MIJNGAS Drunen's nieuwe Burgemeester. NIEUWS UIT WAALWIJK EN OMGEVING. FEUILLETON Korte Berichten. Een man die hard voor Drunen zal werken ZIJN THUISKOMST. burgerlijke!1 STAND. Waalwijk gaai zich bedienen van Terry en Berry in: DE WITTE ELAND. Met ingang van 16 November is bij Koninklijk Besluit van 26 October benoemd tot bur gemeester van Drunen, Wet houder A. D. C. Snels uit Dongen. Dit bericht maakte Woensdag aan alle gissingen een einde. Drunen had zijn nieuwe bur gemeester, een man vol ac tiviteit en kundigheid, die van plan is in Drunen veel goed te doen. EEN PRACHTIGE STAAT VAN DIENST. Burgemeester Snels is geen vreemde in het openbare le ven van Brabant. Als bewijs laten wij in het kort de voor naamste gebeurtenissen uit zijn leven- en de voornaamste functies die hij bekleedt, vol gen: Burgemeester Snels werd op 2 Februari 1895 te Dongen geboren. Hij doorliep de La gere School en de H.B.S. en werd opgeleid in de Electro- techniek, waarna hij in Don gen een technisch bureau ves tigde. Op 28-jarige leeftijd ging hij aan het openbare leven deelnemen, werd bestuurslid van de Hanze, voorzitter van het Oranje-comité etc. In 1928 werd hij gekozen als gemeenteraadslid en van 1936'38 was hij wethouder; voor de bezetting en na de bevrijding was hij wethouder en loco-burgemeester. In 1932 nam hij zitting in de Kamer van Koophandel voor de Langstraat en twee jaar later werd hij aangesteld als voorzitter van de afd. Klein bedrijf. Hij was voor de oor log bovendien voorzitter van de Kring Middenbrabant van R.K. Gemeenteraadsleden en bestuurslid van de Federatie. In 1946 werd hij gekozen als lid van de Prov. Staten van Noord-Brabant. Hij is voorts voorzitter van de Stichting 1940'45 in Noord-Brabant, lid van het Economisch Tech nologisch Instituut voor Nrd.- Brabant, voorzitter van de Diocesane Middenstandsbond in het Bisdom Breda, vice- voorzitter van het Midden- standsborgstellingsfonds voor de Langstraat, lid van de Cul turele Raad Brabant, van de Maatschappelijke Gezinszorg etc. ètc. Het eind was er van verlo ren, zei Burgemeester Snels, als hij ons alle functie zou moeten noemen. Hij was een hele waslijst. EEN VRAAGBAAK VOOR ALLEN. Men ziet burgemeester Snels in Dongen vanzelfsprekend niet graag vertrekken, maar men is er ook van overtuigd dat hij deze mooie benoeming ten volle heeft verdiend voor het ontzettend vele werk wat hij voor deze gemeente heeft gedaan, en daarvan getuigen de zeer vele bloemstukken die dezer dagen zijn woning wer den binnengedragen en on telbare brieven en telegram men die hij ontving; de mor gen dat wij er waren bracht de post nog een heel pak brieven, waarom zij voor het gemak maar een groot touw hadden gedaan. De heer Snels was een vraagbaak voor allen. Velen ook uit de verre omtrek kwa men zijn raad vragen, klopten bij hem aan om hulp. Hij ge noot het vertrouwen van al len, van boer zowel als van arbeider, van middenstander en van industriëel. „IN DRUNEN KUN JE GOED DOEN". Op onze vraag of hij een speciale voorkeur had voor Drunen, had hij direct zijn antwoord klaar: Natuurlijk, daar kun je veel goed doen. Het is een plaats waar leven in zit, waar expansie-moge lijkheden zijn, vooral ook wat betreft het economische leven. Dit is wel de specialiteit van burgemeester Snels. Hij wil werken, werken aan de wederopbouw van Drunen, aan de verfraeying van het dorp, ^an het culturele en maatschappelijke leven ook, want deze moeten met de in dustrie gelijke tred, houden is zijn mening. Ook voor de landbouw ziet hij groter mogelijkheden in Drunen, wanneer de Bies- bosch-plannen zijn verwezen lijkt en er zodoende grond voor dergelijke doeleinden vrij komt. En als de nieuwe verkeersweg er is, die tussen Drunen en Elshout zal lopen, dan zal Drunen meer vacan- tie-gangers trekken, dan zal dit weer een stimulans zijn voor industrie-vestiging, dan is dit ook beter voor het ver plaatsen van het arbeidsover- schot, hoewel dit probleem zoveel mogelijk in de ge meente zelf zal moeten wor den opgelost. Ook voor 't schitterend na tuurschoon heeft hij een open oog. Burgemeester Snels is in deze streek geen vreemde en hij zal van zijn