WRAAK OF LIEFDE TWEE OPENLUCHTSPELEN NIEUWS WAALWIJK EN OMGEVING. FEUILLETON „DE GOUDEN KROON". „VORSTIN DES VOLKS". Terry en Berry in DE WITTE ELAND. Hit de wi^do, weKaid. DE VERKEERDE WEG. Jamal Hoesseini, de vice- president van het Arabische Hoge Comité, heeft Zaterdag avond te New-York gezegd dat de mogelijkheid bestond, dat de Arabieren zich tot Moskou zouden wenden, in dien de Ver. Staten de eisen der Zionisten blijven steu nen. Dit is de verkeerde weg, want hoe het er in Russische kringen naar toe gaat, kunt u lezen in het volgende be richt Sovjet-ambassadeur speelde een vreemd soortige rol. Mevr. Kosenkina heeft de politie meegedeeld, dat zij uit een venster van hét sovjet- Russisch consulaat te New- York sprong, nadat de sovjet- Russische ambassadeur, Alex ander Panyoesjkin haar ver zocht had, een verklaring te tekenen, dat zij niet gevan gen gehouden werd, aldus meldt de „New-York Times". Dan hebben het de mannen uit bericht no. 3 slimmer aan de steel gestoken Deelnemers aan Olym pische spelen keren niet terug. Drie leden van de Hon gaarse waterpoloploeg, die aan de Olympische Spelen te Londen Iheeft deelgenomen, hebben geweigerd naar hun land. terug te keren. De Brit se regering heeft hun toege staan zich in Engeland te ves tigen. In sportkringen gelooft hen dat het voorbeeld van de drie Hongaren gevolgd zou kun nen - worden door andere sportlieden van landen achter het ijzeren gordijn, die zich nog in Engeland bevinden. Inmiddels hebben ook twee leden van de Tsjechische ath- letiekploeg toestemming ge vraagd om in 'Engeland te mogen blijven. Ondertussen hebben we weer een nieuw republiekje bij gekregen Republiek Zuid-Korea opgericht. Dezer dagen is de geboorte van de Koreaanse republiek, in het door de Amerikanen bezette deel, een feit gewor den. Tijdens de plechtigheid, die werd bijgewoond door Mac Arthur en de voorzitter van de tijdelijke V.N.-com- missie van de V.N., dr. Roe- fino Loena, werd in Seoel de Koreaanse vlag gehesen. En wat in de wijde wereld in het groot gebeurt, zien we soms in ons land in het klein Roofoverval te Oisterwijk In de nacht van Zaterdag op Zondag is een roofoverval gepleegd op de alleenwonen de madame de Pressigny, die een landhuisje bewoont in de Oisterwijkse bossen. Twee gemaskerde mannen drongen haar huis binnen, bonden haar en brachten haar een snede over het ge zicht toe. Zij namen voor een belangrijk bedrag aan gouden sieraden mede. De politie stelt het onderzoek in. En terwijl de Repoebliek opium smokkelde, terwijl de luchtbrug naar Berlijn bevlo gen werd door talloze vlieg tuigen en terwijl mevr. Ko senkina bang was voor de maatregelen van haar land genoten, werden in Londen de Olympische Spelen geslo ten, die tot schone leuze had den The essential thing in life in not conquering but fighting well. Waar het op aan komt in het leven is niet te overwinnen, maar de goe de strijd te strijden. Brachten allen deze leuze in practijk, dan zouden we berichten van geheel andere aard kunnen melden. In Waalwijk speelt men in het kader der Jubileum-feesten „De Gouden Kroon" en „Een Vorstin des Volks". De rij van feestelijkheden bij gelegenheid van een groot nationaal gebeuren werd te conventioneel; steeds was het allegorische optocht, kinderaubade, bal, taptoe, volksspelen etc. Op zich allemaal heel aantrekkelijke dingen, maar zelfs aan het meest aantrekkelijke raakt men gewoon, en iets waaraan men gewoon raakt, heeft nu meèstal weinig aan trekkelijks. Een andere vorm van feest. Daarom heeft men willen breken met de traditie, niet om de traditie zelf, maar om der wille van de feesten, die van een zo grote betekenis zijn in de geschiedenis van ons vaderland. Eigenlijk is er van een breken met de tra ditie nog geen sprake, in zo verre we nog dezelfde rij openbare gebeurtenissen op het programma vermeld zien bleef gloeien, dat laaiend uit sloeg in ons verzet tegen