tegen prijzen rlaag de Voor St. Nicolaas ■|40 r kstoel en sterk ve FEUILLETON NIEUWS UIT WAALWIJK EN OMGEVING. Schapendonk's brood Liod- en Tuinbouw. CORSETTEN ZIJN THUISKOMST. UIT DE LANGSTRAAT. Telef. 421. Grotesir. 38. Terry en Berry in: DE WITTE ELAND. Alléén DEGELIJKE kwaliteit BUIKBANDEN CORSETTEN metbinnen- band Step-in VAN MAAREN VUGHTERSTRAAT 25 DEN BOSCH. WELKE SCHOENFABRIEK STIKWERK vast? BIEDT ZICH AAN: ERVAREN STIKMEESTER, WAALWIJK GROTESTR. dische vertegenwoordigers in de Veiligheidsraad hebben er ook op gewezen, dat er nog andere we relddelen waren dan Europa. Laat men deze niet verwaarlozen, het zou te laat kunnen zijn. Maar intussen zal de politiek der V.S. in grote lijnen wel de zelfde blijven, terwijl ook het be richt van Marshalls aftreden wordt tegengesproken. Dit was iets van deze week. AUTO NA BOTSING IN DE MAAS GESTORT. Drie inzittenden gedood. Donderdagmiddag omstreeks 6 uur is een auto, die op de Wil- helminabrug te Maastricht in aan raking kwam met een tegenligger, GOUDEN BRUILOFT. Op Maandag 15 November a.s. viert het gouden echtpaar v. d. Heijden-v. Loon zijn gouden brui loft, en waar het hier de heer A. C. v. d. Heijden betreft, een zeer bijzondere figuur uit 't Waalwijk- se gemeenschapsleven, heerst hier voor dan ook een meer dan ge wone belangstelling. De dagverdeling is als volgt 9 uur plechtige H. Mis. Na de H, Mis zal het gouden echtpaar, door het gezamenlijke feestcomité, vergezeld van een aantal bruidjes, naar hun woning worden begeleid, waarna 'n kleine zanghulde door de bruidjes. Van 11—12.30 uur receptie. Omstreeks 12 uur zal het feest geschenk, bestaande uit 'n schil derij, vervaardigd door de heer Theo van Delft, door 't comité worden aangeboden. Des avonds om half zeven se renade door de liedertafel Oefe ning en Vermaak" en de harmo nie St. Crispijn. 8 uur feestelijke bijeenkomst van de buurtgenoten in ,,De Lin deboom". PLANO-RECITAL VAN JEAN FRANSSEN. Donderdag gaf de jonge Maas trichtse pianist Jean Franssen voor een weer niet geheel bezet Musis Sacrum een piano-recital, onder auspiciën van de Kunstkring. Uit de matige opkomst bleek dat Franssen nóg niet die faam heeft van andere grootheden als Askenase, Andriessen of de Groot. Het is een nog jeugdig talent en duidelijk is dit in zijn spel merk baar. Het mist meestal de rijpheid der overtuiging, de diepte van 't volkomen begrijpen. Jean Frans sen is nog meer virtuoos dan her scheppende kunstenaar. VAN DE ECHO VAN HET ZUIDEN Naar het Engels. 15). „O, dus dan was zij het, die ik de eerste keer en toen nog eens heb gehoord „Ja. Ik zing wel, maar dat heeft niets te beduiden tegenover haar. Toen ik u vertelde dat ik slaap wandelde, zei ik dus een leugen, maar ik kon niet anders, want ik was doodsbang dat u het nader onderzoeken zou. In het halfdon ker was het nog mogelijk dat u haar voor mij hield. Maar 't was Mary, die u en die ook lady Bel lamy heeft gezien." „Was zij dat dan, die bij Mar- jorie op de kamer was gekomen „Ja, eerst is ze bij lady Bellamy op de kamer geweest en toen ik, naar aanleiding van dat gillen ging kijken, was zij al weer op de lange galerij en stond voor het venster, net als u haar gisteren nacht hebt gezien." „Gaat ze bij voorkeur in dë lange galerij „Ja, dat schijnt zo. Sinds de tijd dat zij hier is geweest, heeft zij daar altijd en vooral bij nacht ge lopen. Toen zij hem heeft leren kennen en liefhebben, zal hij haar zeker gesproken hebben van dat ruime uitzicht en dit zal toen een onuitwisbare indruk op haar heb ben gemaakt." „Herinnert ze zich het verleden dan „Ze herinnert er zich niets meer van, ze leeft van dag tot dwars door de houten brugleuning de Maas ingereden. De drie inzit tenden, de chauffeur en twee da mes, kwamen om het leven. Bin nen enkele minuten na het onge luk kwam van alle kanten hulp aan gesneld, maar de auto bleek verdwenen in het ter plaatse ze ven^ meter diepe