gedurende het tijdvak van 2 t.m. 8 Juni 1948. KORTE BERICHTEN. De waterramp in Ameri ka is steeds toegenomen, het water staat 8 M. boven 't ge wone peil; overal zijn dijken doorgebroken en steden weg gevaagd. Ook Canada heeft van een geweldige overstro ming te lijden. De Arabieren hebben de oude stad Jeruzalem bezet, waar alle moskeeën in puin liggen. Zij rukken ook op naar Tel Aviv. De Joden hebben in een wapenstilstand van 4 weken toegestemd en men verwacht het zelfde van de Arabieren. In ons land krijgen de spoorwegen het modernste seinwezen van Europa. De biggenteelt zal in ons land voortaan vrij zijn. Minister-president Spaak heeft weer een bezoek ge bracht aan Koning Leopold. Het lijkt een zeer goed kersen jaar te zijn. Z.H. de Paus vierde he den zijn 10e naamfeest tijdens zijn Pausschap en hield een rede tot het H. college. Wij zullen binnenkort 4000 paarden naar Spanje en 2300 naar Frankrijk uitvoe ren. Dr. Croin, voorzitter der Artsenkamer in de Duitse tijd, kreeg 5 jaar internering, 80.000 boete en verlies van rechten. IN DE VACANTIE één BONNENLIJST PER VEERTIEN DAGEN. Het Centraal Distributie kantoor deelt mede, dat gedu rende de vacantietijd van 4 Juli t.m. 11 September één maal per 14 dagen een bon nenlij st gepubliceerd zal wor den. Dit wil dus zeggen, dat o.m. de suikerbonnen een week vroeger gepubliceerd worden. Aan het einde van de vacantieperiode zal door het weer overgaan op weke lijkse bonnenlij sten een perio de van drie weken verlopen tussen twee aanwijzingen van suikerbonnen. In de aanwijzing der brood- en tabaksbonnen zal geen wij ziging komen. De broodbon nen worden dus éénmaal per week bekend gemaakt, ter wijl de bonnen voor tabak en gebak op de normale tijd zul len worden aangewezen. HEILIGE SACRAMENTSPROCESSIE. De Parochie van St. Jan gaat weer haar Jaarlijkse Sa cramentsprocessie houden buiten de kerk. Nu we de da tum van deze processie van wege de drukte der Tentoon stelling moesten verzetten, is er zeker een reden temeer om deze gebeurtenis met extra luister te vieren en ons uiter ste best te doen deze processie voor de derde maal te doen worden een grootse manifes tatie van de liefde voor de H. Eucharistie. De processie wordt nu g ehouden op de Zondag onder het Octaaf van St. Jan, de Patroon der paro chie, Zondag 27 Juni a.s. Nog ruim drie weken scheiden ons dus van deze plechtigheid, weken waarin alle mogelijke plannen moeten worden ge maakt en ook uitgewerkt om het trekken van het H. Sacra ment door onze straten te maken tot een ware triomf tocht, begeleid door een stich tende en biddende menigte, door rijk en smaakvol ver sierde straten en wegen. De processieweg is dit jaar langer dan we tot nog toe ge wend waren, het uiteindelijk doel is immers om de Jaar lijkse Sacramentsprocessie te v houden door de gehele paro chie. We kunnen niet alles in eens bereiken; langzaam moet een traditie groeien en daar mee de regeling en inrichting van de stoet, doch het comité heeft besloten om dit jaar weer iets verder op de inge slagen weg te moeten voort gaan en heeft daarom de pro cessieweg langer gekozen, dus door een groter deel der pa rochie als tot nog toe het ge val was. Als de toestand van de wegen het toelaten, is de weg als volgt: Parochiekerk Sint Jan naar de Markt - Sta tionsstraat - Noorder Parallel weg - Putstraat - Grotestraat naar de kerk. Het Rustaltaar zal worden opgeslagen op de daartoe