FEUILLETON NIEUWS UIT WAALI /IJK EN OMGEVING. UIT DE LANGSTRAAT. BI NNEN EN BUITENLAND. ZIJN THUISKOMST. Terry en Berry in DE WITTE ELAND. Daar bloeit de liefde nog op het puin. Zij tracht althans te bloei en. Zij tracht de duizenden ou derloos rondzwervende kinderen onder te brengen en te verzorgen. Maar Duitsland zelf is bijna niet pieer in staat dit tè doen. Hier moet geholpen wórden, wil het Duitse volk niet omkomen, wil het niet getroffen worden in zijn jeugd, wil er het christendom te midden van al die ellende niet ten •onder gaan. De gevolgen zouden dan niet te overzien zijn, want Duitsland heeft steeds een grote plaats bekleed in het wereldge beuren. Duitsland zal die plaats weer in gaan nemen, ongetwijfeld, maar aan welke zijde 't zal staan zal ook mede van ons afhangen. De vloot der naastenliefde. Vele landen hebben aan de op roep van Zijne Heiligheid de Paus gehoor gegeven en ook Nederland wil niet achterblijven. De Katholieke Jeugdraad, het R.K. Huisvestingscomité, het bu reau Bisschoppelijke Hulpactie en de Ned. Charitas Missie zijn met de steun van het Episcopaat een /grote actie begonnen. Van 25 October—1 November VAN DE ECHO VAN HET ZUIDEN Naar het Engels. 9) i Lady Bellamy aarzelde. Zij had een nieuwe japon aan en eerlijk gezegd, voelde ze nu niet zo veel voor zo'n tocht door de vochtige, koude, stoffige vertrekken. Ida hakte echter de knoop door en antwoordde „Er is één kamer, die ik nog wel graag eens zou zien. als het niet te veel gevergd is, Mr. Cor- neston, en dat is de salon. Marion sleepte er mij zo gauw doorheen toen wij er de vorige keer waren, en zo had ik geen tijd <om dat mooie kabinet met het prachtige oude porcelein te zien. Ik ben dol op porcelein. Ga maar niet mee, als je er geen lust in hebt, Mari on. Miss Linnacre heet ze niet zo? zal wel met mij mee kun nen gaan, is het niet, Mr. Cornes- ton. Ze is zo mooi, dat ik haar in ieder geval wel eens graag terug zie. Misschien mag ik haar doen bellen Nog eer zij dit gedaan had, trad Lysamon al binnen. „Het spijt mij, dat ik zo laat ben, mijn heer. Maar ik ben nu geheel gereed om te schrijven. U heeft toch niet op mij gewacht Verrast hield zij op. Ze had niets geweten van het bezoek en bloosde nog dieper. Lady Bellamy stond op en Cor- neston vroeg a.s. zal er een nationale inzame ling worden gehouden voor Duits land en Oostenrijk, om de hulp behoevenden daar met Kerstmis van l^t allernoodzakelijkste te voorzien. Een vloot van schepen zal over de Rijn de goede gaven van lief devol vergevend Nederland naar Keulen brengen, vanwaar 't ver der zal worden verspreid. Ook Waalwijk doet mee. De Kath. Jeugd- en Jeugdstandsorga- nisaties zullen in die week voed sel inzamelen en bonnen, die dan geldig zijn, kleding, huishoudelij ke artikelen, schoenen en geld. Stel hen niet teleur, en de ker kelijke overheid niet, noch de on telbare Duitse en Oostenrijkse kinderen, die het ook niet kunnen helpen dat alles zo is gegaan. Laat ieder op zijn manier en naar zijn vermogen de ellende en de nood mee helpen lenigen. Wij zouden hier niet zo uitvoe rig over geschreven hebben als het geen betrekking had op de liefde en net vertrouwen alleen deze zijn in staat de echte we reldvrede te stichten en het leven goed te iiiaken voor iedereen. Ontelbare kinderen lijden ge brek. Wat doet U „Je kent Miss Linn^fcre immers al, Marion „O ja." „Lady Bellamy blijft hier thee drinken. Wilt u Mrs. Mayne waarschuwen? En Miss Gunther zou graag het oude porcelein in de salon zien en hoopt dat u zo vriendelijk wilt zijn om - haar te begeleiden? Maar dat vertrek is geloof ik, afgesloten. Wilt u de sleutels even halen „Zeker, mijnheer, dan zal ik tegelijk tante waarschuwen dat de dames blijven theedrinken. Toen zij weg was, zei Lady Bellamy „Ze is bijzonder mooi. En ze is ook zo welopgevoed, vindt je niet .Edward Heb ik je niet zo iets horen zeggen dat zij voor je schrijven wou?" Corneston lichtte dit toe. „Ze moet dan wel heel knap zijn. In alle delen een bijzonder meisje. En vreemd, als je denkt dat zij de dochter is van zo'n hoogst onaangenaam man. Ik ben blij voor haar dat zij niet lang meer hier opgesloten zal zitten, ik heb er zo iets van gehoord dat zij verloofd zou zijn met de eige naar van „Heidezicht". Hoe heet hij ook weer „Maar Marion, wat een onzin! riep" Corneston ongeduldig. „Kei- si is een weinig ontwikkelde, aan matigende jonge man, die 't haar heel lastig