rivierwater. De drie slachtoffers zijnde 38-jarige garagehouder M. Nijs- ten uit Bunde, de 33-jarige me vrouw v. d. Heuvel, wonende aan •de Parallelweg in Maastricht, en moeder van vier kinderen en me vrouw Hermans, eveneens wonen de aan de Parallelweg, moeder van een kind. Zijn technische vorming is uit stekend, zoals hij ook zelf in een interview verklaarde, maar Bach en Chopin eisen meer dan techni sche vorming, die alleen de uiter lijkheid van hun composities ver mag weer te geven. Ravel ligt hem daarom beter; hij speelde Scarbo, dat hij ook op het Inter nationaal Muziekconcours te Ge- nève, voordroeg. Ook de Images I van Debussy vertolkte hij zeer goed, evenals de droefgeestige Rondo in a kl. t. van Mozart. Minder gaaf was de weergave van de Partita in D kl. t. van Bach, waarvan hij de ouverture als verplicht nummer te Genève speelde. Chopin als toegift was inder daad niet meer dan een toegift, een vlakke, weinig overtuigende vertolking van een mooi stuk mu ziek. Het publiek was zeer enthou siast en wij zullen niet ontkennen dat hier geen reden toe was, Jean Franssen is een veelbelovend mu sicus. De vleugel was niet al te best, bij de eerste maten van de z.g. Revolutie-etude v. Chopin sprong er zelfs een snaar. Het verheugde ons dat er veel jeugdige personen in de zaal aan wezig waren. Wij hopen dat Franssen hen heeft kunnen boei en, zoals hij ook ons vaak deed, want naast enkele kleine tekort komingen waarop wij wezen, was er toch ook veel schoons te be luisteren. BUURTVERENIGING „DE STICHT". Donderdagavond kwam de Buurtvereniging „De Sticht" voor een gezellige avond bijeen in Tha lia. Het is er inderdaad gezellig dag, net als de kinderen. Maar nu begrijpt u zeker, hoe de geschie denis van de „spookverschijning" in de wereld is gekomen ,,Dat was heel natuurlijk." „Het is een onmogelijkheid ge weest om te voorkomen, dat Ma ry zo deed. Een van haar eigen aardigheden is, dat zij 't grootste deel van de dag slaapt en des nachts wakker is. Tante en ik waken om beurten bij haar. Maar tante Julia is niet sterk, ze valt licht in slaap en dan ontsnapt Mary. Zo heeft ze het ook ge daan in de nacht, dat lady Bel lamy hier logeerde en nu weer in de afgelopen nacht. Het ver wondert mij niets dat het zo ge gaan is. Ik heb altijd gedacht dat u het nog ontdekken zou eer u vertrok. Haar stem eindigde in een snik. Met innige tederheid keek hij naar het donkere, gebogen hoofd. Hij nam haar hand en na enig te genstribbelen bleef die koud en roerloos in de zijne liggen. „Er is .veel dat ik niet begrijp, Lysamon. Maar vertel mij eerst eens dit: waarom beschouw je mijn ontdekking van die ongeluk kige geschiedenis als zo'n ramp, liefste „Om vader," „Is hij dan zo bitter in zijn ge voelens „Erger dan bitter, 't Is vreemd, want ik weet dat hij geen goed mens is, maar hij voelt die onte ring van een vrouw diep. En hij hield zo veel van Mary. Hij was zo trots op haar. Toen hij 't wist. o, toen was hij toch zo woest. Hij sloeg en vervloekte haar. Arme, arme Mary." Ze barstte in tranen uit en heel haar lichaam schokte van het geweest. De familie v. Engelen zorgde hier wel voor en ook de 5 leden van Concordia uit Loonop- zand die de muziek voor het bal verzorgden. Even was er een officieel ge deelte, waarin de heer P. Dekkers als voorzitter werd gekozen en de heer G. J. Schoemans als bestuurs lid. -Verder zijn er plannen gere zen om zelf een fonds te stichten ter verzorging van de jongens uit de Stationsstraat, die in In- dië zijn. Tot dit doel werd er al een loterij gehouden- en een inza meling, die buitengewoon goed verliepen en ruim 200.