Middenstandsdiploma. SLECHTE TANDEh NIEUWS UIT WAALWIJK EN OMGEVING Amerikaanse Transparant Tanden Examen in 1949 w.s.c. flinke zelfstandige DIENSTBODE NEDERL. STAATSLOTERIJ. CollectriceJ. VAN DOOREN De ONDERLINGE LEVENSVERZEKERING MAATSCHAPPIJ ,,'s-GRAVENHAGE" Zee straat 70-72 te 's-Gravenhage, deelt mede, dat hun vertegenwoordiger, de heer L. A. VAN DRIEL, VVesteinde 18 te Waalwijk per 1 Sept. a.s. is benoemd tot INSPECTEUR van Westelijk N.Br. en Zeeland. Zijn opvolger voor Waalwijk e.o. is P.CLERX, Laageinde 121, Waalwijk J. J. A. VAN DRUNEN DINSDAG 7 SEPTEMBER 1948. LOSSE NUMMERS 10 CENT. 71e JAARGANG No. 72 Waalwijksche en Langstraatsche Courant verschijnt Dinsdag e» Donderdag TOalhom, J^Cotiingiti Juliana Prinses Juliana's Oorlogsjaren. De leiding was als vanouds weer in uitstekende handen van de heer Möring. Thans zijn reeds plannen gemaakt om te komen tot oprichting van een definitieve reisvereniging en is 't plan om 't volgende jaar minstens twee da gen op reis te gaan. Zo moet 't gaan jongens, de oude R.W.B.-geest is er weer. Laat 't zo blijven. De laatste vrije Zondag die nog rest, voordat onze Oranje-Zwar ten zich weer in de competitie van de 2e klas moeten gaan me ten, zal nog worden benut voor het spelen van een vriendschappe lijke wedstrijd tegen Vrienden schaar in Culemborg. Al is het voorprogramma van W.S.C. wellicht van eenvoudigen aard geweest, in ieder geval kun nen zij terugzien op uitermate sportieve en gezellige wedstrijden waarin diverse jongens de vuur proef hebben moeten doorstaan. Het winnen van de wisselprijs, de zilveren St. Maartenstoren ;n het tournooi van Zaltbommel ge tuigt wel van het doorzettingsver mogen van de spelers. Vooral de laatste Zondag, toen twee wed strijden practisch achtereen ge speeld moesten worden tegen S.E.T., de nieuwe 2e klasser uit Tilburg en L.S.V., de sterke 3e klasser ui Leerdam, welke wed strijden echter beide in overwin ningen werden omgezet. De faam van Vriendenschaar waarborgt ons dus voor a.s. Zon dag weer een faire sportdag, een laatste training voor de zware periode, die Oranje-Zwart zal in gaan. JULIANA-TOURNOOI. Ook op de tweede Zaterdag van dit tournooi hadden de wedstrijden een zeer span nend verloop. De uitslagen zijn: SprangSprangse Boys 1—1 (Sprang won met straf schoppen). Good Luck—RKDVC 2—0 Voor de demi-finale, te spe len op Zaterdag 11 Septem ber a.s., plaatsen zich: Wit- Zwart, Berkdijk, Sprang en Good-Luck. ZONDAGSDIENST 5 September 1948. Doktoren Dr. P. J. A. Lenglet Apotheek Nijman NED. HERV. KERK WAALWIJK. Zondag 5 September: 10 uur: Ds. Knottnerus. ERELID. Het was voor de heer Willem v. d. Lee 'n ware verrassing toen de harmonie „St. Crispijn" na af loop van de serenade bij het gouden echtpaar Schoondermark, daaraan nog een extra wandeling naar de Putstraat vastkoppelde en öok hem een serenade bracht. De voorzitter, de heer Fr. Smolders, sprak de heer v. d. Lee in hartelijke bewoordingen toe. Hij was als tamboer eenmaal de roem van St. Crispijn, aldus spr., en zijn roem leeft voort onder de tegenwoordige tamboers, die door hem zijn opgeleid. Nu de heer v. d. Lee door z'n lange ziekte niet in staat is een werkzaam aandeel te hebben in de verrichtingen van St. Crispijn, heeft het bestuur ge meend hem op deze gedenkwaar dige dag te moeten benoemen als ere-lid van de vereniging. De heer v. d. Lee sprak enige dankwoorden, waarna de harmo nie, na nog een pittige mars, haar weg naar het verenigingslokaal vervolgde. FOKVEE-DAG. De Langstraatse fokvee-dag te Waalwijk op 16 September a.s. zal gehouden worden op een prachtig gelegen stuk op 't oude tentoonstellingster rein, welwillend beschikbaar gesteld door de