WRAAK OF LIEFDE NIEUWS UIT WAALWIJK EN OMGEVING. FEUILLETON Gemeenterad Vlijmen Terry en Berry in DE WITTE ELAND. voelen dat het de prinses niets liever zal zijn dan weer op eigen bodem te leven. Talrijke beste wensen, postzakken vol uit de States en alle delen van de we reld, vergezellen de prinses, die een maand later zich weer tussen het eigen volk beweegt, eerst in het Zuiden, dan in het Noorden, met een charme en gemak, die de landgenoten bekoort en verrast. Deze prinses is van hen, zoals zij was tijdens de zware jaren van allen, die haar in ballingschap ook hebben meegemaakt Jubileum- en In huldigingsf eesten. Het is voor een blad als het onze natuurlijk niet doenbaar een ujtvoerig verslag te geven van alles wat in den lande getuigenis heeft afgelegd van de hulde en dankbaarheid aan Koningin Wil- helmina en van de blijdschap met de inhuldiging van Koningin Ju liana. Maar toch willen we de markantste feiten in 't kort ook in ons blad vastleggen. Hoewel het overal in den lan de feest was, heeft de hoofdstad natuurlijk het leeuwenaandeel in deze viering gehad. Schitterend was alles versierd, massa's mensen waren op de been. Vooral de aankomst van de Koningin aan 't Amstelstation met de massale zanghulde van alle mannenzangverenigingen van de hoofdstad, maakte diepen indruk. 18.000 zangeressen en zangers brachten H. M. de Koningin op de Dam een aubade en wanneer dan de koninklijke Familie everi aan de balustrade kwam, braken stormachtige toejuichingen los. 's Middags begaf de koninklijke familie zich naar het stadion, waar onder leiding van Carel Briels het jubileumspel ,,In Neer- lands Tuin'' werd gespeeld. Te voren sprak H. M. een rede uit, waarin zij zich o.m. richtte tot allen die de strijd mede hadden gestreden en dankte allen, de le venden zowel als de overledenen, voor hun vaderlandsliefde. ,,Ik vertrouw dat gij sterk zult zijn en veel zult verwezenlijken van wat toen als toekomstdroom in ons allen leefde en thans nog leeft. Aan de vooravond van de troonsafstand bind ik U dit op 't hart", sprak Hare Majesteit. Zij sprak de hoop uit dat haar kind en opvolgster bezieling mocht putten uit de gestalte van de grote vrouwe, aan wie zij haar naam ontleende. Dan nam het spel een aanvano- ,,het spel van lente, zomer, herfst en winter", dat perioden uit de regering van Koningin Wilhelmi- na in beeld brengt. Uit alle delen van 't land, maar ook uit Oost en West waren deelnemers en figuranten gerecru- teerd. 1000 landelijke ruiters uit alle provincies werkten mee; 't was een schitterend spel van op zet, kleur en lijn, dat een onver getelijke indruk maakte op de ko ninklijke familie, maar niet min der op de buitenlandse gasten en alle aanwezigen. alle aanwezigen. Een grote kroon was het middelpunt; deze werd na afloop, begeleid door duizend ruiters, naar de Dam gedragen. Telkens weer verscheen de ko ninklijke familie op het bordes om de enthousiaste toejuichtingen in ontvangst te nemen. Woensdag maakte de Koningin een rijtoer door de Amsterdamse volkswijken, waar groot enthou siasme heerste. Van alle delen der wereld kwa- wen gelukwensen en geschenken. President Truman zond met 'n speciale gezante, een docher van hartelijk persoonlijk schrijven met harrelijk persoonlijk schrijven met een geschenk. Voor het nationaal huldeblijk is reeds meer dan een millioen bijeen. De Koningin en de Prins heb ben Zaterdagmiddag de Sportfan- tasie in 't stadion bijgewoond. Vrouwen uit alle delen des lands in nationale klederdracht hebben op 't Binnenhof in Den Haag Donderdag voor de Konin gin en de Prinses gedefileerd. De buitenlandse pers wijdt hoogstwaarderende artikelen aan Koningin Wilhelmina en haar 50- jarige regering. Vrijdag werd een vlootschouw op het IJ gehouden, een nationale optocht van handel, industrie en verkeer en des avonds een gon delvaart door de grachten; een en ander had een schitterend