WRAAK OF LIEFDE DE SCHOOLTIJD LOOPT TEN EINDE. FEUILLETON Kunst en Letteren NIEUWS i IT WAALWIJK EN OMGEVING. waalwijk toont zijn gouden hart n.c.h!n. schoonheidsspecialiste en lichaamsmassage. chr. hist. unie. DIRKS VAN OERS' MEUBELFABRIEK WAALWIJK heeft plaats voor opleiding van handige en nette jongens. Terry en Berry In: DE WITTE ELAND. üëi BIJ DE JONGENS IN HET TIJGERSNEST. Land- en Tuinbouw den de kosten van het aantal M3 boven 500 op last van de eige naar komen. De heer v. Heeswijk infor meerde allereerst naar de prac- tische uitvoerbaarheid van deze regeling en vroeg of de kansen van de particulieren nu groter zouden worden. Hij vroeg verder naar het maximum van 15 der stichtingskosten onder verband van 2e hypotheek. Voorts wilde hij niet alleen de kapitaalkrach- tigheid van de aanvrager in aan merking nemen, maar ook de grootte van het gezin. Tenslotte wilde hij enkele wij zigingen aangebracht zien in de redactie van de ontwerp-hypo- theek-akte. Woelen en Wentelen van Rheuma- tische pijn - Heel de lange nacht... omdat die pijnen U het slapen on mogelijk maken. Om nog niet te spreken van dat geradbraakte ge voel omdat ge steeds nacht rust te kort komt Neem toch Kruschen Salts! Daar mee drijft ge Uw pijnen het li chaam uit. Iedere morgen maar wel regelmatig de minimale dagelijkse dosis. Proeven doet ge het nauwelijks maar voelen doet ge de weldadige werking al gauw door al Uw nu zo pijnlijke ledematen. Kruschen's aansporen de werking op lever, nieren en in gewanden draagt alles bij om Uw bloed te zuiveren van de schade lijke zuren, die de verwekkers zijn van Uw pijn, Uw stramheid en ongemak. Een heerlijk middel, een uitkomst reeds voor miljoenen lijders aan Rheumatische pijnen Kruschen Salts. Vraag het bij Uw Apotheker of Drogist. In zijn antwoord op deze vra gen zeide de voorzitter dat men de practische uitvoerbaarheid van deze regeling af zou moeten wachten. Deze zou niet heel groot zijn wanneer het bouwvo lume van 1948 even gering bleef. Immers, wanneer iemand een huis met een inhoud van meer dan 500 M3 wilde bouwen, moesten twee kleinere woningen verval len. Hij hoopte echter dat er veel aanmeldingen zouden komen, dc regeling was uitzonderlijk goed en zeer geschikt ook voor het kleine kapitaal. Wanneer iemand im mers een huis wilde bouwen van 20.000.—. kon de gemeente hierin 14.000.vergoeden, ter wijl de rest zou komen op reke ning van de bouwkas en de eige naar. VAN DE ECHO VAN HET ZUIDEN Naar het Engels. 2.) ,,U is mij in het geheel geen dank verschuldigd! Het was niet meer, dan een staaltje van mijn plichtLaat ik u welkom he ten in Engeland, mrs. Machin!" Ze schrikte; keek hem door dringend aan bij dit zo onver wacht noemen van haar naam en vroeg wantrouwend: „Wie is u Waarom noemt u mij mrs. Machin „Omdat ik weet dat u mrs. Machin is Het is mogelijk dat u mij niet kent, maar ik ken u wel Ik weet zelfs, waarom u naar Engeland is overgestoken op dit ellendige vissersscheepje, dat gis teren te pletter sloeg op de rot sen." „Nu, waarom dan „Om duizend pond te verdie nen." „Wie is u vroeg ze weer, onzeker of zij een vriend of een vijand voor zich zag. „Ik herin ner mij niet, u ooit gezien te hebben." „Mogelijk niet. Maar het doel van uw komst heb ik toch wel goed geraden, is het niet „Wat gaan u mijn zaken aan?" vroeg zij, daarmee een onmiddel lijk antwoord ontwijkend. „Daar vergist u zich in Uw zaak is even goed de mijne, als uw doel het mijne is, zoals u da- Een 2e hypotheek kon gegeven worden tot een maximum van 15% der stichtingskosten, om over de moeilijkheden van de eerste 70% heen te komen (de le en 2e hypotheek mochten im mers samen maar 85 bedra gen). De regeling van 80 en 85 werd ook in andere gemeenten toegepast. Het bracht inderdaad enig risico mee, maar dit was niet groot. 80% zou worden uitgekeerd aan kapitaalkrachtigen die een huis wilden bouwen boven 500 M3, omdat daar het risico groter was. Ook de opmerkingen van re dactionele aard beantwoordde hij De heer de Brouwer stelde ook de vraag of er ook contact op genomen was met andere instel lingen. Dit voorstel aldus de voor zitter, is een uitvloeisel van een besluit dat de afdeling Noord- Brabant van de vereniging van Nederlandse gemeenten genomen l.ad om de particulieie bouw le bevorderen. In het antwoord dat de voor zitter gaf op enkele opmerkingen die de heer de Brouwer maakte c-p de redactie, deelde hij ook nog mede dat de aanvragen steeds in besloten vergadering door de raad behandeld 'zouden worden. De heer v. Beijnen vroeg nog wat er onder „rendabele bouw kosten" verstaan werd. De voorzitter maakte dit dui delijk met een voorbeeld als een woning voor de oorlog 5000. kostte en nu 20.000.was de som van 5000.