CALVEs Gemeenteraad Sprang-Capelle. Nieuwe wethouder gekozen. Terry en Berry in :DE WITTE ELAND. DONDERDAG 14 OCTOBER 1948 LOSSE NUMMERS 10 CENT. 71e JAARGANG No. 83 Waafwijksche en Langstraatsche Courant verschijnt Dinsdag en Donderdag UIT DE WIJDE WERELD Sociaal-Economisch hoekje. VOOR BESCHUIT JAC. SARS Er gaat niets boven i.v.m. mogelijke uitbreiding van een 'crediet van 1000.^ voor de bouw van een wachthuisje aan Ode bushalte. De B.B.A. zou de helft van de bouwkosten betalen. De N.S. meende echter niet in de bouwkosten te moeten bijdragen gezien de gelegenheid tot het vervoer per trein; Wel waren zij genegen een huur te betalen. B. en W. hadden dit huurbedrag bepaald op 200 per jaar. Er zou een keurig huisje komen op het einde van het plantsoentje bij de lantaarnpaal. Toen de leden ook hiermede hun "instemming hadden betuigd, werd deze vlotte vergadering ge sloten. In de Vrijdagavond ge' houden raadsvergadering werd de heer J. W. Genuit tot wethouder gekozen en werd de heer C. Braspenning als raads lid beëdigd. Het voorstel tot wijziging der politieverordening ontlokte een scherpe dis cussie. Alle raadsleden waren tegen woordig toen burgemeester Smit de vergadering met gebed opende. Ue notulen* der beide vorige vergaderingen werden goedge keurd, naoat op verzogk van de heer Maijers was aangetekend dat tnj in de Vergadering van 10 Sept. met alwezig was geweest. Dij de behandeling van de inge komen stukken werd het verzoek van de Dond van Upenbare lees zalen en boekerijen in ïNcord-bra- bant om een suosidie afgewezen. JJoor, de heer C. Braspenning werden hierna, in handen van de voorzitter de bij de wet voorge schreven eden atgelegd. Hij werd door de voorzitter met een korte sympathieke toespraak in de gemeenteraad verwelkomd, bpr. twijielde er niet aan of de heer Braspenning zou de gemoe delijke en vriendschappelijke ver houdingen die in deze raad steeds geheerst hebben mede bevorde ren en zich in dit college thuis gevoelen. Spr. hoopte' dat het werk voor het algemeen belang net nieuwe raadslid voldoening zou mogen schenken. De heer Braspenning dankte voor deze hartelijke woorden. Hij hoopte de voetsporen van zijn voorganger, de heer Timmermans, te volgen, wiens onvermoeide energie en werklust allerwege ge waardeerd werden en in eensge zindheid met de andere raadsle den de belangen der gemeente te behartigen. Punt 5. Benoeming .wethouder. De stemming hierover had tot resultaat dat op de heer J. W. Genuit 8 stemmen werden uitge bracht en de de heren Spuiboek, v. Caem en Ros elk 1 stem, zo dat de heer Genuit tot wethou der was gekozen. De voorzitter wenste de heer Genuit hartelijk, geluk met deze benoeming. Spr. kent de nieuwe wethouder reeds jaren en is er van overtuigd dat de vergaderingen van B. en W. op dezelfde pret tige wijze voortgang zullen heb ben als tot nu toe. Hij vertrouwt dat hij een waardig opvolger zal zijn van wijlen de heer Timmer mans, die helaas te vroeg aan het college ontvallen is. De heer Genuit dankt, de raad voor het in hem gestelde vertrou wen. Hij hoopt dit vertrouwen met Gods hulp, niet te beschamen. Hij is e'r zich van bewust dat hij moeilijk de plaats van zijn voor gangers, wijlen de heren v. Wil- iigenburg en Timmermans kan vervullen, maar hij zal trachten hun voetsporen te volgen. Spr. dankt 'de voorzitter voor diens sympathieke woorden en twijfelt niet aan een goede ver standhouding in het college van B. en W. 6. Aanbieding gemeentebegro ting voor het dienstjaar 1949. De heren Spuijbroek, Maijers en van Caem worden benoemd tot leden van de commissie van on