— op brachten, terwijl verschillende personen de toezegging deden goederen in natura te^ schenken. Zo werd deze avond het aan gename met liet nuttige verenigd en vooral het aangename maakte het voor velen minder prettig dat er om 1 uur gesloten moest wor den. SCHAKEN. De zevende ronde van de on derlinge winterwedstrijd van de Waalwijkse Schaakclub bracht de volgende .uitslagen Groep IGoudberg- wint van Slagmolen, Pullens wint van van Tienhoven. Voorts kwam de volgende af gebroken partijen tot een beslis sing Hooft van Huijsduijnen wint van Pullens, Blok verliest van Kuijsten, Vader—Slagmolen re mise. Groep IIBlanken wint van v. Pruijssen, de Vries verliest van Smits, v. d. Hoven—Horn remise. Groep IIISchuurman—van Liempt remise. EEN KIPPENMOORDENAAR. In de nacht vaa Woensdag op Donderdag heeft een hond zich toegang verschaft tot de kippen- kooi van de heer A. Kuijsten aan de Haven en daar liefst 26 stuks pluimvee vermoord. Ook bij de heer Hombergen in die buurt werden enige exemplaren om hals gebracht, Ook in de Besoijensestraat wer den er nog enige doodgebeten. BURGERLIJKE STAND. Geboorten: Hermanus L C M zv A H J C Klijn-Kamp. Hen- dricus J.C zv C L de Kloe-Sleen- hoff. Anna A dv A van de Laar-Blom. Johanna G dv A C van Ham-de Ruijter. Elisa beth H dv A Donders-Snoeren te Loonopzand. Johanna P M dv L Fijneman-van Dreumel. Francina C M.dv J P v Daelen- v Esch. Syncletica M W dv troosteloos snikken. Corneston stond op en liep zachtjes het vertrek op en neer, tot ze kalmer was." „Waar was William Cornes ton toen „Hier op Ormathwaite, bijnh stervende. Hij is gestorven een maand vóór het kind werd gebo ren." „Had Mary je vader de naam van de vader gezegd „Ja, deels uit angst en deels omdat ze- William Corneston ver trouwde. Ze zei en ik ben er van overtuigd dat het waar is dat hij altijd had beloofd hoe ze zijn vrouw zou worden. Maar hij heeft het zeker nooit gemeend, anders zou hij haar toen niet heb ben verlaten, wetende wat er ge beuren zou. „Wat heeft je vader gedaan „Hij is hier gekomen en heeft mrs. Halford alles verteld. Zij was een goede en rechtvaardige vrouw. Zij zou haar best hebben gedaan, om haar broer te bewe gen, Mary recht te doen weder varen. Maar er was geen tijd 1 meer. Hij is binnen de week ge- storven. Nu zult u begrijpen waar- 1 om Mrs. Halford vader in de ge legenheid stelde zijn leven te be- teren en dat zij hem deze post van buisbewaarder bood. 't Was nog de beste vergoeding, zei ze, die ze bieden kon voor de zonde 1 van haar broer. Dat was nadat de baby van Mary al gestorven was en de doktoren hadden ge zegd dat zij voor de rest van haar leven zo zou blijven als zij' toen was." „Heeft je vader het haar nooit vergeven „En dat zal hij ook nooit doen. Hij ziet haar nimmer meer. Voor J J van den Bera-Rijs. Fran- ciscus G L M zv M L Heijnen- Verhoeven. Martinus zv MW Alewijn-van den Hoven. Overlijden Gene. Huwelijksaangiften W Bruur- mijn 32 jaar en A M Klerx 29 jaar beiden alhier. A Kraneveld 33 jaar te Loonopzand en J J Pul lens 32 jaar alhier. G W Knip- pels 19 jaar alhier en W v Son 19 jaar te Vlijmen. Huwelijken: C M Mandemakers 26 jaar te Sprang-Capelle en J M C van Es 21 jaar te Waalwijk J C A van der Westen 27 jaar te Raamsdonk en E H Kriek 22 jaar te Waalwijk. C Verhoe ven 26 jaar te Dongen en H Ver schuren 25 jaar te Waalwijk, Ingekomen G Voskamp van Amsterdam. R B M Italiaandér van Hamburg. M Kujs en ge zin van Loonopzand. C J Ver hoeven en gezin van Udenhout. H Rijkers van Beverwijk. ELSHOUT. Misweek. Binnenkort zullen de Z.E. He ren v. d. Berg en v. d. Braak van de Abdij van Berne in onze pa rochie een Misweek komen geven zoals we die al eerder hebben ge had. Een mooie gelegenheid om de liturgie nog eens te doen ople ven en de betekenis hiervan beter te doen begrijpen. Fanfare. Deze week zullen de bestuurs leden der kerkelijke fanfare hun jaarlijkse rondgang maken, om de financiële bijdragen van de ere leden, donateurs en begunstigers in ontvangst te nemen. Het be stuur hoopt op een royale steun voor de populaire fanfare. NIEUWKUIJK. 