Talen? Fa. J. DIRKSE WRAAK OF LIEFDE Hoort U daar reeds onder MEUBEL- EN BEDDENMAGAZIJN SiPIJnH?? -.MS i FEUILLETON NIEUWS UIT WAALWIJK EN OMGEVING. FIGKINGER! CORSETTEN VAN MAAREN Te koop aangeboden: wintermantel kort grijs jasje. DAMES! Uw Corset versleten? Maatcorsetten Ji&L wzh,k d&K Q.<L&ivii'z,&K§. Wm' 'MmsmÈSS Hit de- wyxLe woxe&d. Terry en Berry in :DE WITTE ELAND. Door onze grote sortering Groeit onze klantenkring nog steeds DEGELIJKE WAARDERING EN VOOROORDELEN. Een doelbewuste sociale po litiek is van een niet te on derschatten betekenis. Beter dan welke negatieve verbods maatregel ook is zij in staat het moderne heidendom in de vorm van het communisme te breidelen, daar zij positie ve daden stelt, 'die deze woe kerplant alle levensmogelijk heid ontnemen. In dit verband ook zouden wij het werk der R.K. Ge zinszorg graag zien. Dit bij uitstek sociale werk, dit bij uitstek christelijke werk, toont aan hoe er in ons volk, in onze jeugd speciaal, nog idealisme schuilt, nog de charitatieve geest aanwezig is, die hulp wil brengen waar deze nodig is, onbaatzuchtig en met grote zelfopoffering. Inderdaad, er is zelfopoffering voor nodig gezinsverzorgster te zijn, te gaan waar de leiding het wil en overal liefdevol en hulp vaardig te zijn. Toch wordt.dit mooie werk, waarover wij meer malen reeds schreven, niet genoeg gewaardeerd en begrepen. Men heeft vooroordelen, die de mees ten er van terug houden ook de hulp van deze meisjes in te roe pen. Laten we de koe bij de horens nemen. Men vindt vier gulden per dag te veel. Dat lijkt nergens op zegt men. Men heeft het van ie mand gehoord en men neemt voet stoots aan dat een gezinsverzorg- ster 4.— per dag kost. Dit is niet waar, althans in de meeste gevallen niet. Mensen voor wie 't het zelfde is of zij 50 of 100 gulden per dag uitgeven, bij wijze van spreken, die moeten 4.— betalen. Maar bij alle andere ge vallen wordt het bedrag berekend naar het inkomen. Het zou im mers nergens op lijken, wanneer mensen met een klein inkomen reeds bijna 25 gulden moesten be talen aan de gezinszorg. Dergelijk dwaas gepraat van mensen die er niets van af weten kunnen wij ontzenuwen door u te zeggen dat er ook mensen gehol pen worden die maar 3 kwartjes per dag behoeven te betalen. Schaamt u zich hier asjeblieft niet voor Soms hoort men ook wel eens de aanmerking, dat de tijd van 8 tot 6 uur veel te kort is. Laat men dan bedenken dat er meisjes zijn die 's morgens vaak al een uur hebben moeten fietsen, dat zij komen in een gezin waar 'n nood toestand heerst, waar de moeder ziek is en lang hulp heeft ontbro ken. Een moeder die al jarenlang in een huishouden zit, heeft hier misschien niet zoveel last mee, maar jonge meisjes van een twin tig jaar kunnen dit veelal slechts met grote krachtsinspanning vol brengen. Het moet u dan ook niet verwonderen dat er reeds zijn die een paar weken rust moeten ne men, omdat zij overspannen zijn. Doch dit vindt men niet zo heel erg, als men maar waardering aantreft voor het mooie werk. En ook deze ontmoet men. Overal waar men gewerkt heeft, is men vol lof over dit werk en de meer dan 60 gezinnen, die reeds in Waalwijk geholpen zijn, kunnen u getuigen van het mooie werk dat deze meisjes verrichten. Een bewijs hiervan levert ook Het Vacantiewerk. Tweemaal per week trok men in de afgelopen vacantie met de kinderen van de gezinnen die ge holpen waren of werden, er op uit. Wat dit voor de moeders en de kinderen betekende, kunt u wel begrijpen. En anders leze men de enthousiaste brieven die dank bare moeders