NIEUWS UIT KAATSHEUVEL Veeartsen Er qaat niets boven SPORT De Boerderij der Nadat om 4 uur in de St. Antonius-kerk een Lof was gecelebreerd, sjtelde de stoet van verkenners, gidsen en K.A.J.-ers zich op, en trok, geleid door de muziek van harmonie St. Crispijn, naar de kapel. Het Gemeentebe stuur, de kunstenaar en ver schillende plaatselijke geeste lijken hadden zich hierbij aangesloten. In de kapel wijdde Pastoor Verhagen van de St. Anto- nius-parochie 't nieuwe beeld in, waarna kapelaan Ras een korte toespraak hield, waar van wij de voornaamste pun ten hierboven weergaven. Maar op de eerste plaats bracht hij hartelijk dank aan de onbekende schenker en sprak de wens uit dat God hem honderdvoudig zou ver gelden, zowel op geestelijk als materiëel gebied. Ook de kunstenaar Wim Harzing dankte hij en prees hem om de wijze waarop deze de volksvoorstelling van Maria tot uitdrukking had gebracht. Na gebed om bestendige Maria-devotie en voor de jongens in Indië, toonden ve len hun belangstelling voor 't beeld, dat nu definitief de Waalwij kse Maria-kapel zal sieren. DE BAKKERS VIEREN FEEST. Als een voorproefje van de viering van haar 70-jarig be staan op 7 October a.s., heeft de Bakkersvereniging „Een dracht maakt Macht" Woens dag j.l. ook al feest gevierd. 's Morgens werd in de St. Jans-kerk door de Adviseur de Zeereerw. Heer Pastoor A. van den Brekel een H. Mis tot hun intentie opgedragen. Dan vertrokken de bakkers met hun dames naar de KRO- studio's in Hilversum, van waaruit het verder ging naar Amstedam. Hier werd 't ove rige gedeelte van de dag ge zellig doorgebracht. BURGERLIJKE STAND WAALWIJK. Geboren: Antonius J. M., zv. A. F. Brok-van Kuijk te Loon-op- Zand Henrica J. M., dv. J. Heffer-Spapens te Loon- op-Zand Gijsbertus M. J. H., zv. A. Verhoofstad-van Helden Petrus, zv. A. J. Vesters-Jacobs te Loon-op- Zand Alida R. C., dv. P. C. Maijers-de Vrieze Ca- rola F., dv. F. Trommelen-v. Etten - Maria C., dv. A. W. Kempenaars-van Eeten te Drunen Wilhelmus A. G. M„ zv. Wed. E. M. Coppens- Bijnen Anna M„ dv. Th. J. C. A. v. d. Linden-Dekkers te Loon-op-Zand Peter J. M., zv. P. de Haan-Abstiens. Overleden: Clasina A. Hom mel, 64 j., echtgenote van A. A. Faro. Huw.-aangiften: H. J. Kou- wenberg, 2è j. te Drunen en A. J. M. Kipping, 25 j. te Waalwijk G. J. A. Smit 30 j. te Loonopzand en A. J. T. Pulles 22 j. te Waalwijk A. Dekkers, 29 j. te Loon opzand en Th. J. van Balie- kom 24 j. te Waalwijk J. v. d. Linden 28 j. te Loonop zand en M. J. Dollekens 23 j. te Waalwijk C. P. Heems kerk 42 j. en A. C. H. van Heijst 38 j., beiden te Waal wijk J. Versteeg 28 j. te Waspik en J. E. van Herwij nen 27 j. te Waalwijk. Gehuwd: L. P. J. v. Oud- heusden 29 j. en J. v. Liempt 27 j., beiden te Waalwijk P. M. A. Snoeren 29 j. te Loonopzand en G. Vervoort 30 j. te Waalwijk H. L. J. van den Oever 36 j. en M. van den Broek 29 j., beiden te Waalwijk. Ingekomen: Geen. Vertrokken: H. M. J. van Nooij naar Rosmalen H. J. A. Vercruijsse en gezin naar Drunen F. J. Bakkers naar Bloemendaal A. H. J. Klerx naar Amsterdam A. Elshout naar Hilversum R. Slemder naar Amsterdam. PAKJES NAAR S" i OOSTENRIJK VIA NED. ROODE KRUIS. Het Ned. Roode Kruis zal j vanaf heden zelfstandig de j verzending van pakketten I naar Oostenrijk ter hand ne men. Zij, die een voedselpak- j ket naar Oostenrijk willen sturen, kunnen dit aanbieden aan het magazijn van de Afd. Intendance Leeghwaterplein 27, Den Haag. De inhoud van dat pakket dat 5 kg. mag wegen, mag bestaan uit het geen men in Nederland in 2 weken aan gedistribueerde levensmiddelen ontvangt, plus bonvrije levensmiddelen. De verzendingskosten bedragen 3.per pakket. EEN ZESTIG-JARIG KLOOSTERJUBILEUM. Op bescheiden wijze is dezer dagen in het St. Teresia- klooster alhier een 60-jarig kloosterfeest gevierd. Zuster Maria Ignatienne, in de we reld mej. H. v. d. Wijngaard, had bijna een mensenleeftijd lang als religieuse van het Gezelschap van J.M.J., God gediend. KORTE BERICHTEN. Het staat thans vrijwel vast dat Nederland over de lopende perio de van 1 Juli 1948 tot 30 Juni 1949 ingevolge het Marshallplan de