NIEUWS UIT WAALWIJK EN OMGEVING NIEUWS UIT KAATSHEUVEL. CALVÉ's ij „w.s.q; „w.s.cj' ADVERTEERT DIT BLAD c Craaat rünts (roven. Braspenning, Besoijenseweg alhier, een fiets ontvreemd. Aangifte er van werd gedaan bij de politie. Collecte Militaire Tehuizen. In het kader van de actie vai: het Comité voor de oprichting van Chr. Militaire Tehuizen in Nederland en Indië zal a.s. Za terdag 3 Juli in onze gemeente een collecte worden gehouden, die wij gaarne bij de ingezetenen aanbe velen. Niemand zende de jongens van de Chr. Verkennersgroep Jan de Rooij, die de collecte zullen houden, met lege handen door. Jubileumfeesten. Alhier worden ook in de som mige buurten reeds voorbereidin gen getroffen ter viering van de a.s. Jubileumfeesten ter gelegen heid van het regeringsjubileum van H. M. de Koningin. Ter bespre king van een en ander werden reeds enkele vergaderingen be legd van buurtbewoners. Het ligt naar wij vernemen in de bedoe ling dat de straatversiering door de verschillende buurten wordt verzorgd, terwijl ook voor deel name aan de te houden optocht de resp. buurten met wagens zul len uitkomen. Plezierreis. De leden van de Chr. Mandj- lineclub A Tempo te Sprang- Capelle maakten vorige week een plezierreis per autobus naar België, waar o.m. de Ardennen bezocht werden. Trots de vele moeilijkheden die voor een dergelijk gezelschap aan een plezierreis naar België ver bonden zijn, heeft het gezelschap zich uitstekend geammuseerd en keerde men voldaan huiswaarts. School-kamperen. Maandagmorgen omstreeks 6 uur gingen vanf de Chr. School alhier een 90-tal leerlingen uit de hoogste klassen met twee auto bussen naar Someren, om aldaar, onder leiding van het onderwijzend personeel en enige dames en he ren, die zich daartoe beschikbaar stelden, een week te kamperen. Alhoewel het weer zich niet bij zonder gunstig liet aanzien, kon dit aan de stemming onder de jeugd geen afbreuk doen. Vol goe de moed werd de reis aanvaard. Wij wensen allen enige prettige dagen. Zaterdagavond wordt het gezelschap weer terug verwacht. Uitstapje. De leden der afdeling Sprang- Capelle e.o. van de Ned. Chr. Werkmeestersbond zullen Donder dag a.s. met hunne dames per autobus een uitstapje maken naar de Grebbeberg en Amsterdam. Mr. J. A. de Wilde spreekt. Zaterdagavond sprak Mr. J. A. de Wilde uit Den Haag in het Geref. Kerkgebouw alhier in ver band met de a.s. Tweede Kamer verkiezingen voor de A.R. Kamer kieskring. In een keurige, met aandacht gevolgde rede, zette de begaafde spreker op eenvoudige, maar zeer duidelijke wijze uiteen, waarom de verkiezing op 7 Juli a.s. voor ons land en volk belangrijker is dan enige sinds tientallen jaren. Naar sprekers mening wordt het schip van staat gekoerst in verkeerde richting; met de zegen Gods moet het ons doel zijn dit in betere richting te koersen. Mr. de Wilde zette aan de hand van de volgende drie pun ten het regeringsbeleid uiteen, n.I. Ie de buitenlandse politiek, 2e de Indische politiek en ten 3e de eco- nomisch-finantiële politiek. Omtrent zijn eerste punt, zegt Mr. de Wilde dat het voor ons land thans onmogelijk is neutraal te blijven; er moet positie geko zen worden. Van West-Europa is voorheen grote invloed uitgegaan op de gehele wereld. Nu zijn er andere machten opgekomen: de Verenigde Staten en Rusland, en is het overwicht van West-Euro pa voorbij. Wij moeten nu kiezen tussen het dollarland Amerika en het land van het communisme Rusland en dat is z.i. niet moei lijk. In Amerika heeft men respect voor de waarde van de menselijke persoonlijkheid. Anders is het met Rusland, waar alle critiek is uit gesloten en de persoonlijke vrij heid weg is. Stalin is duizendmaal slimmer dan Hitier, zegt spr., en de Russen zijn beste diplomaten. Het is om dit alles van groot ge wicht dat wij goede buitenlandse politiek voeren; wanneer ons land de slechte politiek blijft voeren die na de oorlog wordt gevoerd, daalt ons land af naar een 7e 8e rangs natie. Spr. heeft geen be zwaar tegen de samenwerking der Benelux-landen, maar de toon wordt daar aangegeven door Spaak en onze regering is ver antwoordelijk op te komen voor onze rechten, ook tegenover En geland en Amerika en spr. geeft bewijzen dat zij daarin tekort schiet, b.v. laten de bezetters van Duitsland ons de in Duitsland ge kochte goederen in dollars beta len, hoewel ons land in Duits land milliarden-vorderingen heeft. Recht en macht zijn gegeven van God en daarom moeten wij onze rechten handhaven. Betreffende de Indische kwestie zegt Mr. de Wilde, dat het daar van dag tot dag erger wordt, on danks de vele waarschuwingen die de regering iedere dag krijgt. Vanaf de capitulatie van Japan gaat spr. de toestand in Indië na, en zegt dat daar een vuile En gelse rol gespeeld