kennis, zijn tact en al zijn andere goede hoedanigheden ruimschoots gebruik maken om Drunen groot te maken in alles, waar in èen dergelijk dorp groot kan, zijn. Niets verlangt hij liever dan met gezamenlijke krachts inspanning aan de toekomst van Drunen te werken. Moge het hem gegeven zijn dit lang en met succes te mogen doen; Drunen en zijn bevolking zul len er wel bij varen en de Langstraat niet minder, want voer ons is het een goede buur HET GEZINSLEVEN. Dit onderwerp heeft de beken de spreker Pater Peters op de eerste ontwikkelingsavond van de K.A.B. behandeld. De Gildenbondszaal was Don derdagavond tamelijk goed gevuld vooral wanneer wij deze bijeen komst vergelijken met andere. Toch vond de voorzitter, dhr. Smolders, het vreemd, dat men voor 'n ontspanningsavond 2.50 en meer betaalde, terwijl hier, nu men toch wist dat men iets goeds kreeg, de zaal niet helemaal voi zat. Deze avond moest ook gezien worden als het begin van de pro- paganda-actie van de Credo Pugno-club de leden spoorde hij aan deze club met hun lidmaat schap te versterken. Kajottersleider Frans v. Roes- sel zorgde met enkele gedichten voor een .passende omlijsting. Sprekend over het gezinsleven legde Pater Peters vooral de na druk op de bovennatuurlijke roe ping van het huwelijk; wanneer men in het huwelijk was getreden bevond men zich op grondgebied van God en moest men meewer ken aan Zijn Goddelijk plan. Ie der getrouwd mens was een le venwekkend orgaan in het grote mystieke lichaam dat wij allen vormden. Gelukkig trad deze ge meenschapsgedachte de laatste tijd weer meer op de voorgrond; in de tijd van h'et liberalisme immers leefden er alleen maar individuen, op zichzelf staande mensen. Ook in de arbeid moest deze gedachte gaan leven. Gezien vanuit goddelijk stand punt waren de ouders dus verbin dingsschakels tussen God en de kinderen. Men moest nooit zeggen ,,die jeugd van tegenwoordig", de jeugd was niet slecht, maar zij werden tussen grote mensen „ge schopt", van wie zij niets dan slecht zagen. De opvoeding der kinderen, die waren als een onbeschreven tafel van was, was zeer moeilijk door de sociale wantoestanden en de scheiding tussen geloof en leven in de praktijk. Een consequent christendom van de ouders was daarom de voorwaarde voor ka raktervorming en voor 't bijbren gen van 't besef van Gods liefde. Een hartelijk applaus 'en eei: welgemeend dankwoord van de voorzitter beloonden Pater Peters voor zijn boeiende inhoudsvolle spreekbeurt. Nadat de voorzitter nog mede gedeeld had dat men een Gem. Zangvereniging op zou richten en allen had aangespoord hiervan lid te worden of de kinderen lid te la ten worden, sloot hij deze eerste ontwikkelingsavond. JEAN FRANSSEN TREEDT OP TE WAALWIJK. 2e prijswinnaar Internationaal Muziekconcours ^te Genève. Het is in de Nederlandse muziek wereld' uiterst moeilijk 'n vaste plaats te veroveren. Daarom heeft de Nederlandse regering aan een kleine groep jongeren een extra kans gegeven om de plaats in te nemen die zij do'or hun prestaties werkelijk verdienen. Als eerste viel daarbij de keuze op Jean Franssen en dat deze keuze ge rechtvaardigd was, bewees hij op het onlangs gehouden internatio naal muziekconcours te Genève, waar hij de tweede prijs verwierf. Het was de eers'te keer dat een Nederlands solist op een interna tionaal concours een prijs won. De Zwitserse pers schreef zeer enthousiastAllereerst moeten we Jean Franssen noemen, die ons wel de beste Beethoven-vertolking van het gehele concours schonk. We hopen J. F. spoedig weer te zien. Deze jonge pianist zal te Waal wijk ook zeker groot enthousias me verwekken. Als inleiding ge ven wij enige bijzonderheden In 1920 werd J. F. geboren te Maastricht, waar hij het gymna sium afmaakte. Ondertussen nam hij lessen bij zijn vader, de be kende theoreticus en directeur van het St, Servaaskoor. In 1938 leer ling van het Luikse lonservatori- um onder leiding van Louis Clas- saer. Op 19-jarige leeftijd behaalt hij de acte piano M. O. theorie en practijk. In 1920 (20 jaar oud) verwierf hi; de gouden medaille van de stad Luik met de hoogste onder scheiding. Om het succes te ver groten, wint hij eerste prijzen voor harmonie, kamermuziek, fuga, or gel, alles met grote onderschei ding. Vanaf 1941 treedt hij op in het openbaar, totdat de Cultuur kamer aan zijn optreden een einde maakt. De periode 1941 1945 is een tijd van intensieve studie en verdieping. In Sept. 1945 begint een nieuwe reeks concerten en re citals in Nederland en België. In 1946 ontvangt hij van de Belgische regering de „Prix de Virtuosfté" (een 3-jaarlijkse Bel gische staatsprijs) en nu de 2e prijs in het zeer sterk bezette mu ziekconcours te Genève als bekro- VAN DE ECHO VAN HET ZUIDEN Naar het Engels. 