Grote Athletiekwedstrijd VAN MAAREN WRAAK OF LIEFDE PRIMA PLAKSTERS EN STIKSTERS. JONGE MEISJES T\NW*_mBOstw WILT U DE A.S, VACANTIE BENUTTEN Fa. M. C. SMIT Zn. Heulsiraat 20-22 FEUILLETON ZONDAG 25 JULI a.s. - Aanvang 13,30 uur Uit cle Langstraat Ov Om de kroon van het Oosten SPORT Terry en Berry InDE WITTE ELAND. vï.'// De Fa. TH. en A. SCHAPENDONK vraagt SCWfcVP georganiseerd door R. K. C. op het R. K. C.-sportterrein. P. S. V PRINS HENDRIK KUNST EN KRACHT JULIANA Eindhoven Vught Tilburg Waalwijk. U KUNT AAN DEN SLAG!! Tel. 70 KAATSHEUVEL. ELASTIEKEN KOUSEN STEUNZOLEN BREUKBANDEN de mi".'.; ter raad cpzefci.-.g ge schied „teneinde bepalingen van de nieuwe grondwet t.o.v. de vrij heid van godsdienst te kunnen toepassen". KABINETSCRISIS IN FRANKRIJK. De Franse regering is Maan dagavond. bij de stemming over het vertrouwensvotum in de Na tionale Vergadering, verslagen. De socialistische ministers in 't Franse kabinet zijn afgetreden, zo wordt van officiële zijde verno men. Het socialistische amendement betreffende de militaire begroting werd aangenomen met een meer derheid van 83 stemmen, 't Houdt een bezuiniging in van twaalf milliard franc op de militaire be groting. Robert Schuman, de minister president, had voor de stemming meegedeeld, dat hij zou aftreden wanneer het socialistisch amende ment werd aanvaard. Het socialistische amendement werd aangenomen met 297 tegen 214 stemmen. Tegen middernacht verliet minister-president Schu man met zijn ministers de Natio nale Vergadering om de President van de Republiek, Vincent Auriol het ontslag van zijn regering aan te bieden. President Auriol heeft de ont slagaanvrage van premier Robert Schuman en zijn kabinet aan vaard en medegedeeld dat hij met de parlementaire leiders bespre kingen zal beginnen over de vor ming van een nieuwe regering. 'T ENE VOORDEEL NA HET ANDERE! Als U een pot De Gruyter's jam op Uw bon neemt en dat is een heel goede keus! geeft dezelfde bon U recht op het kopen van een heerlijke reep De Gruyter's chocolade of een rolletje drops. U ontvangt daarbij een cassabon voor 10 korting, zodat U de reep of het rolletje drops al bijna voor niets hebt! Van 23 tot en met 29 Juli krijgt U nog een extra voordeel: bij iedere pot jam, behalve de reep of het rolletje drops en behalve 10 korting nog 100 gram toffees (op bon) van 22 voor slechts 15 cent. En alweer met 10 korting! 821 NIEUWKUIJK. Paardensport. Op Zondag 25 Juli wordt al hier op een daarvoor speciaal in gericht terrein een groot landelijk concours hippique met springcon cours gehouden. Dit concours werd uitgeschreven door de plaat selijke rijvereniging ,,St. Joannes" te Nieuwkuijk. Er hebben ver schillende verenigingen ingeschre ven, zodat er ongetwijfeld voor velen op gebied van paardensport te genieten zal zijn. Mooi succes. Op het Zondag in Utrecht ge houden landelijke concours van EHBO-verenigingen, werd door de R.K. EHBO-ver. Nieuwkuijk deelgenomen met een dames- en een herenploeg. Er waren in deze categorie 7 prijzen beschikbaar gesteld. Nieuwkuik behaalde hier van de 6e prijs. Als men weet dat er 61 mededingende verenigingen waren, kan dit zeer zeker een mooi suCces genoemd worden. De voorbereidingen voor dit con cours stonden onder leiding van Dr. Martens uit Vlijmen. HEUSDEN. Aan contributie over April— Juni werd in Heusden voor de Stichting „Het Hogeland" bijeen gebracht de som van 68.65. Op de gehouden examens te 's-Bosch slaagden voor de 1ste klasse R.K. Lyceum Hans Merkx, voor 2e klasse R.K. Lyceum Rens Merkx en Christ Merkx voor de 3e klasse H.B.S. Een gewaarschuwd man telt voor twee, zegt het spreekwoord en dat het waar is, ondervonden dezer dagen enkele land- en tuin bouwers uit onze gemeente, die zich te verantwoorden hadden wegens het niet op tijd bespuiten van hun aardappelgewas tegen de coloradokever; zij werden ver oordeeld tot boetes van ƒ5.