DE SIN T KWAM TOCH.. Schapendonk's brood FEUILLETON HET DUISTERE VERLEDEN Zoekt U een nuttig geschenk??? prima Overleersnijder. UIT DE PROVINCIE „WIJ MOETEN IETS MELDEN VAN DEUR TOT DEUR". Eén van de drie, Telef. 421. Grolestr. 38. ~h iïaddén (kbekpionMs kmrni Hei Personeel der NedChroomlederfabriek „WASPIK'' brengt langs dezen weg hartelijk dank aan hun Directie voor de schitterende Cabaret- en Feestavond PANTALON of PLUSFOUR. VAN DE VEN's KLEDING-WINKEL THAS-jas. VOOR DIRECT GEVRAAGD: H. J. VAN BLADEL Schoenfabriek „Princess" WAALWIJK. Eire en Oostenrijk tot de organi satie der V.N. MIJNSTAKING IN FRANKRIJK OPGEHEVEN. De troepen worden ingetrokken. Zaterdagmiddag heeft de Fe deratie van ondergrondse mijn werkers, aangesloten bij de CGT, haar aanhangers uitgenodigd het werk Maandag te hervatten. Officieel is hiermede de lang durigste mijnwerkersstaking, die Frankrijk tot dusver heeft gekend ten einde. Zij heeft precies acht weken geduurd en van communis tische zijde, waar men het hand haven van een stakingsorder blijk baar aanziet voor het handhaven van een staking, wordt er op ge wezen, dat men moet teruggaan tot het jaar 1906, om een mijn werkersstaking te vinden van bij na even lange duur (53 dagen). MEVR. TSJANG KAI TSJEK GAAT TRUMAN OM HULP VRAGEN. Mevrouw Tsjang Kai Sjek is per vliegtuig naar de Vere- zou de aanval op deze stad een sleutelpositie op 320 km. van Nanking afgeslagen zijn. De correspondent van Associated Press aan het front bij Soetsjou bevestigt dit bericht. De commu- nisen concentreren zich nu ten Zuiden van deze stad. Hun aan tal wordt op 400.000 man geschat. BALKANLANDEN VEROOR DEELD. De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties deed Zater dag een beroep op Albanië, Bul garije en Zuid-Slavië om 'n eind te maken aan de hulpverlening aan Griekse guerilla's. Met 47 tegen 6 stemmen ver wierp de vergadering een resolu tie van de Sovjet-Unie, waarin wejd aangedrongen op terugtrek king van alle buitenlandse troe pen en buitenlands militair perso neel uit Griekenland en het werk van de speciale commissie voor de Balkan te doen beëindigen. Met gelijk aantal stemmen, 47 tegen 6, nam de vergadering een resolutie aan, waarin de Griekse nigde Staten vertrokken om hulp i Noordelijke buurstaten werden te vragen in de strijd tegen de communisten. Volgens berichten van de commandant van Soetsjou beschuldigd van interventie in de Griekse burgeroorlog. RESTAURATIE ST. JAN IN 1951 GEREED. Blijkens een mededeling van de commissie voor de restauratie van het uitwendige gedeelte der St. Janskerk te 's-Bosch, zal het res tauratiewerk nog tot en met 1951 duren. Ged. Staten van Noord brabant stellen voor aan de com missie in de kosten der in de jaren 1948 tot en met 1951 uit te voe ren restauratiewerken een provin ciale subsidie van ten hoogste 28.000 toe te kennen. BESTURENDAG KATH. ARBEIDERSVROUWEN. Waarderende toespraak van de bisschop. In het gebouw der Kath. Ar beidersbeweging te Tilburg werd gisteren een besturendag gehou den der Kath. Arbeidersvrouwen organisatie in 't bisdom 's-Bosch. De presidente, Mej. M. Reyntjes, gaf een overzicht van de taak der vrouw. De vrouw, aldus spreek ster, moet er zich van bewust zijn dat in haar handen de toekomst van velen ligt. Herinnerd werd aan de uitspraak van Z. H. de Paus in de encycliek „Quadrage- simo Anno", dat de vrouw niet alleen een taak heeft in het gezin, maar zich ook moet geven aan 't gemeenschapsleven. De hierop volgende bestuurs verkiezing had tot resultaat, dat Mej. M. Reyntjes zonder stem ming werd -herkozen en de vol gende dames aan het bestuur wer den toegevoegd B. v. d. Broek, Eindhoven Huysmans, 's-Herto- genbosch; R. v. P.uyenbroek, Til burg; J. van Horen, Oirschot A. Hamers, Waalwijk; J. Maas, Valkenswaard; van Gloof, Lage- Zwaluwe; Hendriks, Moergestel. Hieraan zijn nog toegevoegd de heer P. Vriens, bondsvoorzitter en