13). Haar vlucht was zó onver wacht en zó snel, dat Cornes- ton er niet aan denken kon haar te weerhouden of te ach terhalen. Ze ijlde de hall door de trap op en het volgend mo ment hoorde hij in het stille huis een deur met geweld toeslaan. HOOFDSTUK VIII. Het begofl reeds donker te worden in de grote hall op Ormathwaite, toen Lysamon langzaam de trap afkwam. Uit het venster op de boven verdieping had zij Corneston het huis zien verlaten. Zij ging bij het vuur haar handen warmen; ze zag er mogelijk nóg slechter uit dan op de morgen en leek wel ja ren ouder geworden. Even later ging de deur van het zitkamertje aan het einde van de hall open en verscheen Mrs. Mayne, schichtig en ge jaagd als altijd. Op het zien van haar nichtje bleef ze staan, met de verschrikte uit roep: „Jij daar Lysamon Maar kind, ik dacht dat je nog boven was en wilde juist eens naar je gaan kij ken." „Ik ben zo pas beneden, tante Julia." „Is je hoofdpijn dan nu over „In ieder geval veel beter. Mr. Corneston is uitgegaan zoals ik hoor. Komt hij terug om te eten?" „Neen, omdat jij niet wel was wilde hij ons zo weinig mogelijk last bezorgen en zou wel zien dat hij in de pastorie iets te eten kreeg. Het verwondert mij dat hij niet liever naar Capfallon is ge gaan. Daar is hij nu in geen drie dagen geweest, als ik mij niet ver gis." „Dat gaat ons niet aan, tante Julia. Hij is dus nu naar de pas torie „Ja. Hij is zo bescheiden als het maar kan. En hij vond het heel erg toen hij hoorde dat je niet goed was en vroeg of hij er ook iets aan doen kon, of hij bijvoorbeeld dokter Gamble zou halen." „Maar dat hebt u toch afgesla gen „Ja natuurlijk, kind. Ik zei dat je niet goed geslapen had. En vreemd hè, maar een ogenblik dacht ik aan de wijze waarop hij keek, dat hij wist waarom." „Hij weet het ook." „O, Lysamon.''-' „Ja, hij weet het. Hij kwam vanochtend hier in de kamer en heeft het toen gezien. Dat kon niet anders. „O...! En ik had nogal gezegd dat je vader uit was." „JaLysamon stond lang zaam op. „Och, het doet er ook niet toe. Eens moest er toch een einde komen aan al die leugens, 't Is jammer dat dit oude huis niet instort, dan waren we er meteen geweest. Want wat is dat voo: een leven dat wij leiden „Arm kind." En als jij nu de moed opgeeft, hoe moeten we dan verder doen r „Ik heb de moed niet opgegeven tante, maar ik heb nooit zózeer 't hopeloze beseft van onze toe stand. Enfin, daar komt wel weer een einde aan. Ik moet toch eens met, vader spreken. Is hij wak ker „Ik weet niet. Een half uur ge leden was hij zo half wakker sinds gisteren om deze tijd heeft hij niets meer gebruikt. Zou jij ook eens willen proberen of hij soms iets eten wil. Anders wordt hij nog erger. En jij kan nog al eens iets van hem gedaan krij gen." „Heeft hij nog meer gedron ken „Ik geloof van niet. Maar hij heeft toch nog de fles bij zich staan. Het zal, vrees ik, nog wel een paar dagen duren, tenzij mr. Corneston „O, Lysamon, dat hij het nu toch weet, terwijl we nogal zo'n hoop hadden. Wat zei hij „Niet veel." „Maar hij zal toch wel boos zijn? Misschien stuurt hij ons weg. O, waarom is hij toch hier geko men „Dat geeft niet, of wij daar nu al over tobben. Hij is er. Toe, zorgt u voor de thee, tante Julia. Dan zal ik wel zien, dat hij wat gebruikt." Lysamon ging voor naar de keuken en begon zelf vast thee *e zetten. Toen alles klaar was, nam zij een blad en ging daarmee naar de kamer van haar vader. Simcn Linnacre lag achterover in z'n armstoel bij het vuur, na genoeg zoals Corneston hem dien ochtend had gevonden, maar hij