HET SLACHTOFFER UIT DE PROVINCIE NIEUWS UIT WAALWIJK EN OMGEVING SPORT. FEU ILLETON Als gij ermee opstaat of ermee naar bed gaat... ADVERTEERT in DIT BLAD Terry en Berry inDE WITTE ELAND. Eindhoven, die een drietal weken geleden terecht stond wegens overtreding van het processie-verbod. De officier van justitie, mr. Bijvoet, verklaarde toen in zijn requisitoir niet «bij mach te te zijn bewijzen te con strueren voor de niet-gebrui- kelijkheid van processies te Eindhoven vóór 1948, het geen voor een veroordeling toch nodig is volgens de sen tentie van de Hoge Raad. Op zijn toen gestelde eis tot vrij spraak nam de civiele kamer een beslissing. Zij sprak de pastoor vrij wegens gebrek aan bewijs van rechtsover- treding. PROPAGANDA DER K.V.P. IN DE KIESKRING DEN BOSCH. Onder voorzitterschap van mr. F. van Lanschot verga derde dezer dagen de Centra le Propaganda in de Rijks kieskring 's-Hertogenbosch. Besloten werd de consoli dering van propagandaclubs voort te zetten. Het program van actie voor de a.s. verkie zingen werd definitief vast gesteld. Een tiental streekda- gen in de Rijkskieskring zul len worden georganiseerd, gemeenten medegedeeld, dat het spoorwegnet in Noordbra bant eind 1950 geheel geëlec- trificeerd zal zijn, wanneer zich geen bijzondere omstan digheden voordoen. DELFT IS DRUKST BEZOCHTE HOGESCHOOL IN NEDERLAND. De jongste cijfers van het C.B.S. wijzen uit. dat van het aantal volledig ingeschreven studenten bij de tien univer siteiten en hogescholen van ons land de T. H. in Delft het hoogste cijfer heeft, n.l. 5424; onmiddellijk daarop volgt de Stedelijke Universiteit van Amsterdam met 5341 studen ten. Daarna komen achtereen volgens Utrecht, Leiden, Gro ningen, Wageningen en Rot terdam. Bij de R.K. Universiteit te Nijmegen staan 733 studenten volledig ingeschreven, bij de Katholieke Economische Ho geschool te Tilburg 709. In totaal telt ons land thans ruim 25.000 studenten; deze cijfers zijn van 1 April' j.l. PENSIOENEN. Zoals bekend had minister Witteman uitstel gevraagd van behandeling der voorge stelde verandering in de pen sioenwet, omdat er uit de Ka mer zoveel verlangens kwa men en hij deze eerst wilde bespreken met minister Lief- tinck, n.l. of het lijden l^ön. Hij heeft thans belangrijke concessies gedaan. Voor een weduwe zonder kinderen wordt dit 2200, voor één met b.v. 4 kinderen 4000 maxi mum. Het maximum eigen pensioen komt tot 4800. ZITTING PROVINCIALE STATEN VAN NOORD-BRABANT. Jubilarissen gehuldigd. Vorige week kwamen de Provinciale Staten van Noord- Brabant voor de eerste gewo ne zitting 1948 bijeen in het Gouvernementsgebouw te 's-Hertogenbosch. De voorzitter, prof. dr. J. de Quay, sprak hartelijke woor den van afscheid en dank tot de heren T. Rutten, lid van de Provinciale Staten en P. J. van Haaren, lid van Ged. Sta ten, die uit hun resp. functies ontslag hadden gevraagd. De heer van Haaren zal evenwel als lid van de Prov. Staten aanblijven. Daarna huldigde hij een drietal jubilarissen, n.l. de heer H. J. van Suzante die dertig jaar lid is van de Prov. Staten en de heer H. Mannaerts en jhr. mr. J. Smit van Oyen, die beiden vijf en twintig jaar lid van het Sta tencollege waren. Als oudste jubilaris sprak de heer Van Suzante een dankwoord. Na onderzoek der geloofs brieven werd het nieuwe Sta tenlid, ir. J. Koenraadt uit Maarheeze, benoemd ver klaard. Bij de verkiezing van een buitengewoon lid van Ged. Staten werd de heer mr. E. Sassen benoemd. Daarna werd het voorstel behandeld om gelden te voteren voor de aanleg van een verharde weg Baarle-NassauCastelre. Ge zien de urgentie van boven genoemde weg werd 't voor stel zonder hoofdelijke stem ming aanvaard. Besloten werd voorts ter gelegenheid van 't gouden jubileum van H. M. de Koningin een adres van hulde aan de jubilerende Vor stin te richten. De volgende zitting werd bepaald op Dinsdag 20 Juli PARADE VAN HET NEDERL. TREKPAARD. Vandaag en morgen zijn het de hoogtij-dagen van het Ne derlandse trekpaard. Dan ko men zij, pl.m. 400 puike die ren, naar de Bossche Vee markthallen om de eer van hun laijd, hun