STIKMEESTER DE TIJD NADERT. WOLLEN DEKENS Fa. J. DIRKSE ENKELE JONGENS enkele nette MEISJES R E X Schoenfabrieken ZUIVER WOLLEN DEKENS Hoort U daar reeds onder MEUBEL- EN BEDDENMAGAZIJN De Vrijwillige Brandweer Waalwijk bestaat vijftig jaar NIEUWS UIT WAALWIJK EN OMGEVING. Van D run en's Schoenfabriek N.V. HET GEZINSDOCUMENT. 1 AANKLOPPER 1 RANDENKRAMMER 1 AFLAPPER 1 KANTENSCHROOIER KOOPT NU PRACHT SORTERING waaronder AA-BE EN ZAALBERG vanaf 16.75 WAALWIJK VAN POMP- TOT MOTORSPUIT. De Echo ook UW Blad Torenstraat 25 DRUNEN. Voor alle afdelingen VRAGEN wij „JOHAN DE WITT" TILBURG. Door onze grote sortering Groeit onze klantenkring nog steeds In geen huisgezin mag de Ka-- techismus ontbreken. De Katcehis- mus is het gezinsboek bij uitne mendheid, waarmee iedere katho liek ten volle vertrouwd r.ioct zijn." WAT DOET NEDERLAND „Het belangrijkste in de nieuwe situatie is voor ons de vraag, hoe de houding van de Nederlandse regering zal zijn", aldus schrijft „Het Dagblad" in een hoofdarti kel over de communistische staats greep in Madioen. Het blad schrijft:„De Neder landse regering draagt nog altijd de volledige souvereiniteit met de daaraan verbonden verantwoorde lijkheden over het gehele gebied van Indonesië. Zal zij passief blijven toekijken op de ontwikkeling van de repu blikeinse chaos, nu Djokja on machtig is gebleken om een com munistische rebellie te voorkomen, waarvan de gevolgen nog niet te overzien zijn, of acht zij nu ein delijk de tijd gekomen om zich als souvereine macht weder ten volle te doen gelden, opdat rust en or de definitief hersteld worden?" Zo kwaad als bij de grote brand op 26 Juni 1824, toen 54 huizen door het vuur werden vernield, zal het de Waalwijk- se brandweer wel nimmer te voren of daarna gehad hebben. Maar toch is het steeds een corps geweest waarop men kon vertrouwen, dat altijd paraat was en heel vaak erger heeft voorkomen. Nu zal men feest gaan vieren, omdat de brandweer vijftig jaar geleden in verenigingsverband ging werken. Men zal zelfs groot feest gaan vie en; de Waalwijkse brandweer kan feesten, want zij is opgericht tot nut en gezelligheid. De korte geschiedenis. „Men vliegt van alle kant tot hulp, „Om het woedend vuur te doven". Deze regels waarmee men vijf tig jaren brandweer in enen zou kunnen typeren, namen wij uit een grote „treur-zang" die gedicht werd na de ramp van 1824, om het volk van Nederland aan te sporen „hun mededogendheid het treurig lot van Waalwijk te laten verzagten". De gegevens over deze brand zijn ook de oudste gegevens die men kan verzamelen over de houden. Er was die dagen nog al eens brand zoals blijkt en niet al tijd had de brandweer eveenveel succes. U weet hoe dat ging vroe ger, dan werd er weer geen alarm geslagen en kwam men veel te laat, dan werkte de spuit niet, dan kon men niet bij het water komen en zo waren er veel dingen nog die een brand veel gevaarlijker maakten dan hij nu is. De gebrekkige watervoorziening in Waalwijk is spoedig ook reeds verbeterd, o.a. door het verbete ren van de Loint, zodat men van de Hoek tot de Haven water had. i In 1901 besloot men in den Bosch !en in Tilburg te gaan kijken naar De brandmeesters in 1925. Zittend v.l.n.r.: A. G. Pulles, W. v. Heesch, Jan v. Huiten, G. P. v. Huiten. Staande: L. Beijnen, G. v. Loon, N. Hendriks, P. Gloudemans, H. Aarts, A. Verhagen, C. Trimbach, Jos. Zecgers, C. Verhulst, C. Mol. toen men op aller gezondheid ging drinken. Het materiaal verouderde ech ter langzamerhand weer en men zocht naar vervolmaking hiervan. Maar in Maart 1921 werd hun streven beloond toen B. en W. de fa. Geveke ju Amsterdam op droegen een motorspuit te leve ren voor 5700.Deze spuit werd op een wagen mei *>aarden- tractie gemonteerd. In Mei daarop volgend kreeg men al gelegenheid de kwaliteiten van de nieuwe spuit te tonen bij de brand in de fabriek van de fa. Hoffmans. Groot was de publieke belangstelling, maar groot was De brandmeesters in 