Nieuws uit de Langstraat Fokveedag. Groot aantal inschrijvingen. Op een weiland naast de Coöp. Stoomzuivelfabriek De Toekomst aan de Hogevaart, welk terrein daartoe welwillden is beschikbaar gesteld door de heer H. Maijers, wordt Donderdag 9 Sept. a.s. de tweede Fokveedag gehouden, ge organiseerd door de Fok- en Con troleverenigingen uit Kaatsheuvel, Besoijen, Sprang en Capelle. Deze fokveedag, waarvan de keuring reeds 's morgens 9 uur een aanvang neemt, zal officieel worden geopend door de Edel achtbare heer burgemeester A. Smit. In de jury hebben zitting de heren Ir. J. F. B. Tromp, A. Klijs, C. de Recht en v. Tiggelen. Het is te verwachten dat vele. veehouders uit deze streek de keuring, waarvoor het aantal in schrijvingen 114 bedraagt, zullen bezoeken Er valt voor hen op een dergelijke tentoonstelling heel wat te leren, temeer nog daar er nu in tegenstelling met de Fokveedag van het vorige jaar, meer van de productie der aangevoerde dieren bekend is. Laat deze dag voor die vee houders, welke nog geen lid van een Fok- en Controlevereniging zijn, een aansporing mogen zijn, om zich onverwijld bij hun plaat selijke vereniging aan te sluiten. Jubileumfeesten te Vrijh.-Capelle. Door straat-, gevel- en etalage versiering, alsmede door de tal rijke vlaggen en verlichting, aan gebracht aan verschillende wonin gen, bood Vrijh.-Capelle, evenals andere plaatsen, gedurende de feestdagen, georganiseerd door de Oranjevereniging „Centrum" ter herdenking van de verjaardag en het 50-jarig regeringsjubileum van H. M. Koningin Wilhelmina, een alleraardigste aanblik. Koninginnedag werden de fes tiviteiten geopend met de aubade voor het gemeentehuis door de leerlingen van de lagere scholen in de gemeente Sprang-Capelle en die der beide scholen aan de Loonsedijk. In de namiddaguren werden op het feestterrein naast het gemeentehuis onder leiding van het onderwijzend personeel met de leerlingen van de openba re en die der chr. school aan de Loonsedijk kinderspelen gehouden welke grote belangstelling van de zijde der ouders trokken. Tevens werden de kinderen op royale wijze getracteerd. Was de belangstelling tijdens de kinderspelen 's middags groot, 's avonds bij de volksspelen voor ouderen bij kunstlicht, stond men in dichte drommen om het wed strijdterrein geschaard om getuige tc zijn van 't verloop en de eind uitslag van de verschillende wed strijden. De muziekvereniging Si- rena zorgde voor de muzikale af wisseling, De daaropovlgende avond, 1 Sept., werd het feest in de avond uren voortgezet en besloten. De Kon. Harmonie „Sophia's vereni ging" uit Loonopzand opende 'f avondprogramma met een in alle opzichten goed geslaagd concert. De diverse nummers van het met zorg samengestelde programma werden onder leiding van de heer Kotter op te loven wijze uitge voerd en door de talrijke belang stellenden ten zeerste op prijs gesteld, want na ieder nummer hadden directeur en uitvoerenden een warm applaus in ontvangst te nemen. Met een schitterend vuurwerk, dat ieders bewondering afdwong, werden de jubileumfees ten, waarop de Oranjevereniging met voldoening kan terugzien, be sloten. SPRANG-CAPELLE. Dinsdag 7 Sept. des avonds half acht koopt D.V. voor de Geref. Gem. aan de Hoogevaart alhier op tet reden Ds. v. Dam van Werkendam. Dr. Benesj, ex-president van Tsjecho-Slowakije, is overleden. De Eerste Kamer heeft de grondwetsherziening aangenomen, die nog "door Koningin Wilhelmi na is getekend. Dr. L. J. M. Beel vertrekt 9 September naar Indonesië als gedelegeerde van 't opperbestuur. DRUNEN. Burgerlijke