— de rendabele bouwkosten en de overige 15.000.de niet rendabele kosten. Hierna ging men z. h. st. en zonder verdere op- of aanmerkin gen met het voorstel accoord. De begrotingen 1947 en '48 werden zonder stagnatie gewij zigd zoals voorgesteld was. Vermakelijkheidsbelasting. Als aanvullend agendapunt was nog nagezonden een voor stel tot wijziging der verordening op de heffing van de vermakelijk heidsbelasting. Eerst geven we u nog even Het prae-advies. B. en W. hebben zich bera den over de wijziging van de on langs (26 Februari 1948) door dc raad vastgestelde verordening op de heffing van vcrmakelijk- delijk ervaren zult. Had ik het niet juist met mijn veronderstel ling van zoeven „Ik ben toch niet van plan uw vragen te beantwoorden, eer u mij zegt wie u is". „Dat zij zo ik ben degene die bereid is u de duizend pond te geven, als u die verdienen wilt" „O, nu vat ik u voor duizend pond moet ik u iets verkopen dat u weten wilt". „Juist, zo is het. „Dus u heeft mij nagespeurd en mij laten interviewen het was uw zaakwaarnemer, die mij een grote beloning bood, als ik mi; wilde aanmelden op een kantoot in Londen voor een zaak die mij daar eerst zou worden meege deeld". Hij knikte toestemmend. v „Wist ik maar wat de bedoe ling er van was", ging ze voort op peinzende toon. „Duizend pond sterling is een grote som om iemand mee om te kopen, vooral een vrouw. Was de be loning niet zo ruim geweest, dan zou ik niet gekomen zijn, maar ik had geld nodig. Als u mij goed kent, dan zult u ook wel weten, dat het mij door de vingers slipt en dat ik steeds meer kan ge bruiken". „Ik weet maar weinig van uw tegenwoordig leven, mrs. Ma chin", antwoordde de graaf koel. „Het was alleen mijn bedoeling om uit te vinden waar u ver bleef en hierin ben ik geslaagd". „Noem mij niet mrs. Machin die naam klinkt mij onaangenaam in de oren. De mrs. Machin van ouds bestaat niet langerhet is nu madame Brunelli „Met genoegen Mij kan het geen groot verschil maken, want het geheugen van madame Bru - hcidsbelasting en wel voor de volgende vermakelijkheden le. voor circusvoorstellingen, revue's en variété-voorstellingen. B. en W. stellen vcjor het tarief daarvoor terug te brengen van 50% tot 20% en dus de aan duiding dezer soorten vermake lijkheden in het 8e lid van artikel 9 te schrappen en in te voegen in het 6e lid en wel achter 't woord „cabaretvoorstellingen". Naar onze mening is er tussen revue's en variété-voorstellingen enerzijds en cabaretvoorstellingen anderzijds weir.ig verschil en zo dit al bestaat, zeer moeilijk aan te geven, De laatste zijn opgeno men in lid 6 en vallen dus onder het tarief van 20 B. en W. stellen voor ze alle gelijk te stel len en onder het tarief van 20 te brengen. Tevens stellen zij voor de circusvoorstellingen on der dit tarief te brengen. De vrees is gewettigd, dat deze inrichtin gen onze gemeente anders niet meer zullen bezoeken, 2e. voor de vermakelijkheden, bedoeld in het 7e en 8e lid der j verordening, voor zover deze worden gegeven tijdens de ker mis. B. en W. stellen voor deze tijdens de kermisweek slechts te belasten met 25 inplaats van I met 50 25 is het hoogste tarief, dat op andere vermake lijkheden wordt toegepast, i.e. op filmvoorstellingen (mits zij 500 m. journaal draaien) Daartoe stellen B. en W. voor de verordening te wijzigen als volgt a. Het 7e lid van art. 9 voor taan te doen luiden als volgt „7. De belasting bedraagt voor „vermakelijkheden, waarbij het „cultureel of opvoedend karakter „niet of vrijwel niet aanwezig is, „behoudens het bepaalde in het 9e lid 50% van de opbrengst' b. Aan het 9e lid van artikel 9 een afwijkende bepaling onder c toe te voegen, luidende als volgt „c. gedurende het tijdvak, „waarin te Waalwijk de jaarlijk- „se kermis gehouden wordt, voor „de vermakelijkheden, bedoeld in lid 