PERSOON, BQOUSOOEQERES1 Bouwgrond PRIJSBEHEERSING De firma J. MANNAERTS EEN MACHTIG Diep-zwart verven 7o» fhedehüló, Hoofdstraat 180-182, fast paSSe* dafiküp^x// WAARSCHUWING. BEKENDMAKING. TE TILBURG vraagt EEN ENERGIEK Een toom Zware Biggen T E KOOP: ADVERTEERT in DIT BLAD DINSDAG 15 JUNI 1948 LOSSE NUMMERS 10 CENT 71e JAARGANG No. 48 Waalwijksche en Langstraatsche Courant verschijnt omsdagen Donder da* WINSTBEHEERSING PERSPECTIEVEN voor hei Spoorwegverkeer. Uit Binnen- en Buitenland Spaar de vogels geledingen 1 zal de aa- itgaan naar j ligingen, meester d. Heijden, j oedvinden eester zal duvels Be- astallatie te J tot een eer j ken om de uwe burge- jgelijke wij- van 'n bur- !e eerste of- met de ge- igt voor de /en omstan- en de plicht functionaris treden, ag te verlie- uk vaak een moeten de -en om die i ,!er en voor enote tot 'n n. De nieu- i,r H. M. de om ons al- 1 oorstaan en c in de rede geheel hem ,k ontvangt, g leggend lij vend con- dan in het worden ge- vereniging r" had het ïting bij de te mogen stellige in- le burge- adheid en gemeente besturen. hebben .aeente en t strek- eente •oven ?rei- ieel- de er t-i alle 1 groe- l wor- nhuldi- AAN ONZE ABONNé'S. Het groot aantal verhui zingen naar de nieuwe woningen in onze gemeen te geeft ook onze colpor teurs vele moeilijkheden. Wij doen daarom een be roep op onze verhuizende abonné's, om aan ons bu reau te willen opgeven 't juiste oude- en nieuwe adres. Wij kunnen dan di rect voor regelmatige be zorging zorg dragen. De Administratie. lijke gelukwens voor hun behou den thuiskomst. A.s. Zondag wordt een speld jesdag gehouden ten bate van het R.K. Nationale Thuisfront. Deze collecte wordt de bewoners van Kaatsheuvel ten zeerste aanbevo len. Voor slechts 10 cent steunt U deze zeer nodige en mooie in stelling. hulpmiddel ter bestrijding van alle huideuvels is Purol. Hoort in huis! dit ver ing K. B. adering, die op Maan- i) te 8 uur er Jan van lier verga- wordt al- nand, daar- ur gemach- age bespre- rwacht. reling, deze et bestuur r te bespre- ie mandaat zig te kun- vereniging Belang". ttsheuvel. zijn alle O. ieuvel weer eer 2 onzer eruggekeerd Nijs, onze Sergt. An- traten fees- acht versie- ijke huizen, uux van fa- .rtbewoners, weer h arte- hadden de ■'kanten een en brachten gepaste se- d van Gas- ,.ok bij hem gstelling 'n V» irgde weei^ persoonlijke eden van 't f heette in aeiden van familiekring ire en moei- ar in Indië emeenschap een harte- DES-DOSKO. DES speelde voor de promotie thuis tegen Dosko, waarbij het ging om de tweede plaats. Een zonder zenuwen spelend DES met invallers voor J. v, d. Ven en J. Balvers, overkl isle het Bergenopzoomse Dosko, dat geen enkele invaller telde, volkomen en versloeg hen met 7—0. Cijfers die spreken en niet geflatteerd zijn. De gehele DES-ploeg naa er zin in en beheerste de wedstrijd in techniek en tempo. De voor hoede en vooral de rechtervleu gel schiep zoveel scoringskansen dat de doelpuntenreeks bij iets meer geluk neg hoger had kun nen zijn. Bij DES debuteerde Piet Bal vers, die de plaats van zijn broer innam, uitstekend. Cor Soeter- boek was van linksbinnen naar rechtsbinnen verhuisd naast ziin broer Theo. Wat Cor deze mid dag liet zien, was klassewerk en Theo Soeterboek als rechtsbuiten was zo verduiveld snel, dat de Dosko verdediging voor een ho peloze taak stond, totdat zij de buitenspelval gingen opzetten, waardoor