de Duitsers. Op aardige wijze worden er de ontevreden Nederlandse volksgroepen in uitgebeeld, ontevreden, maar toch door zettend in hun arbeid, waar mee men bruggen bouwde en kolen opdelfde. Half symbolisch, half rea listisch wordt ons de strijd tegen de overmacht van de staan, maar men heeft er iets j Duitsers uitgebeeld, zeer be- Gerangschikt op vier Alk- maarse kaasberries, zijn gis teren op het Paleis Het Loo 750.000 handtekeningen van Nederlandse vrouwen, als persoonlijke gelukwensen aan onze jubilerende Koningin overhandigd. De B-29 superforten, die thans in Engeland en Duits land zijn, vormen de voor hoede van een luchtmacht ter sterkte van ruim 3000 bom menwerpers, die thans in de V. S. met spoed wordt gemo biliseerd. aan toegevoegd, n.l. een twee tal openluchtspelen, waaruit blijkt dat men toch de onvol komenheid van het oude pro gramma voor deze gelegen heid inzag. Op het programma van het Baard wij ks \Comité „Oranje Boven" zien we op 6 Septem ber 's avonds vermeld staan „De Gouden Kroon", een ju- bileumspel, dat gespeeld zal worden op de muzieknis te v.m. Baardwijk. U begrijpt al wel dat het geen spel is van grootse allure, alleen al uit het feit dat het op de nis wordt gespeeld. Neen, het is een pretentieloze uitbeelding van Nederlands jongste ge schiedenis, d.w.z. van de laat ste 50 jaren. Paul Meindert schreef deze jubileum-herdenking voor 't lekentoneel inhet laatste nummer van „de Spelewei". Het spel is niet lang, zoals we zeiden niet groots, maar heel bevattelijk vertelt het ons in kort bestek van de strijd van Nederland tegen het water, hoe wij steeds meer aarde wonnen en hoe in het Nederlandse volk „een staag, doorvretend vuur" scheiden overigens, maar een grotere plaats ruimt de schrij ver in voor de blijdschap die onder ons heerste bij de be vrijding, bij de terugkeer van de Koningin, wier lof men bezingt. Het spel wordt gespeeld on der regie van Jan v. d. Ho ven door spelers en speel sters van „Baardwijks To neel", met medewerking van Mej. Trees Vissch'ers als de- clamatrice en van W. v. d. Mee Jr. als declamator, met medewerking ook van de Harmonie St. Jan en een aan tal figuranten. De muzieknis, waarvan „de rotte plekken" natuurlijk zorgvuldig zullen worden weggewerkt, biedt een uit stekende gelegenheid dit stuk tot zijn recht te doen komen, de accoustiek is er zeer goed en men vindt op 't dan feeste lijk versierde en verlichte plein ongetwijfeld ook bij een grote toeloop nog wel een plaatsje. Laten we hopen dat de blijdschap die op het einde van het spel wordt uitgezon gen en uitgezegd om de be vrijding en de terugkeer van de Koningin, zal overslaan op de aanwezigen, die deze dan uit kunnen vieren in een ge zellig Bal Champêtre. Veel grootser van opzet en veel weidser van opvatting is het spel van de hoofdredac teur van de Tijd, de bekende schrijver Mr. Jan Derks „Vorstin des Volks". Het zou niet verstandig zijn een ver gelijking te trekken tussen dit en het vorige spel. Wij doen dit dan ook niet. Dit spel is de bekroonde in zending op een door de re gering uitgeschreven prijs vraag voor het beste jubi leum-spel. Het werd vooral gekozen om zijn bevattelijk heid ook voor het grote pu bliek, ondanks het feit dat de afgelopen vijftig jaren in symbolische vorm worden weergegeven. Op de inhoud van dit spel komen wij mo gelijk nog in één van onze volgende nummers terug. Laten wij nu volstaan met enkele technische gegevens. Op initiatief van enkele in gezetenen van Waalwijk, die direct contact zochten met de Burgemeester, die er zeer enthousiast over was, wordt dit stuk in Waalwijk ge bracht door het beroepsgezel schap Stichting Nederlands Volkstoneel o.l.v. Ben Groe- neveld. Wij vinden het zeer jammer dat in het program ma van de festiviteiten, dat ons door het Oranje-Comité werd verstrekt en dat wij in ons vorige nummer plaatsten, vermeld stond dat Willem Goossens' Volkstoneel, een