schreven en luistere men naar de kinderen die niet uit gepraat kwamen over deze heer lijke middagen. Op bijgaande foto ziet men hoe zij zich vermaakten in de speeltuin, men ging ook wel eens naar de Roesteiberg, de gro te attractie voor alle kinderen. Het was dan een lange rij met wagentjes en karren en daartussen de heldere uniformen der gezins verzorgsters. Als het regende, bleef men binnen en ook dat von den alle kinderen heel gezellig. Het waren ruim honderd kinde ren, die op een dergelijke wijze van hun vacantie genoten en een vijftigtal moeders hadden zodoen de ook hun vacantie omdat het instituut der gezinszorg hun twee maal per week de nodige rust verschafte. Juffrouw Lambermont, de ijve rige directrice, heeft de kleintjes nog een poppenkastvoorstelling beloofd ook. Geloof dat ze daar naar zullen verlangen. Zo hebben wij u enkele facet ten belicht van het mooie heilza me werk dat de gezinsverzorgsters tot steun van onze gezinnen ver richten. Wij hebben hopelijk en kele "vooroordelen uit de weg ge ruimd. Want niemand kan genoeg waardering hebben voor en be grip van het schone sociale werk dat deze meisjes presteren. De afgelopen week is er in ons land zoveel feeste lijks te doen geweest, dat we enige tijd doof en blind zijn geweest voor wat er daarbuiten gebeurde. We waren bijna zover dat het ons niet meer inte resseerde, dat we genoeg hadden aan de ontroeren de gebeurtenissen in Amsterdam, toen we een lie ve, nieuwe koningin kregen. Met deze nieuwe koningin gaan we nu de toekomst tegemoet; we moeten, dat kan niet anders, ons voortaan richten naar het buitenland; het is on mogelijk ons afzijdig te houden, wij moeten een rol gaan spelen in het grote, politieke leven; laat het een goed vertolkte rol zijn. Toch is er in de afgelopen week wel het een en ander gebeurd dat even vermeld dient te worden. Zo lazen we weer vlak na de inhuldiging van onze koningin in grote headlines over de toestand in Berlijn Berlijn wil reclit en vrijheid. 300.000 Berlijners uit de Westelijke sector, hebben tus sen de ruïnes gedemonstreerd tegen het communisme. De Sowjet-vlag op de Branden burger Poort werd naar be neden gehaald en door een woedende mensen-massa aan flarden gescheurd. De politie van Markgraf werd met ste nen bekogeld en moest de wijk nemen, totdat Russen met vuurwapens de menigte beschoten. Ook elders in de stad hadden grote massa-be togingen plaats. Men wilde vrijheid en recht. Zo is de toestand weer ver slechterd; in Washington is men niet voor niets bezorgd en ondertussen gaan die lieve Russen door met het beschul digen van de Amerikaanse soldaten, die voor een ge deelte mee zouden doen met de provocateurs. Zó zijn de Russen; gelóóft U het niet? Lees dan het vol gende bericht over Roemenië, waar zij óók „vrijheid" brach ten: Godsdienst,, vrijheid" in Roemenië. Ingevolge de wet op „de vrij heid van alle godsdiensten" in Roemenië, welke te Boe karest is uitgevaardigd, zal de katholieke geestelijkheid, alsmede die van andere ge loofsbelijdenissen, de eed van trouw aan de Volksrepubliek moeten afleggen. Het godsdienst-onderricht komt onder toezicht van de Staat. De benoemingen van gees telijken zullen door de rege ring gecontroleerd worden. De betrekkingen van de Kerk in Roemenië met 't bui tenland zullen een strikt godsdienstig karkter moeten hebben en onderhouden moe ten worden uitsluitend via 't Ministerie van Buitenlandse Zaken. Wel een eigenaardig soort vrijheid, vindt U niet? We moeten er toch wel voor oppassen. Het beste middel is, een aaneensluiting van