derzoek. De punten 7 en 8, zijnde voor- stelleri van B. en W. tot vast stelling van een nieuwe legesver ordening, en tot het vaststellen van een verordening op de heffing en invordering van bevolkingsleges, wor.den z.h.st. goedgekeurd. Voor de strekking hiervan zie men de prae-adviezen in ons. vo rig nummer. Ook punt 9: Wijziging der be groting dienst 1948, lokt geen en kele bemerking uit. Anders is het met punt 10 Wij ziging van de Algemene politie- verofdening. Blijkens het prae-advies, in ons vorig nummer afgedrukt, willen B. en W. bij politie-verordening verplichten bij het verscharen van vee dit vee aan halsters te leiden. Thans wordt door het verkeer en door particulieren vaak veel last ondervonden van het vee dat los lopend over de weg gedreven wordt. De voorzitter licht nog toe dat ook in verschillende andere ge meenten dit loslopen verboden is. De heer Maijers vindt een der gelijke bepaling onnodig. Met de hinder die het verkeer en de par ticulieren hiervan ondervinden zal het z.i. niet zo'n vaart lopen. Het is ondoenlijk al het vee aan hal sters te leiden en waar haalt men het personeel vandaan? Spr. meent dat men het de boeren onnodig lastig maakt. Als men een hond wil slaan, zegt spr., kan men ge makkelijk een knuppel vinden. De heer Verheijden zegt dat ïtien hein een paar uur voer deze vergadering het advies gegeven had met dit voorstel nièt.accoerd te gaan. Hij wijst er op cfet B. ën W. hier niet met iets nieuws ko men. Hij herinnert zich uit zijn jeugd dat vroeger de boeren ook hun vee aan halsters' door de straat moesten leiden. Als spr. vee had, zou hij het niet los over de weg willen laten'lopen, want daar kunnen lelijke stukken van komen. Spr. zou nog op een ander punt •de aandacht willen vestigen. In zijn prille jeugdjaren kende men nog geen sigaretten en houten pij pen, doch alleen stenen Goudse pijpen. Volgens de gemeentever ordening moesten die pijpen toen voorzien zijn van een dop, maar tegenwoordig is dat allemaal ver anderd. Nu geeft men kinderen de schuld als er brand is ontstaan, maar spr. gelooft dat de meeste branden ontstaan door brandende sigarettenpeukjes, die onoordeel kundig of'moedwillig worden "weg gegooid. Spr. verklaart zich voer het voorstel van B. en W. De heer Spuijbroek heeft met genoegen van dit voorstel kennis genomen. Het verkeer ondervindt veel last van koeien die links en rechts over de weg lopen. Z.i. kan er niemand tegen dit voorstel zijn. De heer Ros beaamt wat de heer Verheijden mededeelde n.l. dat vroeger het vee ook aan hal sters geleid moest worden. De heer Vos zou de boeren in zoverre tegemoet willen komen dat zij in de vroege morgenuren hun vee mogen verschardïi, zon der het aan de halster te geleiden. De voorzitter meent dat daar door het bezwaar voor het ver keer wel voor een deel ondervan gen is, maar de' last voor particu liere erven blijft. De heer v. Caem zegt dat hij zijn oor te luisteren heeft gelegd toen men in landbouwerskringen uit De Echo had kennis genomen van dit prae-advies van B. en W. Het schijnt dat de boeren er zich erg bezwaard mede gevoelen. Er komen excessen voor bij dat ver- scharen van vee, maar spr. voelt ook vopr het voorstel van de heer Vos om de boeren iets tegemoet te komen, door de vroege morgen uren vrij te stellen. De voorzitter wil allereerst te rugkómen op de laatste zinsnede die de heer Maijers beziqde, n.l. over die stok om een hond te slaan. Het is de heer Maijers zijn .goed recht om tegen een voorstel van B. en te zijn, maar dan be hoeft hij daarachter nog niet der gelijke motieven te veronderstel len. De