gezelschap met een veel min der grote naam, dit spel zou opvoeren. De Stichting Nederlands Volkstoneel geniet een ruime subsidie van de Staat en geeft in heel het land slechts in een twintig-tal plaatsen haar onvoering. Hiervan heeft Waalwijk de première van 't Zuiden. Voor het stuk schreef Ka- rel Mengelberg speciale mu ziek, die door eigen opnamen ook bij de opvoering in Waal wijk wordt uitgevoerd, de décors moeten schitterend zijn, terwijl er een extra ver- lichtings- en geluidsinstalla tie is aangebracht. Ook Waal wij kse spelers en ruiters zui len er aan meedoen als figu ranten. Het stuk wordt gespeeld op het Raadhuisplein. Weinig plaatsei 1500, lezer! Hoe? Wel, op een g te stalen tribune, met een anvullend aantal stoelen. Niis er ge spaard om deze ste open lucht-uitvoering tot iets groots te Er wordt gespe 9 September; rm heel druk zijn, d op de 10e.. Moch nen, dan heeft m maatregelen gene ïn. U ziet het, he moet iets moois worden. jfir? Niets duurder dan een voetbalwedstrijd, 0.75 tot 2.25. kunt U besprekei bij de Waalwijse Waalwijk aken. I op 8 en it het er ook nog het rege- ook zijn ïlangrijke lijzen van plaatsen en kopen >ekhande- laren. Kijkt U maar naar de binnenkort verschijnende af- fiche's en aankondigingen. Daar staat het ook allemaal op. OOK DE KINDEREN. Ja, ook de kinderen krijgen hun deel. Hetzelfde gezel schap speelt voor hen op Woensdag 8 September „De Dappere Jan Klaassen, ook op het Raadhuisplein, ook in de openlucht dus, maar nu onder regie van Nel Knoop, de goede actrice van het ge zelschap, en het werd ge schreven door Richard Flink, ook al geen onbekènde. Laat deze gebeurtenissen de hoogtepunten vormen van grandioze feesten. ZONDAGSD 4ST 22 Augustus ])48. Doktoren Dr. M. H. C. Kfeter Apotheek Nijma NED. HERV. LERK WAALWI I. Zondag 22 Au. 1948: 10 uur: Ds. van Selder. ONTSLAG ÏEV AAGD. De heer J. Thijssi, adminis trateur der Nijverheit school voor Waalwijk en Omst ken, heeft eervol ontslag gevra; |d uit dez< functie, omdat de we izaamheden daaraan verbonden, fodanig zijn toegenomen, dat de betrekking niet langer als nevei unctie kan worden waargenomei Dr. HERMANS JAAR DOCENT Dr. J. L. Hermans, de bekende docent in Geschiededp aan de R.K. Leergangen tei Tilburg en leraar in 't zelfde i ik aan de R.K.H.B.S. alhier, zal op 1 Sept. a.s. 25 jaar aan de Leergangen verbonden zijn. Op Zaterdag 11 September zal in Tilburg de huldiging plaats hebben van deze leraar, die om VAN DE ECHO VAN HET ZUIDEN Naar het Engels. 17) Zodra Douglas haar had ge sproken van zijn plan om een gemaskerd bal te geven, had Mrs. Wynne al geweten, wat zij dragen zou: ze zou name lijk verschijnen in het cos- tuum van Meg Merrelies, de vurige, half-waanzinnige Zi geunerin uit „Walter Scott's Guy Mannering", een type, dat zij dan al bijzonder goed zou weten weer te geven en waardoor zij in de gelegen heid zou zijn, allerlei voor spellingen uit te spreken, in verband met occulte ver schijnselen. Het costuum van de gast heer was volstrekt geen ge heim gebleven: zelf had hij 't immers aan Elaine verteld en Mrs. Wynne had het ook aan menigeen toevertrouwd, dat Mr. Graaf als Provencaals troubadour zou verschijnen, met zijn mandoline over de schouder. En Douglas had er wel reden voor dat hij zijn maskerade zo bekend wilde hebben. Eén ding, in verband met het cos tuum, had hij echter zorgvul dig geheim gehouden; dit wisten alleen degenen die deelnamen aan de opvoering van het drama. Reuben was door zijn heer naar Parijs gestuurd om zich daar een troubadourspak te laten maken door een bal- masqué-costumière van naam. En het vreemde van het ge val was, dat Reuben order had gegeven voor twee pak ken, die tot in de kleinste bij zonderheden gelijk moesten zijn. Hij was dus weergekeerd met kleding voor twee trou- badeurs. Even voordat het bal begin nen zou stond de heer des huizes aan H&t venster van zijn