provincie en hun fokker hoog te houden. Zoals ieder jaar, hangt er rond deze dagen een intense spanning welke provincie en in welke categorieën de toon aan zal geven. Vorige jaren waren het Limburg en Zee land; zal nu Brabant, dat vo rig jaar ook prachtbeesten naar Den Bosch bracht, de beste blijken? Ongetwijfeld zal de belang stelling zeer groot zijn, niet alleen uit het binnenland, maar ook van over de gren zen zullen de paardenliefheb bers en -kooplui komen en hun critisch keurende ogen laten gaan over het trotse be zit van de Nederlandse boer. 15 Juni zullen de individue le keuringen plaats hebben en in de voormiddag van 16 Juni vierspannen hengsten en mer- riën met afstammelingen en de nationale kampioenschap pen. In de namiddag zullen alle bekroonde dieren para deren voor de talrijke en thousiaste bezoekers. 's-HERTOGENBOSCH KRIJGT NIEUW STATION. Grote plannen. De ruïnes van het station te 's-Hertogenbosch zullen binnenkort geheel verdwijnen Een nieuw station, aangepast aan de modernste toestanden, zal in de plaats daarvan ver rijzen. Ir. S. van Ravesteyn ont wierp de voorlopige plannen vöor dit nieuwe station. Aan de rechtervleugel van het sta tion zal een hotel worden ge bouwd en verder is het de bedoeling dat het station een cafetaria, een kapperszaak, een bloemenwinkel, vergader ruimten en kantoorlokalen' zal bevatten. De Kamer van Koophandel en Fabrieken van 's-Hertogenbosch en omstre ken zal in het stationsgebouw worden ondergebracht. Er komt eea tunnelverbinding van 't stationsplein naar het plan West, toegankelijk voor voetgangers, rijwielen, hand wagens en ander licht ver keer. De uitvoering der plan nen is afhankelijk van de goedkeuring der regering en de toestemming der weder- opbouw-instanties. De voorbereidende werk zaamheden voor het zgn. Bos sche millioenenplan verlopen vlot. Dezer dagen heeft de Bossche gemeenteraad een excursie gemaakt naar plan- West om zich hiervan te over tuigen. De totstandkoming van dit plan is over drie jaren verdeeld. Over anderhalf jaar hoopt men 3.000.000 M- zand te hebben verplaatst door middel van een enorme zui ger. Op het vrij gekomen grondgebied zullen diverse industrieën verrijzen. Tot dus ver werden 1.3 millioen kub. meter grond opgespoten. HET VERKEER IN TILBURG. In September zal de Ring baan te Tilburg gereed zijn. Hierdoor zal het doorgaande verkeer van de richting Bre da, Den Bosch en Eindhoven om de stad worden geleid. HET INITIATIEF DER OUD-N.B.S.ers. Enkele leden der v.m. N.B.S. hadden Donderdagavond in de Gildenbond een vergade ring belegd van alle oud leden van het commando Waalwijk, om plannen te be spreken voor de uitreiking van een herinnering aan alle oorlogsvrijwilligers uit Waal wijk namens de v.m. O.D. of N.B.S. Slechts een klein aantal van de ongeveer 400 oud-leden hadden aan de oproep gehoor gegeven, waarover de heer Gruppelaer, die de vergade ring leidde, dan ook zijn spijt uitdrukte. Allereerst gaf hij een klei ne toelichting op de circulai re. Het was niet de bedoeling alleen aan de oud-leden een herinnering aan te bieden, maar aan alle oorlogsvrijwil ligers uit Waalwijk, waarvan er, naar de commissie meen de, een zestig-tal waren. La ter, toen de aanwezigen hun geheugen raadpleegden, be reikte men reeds 't getal van pl.m. 80. De benodigde gelden zouden uitsluitend bijeengebracht worden door leden van de v.m. N.B.S. Voor het ophalen der gelden waren ongeveer twintig mensen nodig. Alle aanwezigen, op twee na, zeg den hun medewerking toe. De commissie, die het ini tiatief genomen had, bestond uit de heren v. d. Graaf# Kuysten, Gadella, v. d. Wiel, v. Helden, Koedijk en Heij- nen. Deze commissie zou te vens als uitvoerend comité fungeren, terwijl de heer Koe dijk zich terugtrok en er ver der nog aan toegevoegd wer den Mej. v. Hilst, de heren Gruppelaer en Knepflé. Naar de oud-leden zou een circulaire gestuurd worden waarin één en ander werd uit eengezet en waarin de beno digde som geraamd werd op Rl.m. 1000.