BREUK PRIMA THUISSTIKSTERS NIEUWS UIT WAALWIJK EN OMGEVING. FEUILLETON Een vreemdeschakel De brand ran 1824 PUBLIEKE VEILING. MEUBILAIR. KOSTELOZE INENTING TEGEN POKKEN. De Echo ook UW Blad Weer een half jaar Nijverheidsschool ZIJN THUISKOMST. L IJ D E R S Vraagt Breukbanden METenZONDERVEERbij VAN MAAREN VUGHTERSTRAAT 25 DEN BOSCH. HENNEN. H. KAMPS, Koppelweg 169 B, ZEIST. TE KOOP JONGENSFIETS. VOOR DIRECT GEVRAAGD Fa. M. SCHAPENDONK WAALWIJK. Terry en Berry in :DE WITTE ELAND. I derlijk te beantwoorden, zong de voorz. eerst nog de lof van, de nieuwe huizen. Hierna beantwoordde hij de vragen en opmerkingen. De heer v. Seters antwoordde hij dat ook het gemeentebestuur gehoopt had dat de betreffende woningen eer der klaar zouden zijn. Hij maakte echter de aannemer geen verwijt, verschillende moeilijkheden had den zich voorgedaan. De 50 nieuwe woningen hoopte men in 9 maanden gereed te hebben. Op de opmerking van de heer v. Beijnen zeide de voorz. dat de bouw geheel in het kader van 't uitbreidingsplan lag. Bovendien had de gemeente niet veel bouw rijpe grond. Hij hoopte de kwestie van de grond in der minne te kunnen schikken, in plaats van te moeten onteigenen. De heer Mombers antwoordde hij dat woningwetwoningen in flat- vorm niet werden toegestaan. De heer Buyckx wees hij er op dat de wóningen, zoals hij reeds gezegd had, 320 m3 x 42.50 kostten. Op het huurbedrag kon men niet wachten. Reeds eerdei- had men het meegemaakt dat nien dit tot tweemaal toe. moest ver hogen, terwijl de bewoners de huizen al betrokken hadden. In Vlissingen bedroeg de huur prijs voor dezelfde woningen 6.75—7.50. Verder stelde spreker de heer Brouwer gerust. Men dacht r voorlopig niet aan deze betrekc- kelijk nieuwe huizen te slopen. Inderdaad was het uiteindelijk wel de bedoeling, de Wilhelminastraat door te trekken naar de nieuwe wijk ten Oosten van de Putstraat. Nadat de heren de foto's en tekeningen van deze huizen nog hadden bezichtigd, werd 't voor stel zonder hoofdelijke stemming aangenomen, evenals de begro tingswijziging. Hierna sloot de voorz. de ver gadering. In het afgelopen half schooljaar van de Nijverheidsschool voor Waalwijk en Omstreken is men er eindelijk in ge slaagd de vergunning te bemachtigen voor de bouw van een nieuw, zij het semi-permanent schoolgebouw. Tevens leverde men op- het einde van dit half jaar het eerste contingent timmerlui af. Op een heel enkele uitzondering na, stuk voor stuk beste krachten. Hetgeen wel bewijst dat de cursus goed is. In Musis Sacrum had Donder dag de uitreiking van de diplo ma's plaats en de overgangsmede delingen. De voorzitter van het bestuur, de heer Jan Tielen, verrichtte de ze plechtigheid, waarbij enige le den van het bestuur, de gecom mitteerden, de directeur, leraren en leerlingen tegenwoordig waren. De burgemeester en de heer A. Ver wiel hadden kennis gegeven verhinderd te zijn. Met bijzonder groot genoegen was de voorzitter hier aanwezig, omdat men namelijk na zeer veel moeite er in geslaagd was de vergunning voor de bouw van de nieuwe semi-permanente schoöl te verkrijgen. Hij dankte allen die hieraan hadden medegewerkt, spe ciaal de directeur, die er zich alle moeite voor had getroost. Dan dankte hij ook directeur en leraren voor het vele en goe de werk dat zij in het afgelopen cursusjaar weer aan de leerlingen verricht hadden. De gediplomeer de leerlingen feliciteerde hij en ook zij die over gingen. De ge diplomeerden drukte hij op het hart, vooral niet te denken dat zij er nu waren, dit diploma was slechts de eerste goede stap op de weg van het goede vakman schap. Na de zittenblijvers aan gespoord te hebben tot ijverige studie,, deed hij een beroep op al len, leraren, leerlingen en vooral op hen die gingen vertrekken, de goede naam van de school hoog te houden en er aan mede te wer ken dat men zowel de technische als de geestelijke vorming van de leerlingen zou behartigen om al dus met ere het nieuwe gebouw te kunnen betreden. Met het volgende gespecificeerd aantal leerlingen begon de nieu we cursus aan de dag- en