zitkamer, waar niemand dan Reuben mocht binnen komen en.keek in de tuin van Moss Grange. De lichtjes wa ren zo juist ontstoken en het geheel bood een betoverende aanblik. Het bal zou niet be ginnen voor tien uur. Douglas zelf was ook kant en klaar; het masker had hij in de hand. Het costuum van de tweede troubadour lag op een bank, waar Reuben het juist had neergelegd en waar hij nu ook het grove boeren pak naast legde, dat zijn heer al bij twee vorige gelegen heden had gedragen. Douglas wendde zich nu van het venster tot zijn oude getrouwe, en vroeg: „Dus je bent volkomen op de hoogte van hetgeen je al zo te doen zult hebben, Reu ben?" „Daar kunt u van op aan, sir". „Bedenk wel, dat je zeer op je hoede zult moeten zijn! Een gunstige beschikking van het lot is het althans, dat je juist van mijn lengte en ge stalte bent. Niemand zal enig onderscheid opmerken tussen de eigenlijke troubadour en de on-eigenlijke, als hij de plaats van de ander in de bal zaal heeft ingenomen. En nu geloof ik dat het tijd voor mij is om naar beneden te gaan". „Ja, sir; het is op slag van tienen". Twee minuten later liep er een troubadour door de grote balzaal op Moss Grange naar de oranjerie, waar hij zich in een gemakkelijke stoel vlijde. Geen van de gasten verwacht te dat hij ontvangen zou worden door de gastheer. Op de balboekjes, die aan het be- gi van de zaal werden uitge reikt stond, dat deze vorm voor de gelegenheid achter wege zou blijven, daar im mers ook allen incognito wa ren. En zo zwermden de gasten aan, gekleed in alle mogelij ke costuums, romantisch, his torisch of fantastisch. HOOFDSTUK XX. Om tien uur kondigde een luide fanfare van zilveren trompetten de opening aan van het gemaskerd bal op Moss Grange. De troubadour in de oranje rie wachtte tot het orkest de eerste maten speelde van een bekende en geliefde wals en begaf zich toen onder de dan sende paren, vertrouwende op zijn intuïtie die hem wel het jonge meisje zou helpen vin den, dat hij zocht. En niet zo lang duurde het ook, of hij ontdekte een schone Titania aan de andere kant van de zaal, die danste met een vuur rode Mephistoles, waarin de troubadour onmiddellijk de gedaante herkende van kolo nel Machin. Met bitterheid dacht Dou glas dat er zeker geen cos tuum was, beter in overeen stemming met het karakter van de drager. Maar die scho ne Elfen koningin dat kon niemand anders zijn dan Elai ne! Toen de wals was afgelopen trad de troubadour op Titania toe, boog voor haar en vroeg haar om de eer van de vol gende dans. Hij geleidde haar weg en onder het gaan begon zij: „Die kleding staat u zeer goed, troubadour!" Titania is, volgens de sage, de koningin der Elfen; haar gemaal was Oberon. „Het doet mij genoegen dat ze in uw smaak valt. Uw feeëngewaad gaat alle lof te boven! Is het uw eigen idee geweest?" „Neen; lady Lascelles heeft het bedacht." „Nu, dan komt haar alle eer toe! Het spijt mij haast, dat ik niet geweten heb wat u dragen zoudt". „Waarom?" „Wel, dan zou ik zeker in verzoeking zijn gekomen, mij als Oberon te verkleden; dan pasten we beter bij elkaar. Ik zie u liever zó. Bovendien, Oberon en Titania waren het immers niet eens in „Mid- sumer's Night Dream?" „Ja, ze waren wel enigszins verdeeld, maar die twist was toch weer gauw bijgelegd". „Veel liever zou ik in het geheel geen twist met u heb ben. Wij zijn immers nu zul ke goede vrienden?" „Ja, zoals u zegt: nü; maar toch zal dat niet zo blijven, na wat ik u vanavond te ver tellen heb!" „Wat zal ik blij zijn als die mededeling achter de rug is! En toch kunt u er van op aan dat, wat u mij ook te vertel len hebt, dat in het geheel niet van invloed zal zijn op onze vriendschap". „Als u de geschiedenis ge hoord hebt, dan zult u dat wel anders menen!" „Vertelt u ze dan nü?" „Neen; laat ik tenminste dat noodlottige ogenblik tot het laatst toe uitstellen. Boven dien: u hebt nog niet gedanst met