Danscursussen Heren- en De Echo van het Zuiden 2 KAMERS mei gebruik van keuken. ii!T OE LASGSTfiAAT NIEUWS UIT KAATSHEUVEL. NETTE JONGELUI zoeken in DRUNEN Flinke huurvergoeding. NET R.K. MEISJE WINKELJUFFROUW ALDA VAN BOORT HEEFT HAAR LESSEN WEER HERVAT. TE KOOP eén goed onderhouden dubbel Woonhuis CAMBREURFABRiEK „HOLLAND" DRUNEN vraagt voor direct een STOKER-MACHINIST een DRAAIER een STÊMPELMAKER een BANKWERKER. HOTEL ..DE TWEE KOLOMMEN". Zie advertentie a.s. Donderdag. „GELM0K" Lederkleding KOFA No. 72 Dinsdag 7 September 1948 Proclamatie van Koningin Juliana. £e»t SCoMir^pm, aa*iv&G\db de. t\o.o.n. NIEUWS UIT WAALWIJK EN OMGEVING. spel. De Tilburgers wisten hierna door het nemen van strafschoppen te winnen. De tweede wedstrijd RWB tegen Heusden werd door de onzen met 10 gewennen. De finale werd evens ge wonnen en wel met 21 van Were Di, zodat de fraaie wis selbeker voor een jaar naar v.m. Besoijen ging. RWB 3 speelde een partij tje tegen Baardwijk en won met 50. Zondag a.s. begint ook voor onze vereniging de competi tie en wel met een uitwed strijd tegen Victoria uit Raamsdonk. RWB ziet zich dit seizoen geplaatst tegen volkomen onbekende tegen standers, waarvan de kracht slechts na een drie- of vier tal wedstrijden te schatten zal zijn. Aan een voorspelling over de uitslag van de wedstrijd van a.s. Zondag kunnen we ons dus geenszins wagen. Voorspellen durven we ech ter dit: dat het iedere wed strijd oppassen zal zijn, ter wijl niet één tegenstander on derschat mag worden. Wan neer echter vanaf de eerste wedstrijd gespeeld wordt met de wil om te winnen, kunnen wij vol vertrouwen het a.s. seizoen tegemoet zien. Ook zullen vele supporters on? naar Raamsdonk vergezëllen om de spelers met hunne aan moedigingen te steunen voor een eventuele overwinning; het is aan de spelers dus hen niet teleur te stellen. De reserves beginnen Zon dag eveneens, met een thuis wedstrijd tegen PSV 4 uit Eindhoven en wij rekenen er hier ook op dat van het begin tot het eind de volle 100% wil getoond wordt, dan zal de uitslag minstens eervol zijn. Aanvang half drie. RWB-ers, good luck. VLIJMEN. Zeldzaam jubilé. Nu ale feesten weer tot het verleden behoren kunnen wij U melden dat wij vandaag in ons dorp nog een gouden ju bilaris hebben. Het is name lijk 50 jaar geleden dat onze dorpsgenoot Piet v. O ij en bij zijn vader in bedrijf kwam als brandstoffenhandelaar. Zijn vervoermiddel was een hond met wagen. Vijftig jaar heeft hij zijn klanten daarmee bediend, niet met dezelfde hond, maar wel met de wa gen. Toen de, eerste keuring voor de hond kwam, waren er 73 die dagelijks ons dorp bereden en thans, na ruim 20 jaar, is Piet alleen overgeble ven. Als handelaar stond hij 33 jaar op de bres en alle handelaren in de Langstraat en omgeving kennen Piet om zijn prestaties als secretaris van de R.K.- en Neutrale Or ganisatie. Vijftig volle jaren stond hij mede aan de spits van Carnavalsvieringen. V/ij wensen Piet nog vele vrolijke jaren toe! Vislust „De Hut". Zondag 12 September zal er een groot onderling concours worden gehouden, waaraan prachtige prijzen zijn verbon den. Aanvang der wedstrij den des voormiddags 9 uur in de Wielen achter „De Hut", café Vismalen. Wielrennen. Op de grote wielerwedstrijd te Oostburg (Zeeland) nam onze nieuweling Piet Libregts o.m. deel en boekte een mooi succes. Hij bezette de achtste plaats. Ook nam hij deel aan de wegwedstrijd te .Boxmeer Daar werd Piet de laatste halve meter nog met een banddikte geklopt omdat hij te vroeg juichte *en daardoor de 1ste plaats moest afstaan. Toch werd Piet in de bloeme tjes gezet voor de beste pres tatie. „Rosenjacht". Het Kruisbooggezelschap „Rozen jacht" nam Zaterdag j.l. deel aan het Nationaal Concours te Weert niet twee viertallen. Het tweede viertal boekte het meeste succes. Op de personele .baan werd het maximum aantal punten be haald, n.l. 25 door A. v. Vugt. Jansen en Oremans beide 23 punten. Voor het konings- kruis werd 17 punten be haald. Ga zo voort. Postduivenver. De Zwaluw. In verband met de feesten werd de vergadering voor bovengenoemde vereniging van 4 September uitgesteld tot 11 September a.s. Aan vang 8 uur in café B. Ore mans. Wij hopen dat allen present zullen zijn op deze belangrijke vergadering. Verslag feestelijkheden enz. vol gend nummer. Kajoiters-agenda. Dinsdag 7 Sept. 7.30 uur Pi- oniersgroep Dr. Pocls. V/oensdag 8 Sept. 7.30 uur Kajottersgroep. Donderdag 9 Sept. 7.30 uur Kajottersgroep. 