De Echo van het Zuiden STEUN- ZOLEN DAMES! PRIVÉ FICKINGER THUISSTIKSTERS Oud en toch weer jong. J. M. de Haas 98 cc. D.K.W. Ass. bedrijfsleider of looimeester. Reparatie stikwerk UIT DE LANGSTRAAT VAN MAAREN TE KOOP: De Echo ook UW Blad SECRETARESSE DE BROUWER GEVRAAGD No. 72 Dinsdag 7 September 1948 V.G L.O. en U.L.O. voor jongens DRUNEN. Buitengewone openbare raads vergadering op 6 September 1948 te 10 uur. Agenda: Opening. Voorstel van B. en W. tot het vaststellen en verzenden van een adres van trouw aan Koningin Juliana. Sluiting. Gidsenbeweging. Van 1-15 Sept. zullen door on ze gidsen zegels verkocht worden in strookjes van ló stuks voor de prijs van 50 cent. Opbrengst is bestemd voor de aankoop van een Buitencentrum voor de Gidsenbeweging in Ne derland. Maar ook onze eigen gidsenkas is er goed mee, want van iedere 50 cent mogen zij 5 ct. houden. U steunt dus ook de gid senbeweging van onze parochie. En de zegels zullen ook meetellen als door de winkeliers na 15 Sept. tot eind November zegels gegeven zullen worden bij aankoop van artikelen. Die dan de meeste ze gels heeft, heeft het meeste kans op de prijzen. HEUSDEN. Woensdag 1 September was de dag voor de jeugd. Het Oranje- Comité had voor alle leeftijden van 6 t.m. 13 jaar jeugdspelen ge organiseerd, die, gezien de deel name der kleintjes, zeer in de smaak vielen. Het blokjes rapen, hardlopen, kruiwagen rijden enz. werd door hen vol ambitie uitge voerd en de teleurstelling was op de gezichtjes te lezen, als zij ach ter bleven bij hun kameraadjes. Al met al een prettige middag voor de jeugd, waarvoor de or ganisators alle lof toekomt. Ten gerieve van onze lezers laten we hier de tekst volgen van de telegrammen, die door de raad dezer gemeente verzonden zijn. Het telegram aan H. M. Konin gin Wilhelmina luidt als volgt: ,,De Raad der gemeente Heusden, in plechtige openbare vergadering bijeen op 31 Aug. 1948 en herdenkende al hetgeen door Uwe Majesteit in Uwe 50-jarige regeringsperiode voor volk en vaderland is verricht, biedt eerbiedig zijn hulde en dank hiervoor aan en bidt God dat Hij onze scheidende Konin gin de troost moge schenken nog lange jaren getuige te zijn van het geluk van Haar kin deren, Haar volk en Haar land. De Raad voornoemd. Het telegram aan H. M. Konin gin Juliana is van de volgende inhoud: ,,De Raad der gemeente Heusden, in plechtige openbare zitting bijeen op 31 Aug. 1948, biedt eerbiedig zijn gelukwensen aan met de aanvaarding van de regering en de inhuldiging van Uwe Majesteit en betuigt ge voelens van aanhankelijkheid en trouw aan het Vorstenhuis. Hij bidt en smeekt dat de al- goede God Uwe Majesteit Zijn rijke zegen schenke bij Uw werk en dat Hij Uwer Majes- teits gezin moge behoeden en behouden." De Raad voornoemd. Door B. en W. is aan de besturen van de Middenstands verenigingen vergunning verleend tot het houden van een verloting, waarvan de opbrengst dient tot dekking der kosten van de in '49 te houden tentoonstelling. Hoofd prijs is een radiotoestel. - In de tuin van de heer N. Schouten, Sterrestraat, staan de aardbeien voor de tweede maal in bloei en de eerste vruchten hiervan zijn reeds geoogst. De bouwvakarbeider M. Danklof, werkzaam te Vught, kwam tijdens zijn werkzaamheden j van een in aanbouw zijnd huis te vallen en brak daarbij beide pol sen en bekwam een lichte hersen schudding. Hij is ter behandeling opgenomen in het Groot