verloop onder enorme belangstelling. MEDIO 1949 EINDIGT DE DISTRIBUTIE. Een der voornaamste program punten der nieuwe regering voor het komende begrotingsjaar is de afschaffing van het gehele distri butiestelsel, zo vernemen wij uit welingelichte bron. De mogelijk heid daartoe levert ons de Mar shall-hulp, en de noodzakelijkheid om er toe over te gaan, is gelegen in de afspraak met België per 1 Jan. 1950 de tolunie te doen in gaan. Ook het streven naar het slui tend maken der begroting werkt in de richting van een beëindiging der distributie. Het inkrimpen van 't ambtenarenapparaat zal, naar te verwachten valt, in versneld tempo worden voortgezet, tenein- 'de de departementsuitgaven t'e drukken. Reeds in de loop van het na jaar zullen waarschijnlijk een niet onaanzienlijk aantal artikelen, hoofdzakelijk landbouwartikelen, van de bon gaan. Dat de suiker per 1 November vrij komt, is weliswaar nog niet beslist, maar wel zo goed als ze ker. Ook eieren, brood en zeep zullen wel van de bon gaan. Ten aanzien van de kolen bestaat de j verwachting, dat eerst een flinke bevoorrading voor de winter zal j worden toegewezen en dat daar na in het verdere verloop van het seizoen de kolen geheel van de bon zullen gaan. SJARIFOEDDIN BEKENT KLEUR. Fusie tussen Republikeinse Socia listen en Communisten in Indië. De Republikeinse socialistische partij, waarvan de voormalige re publikeinse premier Amir Sjari- foeddin voorzitter is, heeft be sloten, een fusie aan te gaan met de republikeinse communistische partij, aldus maakte „Antara" Dinsdag bekend. Bij de aankon diging dezer fusie verklaarde Sja- rifoeddin, volgens Antara, dat hij sinds 1935 in het geheim lid van de communistische partij is ge weest. Sjarifoeddin heeft nog ver klaard, dat de ..Gerindo" (een In donesische volksbeweging, die reeds voor de oorlog bestond) en waarvan hij de leiding had, in werkelijkheid een communistische partij was. Uit Djokja meldt An tara dat, naar Sjarifoeddin uiteen zette, hij indertijd door de Japan ners werd gearresteerd, uitsluitend omdat hij communist was. OUDERS WAREN NAAR HET FEEST Drie kinderen verbrand. Tijdens afwezigheid van de ou ders, die naar de feestverlichting waren gaan kijken, is door nog niet opgehelderde oorzaak brand ontstaan in een woning te Apel doorn. Toen de brandweer, door de buren gewaarschuwd, tot de brandhaard was doorgedrongen, vond zij 3 jongens, een vijfjarige tweeling en een jongen van acht jaar, half verbrand, zodat hier geen hulp meer kon baten. BELANGRIJK. Correspondentie met militairen overzee. Correspondentie voor militairen in Nederlands Oost-Indië of op weg daarheen of op weg naar Nederlands West-Indië, wordt met ingang van 1 October 1948 slechts tegen het binnenlands ta rief per LUCHTPOST verzon den, indien gebruik wordt ge maakt van a. enkele binnenlandse brief kaarten. b. z.g. militaire luchtpostbladen. Deze militaire luchtpostbladen zijn op de postinrichtingen ver krijgbaar. Voor brieven in gewone of luchtpostomslagen gesloten is het gewone luchtrecht van 30 cent p. 10 gram verschuldigd, indien ver- ;ending per luchtpost wordt ver langd. Verdere inlichtingen worden aan het loket verstrekt. WAALWIJK IN FEESTTOOI. We schreven het reeds eerder, de feestverlichting en -versiering, waarvan we ditmaal niet zo'n grote verwachting hadden, is door aller samenwerking nog tot iets groots uitgegroeid, al zijn er dan buurten, die zich minder beijverd hebben of het gecollecteerde geld dienstbaar hebben gemaakt voor andere doeleinden. Wij noemden reeds de Putstraat en de Burg. v. d. Klokkenlaan, waar door ui terst spontane medewerking een zeer mooi en fleurig geheel is verkregen. De buurt Mr. van Coothstraat, Julianastr. en Burg. v. d. Klokkenlaan had een aardig gevonden, originele boomversie ring terwijl de kronen in 't midden den het zeer goed deden. Een stijlvolle versiering met een bij