maakt." „Ja, waarlijkEn de do minee meende nog al, dat hij zo'n uitstekende partij zou zijn voor haar „Nu, dat ben ik dan niet met hem eens, die man is in alle op zichten haar mindere." Lysamon keerde terug met de sleutels en in de salon toonde voornaamste o.m. waren Op 7 November a.s. wordt door onze afdeling het patroons feest van de H. Willebrordus ge vierd. Voor de leden zal 's avonds optreden de toneelveren. „Gees tesbeschaving" uit Etten met het toneelstuk „De Anna Maria". Op deze avond zal tevens aan ver schillende leden een diploma wor den uitgereikt voor 25- of 40-ja- rig lidmaatschap. Betreffende de ontslagkwesties is op voordracht van de Stichting van de Arbeid een vertrouwens commissie samengesteld, die de aanvragen voor ontslag kan be handelen -en advies kan geven aan het Gew. Arbeidsbureau. Zoals vorig jaar, zal ook dit jaar de propaganda weer danig ter hand worden genomen. Als inzet voor deze grote actie zal op 28 Oct. a.s. een vergadering worden belegd, waar als spreker zal optreden de bekende Pater Peters. De notulen van de secretaris werden onveranderd goedgekeurd. Wegens verandering van werk kring zag ons bestuurslid Th. Du- quesnoy zich genoodzaakt zijn plaats beschikbaar te stellen. De voorzitter bracht hem dank voor het vele werk-dat hij voor onze afdeling heeft gedaan. In zijn. plaats werd gekozen Ant. Maas. Door de hoofdbestuurder P. Buykx w^Vd de sociale en eco nomische toestand in de Schoen en Lederindustrie op duidelijke wijze besproken, terwijl tevens verschillende punten van de C.A.O. werden toegelicht. Door spr. werd er ook op gewezen van hoe een grote betekenis de vakbe weging is, ook met het oog op 't Europese herstelprogramma. Spr. vond een aandachtig gehoor. Na een geanimeerde rondvraag werd de vergadering met de chr. groet gesloten. EXCURSIE NAAR DE FORD-FABRIEKEN. De excursie naar de Ford-fa brieken aan de Hembrug te Am sterdam, die onder leiding van de heer P. Pot van de Automobiel- Maatschappij „De Langstraat" (Official Ford-dealer) Woensdag 1.1. werd aangeboden aan de ex posanten der tentoonstelling 1948, is een groot succes, geworden en heeft den 50 deelnemers een inte ressante en gezellige dag bezorgd. Ten omstreeks 8 uur werd ge start aan 't kantoor der Musa- Express, die weer voor prima service zorgde, eri na een kort oponthoud te Soestdijk werd rechtstreeks naar de Hembrug ge- Miss Gunther de grootste belang stelling voor het porcelein in het oude kabinet. Lady Bellamy trad onmiddellijk naar de vleugel die daar ook stond, deed het instru ment open en probeerde het eens, met de vaardigheid van een be kwaam pianiste. Mrs. Halford was een goed musicienne. En dit 'is juist zo'n prachtig merk. Zonde en jammer voor zo'n uitstekend instrument, om steeds maar ongebruikt te staan. „Waarom houd je deze kamer gesloten, Edward „Dat weet ik eigenlijk zelf niet" lachte hij. „Maar ik vond ze zo en daarom heb ik 't zo gelaten. Och, je moet denken, ik kom hier nooit, de bibliotheek en de eet kamer zijn ruim voldoende voor mij," Lady Bellamy keek eens naar Lysamon. „Speelt u ook. Miss Linnacre." „Ja, uw ladyschap. Ik heb het geleerd van de organist hier, Mr. Bray. Miss Halford heeft mij in de gelegenheid gesteld en toen Mr. Bray mij niet verder kon brengen, heeft zij mij zelf enkele lessen gegeven, maar nu de laat ste tijd heb ik in het geheel niet gestudeerd." „Hè, hoe jammer. En zingt u ook Lysamon zei niets, Maar Cor neston nam het woord voor haar. „Miss Lysamon heeft 'n prach tige stem, naar ik toevallig weet. Maar ik heb nog niet het genoe gen gehad, haar goed te horen." Twee dagen geleden, toen hij in het schemerdonker het portaal overstak, yhad hij weer achter de deur dat mooie lied gehoord en was hij blijven luisteren tot het reden, waar het gezelschap werd ontvangen door de directeur der afdeling propaganda, waarna in de cantine der fabriek de lunch werd gebruikt. Na afloop begon de excursie en werden de heren in 3 groepen rondgeleid. Hier werd 't proces geheel gevolgd, vanaf de aankomst der onderde len uit de boot tot aan de afleve ring der sierlijke en ruime nieuwe Fords; vooral de Mercury had grote bewondering. Het was een zeer interessante middag, die de deelnemers een prachtige kijk gaf op het tot het uiterste doorge voerde systeem van auto's mon teren aan de lopende band. Zeer voldaan over ontvangst en excursie werd na de thee af scheid genomen ten omstreeks half vijf, waarna het gezelschap zich nog enigen tijd in Amsterdam ging verpozen en des avonds nog een bezoek bracht aan 't circus Mikkenie, dat ook de bezoekers uitermate voldeed. 