heren Tim mermans. De inschrijvingen lopen reeds over de 200 stuks en talrijke medailles uit verschil lende plaatsen van de Lang straat werden beschikbaar gesteld. Tot dusverre kwamen in schrijvingen uit Raamsdonks- veer, Raamsdonk, Waspik, Kaatsheuvel, v.m. Besoijen, Waalwijk, v.m. Baardwijk, Drunen, Elshout, Oud-Heus- den en meerdere worden nog verwacht. EEN GOUDEN BRUILOFT. Op 31 Augustus, toen heel Nederland feest vierde, was het in de le Zeine dubbel feest! Het was die dag 50 ja ren geleden dat het echtpaar H. Schoondermark-Groene- veld in het huwelijk traden- Veel is er veranderd in die vijftig jaren en veel hebben deze twee mensen meege maakt; toch zijn zij nog kras en flink, toch deden zij nog mee bij het feest en waren zij blij dat alles zo goed was verlopen. En dat was het ook. Het ijverige comité, onder voor zitterschap van de heer Dek kers, heeft eer van zijn werk. Enige tijd geleden is men eigenlijk al met de feesten begonnen. Toen kwam Willy Vervoort in Thalia en Kees de Lange in de Lindenboom voor de buurtbewoners, alle maal ter ere van deze gou den bruiloft. En ook de dag zelf was mooi. Een prachtige versie ring had men in de le Zeine voor de woning van de feeste lingen aangebracht. Om half twaalf kwam de harmonie St. Crispijn een serenade bren gen, waarbij de voorzitter, de heer Smolders, het echtpaar hartelijk toesprak. Dan was er om twaalf uur een zeer druk bezochte recep tie, waar de burgemeester was en een afvaardiging van de kerkeraad en nog heel veel andere vrienden en kennissen Dan was de huldiging van de buurt. Bruidjes zongen 't echtpaar toe en de heer Dek kers bood het geschenk van de buurt een couvert en een bloemenmand, onder toepas selijke woorden aan. De verdere dag heeft men doorgebracht in familiekring met het bestuur van de buurt. Het moet heel gezellig ge weest zijn. We mogen ook niet ver geten te zeggen dat er heel veel bloemen waren binnen gebracht, met hele karren te gelijk. Zo heeft dit echtpaar met zijn 10 kinderen en 38 klein kinderen de dag van hun 50- jarig huwelijk gevierd. Maar nog is het niet afge lopen, want op Zaterdag 11 September is er nog een feest voor de buurt in café de Lin denboom, waar het gezelschap v. Engelen hen allen zal ver maken, als een waardig slot van een feest, dat werkelijk de moeite waard was. GEVONDEN EN VERLOREN Gevonden: dubbeltjes-arm band, actetas, bankbiljet, por- temonnaie met inhoud, kilo- gram-gewicht, rozenkrans, broche, zadeldek, hoedje. Verloren: portemonnaies met inhoud, bril in étui en een witte regenjas. BIOSCOOP PROGRAMMA. Musis Sacrum. Van Vrijdag t.m. Zondag wordt hier vertoond de film „Veertig Duizend Ruiters", de spannende avonturen van de Australische lichte cavalerie, die in de Afrikaanse woestij nen van 1914'18 strijd lever den tegen de Duitsers. Deze avonturen zijn echter de ach tergrond voor de liefdesge schiedenis van één van de ruiters met een als jongen vermomd meisje. Samen vechten en trouwen zij ten slotte. „Gevaarlijk Spel" die Dins dag en Vrijdag wordt ver toond, is een vlotte film, een romantisch blijspel met tem po en spanning, gespeeld door Poolse toneelspelers, die op hun manier de strijd aanbin den tegen de Duitse over heersers. JUBILEUM-INSIGNES FONDS KANKER BESTRIJDING. De verkoop van insignes, waarvan wij melding maak ten in ons vorig nummer, ondervindt enige vertraging in verband met de te geringe aanvoer tengevolge van de overweldigende vraag. Heden wordt opnieuw een zending jubileum-insignes verwacht, welke verkrijgbaar zijn aan dezelfde adressen als in een vorig persbericht wer den vermeld. DE JONGSTE GEGEVENS OVER HET OPENLUCHTSPEL. Hoewel we veronderstellen dat iedereen