O, DIE BEELDROMANS. CRITSEK. UIT DE LANGSTRAAT SPORT GUMMISTOK iegen PEN Terry en Berry in DE WITTE ELAND. [)i$ u-. DONDERDAG 2 DECEMBER 1948. LOSSE NUMMERS 10 CENT. 71c 1 AARGANG No. 97 Waaüwijksche en Langstraatsche Courant verschijnt Dinsdag en Donderdag Sociaal-Economische Hoekje* x. Tablet of Cachet UIT DE WIJDE WERELD. Sf. Nicolaas voor allen. EISHOUT. Een Missionaris kwam terug. Donderdagavond maakte de buurtschap Wolfshoek zich op om haar Priesterzoon, de Missio naris Pater Herman Jozef, die reeds 12 jaar in de Missie gear beid heeft, een hartelijke thuis komst te bereiden. Te 7 uur arriveerde Pater v. Huiten aan de grens van de pa rochie Elshout. Voorafgegaan door de Harmo nie der Congregatie te Drunen en een schare van lieve bruidjes, werd de Missionaris naar het huis van zijn familie begeleid. Daar stond een grote menigte volk om hem luide toe te juichen. Onder de aanwezigen merkten we op vele geestelijken, waar onder de beide Missionarissen Pater de Wit en Pater Boom. Burgemeester Snels met zijn beide wethouders, de heren L. v. Drunen en F. Ploegmakers en de gemeentesecretaris waren ook aanwezig. Vanaf de overweg, de grens der parochie Elshout tot aan de woning waar Pater v. Huiten zijn vacantie zal doorbrengen, verlichting was prima verzorgd door de heer v. Engelen. Een geluidsinstallatie was aan gebracht, zodat iedereen zonder veel inspanning alles kon horen. De Weled. heer Th. v. Delft was de eerste spreker die Pater Herman Jozef toesprak en hem een hartelijk welkom toeriep. Spreker wenste hem op de al lereerste plaats een prettige va cantie toe, want zeer zeker zou hij die ruimschoots hebben ver diend. Pater Herman Jozef zou gelukkiger hier zijn vacantie hebben kunnen doorbrengen als zijn moeder nog was blijven leven en hem nog had kunnen verwel komen.Niet minder was daarom de hartelijkheid waarmede hij door de buurtbewoners werd ont vangen. Vermeld zij dat de Harmonie der Congregatie uit Drunen voor de rede van de heer Th. v. Delft de Feestmars speelde en op een zeer verdienstelijke wijze ten ge hore bracht. Hierna werd onder toepasse lijke wqorden een cadeau aange boden namens de buurt, namelijk een rijwiel. Alvorens het programma ver der werd afgewerkt, kreeg de Weleerw. heer Simons, Kapelaan te Drunen, de gelegenheid om enkele woorden tot de Missiona ris te richten. Namens de harmonie der Con gregatie en namens de Hoog- eerw. heer Deken Goosens, die door de late avonduren verhin derd was, riep hij hem een harte lijk welkom toe. Van Pater de Wit had hij vernomen wat de arbeid in de Missie is. Deze is zwaar. Daar om moest Pater v. Huiten genie ten van een welverdiende ust. Hierna werd Pater v. Huiten toegesproken door een klein bruidje. Op zeer verdienstelijke wijze bracht de zangvereniging van de buurtschap een danklied en een Missielied ten gehore. Een dank baar applaus werd hiervoor de beloning. Tot slot van deze ontvangst kreeg Pater v. Huiten, die zicht baar ontroerd was, gelegenheid enkele woorden tot de aanwezi gen te spreken. Hij bracht dank aan de heer - Th. v. Delft voor diens prachtige woorden, die hem zeer diep troffen. De dood zijner moeder had hem erg getroffen. Maar God zij dank was hij hier spoedig overheen, ook al mede door zijn drukke werkzaamheden in zijn Missiegebied. Vurig had hij verlangd een maal zijn moeder te mogen zien. Maar God heeft anders gewild. Verder bracht hij dank voor de prachtige versiering en de mooie verlichting hier aange bracht. Verder bracht hij dank aan allen die op enigerlei wijze hadden meegewerkt tot het wel slagen van deze avond. Pater v. Huiten deelde nog mede dat hij een maand vroeger thuis was- dan de bedoeling was.