Uit de Langstraat UIT DE PROVINCIE DONDERDAG 23 SEPTEMBER 1948 LOSSE NUMMERS 10 CENT. 71e JAARGANG No. 77 Waalwijksche en Lanqstraatsche Courant verschijnt Dinsdag en Donderdag AVONTUUR IN DE BERGEN Sociaal-Economisch hoekje. DRUNEN. Biljarten. Het jubileum-tournooi ter gele genheid van het 10-jarig bestaan der Biljartclub Nooit Gedacht heeft een aanvang genomen. Hieronder volgen de uitslagen van de in de afgelopen week ge speelde wedstrijden. Ie 4-tallen: De Vrolijke Poedelaars Café Klerks: 361. pt. in 127 beurten, gem. 2.83; Nooit Gedacht 600 pt. in 127 beurten, gem. 4.72. Een nederlaag van 239 pt. in het voordeel van Nooit Gedacht. Prins Bernhard café Vissers 470 pt. in 94 brt. gein. 5; Nooit Gedacht 553 pt. in 94 brt. gem. 5.88. Een nederlaag van 83 pt. in het voordeel van Nooit Gedacht. 2e 5-tallen: O.O.O. café Elshout 333 pt. in 117 brt. gem. 2.85; Nooit Gedacht 450 pt. in 117 brt. gem. 3.85. Een nederlaag van 117 pt. in het voordeel van Nooit Gedacht. 3e 5-tallen: E.E.B.C. café Gez. Klerkx, 308 pt. in 160 brt., gem. 1.94; Nooit Gedacht 324 pt. in 160 brt. gem. 2.03. Een nederlaag van 16 pnt. in het voordeel van Nooit Gedacht» Kath. Universiteit. De leden der Kath. Actie zullen deze week de jaarlijkse huis aan huis collecte houden voor de Ka tholieke Universiteit. Moeder Natuur. Bij de heer Nelis, Hogeweg, al hier bloeit dit jaar een appelboom voor de derde keer. De eerste bloei was in Februari, de tweede in Mei en de derde in Sept. ELSHOUT. Biljarttournooi. Een vijftal biljarters van EEBC trok Donderdag 16 dezer naar Drunen om daar deel te nemen aan een biljarttournio bij Nooit Gedacht. EEBC moest daar de eer aan NG laten met 16 caram boles. De uitslag is als volgt: NG EEBC car. brt. car. A. v. Leest-C. Pullens 75 22 54 H. Brok-H. Portier 75 38 66 J. Rekers-Joh. Klerks 75 36 69 G. Elshout-J. Stevens 39 27 60 A.v.d.Geld-A. Fitters 60 36 59 Totaal 324 159 308 Gemiddeld EEBC 1.94, NG 2.03. Deze wedstrijd werd gespeeld in café A. v. d. Geld. O. L. Vr. Schuts. A.s. Donderdag 23 Sept. zal O. L. Vr. Schuts een algemene ledenvergadering beleggen in haar clublokaal v. d. gez. Klerks. De agenda vermeldt de vol gende punten: 1 Opening; 2 Notulen; 3 Con tributie; 4 Bespeking prijsschie ten als sluiting seizoen; 5 Afwik keling diverse onkosten; 6 Terug betaling waarborggeld; 7 Bespre king munitiefonds; 8 Rondvraag; 9 Sluiting. Zoals reeds gezien, zijn de prijzen die zijn aangekocht prach tig. Ieder kon er zich dan ook goed mede verenigen. Tragisch ongeval. Vorige week heeft een ver pleegde van de inrichting voor geesteszieken kans gezien zich te verwijderen. Men miste hem spoe dig, maar men kon niet achterha len waar hij zich bevond. Tot enkele dagen later het bericht kwam dat men op de spoorweg Den Bosch—Lage Zwaluwe het lijk van een man v,ond. Het bleek de ontsnapte geesteszieke te zijn. VLIJMEN. Geslaagd. Aan de opleidingsschool voor Tuinbouwvakonderwijs te Box tel slaagde onze dorpsgenoot de heer André v. Zon, Wolput. K. V. P. A.s. Vrijdagavond 8 uur pro- paganda-avond van de K. V. P. in café P. v. Eggelen, toegankelijk voor eenieder. Spreker 't Tweede Kamerlid v. d. Sanden uit Eersel. Wielrennen. Op het grote concous in Zuid- Beveland voor amateurs en nieu welingen nam de nieuweling P. Libregts deel en bezette de ne gende plaats. Een mooi succes, daar er 120 deelnemers waren. De afstand bedroeg 100 K.M. Pos'iduivenver. „De Zwaluw". Wedvlucht Mons (B.) afstand 156 K.M., eerste duif 12.11 uur. Uitslag: A. v. d. Heuvel 1; J. de Laat 2, 4; H. v. d. Heijden 3, 11; Jac. v. Overdijk 5, 35, 36; J. Akkermans 6, 14, 19, 23; G. Sluijmers 7, 10; G. Treuren 8; J. Kivits 9; P. v. Dal 12; J. Ver schuren 13; A. L. van Heivoort 15, 18, J. L. v. d. Dungen 16; M. Libregts 17, 33; B. v. d. Linden 20; P. v. Gestel 21; A. Parijs 22; L. v. Esch 24; Th. v. As- seldonk 25; G. Kuijs 26; C. van Heivoort 27; A. v. Mierlo 28; J. Verharen 29, 30; N. v. Esdonk 31, 34; H. Pelders 32; J. v. d. Heuvel 37; P. v. d. Loo 38, 39. HAARSTEEG. K.A.J.