't Was reeds laat toen het ge zelschap in Waalwijk arriveerde, hoogst voldaan over deze inte ressante en gezellige dag, waar voor alle eer toekomt aan „De Langstraat", die deze dag zo spontaan voor de exposanten van „Tentoonstelling Waalwijk 1948" arrangeerde en welke excursie zeker een prachtige reclame in- hpudt voor de Ford-fabriek en haar prima producten. DE ZANGAVOND VAN LAURENS BOGTMAN EN HET „MUZIKALE" WAALWIJKSE PUBLIER. Tot heden toe meenden wij dat het Waalwijkse publiek van vo cale muziek hield, dat 't „zang minnend" was. Er zijn een groot aantal koren, die op hun uitvoe ringen niet over publiek te klagen hebben, die zelf nogal èens naar Amsterdam gaan om van een opera te genieten zoals ze zeggen. Wij meenden dat. het beoefenen van de zangkunst in een plaat selijk koor, dat het bezoeken van de uitvoeringen en matinée's van die koren voortkwam uit een lief de en een waardering voor de vocale muziek. Mdar toen wij Donderdagavond de slecht gevulde Musis Sacrum- zaal zagen, vroegen we ons af, of het Waalwijkse publiek al leen muzikaal is als het zichzelf hoort zingen, of het niet zozeer naar Amsterdam trekt om een opera te beluisteren,dan wel om ze te bekijken. Want iedereen die toch enigszins van zang houdt, grijpt een gelegenheid als deze gezang ophield. Maar het was als deed ze, met de blik uit haar don kere ogen een stil beroep op hem om niet meer te zeggen. Lady Bellamy liet het er echter niet .bij en vroeg dringend „O, Miss Linnacre, laat u toch eens horen. Ik ben dol op zingen, ik zal u wel accompagneren. Wat zal 't zijn „Uw ladyschap moet mij ver ontschuldigen, ik zou liever niet zingen." Dit zei ze met grote beslistheid en even beslist trok zij zich terug. Corneston keek verrast en lady Bellamy kreeg een kleur van te leurstelling. Gelukkig sloot Miss Gunther op dat ogenblik het ka binet en wendde zich tot de heer des huizes „Er zijn enkele prachtige stuk ken bij. BrrrWat is het hier koud. Laten we maar gauw bij 't vuur kruipen. Ben je klaar, Ma rion Maar Marion wilde eens van het uitzicht genieten uit 't ven ster in de lange galerij. Zonder iets. te zeggen ging Lysamon voor en hield de deur open, zodat de dames konden binnengaan. Alle kleur was uit haar gelaat gewe ken, zodat Corneston achter bleef en tegen haar zei „U heeft het zeker erg koud, dat u zo bleek ziet Blijft u er maar niet langer bij, daar is hele maal geen reden voor. Gaat u zich gerust beneden bij het vuur wat warmen." „Ik zou liever blijven, mijnheer. Lady Bellamy wacht op u. Haar ladyschap had zich in derdaad genoeg verlustigd in het uitzicht. Een huivering voer haar door de leden en ze sprak „Hè, wat is het hier griezelig. aan, gaat toch luisteren naar onze bekendste en beste baszanger, naar de schoonste liederen uit de muziekbibliotheek. Wij-vonden 't daarom zo jammer vonden het daarom zo jammer voor de Kunstkring, voor de kun stenaars van deze avond en voor Waalwijks reputatie, „cultureel centrum der Langstraat", dat de belangstelling zo miniem was. Want het was een buitenge woon mooie avondg. Geen gal mende opera-aria's, maar met zorg en met een voorliefde voor het speelse, gekozen liederen van Schubert, Löwe, Strategier, Mah ler, Wolf, Diepenbrock en Ri chard Strauss, de grootmeesters van het lied. Laurens Bogtman zong met een bijna volmaakte afwerking, met een moeilijk te verbeteren voor dracht en een volkomen beheerste stem, die kan lachen en huilen, kan jubelen en stil peinzen. Zijn buitengewone stemkwaiitei- ten, zijn voordracht, beter gezegd zijn dramatisch talent, maakten van „Erlkönig" van Schubert het hoogtepunt van deze avond. Dan waren er nog de komische fijn humoristische liederen als „die Heinzelmannchen", „die Fis- predigt" e. a„ die speels werden voorgedragen en die ge aanhoor de met een monkellachje. Wij mogen niet vergeten de twee oud-Nederlandse volksliedjes „De Boeren" en „Het wuf die spon" en de liederen vah Strate gier en Diepenbrock, die een be scheiden, maar niet minder eer volle plaats innamen temidden van de lie'deren der Duitse groot meesters. Voegen we hier nog bij dat Tine van der Sijde uitstekend be geleidde en gemakkelijk de zan ger volgde, ook in zijn vaak zeer persoonlijke weergave, dan zult u begrijpen dat u heel