alle goedwillende landen, bloes vormen van hecht Christen dom. De toestand in Frankrijk. Doch dit kan niet, zonder dat de landen zelf geen doel bewuste eenheid vormen, daarom is het zo jammer dat in Frankrijk zo'n hopeloze toestand heerst. Schuman is gefaald met zijn nieuwe kabinet en nu wij dit schrij ven is Queuille aan het pogen een coalitiekabinet samen te stellen en er bestaat wel een mogelijkheid dat hij zal sla gen. Laten wij het hopen. Ondertussen breiden de sta kingen zich uit. Er zou nog veel meer te vermelden zijn, maar dit zij VAN DE ECHO VAN HET ZUIDEN Naar het Engels. 24) Nog een ogenblik vroeg Douglas toen weer het woord: „Op dat gij geen van allen de dame, die mij zulk een waardevolle dienst bewezen heeft, verkeerd zoudt beoor delen, verzoek ik u nog even te willen luisteren naar het geen zij u zelve te vertellen heeftZoudt u zo goed willen zijn, Mrs. Machin?" „Het is een lange geschie denis, maar misschien is het beter maar bij het begin te beginnen", zei ze. En als ac trice, genoot zij van dit ogen blik. HOOFDSTUK XXVI. „Op de eerste plaats zal ik u meedelen dat mijn echtge noot, kolonel Machin, en Mr. Maurice Wygrave boezem vrienden waren. Ik merkte wel dat ze samen één of an der plan beaamden, maar daar kon ik niet tussen tre den. Omstreeks de tijd dat 't „Achym-schandaal" aanhan gig was, woonden we in de buurt van Merlyn Abbey en kwamen wij dikwijls op be zoek bij onze vriend, Mr. Wygrave. Ik herinner mijn nog de opschudding die het verwek te, toen de diamanten ver mist en gevonden werden bij de jonge Douglas. Mijn echt genoot en Mr. Wygrave ga ven luide blijk van hun ver bazing en afkeuring, maar ik kende ze. Mij leken die be tuigingen nu niet zo heel op recht. Door een voorzichtige spionnage kwam ik er achter, wie de diamanten in werke lijkheid gestolen had en had verborgen achter het beschot, terwijl de jonge Douglas met een sterk-werkend slaapmid del bedwelmd was. Toen ik tot deze ontdekking kwam, wist ik niet wat ik doen zou: klaagde ik ze beide aan, dan zouden ze eenvoudig de be schuldigingen ontkennen en mij misschien vermoorden. Dus wachtte ik om te zien wat er verder gebeuren ging, in de hoop, dat zich nog eens een gunstige gelegenheid zou voordoen om de jonge Dou glas in zijn eer hersteld te krijgen. Toen kwam het ge rucht van zijn dood en toen voelde ik dat het niets baten zou* tussenbeide te komen; 't en minachting voelen voor de man, die ik mijn echtgenote noemde en voor zijn deelge noot in het complot, Maurice Wygrave. Nadat de jonge Douglas 't huis ontzegd was, waren ko lonel Machin en ik dikwijls hier, als vrienden van Mau rice Wygrave en ik zag dat die de oude baron steeds meer om de vinger wist te winden kon hèm toch niet meer in 't leven terugroepen. Maar wèl ging ik een geweldige afkeer daar die door zijn gezond heidstoestand geheel van hem afhankelijk was, wat betreft het beheer van het goed. Op eens kreeg lord Jasper de in val om naar de westelijke vleugel vervoerd te willen worden, waar hij dan in de grote ruimte op en neer plachte te lopen, of met de- hulp van zijn bediende Mat thew Garton, of met twee stokken. Ik had meelij met de arme, eenzame man en ging wel eens een. praat je bij hem maken om hem wat af leiding te bezorgen. Bij één van die gelegenheden zei hij ineens: „Mis Machin, zoudt u mij een groot genoegen wil len doen?Ik heb zo'n idee dat mijn zoon Douglas niet waarlijk dood is. Mis schien is het maar een dwaze inbeelding, maar mocht hij ooit op Merlyn Abbey terug komen, dan zou ik zo graag willen hoe hij