was nu wakker, ook al hield hij de ogen gesloten. Toen hij zijn dochter hoorde binnenkomen, ver roerde hij zich even en mompelde wat, maar schonk verder geen aandacht aan haar bijzijn. Ze zet te het blad naast hem op tafel. „Nu u toch wakker is, vader, moest u wat gebruiken. Dan zult u zich zo meteen veel beter voe len." „Neen, dank je. Ga maar weer weg kind." „Neen, ik ,ga niet weg, vader. LI kunt eten of drinken of niet, maar ik moet eens met u spre ken." „Waarover? Straks dan." „Neen, niet straks, nu is u wakker." „Zo.Omoet je mij spreken? Nu, vooruit dan maar. Wat scheelt er aan, kind? Je ziet zo bleek als een doek," „Dat begrijpt u wel, als u maar denkt aan gisteravond." „Gisteravond O ja, nu weet ik het weer. Je bent bij mij blij ven zitten, hè Ik heb je toch geen pijn gedaan Ze liet hem de blauwe plek op haar pols zien. „Dat spijt mij, maar ik heb het niet zo bedoeld." „Dat wist ik, vader. Als dit niet het geval was, dan zou ik nu niet hier zijn. Maar ik wilde u spreken over Mr. Corneston." „Wat heb ik met hem te ma ken „Ik wilde' u zeggen, dat hij 't weet." Nijdig vloog Linnacre op ui: zijn stoel, maar liet er zich toch ook weer onmiddellijk in neer vallen. „Heb jij het hem soms verteld?" „Dat zou ik nooit doen. Hij is vanochtend hier binnen gekomen en heeft u gezien. En dat is nog niet alles, vader, maar hij weet ook, wat Steve Kelso weet." „Heeft Kelso hem dat verteld?" „Ja." „Die ellendeling. En waarom?" „Dat komt er niet op aan va der, maar hij heeft het gedaan, ik was er bij." „En wat is ZEd. nu van plan?" „Mr. Corneston Hij heeft mij gisteren beloofd, dat hij geen ver andering zal brengenals Mrs. Halford u de gelegenheid had ge geven, wilde hij u die niet bene men. Maar, nu hij u vandaag zó gezien heeft, weet ik het niet meer." „Dan kan hij er mij nog wel uitgooien, meen je Uit dit ge lukkige huis, hè. Uit Ormath waite. Dat geliefde huis van de geëerde Cornestons. Ha, ha i Waarom heeft hij hier ooit een voet in huis gezet „Ja, dat zegt u wel. Ik wilde niets liever dan dat ik hem nooit gezien had en dat ik hem nooit meer zou hoeven zien." „Zo, dus je haat hem dan toch ook. Dat betaamt je, als rechtge aard kind van je vader. Zal ik je eens wat vertellen Luister." Hij trok haar naar zich toe en fluisterde haar iets in, dat zozeer haar ontzetting wekte, dat ze zich. los rukte én riep „Vader, dat hebt .u toch niet gedaan Zeg toch, dat het een leugen is (Wordt vervolgd). ning. Uit 77 deelneir rs werd hij uitverkoren. Het is de Waah gelukt deze nieuwe Nederlandse muzieklemel Waalwijk te brenget Om ook de jeugd nieten in staat te ste hen een uitzonderlijk prijs vastgesteld. Vaa hoort men beweren dat een den ïlijke avond te moeilijk is. Om oo! dit bezwaar weg te nemen, zal J< in Franssen, de verschillende wer m persoon lijk inleiden. We hopen dan ooljdat muziek- minpend Waalwijk goede zijde zal latei dat het ook Neder krachten zal weten jkse Kring ter aan de :ot medege- en, is voor lage entrée- ch van de kennen en inds jonge waarderen. Nadeïe bijzonderhj den vindt men op de adverten epagina. als lid van de K.R.O. Is winstge- maar het van de ka- Hoe meer r zich heeft, staan wan- „Er op of Nederlands itholieke om- Iruit blijken |de bisschop- hun wens gericht tot jkrachten er autonome de K.R.O. alle gebied, >e zendtijd, 'gen." Aan aak hoeven BIJ ELKE LUIDSPïj 5KER EEN K.R.O -GIDp Met dit devies heeft de K.r.O. eer. propaganda-actia ingezet om door middel van eea groot aan tal abonné's een grote vrienden kring te krijgen. Watft elkeabon- ué wordt beschouwi de Vriendenkring v< Dat is zo maar niel vend bedrijf bedoel gaat om de toekomsj tholieke radio-omroe; trouwe leden zij achl des te sterker zal neer het er over ga; er onder". Dat ook Episcopaat op een roep staat, moge dat na de bevrijdii pen uitdrukkelijk al hebben geuit .,dat Prof. Kors) met all naar streeft om werkzaamheid van overeenkomstig zijnlï- doelstelling,- d.i. het uitdragen Jér katholieke levensbeschouwing met de daartoe m gewaarborgd te kl deze duidelijke uits[_ wij niets toe te voegen. Wanneer in de komende weken een propagandist u'komt bezoe ken, laat hem dan liet met niets