nu wel op de hoogte is van de grote gebeur tenis die ons in Waalwijk te wachten staat, lijkt het ons gewenst nog enkele interes sante mededelingen te doen omtrent dit prachtige spel. Onze grote bladen waren vol lof over de eerste opvoe ringen in Utrecht en Hilver sum. „De Tijd" schreef bev.: „Een stuk dat spreekt tot het hart", De Gooi- en Eemlan- der (Hilversum): „Als geheel heeft dit spel voorname kwa liteiten; het wordt gedragen door vlotte, prettige dialogen, waarbij men soms even de gewone man (van de radio) om de hoek ziet gluren". „De Nieuwe Eeuw" zegt dat de grote actrice Nel Knoop in haar hoofdrol van koningin Regina alle ver wachtingen overtreft. Het stuk is namelijk geen gewone levensgeschiedenis van de koningin, doch het brengt tot uitdrukking de in de loop der jaren stijgende bewondering en verering van ons volk (verbeeld in de per soon van Pierewiet) voor Wil- helmina, de vorstin, die we zien groeien tot de beminne lijke moeder die lief en leed met haar volk deelt. Men mag verwachten dat niemand uit onze omgeving zich deze unieke gelegenheid zal laten ontgaan. De organi satoren hebben met hun tech nische voorzieningen rekening gehouden met een massale opkomst. Het aantal zitplaat sen konden zij opvoeren tot 1600 die alle een uitstekend gezicht op de speelruimte bieden. Een prima geluidsin stallatie garandeert verstaan baarheid van de teksten tot op de laatste rijen. Hoewel de voorverkoop bij de Waalwij kse boekhandels van Eijkelenburg en de Vis ser-van Everdingen reeds in gang is, wijzen wij hier ten overvloede op de geboden ge legenheid zich tijdig van een gereserveerde plaats te voor zien. Voor nadere gegevens leze men de advertentie in dit nummer. Heden overleed, in het Zieken huis te Middelburg, na een ge duldig gedragen lijden, na voor zien te zijn van de laatste H.H. Sacramenten der Stervenden, onze lieve zorgzame Moeder, Behuwdmoeder ADRIANA DE ROOIJ Weduwe van Johannes Hoiimans in de ouderdom van 76 jaar. Waalwijk A. Didden—Heijmans H. Didden. Middelburg: C. Wever—Heijmans. J. Wever. Waalwijk M. Heijmans. Middelburg, 28 Aug. 1948. Vlissingse singel 50. De plechtige uitvaart zal plaats hebben in de parochie kerk van de H.H. Petrus en Paulus te Middelburg op Don derdag 2 Sept. a.s. te 9 .uur, waarna de begrafenis plaats heeft op het R.K. Kerkhof te Waalwijk te 1.30 uur. Langs deze weg betuig ik, mede namens mijn Ouders, Broers en Zusters, hartelijk dank, aan de Z.E. H. Pastoor, Kath. Thuisfront, familie, buren, vrienden en bekenden, voor de ontvangen geschenken en de vele blijken van belangstelling, onder vonden bij mijn thuiskomst uit lndië Sold, le klas J. A. v. d. BROEK 2 Bat. 5 R. I. Waalwijk, Grotestraat 41. GEVRAAGD in burger gezin Huiselijk verkeer. Goede beloning. Brieven onder no. 2539 aan het Bureau van dit blad. bederven Uw adem en tasten Uw gestel aan. Laat slechte tanden vervangen door Niet van de natuurlijke tand te onderscheiden. Pijnloze behandeling. Desgewenst ook narcose Gehele behandeling in één dag klaar. Claes de Vrieselaan 21 b ROTTERDAM - Tel. 37519 Op 7 September begint de verkoop der loten van de 505e Loterij. De trekking der loterij begint 27 SEPTEMBER. Vanaf heden kunnen loten besteld worden, ook per post bij de Kantoor Grotestraat 194 WAALWIJK. Gironummer 476851. OPLEIDING VOOR Laageinde 82 b, WAALWIJK. Tel. 108 Aanvang lessen: 7 September 1948 OFFICIËLE PUBLICATIE voor de gemeenten ressorterende onder de Distributiekring Tilburg. De Directeur van de Distributiekring Tilburg maakt het volgende bekend: Handdoeken voor Kantoren, Bedrijven en Scholen. Met ingang van heden bestaat er gelegenheid tot het afhalen en indienen van formulieren