zonder cachet. Ook Stationsstraat en Markt waren niet onverdien stelijk, terwijl Markt—Hoek voor al des avonds een mooi effect maakte. Van de gevelversieringen noe men we op de eerste plaats de on overtrefbare illuminatie van het gemeentehuis, maar ook het cor respondentschap der Ned. Bank en de ambtswoning van de bur gemeester deden het uitnemend tal van particulieren hebben van hun gevelversiering en verlichting veel werk gemaakt, zodat onze straten, vooral des avonds een schitterend effect maakten, een enkele uitzondering daargelaten. De feestelijkheden hadden, zo als men elders kan lezen, 'n vlot verloop, al was de deelname aan en de belangstelling voor sommi ge programmapunten niet zo groot als wij hadden mogen verwachten en ook gewoon zijn. Niettemin zijn de feesten als geheel weer uitstekend geslaagd, dank zij vooal het enorme werk en goede leiding van 't Centraal Oranje-Comité en van de bestu ren van de verschillende buurt- comité's. Hen dank en lof voor hun werk. BUURTVERENIGING BURGEM. SMEELELAAN. Zoals nooit tevoren heerste er Dinsdag 31 Augustus een feeststemming in de Burgem. Smeelelaan. Iedere buurtbe- woner had naar vermogen i bijgedragen om deze dag tot een onvergetelijke te maken. Het zou te veel vergen om al- I les op te noemen; daarom vol- staan wij met slechts een greep te doen uit het feest programma. Allereerst werd de nodige aandacht besteed aan een v/aardige versiering en zo werd in het midden der laan een des avonds feeëriek ver licht huldeblijk geplaatst. Een woord van dank aan de voorzitter der buurtvereni ging, onder wiens leiding dit huldeblijk tot stand kwam, is hier volkomen op zijn plaats. Nadat in de vroege namid dag een vliegerwedstrijd ge houden was, volgden hierop onmiddellijk de kinderspelen. De organisatie was tiptop en het verloop der spelen, opge luisterd met muziek en een opgeruimd woordje door de feestcommissie, was zodanig dat zelfs assistentie van een dienaar van Hermandad spoe dig overbodig bleek. De ge hele middag stond verder in het teken der kinderspelen. Uitgelezen prijzen en vele versnaperingen voor groot en klein vormden het slot te on geveer half zes. Dan kwam de beurt aan de ouderen. Een speciale com missie, onder leiding van een eminente ceremoniemeester, verzorgde des avonds de wed strijden in het hardlopen, zo wel voor ongehuwden als ge huwden van beide geslach ten. Hier werden letterlijk de beste beentjes vofeezs- dan volgde in caMJan Vrij hoeven het groteluurtfeest, waaraan nagenogj niemand uit de laan ontbralln uiterst gunstige stemminlverden de rolletjes afgedrap. Niets ontbrak er om («stemming hoogtij te doen gren. Vele prijzen werden ^schikbaar gesteld voor wj aars van gezelschapsspelen en aan danslustige paartj Tot diep in de nacht blevf allen ge zellig bijeen en t n de laat- sten naar huis gi ;ën waren zij het er over ens, dat 6 September, de oningsdag van onze nieuwi Koningin, een even waard «j sluitstuk zou moeten vorn n van de feestelijkheden, men weer eens stateren dat, wa; dewerking aamve alle voorwaarden om een feest te zo heeft nnen con- aller me- g is, aan voldaan is ■en slagen. EXTRA BUSSEN OPENLUCH m« Men deelt ons rectie van de B.B.A zorgen dat na afl openluchtspél extra bussen zullen dat de di er voor zal p van het iVorsfi des Volks" ijden in de VAN DE ECHO VAN HET ZUIDEN Naar het Engels. 