7.30 uur bestuursvergadering. 9 .uur leidersvorming. Zondag 12 Sept. 11.30 uur Stu diekring. Maandag 13 Sept. 7.30 uur Ka jottersgroep: Patronaat Berndijk en K.A.J.-zaal. BERNDIJK. Berndijk viert feest. In verband met het gouden re geringsjubileum en de verjaardag van H. M. Koningin Wilhelmina werden de bewoners van Berndijk reeds in de vroege morgenuren uit hun slaap gewekt. In de parochiekerk van de H. Martelaren van Gorcum werd om 9 uur een plechtige H. Mis van dankbaarheid opgedragen. Getooid met oranje werden de schoolkinderen in de voormiddag getracteerd en allen keerden blij met hun gaven huiswaarts. Het hoogtepunt van de feeste lijkheden begon om 2 uur op het voetbalterrein. Na het openingswoord door de voorzitter van het Oranje-comité ^e heer v. Dijk, stelden de Bern- dijkse Rijvereniging, de R.K. Jon ge Boeren en Boerinnen zich in een prachtige formatie op. Hier na werden door de R.K. Jonge Boeren keurige lichamelijke oefe ningen uitgevoerd, welke ieders bewondering afdwongen, terwijl de Jonge Boerinnen enkele volks dansen ten beste gaven. Verschil lende malen mochten zij van het talrijke publiek een hartelijk ap plaus in ontvangst nemen. Ook de Jonge Ruiters kwamen met ver schillende succesvolle demonstra ties naar voren. Tot slot van deze middag werd nog een spannende wedstrijd ge houden met speurhonden. Ronde van Berndijk. In verband met de Jubileum feesten werd Woensdagavond de ronde van Berndijk gereden. Tegen half zeven verzamelden zich talrijke belangstellenden in de omgeving van het patronaat om bij de start aanwezig te zijn. Tij dens de wedstrijd groeide 't aan tal toeschouwers langs de straten zo groot in aantal, dat het onge twijfeld ieders verwachtingen ver overtrof. Vanuit de kerktoren was de ronde overal goed te volgen en velen luisterden via de luidspre ker naar de stem van de enthou siaste reporter. Groot was het applaus dat de winnaars aan de finish te beurt viel. Naast de prachtige prijzen die door het Oranje-Comité beschik baar waren gesteld, was ruim 70.— aan premies uitgeloofd, welk bedrag door verschillende personen bijeen was gebracht. Onder grote belangstelling had 's avonds in café van Dinteren de prijsuitreiking plaats, waarbij Sjel van Boxtel tevens met een lau werkrans werd gehuldigd. Door de junioren werd drie maal het traject van 6H K.M. af gelegd in 33 min. 19 sec. Door de senioren vijfmaal het zelfde traject in 53 min. 23 sec. Uitslag senioren: 1 Sjel v. Box tel; 2 Piet van Boxtel; 3 Leo de Jong; 4 Mar. Zijlmans; 5 Fr. Her mans; 6 Corn. Zwaans; 7 Ant. Snoeren; 8 André v. d. Ven. Premies werden behaald in de le ronde door André van Boxtel; 2e ronde door Mar. Zijlmans; 3e ronde door Sjel van Boxtel, Piet van Boxtel, Leo de Jong, Fr. Her mans, Mar. Zijlmans; 4e ronde door Piet v. Boxtel, Leo de Jong, Sjel van Boxtel, Mar. Zijlmans. Uitslag der junioren: 1 Pierre v. d. Ven; 2 Henk van Boxtel; 3 Mary Glaudcmans; 4 Jan v. d. Ven; 5 Ant. Ververs; 6 Harry Brouwers. Premies werden behaald in de le ronde door Mary Glaudemans, Henk van Boxtel, Pierre v. d. Ven, Ant. Ververs; in de 2e ron de door Pierre v. d. Ven, Henk v. Boxtel, Mary Glaudemans en Ant. Ververs. Het ligt in de bedoeling om zo spoedig mogelijk deze rondes te rijden tegen senioren en junioren uit Kaatsheuvel. ST. JOACHIMSMOER. Festiviteiten. Ook St. Joachimsmoer bleef niet achter en heeft op voortref felijke wijze het 50-jarig jubileum van H. M. de Koningin gevierd. Door eendrachtige samenwer king wist de bevolking deze da gen onvergetelijk te maken en ge tuigden zij van hun aanhankelijk heid aan onze geliefde Koningin. De dagen werden gevuld met kinderoptocht, voetballen, dans en voordracht, wielersport, rij- sport, enz., welke laatste werd bijgewoond door burgemeester v. d. Heijden. Hiermede bracht hij zijn eerste bezoek aan ons dorp en Z. Edelachtb. hield