beschikking zal krijgen over goederen ter waarde van 496 mil- lioen dollar, waarvan 84 millioen voor Indonesië. Dit is het hoogste bedrag per inwoner dat aan een de zestien inarshalllanden wordt toegekend. Met steun van een brigade van het republikeinse leger en een eenheid van het volksleger heb ben de communisten zich meester gemaakt van het bestuur over de stad Madioen. Dit geschiedde on der wapengeweld en met gebruik making van onwettige middelen. Soekarno verklaarde dat Madi oen echter spoedig weer onder republikeins gezag zal staan. De residentie heeft Zaterdag op grootse wijze Koningin Juliana een blijde inkomste bereid. Dui zenden Hagenaars juichten Haar toe, een originele bloemenhulde werd haar gebracht, duizenden de fileerden voor haar en op haar rijtoer door de stad kende het en thousiasme van het publiek geert grenzen. Een waardige intocht van een waardige vorstin. CAPELLE. Wit-Zwart wint Zilveren Bal. Door in de finale van het Juli- anavoetbaltournooi te Baardwijk j.l. Zaterdagmiddag met 2—1 van Berndijk uit Kaatsheuvel te win nen, kwam onze voetbalveenigirig Wit-Zwart in het bezit van de eerste prijs van dit tournooi, een zilveren bal. Voor de restauratie. In de Ned. Herv. Kerk alhier werd een extra collecte gehouden voor de restauratie van 't kerk gebouw, welke inzameling de som van 124.55 opbracht. Weer een beroep ontvangen. Onze vroegere predikant Ds. J. R. Cuperus, thans te Doorn spijk, ontving dezer dagen 'n be roep naar de Ned. Herv. Gem. te Noordeloos. Wedvlucht Mons. De postduivenver. De Lucht vaart, gevestigd aan de Nieuwe, vaart in het café Cové-van der Haart, hield haar voorlaatste vlucht van dit seizoen vanaf Mons (B.) waarbij de eerste duif met een gemiddelde minuutsnel heid v. 1419.50 m. werd geconsta teerd om 12.08.42 en de laatste prijswinnende duif met een ge middelde v. 1283.06 m. om 12.20. De prijzen werden behaald door: J. van Raamsdonk 1, 9, 13, 14, 21, 22, 25; St. van Peer 2, 19; H. Vos 3, 4; Gebr. van Onzen- oort 5; P. Nieuwenhuizen 6, 17, 24, 27; Adr. Spierings 7; J. van Oosterhout 8; E. Ha verhals 10; C. Smits 11, 28; J. van Dronge- len 12, 26; M. Spierings 15, 20; J. Nieuwenhuizen 16; M. v. Peer 18 en J. de Meter 23, 29. Een glorieus slot. Als we het aantal tpeschouwers dat Zaterdagavond volop genoten heeft van het prachtige vuurwerk, dat Kaatsheuvel gat als slot van zijn nationale feesten, op 10.000 schatten, zijn we zeker te laag; hoeveel zal niemand ons verteilen. Doch wat van meer betekenis mag genoemd worden is het ieit, dat er onder die ontelbaar velen die ge komen waren van dichtbij en ver re om dit waardig siotprogramma te bezichtigen, geen enkele ge weest kan zijn, die niet voor 100 procent enthousiast huiswaarts keerde. Wanneer we dit releveren dan mogen we wel beginnen met op de eerste plaats dank te bren gen aan de initiatiefnemer van dit grandioos slot, de heer H. Poo- ters, die op de destijds gehouden vergadering van het feestcomité, toen bij de begroting van kosten het vuurwerk achterwege moest blijven, omdat de uitgaven te hoog werden opmerkte dat niets te hoog was, als iets goeds werd ge presenteerd, met de bemerking, als wij klein-fabrikanten ieder een tientje geven en de andere indus triëlen geven naar verhouding, met één slag het pleit voor dit programmapunt gewonnen had. In dit dankwoord moeten we omslui ten de gehele industriële stand van Kaatsheuvel, die zonder uit zondering zich heeft geplaatst achter dit initiatief en door gulle bijdragen de uitvoering daarvan hebben mogelijk gemaakt. Door een geluidsinstallatie van de firma Beekmans daardoor in staat gesteld, maakte de voorzitter van het feestcomité, de heer van Kemenade, van deze unieke gele genheid gebruik een woord van dank te spreken tot de burgerij voor de spontane medewerking bij gelegenheid van de nationale fees ten geboden, waardoor Kaatsheu vel opnieuw het bewijs heeft ge leverd op een waardige wijze ui ting te geven van zijn gehechtheid aan het Koninklijk Huis en tevens heeft getoond wat het door een drachtig samenwerken kan berei ken. Spreker bracht verder dank aan alle