— tot 60.—. Een waarschuwing dus voor hen die ook aardappelen verbouwen. RAAMSDONK. ,,Luchtstrijd". Op Zondag 11 Juli hield de postduivenver. „Luchtstrijd" met- jonge duiven een wedvlucht van uit Putte (Ned.) De 51 prijzen werden als volgt behaald: 1, 2, 26. 50 A. Smits; 3, 10 Jo Damen; 4, 5, 7 Poorter Sr.; 6, 17 J. van Onzenoort; 8, 32, 35, 43 P. v. Loon: 9, 12 F. Pelders; 11, 30. 42. 47 Poorter Jr.: 13, 22, 38. 39, 48, 49 P. van Amelsvoort; 14, 21 I. van Leeuwen; 15, 18, 19, 20 M. Snijders; 16 M. Roo- senbrand; 23, 25, 36, 37. 51 J. Heere; 24 C. de Bont; 27 W. v. Leeuwen; 28, 46 D. Kieboom; 29 K. de Groot; 31 A. de Ruijter; 33, 34 N. Olieslagers: 40, 41, 45 K. Ligtvoet; 44 M. Loinmers. Aantal 152, 50 K.M., wind N.W. De oude duiven zouden naar Orleans gaan, maar wegens sta king zijn ze gelost te Quievrain. De 8 prijzen werden behaald door de volgende liefhebbers: 1, 2, 3, 6 P. v. Amelsvoort; 4 A. de Ruijter; 5 K. Ligtvoet; 7, 8, Jo Damen. Aantal 24, wind N.W. GROOT RUITERFEEST TE RAAMSDONK. Zaterdag hield de rijvereniging „Juliana" uit Raamsdonk een ge slaagd concours hippique. Het aantal deelnemers was groot, het zelfde kan niet gezegd worden van de belangstelling, die bene den verwachting bleef. Er werd goed gereden en ook hier toonden de Cowboys uit Berlicum zowel bij de achttallen als bij de indivi duele nummers superieur. De voornaamste uitslagen zijn: Dressuur achttallen zwaar: 1 Cowboys Berlicum. 85,'/i punt; 2 Wilhelmina I, Gilze. 82 pun ten; 3 Paardenvriend. Princenha- ge, 80Yz p. Idem middel: 1 DES, Rijsber- oen, 80 P- 2 Nieuwvaartruiters Klundert 793-4 p.: 3 Prins Bern- hard, Rijen, 783-4 p. Idem licht: 1 Rijd met Beleid, Waspik, 76 p.; 2 Eendracht, Oosteind. 74]A p.; 3 Juliana II, Ba vel, 72 p. Idem licht: 1 Jo Westerlaken, Berlicum, 76 p.; 2 Wouters Oos terhout, 72Vi p.; 3 C. Roosen, Oosteind, 72 p. Idem zwaar: 1 L. van Doorn. Berlicum. 79J-4 p.; 2 Pelkmans, Baarle-Nassau. 76 p.; 3 v. Box tel, Berlicum, 72J4 p. Idem middel: 1 Wiigergans te Berlicum, 70 p.; 2 de Mees Klun dert, 67 p.: 3 Struyk Alphen 65 p. Dressuur federatie: 1 J. Ste- houwers. Dubbeldam. 7-07; 2 J. v. Bruchem. Sorang-Capelle 6-29; 3 J. Verhoeven, Sprang-Caoelle 6-21. Eenspannen (Gron. type): 1 A. Stehouwer, Dubbeldam, met Ga- dia; 2 A. B. Snoek, Almkerk met Hazoli; 3 F. Wouters, Ginneken met Jenette. Idem-(Geld. type): 1 A. v. d. Sande. Boxtel met Frida; 2 J. v. Riel. Berkel-Enschot met Helma; 3 Dirksen. Eindhoven. Idem tuiapaarden: 1 W.'Teur- lings, Tilburg met Charly; 2 A. Stehouwers, Dubbeldam met Le opold; 3 B. van Gastel, Wagen berg met Hans. Idem landbouwtuigpaarden (open klasse): 1 Stehouwer Dub beldam met Zampa; 2 van Heek, Enschede; 3 v. d. Sande, Boxtel. Idem Hackneys (open klasse): 1 Jac. Rijks, Nijmegen; 2 C. Ot- jens, Dongen; 3 idem. Springen L.R.: 1 Jac. Jansen, Ginneken, 0 ft., 58—1 2 A. Rutten, Bavel, 0 ft., 59-6 p.; 3 Fr. Hensen, Tilburg, 0 ft., 61-6 p. Eenspannen tuigpaarden: 1 A. Stehouwer, Dubbeldam met Zam pa; 2 J. van Heek, Enschede met Artist; 3 A. Schrauwen, Zevenb. Hoek met Henny. Idem Hackneys (kleine maat) 1 mevr. Stakenburg, A'dam; 2 Jac. Rijks, Nijmegen; 3 Otjens, Dongen. Tweespannen landbouw-tuig- paarden voor landbouwwagens 1 A. B. Snoek, Almkerk; 2 v. d. Berg Sleeuwijk; 3 J. v. d. Avoort Bavel. Idem tuigpaarden (open klasse) 1 A. Stehouwer, Dubbeldam, Zampa en Bayard; 2 A. Schrau wen, Zevenb. Hoek, Henn en Hans; 3 B. van Gastel, Wagen berg. Idem Hackneys (open klasse): 1 mevr. Stakenburg, Amsterdam Brcompark, Spotlight, Fire Flash; 2 Jacq. Rijks, Nijmegen, Damby Lady-Holywell Faliant; 3 A. v. Oister'wijk, Goirle, Black girl - Bay Elly. GEERTRUIDENBERG. Zaterdagavond flaneerde een verdacht persoon in de omgeving van Statendam. Mannelijke per sonen werden daar door een .jon gedame" op lieftallige wijze