is. Later ver viel de Commissie Generaal, waar mede de regering de verantwoor delijkheid van zich afschoof, van de ene fout in de andere, wat door spr. breedvoerig werd toe gelicht. Tot nu toe ging alles be treffende Indië op onwettige wij ze. Nu is er dan een Grondwets wijziging die in eerste lezing werd aangenomen en waarbij de Chr. Historische Unie ook heeft voor gestemd, wat voor spr. onbegrij pelijk is. Al beweert de C.H. bij de tweede lezing wel te kunnen tegenstemmen, is dit toch een zeer onjuiste houding, gezien de oppo sitie die ook de C.H. steeds tegen het Indië-beleid heeft gevoerd. Op duidelijke wijze zet Mr. de Wilde het A.R. standpunt uiteen en stelt tegen het humanistische beginsel dat de mens goed is, Gods Woord, dat zegt dat de mens geneigd is God en zijn naas te te haten. De regering wil hier tegen het communisme strijden, maar in Indië laat men het com munisme voortwoekeren. De A.R. Partij is ook voor zelfbestuur in Indië, wat spr. met feiten uit de geschiedenis aantoont, maar het gezag moet daar eerst gehand haafd worden en ons Koninkrijk moet niet verscheurd worden. Bij zijn derde punt zegt Mr. de Wilde, (die ten opzichte van de staatsfinanciën gerust een expert genoemd mag worden), dat het stoffelijke en geestelijke nauw ver bonden is. Duitsland heeft ons land uitgeput en Min. Lieftink heeft ons volk wat betreft 's rijks finantiën een blinddoek voor ogen gedaan. Spr. zet duidelijk 't plan- Marshall uiteen en zegt, dat het ons land kan helpen, maar wan neer de nu verkregen dollars wor den opgesoeppeerd en niet pro ductief besteed worden, 't staats bankroet niet kan uitblijven. Daarom moet het roer om, zegt Mr. de Wilde. Aan het einde van zijn betoog wekt hij krachtig op tot werken voor de verkiezingen; hij zou het oude vuur van vroeger willen te rughebben, toen men probeerde iedere stem die mogelijk was te halen. Maar, aldus spr., de Heere regeert; daarom moeten wij in het geloof de verkiezingen tegemoet gaan en moeten wij doen wat we kunnen in 't belang van ons land. Wij geven het dan over in de Hand van Hem, want God re geert. Een 5-tal vragen uit de verga dering worden door de spreker nog beantwoordt, waarna de goed geslaagde bijeenkomst met dank gebed door Mr. de Wilde wordt beëindigd en men na het zingen van het le en 6e couplet van het Wilhelmus uiteengaat. CAPELLE. Verkiezingsvergadering. Vrijdagavond 1.1. spraken op uit nodiging van de plaatselijke afde ling van de Partij van de Arbeid in het Stationskoffiehuis van de heer Pruijssers de heren Lievaard uit Eindhoven en Mr. van Wal- sum, burgemeester van Delft en lid van de Tweede Kamer. De vergadering, welke niet druk bezocht was, werd geopend door de heer J. Kraak, die allen harte lijk welkom heette, in het bijzon der de beide sprekers. In hun betoog behandelden bei de snrekers ieder voor zich een gedeelte van het beginselprogram ma van de partij, daarbij in hoofd zaak de aandacht vestigende op het gevoerde beleid in de jaren na de bevrijding, waarbij de heer Lievaard in het bijzonder aan dacht wijdde aan Sociale Zaken, Landbouw en Financiën, terwijl Mr. van Walsum meer speciaal het beleid in de Indische kwestie voor zijn rekening nam, terwijl deze spreker naar aanleiding van een vraag door een der aanwezi gen de houding der Partij toe lichtte in de kwestie Openbaar of Bijzonder onderwijs. Van de gelegenheid tot vragen stellen werd door een tweetal aanwezigen gebruik gemaakt. Keuring Springstieren. Op de te Waalwijk gehouden voorjaarskeuring van springstie ren werden de 16 maanden oud zijnde zwartbonte stier van J. J. Pruijssers alhier en de 14 maanden oud zijnde zwartbonte stier van W. van Beek te Sprang goed gekeurd, terwijl de zwartbonte stier, oud 24 maanden, van P. v. Pelt en de zwartbonte oud 24 m. van J.. v. Bruchem werden afge keurd. Geslaagd. De heer H. J. Smith, adjunct commies le klasse ter gemeente secretarie te dezer plaatse, slaag de bij het te 's-Gravenhage gehou den examen voor Gemeente-ad ministratie (G.A.I.). Geslaagde en familie proficiat. Benoemd. De heer M. de Kruis, hoofd der Chr. school aan de Loonsedijk, is in gelijke betrekking benoemd te Overschie. Plezierreis. De leden van de gemengde zangvereniging 't Rozeknopje zul len a.s. Donderdag 1 Juli onder leiding van het bestuur een uit stapje maken' en daarbij eèh .be zoek brengen aan Marken en Vo- lendam. Meer geruststellend nieuws. Het was voor de familie Tac- tor aan de Winterdijk een hele opluchting, toen zij dezer dagen meer geruststellender berichten ontvingen omtrent de toestand van hun zoon, die in Indië in een hos pitaal verpleegd wordt, als gevolg van de ziekte van Weil en des wege volgens indertijd ontvangen bericht via het Rode Kruis op de lijst van zeer