avond school DagschoolSchoenmakers 53, timmeren 48, Smeden-bankwer kers 109, totaal 210 leerlingen. Avondschool Smeden-bank werkers 72, timmeren 60, metse len 17, electriciëns 19, schoenma kers 56, schilders 13, totaal 237 leerlingen. Hij memoreerde nog even de onlangs gehouden retraite onder de goede leiding van Pater Wolk- kortse uit Kaatsheuvel, die hij hiervoor dankte,evenals de zus ters van het St. Theresiaklooster. Dan ging hij over tot uitreiking van de diploma's aan de volgen de leerlingen Smeden-bankwerkers Martinus v. Baardwijk, Waal wijk; Josephus v. Best, Kaatsheu vel; Antonie de Bie, Sprang; Ni- colaas v. Boxel, Dongen; Alphon- sus v. d. Dungen, Kaatsheuvel; Michaël v. Eeten, Waalwijk; Jo- hannus v. d. Elshout, Waalwijk; Piet v. Ginneken, Raamsdonks- veer; Robert Gouda, Waalwijk; Cornelis Grootswagers," Kaatsheu vel; Adrianus KaViters, Raams- donksveer; Gerardus Klijn, Kaats heuvel; Arnoldus de Kruif, Dru_ nen; Judocus Kuijpers, Kaatsheu vel; Cornelis Laureijsen, Kaats heuvel; Theo Mateijsen, Waspik; Antonius v. d. Meidenberg Waal wijk; Wouter voor de Poorte, Vrijh.-Capelle; Johannes Scha pendonk, Waalwijk; Martinus Schoondermark, Waalwijk; Cor nelis Sprangers, Vrijh.-Capelle; Johannes Snoeren, Loonopzand; Adrianus Thielen, Sprang-Capel- le; Johannes Timmers, Waspik; Jan Volman, Waalwijk; Jacobus Voogt, Waalwijk. Niet gediplomeerd 2. Schoenmakers Antonius Damen, Waalwijk; Arnoldus v. Dinther, Leeuwen- Boven; Johannes v. Gelder Waal wijk; Pieter Klerks, Raamsdonk; Adrianus Kooien, Kaatsheuvel Adrianus Kouwenberg Waalwijk; Antonius v. d. Lee, Waalwijk; Johannes Trommelen, Waalwijk; Johannes Verharen, Dongen; Jo hannes Vloemans, Kaatsheuvel; Martijn Vrinten, Kaatsheuvel; Si mon IJpelaar, Waalwijk. Niet gediplomeerdGeen. Timmeren: Henricus Bronkhorst, Vlijmen; Frans van Daalen, Waalwijk; Adrianus Demmers, Waalwijk; Marcellus Duquesnoy, Waalwijk; Hendrikus Glaudemans, Kaats heuvel; Aug. Hesselberth, Waal wijk; Christ Joosen, Waspik; Ge rard Ketelaars, Waalwijk; Christ Kleingeld, Kaatsheuvel; Cornelis' v. d. Lee, Haarsteeg; Josephus de Leijer, Waalwijk; Wilhelmus j Musch, DrunenTheodorus de Peffer, Waalwijk; Gerardus Rom- bouts, Kaatsheuvel; Piet v. d. Ven, Waalwijk; Piet Verhoeven, Drunen; Johannes Wagemakers, j Waalwijk; Martinus v. d. Wiel, Drunen; Hendrikus v. d. Hoven, 'i Waalwijk. Niet gediplomeerd 1. i De allerbesten ontvingen bo- vendien nog een extra prijs, die 1 de voorzitter met zeer veel ge noegen overhandigde; jammer was het dat van de cursus schoen makers niemand voor een extra prijs in aanmerking kwam. De besten waren Smeden-bankwerkersle prijs Josephus v. Best, Kaatsheuvel 2e pr. Nicolaas v. Boxel Dongen. Timmeren: le pr. M. v. d. Wiel, Drunen; 2e pr. A. Dem mers, Waalwijk; 2e prijs W. Musch, Drunen. Dan voerden verschillende leer lingen nog het woord, zo Corn. Sprangers namens de smeden- bankwerkers, Adr. Kooien uit Kaatsheuvel namens de schoen makers en Christ Kleingeld uit Kaatsheuvel namens de timmer lui. Allen dankten ze bestuur, di recteur en leraren, wiens goede en slechte eigenschappen nog eens even gereleveerd werden en ook boden allen een fraai bloemstuk aan. Dan sprak de directeur enkele woorden, voordat hij de uitslag bekend madkte van de overgangs examens. Hij wees op de grote behoefte die er bestond aan be kwame vaklui en hoe dit door ve len nog niet begrepen werd, want er waren nog te weinig jongens op de nijverheidsschool. Hij dank te het ijverige bestuur, de leraren die onder zo moeilijke omstandig heden vaak moesten werken en tenslotte ook de gecommitteerden. Aan het begin van zijn toespraak stak hij het eerste contingent tim merlui nog een extra pluim op de hoed voor de grote ijver en de prachtige resultaten. Na het voorlezen van de na men van hen die met goed gevolg hun overgangsexamen hadden ge maakt, werd deze bijeenkomst, die een oude periode afsloot en een nieuwe, hopénlijk goede periode, inzette, gesloten, EEN AFSCHEID VAN DE RIJKSVAKSCHOOL. Op 16 Juni 1914 kwam de heer J. Dumoulin in dienst van de Rijksvakschool