1927, Zittend v.l.n.r.: N. Hendriks, G. v. Huiten, A. Pulles, L. Beijnen, J. Zeegers. Staande: H. Aarts, G. v. Loon, C. Mol. Waalwijkse brandweer, want bij die brand ging ook het raadhuis met de archieven verloren. Wel is het bekend dat voor die tijd een plichtbrandweer bestond, waarbij de burgerij door het ge meentebestuur gedwongen kon worden te helpen. Steeds meer werd echter de be hoefte aan een vereniging ge voeld, zodat op 12 Mei 1898 de brandmeesters bij elkaar kwamen in he koffiehuis van C. v. d. Werff en daar richtte men een vereniging op met als doel: nut tige en gezellige bijeenkomsten te houden tot bloei van de Waal wijkse brandweer. Aan gezellig heid schijnt het al die jaren niet ontbroken te hebben, werd er een penningmeester of een secretaris of welk bestuurslid dan ook be noemd, steeds ging dit met de no dige „ceremoniën" gepaard, had men bij een oefening en misschien ook wel bij echte branden de hui zen nat gemaakt en nat gehouden, dan ging men daarna met even veel enthousiasme de uitgedroog de kelen besproeien. Daar is echter ook hard ge werkt. De gehele brandweer werd georganiseerd, brandmeesters wer den aangesteld, 't materiaal werd nagezien evenals het personeel en op 5 Juli 1898 werd reeds een uitstekend geslaagde oefening ge- de waterleiding en de brandkra- nen, en spoedig daarop werd aan de gemeenteraad een rapport voorgelegd i.v.m. de reorganisatie der brandweer. De regeling zoals die in de grote plaatsen was, was veel be ter. Men kwam tot de conclusie het personeel voorlopig buiten werking te stellen, dat omvatte toen 100 man, en een nieuwe brandweer te organiseren in vier secties verdeeld. Men sprak over slechts 20 man en de begroting van brandkranen, koppelingen, slangen, slangenwagens, brand weerhuisjes etc. beliep 2862. De brand op 26 December 1901 in het pand aan het hoekeinde be woond door L. v. Engelen is waarschijnlijk de laatste brand die met de oude handpompen is ge blust. Dan bestaat de geschiedenis der brandweer zoals die van iedere andere, uit kleine brandjes, de fecte spuiten, weinig water en veel jenever. Gedurende de oor log had men het ook zoals ieder een moeilijker. De voorraad kolen voor de watertoren was niet zo groot, het menu voor de feest avonden was steeds zeer sober en alles was in prijs gestegen behalve de salarissen. Maar deze werden in 1920 verdubbeld en aanstonds was er de oude stemming weer in ook het fiasco van de Waalwijk se brandweer. Gebrek aan organi satie en onkunde veroorzaakten dit en beschaamd slopen de brand meesters stiekum langs de huizen naar huis. In 1924 werd deze spuit op een Ford gemonteerd. Met roem overladen heeft men deze wagen met de laatste jubi leumfeesten begraven. In 1922 werden Baardwijk en B.esoijen bij Waalwijk gevoegd en ook de brandmeesters van deze gemeenten werden in de kring opgenomen. Aanvankelijk gedroe gen de „heren uit de Oostelijke richting" zich niet als „flinke jongens", maar spoedig verander de dit toch. In 1925 werd de brandweer nog eens gereorganiseerd en een aan tal oude brandmeesters kregen hun ontslag van het gemeentebe stuur. Ook werden er dat jaar 9 gas-alarmsignalen aangebracht. Op 5 Januari 1927 werd het vijfentwintig-jarig bestaan van de brandweer gevierd. Hierbij waren zelfs de vrouwen tegenwoordig: een zeer hoge uitzondering, want meermalen reeds was een voor stel van die aard afgewimpeld; dan kon men nog beter de oudste dochter meebrengen, meende er een. In die vergadering werden ook onderscheidingen uitgereikt we gens 30, 25 en 15 dienstjaren. Langzamerhand kreeg de brand weer een goede reputatie: zij werd dan ook aangezocht hulp te ver lenen bij branden in de omgeving; „als ze maar betaalden" zou men het verzoek inwilligen, hoe meer geld hoe liever, want des te meer gebraden haantjes kon men eten. Nauwelijks was men in 1934 uitgerust van het grote feest bij gelegenheid van het zilveren ju bileum van de heer Zeegers of in Baardwijk brak een grote