Stand over Aug. 1948. Geboorten: Arnoldina G M dv J A Klerks-Persoon. Johanna AERIdvWAv Gorp-Knip- pels. Martha J M dv A M v Venrooij-v Haaren. Michelina A C dv J Heeffer-Erkeland. Thecla J M dv F Th van Delft- Leijsten. Petronella C M dv A A Knippels-Floris. Marius J W M zv Th E J van der Aa- Voorbraak. Overlijden: Adriana van Kuik 77 jaar echtg van J v Engelen. Maria A Verhoeven 18 jaar. Johannes Lommers 76 jaar echtg van C Boogers. Petrus H Ha mers 84 jaar. Johanna G M Klerks 9 jaar. Hendrikus Brok 74 jaar. Huwelijken: Petrus F van der Zande 33 jaar en Johanna F van Diem 23 jaar beiden alhier. Josephus L H van Delft 27 jaar te Vught en Ida A Spee 26 jaar alhier. Marinus van der Linden 28 jaar te Loonopzand en Bertha J M Marisael 21 jaar alhier. Adrianus van Son 30 jaar en Pe tronella C van Spijk 28 jaar bei den alhier. Prijzen voor buurtversiering. Voor de buurtversiering wer den door het Oranje-Comité j.l. Woensdag de prijzen bekend ge maakt. De uitslag is als volgt: le pr. Grotestraat (buurt van v. Herpt tot v. Osch)2e prijs Kerkstraat, Elshout; 3e pr. Stati onsstraat; 4e pr. Eindstraat: 5e pr. Torenstraat; 6e pr. Schans- wijk Elshout. D.V.C. opende haar nieuw terrein. Zondagmiddag opende D.V.C. op feestelijke wijze haar nieuw terrein. Precies om half een vertrokken vanuit verschillende punten van het dorp de beide Harmonieën. Zij brachten toen zij op het ter rein aankwamen reeds veel pu bliek mee, wat een gezellige druk te teweeg bracht. De harmonieën gaven op het terrein nog. enkele marsen tc-n beste en even over één begon de officiële opening in tegenwoordig heid van verschillende geestelijke en wereldlijke autoriteiten. De voorzitter van D.V.C., de heer Brok hield een keurige toespraak, waarin hij dank bracht aan allen die aan de totstandkoming van 't terrein hadden medegewerkt, als mede aan het tot grotere bloei brengen der vereniging. Bijzonder dankte spr. diegenen die de ver eniging hadden gesteund en de schenker van de „Henk Romein"- wisselbeker. Hierna verzocht spr. de waarn. Burgemeester om het terrein te openen. Onder 't spelen van ons volks lied hees Mevr. van Drunen de clubvlag. De wnd. Burg. dhr. v. Drunen tevens oud-voorzitter van D.V.C. verklaarde in een sympathieke toespraak het terrein voor ge opend. Hierna werd het terrein door de geestelijk adviseur Kap. v. Erp ingezegend. Nadat de Harmonie Volharding nog een muzikale wandeling over het terrein had gemaakt, kwamen de twee eerste clubs van deze middag in het veld: Were Di R.K. D.V.C. Het werd een wed strijd met aardige spelmomenten en met DVC in de meerderheid. De eindstand werd 11. Tot 4- maal toe moesten penalty's wor den genomen, welke uitvielen ten gunste van Were-Di. De volgende tegenstanders wa ren R.W.B.Heusden. Een flau we wedstrijd met een 1O-over winning voor R.W.B., ofschoon Heusden steeds de meerdere was. In deze wedstrijd was nog een klein ongelukje te betreuren, waarbij een Heusdense speler een lichte hersenschudding opliep. Na de pauze kwam de wed strijd RK RVC—Heusden, 0—2. De finale bracht ons Were-Di RWB. Het was nu een heel an der RWB dat we te zien kregen dan tegen Heusden. Het was een 'aantrekkelijke wedstrijd. De mooi ste van deze middag. De laatste 20 minuten waren voor Were-Di, maar de 20 achterstand kon slechts met 1 punt worden gere duceerd. Zo kreeg RWB de prachtige beker en Were-Di een flinke lau werkrans. Er was veel belangstelling. Een tandarts. Met ingang van 7 Sept. heeft zich in Drunen een tandarts ge vestigd. Dr. de Haas houdt elke Dinsdag en Vrijdag