—. Eén van de aanwezigen vroeg of de plechtigheid geen programma-punt uit kon ma ken van de Nationale feest dag, zodat men de enigszins kwade roep die men had, kon herstellen en de mensen de ogen kon openen. Maar de voorzitter achtte die niet zeer wenselijk. De O.D. was be gonnen met geen ander doel dan om de orde te handhaven en excessen te voorkomen. Hierin had men niet veel er kentelijkheid genoten en ge noot men nog niet. Enkele frappante voorbeelden haalde- hij hiervan aan. Toch meende het meren deel der aanwezigen dat men het gemeentebestuur hierbij uit moest nodigen, zodat de plechtigheid al meteen een officiëel karakter kreeg. Aan de organisatoren van de ju bileum-feesten zou men het overlaten de uitreiking in het programma te voegen. Lang is er ook nog beraad slaagd over de te geven her innering. Ten slotte zou men als de middelen het toelieten, een oorkonde aanbieden. Was dit niet mogelijk, dan een ar tikel voor in de huiskamer. VAN DE ECHO VAN HET ZUIDEN Naar het Engels. 29) „Inderdaad. En ik vind het ook heel vriendelijk van u om mij dit toe te staan". Kendall verwierp dit ten enenmale en ging voort: „Ik moet er zelf toch heen en u verlangt er zeker nog eens te wezen om uit een moeilijke positie te raken?" „Och, ik vrees toch, dat ik het enige waarop ik mijn hoop gevestigd dat, zal moe ten opgeven!" „Dat zie ik nog niet in! Wanneer denkt u dat u in staat zult zijn om te vertel len? Ik heb alle hoop dat u, na een goede nachtrust, al weer aanmerkelijk beter zult wezen. Enkel zult u er een paar dagen nog niet zo mooi uitzien, maar met wat goede zorgen herstelt zich dat ook weer gauw! Wat zoudt u zeg gen van de Ierse mail van Zondagavond, als alles goed gaat?" „O ja, hoe eerder, hoe be ter!" „Mooi zo! Dat komt in or de. En hoor nu eens hier; naar aanleiding van mijn reis naar Ierland en de beëindiging van dit geval, zal ik morgen na tienen, niets meer te doen hebben op The Yard. Wat zoudt u er van zeggen als wij eens een dag rustig buiten gingen doorbrengen?" „Dat lijkt mij een uitste kend plan." „Zullen we dan naar Ba singstoke of Lamworth gaan? Misschien dat u, voor uw be zoek aan Kilsavage, wel eens precies zoudt willen weten hoe de zaken met u staan? Dit kan ik u al vast vertellen dat ik vandaag, terwijl u sliep, dominé Carnworth ben gaan opzoeken en dat ik er achter ben gekomen hoe de naam is van de tegenwoordige geestelijke in Lamworth en dat die daar al dertig jaren staat. Nu ben ik zéker, dat 't huwelijk ook wel degelijk rechtsgeldig was. Dat zullen we dan,-in ieder geval, mor gen te weten komen. En dan hebben we enkel nog maar de identiteit van Mr. Dennis O'Connell, wiens naam niet O'Connell is; daar ben ik van overtuigd!" Wat bent u toch attent voor mij!" riep Roger en drukte de detective de hand. „Onzin, beste jongen! Het is mij een waar genoegen ge weest je uit die lastige ver wikkeling te helpen en ik kan je zeggen dat ik al die tijd je moed bewonderd heb!" „Moéd kunt u 't haast niet noemen. Ik vocht voor mijn goede naam; zo niet voor mijn leven; en misschien voor mijn liefde!" „Als je nu sentimenteel wordt, dan wordt het tijd dat je naar bed gaat. Morgen een kalme dag in Lamworth, Zon dag in Londen en dan des avonds met de mailtrein naar Ierland. Zó zullen we ons pro gramma opstellen." De heren wensten elkaar „goede nacht" en Roger be gaf zich ter ruste. HOOFDSTUK XXIV. Een dag*buiten. De volgende dag, even over énen, reden Roger en Kendal in een gehuurde dogcar, be stuurd door de detective, vtm Basingstoke naar Lamworth. Roger voelde zich heel wat beter, ofschoon zijn gelaat er nog gehavend uitzag. „We zullen rechtstreeks naar de pastorie rijden en we zullen dominé Carnworth in ons vertrouwen nemen, als hij tenminste een gunstige in druk op ons maakt." Dominé Carnworth was een knappe, vriendelijke zestiger, wiens leeftijd alleen viel op te maken uit zijn zilverwit haar; Roger voelde zich onmiddel lijk met hem op zijn gemak. Hij had de heren ontvangen in zijn bibliotheek, luisterde naar hen met de grootste sym pathie en belangstelling en las nauwlettend de brieven en documenten door die hem getoond werden. „Ja", zei hij, zich tot Ro ger wendend, „het schrift op de