ernstigen was ge plaatst. Uitslag duivenvlucht. De in het café Cové-van der Haart aan de Nieuwevaart ge vestigde postduivenvereniging De Luchtvaart hield met oude duiven een wedvlucht van Pont Sint Maxence, waarbij de prijzen wer den behaald door: C. Groeneveld 1; H. van Kampen 2, 22; Gebr. van Onzenoort 3, 10; J. de Meter 4, 12; H. Vos 5, 18; Adr. Spic- rings' 6, 7; J. van Doornik 8; M. van Peer 9, 21; H. Verduin 11; J. van Raamsdonk 13, 14; B. Pols 15; St. van Peer 16, 17, 19; W. Haverhals 20 en Adr. Klootwijk 23, 24. Voor de a.s. Zondag te houden vlucht vanaf Limoges moeten de duiven reeds Dinsdagavond en wel te Kaatsheuvel worden inge- korfd, terwijl voor de eveneens a.s. Zondag te organiseren vlucht vanf Pont Sint Maxence de dui ven Vrijdagavond op gewone tijd in het clublokaal aan de Nieuwe vaart worden ingemand. De onlangs opgerichte duivenclub van Zaterdag-vliegers „Nooit Gedacht" hield Zaterdag een wedvlucht vanuit Middelburg, waarvan de prijzen als volgt wer den verdiend: 1 J. Verseeg; 2 M. Hommel; 3, 23 R. Dijkstra; 4 J. Rozenbrand; 5, 7 J. van der Galiën; 6 J. Rij ken; 8 W. Nieuwenhuizen; 9, 10 P. van Peer; 11, 13 A. van Osch; 12, 17, 18 A. van Campen; 14 H. Treffers; 15 J. Zwart; 16 P. Hom mel; 19 H. Wagemakers; 20, 22 Gebr. de Jong; 21 J. de Jong. le overduif J. de Jong. Vrijdag a.s. inmanden voor Eindhoven. WASPIK. Geslaagd. Op het in 's-Gravenhage ge houden examen voor gemeente- financiën slaagde onze plaatsge noot de heer J. G. P. Roinbouts. Korfbal. U.N.A.C. Van 510 Juli a.s. hoopt het U.N.A.C.-comité alhier een huis- aan-huis-collecte te organiseren. Is dit nodig? Oordeel zelf. 20 millioen Europese kinderen verhongeren; 30 millioen kinderen hebben direct hulp nodig. In het nabije en verre Oosten dreigen, als er geen hulp komt, 60 millioen kinderen om te komen door ge brek. Millioenen kinderen dus, die in omstandigheden leven, die hen bitter maken, wanhopig, achter dochtig. Zij zullen geen vertrou wen meer hebben in de- mensheid. Zij zijn niet schuldig aan hun ellendige toestand, die grotendeels het gevolg is van de oorlog. En daarom, als wij kunnen hel pen, moeten wij ook helpen, an ders zijn wij schuldig aan hun li chamelijke en morele ondergang. Velen gaven reeds het loon van een dag of een uur. Wat deed gij? Gedenkt wat God U gegeven en gelaten heeft. Draagt dan el kanders lasten en gehoorzaam al zo aan de hoogste wet der naas tenliefde. Het U.N.A.C.-comité. Zondag j.l. speelde „Amicitia" weer een thuiswedstrijd en wel tegen Moerdijk. Onze dames waren ondanks het slechte weer goed in vorm. Zij wonnen deze match namelijk met 30. Mej. N. Verschure wist 2 maal en mej. M. Zijlmans 1 maal te doelen. EXAMEN. Mej. M. Verwiel slaagde te Vaals voor het eind-examen Middelbare Meisjesschool. De heer C. v. Heesbeen al hier slaagde aan 't Lyceum te 's-Bosch voor het eind examen Gymnasium B. De heer L. v. d. Vijver, ambtenaar ter secretarie al hier, slaagde Zaterdag voor het in Den Haag gehouden examen Gemeente Admini stratie I. Op het te 's-Bosch gehouden examen slaagde voor het Rijks diploma metaaldraaier onze plaatsgenoot C. v. d. Broek. Geslaagde genoot zijn oplei ding bij „Grasso's Machinefabrie ken te 's-Bosch. OORLOGSMONUMENT. Het bestuur van Waalwij ks Belang heeft, behoudens na dere goedkeuring van de daar toe bevoegde commissie, op dracht gegeven voor de ver vaardiging van 't oorlogs monument in onze gemeente aan de heer J. Radecker te Amsterdam, één van Neder lands grootste beeldhouwers. COLLECTE RODE KRUIS. De collecte van het Ned. Rode Kruis, afd. Waalwijk, heeft 740 gulden opgebracht. Dank aan al le medewerksters en medewerkers en aan hen die ons financieel steunden. OUDEN VAN DAGEN. Het comité voor ouden van Dagen bestaat thans uit de vol gende heren Namens Waalwijks Belang A. Meijs en H. Hoffmans-v. d. Ven. Voorts dé heren H. Bergmans. Frans Eibers, Jos. de Kort Jr., Berry van Loon, Antoon Tielen en Harry Vesters. LANDDAG K.V.P. De K.V.P. belegt een Landdag op Dinsdag 29 Juni om half 8 op de speelplaats der Eerwaarde Broeders der St. Petrusscholen. Bij ongustig weer in de R.K. Gil denbond met als sprekers de he ren F. Hoogers, wethouder van Tilburg en G. Alberts uit Schie dam. OnderwerpNederlands Toekomst. SACRAMENTS PROCESSIE. Het weer is de parochianen van St. Jan Zondag niet gun stig geweest en allerminst de organisatoren van de Sacra-, ments-processie, die dit jaar^ een bijzondere omvang zou aannemen. Tegen drie uur liet 't weer zich zo ongunstig aanzien, dat men besloot de processie tot vijf uur uit te stellen. Tries tig hing de versiering in de regen en het zag er naar uit dat alles tevergeefs zou zijn geweest. Maar om half vijf begon de klok te luiden ten teken dat de processie door