gaan, maar met n nieuwe vriend, deze met een gife-abonnement achterlatend. Zie verder achtjlstaande ad vertentie. i Geboorten: Josephus A J zv J Beerens-van den Broek. An- na C J M dv F vai der Bijl-van der Krabben te Dru ten. - Maria M J dv W A Smid van Leent. Johannes A zv J Bbons-Hollants. Adrianus W C M zv G Pij nenborg-van cle W'jel te Drunen. Adrianus C A ijl zv H J J v Velthoven-van der Westen. Johanna A H dv S M de Brou wer-de Vries. Ejlisabeth A M dv J Leijtens-Schomaker. - Chris tine M dv C Schduten-Korssen. Christiaan M Brzv H A de Nijs-Bergmans te loonopzand. Sjellina M dv D J Kramer-Paa- pen. Johan A zv A H van Kuik-de Hart. rj Johannes F M zv A A van R!|Swijk-van de Klundert. HendrMus W M.zv C L de Jong-van de Water. Johanna A W M cv J R Geers- Dellepoort. -- Johaina H dv C J Hamers-Knops. OverlijdenComelis A de Vries 53 jaar. Huwelijksaangifte^: F J Berens 27 jaar te Drunenjfen J A van IJpelaar 26 jaar te Drunen en F H Slootmans 29 j. te Waalwijk, den Heuvel 24 jaar' te Waalwijk. A A van Bokhoven 28 jaar en A A van den Dmgen 32 jaar beiden te Waalwijk; J M G Huwelijken: J Robijn 29 jaar te Djdam en A g vatoBrunschot 25 jaar te Waalwijk. '4- P J Spran- gers 25 jaar te Loonopzand en F M Kroot 24 jaar teWaalwijk. C H Leijtens 29 jaar en A M Timmermans 25 jaar beiden te Waalwijk. A J Schoemans 25 jaar en C M Raaijmakers 23 jaar beiden te Waalwij Ingekomen: Gen Vertrokken: M J M Nieman naar Hilversum. B Timmerman naar Tilburg. - 1 P Proveniers naar Tilburg. M J Dollekens naar Loonopzand. - W J van Orsouw naar Huilen. Woensdag j.l. bracht Prins Bernhard een bezoek aan de vliegbases Gilze-Rijen en Woensdrecht. Drs. Teppema te Tilburg is benoemd tot secretaris dei- Kamer van Koophandel te 's-Bosch. Het blijkt dat in de drukkerij van het kamp te Vught pornografische ge schriften en boeken werden gedrukt. De technische be drijfsleider schijnt hiervoor aansprakelijk. De zaak is in handen der Justitie. Vrijdagavond werd voor de eerste maal een interessant Brabants half-uur voor de K.R.O. gehouden. Dezer dagen werd te 's-Bosch een ouderdag voor de ouders der militairen te Den Bosch gehouden; niet minder dan 1400 personen hebben op deze geslaagde dag genoten van een parade, een bijeen komst met verschillende spre kers en gezamenlijke lunch en verschillende oefeningen. Mr. D. Spitzen is be noemd tot minister van Ver keer en Waterstaat. Aan Dr. van Mook is op de meest eervolle wijze ont slag verleend als luitenant gouverneur van Indonesië. Ook Canada zal tot het Noord-Atlantische pact toe treden. De Franse soldaten zul len de Marshall-kolen lossen, ter vervanging van de staken de haven-arbeiders. Stalin heeft zich door de gebeurtenissen in de Veilig heidsraad uit zijn tent laten lokken. De Prawda, het blad der Communistische Partij mocht hem een aantal vragen voorleggen, welke hem ge legenheid gaven scherpe uit vallen te doen aan het adres van Amerika, Engeland en Frankrijk, alsmede aan het adres van de kleine mogend heden, die de bekende resolu tie hadden ontworpen. De Rotterdamse Recher che heeft dezer dagen gear resteerd een 35-jarige schip per, P. A. G'„ die verdacht wordt in de loop van zes jaar drie vrouwen van het leven te hebben beroofd. In de nacht van Woens dag op Donderdag is in Am sterdam een dubbele moord aanslag gepleegd, waarbij één der slachtoffers, een man, is overleden en een vrouw in levensgevaarlijke toestand ver keert. De dader heeft kort daarna de hand aan zichzelf geslagen. WATERSCHAPS BENOEMINGEN. Bij K. B. zijn benoemdtot heemraad van het waterschap „De Zuid-Hollandse polder" A. D. den Dekker te Nieuwendijk, gemeente Almkerk; tot heemraad van het waterschap De Hoge Maasdijk van het Bovenland van Heusden J. A. de Vaan te Vlij men: tot heemraad van het wa terschap De Hoge Maasdijk van het Bovenland van Heusden J. J. Brouwers te Heusden. REISBOEK VOOR NOORD-BRABANT. Het Reisboek voor Noordbra bant, uitgave van de Provinciale Vereniging voor Vreemdelingen verkeer in Noord-Brabat, waar van wij een beschrijving gaven in een vorig ummer en dat o.m. be vat een Vijfdaagse tocht door Noordbrabant, 25 fietstochten door