- Aanvanklijk was het de bedoe^ ling per 1 December met de Si- bajak naar Nederland te vertrek ken, maar door omstandigheden werden zij en maand vroeger op geroepen om met de Johan van Oldenbarneveld af te reizen. Verder deelde Pater v. Huiten nog mede dat hij met drie Hol landse jongens (uit Drunen) in contact had gestaan. Met meer dere jongens had hij geprobeerd Contact te krijgen, maar dit is hem niet mogen gelukken. Heel even ging spreker nog in op het leven der Dajaks. Schertsend merkte hij echter op dat te weinig Drunense meis jes de grote zee over durfden om daar de roeping als Zuster te gaan vervullen. Tenslotte merkte spreker nog op dat, als hij bij zijn dank nog iemand mocht vergeéen hebben, zij hem dat dan maar moesten vergeven. Vele bewoners van de Wolfs hoek maakten van de gelegen heid gebruik om hun oude buurt bewoner de hand te drukken. De buurtvereniging kan met trots terugzien op een schitte rende avond, waarin duidelijk werd getoond hoe de bevolking van deze buurt met zijn Missio naris medeleeft. Het verslag van de plechtige- H. Mis, die Zondag j.l. werd op. gedragen, wordt in ons blad van Donderdag a.s. opgenomen. NIEUWKUIJK. Brand. Vrijdagmorgen circa half vijf is er brand ontstaan in 't R.K. Ver enigingsgebouw. Het gehele ge bouw stond reeds in lichte laaie, voordat de brand ontdekt werd, zodat 't in de kortste keer tot de grond toe afbrandde. De weinig toegeschoten hulp wist de aan grenzende boerderij te sparen. Ook de gehele inboedel, tafels, stoelen, banken enz. ging in vlammen op, alsmede de in het gebouw geves tigde bibliotheek met al haar boe ken. Hoewel de brandweer hier, alsmede de motorspuit uit Vlij men, spoedig aanwezig was, kon den ze slechts nablussingswerk verrichten. Ook de burgemeester van Vlijmen was aanwezig. Het gebouw, dat na de bevrijding is gebouwd en naar men ons mede deelt, niet was verzekerd, is door dit verlies voor vele verenigingen een ongerief. CAPELLE. Ouderavond. Woensdagavond werd in een der lokalen van de Koningin Ju- lianaschool een zeer druk be- .zochte ouderavond gehouden.^ De voorzitter van de Ouder commissie, de heer A. H. Kerst, sprak er in zijn openingswoord zijn grote voldoening over uit, dat zovelen van hun belangstelling blijk gaven. Na voorlezing van de notulen en behandeling van enkele ingekomen stukken, werd verslag uitgebracht omtrent de financiële toestand van het z.g. Ouderfonds over de periode 2 Sept. 1946 tot en met 24 Nov. 1948, waarna de boeken en bescheiden werden na gezien en in orde bevonden door 'de heren P. Spuijbroek en Th. A. Rijken. i Tot leden van de Oudercom missie in de vacatures, ontstaan door het bedanken van de heer H. Mouthaan en doordat de heer A. H. Kerst geen kinderen meer op school heeft en dus reglemen tair moest aftreden, werden bij stemming gekozen de heren D. J. van Helden en Joh. Rosenbrand Nzn., die zich deze benoeming lie ten welgevallen. Tot leden van de financiële commissie voor het jaar 1949 werden benoemd de heren H. Wagemakers en D. van Peer. Tijdens de pauze, waarin thee geserveerd werdr hadden de ou ders gelegenheid kennis te nemen van het werk der leerlingen en met het onderwijzend personeel te spreken over de vorderingen en 't gedrag hunner kinderen. Van de ze gelegenheid werd een dankbaar gebruik gemaakt. Nadat gepauzeerd was, deed het hoofd der school, de heer L. Poldervaart, enige mededelingen over het te houden St. Nicolaas- feest en de in het voorjaar te houden feestelijke ouderavond, alsmede over het voornemen om met de leerlingen van de hoogste klasse de volgende zomer een meerdaags schoolreisje te maken en over 't ingestelde Ouderfonds. Ten slotte hield het hoofd; der school een leerzaam betoog over onderwijsvernieuwing in het alge meen en hoe reeds getracht wordt deze in de practijk op de school te verwezenlijken. Deze interes sante uiteenzetting werd met de meeste aandacht gevolgd. Namens de ouders en het on derwijzend personeel bracht de heer Poldervaart de scheidende voorzitter, die gedurende acht jaar lid der Oudercommissie is ge weest, dank voor zijn werkzaam heden in het belang der school en dus van