heer Maijers wijst er op dat de boeren een derde deel der be volking uitmaken. Men kan hier wel theoretisch over die dingen praten, maar de meeste raadsleden hebben daarin geen ervaring. Waar moeten de boeren 't per soneel 'vandaan halen om alle koeien te leiden en voor wie is de schade. Met deze verordening gaat men de boeren een hak zet ten. De voorz. merkt de heer Maij ers op dat het niet gebduikelijk is in deze raad op een dergelijke manier de belangen te bespreken. Niemand heeft de bedoeling de boeren een hak te zetten of een knuppel te zoeken om de hond te slaan.. Spr. weet niet waarom dergelijke woorden hier moeten gebezigd worden. Misschien zijn deze nodig voor'de mensen die de heer Maijers hier geplaatst heb ben. Spr. weet dat vele boeren uit zichzelf hun vee reeds aan 'n touw leiden. Voor boeren in an dere plaatsen geldt deze bepaling toch ook. Door de heer v. Caem wordt hierna het voorstel gedaan om. 't voorstel van B. en W. zodanig te wijzigen dat het is toegestaari het vee voor 7 uur 's morgens los te verscharen, mits er voor iedere 5 beesten minstens 1 geleider is.^ Na 7 uur moet het vee aan de halster geleid worden. Daar het voorstel van B. en W. van de verste strekking was komt dit eerst in stemming. Het wordt met 3 tegen 8 stemmen ver worpen. Tegen stemden de heren Spuibroek, Verheijden en de Bas. Het voorstel van de heer van Caem werd hierna aangenomen met 9 tegen 2 stemmen. Tegen stemden de heren Spuibroek en Verheijden. I 1Rondvraag. Door de heer Maijers is een schriftelijke vraag ingediend over de pavolgende kwestie: Volgens de politie-verordening moeten hooi- en stromij ten 15 meter van schuur of huis verwijderd staan. Hoe moet dat met boeren die maar een klein erf en geen aangrenzend land hebben? Zij kunnen ook on mogelijk in korten tijd een hooi schelf verplaatsen, want dan komt het hooi niet meer vast te zitten, de hooimijt kan gemakke lijk omwaaien en inregenen. De voorzitter merkt op dat 't niet aan de raad is om te beoor delen hoe de boeren dat moeten doen. Het staat al vanaf 1923 in de verordening. De heer Verheijden meent dat die bepaling in Capelle al wel 50 jaar bestaat. De heer Maijers zegt dat er boeren zijn die niet weten waar ze met hun hooi en stro anders moeten blijven. In andere plaat sen, ook in Holland, kende men deze bepaling niet. Spr. vindt 'dat men een dergelijke verordening wel heel soepel mag toepassen. De voorzitter merkt op dat men1 een verordening moet naleven of anders afschaffen. Het is bij de brand in Vrijhoeven wel gebleken hoe gevaarlijk het is als 'n schelft te dicht bij een gebouw staat. Met deze bepaling wordt uitsluitend de veiligheid van de boer en zijn buren beoogd. De heer Verheijden zou. dhr. Maijers willen adviseren de po lissen der brandverzekeringen eens goed na te lezen. Als de maat schappijen de puntjes op de i zet ten, zou men k3ns lopen geen uit kering te krijgen, als men dè voor geschreven afstand niet in acht had genomen. De heer Maijers acht hiermede de zaak niet opgelost. Als men hierin niet soepel wil zijn, dan is er voor de boeren geen plaats meer in deze gemeente, dan zullen ze maar naar de polder moeten verhuizen.' 