veel ge mist hebt door deze avond thuis" te blijven. Het publiek was zeer dankbaar en zeer enthousiast, het applau disseerde telkens zeer waarde rend en aan het einde klapte men d<® kunstenaars tot tweemaal toe terug en men hield niet op voor dat Laurens Bogtman La Passion, een oud Frans lied, en het „Chan son a boire" van Ravel als toe gift had gezongen. BURGERLIJKE STAND. Geboorten: Adriana D M dv M J v Daelen-Koks. Gerardus A A M zv P J C Hens-Aarts Johanna M E dv J W Kolsteren- van Noort. Hendrika E M dv W Weterings-Damen te Loonop- Net of jé ieder ogenblik 'n rond dwalend spook zoudt kunnen te gen komen. Maar ze zeggen im mers ook, dat er een rondwaart op Ornathwaite." „Er waren hier geen spoken rond, als u dat bedoelt." Al het bloed steeg Lysamon nu weer naar het gelaat en Cornes ton meende, dat hij de betekenis van de blik, die zij hem toewierp, wel begreep zou zij meer gezien zijn, al slaapwandelend En zou dat aanleiding hebben gegeven tot het dwaze praatje van„Een spook, dat zou rondwaren." Eer hij iets in het midden kon brengen, ging Marion voort „Ik bedoel wat ik zeg. Ik be weer niet dat er een spook is, natuurlijk niet. Wie gelooft daar nu nog aan Maar er doen zeker zulke praatjes de ronde, nietwaar Ida Een lange vrouwengedaante in het wit gekleed, met los haar en een kaars in de hand, moet des nachts aan het venster in de ga lerij gezien zijn. Jij hebt daar toch zeker ook wel eens van gehoord Edward „Neen, nooit." „Hoe vreemd. De mensen pra ten er hier algemeen van. O ja, nu weet ik het weer, de vrouw van de dominee heeft er ons het eerst van verteld." Met een huivering nam lady Bellamy de arm van Ida en liep de galerij door. Zo kwam Cor neston dus naast Lysamon te lo pen, toen ze het portaal naar de trap overstaken. „Stoor je maar niet aan het dwaze gepraat," zei hij vriende lijk. „Ik zal mijn best doen, mijn heer." (Wordt vervolgd). AVONDCURSUSSEN RIJKSVAKSCHOOL. De volgende cursussen worden thans gegeven Bovenwerk mo delleren 14 deelnemers Gradeer- machine 6 deeln.; Snijden van overleder 14 deeln.; Cursus Stik- kerij (3) 39 deeln.; Machinale Zwikkerij, Mackay afd. (3 cur sussen) 21 deeln.; Onderwerk en uitpoets (2) 26 deeln.; in totaal 120 deelnemers.. Aan de cursus mach. zwikkerij kunnen nog enkele deelnemers worden toegelaten. Zij die hier voor in aanmerking wensen te ko men, gelieve zich hiervoor zo spoedig mogelijk op te geven bij de directeur van de Rijksvak school, Mr. v. Coothstraat 55 te Waalwijk. THUISFRONT. De collecte-bussen in de café s alhier hebben ten bate van het R.K. Thuisfront in Waalwijk (centrum) opgebracht 54.12. IN DE ANTONIUSPAROCHIE LUIDEN DE KLOKKEN. De vorige week zijn de nieuwe klokken voor de St. Antoniuspa- rochie aangekomen. Donderdag na de H. Mis zijn ze door de ZeerEerw. Heer Pas toor Verhagen gewijd. Deze had hiervoor speciaal verlof gekregen van de Bisschop. Omdat de kerk zelf niet geconsacreerd is, hoeven de klokken ook niet geconsacreerd te worden. Vrijdag zijn zij in de toren ge hangen en toen galmden voor het eerst sinds jaren weer de bronzen klokketonen over het Zuidelijke deelvan Waalwijk. Maria en Antonius heten zij zij zullen klinken bij vreugde en rouw, op hoogtijdagenzij zullen de gelo vigen weer ter kerke noden en driemaal daags zal het ^kleine klokske weer kleppen voor het Angelus-gebed. De torens van Brabant gaan weer zingen R.K. FABRIEKSARBEIDERS- BOND. De R.K. Fabrieksarbeidersbond hield Dinsdag 12 October een al gemene vergadering. Na de opening en een kort ope ningswoorddoor de voorzitter A. J. v. Seters, werden diverse mededelingen gedaan, waarvan de zand. Adrianu&V G M zv W J Aussems-Car® te Loonop- zand. Corne!iaï dv M van Drunen-van Vlijm I te Drunen. Johannes PM: IP J de Nijs- van Deutekom te Lopzand. Karl R P zv K D rler-v. Hem men. Overlijden: Gene I Huwelijksaangifte! C M Man- demakers 25 jaar I Sprang-Ca_ pelle en J M Cv I 21 jaar al hier. A J Scho lans 25 jaar en C M Raaijmak s 23 jaar bei den alhier. Huwelijken: A Stam 40 jaar alhier en G J pc: rs 44 jaar ce Nijmegen. Jvj£inden 28 jaar te Loonopzand en'f§ J Dollekens 23 jaar alhier. - fJErnst 36 jaar te Oosterhout en 3| J v d Heuvel 29 jaar alhier, r. Ingekomen: P J IJroot v Vught. H A C Scberftkers v Til burg. JA AÏekking van Lichtenvoorde. - m A W M v Gijsel van Bostel.