voor het aanvragen van handdoeken ten behoeve van kantoren, bedrijven en scholen. Deze formulieren kunnen worden afgehaald aan de plaatselijke distributiekantoren op de vastgestelde zitdagen. Geen aanvragen mogen worden ingediend door Horecabedrijven of inrichtingen, waarin permanent personen verblijven. Tilburg, 1 September 1948. De directeur van de Distributiekring Tilburg, G. V. B. KEVENAAR. Distributiekring 's-Hertogenbosch. Sluiting kantoren op 6 September 1948 (Kroningsfeesten) De Directeur van de distributiedienst 's-Hertogenbosch maakt in aansluiting aan de publicatie van de week van 30 Aug. t.m. 4 Sept. bekend, dat i.v.m. de feestelijkheden op 6 September a.s. de kan toren gesloten zullen zijn. De inlevering van distributiebescheiden door handelaren en de zitdagen voor particulieren zullen voor onderstaande gemeenten in de week van 6 t.m. 11 September worden gewijzigd. Voor de hieronder niet genoemde gemeenten blijft de inlevering door handelaren en de zitdagen voor particulieren ongewijzigd. VLIJMEN De inlevering van bonnen voor het artikel brood dient te ge schieden op Dinsdag 7 September. De overige inleveringen dienen plaats te vinden op Vrijdag 10 September. OFFICIËLE BONNENLIJST. voor het tijdyak van 5 t.m. 18 September 1948. Elk der volgende bonnen geeft recht op het kopen van Bonnen voor Brood 1672 Brood 800 gram brood t (geldig t.m. 11 September). Alle bonkaarten 810: 173 Algemeen 400 gram brood of 1 rantsoen gebak Bonkaarten KA, KB, ICC 810: 178 Algemeen Bonkaarten KD, KE 810: 184 Algemeen 250 gram boter of margarine of 200 gram vet (geldig t.m. 25 Sept.) 125 gram boter of margarine of 100 gram vet (geldig t.m. 25 Sept.) Tabak- en versnaperingenkaarten enz. QA, QB, QC 8081 97, 98, 101 Tabak. 2 rantsoenen sigaretten of kerftabak De Echo van het Zuiden Hoofdredacteur-Uitgever: JAN TIELEN Abonnementsprijs: 15 cent per week, ƒ1.95 per kwartaal Drukker: Waalwijkse Stoomdrukkerij Ant. Tielen Laat de uiterlijke glans van de grote plechtigheden ons niet verblinden, dat wij de grote betekenis niet zien van de dag van gisteren. Laat de fanfares de eed formule niet overschetteren, laat de stroom van redevoe ringen niet overdonderen de simpele woorden die een vrouw in de grote Kerk te Amsterdam heeft gesproken. Laat ons achter de schitte rende glans van de inhuldi gingsfeesten zien, de aanlei ding van al dit uitbundige vertoon. Op 4 September j.l. deed Hare Majesteit Koningin Wil helmina, wier lof men niet genoeg kan bezingen, afstand van de troon, waarop zij vijf tig jaren heeft gezeten, niet zozeer als een vorstin, mach tig en voornaam, maar meer als een moeder, eenvoudig en minzaam. Vanaf dat ogenblik nam haar Dochter haar taak over, vanaf dat ogenblik heeft Nederland een nieuwe koningin, wier feestelijke in huldiging gisteren gevierd werd. Nederland en Wilhelmina, twee begrippen die met el kander vergroeid zijn en in één adem worden uitgespro ken. Nederland en Juliana, ook twee begrippen, die zich nog niet zo gemakkelijk bij elkaar voegen, maar die, wij twijfelen er geen ogen blik aan, ook een diepere be tekenis gaan krijgen, tot ons gaan spreken zoals dat de eerste deden en zullen blijven doen. Wij kennen Juliana als vrouw en als moeder, als één der onzen, als een gewone Nederlandse vrouw, met het hart kloppend voor het volk. Wij kennen haar ook als een goede moeder voor haar kin deren, met al de eigenschap pen van een moeder, die zij nu ook aan zal moeten wen den voor onze verzorging, want ook zij wil zijn „een moeder des vaderlands." Zij mist nog het decorum dat haar Moeder omgeeft; Konin gin Juliana, het klinkt nog zo onwennig; maar wij hopen van harte dat het ons