vanaf 4.30 6.30 spreekuur bij P. Klerkx, café „Remise". Verzekerden welke zich willen laten overschrijven kunnen dit de ze maand doen. HEUSDEN. De R.K. Middenstand komt a.s. Donderdag ia ledenvergade ring bijeen ter nadere bespreking der te houden Fancy Fair. In het kader der Jubileumfees ten werd door de Heusdense Hen gelsportvereniging een visconcoürs georganiseerd, waaraan door alle leeftijden kon worden deelgeno men. De prijzen voor dit concours waren alle geschonken door win keliers uit Heusden en leden der Hengelsportvereniging. Ongeveer 60 deelnemers namen er aan deel en de prijzen werden behaald als volgt: Oudste deelnemer J. v. Dijk extra prijs; Truuske Verhoeven en W. v. Beijnen (grootste Vis); le prijs W. v. Beijnen, 2e D. Ver hoeven, 3e A. van Rijswijk; 4e Tonny Klerks; 5e Ant. v. Spijk; 6e Peter Verheij. Namens orga nisatoren vond om plm. 5 uur de prijsuitreiking plaats in café De Gouden Leeuw, bij monde van de voorzitter dhr. F. van Eeuwijk. Zondag vond in Hotel Cen tral de voortzetting plaats der wedstrijden om het persoonlijk kampioenschap van Noord-Bra bant. De uitslagen luiden: J. C. de GalanC. v. d. Sommen. A. de GraagPiederied 20. G. de ReusA. Nieuwkoop 02. P. SwinkelsM. Verlouw 11. SPRANG. C. B. Timmermans, f J.l. Donderdagavond overleed in de ouderdom van bijna 59 jaar, in het Ziekenhuis te Tilburg, alwaar hij een ernstige operatie had on dergaan, de heer C. B. Timmer mans alhier, wethouder der ge meente Sprang-Capelle. De overledene was een bekende figuur zowel op kerkelijk- als op j openbaar terrein, zodat onze ge- meente met het heengaan van.de i heer Timmermans een groot ver- lies heeft geleden, j De overledene heeft een werk- I zaam leven achter zich; hij be- kleedde tal van functies in 't ver- enigingsleven onzer plaats. Vele jaren vertegenwoordigde hij de i A.R. Kiesvereniging, waarvan hij ook bijna vanaf de oprichting be stuurslid was, in de gemeenteraad van Sprang-Capelle, en werd hij na het overlijden van wijlen dhr. G. J. van Wiligenburg in diens plaats tot wethouder benoemd. Sinds ca. dertig jaren diende de heer Timmermans de Ned. Herv. Kerk alhier in het ambt, eerst als diaken en tot zijn overlijden ruim 20 jaar als ouderling, in welk ambt hij de kerk met de liefde van zijn hart trouw heeft gediend. Sinds enkele jaren was de nu ontslapene ook lid der Synode van de Ned. Herv. Kerken. Voorts stelde hij veel belang in de jeugd der gemeente en gaf hij zich tal van jaren als leider der Ned. Herv. Knapenvereniging. De heer Timmermans was sinds 25 jaar bestuurslid der Chr. School alhier, waarvan vele jaren pen ningmeester. Van de vele functies die hij in het verenigingsleven - onzer plaats bekleedde, noemen wij ver der nog: bestuurslid der Vereni ging Chr. Volksbond Sprang; Voorzitter van de Woningstich ting Sprang-Capelle; Voorzitter van de Afdeling Sprang-Capelle van de Chr. Bond van Aanne merspatroons. Ook als patroon was hij bij zijn personeel zeer ge acht. De teraardebestelling zal plaats hebben op de Alg. begraafplaats te Sprang op Dinsdagmiddag 3 uur. Terug uit Indië. Na een verblijf van een jaar in Indië keerde de dienstplichtige S. Vos aan het Oosteinde alhier op de grens van Waalwijk, Vrijdag in zijn ouderlijke woning terug. Door de buurtbewoners was NATIONALE VLOOTSCHOUW OP HET BUITEN-IJ. Vrijdagmiddag is op het Buiten-IJ. een nationale vlootschouw gehouden van Marine eenheden, vissersvaartuigen, jachten en binnenschepen, georganiseerd door de Kon. Ned. Zeil- en Roeivereniging. Een overzicht van de vlootrevue uit een