meest geëigende plaats in deze processiegang, welke nog nader moet v/orden vastgesteld, doch naar alle waarschijnlijkheid in de Put straat. Zover is dan het comité met zijn voorbereidingen gereed, maar nu een oproep aan alle Parochianen om mee te wer ken, meer nog dan voorheen, om deze Sacramentsprocessie tot een huidebetoging te ma ken aan Christus onze Ko ning. De opstelling van het Rustaltaar, de organisatie van de stoet enz. berust bij het comité, doch de Parochianen moeten zorgen voor 'n smaak volle straatversiering. Wij zijn er van overtuigd dat de parochianen van Sint Jan er groot op zullen gaan dit te mogen doen en hun beste beentje vóór zullen zetten. De organisatie van de straatver sieringen is nu als volgt ge dacht: Uit elke wijk waardoor de Processie trekt, zullen buurt-comité's gevormd wor den, welke de leidyg van de versiering op zich zullen ne men. Om tot deze comité's te komen, zullen vier vergade ringen worden gehouden, res pectievelijk van de Grotestr. vanaf Putstraat tot aan de Markt. Van de Markt en de Stationsstraat - van de Noor der Parallelweg met alle aan grenzende nieuwe straten - en van de Putstraat. Wij roe pen hiermede alle bewoners van deze straten op om in grote getale deze vergaderin gen te bezoeken, minstens uit elk gezin één persoon op de vergadering. Staande die ver gadering zal dan uit elke buurt een commissie gevormd worden die het verdere werk, eventueel met behulp van na der samen te stellen Dames- comité's, zal verrichten. Parochianen van St. Jan, komt dus allen naar deze ver gaderingen en toont dat het U ernst is met de gedachte, dat de Jaarlijkse Sacraments processie van St. Jan tot een traditie moet worden, die in de verre omtrek zijns gelijke niet heeft. De vergaderingen worden gehouden: Grotestraat Markt tot Putstraat, Zondag 6 Juni om 12 uur in „De Twee Ko lommen". Stationsstraat en Markt: op Maandag 7 Juni om 8 uur in „Thalia". Noorder Parallelweg en aangrenzende nieuwe straten (de gehele nieuwe bebouwing is hierbij inbegrepen): op Zondag 6 Juni om 12 uur in „Thalia". Putstraat: op Zondag 6 Juni om 12 uur in de zaal v. Hel- voirt. DON BOSCO-SCHOOL. Door loting is het lot geval len op mej. A. Leijtens, die de mooie prijs gewonnen heeft door de fout te ontdek ken in de opschriften van de stand der bovenvermelde school. DE BONDSDAG. De Bondsdag van de Dio cesane Gymnastiekbond die 20 Juni a.s. te Waalwijk ge houden zal worden, belooft een groot succes te worden; hoewel de inschrijvingen nog niet zijn stopgezet, hebben reeds een 3500 turners inge schreven. Ook heeft men thans defi nitief beslag kunnen leggen on de keurploeg van de R.K. Ned. Gymnastiekbond, die op de ere-avond, die op Zaterdag 19 Juni gegeven wordt, zul len optreden. Waalwijk ge niet in deze de primeur, daar het de eerste keer is dat deze uitzonderlijke turners in het openbaar optreden. KRINGDAG JUNIOREN. Zondag a.s. zal alhier de Krindag gehouden worden voor Junioren van de Dioce sane Gymnastiekbond. De wedstrijden worden van 10 tot 2 uur gehouden in de za len in de Stationsstraat en de Mr. van Coothstraat. Vorig jaar was O.W.S. in alle afdelingen de anderen de baas. Laten zij ook nu weer voor een dergelijke, mooie prestatie zorgen. EEN BUITENGEWONE VANGST. De controleurs van de C.C.D. zijn er na enkele dagen posten in geslaagd een tweetal reeds lang gezocht individuen te arresteren. Deze bestonden 't namelijk om