aan gesproken. Haar stem was echter wel opvallend zwaar, zodat een en anderverdacht voorkwam en de politie hiervan op de hoogte werd gesteld. De politie was spoedig ter plaatse en kon de „jongedame", die een man bleek te zijn in dameskleding, arreste ren. Achteraf gezien heeft de po litie met deze arrestatie een goede slag geslagen, want de „jonge dame" werd niet door geldelijke, doch door andere motieven tot die eigenaardige handelwijze ge dreven. In verband met de promotie van de voetbalclub der sportver. Right-Oh naar de 4e klas KNVB moest zij uitzien naar een ander voetbalterrein, dat aan de door genoemde bond gestelde eisen voldoet. Dank zij de welwillende LAND- EN TNfNBOÏiV;. BESTRIJDING VAN BLADLUIZEN. Tot de meest voorkomende in secten behoren wel de bladluizen. Thans wordt via de radio iedere land- en tuinbouwer gewezen op het grote belang van de bestrij ding er van. Het is dan ook zeer noodzakelijk, dat aan de bestrij ding van deze insecten de nodige aandacht wordt besteed. Wil men een goede oogst verkrijgen, dan is niet alleen een goede inspectie nodig, maar ook moeten de even tueel aanwezige bladluizen on middellijk worden bestreden. De vermenigvuldiging der luizen gaat immers in een zeer snel tempo, vooral bij mooi, warm en droog weer. Wat is hier tegen te doen? De moeilijkheden bij de bestrij ding zijn van verschillenden aard en wanneer men aan de behande ling niet voldoende aandacht be steed, is het mogelijk, dat de be spuitingen of bestuivingen niet voldoende resultaat opleveren. Men moet er vooral rekening mee houden, dat alle delen van de planten worden geraakt, ook en vooral de onderkant van de bla deren. Maar al te vaak hoort men dat het middel toch niet geholpen heeft en zelfs beweert men soms, dat tegen de bladluizen geen kruid gewassen zou zijn. Deze beweringen zijn echter vaak on juist. Wanneer men de bestrij ding goed uitvoert en daarbij de juiste middelen gebruikt, dan is succes altijd verzekerd. Nog maar al te vaak worden verkeerde mid delen gebruikt. Zo heeft menig een tot zijn schade geleerd, dat D.D.T. de meeste bladluizen niet afdoende bestrijdt. Een afdoende bestrijding is moqelijk met nico tine en H.E.T.PY., maar zoals men weet, zijn deze middelen schaars en duur. Men kan de bestrijding ook ter hand nemen met het zo bekende 666 of H.C.H., zoals dat voor komt in Bentox. Hiermede zijn zeer goede resultaten bereikt; men kan zowel spuit als stuif ge bruiken. De schade, door de bladluizen aangebracht, kan enorm groot zijn. Dit kan worden voorkomen, als men steeds tijdig de nodige maatregelen neemt. n. »r de grens van Dajakland Muziek, dans en drinken. De hoofdpunten van eei bevolkings- feest. Als de avoid met veel woudgeluiden is ing vallen,ver laat de bevolking in groot tenue haar woningen om zich rond het feestplein te scharen. Langzaam beginnen de muzika: ten op hun koperen en houten instrumenten te bonzen. In het milden van de kring zetelt de mantr, die 't te ken geeft dat de dan eressen kun nen beginnen. Hun kleding van zachtbewerkte booms hors bestaat uit een korte dansrojasje zon der mouwen en sierl k gebonden hoofddoek. Maar ni t alleen zij mogen dansen. Ook het peleton kreeg vooraf een uitiodiging om mee te doen. En zoals men deze jonge kerels wel kenj, niet voor een kleintje vervaard avontuur, hebben zijr pakje verwisseld vof.