50-jarig dienstjubileum. Op Woensdag 3 November was het 50 jaar geleden dat Mej. Ida de Vaan als huishoudster in dienst trad bij de landbouwer Hub. Fit ters alhier. Een dienstjubileum van 50 jaren is steeds, doch zeker in deze tijd een zeldzaamheid. Dat Ida de Vaan als huishoudster van Hub. Fitters deze dag Woensdag mocht beleven, pleit zowel voor dienstbode als patroon, 't Feest want Hub had er dit van ge maakt werd des morgens ora 9 uur met een H. Mis van dank baarheid begonnen. Na het Evan gelie werd de jubilaresse alsmede hem is ze dood. Dood en begra ven. U herinnert zich toch dat graf, waarop staat, dat zij in Lon den begraven is?" „Ja." „Gedurende twee hele jaren heb ik gedacht dat dit waar was. Mrs. Halford had mij naar kost school gezonden. Toen ik thuis kwam, deelde vader mij de waar heid, mee en liet mij de grafsteen zien. „Haar schande wilde hij er onder metselen, al kon hij haar- zelve dan ook niet begraven" zei hij, en liet mij beloven dat ik het geheim bewaren zou. Begreep u teen wel, dat ik die woorden on der haar naam had gezet?" „Ja, ik neb het wel gedacht." „Ik heb het gedaan op een zo mernacht, toen ik stil naar buiten gegaan was, terwijl iedereen nog sliep, 't Was misschien kinder achtig van mij, maar ik-kon toch niet hebben, dat zij daar liggen zou, zonder een enkel vriendelijk woord op de steen. Vader was buiten zichzelf van woede toen hij het ontdekte en hij heeft mij geslagen. Dit was de enige keer dat hij het met opzet deed. Maar Mrs. Halford nam 't voor mij op." „Heeft je vader de steen op het graf van mijn oom geschonden, Lysamon „Ja." „Zeker als een soort wraakne- Imong „Ik denk het wel." „En wist mrs. Halford er van?" „Ja. Hij heeft het haar verteld. „Als de steen dan niet kon getui gen, dat William Corneston een schurk was, dan moest hij liever niets zeggen, en ook geen leu gens verkondigen", beweerde hij. In het eerst was zij boos, maar ze heeft het er toch zo bij gelaten. H W van Meurs van Oisterwijk. A Th van de Leur van Don gen. - N P J M Swarte van En gelen. M de Peffer van Til burg. J M S de Seijn van Mid delburg. C A de Kort en echt genote van Loonopzand. J S Serba van Sprang-Capelle. N C v Zeist van Sprang-Capelle. W M T Luijpers van Arcen en Velden. - A A Lombarts van Breda. F Ernst van Ooster hout. J W Verhoofstad van Rotterdam. FT Fleuren van Ede. P M I van Ba vel van Vughl-. VertrokkenA J van Eijck fechtg. J B Dalleu) en gezin naar Kroonstad (Afrika) E A A van Kampen naar Tiuburg. M A van der Zanden naar Loon opzand. J J de Leijër naar Al phen c.a, AM Osterhaus naar Grave FM Kroot naar Loon opzand. M Th A Burmanje naar Dongen. J S Daanen naar 'Tilburg. de patroon, door de pastoor in 'n hartelijke toespraak met dit zeld zaam gebeuren gefeliciteerd. In de middag verscheen ten hui ze van Huib de WelEedelachtb. Heer Burgemeester v. Hout, ver gezeld van zijn echtgenote en de secretaris der gemeente, die de jubilaresse felicteerde en haar de eremedaille in brons van de orde van Oranje-Nassau uitreikte. Dat de eenvoudige Ida kapot was van zoveel hulde en erken ning, laat zich verklaren. Ook de geestelijkheid der parochie en ve le vrienden en kennissen kwamen de jubilaresse en patroon felici teren. In de versierde woning was een schat van bloemen te bezich tigen. In de avond brachten harmonie en liedertafel een serenade, waar bij Ida door de voorzitter, de heer C. v. d. Water, werd toegespro ken. Een broer bracht deze vere nigingen dank voor de gebrachte hulde. Donderdag werd des avonds 't feest voortgezet door de buurt bewoners. Namens deze buurt werd de jubilaresse toegesproken door de heer W. de Bont en een prachtig cadeau werd aangebo den. Tot slot kwamen Vrijdag middag de kinderen uit de buurt Ida huldigen. Voor Ida en Huib is een en an der een onvergetelijke dag ge worden. Niemand wist wie het gedaan had en ook niet, waarom zij geen po gingen in het werk heeft gesteld, om de grafschender te vinden. Maar niemand heeft ooit de waar heid vermoed. U zult het toch niet vertellen „Ik Maar kind. Je