wist, clat ik hem alles vergeven had. Ik heb het voor hem opgeschre ven dat ik hem zijn schuld vergeef. Wilt u dit nu als ge tuige tekenen, maar er niets van zeggen, tot ik dood ben? Ik voel, dat ik het niet lang meer maken zal en als mijn zoon waarlijk dood is, kan het immers niemand schade doen?" Hierin had de oude heer gelijk, bovendien voelde ik mij bezwaard dat ik hem niets verteld had van de dia manten-diefstal; dus tekende ik het stuk, dat u nu allen voorgelezen werd en waarbij oude Matthew Garth ook te genwoordig was. Die zou, vol gens zijn lordschap, ook de plaats weten waar het gebor gen werd. Lord Achym is al heel gauw daarop gestorven en tot mijn verbazing kwam er toen een testament te bei de, waarbij Merlyn Abbey werd nagelaten aan Maurice Wygrave. Dit was niét het stuk waaronder ik mijn naam gezet had; ik begreep dat dit het testament moest zijn dat mijn echtgenoot en Maurice Wygrave onder elkaar opge steld hadden en waaronder mijn echtgenoot mijn hand tekening had vervalst Toen ik hem aansprak over deze wij ze van doen, dreigde hij mij te doden, als ik niet zwijgen zou, en bood mij tevens een ruime som gelds, om dit stil zwijgen als het ware te be zegelen. Nu, ik zal eerlijk be kennen dat het geld mij een tè sterke verleiding was en dat ik bezweek. Als veront schuldiging kan ik aanvoeren dat ik er het vast voor hield dat de rechtmatige erfgenaam dood was en dat het goed nu zou vervallen aan iemand, voor wie ik toch niets voelde. Ik ging naar het buitenland en stond weldra bekend als de zangeres „Madame Bru- nelli". Na enige tijd werd ik ziek en hoe het kwam weet ik niet, maar het schijnt dat het be richt van mijn overlijden zich verspreid had, waardoor die twee in Engeland natuurlijk juichten. Ik genoot van mijn bohémienne-achtig leven, dat immers zo rijk aan afwisse ling was. En op een dag, nu niet zo heel lang geleden, kwam er iemand bij mij die zei, dat hij gemachtigd was om mij duizend pond te bie den als ik naar Engeland overstak en mij daar aan meldde aan een adres, waar men mij enkele belangrijke vragen zou stellen betreffen de^ het Achym-schandaal. En méér wilde of kon de gemach tigde mij niet vertellen. Intus sen >vas mijn nieuwsgierig heid gewekt; misschien was de erfgenaam zijn eigendom komen opeisen, had Matthew Garth het testament te voor schijn gehaald en was ik nu nodig om te getuigen dat dit 'mijn handtekening was, zo dacht ik. Een aanzienlijk be drag werd mij aangeboden en dus besloot ik naar Engeland over te steken. Sindsdien heb ik de rol van oude Mrs. Wyn ne gespeeld; en, met suc ces, nietwaar? Ik dank u al len voor het geduld waarmee gij naar mij geluisterd hebt. Laat ik er nog even bijvoe gen dat ik de grootste eer bied koester voor Lord Dou glas Achym en dat ik hem van harte welkom heet op Merlyn Abbey!" Reeds maakten enkelen van het gezelschap zich gereed de erfgenaam de hand te druk ken, toen kolonel Machin riep: „Er waren toch twee ge tuigen bij dat testament? Waar is de tweede dan? Waarom moet de butler, Garth, ook niet ten tonele verschijnen?" (Wordt vervolgd). genoeg. U ziet hoe nog lang niet alles rozengeur en ma neschijn is. Hoe ook ons klei ne landje op zijn qui-vive moet zijn. Wij zullen echter met Koningin Juliana als leidsvrouwe de ons toebe dachte rol goed vertolken. Wij zullen zorgpn dat ons Amsterdam geen Berlijn wordt en ons land geen Frankrijk. NIEUWE KOLENBONNEN. Weer zes mud. Naar de Prov. Nrd.