zou gaan en van alle kanten trok het volk naar de kerk. Velen zijn on getwijfeld vanwege het twij felachtige weer echter thuis gebleven. Toen het Lof eenmaal aan de gang was, begon de zon helder door de kerkramen te schijnen en zag het er naar uit dat alles nog naar wens zou verlopen. Maar de wispelturigheid van het Hollandse weer sloeg al deze mooie verwachtingen de bodem in. Toen de lange stoet met bruidjes, misdie naars, vaandels, bloemen en veel gelovigen en nog meer belangstelling zich in de Sta tionsstraat bevond, brak eens klaps de hemel open en on barmhartig regende het op de dunne jurken van de bruidjes en op de vele Zondagse pak ken en beste mantels. Aanvankelijk liep men door, enkele parapluien werden op gestoken en een jas dichtge knoopt. Maar het werd te erg; de mooie bruidjesjurken wa ren spoedig doorweekt en de togen van de koorknapen had den weinig moois meer, men zocht beschutting onder de bomen en in de huizen. De Zeereerw. Heer Pastoor ging met het Allerheiligste in een auto en enkele dapperen lie pen onvervaard door. De natte bruidjes en de ver regende koorknapen gingen naar huis en spoedig kwam de tijding dat de processie ont bonden was en de meesten keerden huiswaarts. Wij liepen nog even door en met verwondering zagen wij hoe op het rustaltaar het Al lerheiligste bewierookt werd; dus de processie ging toch door. Na het Tantum Ergo en de Zegen ging men weer verder, maar het mooie aanzien van de porcessie had veel geleden. Dit deed echter weinig ter zake en even devoot vervolg de men zijn bedetocht langs de versierde straten, waar veel bloemen en H. Hartbeel den achter de ramen stonden; sommigen hadden een heel mooie versiering aangebracht. Van de ziekenzegen kon na tuurlijk ook weinig komen, evenmin als van de preek die de Zeereerw. Heer Pastoor zou houden. Toen de Weleerw. Heer Bernard Speekenbrink het Allerheiligste in de kerk droeg hief men een Te Deum aan en na een Tantum Ergo wer den voor het laatst de gelo vigen gezegend. Het was heel jammer dat deze processie, die zo mooi beloofde te worden, door het slechte weer niet aan deze verwachtingen beantwoordde. Het is echter niet zozeer om de uiterlijkheid te doen, maar om de innerlijke devote stem ming, die zich niet door wat regen laat veranderen. ST. FRANCISCUSGROEP. Woensdagavond 23 Juni storm de een groep verkenners door de Besoijense binnenpolder. Onder hevig gejuich renden ze door dro ge sloten, over weggetjes en wei den, terwijl er af en toe een weg rende naar het hoofdkwartier, 'n pakje onder zijn shirt verbergend, oen eindelijk het „voedselveld" uitgeput bleek te zijn, trokken ze zingend af naar het Hoofdkwar tier, terwijl „ïsegrim" en 't „Zee roverslied" over de velden klon ken en tegen de hagen ressonneer- den. Wat was de reden van deze activiteit? De nieuwe staf van de St. Franciscusgroep was geïnstalleerd. Om 7.45 uur arriveerde de di strictscommissaris, de heer Rama kers op het hoofdkwartier, waar de aalmoezenier, de troep en de staf reeds aanwezig waren. Een sobere, korte, maar aangrijpende plechtiqheid begint. De troeo staat in hoefiizerformatie, de leiders er voor. De hoeden gaan af; de in signes worden gezegend. Dan tre den de niet-verkenners uit de for matie, die weer gesloten wordt. De nieuwe staf legt opnieuw de ver kennersbelofte af. Eenvoudine, korte woorden, klaar en duidelijk. „Op mijn erewoilrd beloof ik met de hulp van pods genade ernstig te zullen trachten mijn plicht te doen tegenover God, de Kerk en mijn land; iedereen te helpen waar ik kan, de verken- nerswet te gehoorzamen en te be leven". Doodse stilte inde formatie. De jongens begrijpen. Hier staat „de staf'. Hun staf ïnj zullen hen leiden, te koste desr |bds van veel offers, maar vastberaden over de moeilijke weg die iedere jongen moet gaan. De commissaris bevestigt de linten bij de hopman v. Mook 't eerst, dan bij de vaandrigs J. v. d. Linden en P. v. d. Meijs. Met enkele woorden wenst hij de nieuwe leiders biet beste: een „zonnig spoor" bi; hun mooie, boeiende en zwaro taak. Dan volgt de aalmoezenfer, de Zeer eerw. heer Kemps, de de staf ge luk wenst en de jongens officieel aan hen toevertrouwd, met een voudige woorden, die doordringen in ieders hart. Maar dan wordt de formatie verbroken: iedere jopgen wil zijn nieuwe leiders feliciteren, het wordt een geweldig* gedrang. En al enige minuten later „zit" de troep op het spoor, dat hen door moeilijk terrein leidt naar het voedsel, dat veroverd moet wor den. Terug op het hoofdkwartier be gint een kampvuur.; Tractaties wordtn verdeeld, liedjes gezongen, terwijl de lichte vlammen spookachtig dansen en flikkeren en de gele; grillige licht schijn de donkere schaduwen op de dennenbekleding koet bewegen. En tegen half