de kinderen, waarna de voorzitter te ongeveer half twaalf deze in alle opzichten goedge slaagde oudersamenkomst sloot. Kennismaking beroepen predikant. De bij de Ned. Herv. Kerk aan de Loonsedijk beroepen pre dikant Ds. A. G. Haring uit Lage Vuursche, bracht j.l. Woensdag een bezoek aan^die gemeente. Na kennismaking met het kerkbestuur en de kerkeraad, werden de pasto rie en het kerkgebouw bezichtigd, waarna een bespreking plaats had. Des avonds half acht ging Zijn Eerw. voor een groot aantal be langstellenden in het kerkgebouw in de Dienst des Woords voor. Kerkeraad Ned. Herv. gemeente. Tot ouderlingen der Ned. Herv. gemeente te dezer plaatse zijn her benoemd de heren A. Smits, G. de Rooij en Joh. Pruijssers Jzn. en tot diaken de heren K. Karsten en G. Paans. Allen hebben deze herbenoeming aangenpmen. Propaganda-avond. In een der lokalen van de Bij zondere schpol in de Nieuwstraat wordt a.s. Dinsdag 30 dezer des avonds half acht door de Chr. Be sturenbond een propaganda ver gadering gehouden, waarop een tweetal sprekers van het C.N.V. het woord zullen voeren, terwijl de plaatselijke predikant Ds. A. Wisgerhof een slotwoord hoopt te spreken. De Chr. gemengde zangereniging Hallelujah zal Kaar medewerking verlenen. Medewerking uitvoering K. n. A. Voor de door de muziekvereni ging Kunst na Arbeid op Dinsdag 14 en Woensdag 15 Dec. a.s. in de zaal an dhr. E. C. Cové te geven uitvoering heeft het bestuur zich de medewerking verzekerd van de toneelvereniging De Ko meet, welke het blijspel „Over twaalf dagen tegen middernacht" zal opvoeren. WASPIK. Chr. Besturenbond. De Chr. Besturenbond hier ter plaatse kwam Dinsdagavond on der voorzitter A. v .d. Broek ii\ vergadering bijeen. De Novemberactie werd door omstandigheden verschoven naar half December. De jaarvergadering werd voorlopig vastgesteld op half Januari 1949. Verder werd medegedeeld dat de verschillende actie's oor het T.B.C.-Fonds „Draagt Elkanders Lasten" de prachtige som van 645.heeft opgebracht. Minister Lieftinck kon digt een verlaging van de in komsten-belasting, door ver hoging van 't vrije minimum. De omzetbelasting komt van 3 op 3%%. De mannen van de politie leverden slag tegen de ge meente-ambtenaren. Lang van tevoren was de voet balwedstrijd tussen de gemeente politie en de ambtenaren van de gemeentelijke instellingen'in Waal wijk besproken. Uit goede bron vernemen wij dat zelfs deftige klerken op jaren iedere middag goaltje gingen schieten om hun vastgeroeste gewrichten weer jeugdig te doen functioneren. Vrijdagmiddag hebben zij el kaar ontmoet en nog lang zullen pijnlijke gewrichten en stijve spie ren hen aan deze ontmoeting doen denken. Het was een alleszins vreedza me ontmoeting. Een politieman in een voetbalcostuumpje heeft niets vreeswekkends meer en een amb tenaar in de korte broek heeft zijn deftigheid afgelegd. Maar ter zake. Het rseultaat van dit ontmoeten was een 2—0 overwinning voor de dienaren van Hermandad. Zonder gummistok of revolver hebben zij zich tot twee maal toe een weg weten te ba nen naar het doel van de geknie- broekte keeper, alleen gesteund door hun soms respect afdwingen de bodies en het taaie doorzet tingsvermogen dat iedere politie man moet kenmerken. Plechtig en voorzichtig,, als gold het een trouwplechtigheid of het invullen van een geboorteregister verzetten de heren van de pen zich hier tegen, aanvankelijk al thans, maar de noodzaak van lijfs behoud en het handhaven van de eer deed hen alle deftigheid al- lengskens' verliezen, zodat zij hun ware aard toonden en vochten zoals de politiemannen. De lange en korte, dunne en dikke, vlugge en trage politieman nen zijn bijna gedurende de gehele wedstrijd in de meerderheid ge weest. Keer op keer ondernamen zij charges op het ambtenaarlijke doel, keer op keer echter bezwoe ren de ambtenaren het gevaar. De kleinste ambtenaar, die ondanks alles stevig op z'n benen bleek