certificaten is van mij en in de parochiekerk kan ik u de inschrijving op het register laten zien. Ik begrijp zeer goed dat uw gevoelens van gemengde aard moeten zijn, nu u dit hoort. Want geen man kan er zich in verheugen dat hij de zoon is van zulk een vader. Toch zal het u vol doening schenken dat u een wettig kind bent al was 't alleen maar uit piëteit tegen over uw moeder. En nu u er van spreekt, herinner ik mij de huwelijkvoltrekking ook nog heel goed. Uw vader had een paar weken op kamers gewoond in het dorp en uw Quders zijn getrouwd met een speciale vergunning. Ik zie nog uw moeder's mooi, jong gezichtje, dat straalde van geluk; ook herinner ik mij uw vader, een lange, donkere, knappe man, al had hij ook iets min-aangenaams over zich. De beide keren dat ik hem ontmoette dat wil zeg gen eerst hier in deze kamer toen hij mij verzocht het hu welijk te voltrekken en later bij gelegenheid van de plech tigheid zelve maakte hij geen gunstige indruk on mij; maar uw moeder had hij ze-, ker lief! Gaat u nu met mij mee naar de kerk, mr. Severn, tenminste zó zal ik u maar noemen, tot u uw werkelijke naam hebt uitgevonden, die niet O'Connell is, zou ik zeg- j gen!" Toen de heren navraag de den of mr. Keivin ook een onderzoek had ingesteld naar de rechtsgeldigheid van het huwelijk, kon Mr. Carnworth met zekerheid getuigen dat hij zich niet bij hem aange meld had, waarop inspecteur Kendal Roger eens veelbete kenend aankeek. De heren brachten enige tijd in het oude kerkje door en vonden er alles in orde in het register. Terwijl Kendal in gesprek was met de dominé, verliet Roger de consistoriekamer en keek de kerk eens rond waar in zijn moeder getrouwd was. innig ontroerd door het tra gische hieraan verbonden. Ge durende de rest van die mid dag was hij dan ook heel stil. Ze bleven nog geruime tijd de Mr. Carnworth die zeer deelnemend en zeer gastvrij was. Bij het afscheid beloof de Roger dat hij hem op de hoogte zou houden van het geen hij te weten kwam. „Wat denkt u van dit alles?" vroeg Roger onverwacht aan Kendal, toen ze in de trein zaten. „Nu, er is geen twijfel aan dat het huwelijk rechtsgeldig is. En ik ben er zekerder van dan ooit, dat de naam van uw vader niet O'Connell was. Maar we zullen de zaak gron dig onderzoeken, want 't zal beter zijn tegenover Lord Kil savage als je tenminste naar de hand van zijn nichtje dingt dat je bekend bent met je afkomst". „Dit heb ik al die tijd voor ogen gehad. En wat dunkt u van de achtenswaardige Wil liam Kelvin?" „We hebben de dubbele be weegredenen al eerder be sproken en laten wij hopen dat zijn enig streven was; het geluk van je moeder. Dat is mogelijk! Wie zal het uitma ken? Laten we ons best doen om hem niet te veroordelen! Het wordt dan wel een droeve en sombere wereld als we het slechte zien in iedereen en 't goede niet opmerken. Denk ook eens, hoe afmattend die voortdurende geheimhouding van uw afkomst voor Mr. Kei vin moet zijn geweest!" (Wordt vervolgd). een asbak, een sigarettendoos of iets dergelijks, of een boek. Vermelden wij nog dat dit initiatief uniek is in geheel Nederland. NAAR HUIS. Met het troepentransport schip „Kota Baroe", dat op 31 Mei uit Tandjong Priok ver trok en vermoedelijk op 30 Juni a.s. te Rotterdam voor anker zal gaan, keren de vol gende militairen uit onze om geving; huiswaarts: R. Slender, Marn. I O.V.W. L.V., Baard wij ksestraat 85, Waalwijk. A. A. Braspenning, Sold. K.N.I.L., Zandvliet A 36 Sprang. De passagierslijst ligt op ons bureau ter inzage. EINDELIJK GEGREPEN. Vorige week kwamen er zich enkele mensen bij de po litie alhier beklagen dat zij voor een zeker bedrag opge licht waren door een persoon, die zeide alle mogelijke schaarse artikelen te kunnen leveren, echter na betaling van een voorschot, want hij moest zijn firma contant be talen. De politie heeft toen 'n onderzoek ingesteld, 't Spoor van de inmiddels vertrokken persoon leidde naar Breda en vandaar naar Zeeland, waar men hem tenslotte arresteer de. Het bleek een zekere M. te zijn uit Vlissingen, die vroeger reeds enige tijd hier vertoefd had. Van de 