mij, Titania. Geef u mij deze dans en nog een, als dit niet te véél gevraagd is". „Ik geef ze u alle, maar la ten wij ons nu gauw onder de dansende paren mengen en niet langer onze tijd zo som ber verpraten over hetgeen toch niet zal plaats hebben. n prettige, wiize van (Wordt vervolgd). z'n grote kennis en maar wetenschaDoelii doceren door z'n leejpingen zeer hoog geschat wordt, BIOSCOOPPROGRAMMA. Musis Sacrum. Van Vrijdag t.m. N aandag zal de roep „Houdt de <§ief", dan in het Engels, ir klinken. Zo heet ook de film, waarin een stel jonge is een ben de op het spoor korae en op hun eigen originele manier de gang sters ontmaskeren, hoofdrollen na wordi zakelijke bezetting gevormd door een groep Londense kinderen die in de havenwijken en riolen hun strijd tegen de misdaad strijden. Luxor- Puccini's Opera „lia Bohème" vormt de achtergrond van de film „De betovering om la Bohème", een liefdesgeschiedenis in een mi lieu van Bohémiens met veel vro lijke momenten, maar ook met 'n diepe tragiek door het lot van de mooie Denise, dat veel overeen komst vertoont met dat van Mimi uit de Opera. Haar. liefde was zonder uitzicht, maar niet minder groot. Bevalt U de film niet, dan is er altijd nog goede muziek. POSTDUIVENVERENIGING „DE POSTDUIF". Zondag hield bovengenoemde vereniging een wedvlucht vanuit St. Quentin (Fr.). Afstand 274 K.M., wind N.O., los 7.15 u. De eerste duif vloog met een gemid delde snelheid van 1489.61 meter per m. en bereikte het hok om 10.12.13 uur. De uitslag was als volgt: A. Stokwielde'r 1J. Tensen 2; H. Strijk 3; M. Verhulst 4, 9; Jac. Verhoofstad 5, 31, 39, 67, 71; H. Pullens 6; G. Kooijraans 7, 11, 25, 29; A. Timmermans 8, 12, 19, 43, 66; Colijn 10. 79; D. Treffers 13; Jos van Bladel 14, 72; A. v. Spijk 15; Jan van Bladel 16, 32, 33, 49: Th. de Ronde 17, 37, 51, 74; A. Schuwer 18, 40, 82, 84: M. v. d. Griendt 20, 41, 63: C. Kamp 21, 50, 55; L. Mulder 22, 54; Jac. v. Engelen 23; L. van Dongen 24, 60: C. Verhulst 26, 35, 75; Th. Groeneveld 27, 58, 76; D. v. d. Boomgaard 28, 56, 59; C. van Bijnen 30: Th. Duive- kam 34W. Damen 36: Th. Maas 38; W. Duquesnoij 42; P. van Helvoirt le Zeine 44, 48, 65; W. Herman 45: G. van Helvoirt 46, 61, 73, 80; A. Hensen 47,64, 81, 85; Couwenberg 52, 62; H. Lombarts 53; Jos Pas 57; A. van Ham 68; P. Timmermans 69; B. v. d. Pennen 70; M. Leijtens 77, 78; Fr. v. Delft 83. Jos v. Bladel le overduif. Zondag inmanden voor wed vlucht Noyon van half 8 tot half negen. JUBILEUM-CLUBMATCH. (Vervolg) Barsois. Boven 18 maanden. Reuen. Mevrouw Wijffels, Waspik. „Aless v. Vredewold". 2 U. Teven. Mevrouw Wijffels, Waspik. „Chitta van Marcolid". 2 Z.G. Belg. Herders, Mechelaar. Beneden 18 maanden. Reuen. A. Verhoeven, Waalwijk. „Frits". 1 Z.G. C. van Mierlo, Waalwijk. „Nero". 2 G. Boven 18 maanden. Teven, r. war» Mierlo, Waalwijk. „Herta". 1 G. Bouviers. Boven 18 maanden. Reuen. A. Verhoeven, Waalwijk. „Arnoudus v. h. Valkenfort". 2 Z. G. Teven. J. Vorstenbosch, 's-Bosch. „Kamp. Bea v. Wakershof". 1 U. Boxers. Boven 18 maanden. Reuen. J. Brokken, Tilburg. „Heracles v. Haus Germania". 1 Z.G. Chow Chows. Boven 18 maanden. Reuen. Wed. J. van Dongen, Sprang. „Caros van Nuatak". 1 Z.G. M Adriaansen, Waalwijk. „Raska2 Z.G. Cocker Spaniels. Boven 18 maanden. Reuen. B. Weijers, Waalwijk. „Barto van de Pelsjager". 1 Z.G. P. J. Stoop, Geertruidenberg. 3 G. Dashonden. Beneden 18 maanden. Reu. A. Stevens, Dussen. „Sicky van VACANTIE-DAGEN. De vacantiedagen in ons be drijf (drukkerij en courant) zijn dit jaar vastgesteld als volgt: 19, 20 en 21 Augustus. Drukwerk-opgaven, adverten ties en berichten kunnen gedepo neerd worden in de brievenbus van onze kantoren. Grotestraat 205, Waalwijk. Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen. De Echo van het Zuiden. Cadettenhonk1 Z.G. Teef. A. Stevens, Dussen. „Gentle- mens-Catarina". 