en op Donderdag 30 September 1948 heeft hij deze school na een diensttijd van 34 jaren vaarwel gezegd, om van 'n welverdiend pensioen te gaan ge nieten. Donderdag j.l. nam men offi cieel van deze nog kranige oud gediende afscheid. Hierbij waren naast de familie van de scheiden de leraar tegenwoordig de burge meester, voorzitter van de com missie van toezicht, leraren en personeel van T.N.O. en Vak school en de leerlingen van de school. De heer Ir. Roelofs Heyr- mans, directeur van de school, noemde dit afscheid een belang rijk gebeuren, omdat er met de heer Dumoulin een belangrijke dosis ervaring de school ging ver laten. De heer Dumoulin was pen en een v Dan dankt aanvankelijk in dienst getreden als machinist, d.w.z. ais een steun in technisch opzicht voor alle leraren. Maar hij wilde meer en met ijver bekwaamde hij zich in de machinale schoenfabricage met het gevolg dat hij in 1918 reeds als leraar hierin werd benoemd, in welke functie hij steeds de rijksvakschool met ijver en grote plichtsbetrachting heeft gediend. Voor zijn medewerkers was dit afscheid eveneens zeer belang rijk, omdat zij een prettig collega vaarwel moesten zeggen, hetgeen hen zeer speet.Van de andere kant verheugden zij' zich inde goede gezondheid van de schei dende collega. Hij dankte hem voor alles en ook Mevr. Dumoulin betrok hij i in zijn dankwoord; zij was hem immers seeds een grote steun ge- weest. De heer Riksen dankte hem als oud-leerling en als collega en na- mens het gehele personeel van de Rijks vakschool en het T.N.O. bood hij hem een gemakkelijke stoel aan. j Een van de leerlingen voerde ook nog het woord en legde er speciaal de nadruk op hoe zij I hem hadden leren kennen als een goed leraar. De heer Greve sprak namens de oud-leerlingen en_wees er op hoe men de heer Dumoulin niet kon rangschikken onder een van de waarderingscategorieën waar din men de le/aren gewoonlijk in deelt. Hij was een ongewoon le- I raar, in de goede zin van het v/oord. Als blijk van erkentelijk heid bood hij ooat'B namens leer lingen en oudj o gj»ngen een vul- zaij ood aan. :e|n l|c8 heer Dumou- den en de sch<^ inl^Badeaux; moei- lin ontroerd vQq0 «v mooie woor- lijk kon hij z Jhor U'voelens onder woorden breng*n Ook de burgennW.ster5prak nog even, niet zozeer oiI1£jat; hij er wei dat de heer Dumoiljin hem reeds toe gedwongen wc 3 a.h.w. om had bedankt, maa meer omdat hij hem uit de woc rcjen <jer ver schillende sprekers ijad leren ken nen als een eenvot aig, plichtsge trouw man. Ook h j j wenste hem alle goeds in zijn erder leven. Moge hem dit inderdaad gege ven zijn. SCHAAKCLUB In de eerste ren: derlinge winterwed de volgende partije slissing Groep I: Goudt mise Pullens verli molen. Groep IISmits v-int van Blan- w AALWIJK. e ,van de on trijd kwamen n tot een be- erg<— Blok re ist van Slag ken Horn-v. Pruij Groep IIISchu van van Liempt I, CeersJ VOOR HET Th Op de feestav Brandweer op Zat tober hield men i e; het Katholiek Tl bedrag van 26 ssep remise, irraan verliest ards wint van (HSFRONT. id van de Irdag 25 Oc- -dllecte voor (Bit, die een opbracht. VAN DE ECHO VAN HET ZUIDEN Naar het Engels. 5). Hij stak een kaars aan, deed dë lamp uit en ging naar de hall. Toen hij bij de trap was, zag hij Lysamon die vóór hem uit naar boven liep. Ja, zij moest het zijn. Ze droeg een lange, lichte ochtendjapon, die in losse plooien om haar heen viel, waardoor zij in 't flik kerend licht van de kaars on natuurlijk groot scheen. Maar het was haar gestalte en haar houding van het hoofd. Was ze ziek;' of ongesteld? Wat was dit immers voor een vreemde gril om 's nachts en dit wel bij zo'n felle koude door het huis te lopen? Zachtjes volgde hij haar, niet wetend of hij nu vragen zou of hij iets voor haar doen kon, of dat het beter zou zijn om te zwijgen....! Ze stak het portaal over, draalde een ogenblik bij de lange galerij, ging die voorbij en liep toen door het portaal, dat leidde naar het tweede deel van het huis. Hij zag dat de deur, die die ochtend ge sloten was geweest, nu ge deeltelijk open sfcmd. Ze