7, 25 van de opbrengst". De heer v. Heeswijk vond het vreemd dat men nu weer terug kwam op een besluit van 26 Febr. 1.1. Hij vroeg of er nu een wijzi ging was gekomen in de veron derstelling dat een. percentage la ger dan 50 niet toegestaan vas of had de doorvoering van de 50 reeds practische moei lijkheden opgeleverd. En wat bleef er nu nog over nelli zal zeker net zo goed wezen als dat van mrs. Machin, vooral wanneer er een duizend gouden souvereigns zijn, om het zo no dig, te versterken". Zij hield zich of ze die laatste opmerking niet gehoord had en vroeg „Nu, wat wilde u weten Met plechtige nadruk ant woordde hij „Ik verzoek u in gedachten tien jaar terug te gaan en mij naar waarheid te vertellen wat er toen op Merlyn Abbey heeft plaats gehad". „Zo. Is dit de manier, waarop ik mijn luizend pond moet ver dienen „Ja, de enige manier „Maar als ik nu eens weiger U heeft toch niets uit te staan met Merlyn Abbey, of de Achyms Wat heeft u er dan aan, om verder te willen door dringen in zo n familieschandael, dat bijna vergeten is „Het grootste belang heb ik er bij, mrs. Machin of madame Bru nelli, als u dit liever heeft. En ik kom tot u, omdat ik geloof, dat u de enige is, die mij helpen kan". „Ik begrijp niet wat u er van verwacht. Het is nu toch al te laat om de toestand te verande ren, gesteld dat die al veranderd kan worden „Neen, het is nooit tè laat om recht te doen". Bovendien heeft men mij niet voor niets het zwijgen opgelegd. Waarom zou ik dan nu spreken Als ik mij tot anderen wendde, zouden mij die misschien ook gen. Ik zeg niet dat dit zo is, want ik heb het hen niet ge vraagd". voor de 50 klasse, bovendien was er nu vrijwel geen sprake meer van een alternatief tussen vermakelijkheden met een cultu reel en/of opvoedkundig aspect en die zonder dit karakter en was dit verschil wel aanwezig, dan was dit nooit zo groot, dat een verschil van 30% in de belas ting gewettigd zou zijn. Van de zakelijke kant bekeken zouden de vermakelijkheden met 50% voortaan wel achterwege blijven of zodanig verminderen, dat er geen sprake was van gro tere opbrengsten. Bovendien bracht men de betrokken midden stand, zaalverhuurders en vere nigingen een nadeel toe, terwijl tot slot de kleine man ook vaak zijn vermaak zocht in die gele genheid waarop nu 50 staat Hij wilde adviseren als maximum 20 of ten hoogste 25 aan te houden. De voorzitter legde in zijn re pliek de nadruk op het verband tussen de heffingspercentages en de financiële uitkeringen die de gemeente genoot. De regering eis te dat men de belasting zou ver hogen. Langzamerhand is er toen verzet gerezen en in de diverse gemeenten een vermindering ge komen, echter nooit ten opzichte van de vermakelijkheden die be last worden met 50 Een ge deelte van de onder deze cate gorie vallende vermakelijkheden was nu gewijzigd, omdat het verschil tussen revue, variété en cabaret zeer moeilijk te bepalen was. Het cabaret hoefde maar 20 te betalen en daarom achtte men het wenselijk ook de revue en het variété op 20% te bren gen. Dit was ook de bedoeling ten aanzien van de circusvoor stellingen, die onze gemeente an ders nooit meer te zien zou krij gen. Wat betreft de speciale rege ling met de kermisdagen, merkte de voorzitter op dat het billijk was, dat de plaatselijke midden stand niet te zwaar belast wordt. Hij vond het niet erg als er op andere tijden wat minder gedanst werd. De heer Verdoorn had er hele maal geen bezwaar tegen dat de circusvoorstellingen onze ge meente zouden mijden. Welke fi nanciële voordelen bracht dit mee voor de gemeente en welke cultu rele en opvoedkundig waarde hadden dergelijke voorstellingen Integendeel, hij had horen ver tellen, dat in een circus bij het dresseren verschillende beesten geweldig gepijnigd worden, Dus „Is u van plan dit te doen „Dat weet ik nog niet. De laatste tijd zijn wij niet heel goed met elkaar geweest, onze wegen zijn ver uiteengelopen. U weet zelf, dat het tijd en moeite ge noeg heeft gekost om mij uit te vinden, Toch heeft de zangeres, „madame Brunelli" naam ge maakt in het land, waar zij zich gevestigd heeft". „Luister eens, u zegt dat u geld gebruiken kunt „O ja, en dit zal wel zo blij ven tot aan het uur van mijn dood, denk ik. „Nu, ik bied u tweeduizend pond voor