22. Er gingen kreten van ver rassing op, want algemeen had men er het voor gehou den dat de getroffen trouba dour de gastheer was. Mephistopheles zag, dat hij alles verloren had en dat hem dus een zwaar vonnis wachtte. De gasten namen nu ook hun maskers af en Douglas Achym zei tot de man die naast de geboeide stond: „Ontmasker hem eveneens, dat ieder hier in de zaal hem in zijn ware gedaante aan- schouweGij allen kent hem, niet waar? Het is ko lonel Claude Machin, die zo juist een poging in het werk heeft gesteld om deze onge lukkige, mijn trouwe vriend en dienaar, Reuben, te ver moorden". Een dokter, die zich onder de gasten bevond, trad na derbij en verleende de ge troffene de eerste hulp. „Gij zult u misschien ver wonderen", ging Douglas voort, „waarom kolonel Ma chin mijn bediende wilde vermoorden? Dit was dan ook niet zijn bedoeling, maar hij dacht dat ik school achter het masker van troubadour. En mij had hij willen treffen, want ik ben degene die de woorden schreef op de ver zegelde briefjes, die gij hier vanavond op de vloer ge strooid vond. Ik heb 't ware testament van lord Jasper gevonden en nood u allen om het morgenmiddag om twaalf uur op Merlyn Abbey te ho ren voorlezen. Het vorige tes tament was een vervalst do cument en de kolonel weet, dat wat ik zeg, waarheid is!" „Ik spreek de waarheid en mijn woorden zullen morgen ochtend bevestigd worden. Maar ik heb u nog meer mee te delen: Kolonel Machin had mij willen vermoorden omdat ik hier gekomen ben om mijn rechtmatige erfenis op te ei sen. Merlyn Abbey, met alle bijbehorende boerderijen, is mijn eigendom; het werd mij door mijin vader nagelaten: ik ben Douglas Achym. ....Ik verklaar mijn ge maskerd bal voor geëindigd, maar laat ik u allen zien bij de opening van mijn testa ment. Ik wens mijn gasten goeden-nacht". Enkele minuten later was de balzaal dan ook verlaten. Mephistopheles werd onder strenge bewaking geplaatst, tot hij, om twaalf uur, óók op Merlyn Abbey aanwezig zou zijn. Het gemaskerd bal had dus wèl verrassingen geboden! HOOFDSTUK XXV. De grote klok in de toren op Merlyn Abbey sloeg twaalf: het noodlottige uur was aangebroken. Mr. Achym zat in de biblio theek en zag er slecht en ver ouderd uit door de spanning, waarin hij de laatste uren had verkeerd. Steeds had hij ge wacht op de terugkomst van kolonel Machin. Maar, toen die zo lang weg bleef, begreep hij wel dat er Jets gebeurd moest zijn. Hij was op blijven zitten in de bibliotheek en zo zag hij, tegen twaalven, zijn vrienden en buren naderbij stromen en zich op het voor plein scharen, waar de glazen deuren van de bibliotheek op uitkwamen. Gelukkig dat althans één persoon die tégen hem kon getuigen, uit de weg was. Hij hield immers Mrs. Machin voor dood. Mr. Achym voelde dat hij zich vertonen moest voor deze gasten, die zich echter door hém ongenodigd, op the Ab bey vertoonden. Het zou maar 't beste zijn het hele geval als een grap te beschouwen. Met het slaan van twaalven rees hij op uit zijn stoel, om zich naar het voorplein te be geven. Juist op dat ogenblik trad Elaine de bibliotheek binnen en haar gezichtje toonde duidelijk dat zij niet veel geslapen had. „Vader, waarom zijn al die mensen daar bijeen geko men", vroeg zij. „Ga maar mee, kindje, dan zullen we zien wat dat be duidt". Samen traden vader en dochter op het terras en nu begreep mr. Achym waarom kolonel Machin niet terugge keerd was. Op het voorplein trof aller eerst zijn blik de scharlaken rode Mephistopheles, geboeid en geleid door twee mannen. Het feit dat mr. Achym kan tonrechter was maakte, dat de politie hem naar Merlyn Abbey had gebracht, nadat hij gearresteerd was wegens moord-aanslag. Achter hem liep de gewezen Douglas Graaf, naast hem ging de zaakwaarnemer van de fami lie, Mr. Musgrave, die zich al enige tijd in gereedheid ge houden had om verschillende bewijsstukken te tonen, waar door de rechtmatige erfge naam van Merlyn Abbey in zijn bezit hersteld zou wor den. Toen heel het jgezelschap zo wat op de hoogte van de zonnewijzer was, trad Dou glas Achym naar voren, maar zodra zijn blik viel 'on vader en dochter, trad hij ijlings op hen toe en zei op zachte toon: „Elaine, ik smeek je, ga naar huis!" Lady Lascelles sloeg de arm om haar vriendin heen en trachtte haar weg te lei den. „Neen, Blanche, ik moet hier blijven en dragen 't leed dat over mij gebracht wordt. Maar verlaat mij niet, kind!" „Daar denk ik niet