Zieken- gasthuis te Den Bosch. In het kader der Jubileum feesten hield de Schuts St. Blasius een onderling concours, waarop M. van Leeuwen de eerste prijs behaalde. SPRANG. Volksspelen. De prijzen bij de op Dinsdag 31 Aug. gehouden volksspelen al hier werden als volgt behaald Wedloop met costuums dames: Sjaan v. Vuuren le pr.; Marie Vos 2e pr.; Ada Treffers 3e pr.; Koosje v. Caem 4e pr. Fietsen met hindernissen voor dames: Nellie Nieuwenhuizen le pr.; Mien de Jong 2e pr.; Caroline Haverhals 3e pr. Stoelendans dames: Betsie van Zeist le pr.; S. Maijers-de Rooij 2e pr.Corrie Vos 3e pr. Wedloop met hindernissen voor meisjes: Mia de Jong le pr.M. van Zeist 2e pr.; Ada Treffers 3e pr. Ringrijden te paard heren: N. Pruisers le pr.; C. Kuisten 2e pr. D. Werther 3e pr. Wedloop met hindernissen voor heren: Dirk Rijsdijk le pr.; Dingeman Rijsdijk 2e pr.; Gerrit Vos 3e pr. Wielerwedstrijd heren: Dinge man Rijsdijk le pr.; C. Vos 2e pr.; van der Velden 3e pr. GEERTRUIDENBERG. Opbrengst collecte. De opbrengst van de Zaterdag ding van de tuberculose, be de Provinciale Bond ter bestrij- dingding van de tuberculose, be droeg in onze gemeente 83.75. Op 30 Aug. j.l. is van een rode vrachtwagen, die deze ge meente passeerde, afgevallen een rood-bonte koehuid. Inlichtingen zijn te bekomen bij de Rijkspolitie alhier. LOON-OP-ZAND. Geslaagd. Op het dezer dagen te 's-Her- togenbosch gehouden examen voor Coupeuse slaagde onze dorpsge- note Mej. Mien van Esch. Missiefilm. Voor een tweetal stampvolle zalen van het parochiehuis werd ten bate van het missiewerk van onze dorpsgenoot de Eerw. Fa ther H. v. d. Steen, welke in de loop der volgende maand weer naar zijn missiegebied, waar hij reeds 10 jaren is werkzaam ge weest, hoopt te vertrekken, enkele films gedraaid over zijn arbeid in de uitgestrekte gebieden van Oe ganda. De bezoekers waren ui terst voldaan over het vertoonde spel en ook de missionaris was zeer tevreden over 't grote bezoek. Goed geslaagde inzet der Oranjefeesten. Ook in ons dorp zijn de fees ten goed ingezet en ook de bevol king leefde volop mede in de feestvreugde. De buurtschappen hebben eer van hun werk gehad en de versieringen der diverse straten en woningen leek op een vlaggenzee. De diverse spelen voor de kinderen, alsmede de zanghulde, hadden een vlot ver loop en alle kinderen waren in de grootste schik over de tractaties en prijzen. Het Comité heeft eer van zijn werk, om het eenieder naar de zin te maken. Het Oranje plein, dat geheel in verlichting ge stoken was, maakte een mooie in druk, terwijl het comité een mooie daad heeft verricht door 't plaat sen van een schitterende kiosk, waar des avonds werd genoten van de concerten der plaatselijke muziekverenigingen. Voor onze pas benoemde bur gemeester zal er heel wat werk aan de winkel komen om muziek- minnend Loonopzand tevreden te kunnen stellen, daar de bevolking dezer dagen uiting heeft gegeven aan het gemis van een muziektent welke al enkele jaren in een niet aan te vullen vacature op zich heeft laten wachten, terwijl onze muziekcorpsen als mede van de beste in den lande zijn aange schreven. Wij hopen dat dit eu vel spoedig zal zijn opgelost en vele ontevredenen zich niet lan ger teleurgesteld zien. Uno AnimoTreffers 1—2. Uno speelde Zondag haar laat ste oefenwedstrijd voor de com petitie en we moeten eerlijk be kennen dat deze wedstrijd niet ge heel aan de verwachtingen