begrijpt toch wel, dat ik je geheim zal eerbiedigen. Mag ik je zuster eens bezoeken Nu ze mij toch al eens heeft gezien en mij wel meer voor ogen zal krijgen, zou het nu ook niet verstandiger wezen, dat je haar vast aan mij liet wennen Zullen we de proef eens nemen Lysamon knikte bevestigend en ging hem voor de trap op. Aan de deur bij het portaal bleef zij even staan en zei nadrukkelijk „Eer u haar ziet, wil ik u even voorbereiden, dat zij net een kind is. Spreekt u ook maar in die geest tegen haar." „Weet zij zich op de een of an dere manier bezig te houden „Ja, dat wilde ik u juist vertel len. Het zou grappig zijn als het niet tegelijk zo vreselijk tragisch was ze speelt met een grote pop. Daar praat ze tegen, kleedt die uit en aan en maakt er kleertjes voor, net als een kind En zingt er wiegeliedjes voor „Juist. Hoor maar eens, nu zingt zij weer. Ze had de deur open gedaan en hij volgde haar nu in de corridor, die daar achter lag. Een eindje verder was weer een deur en hier kwam 't zachte, droeve, sussende geluid vandaan. (Wordt vervolgd). het onder- :t Gilde St. prijs te be- volgende nert, M. de W. v. Kas- Thomaes. 9 Novem- HEUSDEN. St. B; Vorige week we| linge concours van schutters wisten eet Blasius besloten, machtigen G. v. Kort, A. de Kort e teren. Ex-burgemeesti Vandaag, Dinsd; ber wordt door 't 4jZ. Gerechts hof in Den Bosch a zaak voort gezet tegen de e:~burgemeester van Heusden, A. Tlómaes. Stadhuisanip. Vorige week op de verjaardag van de stadhuisranp werden in de kerken van Husden herden kingsdiensten gehoujen. In de R.K. Noodkerk wrd een plech tige H. Mis gece!eir|erd, waarna men naar de begrBplaats trok. Ds. Anker hield 'Imiddags om 3 uur een korte diost op 't kerk hof. Het gemeeneèestuur legde op beide massagrarai een krans. SPRANG. Bcdatkt»} Ds. J. W. de Buijn, predikant bij de Ned. HetjMKerk alhier, heeft voor het fce®ep naar Veen bedankt. T.B.C.-ksrijding. De vanwege ie plaatselijke commissie van de Chr. Besturen bond Sprang-Capelle gehouden collecte ten bate van het T.B.C.- Fonds „Draagt Ekanders Lasten" van het Chr. Natonaal Vakver bond in Nederland,..heeft in onze gemeente en in het protestantse deel van Kaatsheuvel, de mooie som van 321.31 opgebracht. Thans is door de plaatselijke T.B.C.-commissie wederom een nieuwe actie incerefc n.l. de ver koop van de bekende T.B.C.-zak- agenda voor 19i9J Deze zak agenda die in handig formaat keurig is uitgevoerd, heeft reeds bewezen voor eenieder schier on misbaar te zijn er: biedt wederom een mooie gelegenheid de T.B.C.- bestrijding te sternen. We ver wachten dan col: dat de agenda bij de plaatselijke cefmmissie ruim zal worden gekocht^ WASPIK. Zaterdag 30 Ootober werd al hier een uitvoerinj^egeven door de plaatselijke aldeling van het Chr. Nationaal Vakverbond in de 1 zaal van Hotel v-nTersel. Opge voerd werd 't verzetsstuk „Plicht of Liefde", door de (leden van 't C.N.V. Er werd door dit ama teurgezelschap zoérT verdienstelijk gespeeld. Daarvan getuigde o.m. het enthousiasme van de bezoe kers. De zaal was tot in alle hoe ken gevuld en he: is ongetwijfeld een zeer belangrijk jsucces gewor den voor de werkers van het C. N.V. De heer v, i. Broek, die de leiding had, heeftop zeer bijzon dere wijze dank gebracht aan al len die tot 't wellagen van deze avond hebben medegewerkt, zeer speciaal aan het adres van Bur gemeester en Wethouders, die ontheffing hadden verleend inza ke de vermakelijkheidsbelasting, en aan de Fa. d; Glas voor het belangeloos ter beschikking stel len van diverse benodigdheden. De opbrengst van déze uitvoering welke de verwachtingen ver over trof, komt geheel ten goede aan het t.b.c.-fonds Draagt Elkan ders Lasten", uitende van het C.N.V. RAAMSDONK.} Gemeenteraadsvergadering. Openbare vergajering van de raad dezer gemeeaté op Zaterdag 6 November 194®des nam. om half acht "uur. Agenda 1 r Ingekomen stukken en mede delingen. 