ze meermalen snelle doorbraken konden verhinderen. De combinatie v. Nieuwstadt- v. d. Ven was niet zo snel, doch we zagen technisch goede aan vallen. De halfspelers A. van Es en P. van Boxtel beheersten het middenveld. A. van Es als een „jeugdige overmoedige", doch ze ker van zijn kracht, en Piet van Boxtel als de technikus die steeds op de juiste plaats staat en de bal in alle standen onder controle heeft. Tegen zulke halfs was het voor Dosko moeilijk „vechten". Mienes van Es was, zoals al tijd in deze competitie, zeer be trouwbaar, goed geassisteerd door Wageniakcrs, de debutant stop- perspil en Henk van Es als links back, die heel wat macht heeft als hij deze ontplooit. Dirk Buitendorp in de goal was ongenaakbaar en hield er alles uit. Dosko stelde daartegenover 'n primitief spel en was over de ge hele linie de mindere. Deze mid dag viel er niemand op of het zou midvoor Verdaasdonk moeten zijn, die in zijn onmacht om te doelpunten, in de verdediging ging spelen, om het enkele Des- sers „warm" te maken. Deze tac tiek lukte hem echter niet. De Dessers hadden deze mid dag schijnbaar puntenhonger, ge tuige de uitslag. Verschillende goals waren van prima gehalte en de fabrikanten waren P. Balvers 2, Theo Soeterboek 2 en Cor Soe terboek 3. Met dat al een uitstekende wedstrijd van DES, die moreel sterker uit de promotie zijn geko men. Onder goede leiding en kun dige training zal DES het komen de seizoen een der sterksten zijn. Agenda Donderdag 10 Juni GEEN re petitie Mannenkoor Bel Canto. Zaterdag -12 Juni 8 u. en Zon- dag 13 Juni 6 en 8.30 uur Apollo Theater. „Tarzan in de woestijn" toegang 14 jaar. Maandag 14 Tim! 8 uur verga- I dering installatie Burg. Mr. v. d. J Heijden in de zaal J. v. Dun. Maandag 14 Jun 8 uur Repe titie Harmonie Apollo. BERNDIJK. Gouden Bruiloft Groot feest was er in Berndijk bij gelegenheid van het 50-jarig huwelijksfeest van M. van Wan- rooij en M. Dingemans op Zater dag 5 Juni j.l., terwijl deze dag tevens hun jongste zoon André in het huwelijksbootje trad met Mia Müller. j Door de goede voorbereidingen van het actief feestcomité heeft dit feest 'n omvang gekregen zo als maar zelden ergens is beleefd. Terwijl in het Oosten de eerste lichtstralen de dag aankondigden, trokken de reveille-blazers er op uit om de buurtbewoners te wek- iken. Met man en macht werd er gewerkt om de laatste voorberei- lingen te treffen, zodat het huis en de straat na enkele uren op schitterende wijze waren verseird. Om kwart voor tien begon men met het opstellen van de stoet, waar de Berndijkse lande lijke rijvereniging natuurlijk de eerste plaats innam. Daarachter volgden een twintigtal kaboutert jes, die een huwelijksbootje met een leuk „paartje" trokken. Dan volgden een aantal bruidjes, de feestcommissie, een grote stoet van familieleden en de rijtuigen met het gouden- en bruidspaar. Door de ZeerEerw. Heer Pas toor C. van Roosmalen werd met assistentie van de WelEerw. he ren M. Vogels en J. Schellekens, oud-kapelaan van Berndijk, de so lemnele H. Mis opgedragen. De 3-stemmige Mis van Kuijpers, „Sancte Mathildes" werd door 't Zangkoor op verdienstelijke wij ze uitgevoerd, terwijl na de H. Mis de heer Berzeveld op zeer verdienstelijke wijze het „Panis Angelicus" zong. Na de kerkelijke plechtigheden werd door de bruidjes een toe spraak gehouden en bloemstukken aangeboden, waarna de voorzitter van