300. die hij met zijn smoesjes had verdiend, restte niets meer. WIE VOLGT? Het personeel en de directie der Timtur-fabrieken brach ten bij een UNAC-collecte 't aanzienlijke bedrag van 506 bijeen. Een voorbeeld dat na volging verdient. BURGERLIJKE STAND WAALWIJK. Geboren: Evert C. M. zvl W. A. Rom- bouts-Duquesnoy Lucia G. J. M'. dv. H. P. Strijk-van den Houdt Hermanus A. J. M. zv. J.' J. M. van Heeswijk- Schomaker Martina G. L. dv. A. M. van Schaijk-Moo- nen Johanna G. P. dv. W. de Louw-van Dongen Neel- tje J. dv. J. Kui;.sten-Kümpel - Josephus A. zv. A. H. Sleen- hoff-Grootswagers Hilligje E. dv. A. van der Waal-Ton- kert Leonie L. C. M. dv. J. M. C. L. Verv/iel-Brans Cornelis J. R. M. zv. L. J. Pullens-van Gooi. Huw.-aangiften: Johannes P. van Riel 36 j. te 's-Bosch en A H. Blom 34 j. te Waalwijk Paulus Christ 27 j. te Sprang-Capelle en Maria C. Nelis 27 j. te Waalwijk An:onius H. W. Vrinten 24 j. te Loonopzand en Johanna M. de Leijer 26 j. te Waalwijk. Gehuwd: Cornelius van der Heijden 32 j. en Mechtikk J. Trimbach 30 j. beiden te Waalwijk Johannes A. var. den Ossen blok 25 j. en Maria E. Ver donk 25 j. béidende'Waalwijk Lambertus F. Samuels 29 j. te Vlijmen en Elisabeth J. M. van Huiten 3? j. te Waal wijk Antoniusi J. v. Geene 21 j. en Henrica A Damen 23 j. beiden te Waalwijk. Overleden: Dina Braspenring 80 j. te Waalwijk, weduwe van J. H. van Beek Beitha Staal 42 j. te Waalwijk, echtgenote van C. H. Maas. Ingekomen: H. C. Spitters en gezin uit Woudrichem M A. de Ruij- ter uit Rotterdam^J. Bannet uit Loonopzand D. H. M. Verspaandonk en kind uit Loonopzand J-H. W. Kob ben en gezin uit Tegelen M. A. Verbunt ut Dussen M. F. M. Somers pit Breda J. P. Donkers uitErp E. H. Janssen uit Tegden F. J. van Roessel uit Amsterdam A. J. Klerks uit| Drunen E. M. Ariens uit Puren M. J. Duister uh/k^t^rdam P. Heuvelman uit Delft A. C. Heuvelman uit Delft. Vertrokken: G. C. van der Geld naar Brazilië A. de Rooij naar Middelburg J. B. Smulders naar Loonopzand J. J. Ver- hoofstad naar Raamsdonk J. A. Manders naar Deurne A. C. Manders naar Deurne M. van Bussel naar Deur ne J. H. E. F. van Oers naar Deurne E. L. M. van de Ven naar Oirschot J. A. Schepens naar Oirschot I. H. P. Brekelmans naar Oir schot A. T. F. van Vugt naar Berghem H. M. Bre kelmans naar Loonopzand J. A. J. C. de Graaf naar Loonopzand J. G. T. Brent naar Sprang-Capelle J. M. Voets naar Loohopzand W. G. M. Remie naar 's Bosch C. A. A. Smolders naar Hel- voirt M. F. J. Sanders naar Someren J. I. M. Tielen naar Zevenbergen A. P. C. van Sv/ol naar Raamsdonk. WASPIK. Men schrijft ons: Initiatief van enkele schippers groeide tot een Nationale Bedevaart. Katholieke schippers tonen wat zij kunnen. Wanneer wij door katholiek Limburg trekken, staan wij ver baasd over de vele kapelletjes die wij daar aantreffen. Wij denken dan bij ons eigen: Hier leeft nog de oude sfeer, die er op andere plaatsen in Nederland niet meer zo te vinden is. Wij kennen de processies die door de Limburgse dorpen trekken. Maar ook de ka tholieke schippers hebben op dit gebied niet stilgestaan, met name in Limburg. Het centrum van de schippers in Limburg is wel Born en Maastricht. In Born bevindt zich n.l. de Berghaven voor sche pen, die daar op éen reis liggen te wachten. Deze haven bestaat al zo lang als het Julianakanaal geopend is en steeds hebben de schippers getoond niet alleen op ■wereldlijk, maar ook op godsdien stig gebied, dat er onder hen ook ondernemingsgeest bestaat, want van enkele van hen is het initia tief uitgegaan een waterprocessie te organiseren. Maar men zal zich afvragen, hoe men tot dit initia tief gekomen is. Zoals de oorlog over Nederland getrokken is, is zij ook over Limburg gegaan en heeft zij haar sporen achtergela ten. Vele dorpen en steden wer den verwoest door gevolgen van de oorlog. Nu werden de Berg haven te Born en al de schepen die zich daar bevonden, op een wonderlijke wijze gespaard. En op grond hiervan hadden enkele schippers het initiatief genomen om een dankprocessie te houden voor het sparen van de schepen met haar bevolking voor