1 Z.G. Doberman-Pincher. Boven 18 maanden. Teef. Corn. v. Gorp Tilburg. „Kamp. Hertogin Arlema van Stonyhurst" 1 U. Duitse dwergpinchers. Boven 18 maanden. Teven. C. J. Smulders, Tilburg. „Miè- neke van Adelheim". 2 U. Nelly Moonen, Waalwijk. „Monckie". 6 Z.G. Duitse Herdershonden. Beneden 18 maanden. Reuen. C. van Hoek, Vught, „Klodo v. d. Galgenwiel". 2 G. Teven. J. Sebregts, Waalwijk. „Judil v. d. Galgenwiel". 2 G. H. de Bresser, Vught. „Irena v. d. Galgenwiel". 5 G. Boven 18 maanden. Reuen. H. de Keizer, Arkel. „Ingo v. Lingestroom". 2 U. C. van Hoek, Vught. „Arno von Polderzicht". 1 U. Teven. H. de Bresser, Vught. „Buche vom Greifenwald". 5 Z.G. L. Moonen, Waalwijk. „Heidie v. h. Keizersbosch". 3 Z.G. J. Kools, Waalwijk. „Berta van Polderzicht". 1 Z.G. H. Vrinten, Kaatsheuvel. „Fes- ta". 4 Z.G. Ruwharige foxterrier. Boven IS maanden. Reu. L. Lelie, Arkel. „Robbinus". 1 Z.G. Greyhond. C. Manders, Waalwijk. „Boy". 1 U. Hollandse Herdershonden. Beneden 18 maanden. Reu. Ant. Clement, Bergenopzoom. „Leo". 0. A. Steenbergen, Waalwijk. „Bart". 1 G. Boven 18 maanden. Reu. Th. Kleingeld, Kaatsheuvel. „Arno v. h. Uilenbosch". 1 Z.G. Teven. J. Swinkels, Waalwijk. „Cora" 2 G. M. Mulder, 's-Bosch. „Herta". 4 G. Keeshonden. Boven 18 maanden. Teef. G. Pijnenburg, Drunen. „Son- ja". Schnauzers. Beneden 18 maanden. Teef. N. G. 'Scholten, Waalwijk. „Eccalda". 1 Z.G. Boven 18 maanden. Teef. C. P. Philipsen, Tilburg. „Alisson van Parenhof". 1 U. Whippets. Boven 18 maanden. Reu. A. Bakkers, Waalwijk. „Hero van den IJpelaar". 1 Z.G. ELSHOUT. Algemene ledenvergadering der K.A.B. op Zondag 22 Augustus. A.s. Zondag 22 Aug. na de Hoogmis is er een algemene le denvergadering belegd voor de leden der K.A.B. afd. Elshout. Het heengaan van de heer C. Verhoeven naar elders heeft tot gevolg dat een nieuw bestuurslid en ook een nieuwe voorzitter ge kozen moet worden. Het is voor de leden van belang deze verga dering bij te wonen en aan di verkiezing deel te nemen. Hier kan men zelf zijn keuze bepalen en behoeft men nadien, indien men deze vergadering niet be zoekt, niet meer te zeggen: dit of dat had anders moeten zijn. Verder zal afscheid genomen worden van de scheidende voor zitter. Tafelkeuring. Tafelkeuring, gehouden te Els- hout op Zaterdag 14 Mei door de Pluimvee- en Konijnenfokvereni- ging „Elshout en Omstreken". Van de ingezonden jonge die ren kregen verschillende goede bekroningen. De Elshoutse konij nenfokkers hadden zelfs nog Z.G. voor bekroningen. Ook de fok kers buiten Elshout kregen nog Z.G. als bekroning. Een bewijs dat de konijnensport weer opleeft en weer op weeg is om goede die ren te fokken. Als keurmeester fungeerde de heer Boers uit Tilburg. O. L. Vrouwe Schuts. Zondag j.l. nam de O. L. Vr. Schuts deel aan de Gildedag, uit geschreven door St. Barbara te Oisterwijk. 's Morgens werd om ca. 10 uur de reis aanvaard en werd te Oisterwijk deelgenomen aan de luisterrijke optocht, die door de straten trok en opmarcheerde naar het schietterrein. De goede schut ters konden 't voor de slechte nier goed maken bij het korpsschieten. Voor de personele prijzen heeft Elshout zich nog lang en hard nekkig verdedigd. Het mocht echter niet gelukken om een prijs te bemachtigen. Ook de kampi oenskansen werden lang bestre den, maar ook hier had men geen geluk. Zondag 29 Augustus zal, naar bekend is, worden deelgenomen aan de Gildédag te Berkel. Beste beentje voor en de eierschutters kunnen dan misschien wel 'n prijs meebrengen. VLIJMEN. Bij 't afscheid van de ZeerEerw. Heer Pastoor J. Werneri. Vrijdag 1.1. hebben wij gelezen in de St. Jansklokken dat Pastoor Werneri benoemd is tot rector te Sijtaart. Tien jaren lang heeft hij aan het hoofd gestaan van de pa rochie, waaraan Tiij reeds 6 jaar als kapelaan verbonden was. In die laatste 10 jaren is er heel wat in Vlijmen gebeurd. De oorlog, begonnen in Mei 1940, met daar opvolgend de moeilijke jaren der bezetting, waarin van de priesters