aan, Elaine!" Kalm en vol waardigheid begon Douglas Achym: „Dames en heren, het ver heugt mij u allen hier od the Abbey te zien, want, als gij dit landgoed vandaag weer STINKENDE Zoals de raa langer mag den v, verlaat, zult ge erkennen, dat ik indertijd onschuldig ver oordeeld werd. Krachtens het testament van mijn vader, lord Jasper Achym, kan ik the Abbey met bijbehorende landerijen opeisen; maar er kleeft een smet aan mijn naam en mijn eer, die daar van verwijderd moet worden vóór ik bezit neem van mijn erfdeel. Eerst na tien jaar is het mij mogelijk mijn on schuld tegenover de wereld te bewijzen. Gij allen kent 't „Achym-schandaal" zoals het indertijd genoemd werd. Gij allen hebt, natuurlijk, gehoord dat de enige afstammeling van een oud geslacht zó diep gezonken was dat hij enkele familie-diamanten had gesto len om zijn schulden te kun nen betalen en zijn losbandig leven te kunnen voortzetten. Geen mens die mijn schuld in twijfel trok, want de diaman ten werden verborgen gevon den achter het beschot van mijn slaapkamer. Ik protes teerde, maar mijn vader wil de niet naar mij luisteren, vervloekte mij en zond mij de wereld in om mijn eigen weg te vinden. Sinds die ver schrikkelijke dag heb ik het leven geleid van een uitge- worpene. Ik bewaarde 't stil zwijgen en leefde mijn eigen leven; alleen. Ik werkte hard en werd in korte tijd rijk, maar steeds bleef mij kwel len dat onrecht, mij aange daan. (Wordt vervolgd). OOR HET TEL. richtingen Den Bosch, Tilburg en Heusden. Deze bussen vertrekken direct na afloop van het spel en stationneren bij het Raadhuisplein. BURGERLIJKE STAND. Geboorten: Petrus A J zv J v Gastel-Coonen te Drunen. -- Setske dv D Reitsma-Kramer. Cornelia A M dv P J Klerkx-Pul- lens. Johannes Th A z,v A v d Linden-van Assen. Petronel- la J dv P J Leijtens-Uitermarkt. Overlijden: Hendrikus Maas 63 jaar weduwn van P Sustrunck. Petrus A de Louw 57 jaar echtg van J Kuijten. Arnoldus A J J M Vermeulen 1 jaar. Huwelijksaangiften: G J Roor- da 31 jaar en C I M van Haren 23 jaar beiden te Waalwijk. A H Verhulst 24 jaar en E H Klerks 23 j. beiden te Waalwijk. Huwelijken: M van der Sanden 31 jaar te Drunen en J Pullens 30 jaar te Waalwijk. Ingekomen: Gene. Vertrokken: J F Wiesman naar Sittard. M A S M van Alphen naar Berkel c.a. M Huisman naar Weesp. AM Kok naar Alkemade. M J H C Smits naar Pijnacker. AC Loos naar Culemborg. M van Eersel naar Vlijmen. ,OTEN EN SLECHTE WEGEN. De gemeenteraad van Vlijmen vergaderde in een prachtig herstelde raadszaal. et de laatste tijd met de vergaderzaal van van Vlijmen gesteld was, kon het moeilijk De gemeentelijke volksvertegenwoordiging :h gerust omgeven met wat decorum en cachet Daarom heeft men de raadszaal keurig laten restau :ren en aan laten kleden, zodat het nu een plaats s, dit college waardig. BelanÉijke besluiten zijn er genomen in de verga dering /an Woensdagavond j.l., zo tot het vernieu wen v i de wegen in bestek No. 1, tot het verhar de Priemsteeg, het opmaken van een voor lopig stauratie-plan voor de toren etc. etc., terwijl ook b de Ingekomen Stukken en de Rondvraag enkelf vraagstukken behandeld werden. Na de Rondvrig kwamen de Ingekomen S ikken aan de orde, waarom r zich een schrijven bevond an de heer v. Sprang, waan hij ontslag nam als lid van gemeente raad. De voorzitter ïeende na mens geheel de i ad te spre ken als hij de he v. Sprang dankte voor het vele goede werk dat hij vlor Vlijmen had gedaan en dat voort kwam uit een ;rote liefde voor de gemeen Dan was er f van de heer v. het verzoek d langs zijn huis in alle mogelijke kelijke ingrediën ven en die een gename geur v( dempen. B. en W. stel voor de sloot t< ene helft van 550.