een korte toespraak. Ook een tractatie der kinderen werd niet vergeten. St. Joachimsmoer heeft getoond feest te kunnen vieren, zij het dan met bescheiden middelen. Verder alle lof aan het feest comité, dat zich op uitstekende wijze van zijn moeilijke taak heeft gekweten. Slecht afgelopen. Bij het overgieten van benzine in een flesje, wilde mej. K. alhier door middel van een lucifer na gaan, hiever dit gevuld was, daar het reeds duister was. De benzine vatte onmiddellijk vlam, waarbij zij ernstige brandwonden bekwam. Men zij steeds voorzichtig met dergelijke licht ontvlambare stof fen'. LOON-OP-ZAND. Duivenver. „De Luchtbode". Door bovengenoemde vereni ging werd Zondag een wedstrijd gevlogen vanuit Pont St. Maxen- ce, waarvan de afstand bedraagt 311 K.M.; er werd deelgenomen met 150 duiven. De uitslag hier van was als volgt J. Snoeren 1, 3, 7, 13; F. Da- men 2, 6; P. v. d. Velden 4, 9, 12, 17, 33; G. Bruurmijn 5, 8, 16, 28; W. van Noye 10; A. van Broekhoven 11 H. Beunis 14,20; M. v. d. Velden 15, 25; W. van Riel 18. 19; M. v. d. Ven 21; P. van Gompel 22; A. Dannenberg 23; H. v. d. Velden 24, 31; E. Dannenberg 26, 32; H. van dei- Linden 27M. Wouters 29; A. Spapens 30; A. Jansen 34; Jos van Dongen 35; A. van Leeuwen 36; A. Beerens 37; G. Vermeer 38. Overduif H. v. d. Linden. Van de junioren op deze zelfde vlucht was de uitslag als volgt: L. van Loon 1, 3, 4; G. v. Ber- kel 2; A. Lichtenberg 5. Over duif L. van Loon. De uitslag van de ruitersport, waaraan verschillende prachtige prijzen waren verbonden, is als volgt: Appelhappen: 1 Jansen; 2 G. Verschuren; 3 v. d. Houdt; 4 Huibregts; 5 Zijlmans. Hemdrijden: 1 Jansen; 2 Hui bregts; 3 Zijlmans; 4 N. v. Kuijk; 5 v. d. Linden. Stoelrijden: 1 Jansen; 2 A. v. Amelsfoort; 3 G. Verschuren; 4 Huibregts; 5 A. Smulders. Handicap: 1 Jansen; 2 Zijl mans; 3 G. Verschuren; 4 Smul ders; 5 A. v. Amelsfoort. Hoogspringen: 1 v. Laarhoven; 2 J. v. Wanrooij; 3 J. v. Rooij. Hardlopen: 1 P. van Beers, 2 Zwaans; 3 v. Laarhoven. Met grote vreugde geven wij kennis van de geboorte van onze zoon RENS die bij het H. Doopsel de namen ontving van Laurentius jacobus Hendrikus J. KLERX J. KLERX-SNELS HENK1E INEKE Waalwijk, 5 Sept. 1948. Min. Loeffstr. 4. Wegens omstandigheden enige kennisgeving. De Heer en Mevrouw W. VOS- LIGTENBERG geven met vreugde kennis van de geboorte van een zoon WILLEM JAN Bij het H. Doopsel ontving hij de namen Wilhelmus Joannes Maria. Waalwijk, 4 Sept. 1948. Tijdelijk St. Nicolaas-Ziekenhuis die willen gaan trouwen, Brieven onder No. 2545 bureau van dit blad. Tot ons leedwezen overleed onze geachte penningmeester de Heer C. B. TIMMERMANS. Zijn sterven was winst. Sprang, 7 Sept. 1948. Het Hoofd en Personeel van C.V.O. oud 19 jaar, ZIET ZICH GAARNE GEPLAATST als in manufacturen of galanteriezaak in Waalwijk of Kaatsheuvel. Brieven onder No. 2544 bureau van dit blad. Muzieklerares Grotestraat 246 WAALWIJK (Piano - Zang) staande Hoogesteenweg Loon-op- Zand. Een ervan terstond te be trekken. Te bevragen Hoogesteenweg 44 Loön-op-Zand. Stad en land afgelopen om een nieuw costuum voor U zelf of Uw jongen EN NOG STEEDS NIET GESLAAGD? Probeer het dan nog eens bij ons. IEDERE WEEK ontvangen wij goederen. De ene keer wat meer, de andere keer wat minder, maar geregeld wordt onze voorraad aangevuld. Ook voor OVERJASSEN wordt het langzamerhand weer tijd. Heren en jongens TWEEDJASSEN komen regelmatig binnen en zo nu en dan zijn er ook al enkele WIN TERJASSEN bij. In HERENMODES als. Hosden, Petten, Overhemden, Sportkousen, Sokken, Bretels enz. steeds een prachtsorterlng. uitstekende pasvorm, prima, speciaal gelooid leder. Solied afgewerkt, met pau de peche gevoerd. KEREN- f*i RkJCkl WAAL zaak wijk WIJK V/ij Juliana, bij de gratie Gods, Koningin der Nederlanden, Frinses van Oranje-Nassau, enz. enz. enz. Aan land- en rijksgenoten, Nu Ik heden het Koningschap heb aanvaard, wil Ik enige woorden tot U richten. Allereerst een woord van grote dankbaarheid. Van Mijn vroegste jeugd af hebt gij Mij omgeven met uw genegenheid. Uit alle delen van het rijk, uit alle kringen der maatschappij, van oud en jong, ontving Ik steeds ontroerende