even dierbaar zal gaan klinken als de twee woorden Koningin Wilhelmina. Dat we bij het uitspreken van deze woorden ons een voorstelling kunnen maken van een dappere vrouw, van een zorgzame moeder en van een wijze vor stin, zoals wij die hebben van haar Moeder en van de grote vrouw aan wie zij haar naam ontleende, Juliana van Stol berg. De toekomst is onzeker, we weten niet wat hij brengen zal. Wel weten wij dat van Koningin Juliana grote gaven van verstand en hart zullen worden vereist. Wij weten echter ook dat zij in de moei lijke jaren die misschien nog zullen komen, een hechte steun zal vinden in de trouw en aanhankelijkheid van het Nederlandse volk en dat het Nederlandse volk een steun zal vinden in haar grootheid van hart en verstand, zoals wij in de achter ons liggen de jaren hebben kunnen ver trouwen op Koningin Wilhel mina. Koningin Juliana, gisteren hebt Gij gezworen ons te zul len besturen zoveel en zo goed in Uw vermogen ligt, dat Gij ons zult voorgaan naar 'n goede toekomst van ons va derland. Wij zullen U volgen doorheen de donkere tijden die ons misschien nog wach ten, wij zullen op U vertrou wen, wij zullen in U de moe der zien die belang stelt in alles wat haar kinderen aan gaat, die met hen meeleeft in droefheid en met hen mee- jubelt in tijden van vreugde. Wij wensen U Gods beste zegen toe en vragen Hem Zijn vaderlijk oog op U te doen rusten, opdat Gij het ge zag dat Gij van Hem kreegt, aan zult wenden tot heil van Uw volk. Koningin Juliana, Uw volk roept vertrouwvol U 't wel kom toe. De Canadese tijd: vruchtbare harde arbeid. (Van een bijzondere medewerker) Film, geschrift en persoon lijk contact hebben het Ne derlandse volk vertrouwd gemaakt met het dagelijkse leven in het paleis Soestdijk. Kleine bijzonderheden over karakter en aanleg van de vier prinsesjes: Beatrix, Ire ne, Margriet en Marijke, zijn een ieder bekend; ja, beter nog dan de levensloop van de Prinses der Nederlanden, wier leven in ons volk zich kenmerkte door een grote bescheidenheid en eenvoud. Achtte de Prinses een van haar belangrijkste taken de opvoeding van haar kinde ren, toch werd, bij het klim men der jaren van hun moeder een groot deel van haar werkzaam leven ge vorderd door het overnemen van tal van representatieve functies. Hiertegenover staan de oor logsjaren als een periode, waarin de prinses door het geringe con tact met Koningin Wilhelmina, meestal slechts alleen met haar kinderen, zelf het initiatief nam en als prinses der Nederlanden op eigen krachten bouwend zeer veel voor ons land gedaan heeft. Daaraan is feitelijk eerst na de Duitse capitulatie in ons land openbaarheid gegeven. Wij wis ten, veelal uit haar eigen radio toespraken, dat zij haar balling schap gebruikte om banden van vriendschap te smeden tussen het moederland en alle delen van het Amerikaanse continent, doch dat zij een zozeer geachte ambassa drice van goodwill zou zijn, kon den wij in de verste verte niet vermoeden. Dat is gebleken en zal in de toekomst nog dagelijks blijken. Na haar angstige vlucht in de Meidagen van '40 uit het paleis Noordeinde, in de door para chutisten belaagde stad, na een kort verblijf in het nerveuze Lon den, waar in alle eenvoud prinses Irene werd gedoopt, ontving zij van haar tante, prinses Alice, de uitnodiging naar Canada over te komen, om daar rustig de terug keer naar Nederland voor te be reiden. Maar wie dacht, dat het verblijf te Ottawa een periode van rust zou betekenen, had zich vergist. Naast haar gewone dagelijkse bezigheden in de huishouding, naast de zorgen en zorgjes voor de opvoeding van Trix en Irene, besteedde prinses Juliana al haar tijd voor het leggen van contac ten met