2. Voorstel net ontwerp-be- sluit tot vaststel™ van een Al gemeen Ambtenaren Reglement voor het vaste c tijdelijke perso neel in dienst der gemeente Raamsdonk. 3. Voorstel net ontwerp-be- sluit tot vaststelling van een Ar beidsovereenkomsten-verordening voor het persode® in dienst der gemeente, werkz*n op arbeids overeenkomst naar burgrelijk recht. 4. Voorstel >ret ontwerp-be- sluit tot vaststel® van de rechts positieregeling voor de gemeente secretaris. ontwerp-be- sluit tot vaststelling van de rechts positieregeling voor de gemeente ontvanger, 6. Voorstel met ontwerp-be- sluit tot vaststelling van de rechts positieregeling voor de ambtenaar van de burgerlijke stand. 7. Voorstel met ontwerp-be- sluit tot regeling van de vergoe ding in verplaatsingskosten voor de gemeentesecretaris en -ont vanger. 8. Voorstel met ontwerp-be- sluit tot regeling van de vergoe ding in verplaatsingskosten voor het gemeentepersoneel. 9. Voorstel met ontwerp-be- sluit tot vaststelling van een kinderbijslagverordening voor het gemeentepersoneel. 10. Voorstel met ontwerp-be- sluit tot vaststelling van een verordening regelende de salari ëring van het vaste eri tijdelijke personeel in dienst der gemeente. 11. Voorstel met ontwerp-be- sluit tot wijziging van de instruc tie voor de directeur van de ge meentelijke vleeskeuringsdienst voor vee en vlees en voor de hulpkeurmeester in de gemeente Raamsdonk. 12. Voorstel met ontwerp-be- sluit om de regeling van de toe kenning van wachtgeld aan bur gerlijke rijksambtenaren van over eenkomstige toepassing te verkla ren voor de gemeenteambtenaren. 13. Voorstel met ontwerp-be- sluit om de Tijdelijke Uitkerings regeling 1947 voor het Rijksperso neel van overeenkomstige toepas sing te verklaren voor het ge meentepersoneel. 14. Voorstel met ontwerp-be- sluit om de gratificatieregeling 1948 voor het Rijkspersoneel van overeenkomstige toepassing te ver klaren voor 't gemeentepersoneel. 15. Ontwerp-bësluiten strekken de tot a. het vaststellen der vergoe ding, bedoeld in art. 101 der lager onderwijswet 1920, over het jaar 1947 b. bepaling der over dat jaar voor vergoeding in aanmerking komende werkelijke kosten. 16. Verzoek van het bestuur der Ned. Herv. Scholen om de no dige gelden beschikbaar te stellen voor aanschaffing van leermidde len voor de scholen L.O. en ULO te Raamsdonksveer, met voorstel en ontwerp-besluit tot het geven van de gevraagde medewerking. 17. Voorstel met ontwerp-be sluit tot wijziging van de veror dening op de heffing van leges ter secretarie in verband met de vervallenverklaring van het leges- besluit bevolkingsregister bij de wet van 24 Juli 1948, Stbl. no. I 355. 18. Voorstel met ontwerp-be sluit tot vaststelling van voor schriften met betrekking tot de aard van de bebouwing in de be bouwde kom der gemeente Raams donk. 19. Voorstel met ontwerp-be- tot wijziging van de verordening, regelende de namen van straten, wegen en pleinen in de gemeente Raamsdonk. 20. Voorstel met ontwerp-be sluit tot ruiling van een stukje grond in de Groensteeg tussen de gemeente en M. A. Zwart, K 24. 21. Voorstel met ontwerp-be sluit tot wijziging van de vergoe ding voor de voorzitter van de commissie ingevolge de woon- ruimtewet 1947. 22. Voorstel tot benoeming van dc commissie van advies, bedoeld in artikel 8 eerste lid der woon- ruimtewet 1947. Door B. en W. worden hiervoor geadviseerd de herenH. J, De Bruijn, G. J. Knaap, A. L. Rodenburg, W. van Scters en A. A. Verschuren. 23. Voorstel met ontwerp-be sluit (en) tot onbewoonbaar ver klaring van woningen gelegen aan de Dubbeldamsteeg, plaatselijk ge merkt I 56a, I 57. 24. Aanbieding van de rekening van het electriciteitsbedrijf, net vleeskeuringsbedrijf, de gemeente en het hurgerlijk armbestuur .met de daarbij behorende bescheiden over het dienstjaar 1947. 