-vergadering. Vorige week Woensdag had de K.A.J. alhier een druk bezich- te ledenvergadering in het Paro chiehuis. Voorzitter Lens de Vaan hield 'n bezielend openingswoord. Op zijn verzoek lichtte daarna de leider van de muziekafdeling, Henk v. d. Wiel, het volgend pro grammapunt toe, n.l. de uitvoe ring van een oudersavond met medewerking van K.A.B. en K.A.V. Dezé avond zal worden gegeven op 31 Oct. voor ledenen genodigden en met Allerheiligen daaraanvolgend voor betalend pu bliek. Er zal een wedstrijd plaats hebben door leden van de K.A.J. in voordracht, muziek en zang, waaraan mooie prijzen zullen zijn verbonden in natura. Een geza menlijke tractatie zal door de K.A.B. worden aangeboden. Hierna kwam de voorzitter van Kath. Thuisfront, de heer v.. En gelen aan het woord. Hij bracht naar voren wat er allemaal nog te doen stond om aan de jongens in Indië die verzorging te geven, waarop zij recht hebben. Er zijn reeds vergevorderde plannen om een maandblad uit te geven voor Haarsteeg, om de band van de bevolking met de jongens in In dië te behouden en te verstevigen. De hulp der Kajotters werd daar voor ingeroepen. Ook bestaat 't voornemen, om bij de kerk een fietsenstalling in te richten ten ba te van Kath. Thuisfront, dat te gen laag tarief nog honderden guldens per jaar kan opleveren. Dit zal dan ook door de Kajotters verzorgd moeten worden. Tevens werden de leden nog aangespoord veelvuldig te schrijven naar onze soldaten, daar dit voor hen een grote steun betekent. Moge dan ook al dikwijls een beroep gedaan worden op de K.A.J., het brengen van offertjes door de leden zal Gods zegen afroepen over de ver eniging. De geest, adviseur sprak hier na nog een opwekkend woordje, waarmee hij aansloot bij 't voor gaande en de waarde nog eens onderstreepte van de offerzin ten bate van anderen. Er werd besloten de clubavon den weer té hervatten, waarvoor het nódige ontspanningsmateriaal zal worden aangeschaft. Hiervoor zijn drie avonden per week nodig zodat het weer een hele bedrij vigheid zal geven. Binnenkort zal een tentoonstel ling worden gehouden van de producten van huisvlijt, door le den der K.A.J. vervaardigd, waar aan prijzen zullen worden ver bonden. Een voorstel van een der le den om een athletiekdag te orga niseren, werd aangenomen, doch de uitvoering hievan zal verscho ven moeten worden tot het voor jaar vanwege het vergevorderd Seizoen. Er zal een begin gemaakt wor den met het vormen van 'n reis- kas, contributie 10 ct. per week, om in de zomerdag eens een uit stapje te kunnen organiseren, zo als dit jaar naar Amsterdam, wat allen zeer goed was bevallen. Van de pioniersclub zal serieus werk gemaakt worden, terwijl ook andere programmapunten spoedig tot uitvoering zullen komen. Na een hartelijk woord van dank voor de betoonde belang stelling en goede orde, kon de voorzitter de vergadering sluiten met de Kajottersgroet. SPRANG. Bedankt. Ds. J. W. de Bruijn, predikant bij de Ned. Herv. Kerk alhier, heeft voor het beroep (toez.) naar Lexmond, bedankt, alsmede voor het beroep naar Kamerik. Zilveren dienstjubileum. Onder grote belangstelling her dacht de heer A. M. Hulst alhier j.l. Woensdag de dag dat hij voor 25 jaar in dienst trad bij de Le- derfabriek P. van Loon Gzn. te Waalwijk. De jubilaris, die sinds ruim 20 jaar meesterknecht is, werd te zijnen huize alhier door de directeur de heer Norb. van Loon, gehuldigd, waarbij hem werd dank gebracht voor zijn trouwe plichtsbetrachting geduren de deze 25 jaar, en hem tevens een prachtig cadeau werd aan geboden. Door het gezamenlijk kantoor- en fahriekspersoneel werd hem op de fabriek eveneens een mooi cadeau overhandigd, terwijl hij daarnaast van verschillende zijde blijken van belangstelling mocht ontvangen in de vorm van bloem