trad er door en hij hoorde haar de deur weer sluiten. Toen hij er langs ging werd daar bin nen een lied gezongen, zó zui ver, zó krachtig en toch ook weer zó lieflijk van klank, dat hij zich vreemd ontroerd voel de en even bleef staan, waar na hij weer een wiegelied hoorde, zó zacht en zó sus send, als alleen een moeder dit kan zingen voor het klein tje, dat zij in slaap wiegt. HOOFDSTUK III. Corneston bleef,bij zijn besluit: de volgende ochtend reed, hij naar Capfallon. Nu, na zeven jaar, ging hij zijn oude liefde opzoeken. Hij had nooit de minste wrok ge koesterd jegens Marion. Toen hij haar vroeg, had hij zeer veel lief de voor haar gevoeld. Van den beginne af scheen haar familie wel niet zo bijzonder ingenomen met de verloving, daar ze zich voor haar een betere partij had den gewenst. Zij zelf scheen in zijn betrekkelijke armoede geen bezwaar te zien, maar toch had het hem tenslotte een soort van verlichting geschonken, toen zij het engagement verbroken had, want hij voelde dat hij nooit zou kunnen voldoen aan de eisen die zij aan het leven stelde. Een paar maanden later had de rijke Sir James Bellamy haar gevraagd en zij was met hem getrouwd. Cor neston was naar het buitenland gegaan. Nu» was Sir James al een jaar dood. De verloofden van weleer hadd.en een paar vriende lijke brieven gewisseld en na ze ven ja£ zpu hij haar dan weer opzoeken. Toen Corneston werd ontvan gen op Capfallon, voelde hij zich gedurende de eerste minuten wat zenuwachtig. Als Lady Bellamy alleen was geweest, zou hij zich dadelijk hersteld hebben, maar zij had een erg bij de hand jong meisje bij zich, diethee schonk en terwijl ze daarmee bezig was, zei haar ladyschap: „Je bent heel weinig veranderd Edward. Je bent alleen wat ge bruind.' Zeker door je reizen in Spanje en Italië „En jij bent in het geheel niet veranderd, Marion." Dit meende hij volkomen, zij was misschien wat gevulder geworden, maar ze bezat nog dezelfde helderblauwe ogen, dezelfde frisse kleur en het mooie blonde haar. Ze vertelde hem zo juist, dat ze de winter op Capfellon zouden doorbrengen. „Ik geloof Marion, dat je wij zer had gedaan; als je in Brigh ton was gaan logeren", viel de logé in, „want hier vriezen we nog dood. O, pardon, Mr. Cor neston, ik vergat dat ik hier te gelijk 't vonnis vel over Ormath- waite. U is zeker juist bijzonder gesteld op dit deel van 't land?" „Neen, dat kan ik niet zeggen. Ik zelf vindt Ormathwaite som ber en triest." „Ja O, ik vond het er juist zo heerlijk", riep Lady Bellamy. Ik ben er eens geweest, Edward"' „Dat heb ik vandaag juist ge hoord," „Ik zei tegen Ida, dat ik het huis veel mooier vond dan Cap fellon. Het leek me ook, dat het goed onderhouden was de be woonde gedeelten dan wel te ver staan. En dat viel mij erg mee, want die huisbewaarder Lin- nacre, heet hij niet Zo leek me niet heel geschikt om daar 't opzicht te hebben. De opinie over 't algemeen is, dat er iets vreemds moet zijn met hen." „Met hen „Ja, met de familie Linnacre." „Zo Neen, dat wist ik niet." „Och, zo uit de praatjes, die ^ans wel eens ter ore tëbmen, heb ben wij dit opgemaakt." „Je bedoelt dan toch zeker met de man „Ja, met de man, nietwaar Ida? In ieder geval is hij in het geheel niet populair in het dorp en in de omtrek. Misschien is het ook niets dan vooroordeel. Hij is uit Londen vandaan. Maar Mrs. Hal ford zal toch wel alles van hem af geweten hebben, anders had ze hem niet zo'n post van vertrou wen gegeven en had ze hem ook geen legaat nagelaten. Toch is het verwonderlijk, iemand die zo blijkbaar een heer is, in zo'n af hankelijke positie te zien. En ik weet niet of je het opgemerkt hebt, maar die dochter van hem is een knap meisje." „Heel knap", bevestigde Cor neston. Vlak daarop reed hij weg. Hij voelde dat hij het bezoek als een succes mocht beschouwen en hij nam zich voor, eens vrij dikwijls naar Capfallon terug te gaan, zo als Marion hem gevraagd had, en er ook een enkele keer te dineren, wat een aangename afwisseling zou zijn voor het eentonige leven op Ormathwaite. t Nadat hij weg