blijken van gehechtheid. Nu Ik gereed sta Mijn nieuwe taak te aanvaarden, gevoel Ik sterk hoe grote steun die genegenheid voor Mij is. Na een regering van vijftig jaren, legt Mijn moeder haar taak neer. Haar regeringsperiode, eerst staande in het teken van vreedzame vooruitgang op bijna ieder ge bied, omvatte twee wereldoorlogen met een zware, eco nomische crisis daartussen. Op een leeftijd, dat de meeste mensen aan rust gaan denken, is Koningin Wilhelmina de bezielende leidster geweest in de strijd tegen de mee dogenloze vijanden, die met grote overmacht ons land en Indonesië hadden overweldigd. Overeenkomstig Haar eigen wens gaat Zij thans als Prinses Wilhelmina der Nederlanden in ons midden haar welverdiende rust genieten. Wij kunnen Haar nooit ge noeg danken voor wat Zij deed. Landgenoten, Hoewel de tijd, waarin Ik de regering aanvaard, vol is van moeilijkheden en dreigende verwikkelingen, is er toch reden tot vreugde, omdat ons land, ondanks verwoesting en verarming, innerlijk sterk genoek bleek om zich met behulp van onze bondgenoten spoedig te herstellen. Deze vreugde is echter vermengd met diepe weemoed om allen, die zijn heengegaan en warm medegevoel met hen, die achterbleven, of wier have en goed vernietigd werd. Het leed aan ons volk in oorlog en bezetting aangedaan, zullen Wij niet licht vergeten. Begrijpelijk en gerechtvaar digd zijn de daaruit ook tegen bepaalde Nederlanders voortspruitende gevoelens. Wij moeten er ons echter rekenschap van geven dat ook zij ter eniger tijd weer in onze gemeenschap moeten worden opgenomen. Volken van Indonesië, Tot U heeft Mijn moeder in donkere dagen lichtende woorden gesproken, die voor U en Nederland een groots werkplan ontvouwden, opdat gij en Nederland in vrijwil lig samengaan een gelijkwaardige en eervolle plaats zou den innemen in de rij der volkeren. Ik vertrouw, dat onder Mijn regering de nieuwe verhou ding een vorm zal vinden, welke aansluit bij wat leeft en groeit, in uw midden. Volken van Suriname en van de Nederlandse Antillen, Vrijheid, gelijkwaardigheid en zelfstandigheid zullen in het nieuwe Koninkrijk uw onvervreemdbaar erfdeel zijn. In het vertrouwen, dat Ik zal mogen rekenen op uw aller steun, op welke trap der ambtelijke ladder en in welke maatschappelijke werkkring gij ook arbeidt, en met de bede, dat God Mij moge sterken, aanvaard Ik de regering. Amsterdam, 4 September 1948. JULIANA (Volgen de handtekeningen van alle ministers) In de Nieuwe Kerk in de verenigde vergadering der Staten-Generaal, welke daar j Maandagmorgen werd gehou- den ter inhuldiging van H.M. I Koningin Juliana, heeft de nieuwe vorstin alvorens de eed af te leggen op de Grond- wet, in een diep ontroerende rede haar taak aanvaard. Zij sprak als volgt: Dat ik hier op het ogenblik in uw midden ben om cle eed i op de Grondwet af te leggen, I vervult mij met weemoed. Want het is een gevolg van j het feit, dat mijn lieve Moe- der een halve eeuw lang haar j krachten in dienst van het vaderland en het rijk heeft j gegeven in een mate, dat zij j nu eindelijk de zware last i niet langer dragen kan. Maar het vervult mij ook j met de troost, dat ik haar mag j Verlichten door die last met j \iijn onervaren handen, maar j s\erkere want i engere kracht, over te nemen en dat ik daar- j niee iets voor mijn Moeder doeii kan voor haar, aan wie ik somen met cle goede mens, a'e .mijr. Vader was, het levenslicht en alles te danken heb. Sedert eergisteren ben ik geroepen tot een taak, die zo zwaar is, dat .niemand, die 2a-ch daarin oók maar een ogenblik heeft ingedacht, haar zou begeren, ma.r 0tk zo mooi ci^t ik alleen maai zeg gen kan. Wie bèti ik, dat ik fiat coen ma* De mogelijkheden, die rnj hierdoor worden gegeven, on in het algemeen welzijn werk zaam te kunnen wezen, zijn zo groot, dat Ük na veel in nerlijke strijd bereid ben deze roeping te volgen, waarop mijn ouders mij met zorg hebben voorbereid. Overeenkomstig de bepalin gen van de Grondwet ben ik tot het koningschap geroepen, maar de moed om deze roep te volgen vind ik in vertrou wen op God en in de grote liefde, waarmede ons volk mij tegemoet treedt. Deze liefde heeft mij mijn