instantie's, die hebben medegewerkt om 'de feesten te doen slagen, als Burgemeester v. d. Heijden, het college van B. en W., de gemeenteraad, het onder wijzend personeel, de buurtschap pen en verenigingen enz. enz. Hij wees op de fouten en tekortko mingen, die mogelijk hadden kun nen worden voorkomen, en die in de toekomst getracht zullen wor den te vermijden. Als we ons ge heel aansluiten aan de dankwoor den rechts en links gebracht, dan zouden we nog van deze gelegen heid gebruik willen maken, om een dubbel woord van dank te brengen aan Gemeente-architect Hopman met zijn mannen van pu blieke werken, die steeds hebben klaar gestaan tijdens de feesten en ook nu weer om hun onmisbare- medewerking te verlenen, waar die ook maar enigszins nodig mocht blijken. Dank zij ook thans weer die vlotte medewerking van publieke werken en de keurige regeling door 't politiecorps getroffen, had alles een uitstekend verloop, zo wel wat de verkeersregeling als de afzetting rond het grote terrein nabij de St. Josephkerk betrof. Wij behoeven niet verder uit te weiden over wat door de firma de Kat uit Leiden gepresenteerd werd, doch- kunnen ons volkomen aansluiten bij de woorden van de heer van Kemenade, die na af loop een aplausje vroeg voor het vertoonde, dat in duizendvoudige monden enthousiast werd be aamd. 't Was 'n grandioos slot van r e Nationale feesten. Kaatsheuvel waardig! Duivensport. De K.C.C. hield Zondag een Wedvlucht vanuit Noyon. De eer ste duif arriveerde om 12.4.3. De uitslag was: 1, 28 J. Zeebrechts; 2 M. van Dongen; 3, 4, 9, 18 M. Kemmeren; 5, 7, 33 Alb. Laros; 6, 13 C. de Bondt; 8 J. Klis; 10 J. van Riel; 11 W. Sulsters; 12, 35 W. Jansen; 14, 32 Chr. Steen bergen; 15, 37 P. Zijlmans; 16, 22 H. Kleijn; 17 G. Lensveld; 19 Ant. Snoeren; 20 J. Heffer; 21 B. Ves ters; 23, 48 H. Snoeren; 24 P. Ligt voet; 25, 43 P. Adriaansen; 26, 30, 36 Fr. v. d. Assem; 27 P. v. d. Velden; 29, 44 L. de Bondt; 31, 51 C. Zijlmans; 32, 49 L. Ververs; 34 J. Brent; 38 Th. Net ten; 39, 50 J. v. d. Linden; 40, 46 Fr. Kooien; 41 H. Klis; 45 G. Vos; 47 C. Spapens. Agenda. Maandag 20 September 8 uur n.m. repetitie Harm. Apollo. Dinsdag 21 September 7.30 u. n.m. repetitie R.K. Zangkoor St. Jan in de school. Woensdag 22 September 8 uur n.m. repetitie Harm. Kon. Muz. Gez. Euphonia. Woensdag 22 September 7.30 uur n.m. repetitie Dameskoor Bel Canto. Kajottcrs-agcnda. Dinsdag 21 Sept.: 7.30 uur Pio- niersgroep Dr. Poels. Woensdag 22 Sept.: 7.30 uur Kajottersgroep. Donderdag 23 Sept.: 7.30 uur Kernbijeenkomst „Wij jongeren". Vrijdag 24 Sept.: 7.30 uur Ka jottersgroep. Zondag 26 Sept.: 11.30 uur Stu diekring. Maandag 27 Sept.: 7.30 uur Ka jottersgroep patronaat Berndijk en K.A.J.-zaal. Kajotters-verdiepings-weekend. Op 18 en 19 September j.l. werd voor de kern van de K. A. J. een verdiepings-weekend ge houden in de K.A.J.-zaal. Pater Reginald Groener hield een conferentie over „Cultuur in onze stand" en „Apostolaats- geest". Zondagmorgen werden twee con ferenties gegeven door Pater Libe- ratus over „Ons Christelijk ide aal" en „De verantwoordelijkheid van de leider". Een twintigtal jonge mannen zullen zich na deze geestelijke verdieping vol idealisme aan het werk kunnen zetten om het nieu we jaarprogram van de K. A. J. „Reddend Christendom door Godsvertrouwen" te verwezen lijken. LOON-OP ZAND. Burgerlijke Stand van 1—15 Sept. Geboorten: Wilhelmus G J zv W J Smulders-de Smit. Johan nes W M zv M v Dooren-Denis- sen. Petronella C M dv A J Sprangers-Rombouts. - Johan nes A M zv A Klijn-Vesters. Elisabeth J M A dv Th A Muij- zelaar-IJpelaar. Adriana dv J v Baardwijk-v Zeist". Martinus J zv M Jacobs-Vermeer. Cor nelia H M dv L v d Wouw-La- ros. Petronella M C dv G C M de Jong-Hamers. Josephus J L M zv L J de Bondt-v Heesch. Lambertus A zv L v Laarho ven-Snijders, Overleden: J C Veraart oud 3 weken. Huwelijksaangiften: J H A Al 26 jaar en A M v Esch 34 jaar. J M Pooters 26 jaar en C A Jansen 25 jaar. M Smits 27 jaar en J J M Jansen 25 jaar. Huwelijken: P A van Huiten 20 jaar en M W J Damen 21 jaar A v Deudekom 28 jaar en M v d Linden 28 jaar. HM Lou- wers 28 jaar en E J M v d Heu vel 29 jaar. HM Brabars 29 jaar en C A Wijgerde 26 jaar. WAALWIJK. 