stukken en felicitaties. Ten huize van de jubilaris werd dit feit des avonds feestelijk herdacht, waar bij de directie enz. tegenwoordig waren. Collecte N1WIN. Alhier werd een plaatselijk co mité opgericht van de NIWIN. Dit comité zal deze week langs de huizen der ingezetenen collec teren voor de Kerstpakkettenactie van de Niwin. Zoals algemeen be kend zal zijn, worden door de Ni- win ook dit jaar wederom Kerst pakketten verzonden aan onze jongens in Indië. Zij die deze actie steunen, kunnen er van verzekerd zijn in het belang van onze mili tairen in Indië te werken, opdat zij met de a.s. Kerstmis uit het vaderland bewijzen ontvangen dat zij niet worden vergeten. Wij wekken eenieder gaarne op deze actie dus te steunen. Weer konijnen ontvreemd. In de nacht van Woensdag op Donderdag werden bij dhr. Jac. Ophorst alhier een 4-tal prima konijnen ontvreemd. Van de da ders geen spoor. Konijnenfokkers weest op Uw hoede. Aanrijding. Woensdag had alhier in de bocht bij de smederij van dhr. B. een aanrijding plaats tussen een vrachtauto van de Thor, die de bocht te kort nam, en een vracht wagen van dhr. O. De wagen van O. werd zo zwaar bescha digd, dat hij per kraanwagen moest worden weggehaald. Pro ces verbaal werd opgemaakt. Persoonlijke ongelukken kwa men niet voor. Kippen doodgebeten. In de nacht van Vrijdag op Za terdag werden van dhr. J. v. d. M. alhier een zestal kippen door een hond doodgebeten. N. E O. In verband met de competitie welke 25 Sept. a.s. voor N.E.O. aanvangt, zal er een ledenverga dering gehouden worden in de zaal van dhr. J. Trompen, op he den, Dinsdag 21 Sept. des avonds half acht. Daar de vereniging ook in een nieuw costuum hoopt uit te komen is het dringend noodza kelijk dat alle leden deze verga dering bezoeken. SPRANG-CAPELLE. A.s. Woensdag zal voor cle Chr. Geref. Kerk optreden Ds. G. Rijksen van Middelburg. Aanvang half acht. Plechtige vergadering van de raad dezer gemeente, op Maan dag 20 September 1948, des na middags te 14.30 uur. Agenda: 1. Opening. 2. Voorlezing van de bij wetten van 3 September 1948, Staatsblad van het Koninkrijk der Nederlan den nummers I 410 tot en met I 413, vastgestelde veranderingen in de Grondwet. 3. Sluiting. RAAMSDONK. Plechtige openbare vergadering van de raad der gemeente Raams- donk opMaandag 20 September 3948, des namiddags om half drie. Agenda 1. Ingekomen stukken en mede delingen. 2. Plechtige afkondiging van de veranderingen in de Grondwet. 3. Voorstel met ontwerp-besluit tot onderhandse verhuring van enige percelen weiland te Raams- donk-dorp aan J. L. Verschure. RAAMSDONKSVEER. Dainnieuws. De uitslagen van de onderlinge competitie der Damvereniging D.G.V. te Raamsdonksveer luiden als volgt Groep A. P. Blom-J. Overgauw 2—0 J. Steigenga-J. C. Schott 2—0 G. v. Erk-Th. Zwets 0—2 P. Blom-J. C. Schott 2-0 J. Steigenga-C. v. Strien 2-0 H. BIom-G. v. Beek 2-0 Groep B. J. Boezer-J. Verduijn 1 1 J. Boezer-Kieboom 2-0 A. Blom-J. Postma 2—0 J. Wuijten-J. Boezer 0—2 GEERTRUIDENBERG. Hier ter stede zijn plannen ge vormd om te komen tot de op richting van een R.K. Militair Te huis, waar ook andersdenkenden van harte welkom zullen zijn. Nu deze gemeente weer een garnizoen rijk is, moeten wij het als onze dure plicht beschouwen onze sol daten in hun vrije tijd een „ho me" te kunnen aanbieden, huise lijk en smaakvol, en moeten ook de ouders van onze jongens de zekerheid hebben, dat aan de geestelijke verzorging van hun kinderen niets ontbreekt. Waarom 's-HERTOGENBOSCII. DUBBEL FEEST BIJ DE FIRMA WERNERS. Dinsdag 1.1. was het 25 jaar geleden, dat de heer J. Th. Werners, de tegenwoordige eigenaar der van ouds beken de Tabaksfabriek en Koffie branderij B. Werners, voor heen Gebr. v. d. Stay, Hint hamerstraat 207 Den Bosch, genaamd „De Valk", zijn in trede deed. Tevens werd op die dag het 100-jarig bestaan herdacht. Het feest der zakenjubilea. In de parochiekerk