hele leven begeleid. Ik leefde in de warmte daarvan in tijden van voorspoed en geluk, maar nooit bleek de kracht daar van sterker, dan in tijden van tegenspoed en verdriet. Daarnaast ben ik gelukkig, in mijn man een levensgezel naast mij te hebben, die een grote steun voor mij is en hebben wij het voorrecht zelf al onze zorgen te mogen wij den aan onze vier kinderen. Ik wil hier met nadruk vaststellen, dat voor een ko ningin haar taak als moeder even belangrijk is als voor iedere andere Nederlandse vrouw. Lieve Moeder, Geleid door de liefde, de wijsheid en het verstand van grootmoeder, zijt gij uw zwa^ re taak begonnen met later naast u Vaders gezegende persoonlijkheid. Hoe moeilijk ge het hebt gehad in een we reld van conventionele voor oordelen, waardoor speciaal de tijd waarin ge begon zich kenmerkte, weet ik nog maar alleen, en dat zeer ten dele. Met uw scherpe visie en uw in de grond van uw hart zo sterke verbondenheid met de medemens, hebt gij echter on verstoord voor het heil der gemeenschap gewerkt. Ik zelf en allen hadden al tijd het gevoel dat gij er waart, als een rots. Toen de stormen kwamen, merkte men dat pas goed, want die rots stond daar on wrikbaar: saevis tranquillus 'n undis. Rustig temidden der woedende golven. Ik weet dat ge in uw over grote bescheidenheid en ne- t derigheid, na een halve eeuw van offeren en dienen en j nooit U zelf zoeken, van on- j afgebroken werken, zwoegen en scheppen, zegt: Maar ik heb toch immers niets ge daan. Waarvoor dan al deze dank? Nederland en de rijksdelen ioverzee hebben u een halve eeuw als „de koningin" ge- kend en zelfs reeds acht moei- j lijke jeugdjaren daarvoor. Nu hoopt ge op een wel- verdiende rust, het geven'van i eigen, zinvolle vorm aan uw levensavond. j Eerste regeringsdaad. Een uiterlijk zinnebeeld, hoe ontoereikend ook, moge i u nog sterker gevoel van ver- i bondenheid geven met de j besten uwer wapenbroeders in de grote strijd. In de hoop dat uw beschei- denheid u niet zal beletten, het te aanvaarden, worde u i thans als symbool van het hoogtepunt van uw regering, uw leiderschap in de zwarte tijd van oorlog en onderdruk- king, het ridderkruis der Mi- I litaire Willemsorde, eerste j klas aangeboden. Het tekenen van dff besluit j was mijn eerste regerings- I daad als Koningin. Leden van de' Staten- Generaal, Wij bevinden ons op dit ogenblik van de wereldge schiedenis in een toestand, waarin alles aankomt op onze houding tegen het onheil van het jongste verleden en tegen de dreiging van nieuwe on heilen. Nederland moet niet alleen drijvende blijven op de wilde golven van het wereld gebeuren, het moet zelf zijn koers bepalen en bovendien trachten met andere volken samen de koers uit te zetten van de ganse wereld vloot. Wij moeten er niet op zien of dat offers kost. Als het nodig blijkt, moeten wij bereid zijn ballast uit te werpen. Alle hens aan dek: „Eendracht en nog eens eendracht", heeft Koningin Wilhelmina ons op het hart gebonden. Veel goede voornemens worden geuit, veel plannon worden gemaakt. Zullen wij ze ook waar maken? Bij het nastreven van so ciale rechtvaardigheid, cultu rele ontwikkeling en econo mische welvaart is .ons kleine land met zijn grote bevo.lking, in het regelen op voet. van vrijheid, zelfstandigheid en gelijkwaardigheid van onze verhouding tot de volkeren van Indonesië, Suriname en de Nederlandse Antillen in 't vervullen van onze taak tus sen de volken, in da wijde ruimte der wereldverhoudin gen? Ja, wij kunnen en zullen waar maken, wij kunnen en zullen verwezenlijken, wat in onze macht is om te bereiken, (^od helpt hen,die zich zelf helpen. Doen wij dit niet en zien wij te veel op offers, die hef ons kosten zal, dan lopen wij het gevaar in de golven on der te gaan. In de laatste twintig jaren hebben in de wereldgemeen schap misdaden plaatsgegre pen, zo groot, dat men zich die niet te voren had kunnen voorstellen. Als een kwaad aardige besmetting heeft deza misdadigheid om zich heen gegrepen en een verwildering der geesten tengevolge gehad, die ook ons volk ondanks een heldhaftig verweer niet geheel onaangetast heeft ge laten. Geen betere wijze om dit kwaad te