1 De voorzitter heeft meermalen klachten gehad van buren, die verzochten de verordening toe te passen, omdat men een hooimijt te dicht bij hun huis had geplaatst en zij, zeer terecht, beducht wa ren voor brandgevaar. Ieder wel denkend mens zal z. i. een der gelijke bepaling toejuichen. De heer Verheijden wijst er nog op dat mannen als de burgemees ter, v. d. Hoek en Vermeiden en de wethouders Heijmans en Rij ken vroeger toch ook aan deze bepaling vast hielden, omdat die wisten van hoe groot belang het voor de boeren was het brandge vaar te verminderen. De raad gaat niet verder meer op deze kwestie in en de verga dering wordt hierna door de voorzitter met gebed gesloten. KORTE BERICHTEN. De Nederlandse regering heeft nieuwe voorstellen ge daan tot hervatting der on derhandelingen met de Repu bliek. Zij wenst echter dat de bestandsschendingen en in filtraties eerst een einde ne men. Minister Rutten zou in tegenstelling met Dr. Gielen, neigen naar de richting van een nationale omroep, alzo de Volkskrant. De reizende ambassa deur van het Marshall-plan Harriman heeft de vakver enigingsleiders in 't vrije Eu ropa uitgenodigd om met hem de problemen, hiermee in ver band staande, te bespreken. Uit Nederland gingen de Bruijn, Kupers en Rubert. Nederland heeft 24 straal jagers gekocht. Er zijn ernstige botsin gen voorgekomen tussen sta kers en politie en militairen in Lotharingen. Een in Maart 1945 ge pleegde roofmoord op een winkelier te Zandvoort, is door de Schiedamse politie tot klaarheid gebracht. De K.V.P. zal op 11 en 12 December in congres de West-Europese samenwerking bespreken. Er zijn weer een groot aantal diamanten op de lucht lijn der K.L.M. naar Batavia gestolen. Een motorschip met 13 mannen en 1 vrouw aan boord is vergaan in een tropische storm bij Kaap San Lucas. Het doel van het schip was Cocos-eiland, teneinde navor singen te doen naar een ver borgen zeeroversschat. Een deel van de dienst plichtige soldaten le klasse en soldaten van de lichting 1946 zal per 1 November met groot verlof gezonden worden Het betreft hier militairen, behorende tot de territoriale troepen, die opgekomen zijn voor 1 Mei 1947. Voor militai ren die in Indië dienst doen geldt deze regeling dus niet. Verwacht wordt, dat de Ame rikaanse gedelegeerde bij de Commissie van Goede Dien sten der Verenigde Naties, Merie Cochran, zich deze week nog tot de republikeinen zal wenden met informele Nederlandse voorstellen tot heropening van de politieke onderhandelingen. Men neemt aan, dat de Nederlanders deze voorstellen zien als een laat ste poging om tot een bevre digende oplossing te komen. Radio Djokja berichtte dat tijdens de tiendaagse op stand te Madioen meer dan duizend personen door de communisten zijn onthoofd. Te Doengoes zijn zestig per sonen vermoord, onder wie vier meisjes. In Frankrijk is de toe stand zeer moeilijk. De com munisten houden overal de staking vol en de andere ar beiders durven niet werken. Men vreest troebelen nu de regering troepen naar het Noorden 'heeft gezonden. De schade is weer onbereken baar en men gaat over tot gas- en lichtloze uren en het treinverkeer wordt beperkt. WAAROM HELFRïCH HEENGING. Hij staat op het standpunt: opmars naar Djokja. De afgetreden vlootvoogd Lt. Admiraal Helfrich heeft aan „Trouw" verklaard, dat een principiëel meningsver schil met de Regering inzake het ïndië-beleid hem tot heen gaan heeft genoopt. Hij heeft zowel tegenover het Kabinet-Schermerhorn als tegenover het Kabinet-Bee! steeds betoogd: Éérst vóór al les herstel van orde en rust, recht en veiligheid. De enige v/eg daartoe: opruimen van de huidige republiek, die an ti-Nederlands is in hart en nieren. De opmars naar Djok ja en niets anders!" En ook thans is hij van mening: Nu is het moment gekomen om de grondslagen te leggen voor een reële Fe deratie en een hechte, reële Unie. Met deze republiek, communist of zogenaamd niet- communist, pro-Moskou of zogenaamd niet pro-Moskou, is dit onmogelijk. Want allen zijn zij min of meer commu nist en allen zijn zij anti-Ne derlands, dit hebben zij her haaldelijk bewezen. REISBOEK VOOR NOORD-BRABANT. Dezer dagen verscheen het „Reisboek voor Noord-Bra bant", uitgegeven door de provinciale vereniging voor vreemdelingenverkeer in N.