van St. Jacob werd de dag begonnen met een H. Mis van dank baarheid, gevolgd door een koffietafel. Van l'l1 uur had een zeer druk bezochte receptie plaats, waarbij ook de vader van de huidige fir mant, die indertijd in Den Bosch de leiding nam, de heer Bernard Werners, tegenwoor dig was en waar naast geeste lijke en stedelijke autoritei ten zeer vele zakenrelaties hun opwachting maakten. Om de oude historie te ver eeuwigen, schonk notaris Lee mans namens de familie voor de voorgevel een kunstig ge smede ijzeren Valk met lan taarn. Namens het personeel werd door de procuratiehou der, de heer Geerts, de jubi laris een sierlijke smeedijze ren lichtkroon aangeboden. Om 6 uur verenigden fami lie, personeel en genodigden zich aan een feestdiner, tij dens hetwelk om 8 uur de Udense harmonie „De Een dracht" een serenade bracht. Ontelbare fraaie bloem stukken en gelukwensen in velerlei vorm kwamen uit binnen- en buitenland, zelfs uit Indië, aan deze jubilea een bijzonder feestelijk ka- dit alles nodig is, daarover be hoeven wij niet uit te weiden, de gevaren, ook in kleinere garni zoensplaatsen, zijn voor onze jon gens, die juist in hun moeilijke ja ren zijn, nog groot en talrijk. Het dagelijks bestuur is als volgt samengesteld: Pastoor v. d. Wee, voorzitter; G. A. v. Al phen, secretaris; Chr. v. Gerwen, penningmeester; Lt. Corstens, mi- I litair bestuurslid, j Geertruidenberg zal ons niet in de steek laten, als wij in de ko mende weken een beroep zullen doen op haar steun. Het sympa thiek doel is het overwaard. Onder de goede zorgen en leiding van de heer J. Hofman, plaatselijk vertegenwoordiger van het Comité Gezamenlijke Militai re Fondsen, zal a.s. Zaterdag een buscollecte voor genoemde fond sen worden gehouden. Vernieuwing Stationsweg. Eindelijk is het dan zover. De weg, waarover in Geer truidenberg al zoveel te doen is geweest, wordt hersteld. De gaten en kuilen zullen verdwijnen en daarmee een ergernis voor het verkeer door de Langstraat en we zul len nu een prachtige klinker weg krijgen, die aan de eisen voldoet. rakter geven. STATENKRING HEUSDEN. Statenkringvergadering op Za terdag 25 September a.s. ten drie ure precies, in Hotel „Noord-Bra bant", Markt, 's-Hertogenbosch. Agenda 1. Opening door de Voorzit ter Drs. Piet van Loon. 2. Notulen. 3. Ingekomen stukken. 4. Vaststelling van het aantal door elke afdeling aan te wijzen Afgevaardigden. (Art. 4 sub. 2 Bijz. Regit. Statenkringen). 5. Vaststelling aantal Bestuurs leden. (Art. 6 sub. lb Bijz. Regit.) 6. Verkiezing van een Voor zitter. .7. Verkiezing van het bij punt 5 vastgestelde aantal Bestuursle den. 8. Verkiezing van een Secre taris. 9. Aanwijzing drie Afgevaar digden ter Rijkskringvergadering. 10. Spreekbeurt te vervullen door Ir. J. Wellen uit Tilburg over het belangrijke onderwerp: „Industrialisatie en/of Emigratie". 11. Bespreking Actiepunten voor het komende seizoen, inge leid door de Statenkringpropa- gandaleider. 12. Rondvraag en Sluiting. KORTE BERICHTEN. Hilversum I krijgt een golf lengte van 402 meter en Hil versum II krijgt 298 meter; er zal een definitief einde komen aan storing door andere zenders. Bovendien werd aan Nederland een derde golf lengte, tesamen met een aan tal andere landen, toegewe zen van 182 meter, bestemd voor zwakke zenders. Minister Stikker is naar Washington. Men acht 't niet onwaarschijnlijk, dat hij een bespreking met Marshall zal hebben. DISTRIBUTIEKRING TILBURG. Officiële Publicatie. INLEVERING CONSUMENTENBONNEN EN COUPURES. De Directeur van de Distributiekring Tilburg maakt het volgende bekend: Met ingang van 26 September a.s. vindt de inlevering door detaillisten slechts eenmaal in de 14 'dagen plaats. Hierdoor wordt een algehele wijziging aangebracht in de openstelling der plaatselijke distributiekantoren in de "ge meenten behorende tot de Distributiekring Tilburg. Een schema van deze wijziging