tien komt de zin gende troep weer Jin beweging: met gebed wordt de^dag besloten, een mijlpaal in di i geschiedenis van de Besoijense ff Franciscus groep. f Staf S.F.G. SUPPORTERSVERENIGING Op Woensdag 3(3 Juni a.s. des avonds om 8 uur hlidt bovenge noemde vereniging jene algemene vergadering in haa* clublokaal, café „Korenbeurs" van de heer Sjef Sars. Daar er .verschillende I ïgen zullen rver de aan- de bomen- htigheid van lsmede aan- regeling der belangrijke medede' worden gedaan, o.a staande toneelavon actie, de openingspf 't nieuwe terrein, gaande een nieuwe reizen in 't komende.'seizoen, ver wacht het bestuur <jht, zoals dat bij deze vereniging (fcbruikelijk is, alle leden op deze baangrijke ver gadering tegenwoordg zullen zijn. DAMES-KORF' ALCLUB Het is een allesins duidelijk waarneembaar feit ii onze dagen dat ook de vrouwelike jeugd zich steeds meer daadyerkelijk gaat wijden aan de spor'|£)ok in W. S.C.-kringen kwam be langer hoe meer deze gedachte >aar voren en zo is dan als ondt lifdeling van W.S.C. definitief ^gericht een dames korfbalclub. In een zeer goed bezochte vergdering, waar bij ook 't W.S.C.-bötuur aanwe zig was, koos de vegadering der dames zich 't volgnde bestuur: Als voorzitster mej.Treesje Lom- mers, secretaresse mi. Joke Dek kers, penningmeeferesse mej. Jeanne van Bladel 'n verder als bestuursleden de daies Nelly v. Engelen en Toos Mlders. De vereniging téc momenteel reeds 35 leden, terwjl er nog ge legenheid bestaat bi een der be stuursleden zich vor aansluiting op te geven. Op het nieuwe terein is reeds een mooi, aan alle e;en voldoend speelveld voor de emes gepro jecteerd, terwijl zij, dank zij de zeer gewaardeerde iulp van het gemeentebestuur tot September de beschikking krijgen iver een tij delijk speelveld op et voormalig tentoonstellingsterreiï De dames hebben zich inmiddts reeds van een kundige trainer oorzien. A.s. Woensdagavond om7 uur zullen zij met hun eerste fcainingsavond starten. Onnodig t< zeggen dat alle leden present zfflen zijn! Wij twijfelen er niet aanof de nieuwe Korfbalclub zal ond)- leiding van haar enthousiast besiur en onder 't waakzaam oog va 't W.S.C.- bestuur zeer spoedig ran zich doen horen en genieten va deze mooie sport! W.S.C. girls good luck! DODELIJK OÏGEVAL. Vrijdagmorgen jieeft er in v/m Baardwijk en dodelijk ongeval plaats gaad. De heer Ekels uit Nieuw- kuijk, die in Waalwijk bij de P.T.T. werkte en iedere dag deze tocht op de fiets maakte, kwam Vrijdagmorgen van de Brug v/m Baardwijk binnen. Ekels reeds achter een bus en ongeveer voor de fabriek van v. Haren kwam E. achter deze bus uit. Een wagen, bestuurd door de B., reed in de rich ting van de brug. Toen E. achter de bus uitkwam, reed hij tegen het voorspatbord van de auto aan met het ge volg dat hij achterover op de weg sloeg en een schedelba- sisfractuur opliep, waaraan hij spoedig daarna is overleden. Geneeskundige en geeste lijke hulp was spoedig ter plaatse. De chauffeur de B. treft generlei schuld. BRANDJE. Dezer dagen brak er brand uit in de woning van de heer S. in de Korte Driessen. Een buurman slaagde er in het vuur met behulp van een tuinslang te blussen, zodat de brandweer, die spoedig ter plaatse was, niet behoefde op te treden. N.C.B.-NIEUWS. Op de vorige week gehou den vergadering van de N.C. B., afd. Waalwijk, werden tot commissie-leden voor Waal wijk gekozen de heren Nic. Klerkx, Hoogeinde 14 en J. v. d. Broek, 2e Zeine 31 a. Dit in verband met de reor ganisatie der districtscommis sie van district 61. Door de controleur van het stamboek M.R.IJ. veeslag werden bij de landbouwer Adr. v. Leyden twee koeien opgenomen, n.L: Rika 66813 R en Sjaan 66812 R. Door verschillende land bouwers worden klachten ge uit over schade aan veld vruchten door wilde konijnen in de Baard wij kse akkers. Zij verzoeken dan ook de heren jagers deze schade tot een minimum te beperken door opruiming van de wilde konijnen. in Pater van Beek. 't Was Zaterdagmiddag feest in de St. Josephparochie. De be kende pater Sjef van Beek van de Paters Missionarissen van de H. Familie arriveerde na een ver blijf. van ongeveer 11 jaren in In dië voor een vacantie van een paar maanden in het ouderlijk huis. De buurt had zich spontaan opgemaakt om de Missionaris een hartelijk welkom te bereiden. Reeds Woensdag j.l. in Ouden bosch gearriveerd, werd Pater v. Beek met twee auto's door de voorzitter van de buurtcommissie de heer M. Kops en de Z.E. Pa ters Wortelboer, rector van het St. Antoniusgesticht alhier en Schepers, procurator van de Ned. afdeling met de heer P. Brekel- mans aldaar afgehaald. Goed drie uur kwamen de wagens bij de in gang van het sportpark aan, waar familie en buurtbewoners, een vlaggencolonne en bruidjes en Verkenners stonden opgesteld en de pater een eerste welkom werd toegeroepen. In stoet ging het naar de ouderlijke woning in de Prins Hendrikstraat, die keurig versierd was. Op het welkom daar door de heer1. M. Kops ge sproken, antwoordde pater van Beek in een keurig pittig woord, waarin hij zijn hartelijke dank bracht voor de niet verwachte zo spontane hulde. Om acht uur kwam de missie- bond van de Bernardusschool on der leiding van Br. Jonathus zijn opwachting maken. Een heel pro gramma in proza en rijm, in zang en voordracht werd in echte le venslustige jongensgeest afge draaid. 