^en boom schorsmodelletje om volwaardiq mee te kunnen doen. Eerst een hembah met gebogen knieën voor de mantir en dan glijlen ze twee aan twee heen met g« ipreide arm bewegingen en verscli llende voet- draaiïngen, natuurlijk alles steeds een tiende seconde 1 ter dan de Dajakse schonen, ten inde steeds >n belust op militaire nog net even het dan boom te kunnen kijk? lan tingel-tangelt, oj waarvan de schilder; zhtige dan seresjes la-la-la-la-en! vlugger. Patrouille loj mee, maar dit werkje soldaat nog behoorli k veel in spanning. De mantir echter rekening mee «ehouden en zodra de eerste zichtbaar glinsteren in rend licht, krijgen de op een wenk kanner katje uit de De game- de maat Geleidelijk en valt wel kost je als heeft daar eetpareltjes het flakke- danseressen aangereikt met toewak-drank, e;n brouwsel van gestookte rijst me: zoet aren- water en terwijl de mqnari (dans) ten de sol daten achterover buig en om zich door de dorpsmeisjes een scheut prikkelende drank in de keel te laten gieten Hier stopt Harry e en met z'n verhaal. „Vertel dat maar niet. M'n verloofde mocht anders ja- loerg worden", zegt Dat zou echter een kort: chtige ge dachte zijn, want ook liever in een Nederla dse kamer medewerking van J. Staal, die hiervoor een terrein beschikbaar stelde, is Right-Oh in dit moei lijke probleem op afdoende wijze geslaagd. VAN DE ECHO VAN HET ZUIDEN Naar het Engels. 9.) „In ieder geval, dat u mij graag lijden mag en dat u hoopt dat wij goede vrienden worden". „De tijd zal komen, dat u mij niet tot uw vriend verlangt!" „Hoe komt u er bij?" „Deze vraag kan ik niet beant woorden. Maar, kijk, daar komt kolonel Machin in de verte aan!" „Hij komt zeker eens pools hoogte nemen, waar ik blijf. Ar me Claude! Ik maak het hem niet altijd even makkelijk." „Vertelt u mij eens even, miss Achym, is u verloofd met kolonel Machin?" „O, neen! Southshire schijnt het er wel voor te houden, maar toch. is het niet zo!... En het zal er ook nooit van komen!" HOOFDSTUK X. Kolonel Machin zag wit van nijd, toen die twee naderden. Het werd hem namelijk duidelijk, dat hij door die daad op het jachtveld juist het tegenovergestelde had bereikt, van hetgeen hij er mee bedoelde: hij had Douglas en Elaine bij elkaar gebracht, terwijl anders de eigenaar van Puck waarschijnlijk alleen naar huis zou zijn teruggekeerd, na afloop van de jacht. Hij deed zich echter geweld aan, zich goed te houden en be gon dus schertsend: „O, Elaine, jou ondeugend kind! V/aar heb je al die tijd gezeten? We maakten ons al ongerust over je." „Wel, ik heb bloemen geplukt op Dene Hollow, zoals u ziet. En j u hadt zich in het geheel niet on- J gerust over mij behoeven te ma- j ken; mr. Graaf heeft uitstekend j zorg voor mij gedragen!" „Dat geloof ik wel", zei Ma- chin sarcastisch. „Ik meen, dat i ik het ongeluk heb gehad, uw paard kreupel te maken, mr. Graaf. Tenminste, dit heeft ma joor Tempest mij verteld. Ik zelve j wist het niet. Heeft mijn paard geschopt?" „Ja; ik geloof, dat u hem niet genoegzaam in bedwang hadt, ko lonel Machin." „Dat kan wel. Hij heeft soms van die woeste buien. Het spijt mij, maar dat zijn van die onge vallen, die, helaas, zo dikwijls op het jachtveld voorkomen!" En toen weer tot Elaine: „Mag ik dat mandje bloemen voor je dragen?" j „Neen, dank u! Dat doe ik lie ver zelf. i Goeden-dag, mr. Graaf. Dank u wel voor uw geleide. V/ij hebben een heerlijke wandeling gemaakt", j Toen Douglas zich nu naar Moss Grange had begeven en het tweetal de andere kant uitging, begon de kolonel kalm: „Ik verkies niet, dat je met hem wandelt, Elaine!" „U verkiést het niet...? Maar ik wel, dat is de zaak!" „Dat mag je niet verkiezen, want ik verbied het je!" „En toch zal het u niets geven, of u mij, dit al verbiedt! Ik mag 'mr. Graaf graag lijden, en hij mij, en ik zal met hem wandelen, waar en wanneer ik dit verkies!" „Dat zal je niet. Ik wil niet, dat mijn aanstaande vrouw over al ronddwaald met iemand an ders!" „Uw aanstaande vrouw? zei u daar? Sedert wanneer bekleed ik die veelbetekenende positie?" „Je bent mijn verloofde, Elaine, dat zal je toch niet ontkennen?" „Ik ontken het ten enemale! Ik heb u toch nooit mijn ja-woord gegeven?" „Dat deed je vader voor je. Je moet en zult met mij trouwen!". „Maar ik denk er niet aan en daarmee uit!" „Wees voorzichtig, dat je mij niet dwarsboomt. Weet