bestrijden dan het. opvoeden van onze jeugd tot vrije mensen met een gees telijk fundament, met een sterk verantwoordelijkheids gevoel voor de medemens, met eerbied voor alles wat leeft en groeit en voor eens anders diepste overtuiging. Ons volk is zeer bescheiden naar godsdienst en wereld beschouwing. De Staten-Ge neraal geven daarvan een weerspiegeling en kennen, om met Willem van Oranje te spreken: „Die gelegenheyt des lands ende de humeuren van de ingesetenen het best". Het is daarom aan hen te ver wezenlijken die eenheid in verscheidenheid, het in een dracht behartigen van 's lands belang. Zo dadelijk zal ik mijn eed afleggen in honderd jaar ou de bewoordingen. Daarbij zal mij voor ogen staan het zin nebeeld, waarmede ik de re gering van mijn Moeder ken merkte, en dat voor mij het 'wezen van het Nederlandse koningschap weergeeft: „De rots temidden der woe lige baren". Leden der Staten-Generaal, tezamen zullen wij werken voor Nederland en het Rijk. Moge God onze arbeid ze genen. ZONDAGSDIENST 12 September 1948, Doktoren Dr. M. H. C. Kolster Apotheek Geers NED. HERV. KERK WAALWIJK. Zondag 12 September: 10 uur: Ds. van Gelder. 6 SEPTEMBER. Maandag 6 September was het vier jaren geleden dat 't drama achter het Gemeente huis alhier werd voltrokken door de Ned. S.S. onder com mando van een Duits officier. Die morgen werd voor de zielerust van burgemeester Moonen, vanwege het Ge meentebestuur een H. Mis op gedragen. R.K. UNIVERSITEITS DAGEN. A.s. Zaterdag en Zondag zullen in Waalwijk de Uni versiteitsdagen worden ge houden. Meer dan in andere jaren hebben deze komende dagen een bijzonder cachet. In alle kerken zal over de RK Universiteit worden gespro ken; er zal een tentoonstel ling worden gehouden en een grote propaganda-avond, waarin als sprekers zullen op treden Rector Drost praeses van. het centraal verbond van de St. Josephsgezellen in Ne derland en Drs. Zwijenberg, propagandaleider van 't Dio cesaan Kath. Universiteits comité, terwijl de klassieke dansgroep van de R.K. Uni versiteit „les Précieuses Ridi cules" hun sfeer- en stijlvolle medewerking zullen verlenen. Dat de katholieken hun plicht begrijpen en belang stelling tonen voor het werk van de R.K. Universiteit, waarmede de katholieke zaak in Nederland zo gediend is. Er is eën mooi boekje ver schenen met de programma's van deze dagen, een voor woord van Pastoor Ras en de Burgemeester, een artikel van de voorzitter van het Centraal Universiteitscomité Mgr. Prof. Dr. R. Post en een artikel van Drs. Zwijenberg. Voorts zijn er enkele pagina's gewijd aan de in de oorlog omgekomen Hoogleraren Mgr. Prof. Dr. Hoogveld, Prof. Mr. Regout en Prof. Dr. Titus Brandsma, aan welke laatste ook een groot deel van de tentoon stelling is gewijd. Geen katholiek verzuime de tentoonstelling en de propa- ganda-avond te bezoeken. FOKVEE-DAG. Op de affiches en in de advertentie van de Tweede Langstraatse Fokvee-dag staat „Verplichte Catalogus a 1.-"; dit schijnt aanleiding te geven tot onjuist begrip. De bedoe ling is, dat de entree is ge steld op 1.waarbij men de catalogus gratis krijgt. PUTSTRAAT VIERT FEEST. Dat was de aanhef van het pro gramma, hetwelk aan de buurtbe woners werd uitgereikt voor de aanvang van de grote Oranjefees ten die komen moesten, doch toen zal er wel niet een geweest zijn die gedacht heeft dat deze dagen voor allen zouden brengen wat ze geworden zijn. De 'versiering van straat en huizen was af (dit bewijst welde twee eerste prijzen voor gevel versiering en een 4-tal eervolle vermeldingen voor gevels en de straat zelf, hoewel er voor de laatste geen prijzen werden uit geloofd) Dinsdag 31 Aug. werd 't eerst aan de zieken gedacht. Een wel voorziene fruitmand werd hen thuisbezorgd. Daarna hadden des middags volksspelen plaats voor personen van 14 jaar en ouder in in de straat zelf, die enorme be langstelling hadden (ook 't Col lege van B. en W. was hierbij nog even tegenwoordig) De dag werd besloten met een bal in de zaal van F. v. Helvoirt, gratis toegankelijk voor alle be woners, waar het er zeer gezellig naar. toe ging. Zaterdag 4 September werd eerst de verlichting nog eens ex tra versterkt met een 35-tal lam pen, waardoor de versiering van de straat des avonds nog beter tot haar recht kwam. Des avonds wederom bal in dezelfde zaal, uitsluitend voor Putstraatbewo ners, met diverse attracties. De stemming zat er direct in en ver hoogde steeds naarmate het slui tingsuur naderde. Er werd nog 'n collecte gehouden voor Kaholiek Thuisfront, welke het mooie be drag van 26.