mej. Stokwielder. Des middags werd de bijeen komst bezocht door Z. H. Exc. Mgr. W. Mutsaerts, bisschop van 's-Bosch, die na een begroeting door de voorzitster een van waar dering getuigende toespraak hield en toezegde binnen afzienbare tijd een geestelijk adviseur te zullen benoemen voor de Kath. Arbei ders-Vrouwenorganisatie. BRABANTSE BEGROTING '49 Ged. Staten van Noordbrabant hebben aan de leden van Prov. Staten de ontwerp-begroting 1949 toegezonden. Deze begroting heeft op de gewone dienst een totaal van inkomsten en uitgaven van 6.226.463.55, waarbij noch een voordelig, noch een nadelig saldo aanwezig is. Bij de uitgaven komen onder meer de volgende posten voor Waterstaat, verkeer en vervoer 2.377.209.—Volksontwikke ling en opvoeding en Eerediensten 171.575.^ en Arbeid, maat schappelijke steun en voorzorg 906.750.^-. De Kapitaaldienst heeft een totaal aan uitgaven en inkomsten van 13.055.406.14. De eerste 16 gezinsverzorgsters geheel klaar voor hun taak. Maandag was het een gro te dag voor Huize Ancilla, 't opleidings-internaat voor de R.K. Gezinsverzorgsters. De eerste groep van 16 meisjes behaalden allen hun diploma, en hiermede was hun gehele opleiding, zowel practisch als theoretisch voltooid. Zij zijn nu klaar voor hun taak, zij gaan nu iets melden van deur tot deur en een beetje geluk en wat eeuwigheid brengen, zoals een van de meisjes het in het schone gedichtje zei. Twee plechtigheden. Twee plechtigheden hadden er Maandag j.l. eigenlijk plaats. Allereerst was er op de Huis houdschool de uitreiking van de getuigschriften aan de derde groep meisjes, die het eerste deel van hun opleiding achter de rug heb ben en nu de praktijk ingaan. Het dagelijks bestuur van de Stichting Waalwijk was hierbij tegenwoordig en tevens enkele geestelijken uit de omgeving en mej. Schellekens als afgevaardig de van het Diocesaan Bestuur. De voorzitter van de plaatse lijke Stichting opende deze bijeen komst en verwelkomde allen, waarna de ZeerEerw. heer Pas toor Ras de getuigschriften aan de volgende meisjes uitreikte:' C. Huisman, R. Trommelen, N. Schampers uit den Bosch. B. Verhagen, N. v. Eindhoven cn G. v. Helvoirt uit.Schijndel. J. Vissers uit Drunen, M. de Beer uit Loonopzand, N. Sannen uit Kerkdriel, R. v. Oers uit La- ge-Zwaluwe, T. Leijtens uit Waalwijk, M. v. Heulen uit Vor- stenbos, T. v. Opdorp uit Zeven bergen, C. Vesters uit Nieuwkuik en G. de Bruin uit Vierlingsbeek. Mej. Schellekens sprak namens het Diocesaan bestuur een woord van gelukwens en sprak de hoop uit dat de meisjes het werk in de practijk met het zelfde enthousias me zouden verrichten, als waar mede zij hun theoretische studie hadden gedaan. Zij wees er nog op hoe het succes van het gehele werk der gezinszorg afhing van de gezinsverzorgsters. Zij bracht de dank van het Diocesaan Bestuur over aan het zeer actieve plaatselijke bestuur van Waalwijk, aan Mej. Lamber- mont en Mej v. Slobbe en de le raressen. Een van de meisjes bood Mej. v. Slobbe bloemen aan. De heer Smolders dankte voor de lof die hen was toegezwaaid. Men had nooit zoveel kunnen be reiken als men de steun had moe ten missen van Mej. Lambermont en Mej. v. Slobbe. In huize Ancilla had hierna de tweede plechtigheid plaats. In te genwoordigheid ook van de ver schillende ouders der verzorg sters en van de directeur van de gezinszorg de ZeerEerw. Heer v. Helden, werden de einddiploma s uitgereikt. De heer Smolders die als voor zitter van het plaatselijk bestuur wederom de bijeenkomst leidde, wees in zijn openingswoord op 't pionierswerk dat door deze meis jes v/as verricht. Het gezinszorg- werk stond gunstig bekend en ge noot de steun van velen, dit was het werk van de eerste groep die hun mooie taak waard waren ge bleken. Alvorens de ZeerEerw. Heer Pastoor de diploma's uitreikte, drukte hij de meisjes op het hart hun taak vooral te blijven zien uit bovennatuurlijk oogpunt. De volgende meisjes