't Was de knapen te zien, dat ze als missiebonders aanvoel den, dat ze hier een man huldig de die hun taal begreep. Na het einde van dit programma dankte Pater v. Beek, waarop de heer Kops namens de buurt een fon kelnieuw rijwiel aan de missiona ris aanbood. Een geluidsinstalla tie van de firma Beekmans bracht zowel bij het sportpark als aan huis het gesprokene tot de oren van alle luisteraars. Herwonnen Levenskracht. Met de a.s. kermisdagen zullen de collectanten van Herwonnen Levenskracht weer evenals andere jaren hun speldje komen aanbie den. Na de oorlog heeft de ge vreesde T.B.C. ziekte weer een geweldige uitbreiding gekregen. Kwamen er in de jaren 1938'39 '4 gemiddeld 386 aanvragen binnen voor het Sanatorium Berg en Bosch, in de laatste zeven maanden van 1945 beliep dit 541, in 1946 876 en in 1947 circa 1100 aanvragen. Naast de uitzending van sanatoria heeft H. L. ook huisverpleging ter hand genomen, door de T.B.C. patiënten finan- tieel bij te staan met het verstrek ken van versterkende middelen bij voor- en na-vernleging. Honder den lijders van T.B.C. wachten op hulp, waarom niemand met de a.s. kermisdagen verzuime om zich met een H. L. speldje te tooien. Agenda. Maandag 28 Juni 8 uur n.m. Repetitie Harmonie Apollo. Maandag 28 Juni 8 uur n.m. repetitie en vergadering gemengd koor Bel Canto. Dinsdag 29 Juni 7.30 uur n.m. repetitie R.K. Par. Kerkkoor in de school. Woensdag 30 Juni 8 uur n.m. Apollo-theater De Blanke Slavin, toegang 14 jaar. Woensdag 30 Juni 7.3 uur n.m. repetitie Harm. Kon. Muz. Gez. Euphonia. Om de Wisselbeker. De opnieuw gespeelde wed strijd Molenschot tegen Willy eindigde in een 4—1 overwinning der Molenschotlui. In de halve finale komen thans uitMaan dagavond 6.30 Aintoinette tegen Molenschot, daarna om 7.30 uur Esveve tegen Amza. Het zal er geducht spannen. De grote vraag wie de finale zullen bereiken is Maandagavond opgelost. De finale vindt plaats Woensdagavond. Aan een voor spelling zullen we ons maar niet wagen. We moeten de lezers er op op merkzaam maken, dat de Beker wedstrijden in geen enkel ver band met DES staan. Jaarvergadering D.E.S.K. Zondag hield D.E.S.K. haar jaarvergadering en herdacht haar 18-jarig bestaan. Met een H. Mis werd om half 9 begonnen in de St. Jozefkerk, waaronder alg H. Communie. Daarna was het ver zamelen in het clublokaal, waar het ontbijt gebruikt werd. Om half elf opende de voorzitter de jaarvergadering. Uit het verslag van de secretaris bleek dat DES momenteel 206 leden telt en de volgende competitie met 5 senio ren- en 6 junioren-elftallen zal worden gestart. De penningmeester gaf een overzicht van de financiële toe stand en kon melden dat er een klein batig saldo over was. De 'begroting voor het volgende jaar sluit met een inkomsten en uitga ven van ongeveer 20.000.—. De aftredende bestuursleden de heren Jac. Smit, W.v. Nieuw- stadt, Giel van Boxtel en H. Poo- ters werden bij acclamatie herko zen. De elftal-commissie, be staande uit de heren P. Vloe mans, J. Mosselveld en P. van Laarhoven werd eveneens herko zen, terwijl de heer J. Dingemans als reserve werd toegevoegd. Voor de boekencontrole werden aangewezen de heren Th. Soe- terboek, P. v. Boxtel en J. Jan sen. Van de rondvraag werd door enkele leden gebruik ge maakt. Niets meer aan de orde zijnde, sluit voorzitter Smit deze vergadering, die weer een nieuw seizoen inluidt voor het levens krachtige D.E.S.K. Duivensport. De K.C.C. hield Zondag 20 Ju ni een wedvlucht vanuit Noyon. De eerste duif arriveerde 11.6.50 uur. De eerste 75 prijswinnaars waren: 1 A. Snaphaan; 2 Chr. Steen bergen; 3 B. Kemmeren; 4, 18 B. Vesters; 5 C. Laros; 6 A. Hof man; 7, 9 Chr. v. Heeswijk; 8, 38 P. Snoeren; 10, 43, 51, 57 C. Mo- reval; 11 H. Snoeren, 12, 28, 53 F. van Woensel; 13, 19 C. de Bondt; 14 B. v. Heesch; 15 C. Snoeren; 16, 41 A. Vrinten; 17 Sj. Pijnenburg; 20, 54 A. v. d. Ven; 21 G. Kemmeren; 22, 52, 74 A. Schraauwers; 23 H. Klis; 24 L. v. d. Wouw; 25, 66, 68 C. v. Boxtel; 26 L. de Bondt; 27, 31, 50 L. Ververs; 29 M. van Dongen Dr.; 30 M. Soeterboek; 32, 70 W. Sulsters; 33 C. Labee; 34 G. v. d. Linden; 35 Jos Opperman; 36 A. Zwaans; 37 J. Broeders; 