te staan, schoof telkens door het po- litiecordon heen en verhinderde zodoende ieder gevaarlijk worden. De eiikele ambtenaar die voor het politiedoel durfde te komen, werd resoluut afgewezen door 'n lange agent en een hoge chef, ter wijl in laatste instantie een keeper onder de lat stond, die met hand schoenen en pet ieder gevaar be zwoer. Bij de rust was 't nog 0-0. Een plan de campagne stelden de politiemannen gedurende het rusten op, het elftal werd gewij- zigd, zwaar geschut werd naar de rechterflank gedirigeerd en daar gingen ze ten aanval. Keer op keer kwamen ze voor het doel, op het middenveld deelde iemand de ballen uit met het gemak waar mede hij in het gewone leven z'n orders gaf. Maar toch duurde het nog een hele tijd voordat de dik ke zwarte politiemiddenvoor met een beheerst schot wist te scoren, toen was er helemaal geen hou den meer aan, de aanvallen wer den onstuimiger en frequenter, maar u weet, ambtenaren kunnen iemand afschepen en dat toonden ze hier in optima forma. Zelfs waagden zij zich soms voor het doel van de keeper met de pet, mochten bovendien eens een vrije schop nemen, maar ons agenten corps heeft wel ooit voor heter vuren gestaan. De dikke zwarte middenvoor maakte tenslotte aan alle ambtenarenillusies een einde en scoorde voor de tweede maal. Toen was het gedaan, even laaide het vuur in het bloed der ambtenaren nog op, töen een po litieman zich te buiten ging (ja, ook dit kan gebeuren), en de re gels overschreed. Resoluut echter bedwong hij met zijn reeds kaal wordend hoofd het gevaar. Zo bloedde het spel dood, zo* ging het uit gelijk een nachtkaars, maar toen t einde geblazen werd, liet de politionele keeper van vreugde z'n sigaret uit zijn mond vallen. De opstelling was als volgt: Ambtenaren. Doel: van Ros malen; achter: Reitsma en Koe- voets; midden: Verstijnen, v. d. Velden en v. d. Vijver; voor: Ros, Kees, v. Eyk, Martens en Hornman. Politie. Doel: Rekkers; achter: Dekkers en v. Son; midden: Hel- lings, Smeets en Hellings; voor: v. Hest, Nijssen, v. Berkel, Ver- heyden en Embrechts. De wed strijd werd geleid door Tini de Bruine. KORTE BERICHTEN. De toestand in China is zeer ernstig; de communisten drin gen steeds op en namen ver schillende steden. Tegen de Duitser E. Gott- schalk, ook in deze streek wel bekend en één der beruchtste Duitsers in Brabant die veler dood op zijn geweten heei't, is voor het Bijz. Gerechtshof in Den Bosch 20 jaar geëist. Tegen een naaste medewer ker van de S.D.-commandant te 's-Bosch Küthe, die ook hier prettige relaties had, werd eveneens 20 jaar ge- eist. De Brusselse krijgsraad heeft tegen de Belgische schrijver Ernest Claes, die beschuldigd werd van samen werking met de Duitsers tij dens de bezetting, een gevan genisstraf van drie jaar, als mede een boete van 200.000 francs geëist. Prof. Eyckens heeft zijn opdracht tot vorming van een ministerie teruggegeven en Prins-regent Karei van Bel gië heeft Spaak opnieuw tot kabinetsformateur benoemd en deze is er in geslaagd een kabinet samen te stellen. Ingevolge de wet op het consumentencrediet is in totaal een bedrag van 157.017.025 aan credieten verstrekt, gevoteerd werd door de Staten-Generaal 180.000.000; in 1947 is op dit crediet afbetaald ruim 10.000.000. Gebleken is dat 95% van het verleende con sumentencrediet op nuttige wijze is besteed. 115) „Zijn het geen prachtstuk ken van jongens? Lijken ze niet sprekend op mij?" vroeg Oom Bear, trots als een pauw, aan de omstanders, terwijl hij. zijn enorme handen bescher mend op de hoofden van Ter ry en Berry legde. „Ik wist wel wat ik deed toen ik jul lie schreef of jullie over wil de komen". Op dat ogenblik hoorde het drietal een kreet van verba zing. De sheriff zag dat de broers weer bijeen waren en wat erger was, dat dit zonder zijn- hulp was gebeurd. 