wel, dat ik net in mijn macht heb, om je te ontnemen, al de weelde, die je omringt. Ja, je kunt er nu om lachen, maar, het eind kon wel eens de last dragen!" „Het klinkt ook waarlijk tè gek!" spotte zij lichtvaardig. „Die arme kolonel Claude en zijn wraak!" In eens van toon veranderend, ging Machin voort: „Nu, ik herroep hetgeen ik ge zegd heb! Vergeef het mij. Ik wil de niet met je twisten; daarvoor heb ik je te zeer lief. Maar door dat je mij zo driftig maakte, zou je me dingen laten zeggen „U toont uw liefde dan wel op een eigenaardige wijze; vaart op dolzinnige wijze tegen mij uit, om dat ik, bij toeval, onderweg een buurman tegenkom, die een eind- weegs met me samengaat." „Beloof mij enkel, kind, dat je nooit meer met mr. Graaf alleen zult wandelen". „Ik denk er niet aan, zulk een dwaze gelofte af te leggen!" „Hoor nu eens: als je je door die man het hof laat maken; dan wil ik je wel vertellen, dat ik hem doden zal!" „Geen halve maatregel! Toch zou ik het u in geen enkel op zicht aanraden, u zoudt er zelve voor moeten hangen!" „Als ze er achter kwamen, ver geet je er bij te zeggen", sprak hij smalend. Zwijgend liepen ze naast el kaar voort, tot.ze in de hall van Merlyn scheidden. Elaine begaf zich naar haar boudoir; kolonel Machin naar zijn eigen kamer, waar hij in heftige gemoedsaan doening op en neer stapte, voor zich heen prevelend: „Ik zou die kerel wel zó willen neerschieten! En ik zou mij ook geen ogenblik bedenken, als ik wist, dat ik hem raken kon, zon der dat ze mij te pakken kregen! Warrt, om er nu in te lopen, juist nu ik op het punt sta, rijk te wor den, dat zou nu wel heel jam mer zijn! Maar als ik in de ge legenheid kom, dan zal ik ze ze ker niet laten voorbij gaan!" Hij trad aan het venster, tuur de uit in de verte, tot waar hij de spitse gevel zag van Moss Grange en dacht: „Mij dunkt, het zou niet kwaad zijn als ik af en toe eens spieden ging, wat die mr. Graaf zo al uitvoert op zijn heerlijkheid! Al licht kwam ik wat meer van hem te weten! Waarom is hij toch eigenlijk hier gekomen?... Ik haat hem en ik wantrouw hem!" Llit een gesloten laatje nam hij een etuitje, waarin een met zilver gemonteerde revolver lag. „Juist een geschikt instrumentje om iemand uit de weg te ruimen, zonder dat er een haan naar kraait!" De revolver borg hij nu op en belde de butler, om hem een brandy met soda te brengen, wat hem zeker inspireren moest voor de toekomst. Eindelijk ging de gong voor het diner en moest de kolonel zich kleden. Intussen over legde hij: „Dus de volgende week zullen wij het genoegen hebben, mr. Graaf en zijn zuster op The Ab bey te zien! Bij „ons" kan ik ge rust zeggen, want ik beschouw Merlijn Abbey ook als mijn huis. Dat hoogmoedige dat hij over zich heeft kan ik niet uitstaan! En ik geloof, dat Elaine dit juist zozeer in hem bewondert! Maar, als ik kan, zal ik hem toch eens een hak zetten, want ik haat hem met grote haat!" Toen hij even later in de salon kwam, vond hij daar Elaine al, en terwijl zij deed, of er niets tussen hen was voorgevallen, hield zij hem een kaartje voor en zei: „Kijk eens wat ik hier heb?" Hij nam het van haar over en las een uitnodiging voor een ge maskerd bal op Moss Grange. HOOFDSTUK XI. Die volgende morgen spoedde Elaine zich zo gauw ze'kon naar The Riory, met de uitnodigings kaart, want zij wilde allereerst lady Lascelles gaan raadplegen over het costuum, dat zij dragen zou. Zij vond Blanche druk bezig aan het bloemen-schikken; maar ze hadden natuurlijk ook die vo rige avond de invitatie ontvangen en de vriendinnen wilden elkaar graag eens raadplegen. „Ben jij al besloten, wat je dragen zult?" vroeg Elaine. „Neen, nog niet. Me dunkt, Daryl moest maar gaan als torea der en ik dan misschien als Car men. Maar gelukkig hebben we nog vier weken de tijd. En waar in zullen we Jou zien