heeft beantwoord. Het was de minste van de reeks oefenwedstrijden die gespeeld werden. Het gehele elf tal deelde in de malaise, er zat geen verband in de ploeg. Overal ontstonden gapingen en in de voorhoede wilde het samenspel ook niet vlotten. De 2—1 neder laag zegt op zichzelf weinig, want met wat meer geluk had de stand even goed andersom kunnen zijn. Waarmede we niet willen bewe ren dat de Treffers de overwin ning niet verdienden, maar zij kwamen spoedig op gelukkige wijze aan de twee doelpunten, waarbij de Uno keeper, die de laatste wedstrijden zo goed op dreef was, niet vrijuit ging. Daar bij was vooral in de tweede helft Uno in het veld verweg de meer dere, maar tegen de sterke verde diging van de Treffers kon de Uno aanval niet gevaarlijk wor den. Het ene doelpunt van Uno, kort na de rust gemaakt, was evenwel 't beste van de drie ge maakte goals. Alles bij elkaar was de verto ning het aankijken nauwelijks waard. We kunnen natuurlijk wel allerlei excuses aanvoeren: 't was tamelijk warm en de wedstrijd was te fors om mooi te zijn, enz., maar daar hebben we niets aan. Daarentegen mogen we uit deze wedstrijd ook geen conclusie trek ken voor de komende competitie. Maar we zien met belangstelling uit naar wat onze jongens over twee weken, als het competitierad begint te draaien zullen presteren. f f Met grote droefheid geven f wij kennis, van het smar telijk verlies van ons zoontje en broertje ARNO, dat ons door een noodlottig ongeval in de leeftijd van 2 jaar werd ontnomen. De bedroefde ouders en kind S. J. Vermeulen A. L. Vermeulen-Dekkers Tonny. Waalwijk, September 1948. N. Parallelweg 39. De engelenmis heeft plaats gehad op Vrijdag 3 September om 9 uur. Hiermede betuigen wij onze har telijke dank voor de vele blijken van belangstelling bij ons Zilveren Huwelijksfeest ondervonden. En evens bij de opening van ons nieuwe café ,,'t Sportzlcht". Beleefd aanbevelend, A. G. KROOT-KLERKS. Tijdens de H. Mis van 8 uur in de St. Jan te Waawijk is er op stoel 119 een bruine portemennai met inhoud blijven liggen. Tegen beloning terug te bezorgen op Grotestraat 395 te Waalwijk. TANDARTS zal te beginnen DINSDAG 7 SEPT. a. s. iedere DINSDAG en VRIJDAG in café MERKX teDrunen spreekuur houden van 5 tot 7 uur. naar afdruk VUGHTERSTRAAT 25 DEN BOSCH. Te bevragen Hoogeinde 33, BAARDWIJK. Een prettige, interessante en goed betaalde betrekking is die van Hiervoor hebt U echter een vak kundig* training nodig en die kunnen wij U geven Als U mee wilt werken kunnen wij U in zeer korte tijd opleiden. Deze studie omvat: vier talen en handels kennis. TETER.DIJK 119 - BREDA Mondelinge en schriftelijke lessen. Wij hebben liefde voor ons werk In middelgrote lederfabriek in N. Brabant is een plaats vacant voor Sollicitatie onder No. 2541 aan het bureau v. d. blad. Voor naar Noorder Parallelweg 49» BAARDWIJK. voor eenvoudig stikwerk (schoenen) Brieven onder No. 2542 Bureau van dit blad. MET DE OUDJES NAAR OISTERWIJK. Donderdag zijn we met Okke en Marietje, met Sjef en Janus, met Rein en Janske en met een honderdtal andere Waalwijkse oudjes naar Oisterwijk getoerd. We weten niet wie er meer pleizier heeft gehad, de ou den van dagen of wij, die op de gerimpelde verweerde ge zichten de vreugde zagen stralen, die in de oude ogen weer iets jeugdigs zagen blinken, die oude stijve benen weer de pas zagen maken van een kruispolka. stapten, luidruchtige oude