het oor logsgeweld. Deze werd dan in 1946 gehouden. Geen enkele moeite werd gespaard en het mag gezegd worden, dat ze daarin dan ook ten volle met hun processie geslaagd zijn. De deel name beperkte zich toen nog tot Limburg, maar toen men zag dat hun werk geslaagd was, ging men er over denken om er een jaar lijkse processie van te maken. En ja hoor, in 1947 werd de processie voor de tweede maal gehouden met nog meer succes. Fouten en gebreken werden ver beterd, de deelname, vooral van de schippers, beperkte zich niet alleen tot Limburg, maar strekt zich uit over bijna 't gehele land. En ook dit jaar zal men weer zulk een waterprocessie houden op Zondag 27 Juni, maar nu ver wacht men de deelname nog gro ter dan vorig jaar, want de deel name beperkt zich niet alleen tot Nederland, maar ook schippers uit België en Duitsland hebben toezegging gedaan. Een woord van dank is hier zeker op z'n plaats aan kapelaan v. Engwegen, een eenvoudig ka- pelaantje uit Buchten, die de schippers met woord en daad heeft bijgestaan. Maar niet alleen kunnen de schippers dit presteren, maar nog veel meer, want thans heeft men ook het initiatief genomen om 'n kerk te bouwen, een schippers- kerk. Maar een kerk bouwen kost geld, veel geld zelfs, vooral in deze dure tijd. De schippers dra gen naar vermogen bij om dit grote doel tot stand te brengen. Daar de schippers zelf steeds royaal anderen helpen, hebben ze gemeend in dit geval ook een be roep op de katholieke bevolking te mogen doen. Vele mensen ech ter hebben reeds bijgedragen aan dit mooie doel. Waarom zou ka tholiek Brabant hierin achterblij ven? Wij hebben dan ook ge meend het gironummer hierbij te moeten plaatsen. Het gironummer is 305801. De katholieke schip pers zullen u dankbaar zijn wan neer u een bijdrage wilt storf;en voor dit grote en mooie doel. Rheumatische pijnen, knagend en slopend voor en na, ondermijnen langzaam maar zeker Uw hele ge stel. Blijf er toch niet mee door lopen neem Uw maatregelen vóór het te laat is. Doe eens een bloedzuiverende kuur met Kru- schen Salts. De aansporende wer king van Kruschen op Uw bloed zuiverende organen zal U een openbaring zijn, omdat ge U reeds na een betrekkelijk kort zij het regelmatig gebruik met blijde verbazing een ander mens voelt, jonger, vitaler, niet meer dat stramme envrij van pijn. Vraag Kruschen bij Uw Apothe ker of Drogist. HEUSDEN. In de zaal van hotel ,,'t Wa pen van Amsterdam" verga derde de R.K. en Prot. Mid denstandsvereniging in een gecombineerde ledenvergade ring. Wegens het pas laat ter vergadering komen, opende de voorzitter der R.K. vereni ging de „vergadering in plaats van de heer Kuijsten, die oor spronkelijk de vergadering zou leiden. Na een kort woord door de voorzitter de heer A. Ver schuur en lezing der notulen, kwam het voorstel aan de orde voor het houden van een Fancy-fair. De voorz. lichtte toe dat de besturen der beide verenigin gen besloten hadden pogingen in het Werk te stellen om vol gend jaar een Middenstands tentoonstelling te organiseren. Voor de bestrijding der eerste kosten wil men in Oct. a.s. een fancy-fair houden. De leden, voor zover aan wezig, beloofden hun volle medewerking. 't Houden van een etalage wedstrijd van 31 Aug. tot 6 September werd afgewezen, daar de leden van oordeel waren dat dit een onderdeel der Jubileum-herdenking zal vormen en dus een taak is voor de Oranje-vereniging. Door de leden werd be treurd dat de jachthaven et- niet komen kan wegens de grote kosten daaraan verbon den. De besturen zullen als nog pogingen doen om een goedkoper plan te ontwerpen dat daarna wel uitgevoerd zal kunnen worden. In een gecombineerde ver gadering der verenigingen Heusdens Belang en de beide Middenstarylsverenigingen, zal deze kwestie nogmaals onder ogen worden gebracht. De collecte voor de Na tionale Reclasseringsdag heeft in Heusden opgebracht 65.05 Op het Consultatie-bu reau voor Zuigelingen van 't Groene Kruis waren 35 kin deren aanwezig, waarvan uit Heusden 31, Heesbeen en Herpt elk 1 en Hedikhuizen 2. NEDERLAND—ZWEDEN. De cijfers 10, waarin het Nederlands