- Braband. Dit mooi uitge geven, gemakkelijk hanteer bare boek behandelt, buiten een beschrijving van een vijf daagse tocht en 25 één-daagse tochten door de mooiste ge deelten van schoon Brabant, alle steden, dorpen en ge huchten van onze provincie. Van iedere plaats is er een volledig gedocumenteerde be schrijving. Het boek bevat 560 pagina's en is a 2.25 te verkrijgen bij alle inlichtingenkantoren der V.V.V. in Nederland. Dc gezichten van de elandisten werden steeds strakker toen Wolk langzaam achteruit werd getrok ken. „Zet 'm op", gilde een van Wolk's aanhangers, „laat je ni&i door dat veulen overtroeven „Je kan dien dikken suffe/t toch wel baas, Wolk!" riep een andere elandist bijna huilend. „Kom dan, brave vent, kom dan hier, goeie kerel, trek hem toch rustig tot poeier!" riep oom Bear. Hij maakte bewegingen als een dirigent die het uiterste uit zijn orkest wilde halen. Wolk zag dat er iets met 'zijn baas niet in orde was en hij wilde naar hem toe. Dc moeilijkheid was dat Satan al in beweging was. Ieder die wel eens aan touw trekken heeft gedaan weet, dat 't bijna niet mogelijk is tot stilstand te komen, als één der partijen eenmaal zover is, dat hij de an der in beweging krijgt. De Echo van het Zuiden Hoofdredacteur-Uitgever: JAN TIELEN Abonnementsprijs: 15 cent per week, 1.95 pér kwartaal- Drukker: Waalwijkse Stoomdrukkerij Ant. Tielen CHURCHILL WAARSCHUWT DE WERELD. „Onze betrekkingen met de U.S.S.R. baren ons vele zor gen", zo verklaarde Churchill Zaterdag op een bijeenkomst van de conservatieve partij. „In ons land en in de gehele wereld is de toestand in een onverwachte mate verscherpt. "Wij hebben voortdurend aan de vijandige aanvallen van de Russische communistische re gering het hoofd te bieden. In feite is de algemene verga dering der V.N. een arena ge worden, waar de vertegen woordigers van de grote na ties elkaar verwijten naar 't hoofd slingeren. Op die ma nier vuren zij de passies van de volken aan en bereiden zij hen voor op hetgeen onover- komenlijk blijkt te worden, n.l. een derde wereldoorlog". „Macht, de enige ware vredesbasis". Churchill wees vervolgens zijn toehoorders op de grote sterkte van het Russische le ger, doch stelde daartegen over de bewapening van Ame rika en de uitbouw van het westelijk verdedigingsfront van Engeland, Frankrijk en Nederland. Churchill deed daarna een aanval op de hui.dige socialis tische regering, hoewel hij deze niet ten laste wilde leg gen, dat zij de kloof tussen de Sovjet-Unie en de rest van de wereld breder had ge maakt. „Ik zal U geen aan moediging geven", aldus Churchill, „in verband met de illusie, dat een vredelie vende regeling met de Sovjet- Unie nog mogelijk is. Mis schien vindt men nog formu les of een kunstmatig verge lijk, maar het gevaar en de fundamentele tegenstrijdig heden blijven, hoezeer wij ook blijk geven van geduld, tot de uiterste grens". Churchill meende dat de enige ware vredesbasis thans steunt op de macht en als de V.S. momenteel niet een hoe veelheid atoombommen had den, dan zou er „geen middel bestaan om de veroverings tocht van de comfruinisten over West-Europa te stuiten". „Als de V.S. thans hun voorraad zouden vernietigen", zo ging hij voort, „dan zijn zij schuldig aan moord van de menselijke vrijheid en zelf moord. En als de Sovjet-Unie de Stoomenergie