verschijnen, kleintje?" (Wordt vervolgd). Harry zat te luisteren naar eenradio-pro gramma, terwijl zij, z'n eigen blonde zij, hem een kop koffie voor hield. Maar dat elfde huis kamerbeeld, dat er ev:n is, moet weer vervagen, want Harry en de anderen ontkomen liet aan de beleefdheidsplicht om cok de dan seresjes een dronk in te gieten. De Indonesische slow foxen zijn doorgaans in overe nstemming met de geduldige, langiame Oos terse levenswijze, die immer de tijd heeft 'en daarom voor ons Westerlingen behoorlijk langdra dig. Voor de soldaten en dorps bevolking is het ec: ter weer vroeg dag en daarom wordt de menari in onderling o'erleg be ëindigd. Dan komt h t hoogte punt voor het gastvrije kampong volk zelf, n.l. de teg:nprestatie van de gasten. De blik! ;n van de patrouilledragers worde openge maakt en de bewoners krijgen 'n geschenk in tabak en out, twee zeer begeerde artikelen De volgende morgei patrouille weer verder, te mannen zijn al op bij de visserij of op jc de achtergeblevenen doi leton tot buiten het leide. Zindelijke, zed delijke mensen. Dat is die we van hen Hebben Het dorp maakt een m Speciale arbeiders oi de wegen. De vrouw geen zeep, maar met steentje kun je ook boenen. Echtscheiding trouw komen zelden v oud mannetje gaat me want buiten het dorp is gevaarlijke plaats en ons even voorbij helpéi leton komt op de be' Een groot steenblok to uitgestulpte rotskwab smalle pad. Men krijgt alsof dit gevaarte elk het pad zal bedelven nood, het Dajakmannet stevige stok en plaatst trekt de De mees- ladangs, :Ht, maar i ons pe- uitge- d rp e, vrien- le indruk, gekregen, indruk, irperhouden hebben een kali- 'assen en of ont- >or. Een ons mee, ergens 'n zal hij Het pe- ite plek. als 'n over het en gevoel Ogenblik 1 Jaar geen e kapt 'n in stut- d< ar •v IS' li ïgt houding onder het laagste deel van het zeven meter hoge gevaar te. Er staan reeds honderden stok ken op die plaats. Een gebed wordt gepreveld en nu kan het peleton doorgaan. Het hoeft niet meer bang te zijn. Natuurlijk hel pen de stokken, want de rots is nog nooit gevallen? En zou hij eens neerstorten, dan is er na tuurlijk iemand onder door gegaan zonder een stok te plaatsen Zo is het leven van deze mensen. Zo is ook hun levensbeschou wing. Een levensbeschouwing waaraan de beschaafde wereld met zijn grote verstand niet kan tippen, want in. dit land is het vrede en zijn volk is gelukkig. Heeft dat waarde of niet? Dat was de eerste dag, maar het peleton gaat voort. Ook deze jongens voelen zich prettig in dit land. Zij hebben eenvoud en op rechtheid geproefd en het deed hun goed. Vanavond komt er een nieuwe kampong in zicht en ook daar werd het feest. Morgen weer en overmorgen ook en dan weer te rug naar hun bivak, met twee keer zoveel rijst als waarmee ze vertrokken en een hart vol erva ringen om over te schrijven. Naar hen, daar ginds in Nederland ABDOELLAH OF IBN SAOED. Plotseling ziet de hele we reld naar een klein stukje woestijn, een landje met nog niet half zoveel inwoners als Amsterdam. Want de vorst van het kleine Transjordanië, Abdoellah, steekt de hand uit naar Palestina en droomt zich reeds koning van Palestina en Transjordanië. Dat betekent: heerschappij van het Midden- Oosten. Daardoor komt hij rechtstreeks in conflict met de opvattingen van die andere Oosterse potentaat: Ibn Sa- oed, koning van Arabië. Een vorst in z'n hemd Eenmaal, in z'n jeugd, raas de Abdoellah-el-Hoesseini als een dolleman, alleen in een nacht hemd gekleed door de straten van Mekka, naar het paleis van zijn vader. Hij was één der weinigen, ontkomen aan een grote slachting, aan gericht door de fanatieke Wa- habieten, volgelingen van Ibn Saoed, toen nog een onbekend vorstje uit Riaad, een gat van een woestijnstadje, waar nie mand ooit van had gehoord. Abdoellah was ten strijde getrokken, gesteund door de Britten, met