Elftal zijn supre matie over het technisch en tactisch zo hoog aangeschre ven Zweedse team heeft, uit gedrukt, zijn niet toereikend om de voldoening te beschrij ven, waarmee de Nederland se voetbalwereld deze bekro ning van het succesvolle in ternationale seizoen 1947'48 waardeert. Ook de vreugde niet die in een orkaan van gejuich over het .Stadion los barstte, toen elf vermoeide Oranje-mannen de arena ver lieten. noch de overweging, dat dit elftal-in-opbouW het gepresteerd heeft zo'n zwaar seizoen ongeslagen te beëin digen. Alleen de wijze, waar op elf spelers, die zich ten volle gaven, de koele techniek van de Olympische favorie ten volkomen overspeelden, kan de waarde bepalen van de triomf die het Nederland se Elftal in één zijner beste wedstrijden van dit seizoen heeft gevierd en die het voor al uitleefde in een spranke lende eerste helft, waarin de tegenstanders perplex ston den onder het explosieve ge weld, dat de Nederlandse aan val toen herhaaldelijk en on weerstaanbaar naar 't Zweed- sé doel stuwde. Pug Malone en Berry kwa men, door hun geringer ge wicht, het laatst neer. Zij deden zich ook minder pijn en konden sneller de toestand overzien. Spoedig bleek, dat de plaats waar het gezelschap gedaald was, de dierentuin van het naburige stadje Pep percorn was. Oppassers van de dierentuin' waren getuige van het vreemde schouwspel der dalende mensen en beren. „Daar komt wat naar be neden, Jóe", zei één der op passers tot zijn collega. „Dat zoiets nou juist in schafttijd moet gebeuren", antwoordde Joe korzelig. Het misdadige brein van Pug Malone werkte alweer snel. Met een vriendelijke glimlach wandelde Malone naar de oppasser, schudde hem hartelijk de hand en zei: „Wij komen U enkele prach tige beren brengen voor de tuin. De wervelstorm heeft de reis enigszins bespoedigd!" „Dank-U-wel", zei de op passer en hij haastte zich met zijn collega naar de verdoof de Oom Bear en Berry om hem achter de tralies te krij gen. Het spel, dat de Oranje mannen in de eerste helft voor 63.000 opgetogen toeschou wers demonstreerden, was trouwens niet alleen geest driftig. Heel dikwijls was het wonderlijk goed uitgebalan ceerd en knap van opzet, maar inderdaad v/as het niet in de laatste plaats juist door zijn fonkelende heftigheid zó vaak onhoudbaar voor de techni sche rekenkunde van de be kwame Zweden, dat de Ne derlandse aanval zich in iets meer dan een kwartier acht serieuze en gevaarlijke kan sen had kunnen scheppen, tegen de Zweden.... geen! Het gehele elftal was goed, maar Roozenburg, Wilkes, Rij vers en Terlouw waren de uitblinkers, 't Was een ge weldige en onverwachte over winning. Maar nu weer geen domme of overijlde conclusies dat er geen team ter wereld is dat Holland kan verslaan, zoals dat meer is geschied tot onze teleurstelling! DE LEEUWENDALERS IN OISTERWIJKS' NATUURTHEATER. Vondel en 1648. Grote kunstenaars behoe ven niet zelden de spoorslag van de gelegenheid om hun inspiratie op gang te brengen. Vondel maakt op deze regel geen uitzondering. Integen deel, onze dichtkunst telt wei nig poëten, die zó meegeleefd hebben met de actualiteit als hij. Zijn grootheid bestaat voor een groot deel in zijn diep-menselijk reageren op 't hem omringende leven, in stad. land en wereld. Vondel heeft in zijn leven zoveel mee gemaakt en heeft zo intens de gruwelen van de oorlog en bekrompen partijzucht onder vonden, dat hij zich herhaal delijk geroepen gevoeld heeft tolk te zijn van verdraag zaamheid en vrede. Waren zijn ouders niet uit Antwer pen gevlucht om geloofswille? Hadden de godsdiensttwisten niet voor telkens oplaaiend binnenlands krakeel gezorgd? Was Europa niet een toon beeld van chaos door ver scheurende krijg? Bovendien was Vondel Amsterdammer met de Amsterdammers, dit wil zeggen, dat hij de luister rijke bloei van de koopmans stad beleefde, dat hij opging in de zich ontplooiende wel vaart en begreep dat echte welvaart alleen gedijen kan bij de positieve arbeid des vredes. Pax optima rerum, de vrede het hoogste goed; dit motto kan hij terecht aan zijn „Lantspel" meegeven, niet als