25-JARIG AMBTSJUBILEUM. Na ene H. Mis ter opening van 't nieuwe schooljaar en ter inten tie van het zilveren ambtsjubi leum van de heer W. Verhoeven, als consierge-amenuensis der R.K. H.B.S.M.S.S., had de huldiging van de jubilaris in Musis Sacrum plaats. Hierbij waren tegenwoordig de jubilaris en familie, het plaatselijk bestuur, directeur, leraren, leerlin gen en verder personeel der bei de scholen. Als eerste spreker voerde de heer Jan Tielen het woord namens het plaatselijk en het hoofdbe stuur en overhandigde hem éen geschenk onder couvert. Dan sprak de directeur drs. de Vries over de geschiedenis van de school waarin Willem zo n grote rol heeft gespeeld. Ook hi) bood namens leraren en perso neel een geschenk onder couvert bloemen enz. aan. Drs. Beunis sprak namens de leraren schei- en natuurkunde en biologie en bood de jubilaris een fraai boekwerk aan. CUSTARD- MAÏZENA M. S. werd de jubilaris gecompli menteerd door een leerling van beide scholen, die ook bloemen aanboden. Ook de oud-hoofdredacteur van Radar, het schoolblad sprak zijn waardering uit voor het vele werk van de consierge en bood eveneens bloemen aan. Tenslotte getuigde de heer van Well als directeur van de avond school van zijn waardering voor het werk dat Willem ook als con sierge van die school had ver richt; hij bood hem een vulpot lood aan. Dan sprak Willem zelf een dankwoorje tot directeur en lera ren voor de prettige wijze van samenwerking in de afgelopen 25 jaren, aan zijn collega, aan Bertha, aan hen die het woord op deze feestelijke bijeenkomst hadden ge voerd. Tenslotte bracht hij dank aan de jongelui, die het hem eveneens mogelijk hadden ge maakt op prettige wijze zijn plicht te kunnen doen. Hij stelde het schoolbestuur voor de leerlingen een middag vrij te geven, hetgeen de wnd. voorzitter de heer J. Tielen, moeilijk kon weigeren. De verdere bijeenkomst werd gevuld door een voor stelling van het poppenthea ter Henk Zoutendijk, die de volle aandacht had. Het or kestje van H.B.S.-leerlingen had deze plechtigheid ge opend met enkele mooie num mers en er heerste een aller prettigste stemming. Het eerste jaar van de Marshall hulp komt voor ons land en Indonesië neer op een bedrag van 571.2 millioen dollar. De Franse Nationale Ver gadering heeft het financiële pro gramma van Queuille aangenomen met 300 tegen 262 stemmen. Concordia S.V.D.R.K.C. 32. In een harde maar niettemin faire wedstrijd heeft R.K.C. Zon dag in den Bosch het onderspit moeten delven tegen Concordia S.V.D. RKC trapt af ^cjen de wind in en trekt direct 'ten aanval. Het spel golft op en neer met voor beide partijen gelijke kansen. Na ongeveer 25 minuten weet de middenvoor van Concordia met de bal door de verdediging te bre ken en op fraaie wijze het eerste doelpunt te scoren. Nadat Stanly een prachtig schot tegen de paal heeft gescho ten, nemen de Concordia mannen de bal weer over en hun linksbui ten maakt er 2—0 van. In het geheel niet ontmoedigd valt R.K.C. aan, maar het wil niet lukken. Integendeel even voor de rust weet Concordia de stand tot 30 op te voeren. En na de rust duurt het nog 20 minuten voor dat RKC door van der Gouw een tegenpunt weet te scoren. R.K.C. blijft aanvallen en heeft weer succes als van Gemert de achterstand tot 32 reduceert. Hoe R.K.C. zich in de reste rende tijd nog inspant, het lukt hun niet de verdiende gelijkmaker te scoren. D.E.S.K.R.K.T.V.V. 1—0. Desk startte Zondag j.l. in het nieuwe seizoen met een thuiswed strijd tegen de ex-eerste klassers R.K.T.V.V. De Tilburgers hebben een betere ploeg dan vorig jaar, en zullen zeer zeker dit seizoen nog menige tegenstander in het zand laten bijten. Bij dé thuisclub vlotte het speciaal voor de rust nog niet zo best en het spelpeil van de twee wedstrijden op het R.K.C.