de waarheid." „Twee duizend. Meent u dat „Is u genegen mijn aanbod aan te nemen of niet „Hoe zou ik nu kunnen weige ren als ik enkel maar wist wa«- u wilde doen met die weten schap „De tijd zal u dit leren." „Ja, maar dan kon het wel eens te laat zijn om mij terug te trek ken. Ik moet er mij eerst nog enige tijd op bedenken." „Goed. Ik geef u een week." „En, als ik op het einde van de week uw aanbod aanneem, moet ik dan hier komen om on dervraagd te worden „Neen, want dan ben ik weg. Wij zullen elkaar op een andere plaats ontmoeten. U zegt immers dat u morgen naar Londen wilt vertrekken Doe dit. Binnen een week hoor ik dan van u". „En als ik weiger „Dat zult u niet licht doen, want u had immers al de moeite genomen om voor duizend pond naar Engeland over te steken En nu heb ik mijn aanbod ver dubbeld en ben ik wel zeker, dat ook uit het oogpunt van dieren bescherming was dit te veroor delen. De voorzitter wees er in zijn antwoord op hoe de beoordeling van de culturele waarde van iets een zeer moeilijk onderwerp was. De belangstelling voor het cir cus was hier ter plaatse echter zeer grootmogelijk waren er nog misbruiken op het gebied van de dierenbescherming, maar deze waren toch in vergelijking met vroeger, zeer afgenomen. Per soonlijk had hij generlei bezwaar. De heer Verdoorn wees er ech ter op hoe het Romeinse volk ten slotte was ten onder gegaan aan brood en spelen. De circusbezoeker was belust op sensatie en bezield met een zucht naar vermaak. Hij zou het zeer op prijs stellen wanneer voor deze voorstellingen weer 50 ge heven werd. De voorzitter merkte op dat er veel vermakelijkheden waren waar sensatie in het spel is. Wat het a-culturele van een circus betreft, meende hij toch even een lans te mogen breken voor de paardendressuur. De heer Kemperman stelde zich lijnrecht tegenover de heer Verdoorn. Hij ging zeer graag naar een circus en zeer velen in Waalwijk met hemde circus voorstellingen waren steeds druk bezocht. Met de aantekening dat de heer Verdoorn, wat betreft de vermindering van de vermake lijkheden op de circusvoorstellin gen, tegenstemde, werd het voor stel z. h. st. aangenomeen, waar na men de openbare vergadering sloot. HET TONGERLOO S CONCERT VAN ALBERT DE KLERK. Wij vinden in „de Volkskrant onderstaand interessant verslag van een Kerkconcert in Tonger- loo, te interessanter omdat hier de capaciteiten van een bekend musicus uit onze streek, de heer Jos. van Amelsvoort uit Kaats heuvel, naar voren komen Midden in de bossen en heiden van de Kempen bereikt ge na een oneindig schijnende reis met trein en bus en nog een stuk te voet de aloude Abdij Tongerloo. Ton- gerloo is groot en wijd, sinds acht eeuwen. Haar invloed reikte tot Roosendaal en Den Bosch. De Franse revolutie vaagde de lan- u het accepteert". „U heeft mij nu vanochtend al heel wat verteld, maar een ding, dat ik juist heel graag horen zou, niet „En dat is „Uw naam „Ik sta bekend als Graaf." „Is dat uw ware naam „Heb ik u gevraagd of mrs. Brunelli uw ware naam was Ik heet even goed Graaf als u Bru nelli." „Dus ik zal u kennen onder de naam van Graaf Hij boog toestemmend. „Uit wat u gezegd hebt, lijkt het mij dat wij zullen deelnemen aan een romance in het werkelijk leven. Nu, ik ben gewoon aan het toneel Ik weet welke rol u mij heeft toebedacht. Maar welke rol zult u spelen „Die van Wreker en ik twij fel niet of ze zal mij goed af gaan". HOOFDSTUK III. Op een prachtig tijgervel, non chalant over een lage stoel bij het vuur geworpen, lag de erf gename van Merlyn Abbey in bevallige houding. Dit was haar boudoir, dus hier had Elaine bij uitstek haar artistieke smaak kunnen botvieren. Het was een teer, blond per soontje. Op doktersvoorschrift mocht zij .zich niet te veel ver moeien, zodat zij dan ook met rusten de namiddag had doorge bracht, met een boek op een ta feltje naast zich. (Wordt vervolgd). delijke zorg weg e[ is Tongerloos invlo|d maar geestelijk. Het plaats voor zielzon mee heeft het een vingstaak, die zich bied doet gelden ziek. Bewijsbaar sin) Tongerloo steeds grote kerk bezeten, delijke diensten sti luisterde. Na de grej 1929 werd het tegei strument gebouwd vieren en pedaal eij (als het voltooid 77 hebben). Het nieuwste inzichten heeft een zeer sch^Di