het feestcomité, de heer G. v Dijk, de feesttoespraak hield en het buurtcadeau aanbood. Van heinde en ver kwamen kennissen en zakenrelaties 't gou den- en bruidspaar felicitaties aanbieden. De gehele dag stroom den ontelbare bloemstukken bin nen. Veel belangstelling was er 's middags bij de grote kinder- wedstrijden, welke door 't feest comité waren georganiseerd en waarbij de jeugd op royale wijze werd getracteerd. Om 6 uur bracht de harmonie „St. Jan" een serenade, waarna allen aan een groot feestmaal deelnamen. Zaterdag- en Zondagavond was de zaal van de heer H. van Dinteren geheel gevuld met on- gehuwden en gehuwden, die daar een avond vol gezelligheid door brachten en goed werden getrac teerd. Het feest is voorbij, maar zal zowel 't gouden paar, bruids paar en de huurtbewoners nog lang heugen. LOONOPZAND. Berichtgeving op zeer originele manier. De familie van Beers, Bergstr. alhier, ontving dezer dagen op zeer originele manier een bericht van haar zoon op reis naar Indië. Door zekere varensgezel, de Noor Nils Hansen, werd daags voor Pinksteren op de Noordkust van Noorwegen, nabij het plaats je Hellesoij Vedavag, een aldaar aangespoelde fles ontdekt, welke een groet bevatte aan de boven genoemde familie en de vrienden en kennissen van de dienstpl. sol daat ,P. J. M. v. Beers, varende op de s.s. Waterman, met bestem ming Nederl. O.-I. Het briefje was op 24 Januari 1.1. op de Atl. Oce aan overboord geworpen en door genoemde Noor, die het zag aan spoelen, overhandigd aan zekere de Vries in de stad Haugesund, om het te doen afdrukken in een Noors blad. Tevens werd de Vries verzocht de boodschap aan de be treffende familie in Holland door te geven, wat inmiddels is ge schied. Pastoor Schoenmakers herstellende. De gezondheidstoestand van de .ZeerEerw. Heer Schoenmakers, [die voor een operatie in het St. St. Elisabethsgasthuis te Tilburg is opgenomen, is dermate voor- juitgaande, dat Z.Eerw. binnen en- Jkele dagen in zijn parochie kan worden terugverwaoht. Postduivenberichten. Zondag hield de Postduiven vereniging De Luchtbode een 2-tal wedvluchten, respectievelijk van uit Quievrain, afstand 166 km., deelname 73 duiven en vanuit Orleans, afstand 465 kin., deel name 100 duiven. Uitslag Quievrain: P. v. d. Velden 1; A. Verschu ren 2, 7, 12; W. v. Noije 3; H. v. d. Linden 4, 22; Jos v. Dongen 5, 19; C. v. d. Velden 6; H. v. d. jAbelen 8, 25; W. Vera 9, 20; F. Damen 10, 23; L. v. d. San- den 11; A. v. d. Velden 13; A. v. .Leeuwen 14; Z. v. d. Velden 15; |A. Beerens 16; Chr. v. Gompel 17, 18; M. Vera 21, 24; M. v. d. Velden 26. Eerste duif 10.43.23. .Laatste duif 11.20.50. Uitslag Orleans M. Maas 1, 34; A. v. Dongen 2, 12; C. v. Broekhoven 3, 6, 21, 26; A. Dannenberg 4, 11; C. v. Dongen 5, 15, 28; A. v. Leeuwen 7; W. v. Noije 8, 10; C. v. d. Velden 9, 23; P. v. d. Velden 13; M. v. d. Ven 14; Jos v. Dongen 16, 30, 31; H. Leermakers 17, 19; H. v. d. Linden 18, 27, 32; M. Vera 20; P. v. Gompel 22; Jos. v. Leeuwen 24; G. Vermeer 25; A. Verschuren 29; H. v. d. Velden 32. Overduif W. v. Riel. f f Heden overleed plotseling f tot onze diepe droefheid, voorzien van het H. Oliesel, onze innig geliefde echtgenote en der kinderen zorgzame moeder BERTHA STAAL Echtgenote van CORNELIS HUBERTUS MAAS in de ouderdom van 42 jaar. Wij bevelen de Ziel van de dierbare overledene in Uwe godvruchtige gebeden aan. C. H. Maas Cor Henk