wil „inter nationaliseren", dan moet zij haar greep op de satellietsta ten beëindigen en zich terug trekken in haar eigen land, de 11 oude hoofdsteden van Oost-Europa verlaten, zich op de Curzonlinie terugtrekken, het millioen Duitse en Japan se gevangenen, die zij als sla ven houden, vrij laten, op houden Oostenrijk en Duits land uit te buiten, te kwellen en te verdrukken, ophouden Malakka en Indonesië in ver warring te brengen en 't door communisten bezette deel van Korea bevrijden. De opheffing van de Berlijnse blokkade zou eenvoudig 't einde zijn van een chantage, die niet beloond moet worden. Veertien mannen in 't Krem lin, die driehonderd milli oen mensen regeren met een willekeur van gezag, duchten de vriendschap van de vrije, beschaafde wereld evenzeer AMERIKA EN INDONESIë. Schrijvende over „het cri- tiek stadium waarin de onder handelingen met de Repu bliek verkeren", zegt „De Tijd": Inmiddels is het voor ons, Nederlanders, bitter, te moe ten ervaren, hoe Amerika, waarop wij in de oorlog zó hebben vertrouwd, dat wij ons door dit vertrouwen ont zaglijk gesteund voelden in het brengen van die uiterste offers, die toen van ons wer den gevraagd hoe Amerika onze bedoelingen thans zo wantrouwt. En het is voor Nederland onbegrijpelijk hoe Amerika in dit opzicht zo het communisme in de hand kan werken. Dit is zó onbegrijpe lijk, dat wij hier niet anders kunnen doen dan blijven ho pen op een wijziging in het inzicht daar. Maar hopen op iets Is nog even iets anders dan op iets rekenen. LOONTOESLAGEN BIJ STIJGENDE PRIJZEN. De regering werkt een plan uit om prijsverhogingen, dié zich bij afschaffing of beper king van zekere subsidies eventueel zullen voordoen, op te vangen door loontoeslagen en dergelijke. Het ene zal niet gebeuren zonder hét andere. De regering heeft de Stichting van de Arbeid (dat wil dus zeggen de organisaties der ar beiders en de werkgevers) bij het opstellen van dit plan in geschakeld. Aldus deelde, naar 't „Vrije Volk" meldt, de minister van Sociale Zaken, mr. Joekes, Zaterdag mee in de najaars vergadering van het gewest Zuid-Holland van de Partij van 'de Arbeid. De minister voegde er aan toe dat de melkprijs tegen die tijd met een cent per liter wordt ver- laagd. Huurverhogingen zijn IV. OKé, WIJ BEZUINIGEN MEE Er wordt over ons veel gepraat en geschreven, er wordt inderdaad heel veel voor ons gedaan, het is ons een steun, Uw gewaardeerd medeleven, het Thuisfront dat noem ik hier graag bovenaan. Ik kan moeilijk zeggen wat 'n brief voor ons betekent, 'n foto van thuis, of 'n plaatselijke krant, dat zijn zo die dingen, waar j'als soldaat vast op rekent, het vormt alles te samen 'n onmisbare band. Het is ons alleen al een steun dat wij weten, het Thuisfront is altijd voor ons in de weer, wij worden door 't volk in 't geheel niet vergeten, dat merken wij dagelijks hier maar al te zeer. De regering die heeft echter nu iets verzonnen, en dat wordt door hen nu bezuinigen genoemd, maar 't prachtwerk van 't Thuisfront wordt haast [onbegonnen, en door die bezuiniging tot staken gedoemd. Maar als z'in Den Haag 'n bezuiniging beslissen, moet dat dan ten koste van ons hier zo gaan? Zouden wij daardoor 'n brief of 'n krant moeten missen? Of denken ze daar bij zo'n regeling niet aan? Wij weten heel goed, men moet in 't leven, iets geven en nemen, maar dit lijkt ons niets, dat wij nu 'alweer aan de beurt zijn met geven, door 't gemis van een brief of 'n krant of zoiets. Tot slot willen wij hartelijk dank dan nog zeggen, aan het Thuisfront en Redactie, nu 't onmogelijk wordt, dit blad