tegen abnormale prijzen de bekende Wrigley- kauwgum, die waarschijnlijk van een grote smokkelpartij afkomstig is, aan niets kwaads vermoedende winkeliers te verkopen. Hierbij toonden zij rekeningen van een z.g. fir ma in Utrecht, die in het ge heel niet bestond, om te laten zien dat de kauwgum inder daad tegen deze prijs verkocht moest worden. Zo kostte een pakje ter waarde van 6 cent dezer dagen in de winkels 0.40. Het laatste woord in deze affaire is nog niet gezegd. BALDADIGHEID. De baldadigheid van de jeugd, die na schooltijd de speelplaats van de Meisjes school aan de St. Crispijnstr. voor hun ontspanning ge bruikte, ging zo ver, dat de politie zich genoodzaakt zag een tiental van de jeugdige overtreders te bekeuren, om hun zö een berisping door de rechter te laten toedienen. Weer een bewijs hoe wei nig de ouders zich van hun kinderen aantrekken en hoe hard men in Waalwijk speel terreinen voor de jeugd nodig heeft, waar zij zich onder toe zicht kunnen vermaken. MEN VOND EN VERLOOR. Men vond twee herenrijwielen die pp de Tentoonstelling achter bleven, dames-parapluie, da mes-polshorloge, twee vul penhouders, sleutel, postduif en een fietssleuteltje. Men verloor vier portemonnaies met in houd, dames-polshorloge, wit te regenjas, vulpenhouder, double armband, schooltas en een hond. SCHILDERIJEN TENTOONSTELLING. In de achterzaal van hotel „De Twee Kolommen" hou den de kunstschilders Peter van Delft en T. Ooms uit Lei den een tentoonstelling, voor namelijk van eigen werk. Wij zijn in de gelegenheid geweest de producten van hun talent te bezien. Wij werden niet voor verrassende stuk ken geplaatst, die om hun oorspronkelijke vormgeving aanstonds het oog boeien. In tegendeel, sommige werken zijn o.i. niet van een zekere conventionaliteit vrij te plei ten. Dit neemt echter niet weg dat er voor de aandachtig be studerende toeschouwer ook veel schoons te zien is. Het werk dat v. Delft ten toonstelt is niet zeer omvang rijk, maar de stukken ken merken zich bijna alle door de rustige sfeer die er van uitgaat, b.v. „Ochtendstem ming in Loosdrecht", een stuk waarin de stilte en de rust van de aanbrekende mor gen bijna voelbaar is. Ook zijn „Wintergezicht" is vol van deze rust. De inhoud en de vorm van deze werken harmoniëren volkomen met elkaar en doen ze tot de mooi ste van de tentoonstelling be horen. Een geheel andere geest spreekt uit zijn kleurensym- phonie, een donkere kleuren mengeling, die aanvankelijk zeer verward aandoet, maar allengs komen de vormen en de afmetingen van een vijver voor de aandachtige beschou wer uit de kleuren omhoog. Verder hangt er van deze schildering nog een gezicht op een oud stadje, een gracht, een brug en wat oude hui zen, mooi van color iet en stemming; een aardig schilde rijtje in de trant van Breitner en nog enkele andere. T. Ooms schildert in de trant van de Haagse en- Rot terdamse school. Ook zijn werk biedt weinig opvallends en weinig dynamisch. Het zee gezicht echter maakt hierop een uitzondering. In dit stuk vinden we de rusteloosheid, het heftig bewegen, dat voor 6ommige schilders zo ken merkend is. Men versta ons goed, wij willen geenszins zeggen dat er in de andere werken geen leven zit. Men behoeft slechts zijn schilderij te zien, waar hij een water schildert met op de achter grond een stad en daarboven donkere wolken en een lich tende einder. Beweging en rust gaan hier als het ware