was, vroeg Lady Bellamy: „Wel, wat dunkt je van hem, Ida „Hij is heel beleefd." „Ik weet wat je bedoelt. Maar toch vind ik het heel onaardig van je, om zo als het ware te kennen te geven dat geen man meer voor mij voelen kan." „Dat zeg ik immers niet, Mari on Maar het is de vraag, voelt deze man in het bijzonder nu wel genoeg voor je Dat geloof ik, eerlijk gezegd, niet. Nu vond ik het ook dom van je om te zeggen dat die dochter van Linnacre zo knap is. Mr. Corneston weet dat natuurlijk, en hij zal het met ie dere dag dat hij daar blijft, nog beter gaan voelen." „Je bent wreedaardig, Ida In hoeverre dat verwijt nu waarheid bevatte, Ida was in ie der geval zeer practisch aange legd. Dat een vrouw, die een brave, maar een vervelende echt genoot had gehad, zoals zij Sir James beschouwde, en die nu zo schitterend verzorgd was achter gebleven, al weer dadelijk in het huwelijk zou wensen te treden, leek haar een allerdwaas onder nemen. Haar eigen positie als vriendin en vertrouwelinge van de rijke weduwe bezat ook vele voordelen. Ze was arm en zou deze post dus niet graag missen. Toen Corneston thuis kwam van zijn rit over de heide, had hij nog geen lust om kalm op zijn kamer te gaan zitten, maar dacht dat hij juist in die prikkelende koude beter zijn gedachten zou kunnen verzamelen voor hetgeen hij overleggen wilde. Toen hij dicht bij een met on kruid overdekt pad kwam, stond hij onwillekeurig stil, want hij hoorde een onbeschaafde sem zeggen „Dus dan zal ik nog 'n poosje geduld moeten hebben, Lysamon? Maar het is hard voor mij, dat kan je niet ontkennen. Het is nu ruim vijf jaar geleden, dat ik je voor het eerst vroeg en wat ben ik nog verder gekomen met al dat wachten? Tussenbeide denk ik, zo grootmoedig onder te blijven, dat ik dan wel dwaas ben om er Geen enkel ander meisje zou mij zó moeten behandelen." Wordt vervolgd. BURGERLIJ STAND. Hubertus J D z\ HG Jansen- Verwiel. Adriat usjlP zv M Ai van Zelst-Hobbelel [Lj|- Antonet- ta dv P Damen-vai der Steen. Marinus J M zv C Jl van Veldho ven-van O verdijk. Gerardus C zv C Damen-Kl 'ijssen. Overlijden: Hub :rtus C Kort hout 59 jaar echtg van W C M van den Boom. Huweliijksaangif: »n; Gene. Huwelijken: F T Jurkiewicz 26 jaar te Hoensbroek en M C F v Ginneken 20 jaar tl Waalwijk. G J Roorda 31 jaalr en C I M v Haren 24 jaar beiden te Waab wijk. j Verstel* 28 jaar te Waspik en E vanj Herwijnen 0.7 jaar te Waalwijk. Ingekomen: F ~j) M Vos van Tilburg. A J C' van Sambeek van Veldhoven. -< W J Janssen van Heerlen. IfF Doeleman var. Nijmegen. ;|VÏ G Schellen van Loonopzand. HA A Bergmans van Zq"enbergen. J M Laheij en gezi'ïi van Drunen. P M A Snoere(;i van Loonop zand. Th F de (Taan en gezin van Duitsland. M van der Sanden van Drune J D Bre_ kelmans van Loon pzand. H S Ong van Delft. f~ E Heeffer van Loonopzand. Vertrokken: S 1 Heusden. H J naar Tilburg. i naar Wamel. D Broek en gezin nai H E Hillebrand na; H J Heuvelmans G F Haag. gen. P J van Ai Oploo c.a. G J Arnhem. oedhart naar v d Zanden J v Dinther L G van den Tilburg. r Amsterdam, naar Diessen. A Klerkxt naar Ubber- G J T Bruijn naar en naar Den Beerens naar KORTE BERICHTEN. De oorlogsbïgroting voor 1949 is 35 millioenj hoger dan in 1948, teneinde aan, onze militaire verplichtingen te 1 innen voldoen ten opzichte van E tlgië en 't pact van Vijf. De troep n overzee zul- ien zo enigszins ir ('gelijk vermin derd worden tot j 72.000 man. Voor Nederland K'ordt 52.000 man begroot, voor de marechaus- sée 3000 man. De marine aagt 319 mil- lioen gulden. In lip8 wordt met de bouw van 6 ®derzeebootja gers begonnen. Hcj bouwen van een tweede vliegklnpschip wordt nodig geacht. Economische* Zaken kon digt een sterke inkrimping aan van de overheidsbemoeiing, wat een bezuiniging val 100 millioen geeft. De oud-politkchef te En schedé, Berends, dijmeer dan 100 mensen de dood hfeft ingejaagd, is ter dood veroori^eld. tussen het land van Heusden en Altena en de Langstraat Dezer dagen ontvingen wij de i winterdienstregeling van de BBA I en onze eerste aandacht gold de verbinding tussen