®- P C van Suijlekom en gezinHelmond. A J M Verhoevïvan Nedc-.. Okkerzeel. W j$aCouwenberg van Loonopzand. ]S Vertrokken: H Ja Gouw naar Tilburg. C M Bouman naar Tilburg. M Pa lus naar ÏJmui- den. A J M fcLing naar Dru nen. AM dejijg naar Dreu mei. - C A J BciMen naar-Goes -A M v Griensvf - A H S Phili foort. - Tilburg. H( naar Hoensbroet. Ertrijk naar 's-H; Leur naar Loonoi jnaar Utrecht naar Amers- H H Pessers naar A J Klaassen -EE van C v d nd. - M S Schoute naar Dcc i.— Th F A Kolster naar Eijsc Schoemans naar W v d Elshout r C J Janssen n; - Th J tterdam. Oosterhout. 's-Bosch. BAGGER SRK. De Rijkswater; it zal over gaan tot het latei baggeren van het ZuiderkanaaW/ BRIDGE DRIVE TE TILBURG. Het weekblad iRooms Leven" te Tilburg orejseert met toe stemming van Nederlandse Bridgebond eendjve ten bate van de bouw van cl Vredeskerk te Tilburg. Deze ojfcé wordt ge houden op Diivig 26 October a.s. te 8 uur in: café-restaurant „Modern", Heuijj lOO. Er wordt gespeeld volge# „het bekende Scheveningse syjèm. De leiding berust bij de heaÉl v. d. Griend uit Den Bosch, /oor de eerste prijswinnaars vaHke groep zijn aardige prijzen ijsfchikbaar. Het inschrijfgeld bcrjagt 5.- per paar. De inschjBg sluit Vrij dag 22 October.'Men kan zich melden per pci.kissel aan het adm.-adreskoestraat 35 te Tilburg. Ook in Waiijijk zullen wel liefhebbers voor deelname aan deze drive te vielen zijn. KLOOSTEI11UMLEUM IN SANATORijlM SON. De 8e Novenbfflzal de Eerw. Broeder Joseph van het Sanato rium te Son zijn® a rig klooster jubileum vieren, llit de patiënten van het sanatoria is een comité gevormd, dat doel stelt deze heugelijke ctbeurtenis énige luister bij te :cf»n. Eveneens wordt veel bikBstelling ver wacht van de bil oud-patiën ten, die in de lccffer jaren door deze sympathieke broeder werden verpleegd. Het Bijz. Gn Haag heeft vcr.j Poos en Maaraj voormalige Haa: naren, conform cq straf veroordeel! Door hun toedd tallen Nederland} in Duitse conce voor een vuurpe - De A.J.D. Almelo was d« rechtshof veroo; lang. De Raad va nu tegen hem d» Uit de op! Volksherstelsig; drag van 12! king gesteld vod bevolkingsonder:! lose. - De K.N. aangedrongen op] Zondag rijverbi maar voorlopig van inwoning. chtshof te Den week Leo Slagter, twee politie-ambte- |is tot de dood- verloren tien verzetslieden (atiekampen of >n het leven, tan Blauw uit 't Bijz, Ge- ïld tot levens- Cassatie eiste [oodstraf. igst van de n is een be ter beschik- et in te stellen op tubercu- heeft opnieuw pheffing van 't al is het dan de provincie ELSHOUT. Lezing. Een interessante lezing werd. gehouden over het ontstaan en de gebruiken der Schuttersgilden te Herpt, door de heer v, d. Mor tel, van het St. Catharinagilde te Vught en voorz. van de Maas- landse Schuttersbond. Aanwezig waren het St. Bla- sius-gilde uit Heusden, Prinses Juliana uit Vlijmen, Pastoor Tim mermans uit Herpt, burgemeester v, Delft uit Heusden en verder de voorzitters van verschillende ver enigingen. De heer de Kort opent deze bij eenkomst en heet allen welkom, in het bijzonder de heer van de Mortel. De heer v. d. Mortel, die hier na het woord kreeg, besprak het symbool van het Gilde, of het vendel, dat bij het koningschieten behoort, n.l. de papegaai. Deze werd door vrienden die onbekend wensen te blijven, nu aangeboden aan Herpt, daar de moffen aan het schuttersgilde aldaar, veel schade hadden aangebracht waardoor verschillende zilveren schilden en de papegaai verloren waren gegaan. Spr. was blij weer een papegaai te kunnen aanbie den, omdat dit een der attributen is die nodig zijn voor het koning- schieten. Hij schetste het ontstaan der gilden, hoe deze rond de ja ren 1100 a 1200 in het-Rijnland waren opgericht onder de schutse van St. Sebastiaan. Hij prees het kerkbestuur van Herpt, dat het gildevaan had bewaard en thans hersteld had. De schuttersgilden waren vroeger de bewaarders der kerken en parochies en hadden voornamlijk een kerkelijk karak ter. De naam schuts noemde hij geen afkorting voor schutterij, doch deze betekent dat het gilde de schutse was voor de kerk en de landheer; later werd gespro ken over schutterij. Bij het zesde eeuwfeest van 't H. Mirakel te Amsterdam werd de taak dezer gilden hersteld, daar zij toen weer de ereplaats in namen in de processie met het Allerheiligste. Hij belichtte het ontstaan van de kermis uit Kerst-, mis, misschien de verjaardag der H. Kerkwijding, waarbij feeste lijkheden plaats hadden en de schuts de zorg had voor orde en rust, en aan welke gelegenheid later het