—) zou meente, de ande de aangelanden den. De heer v. O1 erdijk drong er op aan de s oot zeker te dempen. De heer v. Eigelen wilde dit ook, maar d n op kosten van de gemeente. Maar wet houder v. Bokl )ven raadde dit af, want bij t entallen zou den dan anderf i komen die ook met een stakende sloot zaten. De hoe donderwijzer en de heer v. Bdnmel hadden hierbij het mee e belang; de sloot lag er bovmdien al toen men daar ging vonen. Wan neer de gemeei ;e het gehele bedrag zou betilen, zou dit niet verantwoo d :zijn t.o.v. de anderen. n schrijven ommel, met sloot die 1 ;p en waar- ninder sma- en ronddre- ninder aan- spreidde, te en de raad dempen, de de kosten oor de ge- e helft door >etaald wor- De heer v. deze half-om niet bijster goei öf het ander, lijk schade bero de gemeente di men. Als di:- a Maar men v men bleef, aldu einde was er overzien, weshal n dringend verzot r aan te nemen. De heer Kier1 ingelen vond ialf-regeling Of het één, het werke- kende, moest sloot oprui- ,v si niet waar de voorz., 't niet van te e hij de raad t 't voorstel s wees er op hoe bij hen ook een Wetering liep die een afschuwelijke stank verspreidde. Bij een dergelijke regeling zou er nooit iets van komen deze op te ruimen, veelal waren het kleine arbeidersgezinnen en huurders. De gemeente moest in deze waken voor de volks gezondheid. Ook de heer Wijkmans wees er op hoe bij een dergelijke regeling de huurder de dupe werd, wanneer de huisbaas niet wilde. Maar nogmaals wees de burgemeester op het gevaar lijke precedent dat men zo doende ging scheppen en men was nog niet zover dat men een rioolstelsel kon aanleg gen. Bovendien zou de rege ling zoals verschillende leden die wilden, zeer grote kosten voor de gemeente met zich brengen. Verschillende leden dron gen er nog op aan ieder geval afzonderlijk te bekijken. Ten slotte werd het voorstel aan genomen, met aantekening dat de heer v. Engelen in principe niet met deze rege ling accoord ging, wel met het onderhavige compromis en dat de heer Klerks tegen had gestemd. Naar aanleiding van de ont slagname van de heer van Sprang, deelde de voorzitter mede, dat eigenlijk de heer J. v. Elshout als zijn opvolger was aangewezen, maar deze had zijn benoeming niet aan vaard; nu was men met de procedure aan de gang om v. d. Dungen, de laatste man van de lijst, lid van de raad te maken. Onder punt 2 aanvaardde men 'in dank een drietal schenkingen voor de raadzaal, n.l. van de Fa. Zaalberg, van Notaris Huybrechts en van de Fa. Koelman, kunstsmederij Oegstgeest. Dan werd in beginsel be sloten tot het vernieuwen en herstellen van de wegen van bestek 1. Naar aanleiding van een vraag van de heer v. d. Mee- rendonk zeide de voorz. dat deze wegen niet vielen onder de oorlogsschade. Bij het voorstel tot verhar ding van de Priemsteeg zeide de heer v. d. Meerendonk dit een zeer mooie verbetering te vinden. De heer v. Mierlo vroeg of de materialen wel geschikt waren en de voorzitter stelde hem gerust. De weg was bo vendien slechts een B-weg, dus niet voor het zware ver keer. De heer Klerks zag het economische belang van deze weg niet in. Hij was niet be bouwd, terwijl er in Haar steeg zoveel slechte 'wegen waren die wel bebouwd wa ren en waarover dagelijks mensen naar hun werk moes ten. Daar gebeurde niets aan. De voorzitter vond de beste verbinding tussen Vlijmen en Haarsteeg nog al van beteke nis. Alles kon bovendien niet ineens gebeuren; ook Haar steeg zou ter zijner tijd aan de beurt komen. Men besprak verder nog de kwestie der plaatselijke aan nemers. Wanneer deze een redelijke concurrerende prijs vroegen, aldus de voorzitter, zouden zij zeker enige voor rang hebben. Echter niet wan neer zij meenden een flinke prijs te mogen vragen, daar zij toch de voorkeur zouden heb ben. Dit zou dan zeker niet het geval zijn. Z.h.st. ging men met dit voorstel accoord. Dan kwam het voorstel aan de orde tot het opmaken van een voorlopig restauratieplan voor de toren der gemeente, die op de lijst van rijksmonu menten staat. De kosten zou den 1000.bedragen. Hier van zouden 700.door de diaconie en 