25. Aanbieding van de begroting van het electriciteicsbedrijf, het vleeskeuringsbedrijf, de gemeente en het burgerlijk armbestuur met dc- daarbij behorende memoriën van toelichting voor het dienst jaar 1949. 26. Voorstel met ontwerp-be sluit tot het aangaan van kasgeld leningen over 1949 bij door bur gemeester en wethouders bij af zonderlijk besluit aan te wijzen personen en instellingen. 27. Voorstel met ontwerp-be- sluiten tot het aangaan van reke ning-courantovereenkomsten voor het jaar 1949. 28. Verzoek van G. Rutters, E 101, om toekenning van een vergoeding in de vervoerkosten van zijn zoon, die de school voor buitengewoon lager onderwijs te Dordrecht bezoekt, met voorstel van B. en W. en ontwerp-besluit. 29. Reclame belastingen. 30. Ontwerp-besluiten tot wij ziging der begroting van de ge meente en bedrijven over 1948. 31. Ontwerp-besluit tot goed keuring le wijziging begroting burgerlijk armbestuur over 1948. DRUNEN. Benoemingen. In het bericht betreffende de benoemingen op het secretarie te Drunen, dat wij vorige week ga ven, is een kleine onjuistheid ge slopen, die wij gaarne even recti ficeren. De gemeenteraad benoem de de heer W. Mooijman alleen tot gemeenteontvanger, terwijl B. en W. hem en de heer P. v. d. Wiel Azn. benoemden tot res pectievelijk 2e en 3e ambtenaar ter secretarie en niet zoals in het betrffende bericht stond tot le en 2e ambtenaar. ST. JOACHIMSMOER. Toneel. De toneelvereniging van de R.K.J.B. trad Zondag j.l. voor het voetlicht met het toneelstuk „Schip in nood", waarvoor grote belangstelling bestond. Zondag 14 Nov. a.s. wordt dit optreden herhaald. MIN. STIKKER BIJ HATTA. Diner bij Soekarno afgelast. Op republikeins gebied, te Ka- lioerang, heeft minister Stikker 'n onderhoud gehad met de republi keinse premier Mohammed Hatta. Salim, de republikeinse minister van Buitenlandse Zaken nam deel aan de besprekingen. Antara meldt uit Djokja, dat een diner, dat in het paleis van president Soekarno zou gegeven worden ter ere van minister Stik ker, om onbekende redenen is af gelast. Aan dit diner zouden heb ben aangezeten president Soekar no, Hatta, alle republikeinse mi nisters, alle leden der republikein se onderhandelingsdelegatie en andere genodigden, onder wie de sultan van Djokjakarta. NOORD-ATLANTISCH VERDEDIGINGSVERDRAG. President Truman zal binnen kort te Washington een zeven- mogendhedenconferentie bij elkaar roepen om te onderhandelen over het Noord-Atlantische verdedi gingsverdrag. Canada en de le den van het pact van Brussel heb ben er op aangedrongen, de be sprekingen zo spoedig mogelijk te openen, zodat de ontwerp-over- Een iust om te zien Maar hebt U het al eens geproefd eenkomst op 3 Januari, als het nieuwe zittingsjaar begint, aan 't Amerikaanse Congres kan wor den voorgelegd. Mogelijk is ech ter dat President Truman zal wachten tot na 20 Januari, de dag van zijn installatie. Een onver wachte moeilijkheid levert de hou ding van minister Marshall op, die gaarne zou aftreden. Triuman zal hem verzoeken aan te blijven, doch het is niet zeker, dat de mi nister hiertoe bereid is. KERKVERVOLGING IN HET OOSTEN. HongarijeMgr. Mihailovitch, Nationaal directeur der Kath. Ac tie, is veroordeeld tot tien jaar dwangarbeid. Joego-SlaviëMgr. Koule, bis schop van Mostar, is tot elf jaar dwangarbeid veroordeeld. Lithauen Mgr. Matulionis, bis schop van Kaisedorys, is gestor ven in een Sovjet-gevangenis. Dit is de tweede bisschop-martelaar. Er is in Lithauen nu nog één bis schop. OekraineMgr. Koeylowskyi, katholiek-Grieks bisschop, is in de Sovjet-gevangenis van Kiev gestorven. NIEUWE WINKELSLUI TINGSWET OP KOMST. De binnenkort bij de Staten- Generaal aanhangig te maken wijziging van de Winkelsluitings wet zal, naar 't Handelsblad ver neemt, een verplichte sluiting van alle winkelbedrijven op Dinsdag middag voorschrijven. Hiertegen over zal staan, dat de winkels op Donderdagavond tot 10 uur ge opend zullen mogen zijn. Het algemeen sluitingsuur, dat in de thans vigerende wet op 8 uur 's avonds is gesteld, zal op 7 uur worden gebracht. Tenslotte zou voortaan geen enkele winkel op Zondag geopend mogen zijn, Banketbakkerswinkels aan wie tot nu toe is toegestaan hun winkels op Zondag geduren de?' vier uren geopend te houden, zullen dit dus ook niet meer mo gen doen. Het aantal inwoners in Bel gië is thans 8.512.195, tegenover 8.092.004 in 1930.'t Zijn 4.199.728 mannen en 4.312.467 vrouwen. 