koningschap verschieten verbonden werd. Spr. wist mede te delen hoe de pastoor van Deurne vele van de aloude ker kelijke gebruiken aldaar bij het gilde wederom had ingevoerd en hij spoorde aan tot navolging. Het voeren van de standaard gaf een zekere waardigheid. In verschillende reglementen waren ook de begrafenissen geregeld van de overleden gildebroeders, waar bij dan de regeling der begrafenis in hoofdzaak voor het gilde was. De kleding der schutters was: lange kousen, pofbroek, witte das en ronde hoed, en spr. zegt dat dit nog op vele' oude schilderijen is terug te vinden. Het koning- schieten, wat doorgaans met ker mis plaats vond, begon met eerst ter kerke te gaan, daarna werd, bij de schutsboom gekomen, eerst gebeden en driemaal om de boom gegaan, waarna de pastoor of een van de andere notabelen het eer ste schot loste om de boom vrij te maken. Het ontstaan van de papegaai vindt reeds zijn oorsprong in 1423, wat uit een oude rekening is bewezen, en in Brugge is ont dekt. De papegaai was het sym bool van de koning, die hier mede omhangen werd. Over het algemeen zijn er geen oudere schilden dan van pl.m. 1600. Uitvoerig besprak spr. het ven delen, wat voornamelijk ten doel heeft het brengen van een groet. Hoe deze groet eerst aan de Al lerhoogste en daarna aan de an deren gebracht wordt. In dit ver band werd gememoreerd het ven_ delzwaaien in het Stadion bij het aftreden van Koningin Wilhelmi- na, bij het spel „In Neerlands Tuin" en hoe deze betekenis door Carel Briels tot haar werkelijke proporties is teruggebracht. Vele punten werden nog be sproken, o.a. het verkrijgen van het lidmaatschap en verschillende waardevolle punten uit de regle menten. De voorzitter dankte spreker voor diens keurige uiteenzetting. NIEUWKUIJK. De nieuwe kerk. In 't wederopbouwplan Nieuw- kuijk is vastgesteld dat de toe komstige R.K. Kerk zal worden "gebouwd op de plaats waar de R.K. Kerk stond, voordat ze werd verwoest. Het wederopbouwplan Vlijmen Verkeert in een vergevorderd sta dium. In dit plan is „De Akker" als toekomstig centrum aangewe zen met een gesloten bebouwing, bestaande uit voornamelijk win kelpanden. Voor de verre toe komst is hier eveneens het stad huis geprojecteerd. Gouden dienscjubilé. Op 2 November a.s. hoopt Mej. Ida de Vaan de dag te her denken dat zij 50 jaar geleden als huishoudster in dienst kwam bij de landbouwer Hubertus Fitters alhier. Ofschoon Huib niet erg op uiterlijk feestbetoon is gesteld (volgens zijn zeggen houdt hij niet van rompslomp) heeft zich tot uit de buurt een comité ge vormd en zal Ida op deze ge denkwaardige dag zeer zeker in de bloemetjes gezet wórden. Met het oog op Allerzielen zal het feest enkele dagen later worden gevierd. VLIJMEN. Premie woningverbetering en woningsplitsing. Belanghebbenden worden er op attent gemaakt, dat aanvragen om premie voor woningverbetering vóór 1 Januari 1949 bij de ge meente moeten worden ingediend. Voor woningsplitsing is deze ter mijn niet gesteld, doch het is raadzaam zich wat deze aanvrage betreft, -ook zo spoedig mogelijk tot de gemeente te wenden. In lichtingen omtrent deze regelingen worden ten gemeentehuize ver strekt. CAPELLE. Nutsavonden. Voor de wintermaanden is door het Departement Lang straat van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen een zeer aantrekkelijk program ma opgesteld, verdeeld over een viertal avonden, n.l. twee vóór en twee na Nieuwjaar. De eerste avond, welke a.s. Dinsdag 19 dezer des avonds om 8 uur in Hotel Ver wiel te Waalwijk wordt georgani seerd, zal als spreker optre den de heer J. Poolman, le raar H.B.S. te Rotterdam, die een lezing zal houden over „Een uitstapje naar Algiers en de Sahara, waarbij spre ker met de belangstellenden aan de hand van eigen opna men een interessante speur tocht door de woestijn zal ondernemen. Woensdag 17 November e.k. wórdt in de zaal van de heer Pruijssers alhier de tweede avond gehouden met de ver maarde vogelkenner en na tuuronderzoeker Jan 'P. Strij- bos als gast, die 'zal spreken over „Met de Willem Ba- rendsz ter walvisvaart naar de Zuidelijke IJszee", welke voordracht wordt geïllus treerd met films. In Hotel Ver wiel te Waal wijk volgt daarna Donderdag '20 Januari 1949 een avond met de bekende voordracht kunstenaar Jac. van Elsacker, terwijl op een nader te bepa len datum ten slotte in de zaal Cové-van der Haart aan de' Nieuwevaart de vierde avond zal plaats hebben. Voor