iakter, dank zij de aangebrachte, aan derlandse orgelboi registers. Op dit orgel spéi Klerk het tweede landen"-concerten chal speelde met Fi ans programma, zal op 10 Augustus concert geven). Zi bevatte van de o landers Sweelinck sche Fantasie, twe een Amsterdamse Fr. Hurlebusch (1 sedert dien alleen nog een kweek ers en daar- oge bescha- op alle ge le in de mu- s 1436 heeft orgel in de [dat de god en op- [e brand van voordige in liet vier kla- 57 registers zal het er erd naar de gebouwd en )n barok-ka- jordeelkundig oude Ne- ontleende te le Albert de de „drie- André Mar- 'inksteren en Flor Peeters een Belgiscii [i programma idere Neder- Chromati- Fuga's van organist, Cons. 595-1765) en Cantabile, Lai'go en Menuet van Jacob Noreman (1693-1745), eveneens organist te Amsterdam. Van de j ongere Nederlanders speelde hij een eigen Prelude en Fuga, twee stukken van Jos van Amelsvoort, (O Filii et Filiae) en Phantasia Symphonia op het Alleluia van de 5e Zondag na Pasenvan Hendrik Andriesseu de Sinfonia. De Klerk gaf op dit orgel met zijn gevarieerde registratie-moge lijkheden zowel van de oudere al;: de nieuwere composities een uitnemende vertolking. Elk orgel eist van de speler een andere aanpassing om de intenties van de respectieve componisten zo goed mogelijk te benaderen en dat vraagt een volledige over gave. Maar dan wordt deze mu ziek ook een levend bezit voor de toehoorders. Hierdoor ook dwingt hij ons de overtuiging op en met recht dat onze Neder landse muziek althans op het or gel leeft, volop leeft. De Klerk's eigen talenten als componist, Jos van Amelsvoort's werk - het zijn vruchten van een boom, die veel belooft. Andriessen's Sinfo nia plaatst hem met dit kloeke en rijpe werk onder de grote mees ters van het orgel. R.K. MIDDï BARE HANDELSAVOIDSCHOOL WAALV !JK. Vorige week is 'oor de R.K. Middelbare Hand savondschool een belangrijk berii it afgekomen. De minister van oi Icrwijs deelde n.l. mede, dat vooiaan de diplo ma's 3e klas van c ::e schpol als voldoende beschuwd zullen worden voor de Vestigingswet kleinbedrijf. Dit ho dt in dat de genen' die dit jaar zo'n diploma hebben behaald of volgende ja ren nog zullen beft lien, voortaan geen examen meet behoeven te doen voor het ir ddenstandsdi- ploma. Bij regelmatige 3-jarige studie op de handelsavondschool kan men het diplonja 3e klas be halen en heeft menjgeen midden- nodig. Bo- dan ook nog er wat die- standsdiploma meei vendien heeft men kennis opgedaan, d! per inzit en wat linger in blijft wanneer ma ii in enkele niddenstandsdi- dan maanden tijds ploma behaalt. Gedurende de afgelopen week werd een gedeelte der inwoners van Waalwijk bezocht voor de grootscheepse actie voor het ver waarloosde kind. Het resultaat overtreft verre de hoog gespannen verwachtin gen Er is met gulle hand spon- aan gegeven. Deze week wordin de ingeze tenen, welke nog met werden be zocht, in de gelegenheid gesteld aan dit zegenrijke werk de be kroning te geven van de meest geslaagde inzameling in Noord brabant. Geeft met gulle hand. De nood is hoog AFD. LANGSTRAAT In ons verslag van de laatste bijeenkomst van bovengenoemde afdeling in ons nummer van 22 Juni schreven wij in de aanhef „het bestuur bestaat uit de heren enz., dit is niet juist en had moe ten luidenAanwezig op deze vergadering waren de heren, enz. waarvan verschillende bestuurs leden. Dit ter rectificatie. Vanwege de Vakgr. Schoon heidsspecialisten werden jl. Dins- Dinsdag in Den Haag, onder rijks- en medisch toezicht, de examens voor schoonheidsspecia listen en lichaamsmassage ge houden. Tot de geslaagde» behoort on ze plaatsgenote Mevrouw M. Hu- neveld-de Klerk. Zij genoot haar opleiding aan het Instituut Cora Valesco te Den Haag. Geslaagde onze gelukwens. Zaterdagavond a.s. om half 8 zal, in verband met de a.s. ver kiezingen, in het Gebouw voor Chr. Belangen, Bes^yensestraat 3 in openbare vergadering optreden de heer J. Reyers, Burgemeester van Kamerik, Lid van de 1ste Kamer der S.G. met het onder werp „De vaste koers". De ver gadering is vrij toegankelijk voor iedereen. DUIVENSPORT „DE POSTDUIF", WAALWIJK A.s. Dinsdagavond 29 Juni van 7 tot 9 uur is te Waalwijk gele genheid voor inmanden voor het grote liefdadigheidsconcours ten bate van het sanatorium „De Klokkenberg" te Tilburg. Het concours wordt gehouden vanuit Limoges (Frankrijk), af stand 707 K.M. Inleg 2.