-tournooi werd lang niet bereikt. Het laatste gedeelte van de wedstrijd maakte echter vrij veel goed. Er werd toen met meer vuur gespeeld en de Tilburgse doelman behoedde in deze periode door resoluut ingrijpen, zijn elf tal voor een grotere nederlaag. Voor de rust was het een tam geval. Vooral Desk speelde te laks, en had schijnbaar de over tuiging „dat het toch wel zou qaan". Het was dan ook maar goed, dat de R.K.T.V.V. voor hoede niet sterk was in het be nutten'van kansen. Toen na een voorzet van de Tilburgse rechts buiten, stopperspil Balvers mistte, hield de Desk aanhang even de adem in; het liep echter wonder boven wonder nog goed af. Rust kwam met dubbel blanke stand. Zoals gezegd vlotte het in de tweede helft met de oud-kam pioenen wat beter. Er kwam meer vaart in de aanval en het verwon derde ieder dat het tot een kwar tier voor het einde duurde eer A. v. d. Ven uit een pass van Bal vers het eerste doelpunt in het nieuwe seizoen scoorde, 10. In het laatste kwartier van de wed strijd kreeg de thuisclub nog di verse kansen, maar de Tilburgse doelman weerde zich uitstekend. Onder grote spanning floot scheidsrechter Suikerbuick, die de wedstrijd volkomen in handen had, einde. Rest nog te vermelden dat even voor de rust Th. Soeterboek we gens een blessure moest uitvallen en vervangen werd door Th. Muskens. ZALTBOMMEL—JULIANA 3—1. Dat betere techniek en een groot veldoverwicht niet altijd tot een overwinning leidt bewees deze match. Want zou dit wel zo ge weest zijn, het zou een ondubbel zinnige zege voor de Waalwijkers zijn geworden. Des te teleurstel lender was nu echter het verloop voor hen. De start voor Juliana was al direct veel belovend. Eerst na circa 10 minuten ondernam de thuisclub de eerste schuchtige po gingen de Baardwijk-defensie aan -de tand te voelen. Dat ze hierme de zo gauw succes zouden heb ben, hadden de groen-witten zelf niet durven verwachten. In de 14e minuut passeerde een houdbare bal de Baardwijk-keeper, 10. Rechtsbinnen A. van Tuyl maakte spoedig daarop gelijk 1-1. Geheel tegen de verhouding in hernam de thuisclub nog voor de rust de leiding door een kopbal, 2-1. Na halftime was de strijd nog forser dan voorheen en de meer derheid der b'ezoekers nog duide lijker. Heel de ploeg was in de aanval betrokken. De grilligheid van het voetbalspel besliste ech ter. Het was bij een lukraak naar voren getrapte bal die in het be zit kwam van de Zaltbommel- midvoor en via diens voet in het doel belandde 31. Ondanks deze achterstand was Juliana niet ver loren. Elk ogenblik kon deze in gelopen worden. Met kunst en vliegwerk stond de thuisclub te verdedigen. Ontelbare schoten gingen vlak langs en naast het doel of kwamen terecht in de han den van de Groen-Witten kee per, die naast 't bondgenootschap met Vrouwe Fortuna, in een uit stekende vorm was en gerust als match-winner kan worden gere kend. Wat Baardwijk ook pro beerde, niets lukte. In de stand kwam geen verandering meer. Wat een royale overwinning had kunnen zijn, werd nu een on verdiende nederlaag. R.W.B.Nevelo 61. Ook hun tweede wedstrijd van dit seizoen, thuis tegen het Ois- terwijkse Nevelo, hebben de R. W. B.'ers op verdiende en over tuigende wijze met 61 gewon nen. Toch zou men dit niet meer verwacht hebben als men weet dat de stand een kwartier voor t einde nog 11 gelijk was. Tot dit ogenblik was het toch steeds de thuisclub die in de meerderheid was, maar de mooiste kansen wer den door slordigheid gemist en werd de aanval wel naar genoe gen afgeweekt, dan was het in laatste instantie de doelman der gasten die efger voorkwam. Toch was het zijn fout, dat: na 10 min. spelen linksbinnen Schaapsmeer ders zijn club de leiding kon ge ven, 10. Nevelo zag wel in dat zij in deze wedstrijd de tactiek van verdedigen zou moeten toepassen en zij stelden dan ook steeds de buitenspelval op en dikwijls met succes. Hun sporadische uitvallen waren niet zonder gevaar en hun linksbinnen wist zowaar na 35 min. spelen met een keurig schol de gelijkmaker te scoren, 11. Na de rust kwamen de Oister- wijkers niet veel meer aan bod, er volgde aanval op aanval, maar steeds was het mis. Het leek wel, dat hun doel dichtgespijkerd was en vooral het werk van de Ne- velo-doelman was in deze periode subliem. Deze belegering duurde tot een kwartier voor het einde, toen zag de