deze slotavond wordt getracht een lezing met film te krijgen door Dr. W. G. N. van der Sleen over Canada. Seizoendrukte. Doordat de bietencampagne aan de gang is, is er in het havenverkeer, zowel te Lab- begat als te dezer plaatse enige opleving merkbaar door de binnenkomende schepen, geladen met pulp. Een en an der brengt op het haventer rein ook weer wat meer ver tier. Beroepen. Andermaal ontving onze vroegere predikant Ds. J. R. Cuperus, thans te Doornspijk, een beroep, en wel naar de Ned. Hervormde gemeente te Nieuw Lekkerland. Dorpsgenoot repatriëert. Weer zal één onzer dorps genoten, de oorlogsvrijwilli ger E. G. Both Azn., in de loop van enkele dagen uit In donesië in het Vaderland te rugkeren. Een hartelijke ont vangst zal de buurt bij het station Capelle-Nieuwevaart hem ongetwijfeld bereiden. ALLE HOOP VERLOREN? In de Veiligheidsraad stelde de voorzitter Bramuglia van Argentinië de twee volgende categorische vragen: le. Onder welke omstandig heden zijn de verbindingen en de handel tussen Berlijn en de Westelijke zones verbro ken? 2e. Hoe luidden de te Mos kou tussen de vier mogend heden overeengekomen in structies aan de militaire gou verneurs te Berlijn en waar om zijn die instructies niet uitgevoerd?- De drie Westelijke mogend heden verklaarden direct be reid te zijn deze vragen vol ledig te beantwoorden. De Rus verbrak tenslotte z'n stilzwijgen om te zeggen, dat hij niet zou antwoorden, daar de kwestie Berlijn z.i. niet in de Veiligheidsraad thuis hoort. Men zal met de behandeling doorgaan en 't slot: 't veto der Sovjet-repu bliek! En dan? UITGEPUT CHAUFFEUR DEED RAS-BOEF ARRESTEREN. Hij ontsnapte wellicht aan moord. Een man in gehavend costuum, chauffeur en twee pientere wacht meesters van de rijkspolitie heb ben Dinsdagnacht te Pijnacker 'n zeer beruchte misdadiger, Pieter Adriaan Uyl achter slot en gren del gezet. - Dat verhaal begon op Maandagmorgen om half tien, toen de Haagse taxichauffeur J. H. van Broek voor het Staats spoorstation te Den Haag stond te wachten op een vrachtje. Een man in gemavend costuum verlangde een wagen, die hem dadelijk naar Venlo kon brengen. Het moest een nieuwe auto zijn. Chauffeur v. Broek reed 'n gloed nieuwe Chevrolet en kreeg daar door deze passagier. Deze ver klaarde dat hij een ongeluk cfehad De ogen van Satan werdén steeds groter van verbazing, toen het dier bemerkte, dat er nog an dere viervoeters waren die ook konden trekken. Satan bleef lang zaam terrein verliezen. „Het is gauw afgelopen", zei Terry optimistisch, tfeen hij door een verrekijker de stand van za ken precies kon opnemen. Jack Jones zag, dat hij moest ingrijpen. Liever had hij nog even gewacht, tot Wolk wat meer uitgeput zou zijn door zijn aanval, maar het zag er dusdanig slecht uit voor Satan, dat hij wel tot spoed ge dwóngen was. „Zullen wij maar beginnen te schieten?" vroeg hij aarzelend aan een van zijn aan hangers. „Nog even wachten", antwoordde deze, „er bestaat na tuurlijk nog een kans dat Satan ophaalt." had met zijn „Mack", een zware truck, en nu naar Venlo wilde, om onderdelen te halen. Hij moest echter eerst nog even zijn „baas" opzoeken in Den Haag. Doch de „baas" bleef onvind baar. De passagier besloot toen naar naar Venlo te rijden. In Venlo bleek .-de „baas" even min te zijn. Uyl belde op en kwam terug met de boodschap dat hij dadelijk naar Hilversum moest. Onderweg beval hij zijn chauf feur op bepaalde punten lang zaam te rijden en lifters mee te nemen. Chauffeur v. Broek her innerde zich de onprettige erva ringen van collega's op dat punt en weigerde. Hij is er thans van overtuigd, dat hij aan deze wei gering het leven te danken heeft. De lifters zouden zeer waarschijn lijk telefonisch gewaarschuwde kornuiten van Uyl geweest zijn. Ook in Hilversum waren de onderdelen voor de „Mack" niet te vinden. Dan maar naar Leeu warden, waar men bleef over nachten zonder betalen -en zonder de „baas" te vinden. Naar huis Tenslotte zou de passagier dan maar naar huis gaan, in Pijnac ker, Daar reed men heen. Maar de chauffeur was doodmoe van deze lange tochten en door het gedrag van zijn passagier in een Toen zijn passagier dan ook zenuwachtige opwinding geraakt, naar een afgelegen boerderij wil de, vreesde hij het ergste. Geluk kig echter ontmoette hij 'n nach telijke patrouille van de rijkspo litie. Hij stopte, schijnbaar om de weg te vragen, doch de list ge lukte en Uyl werd