-Br. Crt. verneemt zal deze week de aanwijzing geschieden van cle nieuwe kolenbonnen. Er zullen bonnen worden aangewezen voor een hoeveel heid van zes mud. DE TERUGKEER DER 7-DECEMBER-DIVISIE. In tegenstelling met daar omtrent lopende geruchten wordt vernomen, dat betref fende de terugkeer uit Indië van de militairen van de 7- December divisie officieel nog niets bekend is. Wel worden militairen, die vóór 5 Mei 1945, reeds vrij williger waren en die thans bij de 7-December- of de 2de divisie dienst doen in de ge legenheid gesteld vervroegd te repatriëren, doch uitslui tend wanneer zij daarom ver zoeken. Deze faciliteit blijft echter, zoals men begrijpt, tot slechts enkelen (voornamelijk uit 't Zuiden) beperkt. BOUWPLAN 1948 kost elfhonderd millioen. De kosten van het bouw plan-1948, zullen, naar wordt vernomen, in totaal ongeveer 1100.000.000 gulden belopen. Dit plan omvat behalve de woningbouw ook de bouw van fabrieken, scholen, kerken, wegen, bruggen enz. in Ne derland. Voor ca. 28 pet. van deze totaalkosten zullen goederen moeten worden ingevoerd, zo dat daarvoor een zodanig be drag aan deviezen nodig is. In verhouding tct de totale deviezenbehoefte van ons land draagt hetgeen nodig is aan deviezen voor 't bouw plan slechts 7 petj BONNENLIJST EENS IN DE VEERTIEN DAGEN. Het Centraal Distributie kantoor deelt medfe, dat voor taan éénmaal pet veertien dagen een bonnealijst gepu bliceerd zal worden. Het sys teem van wekelijkse lijsten, dat in de vacaqtiemaanden reeds onderbrokeii werd, zal nu dus definitief verlaten i anc ook in, dat de bfoodbonnen weer voor een tije vak van 14 dagen tegelijk worden aan gewezen. De bonnen vooii tabak zul len voorlopig nog jop de oude wijze worden bekend ge maakt, dus telkdns op de Donderdag, volgeide op het verschijnen van de bonnen- lijst. K 7000 BOEREN NAAR CANADA. Vorige week is] het emi grantenschip „Kota Inten" van de Koninklijke Rotter damse Lloyd voor de zevende en laatste maal dit jaar naar Canada vertrokkeiL Aan boord bevbnden zich o.a. bijna 400 Emigrerende Nederlandse boeren met hun gezin, onder wie 1180 kinde ren beneden de| tien jaar. Hiermede is, althajis voor dit jaar, een einde gatomen aan 'de boerenemigratife naar Ca nada onder auspiciën van de Stichting Landverhuizing Ne derland, die kansjag in 1948 een kleine 7000 ifederlandse boeren en hun jgezin naar overzee te breiden. Men hoopt in 1949 minstens 10.000 Nederlandse boerei naar Ca nada te kunnen emigreren, van wie vóór Mei reeds 4500. Een grote moeilijk|ieid vormt echter de scheepsfuimte. De „Kota Inten" zal dit na jaar nog een reis met emi granten naar ^uid-Afrika maken. NATIONAAL HULDEBLIJK. De Algemene Ziekenfond sen, aangesloten bij de Fede ratie „Verenigde Maatschap pij-Ziekenfondsen", waartoe ook behoort het Algemeen Ziekenfonds Geertruidenberg en Omstreken te Waalwijk, hebben tezamen een bedrag van circa vijftienduizend gul den geschonken ten behoeve van het nationaal huldeblijk, dat bestemd zal worden tot vorming van het Jubileum fonds Kankerbestrijding. DANKBARE OUDJES. De Ouden van Dagen die het uitstapje naar Oisterwijk hebben meegemaakt, hebben spontaan een bedrag bijeen gebracht voor het plaatsen van een dankbetuiging uit erkentelijkheid jegens het Comité en alle medewerken den, voor het genotene. Het overschot zal bewaard wor den als eerste begin 'om vol gend jaar nog eens zo te kun nen uitgaan. KUNSTKRING. Donderdag 23 September a.s. opent de Waalwijkse Kring voor Kunst en Weten schap haar nieuwe seizoen met een opvoering van „Aan d'Oever van 'n snelle Vliet", door het „Vrije Toneel", o.l.v. Cor Ruys. TWEEDE LANGSTRAATSE FOKVEE-DAG. A.s. Donderdag wordt