39 J. v. Riel; 40 W. v. d. Ven; 42 W. Mandemakers; 44 P. v. d. Vel den; 45, 58 C. van Wanrooij; 46 P. Zijlmans; 47 L. Mosselveld; 48 A. Heijs; 49 H. Brent; 55 Th. Ligtvoet; 56 A. Aussems; 59 H. Kleijn; 60 H. Hesselmans; 61 J. Heeswijk; 62 J. Snoeren; 63 Jac. Hoevenaars; 64 Ant. van Wan rooij; 65 M. v. Boxtel; 67 B. Kem meren; 69 M. Ligtvoet; 71 L. v. Ree; 72 J. Oppermans; 73 G. Vos; 75 A. v. d. Hoven. Tevens hield de K.C.C. een wedvlucht vanuit Chateauroux, waarvan de eerste duif 7.59.21 geconstateerd werd. De eerste 50 prijswinnaars: 1, 4, 5, 7, 9, 35 Fr. v. d. Assem; 2 Ant. Heijs; 3, 15 H. Hesselmans; 6 G. Kemme ren; 8 W. Oomes; 10, 49 A. Zwaans; 11, 27 J. Muizelaar; 12, 43 W. Sulsters; 13 J. Vloemans; 14, 16. 24. 29. 38, 45 G. van der Linden H.; 17 A. Schraauwers; 18 J. van Riel; 19 L. v. d. Ven; 21, 30 J. Snoeren Hil; 22, 48 A. Brouwers; 23, 47 A. Snoeren; 25 A. Schraauwers; 26 D. Donders; 28 L. Ververs; 31, 39 J. Snoeren Dr.; 32, 41, 50 M. Lensveld; 33 A. Zwaans; 34, 40 Fr. van Woen sel; 36 M. Brokx; 37 G. Smit; 42 H. Couwenberg; 44 A. v. d. Ho ven; 46 A. Labee. Vlucht St. Vincent. De K.C.C. nam met een kleine vijftig duiven deel aan de grote vlucht vanuit St. Vincent. Vrijdag werden de duiven gelost. Bij G. v. d. Linden in de Hoofdstraat werd op Zaterdag om 5-34-7 de eerste duif geconstateerd. Zondag volgden 2, 10 Jos Schrauwers; 3- Fr. van Woensel; 4 J. v. Dinte- ren; 5, 11 A. Hofman; 6 P. v. d. Velden; 7 G. Kemmeren; 8 W. Oomes; 9 M. van Wanrooij. Overduif G. Kemmeren. Op 27 Juni werd 'n wedvlucht gehouden van Pont St. Maxcence. De eerste 70 prijswinnaars van deze vlucht waren: 1 A. G. Mos selveld; 2, 3 A. Snaphaan; 4 J. Brent; 5 C. Laros; 6 L. de Bondt; 7, 16 W. Sulsters; 8 L. v. d. Ven; 9, 21, 45, 47, 62, 69 A. Schraau wers; 10, 15, 22 J. v. Wanrooij; 11 C. Snoeren; 12, 18 P. v. d. Velden; 13, 25 Th. v. d. Ven; 14 W. Aussems; 17 G. Kemmeren; 19 C. de Bondt; 20 H. Pooters; 23 H. Schoenmakers; 24 B. Vesters; 26, 58 Chr. v. Heeswijk; 27 L. Mosselveld; 28, 51 M. v. Boxtel; 29, 66 Andr. v. Boxtel; 30 J. v. Riel; 31 A. Montee; 32 A. van Wanrooij; 33 P. Stokkermans; 34 C. Laros; 35 H. Snoeren; 36 Ant. Hofman; 37 C. van Wezel; 38 M. Lensveld; 39 L. van Boxtel; 40 A. van Kuijk; 41 L. Ververs; 42 B. Kemmeren; 43 J. Opperman; 44 J. Dekkers; 46 Chr. Steenber gen; 48 T. Ligtvoet; 49 W. Kem meren; 50 P. Zijlmans; 52 P. Snoeren; 53 H. Wellens; 54 J. P. Brouwers; 55 J. van Heeswijk; 56 C. Moreval; 57 M. Zacht; 59 J. Zeebrechts; 60 J. Muizelaar; 61 J. van Beers; 63 W. Mandemakers; 64 J. Jansen; 65 Jac. van Riel; 67 Jos Opperman; 68 L. van Ree; 70 M. Soeterboek; 53 G. Ligtvoet. LOONOPZAND. Viering Jubileumfeesten. Woensdagavond had in café van Onzenoord de eerste bijeen komst plaats van Loonopzands belang met de diverse buurtver enigingen ter plaatse, om te ko men tot een waardige viering der jubileumfeesten van H. M. de Koningin en de Kroningsfeesten van Regentes H. K. H. Juliana. De voorzitter, dokter Smals, opent deze bijeenkomst met een welkomstwoord en verzoekt de vergadering om eventuele voor stellen naar voren te willen bren gen, waaruit besloten werd, dat van elke buurtvereniging een lid zal worden afgevaardigd om zit ting te nemen in het feestcomité, dat deze feesten zal organi- reri in samenwerking met Loon opzands Belang. De aanwijzing van een be stuurslid uit elke buurtvereniging moet geschieden voor a.s. Maan dag bij de heer J. van Dongen, Kasteellaan. Het samenstellen van een programma zal alsdan geheel aan het te vormen feest comité worden overgelaten. Vervolgens werd de vraag ge steld, hoever Loonopzands Be lang is gevorderd bij de installatie van de nieuwe Burgemeester, Mr. v. d. Heijden. De voorzitter ant woordt hierop, dat door Loonop zands belang, in samenwerking met Kaatsheuvels belang reeds er kele vergaderingen zijn gehou den, waarbij ook deputatie's van St. Joachimsmoer waren uitgeno digd. Het ligt in de bedoeling de installatie te doen plaats vinden op Zaterdag 10 Juli. Een voor lopig programma, werd samenge steld als volgt De Burgemeester en zijn fami-- lie zal door deputaties van Loon- opzand worden afgehaald in zijn oude standplaats te Drunen en zal hier arriveren om ongeveer 12.30 uur, alwaar door alle ver enigingen ter plaatse haar op wachting zal worden gemaakt aan de oude gracht, nabij het kasteel der adelijke familie Ver- heyen en niet zoals oorspronke lijk reeds eerder is gemeld aan de „Finantie". Hier zal de Bur gemeeste door de ganse bevolking worden ontvangen en trekt de stoet, voorafgegaan door Garde - d'Honneurs naar het parochiehuis in de Gasthuisstraat, alwaar door Loonopzands Belang de officiële installatie zal plaats vinden, en de familie de gelegenheid zal worden geboden het