'En toen zag hij iets nog veel er- gers :Jack Jones stond met een van woede vertrokken gezicht op ifenige afstand. Hij was kennelijk een duister plan aan het uitbroeden. Plotseling trok hij zijn re volver. De Echo van het Zuiden N j Hoofdredacteur-Uitgever: JAN TIELEN Abonnementsprijs: 15 cent per week, ƒ1.95 per kwartaal Drukker: Waalwijkse Stoomdrukkerij Ant. Tielen Verschillende Nederlandse Dag bladen hebben hun sensatielust weer eens botgevierd bij het ver slaan van de zgn. „Enkhuizer moord". Gelukkig is er tegen dit onsma kelijk gedoe door de voorzitter van de Nederlandse Journalisten kring reeds geprotesteerd, terwijl een arts in dit verband wees op het schenden der geestelijke volks gezondheid door genoemde uit voerige publicaties. Het was dan ook bijzonder fraai. Waar psychologen en dok ters aarzelen hun conclusie te trekken, is een deel van de Ne derlandse pers zo voorbarig met journalistieke flair deze moord te gaan ontleden. Zonder blikken of blozen bombardeerde men ze tot „beeldroman-moord"! Het voorbarige nog daargela ten, zijn wij toch huiverig de in vloed van de beeldromans e.d. zo vfer door te drijyen, er als het ware een mode van te maken al les toe te schrijven aan de beeld roman, het luisterspel of de film. Al te simplistisch lijkt het ons de oorzaak van een dergelijk tra gisch gebeuren te zoeken in de zucht naar avontuur die ieder jong mens immers kenmerkt, om dat men weet dat hij dol was op hoorspelen en zij op. beeldromans. Afgaande op dit ene bekende feit in dit raadsel concludeert men dan voetstoots; terwijl dit toch hoog stens een uitgangspunt kan zijn voor een verder onderzoek. Wij willen geenszins de ver keerde invloed ontkennen die een beeldroman kan hebben, maar het verkeerde van de beeldroman zou den we liever zien als een ont breken van alle paedagogische waarde en niet zozeer als een te veel aan avontuur en sensatie, zoals verschillende bladen schre ven. Is dit wel zo, dan moet men ook de uitleen- en zelfs de school bibliotheken maar eens reinigen. Jonge mensen zoeken het avon tuur, dit is op zichzelf niets slechts. Laat men echter zorgen dat zij in hun boeken naast het avontuur ook iets verheffends en veredelends vinden. Leer hen het schone avontuur liefhebben, leer hen vechten in hun spel, tegen al les wat slecht is. Voer deze zeer begrijpelijke en geenszins verkeer de zucht naar het avontuur in goede banen en voorkom uitwas-, sen. Een beeldroman zullen wij na tuurlijk nooit aanprijzen, nog min der een beeldroman die in strijd is met de zeden, ook deze zijn er; wij willen echter ook niet zo sim plistisch zijn hen de oorzaak te noemen van een dergelijk tragisch gebeuren. Dan noemen wij nog liever als oorzaak het ontbreken van goede, verantwoorde span nende lectuur. Liever noemen wij echter geen oorzaak, wij hebben hier de be voegdheid niet toe. Wij willen enkel nu ""sommige Nederlandse kranten hun ware aard niet kun nen verbergen wijzen op het ver keerde van deze sensatielust niet alleen, maar ook op de al te na- ieve wijze waarop men dit pro bleem heeft trachten op te los sen. ii. In een van onze vorige num mers schreven wij over een van de gevaarlijke uitwassen der cri- tiek. Deze keer zouden we iets willen zeggen over een bepaalde vorm van critiek die vooral de aandacht moet hebben van de plaatselijke toneel- en andere cul turele verenigingen. Verslaggever zijn is een mooie bezigheid. Maar gelijk alles op het ondermaanse, k^t ook dit beroep zijn schaduwzijde en vaak wordt de verslaggever met de nek aan gekeken, vooral wanneer hij zich niet bepaald gunstig heeft uitgela ten over de prestaties van plaat selijke culturele verenigingen. En langs veel zijdelingse wegen, en soms middels annonieme brieven, komt hij dan te weten hoe men over hem en zijn geschrijf denkt. Wij willen geen oratio pro do mo houden; enkel willen wij de feiten eens goed onder de ogen zien. Een verslaggever levert geen critiek om de -ritiek; hij zal zijn beroep niet misbruiken om be