RWB-linksbinnen toch eindelijk kans zijn tweede doelpunt te scoren, 21. Hierme de was het schaap van den dam. Even hierna kreeg de thuisclub een vrije trap te nemen, welke Jan Schalken op keurige wijze in schoot, 31. Nog was dit echter niet genoeg en in de nog restende 10 min. wisten ze er nog 3 doel punten bij te maken, resp. door J. Schalken met een strafschop, rechtsbuiten Valk en rechtsbinnen van Zon. Eindstand 61. DRUNEN. RKDVC—Maliskamp 5—1 i_/e eerste tnuiswedstrijd heert jL>ruuen reeds aanstonds in een overwmning omgezet. Dravo jon gens. i-runen trekt direct ten aan val en reeds in de eerste minuten Krijgt de nnKsDinnen uit een vrije trap ae Dal, glipt door de backs heen en doeipunt onhoudbaar, 1-U. ^Niettegenstaande de sterke wind tegen Dieer Urunen in de aanval, izen slechte uittrap van de ivialis- kamp-keeper wordt door de D.V. C.-inidvoor ogenblikkelijk alge- stratt (2U). izven later is het aezellde speier, die met een tam schot via de paal de voorsprong vergroot, 3U. 13e gasten die on zeker speelden en geen vat op het UVC-spei konden krijgen, weten dan een goede aanval op te bou wen en een tegenpunt te scoren. De vreugde is van korte duur, want de D.V.C.-scoringsmachine werkte regelmatig door. Uit een vrije trap scoort de D.V.C.-rechts- binnen de 4e goal. Even voor rust krijgt DVC nog een penalty toe gewezen, die door de linksbinnen rustig wordt ingeschoten, 5—1. 9 Met deze stand komt de rust. Na de rust met wind mee kon DVC echter het net niet meer vinden, maar ook Maliskamp kon niet tot doelpunten komen. VLIJMEN. Vlijm. Boys—Ons Vios 0—5. Vlijmen speelde Zondag haar eerste thuiswedstrijd tegen Ons Vios uit Tilburg. Onder flinke belangstelling trapt om 2 u. Ons Vios af. Direct ontwikkelt zich een vlug op en neer gaand spel. De Boys werken hard, maar door slecht plaatsen gaan enkele kan sen verloren. Ons Vios, dat door beter samenspel nu en dan de verdediging van Vlijmen uit el kaar rukt, heeft na 25 minuten spelen succes; de midvoor krijgt een mooi pass van de linksbuiten en onhoudbaar verdwijnt de bal in het doel, 0—1. Direct pakken de Boys flink aan en oefenen een zware druk uit, maar de verdedi ging van Ons Vios houdt stand, met in laatste instantie de doel man die in topvom is. Weer gaat Ons Vios op het doel van Vlij men af. De rechtsbuiten zet mooi vpor, de rechtshalf van Vlijmen wil wegwerken, maar doet dit de verkeerde kant uit en plaatst in eigen doel, 0—2. Vlijmen trapt af en stormt op het doel van Ons Vios af, de rechtsbinnen speelt zich vrij en wordt gehaakt. De toegewezen strafschop wordt door de midvoor in handen van de doelman geschoten, waarna de scheidsrechter voor rust blaatst. Na de rust een heel andere wedstrijd; als er tien minuten is gespeeld, wordt uit een misver stand in de achterhoede weer ge doelpunt door Ons Vios, 03. Toen was het met Vlijmen ge- idaan en ,de. wedstrijd was het aanzien^ nauwelijks meër waard. Ons Vios doelpuntte nog Itwee- maal en hiermede lcwam 't einde. De Boys speelden stopperspil, maar de goede uitvoering kregen zij niet te pakken; er kwam grote gapingen in de verdediging waar Ons Vios dankbaar van profi teerde. Vlijmen zal weer met een aanvallende midhalf moeten gaan spelen om succes te boeken. De leiding was zwak. Vlijm. Boys 2 werd afgelast. LOON-OP-ZAND. lino AnimoV.O.A.B. 40. Uno is op het goede pad, vori ge week bij Nevelo ingeslagen, voortgegaan. In de eerste twee wedstrijden hebben zij 9 goals we ten te maken, terwijl van Berkel nog steeds niet gepasseerd is. Wie zal de eerste zijn die daarin slaagt? In de eerste helft speelde Uno tegen de wind in. Ofschoon al da delijk bleek dat VOAB een moei lijker tegenstander zou zijn dan Nevelo, was Uno toch het meest in de aanval. Maar het duurde toch nog 20 minuten voor Kees Smit er in slaagde het eerste doel punt te maken. Hierbij bleef het tot de rust. Drie minuten na de hervatting reeds weet Uno haar voorsprong te vergroten als Jos Coomans snel opdrijft en keurige voorzet geeft, juist voor de voe ten van Pijnenburg, die kalm en beheerst in de benedenhoek van het doel plaatst en de VOAB-kee- per