een modern uit gerust legertje. Zijn machine geweren zouden die wilde Arabieren wegmaaien alè de zeis het de tarwe doet. Maar terwijl Abdoellah's leger sliep en de mannen bij de mitrail leurs dommelden, kwamen de Bedoeinen van Ibn Saoed als geesten in de nacht en zonder een schot te lossen, met zwaard en dolk, reduceerden ze de trotse krijgsmacht van Abdoellah tot een armzalig hoopje bevende vluchtelingen De herinneringen', die ko ning Abdoellah van Transjor danië aan zijn collega Ibn Saoed heeft, zijn niet van de aangenaamste. Het is niet al leen die nachtelijke tocht die hem dwars zit. Er is meer ge beurd. Abdoellah's vader, de trot se, stijfhoofdige Hoessein, re geerde in Mekka, de pelgrims stad. Hij zoog de pelgrims tot op het been uit en leefde er goed van. Maar de Turken, zijn meesters, eisten zoveel aan belasting op, dat Hoessein zijn kans waarnam en het Turkse juk afschudde, toen in de eerste wereldoorlog de En gelsen de overwinning be haalden op de troepen van de Sultan. Kalief op eigen houtje. Hoessein was een vriend van de Britse geheime dienst, die duistere, mythische figuur de grote Lawrence van Arabië Lawrence ried de Britten Hoessein te steunen. Hoessein werd daardoor nog meer op geblazen en toen de Turken, de Kalief, het nominale gees telijke opperhoofd aller Mos lems, afzetten en het Kalifaat onder aanvoering van Kemal, eenvoudig ophieven, riep hij zichzelf tot Kalief en daarmee tot „hoofd aller gelovigen" uit j Dat gaf een beroering in de Mohammmedaanse wereld. Allereerst werd Hoessein be schouwd als iemand die zich en zijn land aan de Engelsen verkocht had. Voorts ergerde ieder zich aan de meedogen loze wijze waarop de pelgrims te Mekka werden uitgekleed. Moest deze man de hoogste post in de Mohammedaanse wereld bekleden Wie zich het meest erger den, dat waren zijn buren, de Wahabieten. Zij waren stren ge, vrije £ure, grimmige rechtzinnigen, zij beschouw den zichzelf als de ware gelo vigen bij uitstek en achtten het hun plicht, al hun dwa lende geloofsgenoten zo nodig te vuur en te zwaard te be keren van hun verkeerde weg. Ze drongen er bij hun vorst, Ibn Saoed, op aan, dat die verwaande Hoessein uit Mek ka zou gooien en daar de ou de tradities herstellen. Maar Ibn Saoed was voorzichtig. Hij moest de Engelsen niet tegen zich in 't harnas jagen. De tijd, en Hoessein's eigenwijze stijfhoofdigheid, zouden voor hem werken. Hij kreeg gelijk. Hoessein verbruidde het tenslotte zo wel bij zijn bondgenoten als bij zijn eigen onderdanen. Zijn zoons, Abdoellah en Feisal, die door de Engelsen elk in een „eigen" koninkrijkje wa ren gezet, n.l. Transjordanië en Irak, probeerden hem tot rede te brengen. Hij luisterde niet. Toen kwam het oproer. In twaalf met schatten volge laden auto's, met tot de tan den gewapende soldaten op de treeplanken, reden Hoes sein en zijn familie de stad uit naar Djeddah. Hij stierf in_de vrêcmdê op het eiland Cyprus. Ibn Saoed zag toen zijn kans schoon. Zijn troepen re den vooruit, bezetten de stad en daarna kwam hij zelf, ne derig, te voet, in het eenvou dige katoenen pelgrimsge waad, als een gewoon bede vaartganger, naar Mekka, waar hij eerbiedig neerkniel de en de befaamde zwarte steen met zijn lippen aanraak te. Het was geen diplomatie alleen die hem zo deed han delen. Ibn Saoed beschouwde zichzelf als een dienaar Gods en slechts in die kwaliteit redde hij de heilige plaats uit de handen der afvalligen, van Hoessein en zijn geldmakers. Maar Abdoellah vergaf Ibn Saoed nimmer dat hij zijn va der uit zijn rijk had verjaagd. Steeds wachtte hij op zijn kans om de schrandere heer ser van Saoedi-Arabie, die tenslotte de machtigste vorst van het Midden-Oosten werd, de voet dwars te zetten. Al- rijd droomde hij van het ogen blik, waarop weer één der Hoesseini's de kroon van het Oosten zou dragen. Nu ziet hij zijn kans