paalde persoonlijke vooroordelen te uiten, of om personen of ver enigingen die hij niet mag een duw te geven. Doet hij dit toch, mist zijn schrijven dus het eerste vereiste van een bepaalde objectiviteit, dan verzaakt hij aan zijn journalistie ke eer en is hij niet waard ver slaggever te zijn. Ook onze verslaggevers zijn wel eens beschuldigd van derge lijke „kwajongensachtigheid", wij kunnen U echter de verzekering geven dat dit niet het geval is, dat het hun niet te doen is om bepaalde personen of verenigingen in het zonnetje te zetten. Uw verslaggevers schrijven lie ver een goede dan een slechte re censie, vooral waar het plaatse lijke verenigingen betreft, zij stel len belang in de prestaties van die verenigingen. Vooral op het gebied van ama teurtoneel bestaat er de laatstè tijd, in geheel Nederland, maar speciaal in Brabant een streven naar verjonging, naar een breken met het oude dillettantentoneel. Men wil de toneelgezelschappen doen inzien in welke richting zij het moeten zoeken, zullen zij wer kelijk iets goeds presteren; men wil hen van de waan afhelpen dat zij het wel kunnen en dat zij veel bereikt hebben. Brabant is eert gewest, dat het toneelspelen in het bloed zit, Bra bant heeft inderdaad steeds toneel gespeeld, maar vraag niet hoe. Daarom beijvert men er zich voor het Brabants toneel weer toneel te maken en geen sentimentele huilpartij. 41 Neem die welke U 't makkelijkst in neemt: Sanapirin (tablet) of Mijnhard- tjes (cachet), bij Kon, Griep, Rheuma- tische pijnen, Hoofdpijn, Kiespijn, Zenuwpijnen. In prijzen van 30—75 ct, In dit proces nu heeft de pers een groot aandeel. Het moet uit zijn met de chauvinistische goed keuring van alles wat de plaatse lijke toneelgezelschappen brengen. Men zal soms hard moeten zijn, soms zal men af moeten breken, maar slechts om de mogelijkheid te scheppen iets beters en iets mooiers weer op te bouwen. Het is geen kwajongenswerk; beschouw het ?ls een ernstig stre ven de verenigingen de helpende hand te bieden om iets goeds te brengen. Het is opbouwende critiek, die „de pers" tracht te geven, maar veelal blijkt dat de acteurs nog in de waan verkeren het te kun nen en deze critiek niet voor lief nemen. En dan is men allesbe halve vriendelijk gestemd jegens de verslaggevers, die toch niet meer deden dan hun plicht. De recensenten trekken zich hier echter weinig van aan, deden zij dit, dan zouden al hun nachten slapeloos zijn. De toneelvereni gingen moeten echter bedenken dat zelfcritiek en toegankelijkheid voor welgemeende critiek van an deren een eerste vereiste is om iets te bereiken. Publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie. In ohs vorig artikel gaven we een lijst van' bevoegdheden voor j de bedrijfschappen. We merkten toen al op en we willen het hier nog eens uitdrukkelijk her halen dat deze lijst niet voor komt in het wetsontwerp, maar in het voorontwerp, samengesteld door de Commissie van de Ven. Het wetsontwerp geeft geen lijst van bevoegdheden. Deze zullen bij instelling van elk apart be drijfschap, voor elk bedrijfschap afzonderlijk in de betreffende wet ten worden opgenoemd en kunnen dus uiteen lopen. Met prof. Ver aart zijn wij van mening dat dat een reusachtige lollige boel kan worden. De Volksvertegenwoor diging zal in een betrekkelijk kor te tijd een aardig stelletje van die wetsontwerpen achter 'elkaar te beoordelen krijgen, gaat ijverig speuren in hoever de verleende bevoegdheden van elkaar afwij ken en bij elk wetsontwerp krij gen we dezelfde aanmerkingen te horen van dezelfde leden over het verlenen van dezelfde soort be voegdheden. Want natuurlijk is men het met die bevoegdheden lang niet allemaal eens. Verre vandaar. De een wil meer heb ben en de ander wil minder ge ven. De regering heeft in de me morie van toelichting alvast ge zegd, dat ze er in het begin niet al te scheutig mee zijn zal. En nu moeten we zeggen dat het