— per duif, vracht inbegrepen. Er zijn te verdienen 200 ereprijzen. Liefhebbers van buiten Waal wijk kunnen hun duiven in Waalwijk inmanden en tevens hun klokken laten regelen en lichten. Als ereprijzen zijn te verdienen rijwielen, radio's, lappen stof, enz. De duiven worden Zaterdag 3 Juli om 5 uur v.m. bij gunstig weer gelost. Elke liefhebber geeft piinstens één duif mee, ten bate van de T.B.C. Het inmanden zal geschieden bij de heer C. van Heesbeen- Keetels, t.o. het station der Ned. Spoorwegen. ONZE NIEUWE FEUILLETON. In ons vorig nummer vingen wij aan met onze nieuwe feuille- eon „Wraak of Liefde", een boeiende roman van 't begin tot 't einde. Zij die zicb met 1 Juli abonne ren, kunnen de verschenen num mers gratis bekomen. BURGERLIJKE STAND. GeboortenMaria d. v. H. Kootkar-Sens. Henricus A. M. z. v. J. J. Vugs-Heesakkers. Leonardus M. J. z. v. M. A. v. Gelder-Krawinko. Maaike M. d.v. J. Pols-Hoefnagel te Sprang- Uw zoon zal zich een vak kiezen. De meubelindustrie geeft goede vooruitzichten. Capelle. - Franciscus W. A. z. v. A. Duquesnoy-Smolders. OverlijdenMaria Verschuren 73 j. echtg. van A. Quirijns. Vertrokken personenJ. A. v. 't Hullcnaar naar Nijmegen L. H. Trimbach naar Renkum. Leonardus A. H. z. v. J. H. de Folter-Aussems. Johannes M. A. z. v. J. Klijn-Beerens te Loon- opzand. Josephus J. M. z. v. A. Vugts-Klijn te Loonopzand. Matheus J. M. z. v. M. J. Ber- kelmans-Pors. Joannes C. J. M. z. v. J. H. Bergmans-Donders teLoonopzand. Huw.-AangiütenAdrianus M. Vloemans 26 j. te Loonopzand en Henrica A. M. J. van Kempen 25 j. te Waalwijk. HuwelijkenJacobus P. v. Riel 36 j. te 's-Hertogenbosch en An na H. Blom 34 j. te Waalwijk. Waltherus M. Leemput 24 j. te Dongen en Maria Th. A. Bur- J manje 27 j. te Waalwijk Fran ciscus A. Grootswagers 27 j. te Loonopzand en Johanna M. van Mook 25 j. te Waalwijk Pau- lus Christ 27 j. te Sprang-Capelle er. Maria C. Nelis 27 j. te Waal wijk. AANNEMERSCURSUS. Zoals in de in dit blad voor komende advertentie is aangeg» ven, ligt het in 't voornemen in September a.s. in 's-Hertogen bosch een cursus te openen ter voorbereiding voor het onder Rijkstoezicht staande examen ter verkrijging van het „diploma vakbekwaamheid aannemer". Be gonnen zal worden met de oplei ding voor het examen burgerlijke en utiliteitsbouw. Zonder vakdiploma bestaat geen mogelijkheid tot vestiging als aannemer, daarom heeft de Stichting Raad van Bestuur Bouwbedrijf, omvattend 6 grote aannemersbonden, die reeds 25 cursussen in ons lajid houdt, be sloten ook voor Den Bosch en omgeving deze enige kans voor degenen die zich als aannemer willen vestigen, te openen. Aanmelding vóór 10 Juli a.s. VLIJMEN. Openbare vergadering van de gemeenteraad op Maandag 28 Ju ni a.s. des n.m. 7 uur precies ten raadhuize der gemeente. Te behandelen onderperpen 1. Ingekomen stukken. 2. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aanvulling van het 2e lid van artikel 6 der salarisverordening ambtenaren ter secretarie 1941. 3. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van artikel 26 van het Algemeen Ambtenarenreglement voor deze gemeente. 4. Voorstel van Burgemeestei en Wethouders tot beschikbaar stelling van een crediet voor de feestviering bij het a.s. regerings jubileum van H. M, de Koningin. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om van G. van Bokhoven alhier voor de tijd van 1 jaar ondershands te huren een strook grond, bestemd tot voet pad. 6. Voorstel van Burgemeestei en Wethouders .om met ingang van 1 Juli 1948 met de firma Lentjes en Drossaerts te 's-Her togenbosch aan te gaan een on- °l 00I1(^Se kas^e^en'n9' groot 7. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verpachting a. van het jachtrecht op de gronden dezer gemeente b. van het jachtrecht op de lan derijen der voormalige gemeente Hedikhuizen c. van het visrecht der z.g. 5 wieltjes bij de voormalige Bok- hovense Dijk in wijk Haarsteeg. 8. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om aan de plaat selijke Fok- en Controlevereni gingen beschikbaar te stellen een bedrag van 1.— per gecontro leerde koe. 9. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de begroting 1947 en 1948. 