Frie Arnold Bertha Johan Nelly. Waalwijk, 6 luni 1948. Vooreinde 39. De Plechtige uitvaart en be grafenis zullen plaats hebben op Donderdag 10 juni om 9 uur in de parochiekerk van St. Clemens Hiermede vervullen wij de treurige plicht het overlijden te melden van onze medewerker den Heer W. A. J.JANSEN. De Directie der Nederlandsche Cbroomlederfabriek „WASPIK." Grot«straat 131 WAALWIJK. bustehouder" Zo'n prachtige pasvorm, afwer king en kwaliteit vindt U alleen bij de echte WALA-bustehouder. Gelukkig, dat wij thans de WALA-BEHA's weer ontvangen maar, denkt U er wel aan: De vraag is nog steeds enorm groot, dus regelmatig even vragen. MAGAZIJN „8-a 2a*i", Kaatsheuvel - Telef. 28 UW BEIANG «V»' 1' Degene, die Maandagavond kwart voor 8 aan 't Ziekenhuis te Waalwijk een ZWART LEDE REN AKTETAS met 6 studie boeken en 2 schriften, welke op de fiets bevestigd waren, heeft medegenomen, wordt in zijn eigen belang aangeraden, deze direct terug te bezorgen daar'tsignale- ment bekend is. c. DEN TEURLING Wes»einde 10, WAALWIJK. Op 21 |uni as. hopen onze ge liefde Ouders HUBERTUS DE KLIJN en JOH DE KLIJN-POPPELIER de dag te herdenken dat zij voor 25 jaar in het huwelijk traden. Dat God hen nog lang moge sparen is de wens van hun dank bare kinderen PIET en verloofde. KEES (Ned-Indië) en verloofde. JOS (Ned.-Indlë) ANNIE JAN GONNIE. Het feest wordt wegens familie omstandigheden in intieme kring op Zondag 27 Juni gevierd. Waspik, 2t |uni 1948. Carmelietenstraat 20. De Burgemeester van Loon op Zand maakt bekend: dat hij voorlopig in het Gemeentehuis te Kaats heuvel te spreken zal zijn op Dinsdag en Vrijdag van 10-12 uur. Kaatsheuvel, 7 Juni 1948 De Burgemeester van Loon op Zand, Mr. R. J. Th. v. d. Heijden die op kan treden als ASSISTENT VAN DE STIKMEESTER voor con trole van stikwerk en op leiding van leermeisjes. te koop bij Wed. CHR. HAMERS, Land van Kleef 8, Loon op Zand 6'/2 nieter breed, 45 m. diep. Bevr. JAN DE VRIES Mgr. Völkerstraat 30 KAATSHEUVEL. OFFICIëLE BONNENLIJST. voor het tijdvak van 13 t/m 26 Juni 1948. Elk der volgende bonnen geeft recht op het kopen van: Bonkaarten KA, KB, KC 806 440 Algemeen 441 Algemeen 442 Algemeen 443 Algemeen 444 Algemeen 445 Algemeen 447 Algemeen 433 Reserve 436 Reserve Bonkaarten KD, KE 806 940 Algemeen 500 gram suiker, boterham strooisel enz., of 1000 gram jam, stroop enz., of 500 gram versnaperingen. 225 gram huishoudzeep of 180 gram toiletzeep. 400 gram brood of 1 rantsoen gebak. 100 gram bloem of zelfrij zend bakmeel of kin dermeel. 400 gram brood (geldig t/m 19 Juni) 1600 gram brood (geldig t/m 19 Juni) 2 eieren 1200 gram brood (geldig t/m 19 Juni) 400 gram brood (geldig t/m 19 Juni) Hiermede betuigen wij onzen harte- lijken dank voor de vele blijken van belangstelling, ontvangen ter gelegenheid van ons 25-jarig Huwelijk.. M.SPOOR J. E. SPOOR-RIJKEN Eethen, Juni 1948. 500 gram suiker, boterham strooisel, enz., of 1000 gram jam, stroop enz., of 500 gram versnaperingen. 941 Algemeen 450 gram huishoudzeep of 360 gram toiletzeep 942 Algemeen 400 gram brood of 1 rantsoen gebak. 