de Langstraat en het bovenmaasse, waarop an- deren en ook wij reeds meermalen de aandacht van de instanties hebben getracht te vestigen. Wij constateerden dat er inderdaad 'n verbinding gekomen was, maar hoe geheel anders dan wij ons hadden voorgesteld - Wij hadden minstens Waalwijk als uitgangs, of eind- of middel punt van deze brug naar 't Land van Heusden en Altena gedacht. Als centrum van de Langstraat, als het eindpunt en het tussensta tion van vele lijnen van de BBA en ook van de N.S. is deze plaats toch het meest geëigend om als eindpunt of tussenstation te fun geren van deze lang gewenste verbinding. Zo er een plaats is bovendien, die aanspraak kan ma ken op de meeste en de belang rijkste connecties met het stief moederlijk behandelde stuk Bra bant, dan is het zeker toch wel W aalwijk. Maar Waalwijk is niet alleen niet het knoop- of eindpunt van deze nieuwe busdienst, Waalwijk heeft daarenboven zelfs nog geen rechtstreekse verbinding met het achterland, of men moet 't scha mele Heusdense buske zo beti telen. Het allervreemdste is wel dat de nieuw geprojecteerde dienst, die voorlopig de plaatsen Dussen en Hank nog niet bereikt, van Geertruidenberg naar Was pik loopt en dan plotseling om buigt om over 's-Gravenmoer naar Dongen en Tilburg te gaan, en Waalwijk laat men links liggen. Wij vinden dit zeer vreemd. Natuurlijk, - wij begrijpen wel degelijk dat er vele moeilijkheden zich voordoen bij het inschakelen van een nieuwe dienst en wij le ken kunnen er bezwaarlijk iets van zeggen, wanneer wij geen kennis hebben genomen van die moeilijkheden. Maar niettemin, vreemd blijft het. Wij vestigen gaarne de aan dacht van de BBA op deze lijn en zijn ondertussen blij dat niet temin de eerste stap in de goede richting is gezet. Een mooie verbetering vinden wij de inlegging van een bus om half elf van Tilburg naar Waal wijk en op Zon- en Feestdagen naar Den Bosch. Waalwijk, de Langstraat en 't Land van Heusden en Altena blijven zich aanbevelen in de ooe- de zorgen van de BBA, waarover Wij zelden te klagen hebben. Wij hopen dat de Kamer van Koop handel, Waalwijks Belang e.a. ten deze ook diligent zullen zijn. In een zon-overgoten landschap lag Waalwijk, op Vrijdag 25 Juni 1824. Dt straten waren stil. De nijvere bevolking was deels aan de hooibouw. Er woei de gehele dag een stevige Westenwind, die tegen de middag in kracht toe nam en aanwakkerde tot hevige dwarrelwinden. Algemeen heerste er grote droogte. Aan de Grotestraat stond een oude boerenwoning, ter plaatse waar nu het Postkantoor staat. D,e woning werd bewoond door de gezinnen van de gebroeders Thomas en Frans Korthout. Ach ter de woning lag de sqhuur, die door de gebroeders gezamenlijk gebruikt werd. Het was ongeveer half drie in de namiddag. De knecht van Frans Korthout, Toon Dallenberg was in de schuur bezig met plaats te maken voor de hooi-oogst, die weldra binnengebracht zou wor den. Hij rookte een pijp, vermoe delijk zonder dopje. Door één of andere oorzaak viel bij Toon de pijp uit de mond en kwam in het stro terecht, dat hij aan het ver schikken was. De brandende ta bak deed het stro ontvlammen en weldra stond de schuur in lichter laaie. De meeste huizen waren nog met riet bedekt. Door de felle wind sloegen de vlammen direct over naar de Oostelijk gelegen panden. Steeds verder breidde de brand zich uit, zodat in ongeveer drie kwartier het gehele Oostelijk gedeelte van Waalwijk een vuur zee was. Ook het Raadhuis, on geveer staande op de plaats waar nu panden Grotestraat 335 en 337 staan, ging in vlammen op. Zo snel greep het vuur om zich heen dat het gehele gemeente-archief en zelfs ook de brandspuit ver brandde. In minder dan een uur tijds waren 51 woningen en 14 schuren verbrand. 120 gezinnen, niets meer bezittende, waren dak loos, De materiële schade was enorm en beliep het voor die tijd zeer grote bedrag van 247.120.20. 