mannen en kirrend lachende oude dames. Men ging zitten onder de mooie bomen, door de luidspreker klonk de accordeonmuziek van Frans v. d. Straten, nadat de heer Meijs allen een prettige middag had toe gewenst en de leiding verder had overgegeven aan de heer v. Enge len, die op onverbeterlijke wijze er het tempo in heeft gehouden. De zorgzame dames en heren van het Rode Kruis hadden amper de alleroudsten naar hun plaatsen ge bracht of zij begaven zich als eersten op de dansvloer en het duurde niet lang of een oude heer zocht met de galantheid van een jonge man een dame op en graci eus dansten oude benen een ou derwetse dans. Zo was de leut spoedig aan de gang, men besteedde z'n con sumptiebonnen, de dames werden op snoep getracteerd en de heren op sigaren, men zong de liedjes van Drik van Engelen mee. Een oude heer maakte een oude dame bij ons in de buurt het hof, maar resoluut werd hij afgewezen door het gezellige drieentachtigjarige mensje. Er had nog een huldiging plaats ook. De heer v. d. Wiel was 50 jaren dilettant-zanger en men spelde hem een mooie onderschei ding op de borst en men applau disseerde voor hem. Dan zong hij twee nummers uit z'n repertoire, van een smachtende jongeling aan 'n bron en van „die stille Nacht". Hij kwam heel diep, „tot aan het rooi zand" zei er eentje. Er wa ren er nog meer die als solist op traden. Daar had ge Marietje, de zuster van Okke, het eenefizeven- tigjarige sopraantje van het ge mengd koor dat later werd opge richt, en Rein de Pruis die stond te vloeken tegen de microfoon, en de oude Boom uit Bork en nog enkele meer, die 'ne mop vertelde zoals van de spekkoek, een ge schiedenis die zich afspeelde op de Klinkert in Drunen. Daar werd ook een polonaise gehouden, met „Hup, ouwe taaie" en „aan de oever van de snelle Een schone traditie weer hersteld. Het was tien jaren geleden dat men met de oudjes op stap ging. Tien jaren kon dit feest want een feest is het voor de oudjes, geen doorgang 'vinden. Dit werd ge voeld als een gemis. Daarom heeft Waalwijks Belang deze mooie traditie hersteld en een comité gevormd dat onder leiding van de heer Meijs dit feest weer zou organiseren. En men heeft het georganiseerd op een wijze die lof verdient en die de dankbaarheid van de oude mensen ten volle mo tiveert. Weken hadden ze er al naar verlangd velen hadden nog een herinnering aan vroegere toch ten, anderen hoopten er op als op een feest, waarvan men verwacht dat het mooi zal zijn en goed. Donderdagmiddag dan werden ze opgehaald door een fijne luxe wagen, „die ze altijd ene hadden moeten hebben", zoals een vrouw. ke zei. Het was een hele drukte op het raadhuisplein, de heren comtféleden drapiden langs de wagens steeds kwamen er meer bij en de oudjes zaten stil pope lend af te wachten. Okke zat in een van de voorste wagens, met een grote toeter en zijn typisch petje versierd met rode rooskes en ook de schouders van zijn zwart lakens jaske. Sommige man- nekes vaii het klooster hadden ook een mooi hoofddeksel op, zo als de kinderen op Koninginnedag. En daar ging dan de lange rij van 41 wagens het plein af; Okke galmde zijn vreugde uit door zijn spreekbuis, anderen schikten zich gezellig en zwaaiden gelukkig naar bekenden. Het feest was be gonnen. Zo ging men deze oude men sen, die veel soms moeten missen, een middag bereiden, die hun de zorgen en de lasten van hun ou derdom zou doen vergeten, die