brand uit, waarbij zes woonhuizen, een fabriek en 2 schuren in as wer den gelegd. Ook de oude hand spuit werd er nog bijgehaald. In 1935 nam men deel aan wed strijden in den Bosch, waar men de 4e prijs haalde van 16 deelne mende corpsen. Toen bij de brand in „de Am- stel" in April 1937 de brandweer zeer goed gewerkt had, schonk de directie zo'n belangrijke gift, dat de kas in blakende welstand kwam te verkeren. Heel even maar, want J. H. W. KOBBEN Commandant der Brandweer. direct werd een poging onderno men de oude toestand te herstel len. Spoedig kwam nu de oorlog met zijn piketdienst en zijn onmo gelijkheid om nog te feesten. In 1942 werd nog eens georganiseerd waardoor ook de brandwachters automatisch lid werden van de vereniging. Velen waren toen brandweerman, dan hoefde men immers niet naar Duitsland. Met het droevige vermelden van het overlijden van de ijverige com- De huidige brandweer in haar nieuwe uniform. Ie rij van links naar rechts: J. v. Dongen, J. Zeegers, A. Faro, J. H. W. Kobben, J. Pot, G. Benck- huisen, J. v. Nijnatten, 2e rij v.l.n.r.: L. Bijnen, N. v. Well, G. Coppens, C. Roestenberg, L. van Loon, J. Bijnen, W. v. Son, G. v. Huiten, C. Mol; 3e rij v.l.n.r.: C. Aarts, C. den Teuling, G. den Teuling, J. v. Huiten, Th. Trimbach, J. Schuurmans, L. v. Woensel, J. Vugts. F DOp mandant de heer de we dit stukje geschiêije; ten. moeten nis beslui- let feest. na deze 50 Neen, geen En zo zal men dan jaar feest gaan vieren. gewoon jaarfeest, w£r het "wel zeer gezellig is, maar dat toch niet naar buiten woi lt getoond. Men wil Waalwijk -j)i naam la ten houden die het oft' dit gebied heeft, men wil die naam groter maken zelfs, door 'een mooie brandweerdag te organiseren. Hiertoe hebben de tWaalwijkse Middenstanders en fabrikanten veel bijgedragen. Het progx-amma van deze dag publiceerden wij reeds eerder, en kele openbare dingen willen we nog even vermelden. Zo, de ma- terieelparade om 2 uur, waaraan de corpsen uit Vlissir^n, Middel burg, Bergenopzoom, Roosendaal, Breda, den Bosch, Eindhoven, Oss, Helmond, Vught, Baarle Nassau, Klundert, Waalwijk deelnemen en bovendien de 14 corpsen die aan de wedstrijden deelnemen. Deze beginnen om 3 uur op het raad huisplein, waar de mannen eerst enkele hindernissen moeten nemen, Waarna zij 'n 3-tal doelen moeten bespuiten. Hieraan ilemen deel de Vrijwillige Brandweren van Dongen, Gilze Rijeni Loon-op- Zand (Kaatsheuvel), Oisterwijk, Sprang-Capelle, Udenjiout, Was pik, Tilburg en de bedrijfsbrand- weren van Eras Tilburg, De Re genboog Tilburg, van'Dooren en Dams Tilburg, N.V. Volt Tilburg, André van Spaandonk'Tilburg en van de Lederfabriek Oisterwijk uit Oisterwijk. Tot slot van de openbare fes tiviteiten geeft de brandweer uit Den Bosch van 6 tot 7 uur een demonstratie met de grote ladder wagens etc. De Ford-fabrieken zullen van deze feesten een film opnemen, ter wijl het Automobielbedrijf de Langstraat een Ford 1949 ter be schikking van de commissie heeft gesteld. Het is niet doenlijk in een cou rantenartikel nog meer over de brandweer en haar feest te schrij ven. Daarvoor leze men de mooie feestgids die bij deze gelegenheid van de persen dar V/aalwijkse Stoomdrukkerij is gekomen en waarin ge heel veel kunt lezen en kunt zien van alles wat de brandweer aanbelangt. Moge het feest slagen, moge de brandweer.de feestcommissie onder leiding van de commandant de heer Kobben speciaal, eer hebben van het vele werk dat zij ver richten niet alleen in dienst van de Waalwijkse brandweer, maar ook in dienst van de gehele Waal wijkse gemeenschap, in dienst van de gehele Waalwijkse zaak, die in 1948 voor de zoveelste maal de aandacht trekt. Wij hopen dat er nooit brand zal komen, maar mocht dit onver hoopt toch zo zijn, dan weten we dat we kunnen vertrouwen op de Waalwijkse brandweer, die nu haar gouden feest verdiend gaat vieren. Onze beste wensen! die deze sprong ten uitvoer brengt. Het Internationale Artis- ten-programma