Mitchell-bommenwerper van de Kon. Marine. hem een „welkom thuis" bereid, waartoe aan de woning versierin gen waren aangebracht. Hij ontving veel belangstelling, terwijl de harmonie Marijke hem des avonds naar gewoonte een serenade bracht. Optocht. Maandagmorgen om half negen was het aan het Oosteinde alhier reeds een hele drukte, toen de deelnemende wagens en groepen aan de allegorische optocht zich ter opstelling va nde stoet verza melden. Al was de deelname niet zo groot als bij de vredesfeesten in 1945 en al was aan de wagens duidelijk te zien dat de tijdsom standigheden alles behalve roos kleurig zijn, toch werd het nog een fleurige stoet, waarin ver schillende mooie nummers voor kwamen. De jury had hier voor zeker geen gemakkelijke taak. Naast mooie wagens waarbij hulde gebracht werd aan onze nieuwe Koningin Juliana, waren er meerdere wagens die het dorps leven enz. uitbeeldden. De stoet werd geopend door de Rijvereni- ging Marijke, terwijl ook de plaat selijke harmonieën alle in de op tocht meereden. In verschillende delen der ge meente waren weer extra versie ringen aangebracht, waarin het Westeinde bijzonder deelde; o.a. was ook de Dijkstraat fleurig aan gekleed met groen -en oranje, wat voorals 's avonds met de electri- sche lampionverlichting aardig aandeed. De bewoners der Dijk straat hadden het idee aan H. M. Koningin Juliana een telegram van hulde en trouw te zenden. Des avonds organiseerde de jeugd nog een prachtige lampion optocht. CAPELLE. Grote slot-Jubileumfeesten. De festiviteiten in verband met de verjaardag en het gouden Re geringsjubileum van H. M. Konin gin Wilhelmina, georganiseerd door de plaatselijke Oranjevereni ging, welke feesten op Koningin nedag geopend zijn met een in al le opzichten schitterend geslaag de speciale dag voor de jeugd, die ook voor de ouderen een uitzon derlijke feestdag is geworden, werden Zaterdagnamiddag en avond besloten. 's Namiddags werden op het feestterrein aan de Nieuwevaart volksspelen voor ouderen gehou den, waarvoor in alle afdelingen flinke deelname was, terwijl de belangstelling van de zijde der ingezetenen eveneens groot was. In dichte rijen stond men rond het terrein van de volksspelen ge schaard. Zoals gebruikelijk zorgde de muziekvereniging Kunst "na Ar beid voor de muzikale afwisseling tijdens deze spelen. De uitslagen van de spelen wa ren als volgt: Stoelendans, dames 14 tot 17 jaar: Hennie Kommers le prijs; Sientje Boezer 2e prijs; Jannie Snijders 3e prijs. Stoelendans dames 17 jaar en ouder: Bets Spierings le pr., Alie Karsten 2e pr., Lenie Kerst 3e pr. Zaklopen voor paren: Elsman- Sterrenburg le prijs; Van Over- steeg-Kerst 2e prijs; Van Over- steeg-Schuller 3e prijs. Paren kruien: Elsman-Sterren- burg le prijs; G. Groeneveld en echtg. 2e prijs; Adr. Mandema- kers en echtg. 3e prijs. Hardlopen met hindernissen: Ad. Pruijssers le prijs; Ad. van Beek 2e prijs; J. v. Oversteeg 3e. Hardlopen 100 m. voor jongens 1416 jaar: M. van Oversteeg le prijs; A. van Beek 2e prijs; Ad. Pruijssers 3e prijs. Hardlopen voor meisjes 100 m.: Hansje Cové le prijs; Rietje van Dongen 2e pr., Sjaantje de Rooij 3e prijs. Mastkliminen: W. Stam le pr., B. Rijken 2e pr., J. Kommers 3e. Duizendpotenrace voor - dames en heren: Groep Van Oversteeg le prijs; Groep Kommers 2e prijs, Groep Stam 3e prijs. In keurige formatie kwam tij dens de volksspelen de Chr. Gym nastiekvereniging Pro Patria het feestterrein opmarcheren en na be ëindiging der spelen gaf deze ver eniging een demonstratie, waarbij zowel de vrije oefeningen als die aan brug