hun weer jonger zou maken err gelukkiger. Zagen we daar niet hoe en oud manneke een vrouwke ging afspreken om te dansen straks als ze in Oisterwijk waren? Het geeft een buitengewone voldoening de oudjes een dergelij ke dag te bezorgen; niet zozeer om de pret die je kunt hebben met de geestige, slagvaardige ty pen onder hen, maar meet om de dankbaarheid, waarvoor hun ou de mond bijna geen woorden meer kan vinden, maar die je ziet in hun blije ogen. Dan word je ge troffen, zoals je ook getroffen wordt wanneer een man van 80 jaar, die altijd graag gezongen heeft en het ook goed kon, begint te zingen van een oude afgeleefde zwervende zanger, die hier op aarde zijn woning niet meer heeft. Naar Oisterwijk. Zo ging men naar Oisterwijk en langs de weg stonden de men sen te kijken naar die vele auto's en als zij dan het opschrift zagen „Ouden van Dagen van Waal wijk", dan begonnen zij te zwaai en en nieuwsgierig de wagens binnen te kijken hoe oud die men sen wel waren en een leutige ver wondering kwam op hun gezich ten wanneer ze in de laatste wa gen een paar nog jeugdige journa listen zagen zitten. En wij zwaai den maar heel eerbiedwaardig. Door Tilburg ging het toen naar Oisterwijk, naar Groot Speyck, het mooie hotel in de bossen bij de stille vennen. Maar de stilte was spoedig verstoord toen daar al die auto's aankwamen, toen daar gelukkige oude mensen uit- vliet", en 't was zo gezellig dat Janske, het menske van 83 jaar, liever nog 'ne polonaise ging doen dan eten. En dat was toch ook lekker, vraag het maar aan Sjef van het Gasthuis, die at drie por ties op. Of vraag het aan Okke, die met zijn ei zat te goochelen of aan Jan de Soppert, die niks zei en maar doorat. Onder de koffietafel gebeurde het ook dat men 't gemengd koor ontdekte, dat zo schoon „muziek en zang" kon zingen dat men Ok ke, die van Prins Hendrik stond te zingen, niet eens meer hoorde. Jammer genoeg werd het zacht jesaan t'jd, dat men op ging stap pen en over Vugh en Den Bosch ging de stoet op Waalwijk aan. Veel volk was daar op de been en men juichte de oudjes toe. Tus sen dikke drommen mensen reed men met voorop St. Crispijn het verlichte Raadhuisplein op en toen de laatste auto zijn last had afgeleverd, sprak de burgemeester de aanwezigen op geestige wijze toe. Hij wist niet goed hoe hij de ze mensen, die met elkaar ruim 7000 jaren telden, aan moest spreken. Hij zou hen maar „da mes en heren uit de vorige eeuw" noemen. Beter dan hij hadden de ze mensen het leven kunnen vol gen van Hare Majesteit de Ko ningin, wier jubileumfeesten men vierde, in het kader van welke feesten de oudjes ook hun uit stapje maakten. Hij vroeg hun 'n klein gebedje voor de scheidende en de komende vorstin. De heer Meijs sprak een woord van dank aan de burgemeester, aan Waalwijks Belang, aan het Tentoonstellingscomité, aan het Centraal Oranjecomité, waarvan afgevaardigden bij de ontvangst aanwezig waren; aan de heren die hun auto belangeloos hadden afgestaan, aan het Rode Kruis, dat zo fijn geholpen had, aan de motorrijders o.l.v. de heer Jan Trimbach, die de auto's vergezel den en het verkeer regelden, aan de harmonie St. Crispijn en aan allen die hadden medegewerkt aan 't slagen van deze dag, niet het minst aan de heren v. Engelen en v. d. Straten. Dan sprak ook de heer van En gelen nog een woordje van dank, waarna hij het koortje verzocht hun kunde te tonen. En ten aan- hore van