in het buitenland ver blijvende Nederlanders die zij meermalen in haar eigen huis ontving maar vooral ook ging zij erop uit naar de buitenlandse instanties, vrouwenverenigingen en society-parties om daar te vertellen van de ontberingen in de bezette gebieden en de hulp die de gemeenschap kon verlenen aan soldaten en vluchtelingen, die ver van huis de oude sfeer ont beerden. Tot haar bekendste reizen be hoort het bezoek in 1940 aan president Roosevelt, wie ze al haar zorgen over het vaderland openbaarde en haar grote toch ten naar de West in 1943. Haar bezoek aan New York had een een goede verstandhouding met mevrouw Roosevelt en een innig contact met de dames van het Amerikaanse Rode Kruis tot ge volg, terwijl de Canadese vrou wen werden opgewekt voor de militairen en zeelieden te breien. In Canada zelf reisde de prinses herhaaldelijk het land rond om opleidingscentra van Nederland se en geallieerde militairen te be zoeken, terwijl zij meermalen als gastvrouw optrad in clubhuizen van zeelieden. Eredoctoraat. Dan komt uit Amerika het eer ste tastbare resultaat van haar populariteit onder de nog niet in oorlog zijnde Amerikanen. De universiteit van de stad Holland biedt haar het eredoctoraat in de rechten aan. Daarbij blijft het niet. Ook Boston en Princeton wensen hun sympathie tot de ar beidzame prinses door een ere doctoraat tot uitdrukking te bren gen en de prinses aanvaardt deze gelegenheid dankbaar om nog eens dank zij de verhalen van uit Nederland ontsnapte Enge landvaarders de ernstige toe stand in het bezette vaderland te schilderen. Een direct gevolg daarvan is de oprichting van het Koningin Wilhèlminafonds in Amerika, waar-voor velen uit het land van Uncle Sam de beurs wijd open zetten. Reizen. In 1942 reist de prinses weer naar de Verenigde Staten. Dit maal is Chicago het doel, waar ze in één slag, tijdens een gean- nimeerde persconferentie popu lair werd. In Pella, op de terug reis naar Ottawa, wordt ze door de kleine Hollandse kolonie ge ïntroduceerd en het eredoctoraat van de universiteit bekroont dit bezoek. Thuisgekomen houdt de prinses regelmatig contact met Zuid-Amerika, Zuid-Afrika en Australië, en de Rode Kruis-orga- nisaties in Winnipeg en Mon treal, om de aandacht voor het ondersteuningswerk vooral niet te doen verslappen. Dan volgt een kleine onderbreking van dit werk: prinses Margriet wordt ge boren en Ottawa en heel Canada, jazelfs het verdrukte moeder land, waar de radio de blijde stonde heeft verspreid, voelen de vreugde aan, die er in het prin selijk gezin moet heersen, nu de Oranjeboom een nieuwe loot heeft gekregen. Nauwelijks weer op de been hervat prinses Juliana haar druk ke bezigheden en er staan al weer nieuwe good-will-reizen ge projecteerd: reizen naar de mili taire opleidingscentra waar zij brevetten en decoraties uitreikt en de grote reis naar Suriname met de ongelooflijk spontane ont vangst in Paramaribo. De prin ses laat zich volledig voorlichten over de sociale toestanden en de industrie en de bevolking en op duidelijke wijze geeft zij soms haar indrukken te kennen, die getuigen van een juist inzicht iD de problemen. De West beleeft onvergetelijke dagen, terwijl het prinses Juliana is vergund over dat deel van de wereld, dat zij in de toekomst zal besturen, een gedegen oordeel te vormen. Eind 1943 staan de oorlogsza ken er beter voor dan ooit. Her haaldelijk lopen in Canada en Amerika Nederlandse schepen van stapel, die hun grote taak zullen beginnen, nadat de prinses er de champagnefles op heeft stukgegooid. Er treedt een zekere ontspanning in de werkzaamheden in. Het buitenland heeft haar ta ken ten opzichte van het kleine land begrepen. De