300.door de gemeente betaald worden. Wanneer de herstelwerk zaamheden eventueel begon nen zouden zijn, zou men wèl op subsidie van de regering en mogelijk nog van andere instanties kunnen rekenen. De heer v. d. Ven vond het niet juist dat kerk en toren bij elkaar werden genomen. Maar het was een monument, vond de voorzitter. Trouwens beide gedeelten werden af zonderlijk becijferd. De toren werd door de gemeente be taald en de kerk door de Vloot op het IJ geïllumineerd. Een groot aantal oorlogsschepen heeft voor de duur van de feestelijkheden in Amsterdam ligplaats gekozen in het IJ, waar hun contouren des avonds in het licht van talloze gloeilampen en schijnwerpers tegen het donkere water afsteken. Ook de etablissementen en schepen van de grote rederijen zijn geïllumineerd. Een overzicht van het Binnen-IJ met links op de voorgrond de „Karei Doorman". diaconie (n.l. resp. 300 en 700). De heer v. d. Meerendonk moest nog even als een grief laten horen, hoe men steeds gebonden is aan architecten uit het Noorden, hoewel er hier in het Zuiden toch ook bekwame krachten zaten. Maar anders kreeg men geen subsidie. Weer een bewijs van achteruitstelling. Van de Wed. P. v. Stokkum besloot men een timmermans werkplaats te huren ten be hoeve van het openbaar lager onderwijs. Dit zou tot 1951 duren, dan zou men zeker ge huisvest zijn met het open baar onderwijs. De heer v. d. Meerendonk vroeg' of men geen klein noodschooltje had kunnen laten zetten, maar, aldus de voorzitter, hier kwam men niet gemakkelijk aan. De heer Klerks drong er op aan het lokaaltje wat aan trekkelijk te maken voor de kinderen. Daar alle adviezen van de inspecteur nog niet binnen waren, stelden B. en W. on der punt 7 voor, voorlopig te besluiten aan het verzoek der schoolbesturen van Vlijmen en Nieuwkuijk te voldoen, door het verschaffen van ma teriaal wegens uitbreiding van het aantal kinderen. De heer v. d. Ven wees er op dat van de Zusters van Nieuwkuijk nog geen begro ting was ontvangen. Dit kon men niet verlan gen, zeide de voorzitter. Het was volgens de wettelijke normen niet nodig dat men aan de gemeenteraad een be groting voorlegde. De heer v. Mierlo wees er nog op dat de nood in Nieuw kuijk zeer groot is, vooral met de jongensschool was het zeer treurig gesteld. Toen dwaalde men even af en kwam de kwestie van het schoolsubsidie ter sprake. Het was gek gegaan. Eerst had men het bedrag van de sub sidie vastgesteld op 15.60; Ged. Staten konden er zich echter niet mede verenigen, waarom men het bedrag ver- 92) Eerst gaven Oom Bear en Berry Wolk te eten. Zij deden het rijkelijk. Wolk begroef zijn machtige kop in de haver. Zijn grote, lichtbruine ogen waren half dichtgeknepen van tevredenheid. Ten eerste had hij geen spijker meer in zijn hoef, ten tweede was zijn baas terug en ten derde was er weer volop te eten, zoals hij gewend was. „Zie je nou, Wolk", dacht de eland, „de baas terug, de ruif gevuld, de pijn gestild, wat wil een eland meer?" Toen Terry terugkwam zette hij voorzichtig zijn hoorn tegen het huis. „Berry", fluisterde hij. laagde tot pl.m. 14.Toen dienden de schoolbesturen 'n protest in en toen decreteer den de Ged. Staten onbegrij pelijkerwijze dat het be drag weer 15.60 zou zijn. Hierna besloot men dit voor stel aan te nemen en de sub sidie aan Ons Middelbaar On derwijs van 100.per leer ling te brengen op 150. De heren v. d. Meerendonk, Wijkmans en Klerks werden aangewezen als commissie van onderzoek voor de - ge meenterekening over 1947. Met de punten 10 tot en met 14, waarvan de laatste vier betrekking hadden'op de uitvoering van de Onderwijs wet, ging men z.h.st. accoord. Het schoolgeld verlaagd. Dan konden B. en W. tot hun grote blijdschap de raad voorstellen het vermenigvul- digingscijfer voor de heffing van schoolgeld van 2: Weer terug tebrengen op 1, hetgeen een aanmerkelijke verlaging betekent, vooral