vele honderden belang stellenden zong men „muziek en zang" en een gul applaus beloon de deze zangers en zangeres, die gemiddeld 70 jaar waren. Dan stapte men weer in de auto's, die luid toeterend door Waalwijk re den en de oudjes weer naar huis brachten. Zij hebben een mooie dag ge had en geloven jullie het op ons gezag niet, vraag het dan aan Marietje, aan Rein, aan Sjef, vraag het aan al de andere oude mensen, die toch weer jong wa ren. Hulde aan 't comité voor de vele en goede zorgen en prima re geling. KORTE BERICHTEN. De republikeinse premier Mohamed Hatta heeft gezegd dat de krachtige positie der republiek in 't buitenland, ondermijnd wordt door de binnenlandse chaos. Wij zullen vechten voor de onafhan kelijkheid van geheel Indonesië, aldus Hatta, maar zullen meewer ken aan de interim-regering, als die een nationaal karakter draagt. Hij deed o.a. een beroep op de Malino-gebieden. Na afloop van de lunch, waaraan na de inhuldigingsplech tigheid Hare Majesteit Koningin Juliana had aangezeten, heeft on ze jonge vorstin de 18-jarige Mar garet Rose van Engeland de ho ge onderscheiding verleend van het Grootkruis van de Nederland se Leeuw. Nationaal Huldeblijk aangeboden. Een delegatie van 10 personen, be stuursleden van het Comité Nationaal Huldeblijk, heeft Donderdagochtend Koningin Wilhelmina op het Paleis op de Dam een gecalligrafeerde oorkon de overhandigd, waarin vorm en doel van het huldeblijk zijn omschreven. De delegatie voor het paleis, waar de pergola aan het verrijzen is. In het midden mej. A. C. Schippers van de U.V.V. met links burgemeester Visser van Den Haag en burgemeester Oud van Rotterdam en rechts burgemees ter d'Ailly van Amsterdam, voorzitter van het comité. ii. Welke de oorzaken zijn ge weest, waarom in onze gemeente wél een U.L.O.-school voor meis jes is opgericht en geen voor onze katholieke jongens, zullen we hier niet onderzoeken. Wij moeten het actieve kerkbestuur van de St. Antoniusparochie dankbaar zijn, dat het verleden jaar tot het Be stuur der Congregatie der Broe ders van de Onbevlekte Ontvan genis te Maastricht het verzoek richtte om naast een lagere school in zijn parochie tegelijk een ULO voor jongens op te richten. Het Hoofdbestuur heeft die aanvrage aanvaard. Door de grote moei lijkheden bij het bouwen van nieuwe scholen was het helaas tot nu toe nog niet mogelijk de plan nen te verwezenlijken, niettegen staande de royale en spontane medewerking van Waalwijks bur gemeester. Laten wij hopen, dat in dit schooljaar 1948—1949 een eenvoudig, maar gerieflijk gebouw ontworpen door architect v. Stok- kum, in de parochie van St. An- tonius zal verrijzen. Nu zullen ingewijden het wel met ons eens zijn, dat ook het uit gebreid lager onderwijs, dus ULO in zijn tegenwoordige vorm niet aan alle eisen van onze veeleisen de tijd voldoet. Ook dit onderwijs ligt op de werf en zal binnen af zienbare tijd meer aan de behoef ten gaan voldoen. Feit is, dat ook het tegenwoordige onderwijs aan dit soort scholen de jongelui een behoorlijke ontwikkeling geeft. Het diploma, dat bij het succesvol doorlopen van zo'n school wordt uitgereikt, vormt een aanbeveling voor talrijke maatschappelijke in stellingen. Met hetgeen zij in hun mars hebben, kunnen zij zich des- verkiezend verder bekwamen in diverse speciale richtingen. Het zijn behoorlijk ontwikkelde jonge mensen, die met energie en door zettingsvermogen hun