overgebracht naar het politiebureau te Pijnac ker. Door het opgeven van valse namen probeerde hij t nog zich er uit te redden. Zijn ware identiteit werd echter ontdekt. Deze 26- jarige jonge man bleek enige we ken geleden uit het huis van be waring te Breda ontvlucht te zijn en werd door vele politieinstanties in ons land gezocht, o.m. wegens goud- en veesmokkel aan de Bel gische grens, diefstal van vee en talloze oplichtingen. GEEN OVERTREDING VAN PROCESSIEVERBOD. Het gerechtshof te 's Bosch heeft gisteren - uitspraak gedaan 'in de zaak tegen deken Th. Buijs- rogge te Steenbergen, die terecht heeft gestaan, beschuldigd van overtreding van het processiever bod. Tegen deken Buijsrogge had de officier van justitie bij de Bre dase rechtbank vrijspraak geëist. De rechtbank verklaarde echter dat de deken had gehandeld in strijd met de wet. De officier van justitie ging van dit vonnis- in hoger beroep. De procureur-gene raal bij het Bosse Gerechtshof eis te veertien dagen geleden vernie tiging van 't vonnis. De uitspraak van' het gerechtshof luidde thans conform de eis. KERKVERVOLGING HEERST IN ROEMENIE. De tegen het katholicisme in Roemenië ontketende vervolging heeft een hoogtepunt bereikt inde officiële afschaffing van de Grieks-Katholieke Kerk: de Roe meense Ministerraad heeft beslo ten tot inlijving van de Grieks- Katholieke Kerk bij de schisma tieke Roemeense Kerk, welke be stuurd wordt door Patriarch Jus- tinianus, een exponent van het communisme. Honderden Grieks-Katholieke priesters zijn reeds gearresteerd en mishandeld door de Russisch- Roemeense legeronderdelen en po- litie-troepen, welke gestationneerd zijn in Transsylvanië 't brand punt van het katholicisme en de nationale verzetsbeweging ten einde de tegenstand van de gelo vigen, die zich tegen deze inlij ving verzetten, in de kiem te smo ren. De Grieks-Katholieke Aarts bisschop Ion Sucu, Apostolische Administrator in Roemenië, wordt door de Roemeense regering niet meer als zodanig erkend wegens zijn onverzettelijke houding tegen de regeringsmaatregelen ten aan zien van het katholicisme. Mgr. Dr. Alexius Russu, Aartsbis schop van Baia Mare (Transsyl vanië), is gearresteerd onder de klassiek geworden beschuldiging van inbreuk op de deviezenbepa- lingen. Verscheidene paters van het Basilinaerklooster te Bicsad (eveneens in Transsylvanië) zijn gearresteerd omdat zij een geheim wapendepot zouden hebben inge- richt. Op de Grieks-Katholieke pries ters wordt jacht gemaakt. Op al le manieren trachten de gelovigen hen te beschermen. Ook de or thodoxe bevolking verkeert in be roering, omdat na het verraad van Justinianus, die naar 't com munisme overging de Katho lieke Kerk voor alle Roemenen het laatste bolwerk is van de vrijheid en de waardigheid van de men selijke persoon. KLOMPENMAKERS WORDEN SCHOENMAKERS In Enter, een centrumvan de klompen-industrie in Over ijssel, floreert het klompen makersvak niet erg. In dit verband heeft een firma al daar besloten van de fabri cage van klompen over te gaan op die van schoenen. De eerste tijd zal men in hoofd zaak zomerschoenen en pan toffels fabriceren. Met deze nieuwe industrie gaat een om scholing van arbeiders van het klompenmakersvak naar 't schoenmakersvak gepaard. VERHOGING PRIJZEN INLANDSE HUIDEN. De prijs van inlandse hui den is tot dusver, in vergelij king met de op de wereld markt geldende noteringen op een uitzonderlijk laag niveau gehouden. Teneinde een verlaging van de subsidie op rundvlees tot stand te kunnen brengen, zonder dat de consumptie prijs van dit vlees wordt ver hoogd, zijn thans de prijzen van inlandse huiden aange past aan de wereldmarktprij zen. De bestaande voorraden moeten tegen de oude prijzen worden uitverkocht. Zoals reeds is medegedeeld, zal deze aanpassing de prijzen van schoenen en andere leder producten niet beïnvloeden, aangezien de huidige leerprijs reeds is gebaseerd op de prij zen van de geïmporteerde huiden. Tenslotte zal door de nieuwe regeling de smokkel handel in huiden op België minder aantrekkelijk worden gemaakt. KORTE BERICHTEN. Een tweetal politieke leiders zijn in de Republiek vermoord. Ook werd er op een Roode Kruis- jeep, waarbij 5 inzittenden wer den gewond. De directeur van 't bedrijf schap voor vee en vlees heeft meegedeeld, dat we spoedig 250 gram vlees zullen krijgen en mis schien binnenkort wel 300. Als 't maar waar is I

Echo van het Zuiden | 1948 | | pagina 2