Noordbrabant, een beschrij ving van alle steden en dorpen enz. en 550 pagina's bevat, kan men bestellen bij de secretaris van Waalwijks Belang, Grotestraat 205 tegen de prijs van 2.25 plus perto. Na ampele besprekingen besloot de raad hiertoe In een voor Waalwijk zeer lange gemeenteraadsvergade ring, ruim twee uur, heeft men j.l. Vrijdagavond besloten het gemeentelijk gasproductiebedrijf om te zetten in een mijngasdistributiebedrijf. Uitgesproken bezwaren waren er niet, maar de opmerkingen betroffen meer technische en administratieve details. In elk geval» Waalwijk krijgt mijn gas, waarvan de calorische waarde 10 hoger is dan tot nu toe het geval was, terwijl de tarieven hetzelfde blij ven. De Grondbelasting. Nadat de notulen met epkele aanmerkingen van de heer Buykx waren vastgesteld, werden enkele ingekomen stukken voor kennis geving aangenomen. De heer Buykx verlangde het woord hier over, maar daar niemand dit ver langen steunde, kon er niet aan voldaan worden. Met betrekking tot het voorstel om de maximum opcenten op de grondbelasting te handhaven ver zocht de heer v. Heeswijk deze vooral ten bate van de kleinere huiseigenaren, die het zeer moei lijk hadden, te verlagen. Practisch alle gemeenten in Ne derland, aldus de Voorzitter, had den het maximum. Bovendien kon dit eigenlijk pas besproken wor den bij de behandeling van de begroting. Ook de heer Verdoorn kwam op voor de kleinere huiseigenaren die in een noodtoestand verkeer den. Maar de voorzitter bleef op het standpunt staan dat deze kwestie aangehouden moest wor den t.t de behandeling van de be groting. Wethouder v. Loon vond de jdeëen wel sympathiek, maar al dus kwam deze maatregel buiten het financieele beleid van de ge meente, en bovendien waren de moeilijkheden voor de huiseigena ren niet ontstaan door de opcen ten en een verlaging hiervan zou niet zo veel verbetering kunnen brengen. Er was echter ook een wet- technische moeilijkheid, wanneer men n.l. niet tot het maximum ging, zouden de opcenten op de personele belasting hoogstens 80 mogen zijn. Alle leden konden zich tenslot te met dit voorstel verenigen. In de commissie van onderzoek van de gemeenterekening 1947 werden benoemd de heren v. d. Hoven, Meijs en Buykx. HET MIJNGAS. Toen het voorstel betreffende mijngaslevering aan de orde kwam, gaf de wethouder van de gemeentebedrijven, de heer F. Smolders, eerst ten korte toelich ting. Men had bij het uitstippelen der plannen de voor- en nadelen van het mijngas overwogen en men was tot de conclusie geko men dat de laatste niet opwogen tegen de eerste. Bovendien kon hij mededelen dat bij de voorlopig ge raamde begroting een winst ge raamd was bij afname van 1 Yl millioen m3 gas, dat bovendien een betere calorische waarde had van 10% in vergelijking met het gas dat men zelf leverde. Waar- scijnlijk zou men in het begin van het volgende jaar tot mijngasleve ring kunnen overgaan. De heer Mombers sprak er zijn voldoening over uit dat B. en W. zo vlug en zo daadwerkelijk de adviezen hadden opgevolgd. De heer v. Heeswijk was even eens van mening dat het College het spreekwoord regeren is voor uitzien in praktijk had gebracht. Toch waren er wel enkele nade len. Er moest namelijk een be staand bedrijf worden prijs gege ven; als gevolg hiervan verloren een aantal arbeiders weer hun kostwinning en een aantal inge zetenen, o.a. de vrachtrijders, het profijt, dat het eigen gasbedrijf medebracht. Het contract maakte voorts geen prettige indruk. Hij wees op de plannen die er bestonden voor een mogelijke regionale voorzie ning, zodat men misschien ook nog de distributie uit handen moest geven. Ondanks alles was echter het-mijngas beter en huis vrouw en iridustrie zouden dit spoedig ondervinden. Wethouder Smolders ontwoord- de hierop dat er inderdaad een klein aantal personeel ontslagen zou moeten worden: binnenkort zouden wel voorstellen betreffen de de wachtgeldregeling etc. de raad bereiken. Wat betreft het nadeel voor sommige ingezetenen merkte hij op dat de individuële belangen moesten wijken voor 't algemeen belang. Er waren inder daad een aantal stroeve bepalin gen betreffende afname etc., maar