ons te zenden, en zij 't stop moeten leggen, door die nieuwe bezuiniging, het verhogen van port. Sold, le klas Joop van Engelen. Boenoet SUMATRA. MINISTER JULES MOCH DOET ONTHULLINGEN OVER INGRIJPEN KOMIN- FORM IN FRANKRIJK. De Kominform is thans openlijk voor de Franse sta kingen aansprakelijk gesteld. Op het nationale congres van de socialistische partij (S.F. I.O.) deed Jules Moch, minis ter van Binnenlandse Zaken, enkele opzienbarende onthul lingen: „Vlak voor zijn dood nog heeft Zjdanof de Franse communisten bevolen de Marshall-hulp te saboteren. Het antwoord van de C.G.T. luidde, dat zij tegen eind Sep tember bereid zou zijn. Daar na kwamen nieuwe orders van de Kominform binnen. De C.G.T. had de 58 te Parijs vergaderende naties duidelijk te maken, dat in geval van oorlog met de Sovjets op Frankrijk niet te rekenen zou zijn". Een derde order van de communistische centrale zou daarin bestaan hebben, daVfle C.G.T. Parijs naar Praags recept gaar moest sto ven. De Kominform beloofde, altijd volgens monsieur Moch, de kosten van de mijn- en dokwerkersstakingen op zich te nemen. Daar zijn dagelijks 30 millioen francs mee ge moeid. niet aan de, orde. De vermin deringen der subsidies zullen zeer geleidelijk worden inge voerd. NIEUWE TABAKSKAARTEN. Geen keuze mogelijk bij uitreiking. Tegelijk met de volgende bonkaarten voor voedings middelen (van 25 October 18 December) zullen weer ta baks- en versnaperingenkaar- ten worden uitgereikt. Hier bij zal echter geen keuze meer.mogelijk zijn. Alle man nelijke personen, geboren in 1931 en eerder, ontvangen een tabakskaart. Alle personen, geboren in 1932 en later, ont vangen een versnaperingen- kaart. Aan alle vrouwelijke personen, geboren in 1931 en eerder, zal een „diversen"- kaart worden uitgereikt. Op deze „diversen"-kaarten zul len bonnen worden aange wezen voor het betrekken van tabaksartikelen of ver snaperingen. Te zijner tijd zal nog een nadere mededeling verschij- i nen omtrent de mogelijkheid om de aan mannen uitgereikte tabakskaarten te ruilen. Bij de uitreiking van de volgende bonkaarten (901) zullen de leeftijdsgroepen weer 1 jaar worden opge schoven. De uitreiking zal als volgt geschieden: A-kaarten aan personen, ge- We kunnen ons indenken, datverschillende lezers van ons hoekje de organisatie van de maatschappij in publiek rechtelijke beroepsstanden in theorie heel aardig vinden, maar dat ze de uitwerking" in de practijk voor zo goed als onmogelijk houden. We kun nen ons dat goed indenken. Het maatschappelijk leven en vooral het economisch ge deelte daarvan is zo inge wikkeld geworden, dat men de indruk krijgt dat het niet te ontwarren is. In een be paald land is een onderdeel van het economisch leven zo sterk op een ander ingesteld, dat een maatregel voor dat onderdeel bijna automatisch ook zijn terugslag heeft op andere onderdelen. Bovendien werken maatregelen op eco nomisch gebied in op het so ciale levén en maatregelen op sociaal gebied slaan terug op het economische. Wanneer men daarbij nog bedenkt dat een land niet geheel op zich zelf kan bestaan, maar er ook op sociaal-economisch gebied een sterke internationale band bestaat, is het begrijpelijk dat de moeilijkheden werkelijk zeer groot zijn. Dat wil echter niet zeggen dat ze onoverkomenlijk zijn. Wanneer de beroepsstanden 'n natuurlijke organisatie zijn en dus in de menselijke na tuur liggen opgesloten en daaruit voortvloeien, kan dat ook niet. Het zal echter jaren en jaren duren voor de orga nisatie goed werkt. Want dit vordert een omstelling in de menselijke gedachten en vooral in de