franje, maar als kernachtige samenvatting. Vondel was in 1641 over gegaan tot de katholieke kerk. De vroede vaderen van Am sterdam waren zo ruimhartig hem hierom niet te negeren. Zij hadden hem steeds gesau veerd, eerst al bij zijn Pala medes, ook weer bij zijn Gijs- brecht en zo juist nog bij zijn Maria Stuart. Toen kwam de vrede van 1648 in zicht. Grote Vrerijck was juist gestorven. In de Republiek heerste allesbehal ve eensgezindheid inzake de vrede, door het verwoede sto ken van enghartige partij geest. En als Vondel dan in 1647 zijn spel van de vrede gaat schrijven, zitten twee gedachten duidelijk bij hem voor: allereerst een profeti sche verheerlijking van de eenheid tussen Zuid en Noord, nu deze eenheid (nog) niet te verwerkelijken valt en ver volgens het vermijden van elk thema en elke toespeling, die de partijen konden ver bitteren of tegenstanders ge legenheid geven Vondel's „overgang" tegen hem uit te spelen. Dit alles heeft be werkt, dat geen stuk in Von del's oeuvre zo irenisch is en zo opgaat in de probleemloze sfeer van een feestelijk blij spel als juist de Leeuwenda lers. In verband met de ko mende opvoeringen van dit merkwaardige stuk in het Oisterwijkse Nathuurtheater, hierover dus een volgende keer uitvoeriger. Drs. L. v. d. Ham. OFFICIËLE PUBLICATIE. 11 Juni. De Directeur van de Distributiekring 251 Waalwijk maakt bekend: SLUITING DIENST OP 19 JUNI. Wegens reorganisatie van de Distributiekring Waalwijk zullen de kantoren (zitdagen) in de kring op Zaterdag 19 Juni a.s. ge sloten zijn. In verband hiermede is het dienstrooster als volgt gewijzigd Voorlichting en Centrale Kas. De zitting te Haarsteeg en te Waalwijk vervalt. De inwoners van Haarsteeg worden verwezen naar de zitdag te Vlijmen op Donderdag 17 Juni van 912 uur en de inwoners van Waalwijk naar de andere in dezelfde week voor hen vastgestelde zitdagen. Handel. Verschuiving van inlevering door detaillisten vindt plaats te: KAATSHEUVELvan Zaterdag 19 Juni naar Woensdag 16 Juni; VLIJMEN: van Zaterdag 19 Juni naar Donderdag 17 Juni; WAALWIJK: van Zaterdag 19 Juni naar Woensdag 16 Juni. Bonkaarten. Degenen die te Haarsteeg opgeroepen zijn om hun bonkaarten op 19 Juni af te halen, moeten thans komen op Zater dag 26 Juni a.s. Op laatstgenoemde dag is de uitreikingstijd ver lengd van 912 uur. AANVRAGEN OM WERKKLEDING. In het tijdvak van 14 Juni tot en met 3 Juli a.s. zal er gelegen heid bestaan tot het Indienen van individuele aanvragen om werk kleding door personen die werkzaam zijn in een zelfstandig beroep of in een bedrijf met minder dan 5 werkkledingdragende arbeiders en wel 1. door personen, die sedert 31 Januari 1948 geen werkkleding hebben ontvangen; 2. door personen, die thans werkzaam zijn in een zelfstandig be roep of in een bedrijf met minder dan 5 werkkledingdragende arbeiders, doch voorheen in een groter bedrijf geen werkkleding in eigendom hebben ontvangen. In deze gevallen moet een des betreffende verklaring van de voormalige werkgever worden overgelegd. De aanvraagformulieren MD. 333-06 moeten in bovengenoemd tijdvak op de plaatselijke kantoren (zitdagen) onder overlegging van de Tweede Distributie-stamkaart worden afgehaald en inge leverd. Bij de inlevering zal terstond tot verstrekking van de werk- kledingbon worden overgegaan. INLEVERING AANVRAAGFORMULIEREN BIJZONDERE ARBEID. Belanghebbenden worden er aan herinnerd, dat in het tijdvak van 14 tot en met 18 Juni a.s. de naamlijsten voor bijzondere arbeid, alsmede de aanvraagformulieren voor extra rantsoenen zeep voor melkers, slagers, artsen, tandartsen, verloskundigen, wijk- en zieken verpleegsters en -verplegers voor de 8e en 9e periode (5 Juli 28 Augustus) bij de plaatselijke distributiedienst moeten worden ingeleverd. Deze formulieren zijn betrokkenen ter hand gesteld bij de laatste uitreiking van extra rantsoenen. Er zij hierbij op ge wezen, dat nieuwe aanvragen doorlopend bij de plaatselijke dis tributiedienst kunnen worden ingediend. Voor het afhalen dei' bonnen zullen betrokkenen t.z.t. worden opgeroepen.

Echo van het Zuiden | 1948 | | pagina 2