deze moesten de mijnen nemen, wanneer er in de toekomstj als er meer gemeenten aangesloten wa ren, er een force majeure zou zijn bij de mijnen. Nu zouden zij zo soepel mogelijk zijn. Een regionale gasvoorziening behoefde niet ten nadele van het gasdistributiebe- drijf te zijn. Bij dit alles legde hij er vooral de nadruk op, dat de voordelen van mijngas van bete kenis waren. Voor hetzelfde ta rief kreeg men een gas dat 10% beter was dan het oude. De voorzitter lichtte de ge dachte van de regionaliteit nog even toe, waarna de heer Buyckx het woord kreeg. Deze vroeg of het nog goed mogelijk was, het besluit dat men indertijd met betrekking tot het gemeentelijk gasbedrijf genomen had, in te trekken. Wat betreft het onderhavige voorstel drong hij er op aan te trachten betere voorwaarden te verkrijgen. Ook wat betreft de soepelheid was hij van mening dat dit niet mee zou vallen, de staatsmijnen houden er andere praktijken op na dan het particu liere bedrijf. Hij wilde de voor delen vooral ten goede laten ko men aan de afnemers en wees er verder op dat in de overeenkomst bijna alle verplichtingen voor de gemeente waren. Dan stelde hij de vraag wat er gedaan moest worden wanneer er een geschil tussen de mijnen en de gemeente rees. Hij wilde het antwoord van de wethouder afwachten en in over weging houden of hij nog geen voorstel in zou dienen om de zaak een maand te verdagen om alsnog te trachten betere voorwaarden te krijgen. Wethouder Smolders wees er in zijn antwoord op dat er geen bezwaar bestond tegen het intrek- kep van het oude besluit. De voordelen kwamen reeds aan de verbruiker, maar straks zou de raad bij de behandeling van de begroting moeten beslis sen betreffende de tarieven: wan neer de kolenprijzen duurder wer- stijgen. Wat de bezwaren van de den, zouden ook de gasprijzen heer Buyckx tegen het contract betrof, was het College van B. en W. er van overtuigd dat hier geen verandering in te krijgen was, het was een uniform con tract. Bovendien moest men ver trouwen hebben in de soepelheid der mijnen, in andere gemeenten waren er nog nimmer moeilijkhe den gerezen. Een verdagen van dit voorstel zou slechts vertraging brengen en niet het minste nut hebben. Maar de heer Buycken persis teerde dat, als er enige kans was op betere voorwaarden, men dit moest proberen. De Staatsmijnen moesten ook de gemeente vertrou wen. Hij achtte het voorstel ver der niet onaanvaardbaar, maar wilde bij het voorstel toch de be paling ingevoegd zien dat de voordelen ten bate van de afne mers kwamen. De heer Smolders wees er nog maals op dat het contract een uni form contract was en dat er nog nooit klachten waren vernomen. Wat de voorwaarden betrof, de mijnen zorgden er ten allen tijde voor dat er voldoende gas aan wezig was en de gemeente moest dan natuurlijk van haar kant aan bepaalde voorwaarden voldoen. De afnemers bleven hun voor deel blijvend behouden, de huis vrouw zou met 10% minder gas kunnen volstaan. De burgemeester antwoordde op de vraag van de heer Buyckx betreffende een mogelijk geschil, dat er twee mogelijkheden waren, arbitrage of burgerlijke rechter. Hij gaf de voorkeur aan 't eerste. De gemeente had reeds alles beproefd om gunstiger voorwaar den te verkrijgen. Men had ge vraagd om de som van 132.000 te verlagen, om de betaling een jaar op te schorten en in tien ter mijnen te doen plaats vinden, om het tarief te wijzigen, om bij af name voor straatverlichting de gemeente te beschouwen als een bijzondere verbruiker, maar de mijnen bleven hun voorstellen handhaven. Men moest bovendien blij zijn dat de mijnen reeds hun voorstellen gedaan hadden, als dat nu nog moest gebeuren, zou den zij nog ongunstiger zijn. De heer Brouwer bracht de wachtgeldregeling van de betrok ken 6 arbeiders die ontslagen zou den moeten worden, onder de aan dacht van het gemeentebestuur. Zij zouden bovendien als grond werker te werk worden gesteld, maar hij vond het beter hen iri een andere werkcategorie in te schakelen. De heer Smolders antwoordde hem dat deze aangelegenheid later door de gemeente op een billijke wijze behandeld zou worden. Op eoen drietal vragen van de heer