vooral in de grotere plaatsen een grote waakzaamheid en voorzich tigheid gevraagd werd. De pas-» torie, al zwaar beschadigd door granaatvuur, viel na de bevrijding als slachtoffer van een V 1. De kerk werd onbruikbaar en zo doende moest pastoor Werneri kerk en pastorie verplaatsen. Korten tijd later kon pastoor Werneri een huis betrekken dat als noodpastorie werd ingericht. Intussen waren reeds de herstel werkzaamheden aan de kerk be- gonnèn. De planken voor de ra- verdwenen langzamerhand om plaats te maken voor mooi glas, terwijl een prachtige ge luidsinstallatie het mogelijk maakt om in het gehele kerkgebouw de priester op het altaar en op de preekstoel te horen. Als goed priester ging hij de parochianen voor in gebed en godsvrucht en die hem gekend hebben, zullen moeten getuigen dat pastoor Werneri door zijn ijveren voor de luister van de eredienst en door zijn persoonlijk leven een voorbeeld voor allen geweest is. Nog is het herstel der kerk niet voltooid, maar de taak van zijn opvolger is daardoor aanzienlijk vergemakkelijkt. Moge het pas toor Werneri gegeven zijn ook nog vele jaren in zijn nieuwe werkkring zijn ambt als priester uit te oefenen. „Wij naderen al, trouwe Wolk, wij zijn er zo" zei oom Bear, toen de trein te Dawson stopte. Kreunend wrong O'Connelly zijn geweldige gestalte onder de stangen uit. Terry en Berry wa ren al op het perron gesprongen. „Kom knapen!" riep oom Bear, „Wolk wacht, draal niet!" en hij schoof met een sneltreinvaart door de controle. De controleur van het station Dawson, die oom Bear natuurlijk goed kende, be greep niet welke duivel er in de zo rustige postchef van Dawson gevaren was. „Bear O'Connelly borrelt van de zenuwen", riep hij tegen zijn vriend, de conducteur. Nu pas zag de conducteur dat de machinist toch niet zo gek was geweest als hij had gedacht. „De verklaring komt morgen!" riep oom Bear nog en hij was al in de straten van Dawson ver dwenen. HEUSDEN. Tot ouderling in de Ned. Herv. Kerk is bevestigd dhr. G. Verweij. Bij de landbouwer J. v. d. Staak te Oudheusden staat een appelboom voor de tweede maal dit jaar 1° bloei. Een zeldzaam voorkomende gebeurtenis. Tijdens de feestweek van 31 Aug. t.m. 6 Sept. a.s. zal in sa menwerking en overleg met de Oranjevereniging door de geza menlijke middenstandsverenigingen een etalageversiering en -wed strijd worden georganiseerd. Openbare vergadering van de raad der gemeente Heusden op Vrijdag 20 Aug. 1948 des avonds 8 uur. Agenda: 1. Opening. 2. Vaststelling notulen verga dering 16 Juli j.l. 3. Mededeling ingek. stukken. 4. Aanbieding gemeenterekening en rekening Vleeskeuringsbedrijf, beiden over 1947. 5. Verzoek van C. J. v. Dies- sen om tegemoetkoming ex art. 13 der L. O. wet 1920. 6. Wijziging begroting Burger lijk Armbestuur Herpt 1947. 7. Wijziging begroting Gods huizen Heusden 1948. 8. Aanbieding rekening Gods huizen Heusden 1947. 9. Verzoek om subsidie van: a. Het Provinciaal Genoot schap van Kunsten en Weten schappen in Noordbrabant. b. Stichting Moederheil Breda. 10. Verzoek van Ons Middel baar Onderwijs in Noordbrabant om de subsidie ten behoeve van de R.K. Lycea te Den Bosch voor 1948 en volgende jaren te hand haven op 150.'— per jaar en per leerling. 11Verzoek R.K. Kerkbestuur om beschikbaarstelling grond voor de bouw van nieuwe kerk. 12. Verzoek R.K. Schoolbestuur om beschikbaarstelling gelden: a. Voor aanschaffing nieuwe schoolmeubelen voor Bijz. Meis jesschool. b. Aanschaffing inventaris 7e en 8e leerjaar. 13. Verordening regelende te gemoetkoming in de vervoerkos ten van schoolgaande kinderen. 14. Voorstel van B. en W. in zake bebouwing verlengde Noor dersingel. 15. Voorstel van B. en W. tot stichting Woningbedrijf. 