— opbracht. 6 September werd er des mor gens om 5.30 uur een reveille ge houden, door comité en muzikan ten uit de straat. Dit is wel de mooiste attractie geworden van het gehele feest. Na een rondrit door de straat waren allen, jong en oud op de been en dansten en sprongen achter de versierde wa gen door de straat mee. Te voet werd nog door de Stationsstraat en Grotestraat getrokken met de muziek voorop, wat de nodige belangstelling trok. Om 10 uur, wederom met mu ziek voorop, trokken alle kinderen en ouders naar het R.K.C.-terrein waar de kinderspelen werden ge houden om werkelijk zeer mooie en waardevolle prijzen. Na afloop daarvan werden alle kinderen van 1 14 jaar gul onthaald op een mooi doosje met snoep, waarvoor het comité woorden van hulde door de bewoners werd gebracht, welke ruimschoots waren ver diend. Tot slot werd er 's avonds wederom een gecostumeerd bal gegeven alleen voor de Putstraat, waar het wederom gezellig was ren waar een mooie verscheiden heid aan costuuras was te bewon deren. Al met al hebben de Putstraat bewoners een feest "gehad waar op ze nog lang met genoegen zul len terug denken. Door eendrach tig samen te werken is er veel te bereiken. BIOSCOOP PROGRAMMA. Musis Sacrum. Van Vrijdag t/m Zondag wordt de film IJscapade ver toond, waarin alles draait om, de vraag of een jong meisje een ijs-show, die failliet is, in het leven zal kunnen hou den. Opgedist met.een liefdes geschiedenis en een ijsballet. Maandag en Woensdag speelt de Franse karakter- sneler Raimu in de film „de Weldoener", de man die een dubbel leven leidt, maar in zijn dorp blijft voortleven als een liefdadig iemand. Luxor. „Het vonnis valt" is de titel van de film die van Vrijdag t/m Zondag wordt vertoond. Hierin wordt nog eens de bezetting in volle omvang vertoond, nu in een Pools dorp. Ook hier is het geheel met een liefdessausje over goten. „Orchideeën voor Maria" is de heel poëtische titel voor een vlotte film die handelt over een meisie dat van lief de aanvankelijk niets wil weten, maar wier romanti sche gevoelens gewekt wor den door orchideeën en vuri ge minnebrieven. DRUNEN. Duivenvlucht combinatie Vlijmen—Drun en. Concours Vilvoorde. Los 9 u. Eerste duif 10.53.07, wind Noord sterk. Uitslag: P. Scherpenburg 1, 47, 57; T, Schapendonk 2; J. Heeffer 3: M. Liebrechts 4. 20; I Kivits 5. 29. 58. 94: G. de Man 6, 16; Brok-Pullcs 7. 34. 39. 70; C. van Boxtel 8, 17; Chr. Klerkx 9. 15, 30: T. v. Overdijk 10. 41, 55; A. v. Oven 11. 38. 84; L. van Esch 12, 42. 80; J. Oosterwaal 13. 25. 33; W. Strenoers 14; C. Brok 18, 27. 47: N. v. Esdonk 19; P. v. d. Loo 21, 40, 54, 68. 82. 98; H. v. d. Heijden 22, 23, 85; v. d. Hoven-v. Huiten 24. 26, 47, 73, 96;1J. de Laat 28, 63: B. v. d. Linden 31. 43, 71; A. Parijs 32, 48; M. Nicols 35, 65: L. v. Dom melen 36; A. v. Son 37; H. Pel- ders 44; A. v. d. Heuvel 45. 81, 91; H. C. de Laat 46, 97; A. v. d. Wiel 50; G. Maas 51: G. Sluijmers 52; A. v Mierlo 56, 69; C. Kiviets 59. 67; T. Akker- mans 53. 60, 61; H. Oosterwaal 62, 76; A. v. Dal 64; Gebr. van Son 66, 86; M. v. Sluisveld 72, 74, 79; Joh. v. d. Dungen 77; A. v. Heivoort 78, 89; G. Kuijs 83; G. v. d. Sanden 88; A. v. d. Dun gen 90; B. Oremans 92, 95, 99; Gebr. Ravenstein 93; P. v. Dal 75; J. v. d. Heuvel 87. VLIJMEN. Jubileum feesten. Maandag werden de feesten voortgezet met des middags een grote vliegerwedstrijd, welke door ret slechte weer geen doorgang kon vinden en tot nadere datum werd uitgesteld. Om 6 uur gaven de harmonie Concordia en Vlijmens Mannen koor afd. Gemengd Koor een con cert, dat door een talrijk publiek werd bijgewoond. Het concert werd bijgewoond door de Edelacht. heer burge meester v. Hout met Mevr. van Hout, de ZeerEerw. heer pastoor, beide kapelaans, de Eerw. Fra ters. Aan het