en ringen ten zeerste ge waardeerd werden, getuige het verdiend applaus na afwerking van ieder nummer. Het avondprogramma werd ge opend met een concert, dat ge- Een van Kinderzang Na een te zijn ge» (eerst repet Broeders daarna de Ij op het Rji wij het, c Waalwijk den krijgen, terwijl er a dezelfde z werd. Mi., heel andere zo maar hun arm muziek mak, ten. Ibegcleiders van de irijtt ons norgen in de weer |t in de hete zon bij de Eerwaarde de speelplaats en Inderzang begeleid _huisplein) troffen »e in een zaak te „borreltje" kon- J bier of limonade, mdere personen in wel geschonken waren dan ook :nsen dan wij, die een instrument in n komen en die jbij nationale fees- Dergel kunnen 'vij handelen U over de reg diensten, waar die kelijke auto: opend were van de onge de Harmoni uit Spranq P. C. van Hierna conc mengde Zat het Jeugdko leiding van den. Dit cot den belangs; terd, werdb den van A Tempo, c| van Iersel. Tot slot geslaagde f( tantenvereni Sprang een onder leidir Kuijsten en Historisch si minder openluchüon lucht verboi medespeleni wat zij ondf digheden k van lof en dervaart, yc jevereniging ring tot de t werd dan c aangelegenheden ons blad niet be- jet met uw mening ng van kerkelijke :nz. ter plaatse zijn ren, n.l. bij de ker- iten. iet enige nummers r een jaar bestaan- :reniging „Marijke" er leiding van dhr. •sel uit Waalwijk, eerden de Chr. ge- ereniging Excelsior uit Sprang, onder Groen uit Heus- t dat door honder- :nden werd beluis- jten met het optre- andolinevereniging er leiding van dhr. deze zo bij uitstek dag gaf de Dilet- j Gezelligheid te openluchtopvoering van de heren F. Bogers, van het in drie bedrijven: In naam vat Dranje. De opvoe ring van di: ;pel heeft degenen die het kon n volgen, hetgeen helaas voor onderden niet het geval is ge\eest als gevolg van de overwelc» ende drukte en de opstelling van het i, van het begin tot het einde gc eid. In ogenschouw nemende de moeilijkheden, welke aan een op ering in de open- in zijn, hebben alle het beste gegeven !e gegeven omstan- len en het woord k, dat de heer Pol- :itter van de Oran- afloop der opvoe- lewerkenden richtte, met een daverend applaus om! jt ;treept. Met hei 1 ischappelijk zingen helmus werd deze Koningin Juliana rijdt door Haar hoofdstad. Enkele uren nadat Zij de regering van Haar moeder ha' 'vergenomen, maakte Koningin Juliana een rijtoer door Amsterdam in de crème calèche. Op deze rijtoer, Haar eer; als regerend vorstin, werd de nieuwe Koningin begeleid door Z.K.H. Prins Bernhard en de drie oudste prinsesje Koningin zag verlichte hoofdstad. Vrijdagavond heeft H.M. Koningin Wilhelmina, vergezeld door H.K.H. Prinses Juliana en Prins Bernhard, een rondvaart gemaakt door de grachten van Amsterdam. De burgemeester van de hoofd stad, Mr. Arn. J. d'Ailly, is H.M. behulpzaam bij het betreden van de „Koningin Juliana", de nieuwste boot van de firma Kooy, die voor het huis van de burgemeester aan de Herengracht lag. Geheel rechts H.K.H. Prinses Juliana. tweede dag van de Jubileumfees ten besloten. De door de Oranjevereniging Wilhelmina georganiseerde Jubi- leumdagen zijn achter de rug. Het bestuur der vereniging onder lei ding van zijn voorzitter heeft bij de voorbereiding van deze feeste lijkheden en tijdens de beide feest dagen bergen werk verzet. Het zal hen tot voldoening stemmen, dat alles zo n schitterend verloop heeft gehad, mede dank zij de me dewerking van allen, die buiten 't bestuur van de Oranjevereniging om, hun steentje aan het welsla gen van deze Jubileumdagen heb ben bijgedragen. En