fondsen behe ren kapitalen: de charitatieve in stellingen draaien op volle toeren en gaan al over de steun in vre destijd denken en de geallieerde le gers en vloten zorgen er voor dat die tijd met de dag nader komt. De bevrijding nadert. In het voorjaar van 1944 keert de prinses weer terug naar West- Indië, ditmaal naar Curasao, dat op de vorige reis moest worden overgeslagen wegens het heersen van een griep-epidemie. De ont vangst is ontroerend. Urenlang moet zij staande tijdens een re ceptie handen drukken van de duizenden Cura^aoenaars, die de ze gelegenheid willen aangrijpen hun aanhankelijkheid aan het Huis van Oranje te betuigen. Ze blijft er enkele dagen om daarna, via de andere eilanden naar Ve nezuela te gaan, waar zij is .uit genodigd. Er komen trouwens herhaaldelijk uitnodigingen uit dit werelddeel binnen; men wil er de prinses, de grootste ambassadrice, met eigen ogen aanschouwen. Ze kan er slechts gedeeltelijk gevolg aan geven, maar waar ze komt, wordt ze enthousiast binnen ge haald en gevierd en menig erete ken valt haar ten deel. Maar lang kan ze niet blijven. Het werk wacht en de tijd vliegt voort. De bevrijding- ligt in het verschiet. Er zijn al geruchten over invasies. Russen en Ameri- 1 kanen plukken de Duitse adelaar. Er moet aan de Wederopbouw van Nederland gewerkt worden. De mogelijkheid is zelfs niet uit gesloten dat de prinses naar Lon den zal gaan. Het kan 'n kwestie van weken, ja dagen zijn. Het duurt nog .maanden, maar de tijd wordt nuttig besteed. ïn de vrije uren zijn het de drie kin deren, die de aandacht opeisen. Ze moeten Nederlands kunnen spreken en de kleine Margriet en de iets gotere Irene hebben wei- nig of niets van hun vaderland j gezien. Ze moeten weten hoe dat er uit ziet. Het uit Nederland ge- smokkelde leesplankje en wat hoeken, die via Zweden en Enge- j land Ottawa bereiken, helpen de prinses bij haar lessen. Ondertussen reist zij nog even 1 naar de United States om Neder landse tentoonstellingen te ope nen, spreekt ze voor de radio tot Nederland, Zuid-Afrika en zelfs Australië; voert ze haar uitge- j breide briefwisseling met Neder- landers en vreemdelingen over heel de wereldbol. New-York roept haar weer. De Collegiate school wil haar naam op de ere lijst hebben, een Women's Club smeekt om haar erevoorzitter schap. Dan komt de invasie en de stormloop over het Europese con tinent. De vrijheid gloort; Cana da ziet het met lede ogen. Het land zal moeilijk de prinses met haar frisse kinderen willen prijs geven. Plotseling vliegt zij naar Lon den. Zuid-Nederland is bevrijd. Ze staan al voor Arnhem, triom feert de B.B.C. Maarze blij ven er. De prinses weet haar tijd ech ter weer te gebruiken. Overal in Engeland zoekt zij de Nederland se gemeenschapjes op, in de Oranjehaven en in Liverpool. En ook nu weer bekoort zij het En gelse volk door haar ongekunsteld optreden. In het voorjaar gaat zij dan weer terug naar Canada, naai de kinderen, met hele sombere be richten uit het getergde vaderland. Het wachten op betere berichten werd schier ondragelijk en verlam de vrijwel alle activiteit. Dage lijks hoorde de prinses de berich ten, las ze de verslagen en brie ven. Uit het Zuiden kwamen de geschiedenissen over het bezet tingsleed al binnen. Het werden documenten, die de buitenlanders de noodzaak van nog meer steun en hulp moesten doen inzien. Dan rennen de geallieerden door de Rijnbarriére en steken de Cana dezen de IJsel over. Het is de be volking van Canada een vreugde dat juist de Canadezen het land van de gevierde gaste zullen schoonvegen. Het afscheid volgt. Het is niet gemakkelijk, maar alle Canadezen

Echo van het Zuiden | 1948 | | pagina 1