laat U dit seizoen zien, kracht en schoonheid, acro batiek, charmante-gratieüze trape zenummers en niet te vergeten de onontbeerlijke clownerie, de paar- dendressuren worden uitgevoerd door de heer en mevrouw van Bever, Emil en Buby Karoly. Ook de jeugd zal op de eerste pla'ats weer aanwezig zijn, want vooral ook voor haar blijft de komst van een circus altijd een bijzondere attractie. Het zal dan ook voor een ieder een vreugde zijn, een avond in de ruime, gezellige tent van circus van Bever door te brengen, om te genieten van het grote aantal nummers, dié in een specifiek circustempo worden ver toond, zodat de aandacht geen ogenblik verslapt en men zich aan het einde van de voorstelling ver wonderd afvraagt, is de avond nu al om? en niet denkende, dat men meer als drie uur van het boeien de circusprogramma heeft zitten genieten. Circus van Bever komt met een 40-tal edele raspaarden, zijn Internationaal Artisten-pro- gramma en de naam van Bever is als een keur op het goud en waar borgt het beste van het beste. Oud en jong zullen dan ook niet ver zuimen, een prettige avond door te brengen met een bezoek aan circus van Bever, om daar te ge nieten van een vlotte circusvoor stelling, bestaande uit eerste rangs nummers van de Internationale Artistenwereld. T.B.C.-COLLECTIE. Het plaatselijk comité van het T.B.C.-Fonds „Draagt Elkanders Lasten" hoopt in samenwerking met de C.B.B. op 25 Sept. a.s. 'n collecte te houden ten bate van het T.B.C.-Fonds „Difaagt Elkan ders Lasten" van het Chr. Natio naal Vakverbond in Nederland. Laten allen die de grote gave der gezondheid bezitten een wer kelijk geldelijk offer brengen ter bestrijding en genezing van deze vreselijke ziekte. JEUGDGEBCUW MET KLEUTERSCHOOL. Door de Ned. Herv. Kerk (Cen trum) werd in de laatste jaren een steeds sterker wordende be hoefte aan een modern jeugdge- bouw met kleuterschool gevoeld. Daartoe is onlangs een Com missie in het leven geroepen, die tot taak had plannen'te beramen om in de benodigde geldmiddelen te kunnen voorzien. Intussen is een z.g. Verjarings fonds opgericht en de tot heden bereikte resultaten geven reden tot optimisme. Bovendien heeft men al enkele maanden geleden voorbereidende maatregelen getroffen yoor de or ganisatie van een BaZar, die ge-^ houden zal worden van 18 t.m. 20 Nov. a.s. in de zaal „Thalia". Verschillende vooraanstaande fir ma's in geheel ons land toonden hun bereidheid om aan het slagen van deze Bazar mede te werken. Het aantal binnengekomen ge schenkzendingen is dan ook zeer verheugend. Vanzelfsprekend is dit evenwel nog lang niet vol doende om van een behoorlijke inventaris voor de Bazar te kun nen spreken. Daarom zal een da mescomité zich speciaal belasten met het bezoeken van Waalwijk se winkeliers, handelaren en fa brikanten, teneinde eveneens een beroep op hen te doen voor de beschikbaarstelling van welkome artikelen, die de Bazar attractief maken. In de juiste vorming van de jeugd ligt de toekomst en straks zal de maatschappij op de ze peilers moeten rusten. Het is daarom een zaak van algemeen belang, waarvoor de zakenwereld zeer zeker volkomen .begrip zal hebben. Een extra aansporing lijkt ons daarom wel overbodig! Uit den aard der zaak zijn de attracties der Bazar itog niet in details bekend en wij komen hier op t.z.t. nog terug. LEO CRIELAARS TERUG IN WAALWIJK. Dank zij de bemoeiingen van de heer Winterink van hotel restaurant „De Twee Kolommen" zal de bekende dansleraar Léo Crielaars uit Den Bosch dit sei- VISSERSLUST". Op de gehouden algemene ver gadering van j.l. Woensdag, zeer goed door de leden bezocht, werd het besluit genomen om het 30- jarig bestaan op 1 Juni a.s. feeste lijk te herdenken met een onder ling concours en gevolgd door een feestavond. Daartoe werd een feestcommissie gekozen bestaande uit 5 leden der vereniging. Boven dien zal waarschijnlijk een gedenk boekje worden uitgegeven. Het „Oude Maasje" zal door een 10- tal