dan denken wij in de eerste plaats aan de buurtverenigingen, door wier toe doen verschillende straten aardig versierd of geillumineerd waren en verder aan de vele particulie ren, die door het aanbrengen van gevel- of etalageversiering en ver lichting het hunne hebben bijge dragen om de gehele gemeente tij dens deze feestdagen ook een feestelijk aanzien te geven. In ons volgend nummer hopen wij van de feestelijkheden ter ge legenheid van de inhuldiging van H. M. Koningin Juliana verslag te kunnen geven. Beroep niet aangenomen. Ds. A. E. Kolkert te Bunscho ten heeft voor het op hem uitge bracht beroep naar de Ned. Herv. Gem. aan de Loonsedijk bedankt. 40-jarig zakenjubileum. Woensdag 1 Sept. j.l. herdacht de familie de Groot alhier de dag dat het schilders- en behangersbe- drijf Joh de Groot Zn., gedu rende 40 jaar te dezer plaatse is gevestigd geweest. Kraamverzorgsterscentrum Groene Kruisgebouw. Op 1 Sept. 1.1. slaagden voor het examen kraamverzorgster de dames Mej. Ch. Kielen uit 's-Gra- vemoer en Mej. J. Wittebol al hier. Beiden werden opgeleid door het onder leiding van Zr. Bosman staande kraamverzorgsterscentrum Sprang-Capelle van de Provinci ale Noordbrabantse vereniging „Het Groene Kruis", welk cen trum is ondergebracht in het Groene Kruisgebouw in de Nieuw- straat. Aan dit centrum zijn nu voor de naaste omgeving 4 gedi plomeerde kraamverzorgsters ver bonden en wel met de beide pas gediplomeerden de dames P. de Roon Dd. en H. Haverhals-Ver- duin. Koningin Julianaschool. Bij besluit van de gemeenteraad zal aan de O. L. School in de Kom in verband met de inhuldi ging van H. K. H. Prinses Juliana tot Koningin der Nederlanden de naam „Koningin Julianaschool" worden gegeven. Sprang-Capelse Plattelandsvrou wen defileerden mee bij het Rokkendefilé. Aan het door het tentoonstel- lingsbestuur „De Nederlandse Vrouw 1898-1948" in samenwer king met het Comité „De Natio nale Feestrok" op Donderdag 2 Sept. 1.1. op 't Binnenhof in Den Haag georganiseerde feest voor seel vrouwelijk Nederland, hebben ook een groot aantal leden van de afd. Sprang-Capelle van de Ned. Bond van Plattelandsvrou wen onder leiding van de presi dente, Mevr. Verhoeven-Blankers, deelgenomen, hetzij getooid met feestrok of feestschortje bij het défilé voor H. K. H. Prinses Ju liana, hetzij als toeschouwster bij deze parade van vrouwen met feestrokken en vrouwen in natio nale klederdrachten, de uitvoering van de volksdansen en het ven- delzwaaien, opgeluisterd door koorzang. Nadat op het Binnenhof het programma was afgewerkt, werd door de dames een bezoek ge bracht aan de tentoonstelling „De Nederlandse Vrouw 1898—-1948" waar diverse stands op verschil lend gebied natuurlijk de volle aandacht van de dames hadden. Met een bezichtiging van de schitterende verlichting werd het bezoek aan de residentie besloten en per touringcar de terugreis aanvaard. Op deze terugweg wa ren ze meteen nog in de gelegen heid de grandioze verlichting in Rotterdam te bewonderen. Zeer vermoeid, doch ten hoogste vol daan over het genotene, kwam het gezelschap even na middernacht ter plaaste terug. Nederland heeft een nieuwe Koningin. Zaterdag 4 Sept. om 12 uur precies verschenen Wilhelmina, nu Prinses dei- Nederlanden, en Juliana, de nieuwe Koningin der Nederlanden, op het balcon van het Paleis op de Dam, om de bevolking van Nederland mededeling te doen van de troonswisseling. Prinses Wilhelmina brengt aan het einde van haar rede een „Lang leve Koningin Juliana" uit op de nieuwe Koningin.

Echo van het Zuiden | 1948 | | pagina 4