de Tweede Langstraatse Fokvee- dag, georganiseerd door de Langstraatse Fokverenigin- gen in samenwerking met „Waalwijks Belang", gehou den op het voormalig Ten toonstellingsterrein. Meer dan 200 van de beste exemplaren van het zwart en roodbont veeslag zullen v/eer op het terrein verschij nen en een lust vormen voor de fokkers en liefhebbers uit de Langstraat. De burgemeesters uit de "Langstraat hebben het ere lidmaatschap aanvaard, tal rijke medailles en andere bewijzen van belangstelling zijn ingekomen (De W.A.M.I. schonk twee bekers). Voor luidsprekers, consumptie-tent enz. is zorg gedragen. A.s. Donderdag zal weer getuigen dat de Langstraat niet alleen is een industriëel centrum, maar dat de vee teelt en vooral de gecontro leerde veeteelt sterk vooruit gaat. Mogen velen opkomen om deze vee-show te bewonderen en anderen om een vergelij king te trekken, om in z'n ei gen vereniging de kwaliteit op te voeren. Dan is succes verzekerd. BURGERLIJKE STAND WAALWIJK. Geboren: Jacobus M., zv. M. P. Kuijsten-v. d. Mast Gerardus A. B., zv. B. J. van Heeswij k-Hens Woutherus N. A. S., zv. M. Trommelen- Pullens Wilhelmus J. M., zv. W. A. M. Vos-Ligtenberg Cornelia J. M., dv. A. La- ros-Laros te Loonopzand Marina, dv. W. H. Schoonder- mark-v. Her wijnen Lau- rentius J. H., zv. J. H. Klerx- Snels Antonetta M. C., dv. J. A. Mahieu-Proveniers. Overleden: Jacobus F. J. Bank, 64 j., weduwn. van C. C. M. de Vos Thomas v. d. Schans, 67 j., echtg. van E. Tactor. Huw.-aangiften: A. H. Leij- tens 26 j. en C. G. W. IJpe- laar 25 jbeiden te Waal wijk F. T. Jurkiewicz 26 j. te Heerlen en M. C. F. van Ginneken 20 j. te Waalwijk A. N. Stam 39 j. te Waal wijk en G. J. Peters 44 j. te Nijmegen. Gehuwd: H. J. L. Mimpen 24 j. te Drunen en J. T. M. Vermeer 23 j. te Waalwijk. Ingekomen: C. E. v. Mierlo uit Weert C. M. v. Rulo uit Assendelft C. E. Keij- ser uit Wisch H. Couwen- berg en echtg. van Loon-op- Zand S. F. I. Knaapen uit Schiedam J. H. P. Hoog Antink en gezin uit Zuilen P. C. van Velp uit Boxtel C. P. J. Klerkx uit Zeist A. C. M*. de Mol uit Eindho ven W. Bergsma en echtg. uit Soerab.§ia P. Th. Bier- laagh en echtg. uit Roermond A. J. M. Knaapen uit Den Haag S. Kruijf uit Utrecht N. A. Smits en echtg. uit Rotterdam. Vertrokken: J. F. M. Ver- wiel naar Zeist C. J. van Mierlo naar Helmond H. F. A. M. Verstij nen naar Kerkrade N. E. v. d. Lin den naar 's-Bosch W. A. v. d. Weiden naar Loon-op- Zand C. C. Oomens naar Nijmegen A. A. J. v. Oss naar Oss G. G. M. de Bont naar Veghel A. H. Couwen- bergh naar Dongen J. W. H. I. Brok naar Weert; A. J. L. M. Brok naar Weert P. A. van Huiten naar Loon-op- Zand L. J. van Mier naar Wageningen G. A. M. Du- pont naar 's-Bosch F. M. J. Minke naar Zwolle J. N. L. Gragtmans naar Delft W. M. Schapendonk naar Boxmeer M. T. Schapen donk naar Boxmeer J. A. van Mierlo naar Wageningen J. G. M. van Oudheusden naar Eindhoven J. T. Jur kiewicz naar Heerlen H. M. E. M. en N. H. J. M. de Vocht naar Berkel ca. K. F. Meij er naar 's-Bosch C. M. v. Opdorp naar Klundert A. J. v. d. Wind naar Valburg J. E. M. en P. J. T. Tausch naar Berkel ca. A. T. Bek- ke naar Waspik J. M. Maas naar St. Michiels-Gestel. BRABANT's ORKEST IN WORDING. Naar aanleiding van de op roep in de bladen voor leden van het in oprichting zijnde Brabant's Orkest, hebben zich tientallen sollicitanten uit alle delen des lands gemeld, zodat de examencommissie, bestaande uit de heren prof. dr. F. v. d. Ven, Hendrik An- driessen, Willem van Otter- loo, Ferd. Helmann, Jaap Slo- tijn, Louis Toebosch en