10. Rondvraag. HEUSDEN. Heusden werd opgeschrikt door hef loeien der sirene, als teken dat er brand was. Uit de voor malige chichoreifabriek stegen dikke rookwolken op. Onmiddel lijk rukte de brandweer uit. Ook de E.H.B.O. moest uitrukken, daar er slachtoffers waren in de fabriek. De politie hield de tal rijk toegestroomden op een be hoorlijke afstand. Gelukkig bleek alles slechts schijn. Het betrof een oefening, waarvan slechts weinigen op de hoogte waren gesteld. De oefe ning slaagde uitstekend en de sa menwerking Brandweer-E.H.B.O. was prima. Onze oud-dorpsgenoot, de ZeerEerw. Heer Arn. Verhoeven hoopt op 29 Juni a.s. de dag te herdenken waarop hij voor 25 jaar benoemd werd als rector van het Fraterhuis te'Goirle. - De jongeheer H. Schimmel slaagde voor het toelatings-exa- men Gymnasium te 's-Bosch. Hij genoot zijn opleiding van dhr. W. Knoop, hoofd der O.L.School alhier. De biljartvereniging D.E.S. speelde een vriendschappelijke wedstrijd tegen de biljartvereni ging Eersel. De eindstand van deze spannende wedstrijd luide 318—356 ten voordele van Eer sel. WASPIK. Raadsvergadering. Vergadering van de raad dezer gemeente op Woensdag 30 Juni 1948, om 19.30 uur, ten gemeen tehuize alhier. Agenda 1. Notulen. 2. Voorstel tot voorlopige vaststelling der Gemeentereke ning 1946. 3. Voorstel tot wijziging der Gemeentebegroting 1947. 4. Voorstel tot verkoop van gemeentegrond. 5. Voorstel tot aankoop van gronden t.b.v. de Volkshuisves ting. 6. Voorstel tot belegging van gemeentegelden. 7. Voorstel tot vaststelling der vergoeding voor 1947 ex art. 101 RAAMSDONK. De inzameling, georganiseerd door de Stichting Tentoonstelling „de Nederlandse Vrouw 1898 1948" welke ten doel heeft Hare Majesteit de Koningin een mas saal Huldeblijk van de Neder landse vrouw te brengen in de vorm van een tentoonstelling, waarvan het batig saldo aan Ha re Majesteit zal worden over handigd voor een door haar te bepalen doel, heeft in deze ge meente het mooie bedrag van 645.14 opgebracht. it# - 73. Nadat Terry in Peppercorn was aangekomen, ging hij aller eerst naar een ijzerwinkel. „Heeft u een stevige vijl voor me?" vroeg Terry. „Waarvoor heb jij een vijl no dig, vriendje", vroeg de man arg wanend. „Voor mijn nagels, meneer", zei Terry dadelijk, „die groeien namelijk een centimeter per kwar tier, zoals bij alle beren". Dit antwoord stelde de winke lier tevreden. Hij zocht een extra zware vijl voor Terry uit. Met dit instrument gewapend, sloop Terry naar de dierentuin. De tuin was door een stevige muur omgeven. De muur bleek echter maar kinderspel voor een geoefend klimmer als Terry. Op de heuvels van Sema- rang ligt het herstellings oord voor militairen ,»Het Tijgersnest". Aan de ach terkant breiden de heuvels zich uit. Rechts ligt in dc verte de blauwe Javazee. Een mooie plaats voor jongens, die uit het hos pitaal komen, om aan te sterken. Maar nu hebben de soldaten, die daar op de achtergalerij van het Tijgersnest aan het werk zijn, geen oog voor die prachtige na tuur. Aan lange tafels zitten zij ingespannen te werken. Ze teke nen patronen op leer, knippen, plakken en naaien. Deze herstel lende jongens maken beestjes van leer en vullen die op met kapok. U moest eens zien, met hoe veel ambitie ze werken. De een maakt een olifantje, een ander een giraffe, weer een ander een hondje met rode tong. Een eindje verder op maken de jongens leren portefeuilles, riemen en etuitjes voor kammen. Ik ga eens even bij een van deze knapen zitten. Hi] is druk bezig een lange giraffenek vol te stoppen met kapok. Ach, 't zal wel lukken. Hij is Jack de Grave, van Ostadestraat 34 te Leeu warden. Hier in Indië ligt hij bij de 7e Cie. A.A.T. in Pekalon- gan. Onder het werken door ver telt hij me, dat hij over drie maanden demobiliseert. Wanneer ik hem naar zijn naam vraag, volgt er commentaar van de jon gens, die even zijn komen kijken. „Nu, Jack, je wordt even aan de tand gevoeld". Jack transpireert er van. Maar dat kan ook komen van het kapok, dat maar niet- goed wil zitten. Ja, vertelt hij verder, de hoorns zijn er uit ge schoten met het stoppen. Die moeten er straks maar aan ge lijmd worden. Ja man, denk ik, dat stoppen met kapok van een giraffenek is toch wel iets an ders dan