kan op de plaatselijke 'distribu tiekantoren worden afgehaald. Elke firma, winkelier, bak ker, slager enz. wordt in zijn belang aangeraden, genoemd schema af te halen. Voor de gemeente Tilburg volgt een afzonderlijke pu blicatie. DISTRIBUTIEDIENST 's-HERTOGENBOSCH. Officiële publicatie. Inleveren van aanvragen om toeslag wegens bijzondere arbeid voor de 12e en 13e periode 1948. De Directeur van de Distributiekring 's-Hertogenbosch maakt bekend, dat in de week van 27 September2 October de aanvra gen om toeslag wegens bijzondere arbeid, bestemd voor de 12e en 13e periode 1948, dienen te worden ingeleverd. De aanvragen kunnen worden ingediend aan de kantoren en uit- reikiokalen bij de afdeling Voorlichting. De Echo van het Zuiden Hoofdredacteur-Uitgever: JAN TIELEN Abonnementsprijs: 15 cent per week, 1.95~~per kwartaal Drukker: Waalwijkse Stoomdrukkerij Ant. Tielen Andorra, republiek in de bergen, waar de mensen niets doen en gelukkig leven door HARRY PEET (Speciaal voor ons blad). IV. (Slot). Er waren nu ook meer mensen in de straat en kinderen, die ik tot dan toe niet gezien had. Er waren senoritas, die grappen maakten met de douaniers, de Fransen en Andorranen, en ik vroeg of ik de bergen in mocht gaan. „Si, si senor, in de bergen is het mooi, daar kunt U op de wol ken neerkijken". „Maar ik heb geen visum en mijn pas is bij senor Pouzenc". „Dat geeft niet senor, want U moet de bergen zien". „En hoe lang is het lopen, naar boven?" „Ongeveer een uur senor, maar beslist de moeite waard." „Si, si, drieduizend meter. Daar zijn bergweiden en herders met de schapen en de paarden". En de beambten lieten me gaan en gingen verder met het maken van grapjes met de senoritas en ik ging naar boven en de klim begon al in de enige straat van Pas de la Casa. Daar waren talloze bochten in de weg en langs de steile berg wand stortte af en toe een water val naar beneden. Soms ook liep ik door een wol kenbank en eens had ik wel tien minuten nodig om er doorheen te komen. Toen hoorde ik ook een geronk en het was de aftandse bus die piepend en kreunend in de eerste versnelling de bergweg op suk kelde. Ik zag hem beneden, in de kromming van de weg, door een vlaag nevel, en ineens was hij verdwenen en even later kwam hij weer te voorschijn en was op de zelfde hoogte als ik liep en hij passeerde me bij het kilometer paaltje, waarop aangegeven staat, dat de afstand naar Pas de la Casa een kilometer is, en toen was de bus voorbij en wandelde ik verder. Daar was wat spaarzaam gras langs de kanten en diep beneden me zag ik de enkele houten keten van Pas de la Casa en telkens na een paar honderd meter ging ik een kromming om en als ik er omheen was, was ik ook weer wat hoger, en ineens was ik uit de wolkenbank en ik zag de sneeuw, nu dichtbij. En daar waren paarden en schapen, die bellen om hun hals hadden, en daar was een herder, die ik niet kon begrijpen, omdat hij een onverstaanbaar taaltje sprak. Ik kreeg het warm van het klimmen en hoe hoger ik kwam hoe beter het werd. Voor ik er evenwel erg in had, was ik op de top van de berg. Er stond een typisch Spaans café, Fra Miquel, waar twee mannen voor zaten te schaken en een der de, die toekeek. Van de grote hoogte af had ik een prachtig uitzicht. Pas de la Casa was nog slechts amper te zien. Ik stond nu boven de wolken, niet ver, maar toch ver genoeg om er op neer te kijken. Het was een dikke wollige massa. Scherp be grensd schoven ze over de barre woestenij der bergen. Langzaam liep ik op Fra Mi quel toe. De mannen keken niet op en toen ik vroeg of zij vino rojo hadden, knikten zij slechts. Ik moest er tweemaal om vra gen voor een der mannen naar binnen ging. Hij kwam terug met een fles met een dik omhulsel van gevloch ten stro en de wijn was donker rood en heerlijk koel. „Santé!" „Gracias". De mannen, in hun bonte cos- tuums, naar de modernste coupe, gingen door met