Wil lem Brederode vermoedelijk einde van deze maand met 't afnemen der examens zal kunnen beginnen. Het is een verheugend verschijnsel, dat zich onder de candidaten ver scheidene Brabanders bevin den. Het ligt in de bedoeling in Januari 1949 met een Kern ensemble van vijf strijkers en vijf blazers een uitgebreid tournée door geheel Brabant aan te vangen. Het merendeel dezer concerten zal een pae- dagogisch karakter hebben. Vele Brabantse gemeenten hebben reeds door het ver lenen van een subsidie van hun sympathie voor het Bra bant's Orkest blijk gegeven. HEUSDEN. De besturenbond der afd. Heus- .den van het C.N.V. hoopt op 18 Sept. a.s. deel te nemen aan de Kaderdag, die gehouden wordt in gebouw „Bethel Grobbendonck- staat te 's-Bosch. O.m. zal be sproken worden de propaganda- actie, uitbreiding der werkzaam heden der Stichting „Draagt el kanders lasten", jeugdvorming, sociale vorming. De enige weken geleden ge repatrieerde soldaat le klas Jos Lieshout ontving Woensdag het bericht, dat H. M. Koningin Juli ana hem begiftigd heeft met het kruis van verdienste in 't zilver voor betoonde heldenmoed in de tropen, o.m. zijn door zijn toedoen enkele weerstandsnesten opge ruimd kunnen worden, welke van zeer groot belang waren voor on ze troepen. Dat soldaat Lieshout zijn plicht verstond blijkt wel uit het feit, dat naar wij vernemen, dit reeds de zesde onderscheiding is, welke hem verleend werd. Mej. Jo Kuijpers slaagde te Utrecht voor het examen coupeu se. Zij genoot haar opleiding bij Mevr. Timmermans-Mes te Veen. Burgerlijke Stand Juli-Augustus. Geboren: Jan G zv M Biesheu- vel-v d Pol. Hendrina T M dv A Couwenberg-Bruijsters. Ad- je J dv H. Sluijmers-Nieuwkoop. Johannes W zv G A W v d Wielen-Verbeek. Gerardus M zv H M Buijs-v Dijk. Leentje dv J Verzeil-v Oosterum. - Auk- je C P dv J J v d Griendt-v Ton geren. Adrianus G zv P Tim mermans-Verhoeven. Nicolaas P C zv M J Buijs-de Kok. Lamberta dv K M Couwenberg- Smits. Henricus J E J zv J A Chrijns-v Helden. Adeleida A T M dv L D Couwenberg-La- mers. Jacobus A zv C Èijke- mans-de Hart. Adriana P dv C de Raden-Kwetters. Maar ten A zv J Bruijlants-Verheij. Adriana dv J P Luijben-Vermeu- len. - Eibertus A zv H v Wijk- de Bruijn. Johannes G dv A Verdonk-Biesheuvel. Johanna P W dv P v Haren-Denissen. 04 "Ir, 94) Nadat oom Bear naar het dorp was gegaan om suiker klontjes te kopen, een middel, dat hij onfeilbaar achtte om Wolk tot de uiterste krachts inspanning te bewegen, be sloten Terry en Berry één keer „proef te blazen" om te zien of Wolk zich werkelijk iets zou aantrekken van het geluid van de elandshoorn. Wolk stond nog aan 't schuur tje gebonden. „Voordat ik hem losmaak en werkelijk blaas, moet ik even oefenen", dacht Terry. Hij zette het gevaarte aan z'n mond en blies met alle kracht van zijn longen. Eerst kwam er een zwak gepiep. De twee de maal volgde er een korte, heldere en wat ijle toon. Een schok ging door Wolk heen. Het vreedzame, stille dier maakte plotseling een kramp achtige beweging en rende met vooruitgebogen kop weg. Het gebouwtje, waaraan hij was vastgebonden, kraakte in elkaar als een lucifersdoosje. De eland maakte een grote boog en liep toen recht op Terry af. Die kon nog maar juist op zij springen. „Ik zou wel denken, dat de hoorn werkt", zei Berry. Gehuwd: Hub v d Lee 33 jaar en Cornelia Moors 29 jaar. Overleden: Jan de Bruijn echtg van J M C Nieuwkoop 74 jaar. GEERTRUIDENBERG Burgerl. Stand over Aug. 1948. Geboorten: Hendrikus W A zv A G Goossens-Verdoes. Elisabeth M A dv H Meulemans- Roelen. Antonia