191 personen leden zware schade. Onmiddellijk wer den maatregelen genomen om de onderdak te verschaffen. Zo nam b.v. de gemeente Baardwijk nog geteisterde bevolking voeding en dezelfde dag 25 gezinnen op en berichtte de volgende dag dat er nog 25 personen bij konden ko men. Door de Gedeputeerde Sta ten werd een commissie benoemd tot leniging van de nood, bestaan de uit de heren A. Janse, Vermeu len, H. Lennaarts, J. van Heijst, de Pastoor en de Ned. Herv. pre dikant. Deze commissie kon over de gelden beschikken die bijeenge bracht werden. Op last van Ged. Staten werd in de gehele provin cie Noordbrabant gecollecteerd met als restiltaat een bedrag van 11.200.-—. Een verzoek van Ged. Staten aan Z. M. Koning Willem I om te collecteren in ge heel Nederland voor de slachtof fers van de ramp, werd door de Koning ingewilligd. De Koning schonk tevens 2500.— en het Rijk 6000.—. Zelfs uit Afrika kwam nog een gift van 100.—. Langzaam herstelde Waalwijk zich van de zware slag, zodat 't nog lang duurde voor de laatste sporen van de ramp waren uitge wist. (Ontleend aan het Gedenkboek van de Brandweer). De besprekingen met de Ne derlandse regering enerzijds en de leden varf het BFO, de prefedera- le regering en de deputatie der federale conferentie van Ban doeng anderzijds hebben naar men ons van verschillende zijden me dedeelt, een bevredigend verloop. DE ECHO NAAR INDIË. De Administratie van „De Echo" brengt ter kennis van hare lezers dat de mogelijkheid bestaat tot verzending van EEN BEPERKT AANTAL ABONNEMENTEN PER LUCHTPOST naar in Indië verblijvende militairen. De ver zendkosten zullen ten minste en ten hoogste per kwartaal bedragen. Zij, die voor deze verzending in aanmerking willen komen, die nen di't zo spoedig mogelijk, maar in elk geval VOOR 12 OCTOBER op te geven aan de administratie van dit blad, Grotestraat 205, Waalwijk, onder opgave van him naam en adres en de naam en het veldpostadres (rang, naam, legernummer, onderdeel en de naam van 't veldpostkantooi of postkantoor van bestem ming) van de militair, te wiens naam het abonnement gesteld dient te worden. Men ontvangt binnen enige weken bericht of aan de aan vraag 'tot verzending al dan niet voldaan kan worden, met opgaaf hoeveel de verzendkos ten zullen bedragen. VERHOGING PENSIOENEN EN STEUN AAN MOBILISA- TIE-SLACHTOFFERS. De Tweede Kamer heeft gis termiddag enkele belangrijke wets ontwerpen aanvaard. Zonder hoofdelijke stemming hechtte zij haar goedkeuring aan de verho ging van de ambtenarenpensioe- nen met een bijslag, tevens door middel van een motie van Sleen, de regering onder het oog bren gend, dat deze bijslag door de ge stegen kosten van levensonder houd inmiddels al weer is achter haald. Ook is de mobilisatie-slachtof fers, na dertig jaar, eindelijk recht gedaan door de aanvaarding van het wetsontwerp, waarbij hen 'n buitengewoon militair pensioen wordt toegekend. Het gaat hier om mensen, wier invaliditeit 'n indirect verband staat tot hun dienstvervulling en die als zoda- njg toenmaals niet onder de mili taire pensioenwetten konden'val len. GETROUWD G. J. ROORDA en C. I. M. VAN HAREN. De Héér en Mevrouw G. Roorda-van Haren danken, mede namens wederzijd se ouders, hartelijk voor de vele blijken van belangstelling bij hun Huwelijk ondervonden. Waalwijk, 28 Sept. 1948. Mede namens vader, broers, zusters en verloofde, zeg ik hier mede dank aan H.H. Geestelij ken, Kath. Thuisfront, buurtbewo ners en verdere familie, vrienden en kennissen, voor de betoonde belangstelling, bloemen en ca- deaux, welke ik mocht ontvangen bij mijn thuiskomst uit Indië; Matr. le klas O.V.W. P. J. v. BRUNSCHOT. Op WOENSDAG 6 OCTO BER 1948, de§ voormiddags te 10 uur, zullen ten overstaan van Deurwaarder F. HENDRICKS te 's-Hertogenbosch, in de kleine zaal van het CONCERTGE BOUW, ingang van Tuldenstraat te 's-Hertogenbosch publiek a contant worden ver kocht 100 DEKKLEDEN en Tentzeilen uit Engelse Leger- dumps in diverse afmetingen gro tendeels als nieuw, in prima staat. Voorts indien nog tijdig ter plaatse LEGERGOEDEREN. De goederen zijn te bezichtigen één uur voor de verkoop tegen betaling van 25 cent. Op DINSDAG 5 OCTOBER a.s. worden door de Domeindienst PUBLIEK a CONTANT VERKOCHT: Ramen, deuren, tafels, kasten, kachels, stoelen, enz. a. om 9 uur aan de Rijkswerk plaats, Ridderspoorstraat 1 te 's-Bosch; b. om 14 uur aan de Havensingel 8 aldaar. Burgemeester en Wethouders van W A S PIK maken bekend, dat op Vrijdag 8 October a.s. van 3 tot 3.30 uur n.m. in het ge bouw van het Wit-Gele Kruis te Waspik, de gelegenheid zal zijn opengesteld tot kosteloze inenting of herinenting tegen pokken. Waspik, 27 Sept. 1948. De Burgemeester, COUWENBERG. De Wethouder, M. VAN DONGEN. Patrijs, W. L.Reds;Barnv.,5mnd. f9.50; 6 mnd. f 10.50; Khaki Cam- bell eenden a. en t. de leg f6.50; Wit Indische loopeenden, 6 mnd. f9.W. L. br. '47 f5.50; andere rassen f7.— Een in goede staat zljude Bevragen bij N. VERMEULEN, Vaartje 52 WASPIK. LEDERWAREN Grootestraat 38 C -- 100. Alle voorbereidingen voor 'de wedstrijd waren nu voltooid. Nu het grote uur ging naderen, ver stomden de roezemoezige stem men. Toen de sheriff de spelre gels voorlas, was het doodstil. „Het is streng verboden om een der dieren, op welke wijze ook, schrik aan te jagen of angstig te maken", las de sheriff met ver heffing van stem. Meesmuilend keken de paar- disten elkaar aan. „Als hij het startschot lost, mo gen wij wel schieten om Satan aan te vuren", zei Jones tegen zijn aanhangers. De sheriff hief zijn revolver op en schoot. Het startschot daverde over het wedstrijdterrein. De ge volgen waren voor de elandisten heel onverwacht. Satan, die de gehate knal hoorde, die voor hem steeds verbonden was geweest met pijn, wierp zich, met schuim op de bek, in zijn tuig. De goe dige Wolk, die nog niet precies begreep wat er van hem werd verlangd, voelde zich achteruit trekken. Dit zinde hem niet, dus zette hij zijn poten stevig op de grond. Maar de angst van Satan was zo groot, dat Wolk zelfs in deze houding nog héél langzaam naar achteren werd getrokken. DISTRIBUTIEDIENST 's-HERTOGENBOSCH. OFFICIËLE PUBLICATIE. Uitreiking extra rantsoenen brandstoffen aan grote gezinnen. De Directeur van de Distributiekring 's-Hertogenbosch maakt bekend, dat in het tijdvak van 4 October 1948 tot en met 23 Oc-( tober 1948 een toeslag van 2 rantsoenbonnen „brandstoffen één eenheid" op de reeds verstrekte brandstoffenkaart TA. 806 zal worden uitgereikt aan gezinnen, welke op 1 October 1948 bestaan uit 8 of meer personen. Onder gezinsleden worden, verstaan cjje tot het gezin behorende pejrsonen met inbegrip Van het inwonend dienstpersoneel. Even eens tellen mede de gezinsleden, die op het tijdstip van uitreiking in gemeenschappelijke verzorging verblijven. Betrokkenen dienen met de Tweede Distributiestamkaarten van :11c gezinsleden, waaronder begrepen alle inwonenden met inbe grip van het inwonend dienstpersoneel die extra bonnen af te ha len ter plaatse aan de kantoren en uitreiklokalen op onderstaande cata en volgens daarachter vermelde letterindeling. VLIJMEN. 5 October aan personen, wier familienaam begint met de letters A t.m. C. 7 October voor de letters D t.m. H. 12 October voor de letters I t.m. O. 14 October voor de letters P t.m. S. 19 October voor de letters T t.ijn. V. 21 October voor de letters W t.m. Z. NIEUWKUIJK. 7 October voor de letters A t.m. G. 14 October voor de letters H t.m. P. 19 October voor de létters Q t.m. Z. HAARSTEEG. 9 Ocober voor de letters A t.m. G. 16 October voor de letters H t.m. P. 23 October voor de letters Q t.m. Z. OFFICIËÊE PUBLICATIE. De Directeur van de Distributiekring Tilburg maakt het vol gende bekend Zitdagen Centrale Kas en voorlichting. Publicatie no. 926. Met ingang van 11 October a.s. zullen de zitdagen van de Cen trale Kas en Voorlichting volgens onderstaand schema plaats heb ben. MAANDAGDongen, Kaatsheuvel, Waalwijk. DINSDAG Dongen v.m., ^jUdenhout, Waalwijk. WOENSDAGKaatsheuvel, Drunen. DONDERDAG Sprang-Capelle, Waspik, Waalwijk. VRIJDAGDongen, Loonopzand, Heusden. De Distributielokalen zijn geopend van 9.30 tot 12 uur v.m. en van 13 tot 15 uur n.m. De Directeur van de Distributiekring Tilburg, G. V. B. KEVENAAR. Tilburg, 30 September 1948.

Echo van het Zuiden | 1948 | | pagina 2