109. Terry en Berry, die elkaar in de arm knepen van spanning, za gen dat het ogenblik voor de krachtproef nu toch zeker was gekomen. „Het is goed dat hij zich heeft laten vallen", zei Berry, „nu heeft hij enige seconden om uit te rus ten. Nu blazen, Terry." Terry blies al, maar er kwam geen geluid. Terry voelde dezelf de weerstand in de hoorn, die hij al bij het proefblazen had be speurd. Toen had hij 't ook maar tot een korte, tamelijk benauwde toon kunnen brengen. „Maak voort Terry", riep Ber ry nu dringend. „Wolk is bijna over de eindstreep!" Terry hing nu bijna aan de hoorn. Hij ademde diep en blies toen met alle kracht, die hij kon opbrengen, op de hoorn. Het re sultaat was verrassend. De ontwikkeling en het ge bruik van rubber in de land en tuinbouw. Het is nog slechts luttele jaren geleden dat enkele voor uitstrevende boeren er toe overgingen hun wagens van luchtbanden te voorzien. Sindsdien heeft het gebruik hiervan een enorme vlucht vlucht genomen en men kan wel zeggen dat iedere boer er ten volle van overtuigd is welke voordelen deze lucht banden geven. De besparingen en kracht- verbruik hierdoor verkregen, zijn van zeer grote betekenis. Het is overbodig hiervan thanc nog een nadere uiteen zetting te geven; dit feit is voldoende bekend. Hoe vreemd is het dan dat men nog heel weinig van de kleinere landbouwwerktuigen met een rubberband ziet uit gerust. Speciaal denken we hier aan de-kruiwagen. Het is toch wel zeer opmerkelijk te noe men dat men op bijna geen enkel boerenbedrijf een krui wagen met rubberband aan treft. Hoeveel gemak en voor delen zouden ook hiermede bereikt kunnen worden. Niet alleen dat de kruiwagens op luchtbanden veel lichter lo pen dan de ouderwetse mo dellen ,maar er zijn zoveel andere voordelen aan verbon den. De veerkrachtige lucht band beschadigt geen vloeren, het voortduwen van de krui wagen is met een luchtband veel lichter. De kruiwagen met luchtband is practisch trillingsvrij en kan schokvrij over straat en keiwegen rij den. De kruiwagen met een lucht band zal gemakkelijk voort te duwen zijn over pas geploegd land. Ook hangt klei en sneeuw niet zo gemakkelijk aan een luchtband. Als men al deze voordelen zo beziet en nagaat dat op elk bedrijf een kruiwagen onmisbaar is, dan vragen wij ons af: waarom geen kruiwagen met lucht band? Het is toch wel de moeite waard dat aan dit punt' eens wat meer aandacht besteed zou worden. Ongetwijfeld ligt voor toe passing van de luchtband bij de kleinere werktuigen voor land- en tuinbouw nog een groot terrein braak. WATERSTANDEN. 9 November 1.00 8.50 10 November 1.40 10.10 11 November 2.50 11.25 12 November 4.05 12.30 13 November 5.05 1.10 14 November 5.45 1.35 15 November 6.20 2.10 Met grote vreugde geven wij kennis van de geboorte van ons zoontje en broertje HARRY, dat bij het H. Doopsel de namen ontving HENRICUS JULES ANTONIUS MARIA. VICTOR LOOTS ANNY LOOTS- DE GRAAF LUCIE. Baarle Hertog, 27 October 1948. Molenstraat 156. WELKE KLEINE SCHOENFABRIEK heeft nog AVONDWERK voor zwikmachine of handzwikken? Adres bevr. Agentschap Echo, Kaatsheuvel. ABONNEERT U OP DE ECHO VAN HET ZUIDEN zit met Wij kunnen er voor U enkele honderden per week maken. Brieven onder No. 2639 bureau dezer courant. reeds als zodanig lange tijd werkzaam, tevens een grondige kennis van stikmachines. Algem. goed ontwikkeld, zoals H. B. S.-opleiding enz. Brieven onder No 2638 bureau dezer courant Kem NV 183.

Echo van het Zuiden | 1948 | | pagina 2