weg in de „struggle for life" zullen vinden. Gemakkelijk is het onderwijs aan een drie- of vierjarige ULO- school niet. Lang niet alle kinde ren, die zes klassen van de lagere school hebben doorlopen, kunnen het programma van zo'n ULO aan. Er blijft nog een grote cate gorie over, die een eenvoudiger ontwikkeling moeten doormaken. Nu is het waar, dat onze Nij verheidsschool doet wat ze kan, om in die twee jaar, die haar toe gemeten zijn, de jongens althans vakkundig te vormen, voor zover dit in zo'n korte tijd mogelijk is. Naast de vakopleiding blijft er veel te weinig tijd over voor in tellectuele vorming. Onze neutrale Waalwijkse Nijverheidsschool kan uit de aard der zaak weinig doen aan godsdienstige- en karakter vorming en zeker niet aan echt katholieke persoonlijkheidscultuur. De enkele uurtjes na de officiële lesuren, waarin onze geestelijkheid in de loop van het schooljaar in contact kan komen met onze ka tholieke jongens, is van weinig invloed op hun vorming. Het on derwijs aan zo'n school, ja voor al aan zo'n school, moest door trokken zijn van een epht katho lieke geest. De moeilijke jaren, waarin onze mannelijke jeugd van die school is, schreeuwen er om. Wij kunnen n,iet beoordelen waar om Waalwijk, dat toch voor ruim 90% katholiek is, geen katholie ke vakschool heeft. Wij moeten de feiten nemen zoals ze momen teel zijn. En daarom zeggen wij uit de grond van ons hart: geef de jongens, die naar een vakschool gaan, naar de fabriek of onmid dellijk na de lagere school een be roep kiezen, nog minstens één, liefst (wee jaar soliede katholieke vorming in een voor hen geëigen de V.G.L.O. school. Wij zijn het geheel eens met de Culturele Dienst van de Ned. Ka tholieke Arbeidersbeweging, waar zij in haar rapport: „De school voor het arbeiderskind" op blz. 4 zegt: „Dus alleen die kinderen kunnen tot riijverheidsscholen wor den toegelaten, die het V.G.L.O. met vrucht hebben doorlopen, of althans het 7e leerjaar hebben af gemaakt." Wij herhalen, wat wij aan het slot van ons eerste arti kel schreven De ouders van on ze Waalwijkse jongens moeten er goed van overtuigd zijn, dat ook de beste katholieke lagere school .haar leerlingen na zes jaar niet kan klaar maken voor het leven. Bij de grote, overvolle klassen van 40—50 jongens kan geen an dere eis gesteld worden, dan dat zij bij het verlaten der school iets van hun godsdienst kennen, be hoorlijk kunnen lezen en schrij ven en een heel klein beetje al gemene ontwikkeling hebben op gedaan. Hoe wij ons een goede V.G.L.O. school denken, daar over in een slotartikel. Br. ALARDUS. MOORD TE HELMOND. Maandagmiddag is te Hel mond het lijk gevonden van de 44-jarige J. van S., vader van drie kinderen. Na 't eer ste onderzoek bleek, dat de man was overvallen en ten gevolge van een messteek in de hartstreek moet zijn over leden. Als verdacht van deze moord is aangehouden de 43- jarige MM. K. uit Helmond. De beweegredenen voor de moord zijn nog niet bekend. ZWARE M.P.M.-KOERS VOOR JEFKE JANSSEN. 1. Janssen, Elsloo, 213 km. 5 u. 55 min. 17 sec., tijd van de koers 168 km. 4 uur 26 m. 19 sec. 2. Op 5 seconden v. d. Zan- de, Halsteren. 3. Didden (België) op 7 sec. 4. Vooren, zelfde tijd. 5. Op 15 sec. Savelsberg. 6. Op 1 min. 35 sec., Bras- penningx. 7. Lambrichs. 8. De Vries. 9. Kamut (België). 10. Sijen. 11. Op 7 min. 16 sec. Snellen 12. A. Hendrickx.

Echo van het Zuiden | 1948 | | pagina 3