voor de gro te gezinnen. Gaarne gingen de leden met dit voorstel accoord. De heer v. d. Meerendonk betuigde nog zijn waardering voor het bekwame financiële beleid. De punten 16 en 17 ont moetten evenmin tegenstand en lokten geen op - of aan merkingen uit. Aan een zestal personen werd ontheffing van honden belasting verleend, omdat zij geen hond meer bezaten. Dan zou men de heer L. v. Oijen gaan installeren als tot waarnemend secretaris De heer v. Engelen zag er aanvankelijk bezwaar in dat de heer v. Oijen hier tamelijk vreemd was, maar de voorz. stelde hem gerust en zeide, dat de benoeming van de hoofdcommies ter secretarie het beste besluit was dat in het belang der gemeente ge nomen kon worden. Ook de heer v. d. Meeren donk wees er op dat het een zeer bekwame en kundige kracht was. Hierna werden de heer v. Oijen de twee eden afgeno men, waarna men hem met zijn aanstelling geluk wenste. Bij de rondvraag bracht wethouder Berkelmans de kwestie van de K.A.B. ter sprake. Deze had niet mee willen doen aan de jubileum feesten, omdat zij meende gepasseerd te zijn en omwille van de toewijzing van de wo ningen. En later vergeleek de heer Berkelmans hen met mensen die niet naar de kerk gaan omdat ze ruzie hebben met de pastoor. Maar men moest de schuld niet schuiven op het gemeentebestuur, dat met beide kwesties niets te maken had. De voorz. zeide dat in de pers een duidelijke oproep tot alle verenigingen had gestaan en wat de woningtoewijzing betrof, was het heel goed mo gelijk dat zij niet tevreden waren. Het was niet denkbaar het iedereen naar de zin te maken. De heer v. d. Ven wees er op hoe genoemde heren nooit voeling hadden gehouden met de commissie (ook de burge meester hadden zij er nooit over aangesproken)Dan deelde de heer v. d. "Ven me de dat hij liever een ander in zijn plaats als lid van de com missie zag benoemd; hij had er geen tijd meer voor. Het liefst een arbeider! De voorzitter weidde dan uit over de moeilijke, ondank bare taak van een dergelijke commissie en betwijfelde het of er wel ooit een commissie zou kunnen zijn die zo goed werkte als deze. De heer v. O verdijk begreep het bestuur van de K.A.B. niet, temeer daar zij reeds een request naar Den Haag had gestuurd. De heer Wijkmans vroeg een beetje consideratie te ge bruiken mét deze mensen, die organisatorisch nog niet ge schoold waren en nog veel moesten leren. Men moest ze een plaats geven in de com missie, dan konden ze de con sequenties ook mede dragen». De heer v. O verdijk wees nog even op de nieuwe wo ningen in de Haarsteeg, be woond door v. Oijen en v. Bommel e.a., die nog hele maal niet afgewerkt waren en de heer Klerks vestigde de aandacht van B. en W. op de mooie gewoonte die vóór de oorlog in Vlijmen bestond om de plaatselijke aannemers om de beurt de onderhoudswer ken van de gemeente te gun nen. De heer v. Bokhoven bracht de nieuwe vuilnishoop onder de aandacht, die de goe-ge- meente weer op gaat richten aan de Mommersteeg en hij vond het bovendien minder mooi dat er mesthopen lagen midden op de dijk. De heer Wijkmans drong er op aan te beginnen aan het herstel van de beruchte wo ningwet-woningen. Spoedig was het weer winter. Dit had evenals alle andere geuite verlangens de aandacht van B. en W. Met de herstelwerkzaam heden zou men spoedig be ginnen. De feestdagen hadden het een beetje tegengehouden. De heer Dekkers wees op 'fc stuk onbestrate dijk, dat zeer slecht was en de heer v. En gelen wilde het aanzien van Vlijmen wat mooier maken door vast te beginnen met op het z.g. V 1-plein een laantje of iets dergelijks aan te leg gen. Het was een ergernis voor eenieder die er langs kwam. Men kon beter wachten op het plan, vond de voorzitter. Bovendien was die grond nog niet onteigend. Hierna werd deze vergade ring op de gebruikelijke wij ze gesloten. ADVERTEERT IN DIT BLAD

Echo van het Zuiden | 1948 | | pagina 2