943 Algemeen 100 gram bloem of zelfrij zend bakmeel of kinder meel of kinderbiscuits 944 Algemeen 400 gram brood (geldig t/m 19 Juni) 947 Algemeen 2 eieren 933 Reserve 800 gram brood (geldig t/m 19 Juni) 936 Reserve 500 gram bloem of zelfrij zend bakmeel of kinder meel of kinderbiscuits. Tabaks- en Versnaperingskaarten enz. QA, QB, QC 802 61, 62, 65 Tabak 63 Versnaperingen 66 Versnaperingen 2 rantsoenen sigaretten of kerftabak 200 gram versnaperingen, of 200 gram suiker, boterham- strooisel enz.) of 400 gram jam, stroop enz. 100 gram versnaperingen, of 100 gram suiker, boterham strooisel enz., of 200 gram jam, stroop enz. De Echo van het Zuiden Hoofdredacteur-Uitgever: J AN TIELEN Abonnementsprijs: 15 cent per week, 1.95 per kwartaal Drukker: Waalwij kse Stoomdrukkerij Ant. Tielen IS GEEN De prijzenpolitiek van de regering is aan veel cri- tiek onderworpen. Men moet echter niet steeds zich te eenzijdig oriënteren. Daarom laten wij ditmaal een-deskundige van 't Ministeiie van Econ. Zaken aan het woord. Critiek deels ongegrond. De jaarverslagen die door diverse ondernemingen aan 't einde van hun boekjaar wor den gepubliceerd, met vaak zeer gunstige eindcijfers, zijn meestal aanleiding voor het publiek tot critische opmer kingen t.a.v. de prijspolitiek der regering. Men meent dat, waar de prijspolitiek er op gericht is de kosten van le vensonderhoud zo laag moge lijk te hèuden, het uitgesloten moet worden geacht dat de ondernemingen zulke gunstige resultaten behalen. Men vraagt zich dan ook af, of die gunstige jaarcijfers geen bewijs zijn van te hoge winstmarges ten koste van de verbruiker en dus van een onvoldoende prijsbeheersing. De gepubliceerde jaarcijfers zonder meer gebruiken als basis voor critiek op de Prijs beheersing, is echter onjuist. Immers, de gepubliceerde winstcijfers hebben niet al leen betrekking op de binnen landse omzetten, doch wor den voor een deel verkregen uit exporten. En hoe hogere inkomsten uit de export, zon- j der daarbij natuurlijk onze k toekomstige positie op de bui tenlandse markten te scha den, des te beter is het voor onze deviezenpositie. Drs. A. W. F. Bakker meent, dat in 50% der geval len de gesignaleerde hoge winsten geheel of grotendeels uit de exportwinst zijn te ver klaren. Na aftrek van die export winst wordt dan het beeld dat we krijgen van de winsten in ons bedrijfsleven veel be scheidener. De opmerking kan worden gemaakt of het wel juist is de exportwinsten buiten be schouwing te laten. De situatie is echter zo, dat men ten tijde van het op maken van de calculaties voor de binnenlandse prijsregelin gen niet met enige zekerheid de toekomstige exportwinsten kan becijferen. De hoogte van de exportwinst is immers doorgaans afhankelijk van ve le op korte termijn niet voor zienbare factoren. Bovendien is het zo, dat in een bepaalde branche sommige bedrijven grote exportwinsten maken, andere geringere en weer an dere in het geheel niet ex porteren. Een algemene lijn zou dus nooit te trekken zijn. Als de ergste goederen- schaarste eenmaal voorbij is, mag men er rekening mede houden dat de prijzen op de buitenlandse markten zullen vallen en het is dan de ex porteur die daarvan allereerst de terugslag krijgt. De eerste tekenen hiervan zijn reeds merkbaar. Om een enigszins juiste in druk te krijgen van de win sten uit de binnenlandse om zetten, moeten er nog meer dere factoren in aanmerking worden genomen, n.l. renten, dividenden e.d. uit beleggin gen en deelnemingen in vec- wante buitenlandse bedrijven. Vooral in de achter ons lig gende periode is dit van be lang geweest, omdat men ja ren achtereen geïsoleerd is ge weest en nu de uitkeringen over meerdere jaren in eens