samen. Een wondere harmonie van diepte, hoogte en schaduwval vormt ook zijn St. Pieterskerk in Leiden, een werk waarover de schilder zelf ook zeer vol daan is. Zo is er in het oeuvre van deze schilders zeer verdien stelijk werk te zien. Als „gasten" zijn op deze tentoonstelling aanwezig v. Meegeren met een mooi ge troffen tekening, v. Gogh met een zelfportret, Louise Pos met één van haar bekende winterlandschap en Novelhi met zijn felle kleuren en van der Heijden die met zijn speelse katjes zeker de be wondering van de dames zal wegdragen. Voor de liefhebbers van beeldende kunst is op deze tentoonstelling veel aanvaard baars te zien en wij wensen de exposanten veel belang stelling. Voor de tijden en de data verwijzen wij naar ach terstaande advertentie. 25-JARIG JUBILEUM. Dezer dagen herdacht de heer v. Peer het feit dat hij voor 25 jaar in dienst trad bij de fa. I. C. Mortier. Dit feit zal herdacht wor den met een receptie in hotel Verwiel op Zaterdagmiddag. DAMMEN. W. D. V. De uitslagen van de Dam vereniging W.D.V. luiden als volgt: Groep B W. DoremansA. Moonen 0-2 De bovenste twee van A en B spelen tegen elkaar; die van groep A zijn al bekend, dat zijn de heren: 1 A. Moonen, 2 A. Schilders. In groep B is er maar één bekend, n.l.: F. van Münster. J. Langewerf kan nog in pun ten gelijk komen met H. Heu- veling. Voor a.s. Maandag wordt er gespeeld: Groep A A. HollemansM. Mens Groep B J. LangewerfF. v. d. Gouw Rectificatie A. SchildersW. Dooremans 1—1 SUPPORTERSCLUB R.W.B. Enige oud-leden van R.W.B. hebben het zeer lofwaardige plan een Supportersclub op te richten. Hiervoor zijn circulaires verzonden; zij die geen circu laire hebben ontvangen en belangstelling hebben voor 't oude R.W.B., kunnen van hun daadwerkelijke belangstelling laten blijken door in grote getale naar de vergadering te komen op Maandag 7 Juni a.s. om 8.30 uur in het club lokaal op het terrein. R.W.B.-VETERANEN SCHEIDSR.-VERENIGING Afd. Waalwijk. Maandagavond a.s. om 7 u. zal op het R.W.B.-terrein bo vengenoemde wedstrijd ge speeld worden. Wij zijn benieuwd wat de oudjes nog zullen presteren tegen Waalwijkse arbiters. Na afloop van deze wed strijd zal er in hqt clublokaal een vergadering worden ge houden om trachten te gera ken tot oprichting van een supporters-vereniging. Al onze supporters worden op deze vergadering uitgeno digd en verwacht. JULIANA—VAN HAREN. Donderdagavond om 7 uur speelt een elftal van de. voet- balvereniging Juliana een wedstrijd tegen een elftal van v. Haren's Schoenfabrieken. WASPIK. Nationale Reclasseringsdag. Zoals wij reeds eerder in ons vermeldden, hebben de Reclasse- ringsinstellingen het voornemen een Nationale Reclasseringsdag te houden, teneinde de geldmidde len van deze vereniging te ver sterken, die in verband met de tijdsomstandigheden het toch al moeilijk hadden en bovendien door subsidie-vermindering voortdurend worden bedreigd. Alle instellingen doen aan deze actie mee. Ook in onze gemeente zal er Zaterdag 5 Juni a.s. een collecte worden gehoudené De opbrengst van deze collecte komt ten goede aan de in ons vorig blad genoemde reclasserings-in- stellingen en dus niet aan de stich ting Toezicht Politieke Delin quenten, want deze instelling staat geheel los van de bestaande re- classeringsinstellingen en deelt dus niet mede in de opbrengst van deze collecte. Radio-programma Voor Vrijdag 5 Juni is het vol gende radio-programma vastge steld 10.30 uur (V.A.R.A.) Mevr. A. C. Ploeg-Ploeg in het Vrouwen- kwartiertje. 