défilé gade te slaan, waarna iedereen in de gelegenheid wordt gesteld de nieuwe burgemeester met zijn fa milie te feliciteren, waarna een rondgang door het dorp en het hoge gezelschap ons dorp ver laat om te Kaatsheuvel op de Horst te worden opgewacht door Kaatsheuvels Belang, waarna de installatie op het gemeentehuis zal plaats vinden en een gemeen teraadsvergadering zal worden gehouden. Omtrent het definitieve pro gramma komen wij hierop nog nader terug. Na nog enkele ampele bespre kingen te hebben gevoerd, werd deze vergadering gesloten met een woord van de vice-voorzit- ter, die de hoop uitsprak dat ooK straks deze jubileumfeesteen ten volle zullen slagen. Gilde St. Ambrosius. Door 't schuttersgilde St. Am brosius werd een algemene leden vergadering gehouden, waarbij de voorzitter uitdrukking gaf aan zijn erkentelijkheid over de pres taties behaald op het federatief concours te Gemert. Besloten werd dit jaar het Koningschieten te doen plaats vinden op 31. Juli a.s., op de nieuwe schutsboom onder de grote beuken welke en kele maanden geleden werd ge plaatst. Tevens werden een 5-tal nieuwe leden tot de vereniging toegelaten. Geslaagd. Op het dezer dagen te Eind hoven gehouden examen Mode vakken, slaagde onze dorpsgeno- te, mej. Anny v. d. Velden voor het diploma Coupeuse. Bijzondere uitnodiging. Door het comité „Stad Den Haag", hetwelk bij gelegenheid van het gouden jubilé van H. M. de Koningin werd samengesteld, werd aan de Kon. Erk. Harmonie „Concordia" alhier de bijzondere uitnodiging gezonden om als een der vijf beste harmoniën van de R.K. Federatie deel te nemen aan het landelijk festival te Den Haag op de dagen 6 en 7 Augustus a.s Van de 3000 dilletanten-koren zullen 30 koren hieraan mogen deelnemen, waaronder ook dc Kon. Erk. Harmonie Concordia. Het door de „Stad Den Haag" te geven festival zal tevens die nen als een onderling concours, waaraan deze 30 koren zullen deelnemen en waarvoor als ver plicht nummer is aangegeven „De Vijf kleine parades", terwijl het eigen gekozen nummer niet te voren bekend zal zijn, doch uit PUDDING gif CUSTARD-MAIZENA CP 11 -027" een 2-tal door jury ter plaatse wordt aangegeven. De jury zal bestaan uit de vol gende herenDr. Walter Boer, van Meegeren en de Instructeur van het Amsterdams Philharmo- nisch orkest. DEWEY DE REPUBLIKEINSE CANDIDAAT VOOR HET PRESIDENTSCHAP. Thomas E. Dewey is gekozen als candidaat van de Republi keinse Partij voor de presidents verkiezingen, die in November in de Verenigde Staten zullen plaats hebben. Nadat Taft en Stassen zich, na twee stemingen, hadden teruggetrokken, werd een formele derde stemming gehou den, waarbij Dewey 1094 stem men verkreeg en niemand tegen stemde. Toen de uitslag bekend' werd gemaakt in de conventie zaal, volgde een minutenlange enthousiaste demonstratie. Dewey hoorde het nieuws in zijn hotel en begaf zich onmiddellijk naar de verkiezingszaal om een rede te houden. Met het oog op de zwakke po sitie, waarin president Trumans Democratische Partij zich op het ogenblik bevindt, aldus Reuter, is het vrijwel zeker, dat de can didaat van de Republikeinse Par tij de volgende president van de Verenigde Staten zal worden. CONFERENTIE TE WARSCHAU ERKENT DE LONDENSE BESLUITEN NIET. De conferentie van de minis ters van Buitenlandse Zaken van Rusland en zijn satellietlanden is gisteren beëindigd. De conferen tie heeft een verklaring gepubli ceerd waarin de Westelijke mo gendheden ervan worden beschul digd het zoeken naar overeen stemming inzake de oplossing van de Duitse kwestie onmogelijk te hebben gemaakt. De Westelijke mogendheden hebben alle verdra gen aangaande Duitsland ge schonden en willen het Ruhrge- bied met zijn zware industrie om zetten in een wapen voor het herstellen van het Duitse oorlogs potentieel, ten gebruike van de militaire en strategische doelstel lingen van Engeland en Amerika. CLAY: „ALLEEN OORLOG KAN ONS VERJAGEN". Alleen oorlog kan ons uit Ber lijn verjagen, zei Clay dezer da gen, 't is alleen maar jammer dat de Russen druk op ons uitoefenen ten koste van de Duitsers. Hier mede doelde hij op de toestand van de Duitse bevolking, indien de blokkade van Berlijn voort duurt. Sokolofsky heeft intussen een proclamatie ui.tgegeven, wajarin, hij zegt, dat het geallieerde be stuursbureau (kommandantura) in alle opzichten opgehouden heeft te bestaan. Verder beschul digt hij de geallieerden er van dat zij gepoogd hebben het econo mische leven in de Sowjet-Unie en Berlijn te verstikken, en her haalt hij alle aanklachten die we dezer dagen in alie toonaarden van Russische zijde hoorden. De valutahervorming van de geallieerden was onwettig en had de Russen gedwongen tot de maatregelen van nu.

Echo van het Zuiden | 1948 | | pagina 4