Verdoorn antwoordde wet- houder Smolders dat de capaci teit van de buizen zeker toerei kend was, temeer daar het gas onder zeer hoge druk getranspor teerd werd.. De kosten van de be diening waren nu hoger geraamd, omdat men hieromtrent volkomen in het duister tastte en daarom maar een willekeurig getal had genomen. De bedrijfsafname bij 3 millioen m3 was nadeliger dan bij 1 Yi of 2 millioen, omdat men dan een grotere bergingsruimte moest hebben; Voor de heer v. Seters had de vreugde om deze maatregelen een minder prettige nasmaak, omdat 't zijns inziens gedwongen geschied de. Er was echter geen reden, dwang te spreken, het was ge schied op economische gronden en ook de Staatsmijnen waren gebonden. De heer Kemperman vroeg nog waar de nieuwe gashouder in de toekomst zou komen te staan, in of buiten het centrum van de gemeente. Dit vraagstuk, ant woordde wethouder Smolders, kon men op zijn gemak bestuderen, vanwege de ruime tijd die de mijnen de gemeente gelaten had den met betrekking tot de berging. Na deze ampele besprekingen, waarvan wij getracht hebben u een kort overzicht te geven, om geen boek te schrijven en om niet voortdurend in herhaling te hoe ven treden, werd het voorstel tenslotte zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Laten wij hopen dat het van grote betekenis en van groot nut zal blijken voor de gemeente eu de gemeenschap Waalwijk. Nadat een vraag van de heer v. Heeswijk betreffende het laat ste voorstel, dat handelde over aankoop, verkoop en ruiling van gronden, in gesloten vergadering was behandeld, werd ook dit voorstel aangenomen, waarna de voorzitter de vergadering sloot. iu/. Toen iedereen dacht, dat het nu afgelopen was met Wolk, was Satan, het paard, vrijwel uitge put. Wolk scheen zijn krachtAi tot het uiterste in te spannen. Het resultaat was, dat geen der beide dieren een stap verder kwam. Dit betekende niet, dat het er zo mooi voor stond voor de eland. „Wij hebben nog één stootje nodig", zei Jack Jones, die aan alles Lad gedacht. Op een wenk van zijn hand kwam het ongure mannetje met de windbuks aan gerend. „Raak hem goed, Job" zei Jack. Dat liet het kereltje zich geen twee maal zeggen. Stiekum tus sen twee paardisten verscholen, bracht hij zijn windbuks aan de schouder en drukte. Tegelijkertijd schoot Jones nog eenmaal in de lucht. CAPELLE. Chr. Gem. Zangver. Hallelujah in jaarvergadering bijeen. In de Chr. School in de Nieuw- straat hield de Chr. Gem. Zang ver. „Hallelujah j.l. Woensdag avond haar 16e jaarvergadering, gevolgd door feestelijk samenzijn. Na het zingen van Psalm 103 vers 1 en het lezen van Psalm 98 ging de voorzitter, de heer H. de Jong, voor in gebed, waarna hij de leden hartelijk welkom heett" en een kort openingswoord sprak. De notulen van de vorige alge mene ledenvergaderipg werden na voorlezing vastgesteld, waarna de jaarverslagen van secretaris en penningmeester, welke van een bloeiend, opgewekt verenigingsle ven blijk gaven, onder dankzeg ging aan de samenstellers werden goedgekeurd, evenals de rekening en verantwoording over het afge lopen boedjaar. De aftredende bestuursleden, de heren A. Spierings en N. v. Om meren, werden herkozen, terwijl in de plaats van de heer W. Ver hagen, die zich niet herkiesbaar stelde, gekozen werd de heer J. van Dommelen. De benoemden namen onder dankzegging voor het in hen gestelde vertrouwen hun benoeming aan. Bij de rondvraag kwam o.m. de bespreking over het maken van een pleizierreis aan de orde waar bij verschillende voorstellen ter tafel kwamen. Tenslotte werd be sloten tot benoeming van 'n com missie ter pitwerking dezer voor stellen. Tot leden dezer commis sie werden benoemd mej. Toos van Mersbergen en de heren A. Vos en M. Hollemans, die zich deze benoeming lieten welgeval len. Na beëindiging der huishou delijke vergadering bleef men nog enige uren in gezellig samenzijn bijeen en omstreeks half één werd deze in alle opzichten uitstekend verlopen avond na het zingen van Psalm 121 vers 1 en 4 na een slotwoord van de heer D. Rosen- brand, door deze met gèbed ge sloten. ADVERTEERT IN DE ECHO VAN HET ZUIDEN

Echo van het Zuiden | 1948 | | pagina 2