elf tal dat wij de vorige keer op noemden niet mis is! Het meest critiek zal er wel komen tegen de bevoegdheden op economisch ter rein, die meestal wel aan de pro ductschappen toe zullen komen. Met de bevoegdheden op sociaal gebied omtrent lonen,-arbeids bemiddeling, ontslag, voorkoming werkloosheid enz. zal men het over het algemeen wel eens zijn-. We menen wel te mogen zeg gen, dat tegen zes van de elf genoemden niet veel bezwaar' zal bestaan. Zoveel te meer echter tegen de voorhoede: de vijf ove rigen. Met die bevoegdheden op economisch gebied kan het bedrijfschap diep in de individue le ondernemingen ingrijpen. kwam in zijn rede op de Econo mische Studiedag te Tilburg dan ook tot een opsomming van be voegdheden, die op sociaal ter rein zeker niet kleiner waren, maar op het economisch minder vèr gingen. Terwijl het voorontwerp van de Ven aan een product- of be drijfschap wil overlaten de voort brenging, de afzet, de verdeling en de aanwending van goederen (dit is zo algemeen gesteld, dat men verder eigenlijk geen econo mische bevoegdheden behoeft te geven, want alles kan er toch al onder vallen!), spreekt Mr. van Spaendonck alleen van het vast stellen van verkoops- en beta lingsvoorwaarden (vergelijk Schoenen-Concentie) en van de verdeling van de beschikbare grondstoffen. Wel noemt hij in dit verband ook nog het beper ken van de vestigingsvrijheid en het verlenen van bedrijfsvergun ningen. De commissie van de Ven spreekt hieA in het algemeen maar van de regeling van de mededin ging (voor die het niet weten dat is het vreemde woord voor j concurrentie!). Wel noemt Mr. v. Spaendonck het voorkomen van prijsbederf en dat zit zeker in de regeling van de concurrentie bij v. d. Ven maar hij wil dit beperkt zien tot de exportmarkten. Men ziet dus, dat hier de een verder gaat dan de ander, maar bovendien lijkt het ons leerzaam om te laten zien, wat de bedrijf schappen te doen zullen krijgen. Ook in enkele andere punten streven de twee genoemde heren elkaar voorbij. De commissie van de Ven wil aan de bedrijf-, resp. product-schappen opgedragen zien de mechanisatie en de ratio nalisatie van bedrijven. Zij wil dus aan de bedrijfsorganisatie ter beoordeling overlaten in hoeverre in de bedrijven de menselijke ar beid vervangen mag worden door mechanische arbeid en (in hoever re het in de bedrijven toelaatbaar is te besparen op menselijke ar beid door een rationeel gebruik er van. Mr. van Spaendonck spreekt hierover echter niet, wel over planning in de verschillende productie-sectoren. Maar dat is lang niet hetzelfde. K. H. PRIJZENSTÓP WORDT OPGEHEVEN. Naar. het A.N.P. verneemt, zal zeer binnenkort de prijzenstóp op gebouwd onroerend goed worden opgeheven. Bij koop en verkoop van hui zen, fabrieken, boerderijen enz. zal de meestbiedende dus in het bezit kunnen komen van het ge wenste pand. De prijzenstóp voor ongebouwd onroerend goed, zoals weilanden en bouwgronden, wordt gehand haafd. Bij koop en verkoop van deze goederen moet de transactie dus nog nader goedgekeurd wor den door de prijzenhureaux voor onroerende zaken. Verwacht- wordt dat de vrije verkoop van gebouwd onroerend goed na 5 December wordt toe gestaan. OFFICIËLE BESPREKINGEN ONDER DE AUSPICIËN VAN C.V.G.D. MET PLAN- COCHRAN ALS BASIS? De „Stem van vrij Indonesië" heeft Zondagavond bekend ge maakt, dat Zaterdagmiddag de eerste ontmoeting tussen Hatta, Stikker, Sassen en Neher te Kali- oerang heeft plaats gehad. Zon dag zijn Sassen en Hatta opnieuw bijeen geweest, terwijl tevens Ne derlandse en republikeinse advi- seürs besprekingen van officieu ze aard yoerden. Het resultaat der besprekingen is niet bekend, maar men neemt aan dat zij ver- j band hielden met „vraagstukken, die ontstaan tengevolge van het onlangs doqr de Nederlandse re gering ingenomen standpunt". In welingelichte kringen te. Djokja wordt volgens de „Stem van vrij Indonesië" verklaard, dat