heeft ontvangen. Van belang is ook het ver schil tussen aandelenkapitaal en werkelijk kapitaal; n.l. voor de vaststelling van het winstpercentage. Bovendien mag men de be drijven, althans voor wat de belangrijkheid t.a.v. de prijs beheersing betreft nog split sen in ondernemingen die luxe artikelen produceren en bedrijven die betrokken zijn bij de vervaardiging van goe deren waarvan de prijzen van directe of indirecte invloed zijn op het budget van de grote massa van ons volk. Het ligt niet in de bedoe ling van dit artikel te beto gen dat er geen gevallen aan te wijzen zijn waarin een re latief te ruime winst is be haald op leveringen in ons eigen land. Dergelijke geval len zijn er ongetwijfeld, al >is hun aantal niet zo groot als men geneigd is aan te nemen. De van overheidswege vast gestelde prijzen échter zijn ge baseerd op de uitkomsten van het redelijk efficiënte bedrijf in de betrokken branche. Het streven is dus' de prijzen zó vast te stellen, dat dit bedrijf, bij een normale omvang van de productie juist een winst kan behalen, gelijk aan de van overheidswege als redelijk erkende normen. De mogelijkheid blijft dus open, dat een bedrijf door meerdere of mindere efficien cy zijn winstcijfer gunstig of ongunstig beïnvloedt. Tegen het op deze wijze maken van een grotere winst kan van de zijde van de Prijs beheersing geen enkel be zwaar bestaan. Immers, de consument heeft daarvan geen enkel nadeel. De resultaten van de Prijspolitiek moet men allereerst beoordelen naar 't verloop van de kosten van levensonderhoud. Daarbij kan men dan constateren dat, on danks tal van prijsstijgingen op de internationale markt waardoor het Nederlandse prijspeil ook wordt beïnvloed, de kosten van levensonder houd in ons land al ruim een jaar vrijwel stabiel zijn. Bo vendien steekt het zeer gun stig af bij het niveau in an dere landen. September 1949 zal in Lim burg, de rijkste bron van on ze energie, het spoorwegnet zijn geëlectrificeerd, terwijl de electrische Oost-West-ver- binding van Noord Brabant 1 Mei 1950 gereed zal komen en einde 1950 geheel Brabant geëlectrificeerd zal zijn. Ge heel Nederland moet begin 1953 geëlectrificeerd zijn. Deze mededfelingen over de electrificatieplannen der N.S. deed de president-directeur F. Q. de Hollander op een verga dering van de afdeling Noord- Brabant der Ver. van Nederl. gemeenten, welke in Oister- wijk werd gehouden en door een honderdtal burgemeesters werd bijgewoond. Natuurlijk, zo voegde hij er aan toe, geldt zulks voor de hoofdlijnen. Voor de bijlijnen denkt men b.v. aan diesel- tractie, waarvoor men mo menteel twee dieselmotoren aan het bouwen is, één mét 1500 en één met 600 toeren per minuut. Dieseltractie geeft eigenlijk het hoogste rendement; het is alleen maar jammer dat men deze tech niek nog niet voldoende onder de knie heeft. Wat het verkeer in het al gemeen betreft, pleitte spr. voor een sterke coördinatie van de vier componenten: rail-, weg-, water- en lucht verkeer. Een wettelijke rege ling is hierbij noodzakelijk. De N.S. wil daarbij geenszins het gehele vrachtvervoer op slokken, maar wil wel, dat de vervoerder, die geen eigen vracht vervoert, daartoe ver gunning nodig heeft. Het doel der N.S. blijft op de eerste plaats opvoeren van de frequentie en de snelheid. Voor wat Brabant betreft kwamen de interessantste perspectieven voor de dag tij dens de bespreking, welke