je werk daar in Peka- longan. Maar evenals jullie dat fixen, komt dit ook wel in orde. Als ik even rondkijk, zie ik een jongen, die juist de laatste hand legt aan een hondje. De rode tong moet er nog opgeplakt wor den. „Hoe moet ik die tong er nu aanplakken Hierzo ergens, niet Ik meen, dat het hondje even bibberde, toe hij in dit war me klimaat de koude lijm op z'n snoet kreeg. Maar dat zal wel verbeelding zijn. Het was echter geen verbeel ding, toen ik een ander vol ijver zag werken aan een rode olifant. Het gerucht, „dat er misschien wat van je in de krant komt als je met hem zit te praten", is blijk baar al tot hem doorgedrongen. Hij steekt direct van wal en ver- Hoe verdelgt men aardvlooien? Gedurende de laatste jaren valt er bij de bestrijding van insecten een grote vooruitgang te consta teren. Er zijn na de bevrijding zeer goede insecten-bestrijdings middelen op de markt gekomen. We hebben toen reeds spoedig kennis gemaakt met het wonder middel D.D.T. Sindsdien is men gestadig verder gekomen en de lijst van chemische bestrijdings middelen wordt steeds langer, waardoor de keuze voor vele land- en tuinbouwers tot het be reiken van een bepaald doel er niet gemakkelijker op geworden is. Het zou ons te ver voeren het vraagstuk in zijn geheel te behan delen en daarom willen wij ons ditmaal bepalen tot bovengenoemd onderwerp. Iedere landbouwer kent de scha delijke, altijd plotseling verschij nende aardvlooien. Voor men er op bedacht is, kunnen zij het ge was al ernstig aangetast hebben. Een goede bestrijding toch, is na het ontdekken van de nieuwste middelen op dit gebied mogelijk geworden. Men kan de aanwezigheid van aardvlooien gemakkelijk consta teren aan de beschadigingen die zij veroorzaken, doch meestal is het dan reeds te laat. Wil men tijdig nagaan of er aardvlo aan wezig is, dan moet men als volgt te werk gaan. Men gebruikt daar toe een plankje met teer be smeerd. Door dit plankje voor zich uit te houden en tegen de zon in dwars over de rijen te bewegen, springen de aardvlooien op en blijven aan het plankje kleven, zodat men op die manier kan zien hoe veelvuldig zij aanwezig zijn. Zodra men aardvlooien consta teert, moet direct met een doel treffend insecticide gesproeid of gestoven worden. Voor het bestrijden blijkt de stof, aangeduid als 666, zoals ver werkt in het stuifmeel Bentox- zwaar, het meest doeltreffend te zijn. Men kan er de aardvlooien afdoende mede bestrijden. Een hoeveelheid van 2025 kg per ha is afdoende. Zorg er vooral voor met de bestrijding op tijd te zijn; in vele gevallen wordt deze te laat aan gepakt, zodat de schade dikwijls niet meer te overzien en te be teugelen is. Door tijdig maatregelen te ne men, kan men veel onheil en ver lies voorkomen. 1 telt een verhaal over zijn ouwe lui, die in Goutem wonen. Daar loopt het nieuwe kanaal langs. Dirk Derkstra zelf woont ook in' Goutem, Warregaasterweg 43. Voorzichtig en precies wordt de laatste hand gelegd aan de poot van de olifant. „Voor de kleine meid", zegt hij trots. „Ik ben af gekeurd en 'k ga proberen met de Grote Beer mee te komen De hoek van de poot wordt extra goed afgewerkt. „,Ja, ik ben bij 3-6 Regiment Veldartillerie, maar 'k heb niet veel met kanonnen te maken. Bij het onderdeel zat ik bij de radio-afdeling, dus daar was het ook altijd prutsen. Och, in dienst leer je een hoop, hoor". Jack is klaar met z'n giraffe, op de hoorntjes na, en de manen, die nog geknipt moeten worden. „Machtig wordt ie". „Zo hebben ze wat te doen". Tussen deze jongens door loopt mevrouw Jacobs van het Comité Vervanging Familieleden, waar aan de Dames-medewerkenden de zieke en gewonde militairen in de hospitalen bezoeken, om hen iets van de sfeer van thuis te brengen. Mooi werkVoor de jongens van het Tijgeftiest zorgde dit Comité voor leer om hen bezig te houden, om gelijk weer hun spieren te laten oefe nen. De jongens, Uw jongens, vinden dat prachtig, ze appre ciëren het buitengewoon. En terwijl deze knapen wer ken, speelt een van de jongens op de piano. Weldra neuriën ze mee. Het laatste regeltje kennen ze natuurlijk uit hun hoofd en ze zingen „Jongen, dan ben je weer thuis". Dan hoor ik als vanzeif weer de woorden van Dirk „Voor de kleine meid".

Echo van het Zuiden | 1948 | | pagina 2