Maria dv A Kivits-de Been. Cornelis J zv G J v Seeters-Rijpert. Maria J C dv J Nordmeij er-de Bodt. Helena J M M dv A P Rullens- Jooren. Hubertus C M dv H P van Gils-den Reijer. Alber- tus W zv R Mekes-Hondijk. Cornelis J G M zv N J F Smul- ders-Welten. Johanna M D dv B H Bouwens-Buijks Petrus zv M A Vermeeren-van Strien. Ingekomen personen: Christa E Krooswijk van Duis burg. Willem Molenaar van 's-Gravenhage. Johanna Groe. neveld van 's-Gavenhage. - The odora Oomes van Bergenopzoom. Janine Claude Durand van Vichy (Fr.). Adrianus Damen van Tilburg. Johanna Verbeek van Tilburg. Dirk Schaap en gezin van Rijswijk. Antonius A Pauwels van H. en Lage Zwa- luwe. Antonia E M Nuijten van Breda. Maria G G Ver- meeren van Rotterdam. Delfi- na C G Vermeeren van Rotter dam. Gertruda G J Reuservan Rotterdam. Maria G J Reuser van Rotterdam. Vertrokken personen: Cornelia C M v Aken naar O W en Middelbeers. Maria van Ginneken naar Oosterhout. Willem v Beek naar Sprang-Ca- pelle. Johanna E M v Dongen naar Canada. Gijsberta H Gijsbertsen naar Ede (Gld.) Elisabeth L Maaskant n 's Gra- venhage. Hermina P M Mat- thee naar Vught. Cornelia M Oomens naar C.B.R. Hubertus J v Oosterhout naar Made c.a. Cornelia S v Vught n Oegst- geest. Maria J v Vught naar Oegstgeest. Wilhelmina A Sperber naar Rotterdam. DISTRIBUTIEKRING 's-HERTOGENBOSCH. OFFICIËLE PUBLICATIE. In te leveren artikelen door handelaren in de week van 1348 September en in de week van 20—25 Septembet 1948. De Directeur van de Distributiekring 's-Hertogenbosch maakt het volgende bekend Inlevering door handelaren in de week van 13—18 Sept. 1948. De artikelen brood, textiel, brandstoffen, boter/margarine, kaas, bloem, waspoeder, zachte zeep, soda, tabak (grossiers) en eieren (grossiers). Inlevering door handelaren in de week van 20—25 Sept. 1948. De artikelenvlees, brood, textiel, suiker/versnaperingen, ge- bakbloem, cacao, tabak (detaillisten), vleeswaren, margarine/vet (slagers). DISTRIBUTIEKRING TILBURG. OFFICIËLE PUBLICATIE. Publicatie Nr. 923 De Directeur van de Distributiekring Tilburg maakt het vol gende bekend Inlevering door Detaillisten. Met ingang van 12 September a.s. geschiedt de inlevering door detaillisten slechts één keer in de 14 dagen. In verband hiermede worden door de detaillisten wonende in de gemeenten behorende tot de Distributiekring Tilburg in de week van 13 t.m. 18 Sept. a.s. ingeleverd de artikelen suiker versnaperingen, cacao, bloem, boter/margarine/vet, kaas, zachte zeep, soda, waspoeder en vlees waren. In de week van 20 t.m. 25 Sept. het artikel tabak. De detaillisten wonende in de gemeente Tilburg leveren alle ar tikelen in in de week van 20 t.m. 25 Sept. 1948. De inlevering door bakkers vindt op normale wijze plaats, even als voor textiel, brandstoffen en producenten. De inlevering door slagers geschiedt in de week van 20 t.m. 25 Sept. Tabaksgrossiers leveren in in de week vap 13 t.m. 18 Sept. Hooge Ham 149. Tel. 100. DONGEN Teter.dijk 119 - BREDA ENGELS, DUITS, SPAANS FRANS, NEDERLANDS. Opleiding vooralle practijk- examens handelscorrespondentie examen tolklvertalerActe L.O. Hoofd-correspond. V.T.H. Leraar Verder convers, en bijwerken. Mondelinge en schrift, lessen. Wij hebben liefde voor ons werk Alléén kwaliteit BUIKBANDEN CORSETTEN met binnen band Step-in VUGHTERSTRAAT 25 DEN BOSCH, grijze en zwarte met bont, maat 40 en Te bevragen bureau dezer. vanaf I 25- met leer bezet en 131.- met Buikband. 2e Zeine 6a, Waalwijk, Iedere DONDERDAG van 11 tot 4 uur.

Echo van het Zuiden | 1948 | | pagina 2