na de inleiding van Ir. den Hol lander volgde. De mededeling dat de N.S. wederom kleinere tussensta tions zouden gaan inschake len, daar binnenkort mate rieel op de lijn komt, dat door z'n snelle optrekken zeer wei nig tijdverlies bij het telkens stoppen veroorzaakt, werd uit de zaal beantwoord met de vraag, op welke datum uiter lijk zou vaststaan welke sta tions weer zouden worden in geschakeld, dit in verband met de op stapel staande uit breidingsplannen. Ir. Den Hollander kon hierop ant woorden, dat 1950 iets con creets in dezen gezegd zou kunnen worden. Van de zijde van het weg vervoer in Brabant werd de vrees uitgesproken, dat door het inschakelen van klein- railverkeer op korte afstand de frequentie in de landelijke gebieden zou afnemen, waar op Ir. Den Hollander te ken nen gaf, dat hier een modus moest gevonden worden tus sen N.S. en wegverkeer, in dier voege, dat de N.S. alleen in het kleine verkeer willen optreden, om van daaruit tot vervoer te komen over lange afstanden. Het ligt niet in de bedoeling door dit kleinver- keer de autobus te beconcur reren. Voorts bleek in het debat, dat een spoorweg Helmond UdenOss nog niet wordt overwogen, hoewel Oost-Bra bant wegens zijn ontwikke lingsmogelijkheden, nauwkeu rig in het oog wordt gehou den, terwijl dit evenmin het geval is met de gewenste spoorweg Utrecht-Langstraat- Breda. Eerst zal het gewone vervoer hier zó intensief ge stegen moeten zijn, dat spoor wegverkeer gerechtvaardigd wordt. Het spoorwegverkeer in de Langstraat en op de lijn BoxtelGennep zal eerst over enkele jaren, bij 't in gebruik nemen van nieuw materiaal, dat hier in Nederland zal ge bouwd moeten worden weer volledig in werking kunnen komen. Het Land van Altena is vol gens spr. nog niet rijp om in het spoorwegnet te worden opgenomen. Regionale onder nemingen zullen hier de ver- keersverbetering ter hand moeten nemen. Van de weder- openstelling van het grens station Baarle-Nassau is voor lopig geen sprake. De vergadering heeft de af tredende leden van het af delingsbestuur mr. E. baron Van Voorst tot Voorst, burge meester van Tilburg, mr. R. J. J. Lambooy, burgemeester van Waalwijk en de heer H. Blok, burgemeester van Alm- kerk, herkozen. INVASIE VAN COLORADO-KEVERS. Woensdagnacht is er een zeer groot aantal colorado kevers aan de Zuid-Hollandse kust van Hoek van Holland tot Den Haag aangespoeld, de meeste aan het Scheveningse strand, waar men in allerijl de dienst van gemeenteplant soenen en een aantal school kinderen gerequireerd heeft om deze gevaarlijke insecten te verdelgen. Ook het perso neel van de inrichtingen aan het strand helpt dapper mee. Dinsdag is er een geringer aantal colorado-kevers aan 't strand te Katwijk aange spoeld. Ook hier heeft men er korte metten mee gemaakt. De Plantenziektenkundige Dienst is paraat en doet alles om de kevers zo spoedig mo gelijk te verdelgen. Een politiemacht van 120 man bond langs het Scheve ningse strand de strijd aan tegen de invasie van colora do-kevers. Als wij een zegs man, een brigadier van poli tie, mogen geloven, waren omstreeks 't middaguur reeds honderdduizenden kevers ge raapt en verbrand. Ook op tal van plaatsen is door schoolkinderen met man en macht gespeurd en de in vasie is totaal verijdeld. DR. BEEL BASIS BLIJFT „RENVILLE" „De regering kan met stel ligheid verklaren, dat zij bij de onderhandelingen met de republiek