schaakspelen. Ik betaalde twintig francs voor de wijn en vervolgde mijn weg, die rond een bergtop voerde en aan de andere kant naar het dal. Het was droog en heet en het zweet parelde me op het voor hoofd en de wind blies grote stof wolken op. Langs de hellingen zag ik wat dennebossen en in het dal lag een plaatsje, Sol Deu. Er zijn slechts zes gemeenten in Andorra: San Julian de Loria, La Massana, Canillo, Encamp, Ordi- no en Andorra. Onder deze zes gemeenten ho ren veertig dorpen en gehuchten. De bevolking van het landje is van Catalonische afkomst en zij spreken een haast onverstaanbaar Catalonisch dialect. I Er waren oude kerkjes langs de weg en telkens zag je herders met paarden en schapen. En overal in het rond waren bergtoppen, die de staat, 495 vierkante kilometers, afsluiten. Gezeten op een vooruitstekend stuk rots dacht ik aan de Spaan se burgeroorlog en aan oorlogvoe ren in bergachtig terrein. Het moet moeilijk zijn voor een leger om op te rukken door de berg passen van een land als Andorra en toch heeft deze republiek geen eigen leger, dat de moeite waard is genoemd te worden. Enerzijds wordt het landje beschermd door de Fransen, anderzijds door de bisschop van Urgel. In een mo derne oorlog zal het geen belang rijk aandeel kunnen vervullen en zijn stem zal nooit van enige in vloed zijn op het wereldgebeuren. Niemand zal meer van Andor ra weten, dan dat het een onaf hankelijk, klein staatje is en nie mand zal er in het dagelijkse le ven aan denken. En toch leven deze mensen waarschijnlijk geluk kiger dan anderen in een moderne staat waar men de bezonkenheid en de rust niet meer kent. Toch kiezen de Andorranen om de vier jaar met groot enthousi asme hun regering, een raad van vierentwintig leden. Uit de oudste leden wordt, eveneens voor een tijdvak van vier jaren, de presi dent, de procureur-generaal, geko zen. Bij hem berust de uitvoerende macht en hij behandelt de buiten landse aangelegenheden. Voorts benoemen de bisschop van Urgel (Spanje) en Frankrijk, elk een stadhouder, viguier genaamd. De opperrechter wordt om beurten door een der beide landen aange- steld. De regering zetelt in Andorra la Vieja, de oude, de hoofdstad. Met recht mag men deze hoofd stad, de oude noemen, want de geschiedenis daarvan gaat, even als de geschiedenis van de staat zelf, terug tot de achtste eeuw. Het stadje, dat niet meer dan 1200 inwoners telt, ligt in een vruchtbare vlakte, 1051 m. hoog. De huizen hebben er allen die ty pisch Spaanse balkonnetjes. Maar de straten zijn nauw en slecht en vol gaten en keien. Er is ook een prachtig oud raadhuis en een kerk met eeuwenoude wandschilderin gen. 's Avonds begint het leven pas in deze stad, dan wordt er muziek gemaakt en gefeest, als er vreemdelingen zijn. Dat gaat tot diep in de nacht door. Zo is het ook met Las Escal- das, dat veel groter is. Daar staat het moderne gebouw van Radio Andorra en aan de gevel is met groene lampen de naam aange bracht. In het midden van dit stadje liggen de hete sulferbaden, waar de vrouwen de was in komen doen. Als er vreemdelingen zijn is er ook feest in Las Escaldas en wordt er gedanst in de straten en hebben de senoritas ringen in de oren en strikken in het haar en voeren zij de statige volksdansen uit, net als zij dat doen bij een kerkelijk feest. Van een kerkelijk feest weet de bevolking van Andorra, zesdui zend zielen, een bijzonder feest te maken, een hoogtijdag, telkens weer. Nog steeds ook heeft men het oude, katholieke gebruik in ere gehouden, waarbij een eeuwenoud genadebeeld telkens een dag in het bezit is van een andere familie. De bus sukkelde over de berg weg naar beneden en hij stopte bij Pas de la Casa en de commissaris van politie André Pouzenc was er niet en ik ging naar het chalet om nog wat bagage te halen. Toen ik na tien minuten terug kwam was chef André Pouzenc er nog niet. Hij was in de gelagkamer van het chalet