geen kans geeft, 2-0. VOAB komt nu iets in de meerderheid. Maar duidelijk blijkt dat hun voorhoede het zwakste deel der ploeg is. Eenmaal komt hun mid denvoor nog vrij voor doel, maar van Berkel loopt tijdig uit en de VOAB speler schiet tegen hem op. Hierna is het de beurt weer aan Uno. Verschillende schoten ketsen tegen de lat af, maar ein delijk heeft C. Smit succes en weet de voorsorong tot 30 te vergroten. VOAB is nu een ge slagen ploeg. En om de maat vol te maken neemt C. Smit 5 minu ten voor het einde nummer drie voor ziin rekening en brengt zo de stand op 40. Alles bij elkaar was het een aardige wedstrijd. Als wij critiek moeten leveren, zouden we zeggen dat er nóg wat meer op de buitenspelers gespeeld kan worden en de voorhoede de ballen wat lager moet houden met het schieten. SPORTUITSLAGEN VAN ZONDAG. Ie Klasse. Distrïcht IV. Willem II—NAO 2—4 HelmondDe Snechten 24 BmbantiaLimburgia 11 J.ilinna—VVV 1—2 MW-BVV 3—5 District VI. EindhovenBleijerheide 21 Sittardse BoysPSV 33 Kerkrade—NOAD 1—2 Sp. EmmaLonga 21 De BaronieHelmondia 31 2e Klasse A. DESK—RKTVV 1—0 Concordia SVDRKC 32 WilhelminaZwaluw 01 Schijndel—TOP 1—1 SET—Kolping SDW 3—1 3e Klasse C. HaarsteegODC 16 ZaltbommelBaardwijk 31 SartoGilze 51 GudokKorvel 13 Vlijm. BoysOns Vios 05 4e Klasse C. OpijnenBerghem Sport afg. Oss '20—DVG 7—3 Nooit GedachtHeusden 03 HVCH—RKSVA 4—1 RKDVCMaliskamp 51 4e Klasse D. Veerse BoysR'donk 01 RKFSV—Right Oh 2—0 WaspikVelocitas '28 02 Uno AnimoVoab 40 RWB—Nevelo 6—1 ZEILWEDSTRIJDEN. Zondag werden hier onderlinge teamwedstrijden gehouden in voorbereiding op de teamwedstrij den van de Noordbrabantse Zeil- bond. De afstand ging van Waal wijk naar Keizersveer v.v. Er startten 3 teams o.l.v. dhr. Gerard Ver wiel, Starter en tijd- j opnemer. In team no. 1: Nico Pessers 1 uur 14 miq. 50 sec. 2 Huub Smelt 1 uur .22 min. 30 sec. In team no. 2: 1 Jan Mombers 1 uur 26 min; In team no. 3: 1 Th. Stuijken 2 Frans Wagemakers 1 uur 38 (Tilburg) 1 uu 30 min. 50 sec.; min. 25 sec. WAALWIJK. AANBESTEDING 15 WONINGEN. Hier geven wij U de uitslag van de aanbesteding der te bou wen woningen, verdeeld in bestek 116 (5 winkelwoningen en 4 ge wone) en bestek 117 (6 wonin gen). fa. Wed. Aarts en Zn„ Waalwijk, bestek 116 122.400 fa. Coppens, Waalwijk bestek 117 76.137 fa. H. Maas, Waalwijk bestek 117 76.125 fa. A. v. Hulten-Krol, Waalwijk, bestek 117 76.028 fa. Couwenberg, Waal wijk, bestek 117 76.980 fa. Kramer, Genderen, massa 159.320 aan deze firma werd de bouw gegund, fa. Spuybroek, Waal wijk, massa 195.600 De boeren en meer speciaal de veenboeren hebben het nog altijd niet gemakkelijk in deze tijd, drie jaren na het beëindigen van de grootste oorlog, die wij ooit heb ben gekend. Talloos zijn de moei lijkheden, die zij, vooral wat be treft het voedsel voor hun vee, ondervinden: het veevoer is im mers nog altijd erg schaars. Een veeboer moet toch minstens over 100 kg. krachtvoer per maand voor een koe bunnen beschikken en dit krachtvoer bestaat uit mais, tarwe, soja, vismeel, lijn- meel, enz., dat bijv. gedurende de oorlog gedeeltelijk werd gebruikt voor de consumptie der mensen en dat thans voor een ander deel slechts zeer spaarzaam wordt in gevoerd. Talrijke instanties on derzoeken dan ook nog steeds op welke wijze de veevoeding zo economisch mogelijk gemaakt kan worden en een belangrijk instituut op dit gebied is de Zootechnische afdeling van de Rijksuniversiteit te Utrecht. De veeartsenijkundige faculteit van deze universiteit beschikt aan de Biltstraat te Utrecht over een uitgestrekt terrein met een groot complex gebouwen, waarvan ge heel achteraan een gedeelte is in gericht als „boerderij". Hier wor den sedert lang proeven genomen op gebied van fokkerij, erfelijk heid en veevoeding, waarbij het laatste juist in deze tijd een he laas brandende actualiteit heeft verkregen. Weliswaar is de op leiding van de studenten tot vee artsen natuurlijk primair ook de boerderij is tenslotte een on derdeel van de universiteit maar aan 't researchwerk is toch een voorname plaats ingeruimd. Naast een laboratorium vinden we op de boerderij