13.15 uur (N.C.R.V.) J. Schip per, Secretaris Christelijk Nat. Vakverbond. 19.15 u. (V.P.R.O.) Ds. Zuur deeg, Ned. Protestanten Bond. Diamanten Bruiloft. Op 14 Juni a.s. zal het 60 jaar geleden zijn dat het huwelijk werd voltrokken tussen Pieter Abraham Verduijn en Dirkje Aerentia van Strien. De krasse oudjes zijn re spectievelijk 82 en 81 jaren oud en woonachtig aan het adres Ha- vendijk 88. Serenade. Vorige week Woensdag trok onze Harmonie „Volksvlijt en Volksvermaak" naar de Verleng de Diepstraat om daar het Gou den paar een serenade te brengen. In de stromende regen en onder de drup van de ereboog werd een „lang zullen zij leven" geblazen, waarna in dezelfde omstandighe den nog enkele marsen ten gehore werden gebracht. Met enkele korte maar goed ge meende woorden dankte de heer IJpelaar namens de jubilarissen voor deze serenade. Toneel. Maandag j.l. vierde de bekende Waspikse toneelvereniging Entre Nous haar 40-jarig bestaan. 's Morgens om 10 uur kwamen zij hiervoor bijeen in hotel van Iersel, waar geopend werd met een woord van de voorzitter van de feesctommissie, die speciaal voor deze gelegenheid uit de le den der vereniging was samenge steld. Daarna recipieerde de ver eniging van half twaalf tot half twee. Van deze receptie werd een druk gebruik gemaakt door gees telijke en wereldlijke autoriteiten, alsmede door deputaties van ver schillende toneelgezelschappen en andere culturele verenigingen. Des avonds bracht de harmonie nog een serenade. De eer B. v. Schijn- del, ere-voorzitter van de harmo nie, sprak namens bestuur en wer kende leden de jubilerende vere niging toe. Hij noemde het een eer dit te mogen doen, omdat Entre Nous zo na verwant is met de harmonie. Hij sprak de hoop uit dat Entre Nous nog vele uitvoe ringen voor de leden en donateurs mag verzorgen. De heer G. Kamp voorz. van Entre Nous dankte de heer v. Schijndel "voor de mooie woorden en noemde de leden van de harmonie stoere werkers, die wel een glaasje verdienen. Entre Nous begaf zich wederom in de zaal, waar de feestelijkheden wer den voortgezet. Burgerlijke Stand. Geboren Karei Hubertus Maria z.v. Adr. Anemaat en Maria J. v. d. Diepstraten Antonie Johan nes z. v. Gerardus Klootwijk en Jacoba van der Schans Anto- nius Joseph z. v. Nic. Smits en Huiberdina J. van Tilborgh Adriana Maria Elisabeth, d. v. Corn. Fr. Fitters en Wilh. A. Timmermans Hendrikus Cor nells Maria z. v. Marinus Chr. v. Turnhout en Adr. H. Bergmans Mathilda Maria Hermine d. v. Joh. Th. A. M. Strenge Adria- nus Maria z. v. Dingeman A. Ver- schure en Maria A. A. Vissers. OverledenBartholomeus A. J. Kamp, 10 mnd. Cornelis P. Moonen 60 j. Johannes C. A. van der Westen 8 mnd. Jan Verduijn, 63 j. echtg. van Adr. J. van der Wiel. Gehuwd Adrianus J. Naalden 36 j. te Etten en Leur en Maria C. J. Langerwerf 38 j. alhier. Arie L. Bakx, 24 j. te Aalsmeer en Helena E. Bakkeren 25 j. al hier. Wilhelmus C. Savelkculs 27 j. en Johanna C. Verschure 23 j., beiden alhier. Johannes G. Vieling 31 j. te 's-Gravenhage en Petronella M. de Vos 25 j. alhier. IngekomenAntonia J. Kanters van 's-Hertogenbosch Martinus van der Schans van Sprang-Ca- pelle Johannes Buijks van Raamsdonk Hermanus F. J. Jansen van Engeland Marinus J. L. van Dongen van C.B.R. Hendrika J. Pols van Waalwijk

Echo van het Zuiden | 1948 | | pagina 4