16. Sluiting. HAARSTEEG. Haarsteeg heeft op waardige wijze feest gevierd ter gelegenheid van het 40-jarig priesterjubilé van de parochieherder, de ZeerEerw. Heer Pastoor Serrarens. Langs pastorie- en kerkpad was een stemmige versiering aan gebracht van groen en bloemen, terwijl aan de ingang van 't mooie kerkplein een keurige erepoort prijkte. Uit honderden huizen wapperde de driekleur met wim pel en het kerkgebouw zelf was van binnen in een zee van bloe men en licht en draperieën her schapen. Des morgens werd door zeer vele parochianen ter H. Tafel ge naderd tot intentie van de jubila ris. De plechtige H. Mis van 10 uur werd door de feesteling zelf opgedragen met pontificale assis tentie van het Hoogwaardig Heer van de Abdij van Berne uit Hees- wijk. De onderscheidelijke bedie ningen werden verricht door he ren geestelijken, die te gast wa ren. De ZeerEerw. heer Versteeg pastoor te Elshout, hield de feest- predicatie. In een sobere, doch goed doorwerkte rede schilderde hij de betekenis van de priester memoreerde hij het vele dat de jubilaris in de nog maar korte jaren, dat hij in de parochie van Haarsteeg werkzaam was, reeds tot stand had weten te brengen. Hij belichtte vooral zijn onver moeibare ijver voor de eredienst en de luister van Gods huis. De H. Mis werd door de gelo vigen gezamenlijk gezongen. Na afloop bracht het zangkoor nog een cantate ten gehore. Direct daarop had de huldiging plaats onder de erepoort, ingezet door een opgewekte mars van de harmonie St. Cecilia, die als steeds haar medewerking verleen de. Namens de parochianen sprak de heer G. Kleijn, oud-hoofd der school, 't Hoogwaardig heer en de de feestvierende herder voor al werd dank gebracht en hulde aan de feeetvierende herder voor al hetgeen hij met zo grote toewij ding en warme liefde in het be lang van allen heeft gedaan en werden hem nog vele jaren van vruchtbaar werken toegewenst. Een feestgave werd de zicht baar ontroerde herder onder cou vert aangeboden. De woorden van dank en erkentelijkheid, die de jubilaris daarna tot de dichte schare van toehoorders richtte, kwamen dan ook recht uit het hart, doch brachten alle roem en eer terug op Hem, Wiens plaats hij onder de mensen innam. Her innerend aan het Evangelie van die morgen, hoopte hij vurig dat allen steeds meer doordrongen zouden worden van de geheime nissen des geloofs. Als hierna nog het Feestlied was gezongen, was de plechtig heid ofgelopen. Om 3 uur had een plechtig Lof plaats, waarbij de kerk weer tot de laatste plaats was bezet. Na afloop hiervan zongen het Mannenkoor Vriendenkring en 't Dameskoor Levensvreugd onder kundige leiding een tweetal can tates, terwijl tot slot onder de erepoort buiten nog een huldiging plaats had door de verschillende verenigingen, vooral de muziek gezelschappen. St. Cecilia had weer pittige muziek, terwijl 't Gemengd Koor enige liederen ten gehore bracht. Door de woordvoerder, de heer A. v. Beusden, werd de feesteling kernachtig toegesproken. De misdienaars hadden ook nog een mooi cadeau aan te bieden. In zijn dankwoord voor al de huldeblijken en giften, wees de jubilaris o.a. op de schoonheid en de ware inhoud van muziek en zang, hoe men die moet zien als de echo van de bestendige blijd schap, die de christen immer in zich dient mee te dragen. Na nog een gezamenlijk feest lied was de plechtigheid afgelo pen en gingen allen zeer voldaan huiswaarts. Rest ons nog te vermelden dat de receptie in het parochiehuis zeer druk bezocht werd, waarbij we o.a. ook Burgemeester v. Hout met echtgenote en vele notabelen opmerkten. RAAMSDONK(DORP). Een ei. Er is verschil tussen een ei en een ei, dat bleek dezer dagen bij de landbouwer J. de Bont. Die raapte maar liefst een ei van 125 gram. Als we aannemen dat er normaal genomen 18 in een kg. gaan, dan gaan er maar 8 van 125 gram in. Er is dus wel ver schil tussen een ei en een ei. Stro verbrand. Woensdagavond zijn in de polder (Noordeinde) twee schelf ten stro een prooi der vlammen geworden. De eigenaars waren G. Knaap en P. Boons.

Echo van het Zuiden | 1948 | | pagina 2