de huidige officieuze besprekingen zich tot het uiterst noodzakelijke zullen beperken, zodat spoedig 'n begin gemaakt zou kunnen wor den met de officiële besprekingen onder auspiciën van de Commissie voor Goede Diensten. Dit laatste overleg 'zou een beslissend karak ter dragen. VOOR ALLE ZEVEN BEULEN VAN AMERSFOORT DE DOODSTRAF. Na een zeer rustig, vrijwel uit sluitend juridisch requisitoir, eiste de procureur-fiscaal bij het Bij^nder Gerechtshof te Am sterdam de doodstraf tegen alle zeven verdachten in het proces tegen de beulen van Amersfoort. TWEE NED. MILITAIREN GEDOOD. Bij overval In West-Java. Zaterdagavond is nabij Djon- gol, ten Zuidoosten van Tjibaroe- sa in West-Java, een Ned. mili taire auto beschoten. Van de in- De tijd is nu weer daar, dat men, wanneer men 's avonds door de donkere koude straten spoedt, binnen in de warme, lichte huiskamers de kinderstemmen hoort zingen van Sinterklaas en Zwarte Piet, of zij iets willen brengen, want zij zijn braaf en er zijn geen stoute kinderen bij. De tijd is er weer dat de kinderen 's morgens haastig naar beneden rennen om te kijken of de Sint al iets gereden heeft en trots to nen zij het dan op school en vol verwachting bepraten zij kinder lijk wat ze allemaal gevraagd hebben en 's avonds gaan zij o zo zoet naar bed. En dan het grote kinderfeest op 6 December! De schone traditie van een vrome heiligenverering. St. Nicolaas, de grote kindervriend, die zovele na volgers vindt, die zijn werk voortzetten en ieder jaar talloze kinderen gelukkig maken. De St. Nicolaascomité's die zo ijverig zijn, dat wij in onze jeugd toen we- begonnen te twijfelen toch weer tot de conclusie moesten ko men, dat Sinterklaas toch wel zou bestaan, want waarom maakte men er anders zo n werk van. St. Nicolaastijd de tijd voor het kind, wanneer vaders en moeders al het mogelijke doen om hun kinderen blij te maken, de tijd van het „miechelen", van het gezellig I inkopen doen en surprises maken, de tijd van een gulle liefde. St. Nicolaas 1948 zal een dure sinterklaas worden. Er is bijna evenveel als voor de oorlog wel iswaar, maar de prijzen zijn in vergelijking met voor de oorlog exorbitant vaak. Daarom zal dit jaar Sinterklaas nog veel minder zijn. Er zullen plaatsen zijn waar Sinterklaas niet zal komen. Maar wij zouden willen vragen, wan neer ge het kunt doen, vier dan dit feest, zet deze traditie voort, laat haar niet uitsterven. Het zou zeer jammer zijn, wanneer de il lusie van het kind zou worden verstoord. Toch zijn er al kinderen wier illusie reeds lang was verstoord, waar Sinterklaas niet kon komen, omdat vader en moeder te arm wa'ren. Maak daarom- van Uw Sinterklaasfeest een feest van naastenliefde ook. Zo gij enigs zins kunt, helpt dan de arme va ders en moeders hun kinderen ook een feest te bereiden.. Laat hun kinderen ook genieten van deze traditie, help de mensen die zich voor de minder bedeelde kin deren beijveren, want St. Nico laas deed vooral de armen goed en daarom moet zijn feest ook een feest voor allen zijn. zittenden werden twee Ned. mili tairen gedood en £én gewond. De overige inzittenden ondernamen tegenaanvallen, waarop de aan vallers vluchtten. Omstreeks dezelfde tijd is in hetzelfde gebied een Ned. mili taire patrouille beschoten door 'n sterke bende, waarbij één Ned. militair gewond werd. Bij een in gezette tegenaanval leed de bende verliezen. INLANDSE TARWE IN HET BROOD Tijdens de algemene najaars vergadering van het Drents Land- bouwgenootschap werd o.a. me degedeeld, dat vermoedelijk in landse tarwe in de broodmelange zal worden opgenomen en dgt binnenkort de vervoerbewijzen voor biggen zullen worden afge schaft. ZES STATEN CANDIDAAT VOOR DE UNO. In de tweede politieke commis sie is Zaterdag een overweldigend aantal stemmen uitgebracht ten gunste van toelating van Italië, Finland, Portugal, Transjordaiiië,

Echo van het Zuiden | 1948 | | pagina 1