wijn aan het drinken en aan het feestvieren en aan het dansen met de andere mannen en de senoritas van Pas de la Casa, En na een half uur was hij er nog niet en toen kwam hij er aan, niet helemaal nuchter. En hij keek niet eens naar de passen en over handigde de mijne en het geld dat ik had moeten achter laten en dat in een enveloppe was opgeborgen. Toen ging hij terug naar het cha let waar plezier gemaakt werd en waar muziek was en waar ge dronken werd en waar de senori tas dansten en klepperden met hun castagnettes. En vriend Baltasar zat voor in de bus en uit zijn zijzak stak een grote fles cognac en hij was ook aangeschoten. „Saludos muchacho", zei Balta sar en hij gaf me een hand en sprak over de grote fiesta. Toen hobbelde de bus weer over de bergweg en Baltasar zong en had veel plezier omdat het in San Pedro y Paulo een grote fiesta was. Alle auteursrechten H. Q. J. Peet, Okeghemstraat 22 II, Amsterdam. WEER OVER DE POSTBLADEN. Aan een brief van kapt.- aalmoezenier Th. v. d. Berg te Rotterdam ontlenen wij het volgende Wij hebben alle reden om ons bezorgd te maken over de terugslag, die deze nieuwe maatregelen zullen hebben op 't moreel en van hen die hier achterbleven èn vooral van onze dappere mannen in Indië! Heeft men hier in Holland er ook maar enigszins een idee van wat een brief betekent? Iedere brief is een morele steun die heimtvee verdrijft, moe heid, warmte, verveling en na righeid doet vergeten. Deze vraag wil ik stellen: Is 't mo reel van de troep niet veel be langrijker, waardevoller dan t materieel voordeel (pl.m. 2 millioen)? Kunnen deze gelden niet op een andere manier worden bespaard. Zeker in Indië zal dat zelfs heel gemak kelijk gaan. Vóór de oorlog kwamen in ons blad verschillende aparte rubrie ken voor, zoals „Voor de Land en Tuinbouwers", „Middenstands zaken" en dergelijke meer. We gens papiergebrek was het ons nog steeds onmogelijk deze ru brieken te heropenen. Dit is jam mer, want deze rubrieken waren voor de belanghebbenden niet al leen interessant, maar ook zeer leerzaam. Daarom hebben we dan ook maatregelen genomen om één bepaalde rubriek te beginnen en wel onder de naam Sociaal-eco nomisch hoekje. Op economisch gebied bestaan zoveel vraagstuk ken, die velen van onze lezers be licht willen zien, dat wij ze voor bespreking voorrang willen verle nen. We noemen slechts: ordening in het economisch leven, geleide economie, publiekrechtelijke be drijfsorganisatie, ondernemingsra den, prijsbeheersing. Bij al deze onderwerpen treedt echter naast het economische ook het sociale aspect sterk naar voren. Ook daarom noemden we deze rubriek sociaal-economisch hoekje. Maar daarom niet alleen. Het is n.l. de bedoeling in deze rubriek ook on derwerpen van meer zuiver soci ale aard te behandelen, zoals mid denstands- en arbeidersvraagstuk ken. Het is ons gelukt ter" verzorging van deze rubriek iemand te vin den, die zowel op economisch als op sociaal terrein deskundig is. Lezers, die een bepaald onder werp behandeld willen hebben of die vragen beantwoord willen zien, kunnen zich met hun wensen tot de redactie van de Echo wen den. Dit kunnen ook zij doen, die het met de behandeling van een bepaald onderwerp niet eens zijn of menen dat een zaak te eenzijdig is bekeken. Voor opbouwende cri- tiek houdt onze rubriek-redacteur zich ten zeerste aanbevolen, en men kan er op rekenen, dat. inge zonden op- en aanmerkingen cri- tisch en objectief zullen worden bekeken en besproken. REDACTIE. Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie. I. Als eerste onderwerp ter bespre king in deze rubriek behandelen wij de publiekrechtelijke bedrijfs organisatie en dit niet alleen om dat daarvoor, zowel bij werkne mers als werkgevers zoveel be langstelling bestaat, maar ook om dat dit onderwerp èn voor het so ciale èn voor het economisch le ven van zeer groot belang is. Bovendien zouden we door deze bespreking willen bereiken dat een grotere kring van belangheb benden er met „verstand" over kunnen gaan praten en er wat meer voor gaan voelen. Wil de publiekrechtelijke organisatie van het bedrijfsleven in de toekomst slagen, dan zal dit alleen kunnen indien bij werkgevers en werkne mers daadwerkelijke belangstelling er voor bestaat en indien deze kringen meer en meer er toe ge bracht worden er hun volle dige medewerking aan te verle nen. Als we dit met deze artike lenreeks kunnen bereiken, zal ons dat een grote voldoening zijn. Om de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie goed te begrijpen zouden we eigenlijk eerst eens 1 over vrij en geordend economisch leven moeten gaan praten. Dit zou echter op zich reeds veel tijd vragen en we vrezen dat dan het actuele van het eigenlijke onder werp voor een groot deel ver dwenen zou zijn. We zullen dus rechtstreeks aan de publiekrech telijke bedrijfsorganisatie zelf be ginnen en de geordende economie als een apart onderwerp reserve ren. ZoöIs bekend is door de vorige regering, kort voor haar aftreden een wetsontwerp ingediend, dat officieel tot naam draagt „Wets ontwerp publiekrechtelijke be drijfsorganisatie." Dit wetsont werp is grotendeels samengesteld door de overleden minister van Economische Zaken Mr. Dr. Huijsmans en overgenomen door zijn opvolger Prof. van den Brink. Ter voorbereiding er van was reeds enige tijd een commissie werkzaam onder voorzitterschap van Prof. van de Ven. K. H. „DE NIEUWE KATHECHIS- MUS ONTBREKE IN GÉÉN HUISGEZIN." Het Hoogwaardig Episcopaat heeft Zondag vanaf alle kansels het volgende schrijven doen afle zen Beminde Gelovigen, Zoals U wel reeds bekend zal zijn, is thans voor de Nederlandse Bisdommen een nieuwe Katechis- mus verschenen. Het gebruik van deze Katechismus bij het gods dienstonderricht wordt vanaf he den door Ons voorgeschreven met uitsluiting van elke andere. Deze gebeurtenis, beminde ge lovigen, geeft Ons aanleiding om tot U een kort maar ernstig woord te richten. Op de eerste plaats tot dege nen, die bij de opvoeding van de jeugd vóór alle anderen een taak hebben te vervullen, n.l. tot de ouders. Laten zij toch bedenken, dat de opvoeding van hun kinderen al leen dan geslaagd zal^zijn, als zij hen hebben gevormd tot gods dienstige en deugdzame mensen en dat dit alleen mogelijk is, als de kinderen van jongs af ook en vooral in de kennis van de gods dienst zo grondig mogelijk worden onderwezen. „Woord en voorbeeld". De ouders zijn ten opzichte van hun kinderen voor God niet ver antwoord, als zij deze taak geheel overla'ten aan de priesters en aan de school. Zij zijn in geweten ver plicht aan dat godsdienstig onder richt naar best vermogen mee te helpen. Zij kunnen en moeten dit doen door te zorgen, dat de ken nis van de geloofswaarheden in het geheugen van de kinderen wordt vastgelegd, m.a.w. door te zorgen, dat de katechismusvragen door de kinderen thuis worden ge leerd. Zij kunnen en moeten dit óók doen door met woord en voorbeeld de kinderen te helpen in het beleven van de godsdienst, zo als de H. Kerk dit leert in de Ka techismus. Echter niet alleen tot de ouders maar tot alle gelovigen zonder uitzondering willen Wij bij deze gelegenheid een enkel woord rich ten. De Katechismus is de korte sa menvatting van de leer der H. Kerk, zoals iedere katholiek deze behoort te kennen. Niet enkel voor de kinderen is de Katechismus be stemd, maar ook voor de volwas senen. Daarom raden wij U allen drin gend aan dit kleine maar aller kostbaarste boekje dikwijls ter hand te nemen en U de inhoud van dit boek naar best vermogen eigen te maken. Gij kunt daarin vinden het Rijk Gods, waarbij vergeleken al het andere slechts bijzaak is; gij leert daarin kennen Jezus Christus, die van Zich zelf heeft gezegd: „Ik ben de Weg, de Waarheid en het Leven" (Joh. 14.6).

Echo van het Zuiden | 1948 | | pagina 1