leden, die daarvoor hun Zater dagmiddag zullen offeren, onder deskundige leiding worden schoon gemaakt van overtollig planten- aanwas, aangezien door dit „vuil" vis en vistuig verloren raakt. Onder de ingekomen stukken bevond zich de belangrijke mede deling dat het H. M. Koningin Wilhelmina behaagd heeft onze Statuten te erkennen, waarmede onze vereniging weer Koninklijk is goedgekeurd. Bonds-insignes zijn te bekomen, bij vooruitbetaling bij onze penningmeester ad 0.60 per stuk. Wegens de uitgebreide agenda kon de voorz, eerst om 12 uur de vergadering, die pret tig en zakelijk verliep, sluiten. Wij zoeken een FLINKE ENERGIEKE JONGEMAN bij voorkeur in bezit van diploma RIJKSVAKSCHOOL en met vol doende ervaring in de afd. Stikkerij om, na grondige inwerking, de functie van over te nemen in een vooraanstaande Schoenfabriek in grote plaats N.-Br. Hij moet beschikken over organisatie-talent en bekend zijn met stukloonstelsel. Bij gebleken geschiktheid kan een goed salaris in het vooruitzicht worden gesteld. Geheimhouding verzekerd. Brieven onder No. 2561 Bureau van dit Blad. zoen ook in onze gemeente dans lessen geven. De heer Leo Crielaars, Waal- wijker van geboorte, had van 1933 tot 1937 reeds een succesvol dans instituut alhier. In 1937 vertrok hij naar 's-Bosch, waar hij zich vestigde aan de Stationsweg 17. Aldaar ontstond onder zijn bezie lende leiding het thans jubilerende Dansinstituut Crielaars, dat zon der enige overdrijving tot een van de fraaiste en best geoutilleerde dansscholen in den lande kan ge rekend worden. Dat een dergelijk resultaat niet zonder inspanning werd bereikt laat zich denken. Door harde stu die aan de beste scholen voor dansleraren in Engeland en el ders, verwierf de heer Crielaars de meest waardevolle binnen- en buitenlandse vakdiploma's, die zo wel in vakkringen en bij het pu bliek een waarborg zijn voor goed dansonderwijs. Door toepassing van de nieuwste lesmethoden, be studeerd op zijn vele studie-rei zen in verschillende landen van Europa, leerde hij op prettige en vlotte wijze duizenden jongelui dansen. Wij twijfelen er dan ook niet aan dat het initiatief van de heer Winterink, die er in geslaagd is Leo Crielaars wederom in Waal wijk dansles te doen geven, door vele danslustigen op prijs zal wor den gesteld. In het fraai en artistiek geïllus treerde jubileum-prospectus, dat 't Instituut Crielaars dit jaar uit geeft en dat aan ieder geïnteres seerde gratis wordt toegezonden, kan men alle bijzonderheden om trent de door dit instituut te geven lessen vinden. Wij wensen de heer Crielaars in Waalwijk veel succes! CIRCUS VAN BEVER KOMT IN WAALWIJK. Het welbekende Nederlandse circus van Bever komt van 5 t.m. 8 October naar Waalwijk een se rie voorstellingen geven. Het ten tencomplex en de stallen zullen op een terrein le Zeine Oost wor den opgebouwd. De hoofdtent heeft een uitbreiding ondergaan, zodat aan 2500 personen een goe de zitplaats wordt geboden. Een nieuwe aanwinst van paarden zijn de zes Gelderse bonte vol bloeden plus een aantal Arabi sche volbloedhengsten, bovendien zijn er de bekende Friese Stam- boekhengsten. De bekende familie Karoly, de beste jockeyrijders van het Continent, brengen U dit sei zoen hun topprestaties. Buby Ka roly evenaart zijn vader en brengt zijn „Suley sprong" vanuit de manege op het galopperende paard, hij is de enigste in Europa die opgeleid wensen te worden. Ook hebben wij plaats voor IN DE AFDELING STIKKERIJ. Hoog loon. Prettige werkkring. AanmeldenTORENSTRAAT 25. De hoge begrafeniskosten, de onervarenheid op dit gebied en de gemoedstoestand bij een overlijden verplichten U een mogelijke begrafenis vooraf te regelen. Onze polis een gezinsdocument N.V. VERZEKERING MAATSCHAPPIJ DRUNEN. Wij hebben nog plaats voor of zij die hiervoor opgeleid wensen te worden. Hoog loon. Prettige werkkring. Aanmelden TORENSTRAAT 43. Hooge Ham 1 49. Tel. 100. DONGEN

Echo van het Zuiden | 1948 | | pagina 2