schoon. In Palestina tracht hij te her krijgen, wat zijn geslacht in de Hedjaz verloor. Maar ook hij heeft geleerd. Hij is voor zichtig. Hij moet oppassen, want behalve Ibn Saoed zijn er nog anderen naijverig' op zijn macht. Niet alleen ziet heel de we reld in spanning naar wat in Palestina gebeurt, maar alle belanghebbenden vragen zich tevens af, wie straks de ko ning in dit stalen schaakspel zal blijken.... Ibn Saoed of Abdoellah? DE BOSSCHE ATHLETIEK- KAMPIOENSCHAPPEN EN JULIANA. Voor de 19e maal werden Zon dag deze wedstrijden gehouden. Ook hier bewees de Julianaploeg tot grote dingen in staat te zijn. Vooral de r :cord verbetering van Karei de Folter op de 3000 M. trók aller aandacht. Sinds enige jaren stond dit op 9 min. 55 sec. De Waalwijker bracht het op 9 min. 35.3 sec. Een prestatie die nog te meer opvalt, aangezien de Folter geen behoorlijke tegen stand had en enkel op een voor opgesteld rondenschema moest lo pen. Het was het enige record dat bij de senioren sneuvelde. Verder verdedigde Fr. Kools zijn titel van algemeen persoonlijk Bosch kampioen met succes en prolon geerde hij weer voor een jaar zijn titel. Ook de Julianaploeg 4 x 100 M. estafette, met de lopers L. Schuwer, A. Schuwer, M. v. Beij- nen en Fr. Kools werd kampioen. Tenslotte nog de voornaamste uitslagen: Heren: 100 M. 1 en 2 Fr. Kools en L. Schuwer 11.5 sec. 3000 M. Ie K. de Folter 9 min. 35.3 sec. (nieuw record). Hoogspringen 3e Fr. Kools 1.58 M. Verspringen 2e Fr. Kools 5.79 Meter. 79) Op de dag voor de grote wedstrijd kwamen de aanhangers van Jack Jones, de paardisten, bij elkaar. Ook Pug Malone was van de partij. Hij zou de leiding van de „paardisten" op zich nemen. „Wanneer Jack het teken geeft, beginnen mijn jongens te schie ten", zei Malone. „Satan is goed getraind, zodat dit schieten hem zeker zal aansporen", antwoordde Jones met zijn onaangename lach. „Het is ook nog mogelijk", ver telde Pug Malone nog op fluiste rende toon aan Jones, „dat de eland helemaal niet ter plaatse is op het ogenblik van de wedstrijd, omdat zijn baas niet is terugge keerd". „Dat verwacht ik eigen lijk ook", zei Jones, „maar wij moeten natuurlijk doen of wij daarvan niets weten en hoogst verbaas'd zijn als de eland niet op komt dagen. Ik heb al een kran tenberichtje klaargemaakt voor de pers: „Eland durft niet uitkomen tegen Satan". In het dorp maakten de trouwe aanhangers van O'Connelly zich ongerust over het wegblijven van de beer en zijn twee neven. „Er klopt iets niet!" zei een oude pelsjager. 4 x 100 M. estafette: le Juli ana 47.5 sec. Junioren: 80 M. 2e M. v. Beij- nen 9.7 sec. (tijd beneden 't oude record) 300 M. 2e M. van Beijnen 40.5 sec. (tijd beneden 't oude record). Speerwerpen 3e C. van Kuik 36.09 M. (recordworp). Discuswerpen 2e J. Krielaart 28.93 M. Algemeen persoonlijk kampi oen Fr. Kools. VERLOOFD: BETS OERLEMANS en AD RIJKEN 27 Juli 1948 Sprang-C'apelle Heistraat D 67 Waalwijk Stationsstr. 123 Gelegenheid tot feliciteren Sprang-Capelle Heistraat D 67. 's avonds 7—9 uur. St. Antoniusstraat 1 22 WAALWIJK voor opleiding in het lederen-kleding c.q. lederwarenbedrijf. VAW" Schitterende Nationale Tentoonstelling van Ambachten en Bedrtfren-in-Wcrking „DE ZILV EREN SC HE LP" Tevens Kunstnijverheid Open 10-10. Entree f 1.25 Kinderen f 0.50 Herman It in kefs Variété. Vrijdag Oeteldonksche Carnaval IN DE STAD BOSSCHE WINKELWEEK I Deelname van bekende Athletiekver. uit het Zuiden o.a, door Uw woning, werkplaats, tuin mtubelcr ct een nieuw kleurtje te geven Wij hebben weer de Goede grondverven, lakken en standverven. UW GEREEDSCHAPPEN, zoals kwasten, messen, etc. liggen gereed. Maar bovenal onze raad die steunt op jaren er varing, kost niets maar is onontbeerlijk. DUS ALS VAN OUDS NAAR. (dun en lang) BIJ VUGHTERSTRAAT 25 Tel. 8079 - DEN BOSCH

Echo van het Zuiden | 1948 | | pagina 2