een fraaie en hygiënische koeienstal hoe kan het anders onder zulk een bij uit stek deskundige leiding? een groot aantal ruime kippenrennen, 'n „modderveld" voor de var kens, waarover straks nader, ter wijl men op het voorterrein van het instituut nog over verscheide ne andere stallen kan beschikken. In het gebouwtje van de boerde rij zelf, officieel heet dit: het Zoo- technisch instituut, 3e afdeling, zijn verder nog verschillende ka mers met muizen, ratten en mar motten in vele kleine hokken. Vervanging van het krachtvoer. Het Zootechnisch instituut, dat sedert 1933 onder de bekwame leiding stond van Prof. v. d. Plank, heeft reeds vele resultaten van de onderzoekingen kunnen boeken, die geregeld worden ge publiceerd in het Tijdschrift voor Diergeneeskunde en van daaruit hun weg vinden in de meer po pulaire bladen voor de boeren- fa. v. Camptfn, Waal wijk, bestek 117 73.042 fa. L. Kooien, Waal- wijk, massa 188.260 fa. Kramer, Waalwijk, massa 178.500 fa. v. Hulten-v. Bladel, Waalwijk, bestek 117 72.242 fa. den Teuling, Kaats heuvel, massa 188.000 fa. den Teuling, Waal wijk, bestek 117 75.990 In Indië zijn gepasseerde week weer 10 militairen van de K.L. gesneuveld en één van het K.N.I.L. In de republiek wordt nog steeds gevochten tussen Communisten en de T.N.I. en in Den Haag vergadert men en is men in afwachting of Dr. van Mook al of niet zal moeten aftreden. De rantsoenering van gedistilleerd is opgeheven; of we nu makkelijker de borrel zullen kunnen krijgen, is af te wachten. Nederland zal aan Tsje- cho-Slowakije voor 8 millioen kronen aan textiel-afval leveren en voor een gelijk bedrag aan afgewerkte tex tiel terug ontvangen. Lijkt ons niet zo slecht. stand. Zo heeft men een apparaat geconstrueerd, dat gedurende 24 uur de afscheiding van een koe gescheiden op kan vangen, het geen voor de onderzoekingen van groot gewicht is. Daarnaast strekken de onderzoekingen zich natuurlijk uit op het nog slechts ten dele ontgonnen terrein der vi taminen, maar het zou ons in dit bestek te ver voeren om van alle experimenten melding te maken. Van hoeveel belang een der gelijk instituut is in tijden van nood, hebben bijv. wel de ge slaagde proeven bewezen, die ge durende de oorlog werden geno men met kunstmatig gedroogd gras ter vervanging van 't kracht voer. Hooi, het door de zon ge droogde gras, bevat bijv. 8 tot 10% eiwitten, terwijl 't kunst matig gedroogde gras 16 tot 20 eiwitten bevat. En de koeien lus ten het graag. In Friesland ont stonden op die wijze een 40-tal inrichtingen voor het kunstmatig drogen van gras, terwijl er ook op andere plaatsen nog verschil lende grasdrogerijen werden inge richt. Wel een bewijs van hoe veel belang dergelijke proefne mingen kunnen zijn. Het varken der toekomst. Zoeven schreven wij reeds over het „modderveldje" bij de boer derij, waarop een aantal gezonde varkens rondknorren en waaron der er een is van werkelijk for midabele afmetingen. Men kan 't direct zien, dit zijn geen gewone varkens en het betreft hier dan ook een kruising tussen wilde zwijnen en z.g. veredelde var kens. Als men weet dat deze krul staarten, die overigens niet zo heel veel krul in hun staart heb ben, ook tijdens strenge winters voortdurend buiten zijn, zo onge veer in natuurstaat leven en daarbij geen spoor van enige ziekte of ander ongemak verto nen, terwijl zij bovendien zeer „goedkoop" in 't onderhoud zijn, d.w.z. dat zij te voeren zijn met een weinig meel en voor de rest met allerlei afval, zal men begrij pen, dat deze „wilde varkens" een niet onbelangrijke waarde vertegenwoordigen. Zij hebben slechts weinig spek aan 't lijf, maar des te meer vlees en zeer smakelijk vlees. Verscheidene malen hebben zich dan ook reeds boeren aan gemeld met het verzoek of zij niet een paar biggen zouden kunnen krijgen of kopen, want de gewone de veredelde varkens zijn uiter aard, veel duurder in 't opfokken. Zo werkt het Zootechnisch In stituut met haar veelomvattende experimenten voortdurend in het belang van de boerenstand en daardoor ook in dat van ons volk in 't algemeen.

Echo van het Zuiden | 1948 | | pagina 4