zich strikt blijft stellen op de door beide par tijen onvoorwaardelijke aan vaarde 12 beginselen en 6 ad ditionele beginselen van de „Renville"-overeenkomst. Het spreekt vanzelf, dat iedere mogelijkheid om tot een over eenkomst te geraken verloren gaat, wanneer men telkens weer kan terugkeren op het geen reeds is overeengeko men. Aldus minister-president Beel in antwoord op vragen, die de correspondent van Ane- ta in Den Haag hem hierover gesteld heeft. De „Renville"- beginselen vormen één der onaantastbare steunpunten der regering. Wat betreft de uitwerking van het bestand: daarmee wordt momenteel ze ker vooruitgang geboekt. RUSSISCH PROTEST TEGEN NEDERLAND. De Sowjet-Unie heeft een protest aan de Nederlandse regering gezonden „wegens een tot oorlog aanhitsend Een beroep op de Waalwijkse jeugd. Is er wel iets wreder te be denken dan het verstoren en het plundereen van vogel nesten? Is er wel iets misselij kers denkbaar dan een jongen, die zich daaraan schuldig maakt? We geloven het niet! Maar toch steekt dit euvel, dat we voorgoed uitgeroeid dachten, zijn kop weer op. Van verschillende kanten horen we dat nesten met eie ren en zelfs jonge vogels uit gehaald worden; hoe jongens met hun broekzakken vol jonge vogeltjes lopen, die niet anders dan ellendig kunnen omkomen: neen, erger véél en vele malen erger hoe jonge vogeltjes de nagel tjes worden uitgetrokken!! Dit laatste hoorden we een kind vertellen en daarom kunnen en willen we het niet geloven! N(aar als het waar is dan staan we vol afgrijzen tegenover deze kleine mense lijke monsters, die de naam „kind" niet meer verdienen! Dan past hier maar één re medie, één strafde tucht school! Wat moeten we denken van de jongens die aan het zwem bad, in de gesloten uren, nu reeds tot driemaal toe 't nest van de daar huizende zwalu wen hebben uitgestoten? De zwaluw, notabene de grootste en nuttigste insecten-verdel ger, die onze vogelwereld mede telt. Als de daders achterhaald kunnen worden zullen zij aan de justitie worden bekend ge maakt wegens verstoring van door de wet beschermde vo gels. We hebben moord en brand geschreeuwd in de Duitse tijd, omdat mensen zonder enig schijn van recht 's nachts uit hun huizen werden gesleept en gevangen gezet. Maar toont de jeugd, die zich aan het mensonterende uithalen van nesten en 't ver storen van het geluk van onze gevederde vrienden schuldig maakt, niet dezelfde karakter trekken als die, welke we bij de Duitsers zo fel veroordeel den? Jongens van Waalwijk en van overal elders, toont dat jé jongens benten géén kleine, geniepige beulen! Hebt eerbied voor het leven en 't geluk van onze vrienden, de vogels, die toch ook Gods schepselen, zijn. En ouderswanneer gij merkt dat Uw kinderen, on verhoopt, ook tot die groep van jeugdige vandalen beho ren, toont dan ook eens „op voeders" te zijn! Want ouders zijn er vele, maar „opvoeders" helaas nog maar al te weinig! pers-artikel" dat. in het „Vrije Volk" van 13 April zon zijn verschenen, „provocatief" ge noemd wordt en zou hebben aangedrongen op „het laten vallen van atoombommen op do Sowjet-Russische indu striële centra". PASTOOR VRIJGESPROKEN van overtreding processie verbod. De civiele kamer van de rechtbank te Den Bosch, deed Woensdag uitspraak in de zaak tegen de Zeereerw! Heer J. Schepers, pastoor der St. Antonius Abt parochie te

Echo van het Zuiden | 1948 | | pagina 1