geest en de men taliteit van de mensen, die we gerust bijna -revolution- nair kunnen noemen. Zo'n omstelling, die zich hier ech ter geleidelijk moet voltrek ken, eist tijd en veel tijd. En behalve tijd veel werk, veel opvoedingswerk. Gelukkig zien trouwens velen de laat ste jaren al in, dat er niet al leen iets groots staat te ge beuren, maar ook iets goeds. In Nederland zijn we al zo ver, dat er een wetsontwerp voor de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie klaar ligt. Dit is niet de eerste stap in die richting. Reeds voor de twee de wereldoorlog zijn er ande re stappen geweest. De Be- drijfsradenwet van Minister Verschuur was al zo iets. Die stap was nog wel erg klein, maar de tijd was toen nog niet rijp voor grotere. Zoals we al zeiden: het gros van 'de mensen was er nog niet op ingesteld. De Katholieke Ar beidersbeweging heeft toen in '38/'39 besloten om dooi- een grootse reclame-actie te gaan stuwen. We bedoelen de ac tie: Naar een Nieuwe Ge meenschap. Jammer dat deze actie door de oorlog ontijdig moest worden onderbroken. De oorlog zelf is echter wel de grote stuwkracht geweest. In die jaren is er in de ge dachten en de geest van de mensen iets losgeslagen. Tamelijk kort na de bevrij ding kwam er in Nederland dan ook het eerste wetsont werp. Onder de oorlog heb ben we ook wel zo iets gekend als bedrijfsorganisatie: de veel besproken organisatie Wol- tersom. De resten hiervan be staan ook .nu nog. Laten we echter direct er bij opmerken dat de organisatie Woltersom niet de bedrijfsorganisatie is die nu gewenst wordt en dat de komende organisatie op geheel andere grondslag zal staan. De Nederlandse Industriële Kring te Den Haag heeft het wetsontwerp op de publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie besproken en acht het onaan vaardbaar. Dat deze kring het wetsontwerp bespreekt en de leden zich laten voorlichten, is zeer juist. Minder juist is het echter te zeggen dat het voor de Nederlandse indu striëlen onaanvaardbaar is. We zouden bijna zeggen dat men daardoor laat zien on danks de voorlichting niet te weten wat publiekrechte lijke bedrijfsorganisatie is. K. H. boren in 1928 en eerder. B- kaarten aan personen, gebo ren in 1929 tot en met 1934, C-kaarten aan personen, ge boren in 1935 tot en met 1944, D-kaarten aan personen, ge boren in 1945 tot en met 1947, E-kaarten aan personen, ge boren in 1948 en later. SINDS 17 JANUARI: RUIM 2500 EVACUé'S UIT DE REPUBLIEK. Tot 20 Augustus werden op grond van de bepalingen van de Bestandsovereenkomst van 17 Januari 2581 personen uit de Republiek naar Batavia geëvacueerd. Het waren 520 mannen, 1034 vrouwen en 1027 kinderen. EERDER DALING DAN STIJGING VAN SCHOENENPRIJZEN. Het ministerie van Econo mische Zaken deelt het vol gende mede: de hier en daar blijkbaar circulerende geruch ten, als zou een belangrijke stijging van de schoenenprij- zen zijn te verwachten, zijn 1 ten enenmale uit de lucht ge grepen. Zodanige stijging is in de toekomst geenszins te verwachten. De geruchten zijn waarschijnlijk ontstaan door de plannen tot aanpassing van de prijzen in inlandse huiden, aan die van geïmpor- t mi PUDDING CUSTARD- MAÏZENA CP 10 -027 teerde huiden, teneinde aldus de subsidie op het vee te ver minderen zonder verhoging van de prijs voor rundvlees. Aangezien de industrie ech ter het gehele jaar voorname lijk reeds duurdere buiten landse huiden heeft verwerkt, zal deze aanpassing weinig verschil maken en behoeft mén zich dus, in dit opzicht, voor de schoenenprijzenz niet bevreesd te maken.

Echo van het Zuiden | 1948 | | pagina 1