slot dankte de Edel achtb. heer burgemeester alle Vlij- menaren voor de bijzondere me dewerking en de versiering ter ere van onze geëerbiedigde Ko ningin. De feestdagen zijn netjes en schitterend geslaagd. Tevens deelde de burgemeester mede Zondag met een 12-tal kinde ren van de verschillende jeugd verenigingen een bloemenhulde gebracht te hebben aan de Ko ninklijke Familie; een bouquet anjers werd door de jeugd van Vlijmen aangeboden onder uit bundig applaus van het aanwezi ge publiek. Daarna trok de har monie met een grote menigte, waaronder burgemeester en Me vrouw van Hout en het Comité door 't dorp. Vele lampions wer den aangestoken en zo trok de grote stoet naar de-versierde Mom- mersteeg, waar de harmonie een mars speelde uit dankbaarheid voor de schitterende versiering, daar aangebracht. Daarna werd gegaan naar de Ekelaarlaan, die ook extra ver sierd was. Daar werd onder de ereboog het woord gevoerd door een bewoner van deze laan, die mededeelde dat de versiering van deze arbeiderswijk door gezamen- lijk werken is tot stand gekomen. De Edelachtb. heer burgemeester stelde dit zeer op prijs en sprak een woord van dank. Daarna trok men nog eens Vlijmen rond en j daarmede werd het feest besloten. Voetbal. O.D.C. 1 BoxtelVlijm. Boys. Zondag speelt Vlijm. Boys 1 haar eerste competitiewedstrijd en wel tegen het sterke O.D.C. We zijn benieuwd wat het jeugdige j elftal van Vlijmen presenteert. Aan een voorspelling zullen we ons deze eerste wedstrijd niet wa gen. Van het begin af aan flink aangepokt Boys. HEUSDEN. 4 September herdacht de lieer J. H. Rosa de dag waarop hij voor 50 jaren in dienst trad bij de fa. Veerman, uitgever te Heusden, in dienst trad. Begonnen als kan toor. en winkelbediende, heeft hij zich door de jaren heen opge werkt, eerst tot zaakwaarnemer, later tot mede-eigenaar Door zijn ijveren voor diverse verenigingen, o.a. Heusdens Be lang, Ver. voor Ziekenhuisverple- ging e.a. heeft hij zich veel vrien den verworven, welke hem deze dag tot een onvergetelijke maak ten door hun spontane felicita ties en bloemen die zij aanboden. Des avonds bracht dé muziek- ver. „Oefening en Ontspanning uit Wijk en Aalburg, waarvan de heer" Rosa voorzitter is. een se renade, terwijl de Heusdense Fan fare eveneens een muzikale hulde bracht. De wedstrijden voor de In. ter-Prov. Damwedstrijden zijn vastgesteld als volgt: 12 September: Middelburg-Zee land-Brabant. 18 September Tilburg-Brabant- Limburg. 19 September: Goes-Limburg- Zeeland. Uit Heusden nemen A. de Graag en A. Nieuwkoop deel. De prijzen voor etalage ver siering vielen ten deel aan: le pr. Joh. de Mol; 2e pr. R. de Wit; 3e pr. M. Smits; 4e pr. L. J. Veer man, terwijl Vink een eervolle vermelding kreeg. De laatste nam deel buiten mededinging der prij zen. De bijzondere collecte ten bate van het jeugdwerk, gehou den na de dankstond in de Ned. Herv. Kerk, bracht op 83.—. HAARSTEEG. Op de Zondag in Rosmalen gehouden seriewedstrijden, uitge schreven door de voetbalvereni ging O.J.C. aldaar, heeft Haar steeg I beslag weten te leggen op de 1ste prijs, een prachtige beker. In de eerste wedstrijd tegen O.J.C. wist zij 5 minuten voor het einde het enige doelpunt van dezë spannende kamp te scoren en plaatste zij zich .hierdoor in de fi nale, waarin zij uitkwam tegen 'n sterke B.V.V.-combinatie uit Den Bosch. Deze wedstrijd stond op zeer hoog peil en was de beste, die wij deze middag op het O.J.C.-terrein te aanschouwen kregen. Haarsteeg pakte aanstonds flink aan en kon na een kwartier spe len reeds 'n 2—0 voorsprong no teren. B.V.V. kwam hierna meer in de aanval en hun technisch spel werd dan ook beloond door twee prachtige goals van hun midvoor en rechtsbuiten, 22. Met deze stand kwam de rust. Na de hervatting bleef de span ning tot het einde, met een flink overwicht van B.V.V., doch de Haarsteeg-verdediging was deze middag op haar best en wist alle aanvallen resoluut af te slaan. Even kwam Haarsteeg nog in de aanval, welke besloten werd met een harde kogel van de mid voor tegen de lat. De tijd begon dan langzamerhand te verstrijken en nog steed^ bleef de stand ge-

Echo van het Zuiden | 1948 | | pagina 6