zijn nu volledig gezinsverzorqster: L. v. d. Brand, T. Pullens, J.Timmermans, M. v. d. Gouw, C. Muskens en L. v. Spijk uit Drunen; D. van Breughel en van Drunen uit Niepwkuik, N. van Heusden en J. van Heusden uit Hoge Zwalu- we; J. van Rongen uit Zevenber gen, T. v. Duyl en C. Kriek uit Waalwijk; J. Voets uit Loon-op- Zand, F. Geers uit Made en T. Zijlmans uit Kaatsheuvel. De directeur van het Gezins- zorgwerk, de ZeerEerw. Heer v. Helden, dankte namens het dioce saan bestuur het ijverige bestuur van Waalwijk zeer hartelijk en ook Mej. Lambermont en Mej. v. Slobbe. De meisjes drukte hij op het hart niet te denken dat de band met het internaat en de maatschappelijke werkster nu ver broken was. Christus en het Rijk Gods moes ten steeds de achtergrond vormen van! hun werk, en hun taak was in ons Bisdom de Christelijke ge lukkige gezinnen te behouden of terug te geven. naar persoonlijke smaak, want alle drie zijn goed tegen ruwe, rode handen en schrale huid: Purol (balsem) - Hamea (crème) Hamea(gelei).Inpr.van 30-75CU Een van de geslaagden sprak een dankwoord aan Mej. Lamber mont, die men zo hoogachtte dat men haar de naam van Moeder had gegeven. De voorzitter van de Stichting in Drunen de heer Louis van Drunen dankte de ouders die hun kinderen hadden afgestaan en bracht de dank over van hen, die door de gezinsverzorsters reeds geholpen waren. Speciaal de 6 meisjes uit Dru nen, waarop hij zeer trots was, wenste hij geluk. Ook Mej. Schellekens richtte nog enkele woorden tot de ge slaagden, die allen hun diploma ten volle hadden verdiend. Zij fe liciteerde de ouders, hun dochters zouden er beter van worden. Het diocesaan en plaatselijk bestuur rekende er op, dat zij hun best zouden doen en aldus een goede aanbeveling zouden vormen voor het werk van de R.K. Gezinszorg, zodat vele meisjes zich voor de zelfde mooie taak geroepen zou den voelen. In zijn dank- en slotwoord wees de heer Smolders op de actieve medewerking van de plaatselijke stichtingen, vooral Drunen kreeg een extra-compliment. Zo gaan 16 idealistische Lang- straatse meisjes zich geheel aan hun taak geven. Moge hun werk vruchtbaar zijn. EEN SINTERKLA^ LING VOOR GROTfe MENSEN van Willem van He swijk. Soms leest ge en ijoort ge wel eens zeggen dat Sinte klaas alleen maar voor de rijken hij bij de arme mensi i niet komt. Maar daar is niets v in waar, en als ge mij niet geloo ge maar 'ns met de 1 apelaan van de St. Anna-parochi gaan pra ten. Die zal u dan vei ellen dat in zijn parochie Sinterk aas ook al tijd bij de arme mensen komt. En dan zal ie jou missd vertellen hoe hij enk leden bijna niet gekoi en is en dat ie, toen ie tenslotte c het laatste nippertje toch kwam, al de arme mensen zeker zo geli kkig maakte als andere jaren en sen tot de gelukkigst! wereld. Of zal ik 't jou v rtellen Maar dan moet ge, als ge soms bij de .kapelaan kom niet laten merken dat ge er iets wers die in op de fa- die hebben wordt modern, hygiënisch en vak kundig bereid. Een waarborg voor regelmaat in kwaliteit. Onder Rijkscontrole van Wageningen. vanaf weet. Ge weet dat in dorp waar mijnheer Govern kapt aan is, veel arme mensen wonen De boeren bedoel ik niet, die scfarrelen nog al aan, maar de sjoi de stad gaan werker briek of aan de havei 't heel krap. t Zijn goei mense i stuk voor stukkapelaan Gc groots op dat er zovi :1 in de Fa milie komen, ook va de jong mannen, en van de ïeiskes zegt ie altijd dat ge geen (betere kunt hebben. Hij heeft dan qpk el met deze arme mensen opn zorgt er goed voor en als ze ii nood zitten dan staat ie altijd kl; r om ze te helpen. Als 't Sinterklaas i Jet worden, dan is ie ook altijd druk in de weer, daar maakt ic der jaar 'n feest van. Weken an tevoren vertelt ie al in dec echismusles aan de klein jong dat 'nen brief heeft geschreven :i s Spanje en iedere keer vragen jong dan of ie nog niks heek jehoord uit ien ook wel •le jaren ge- »nkele men- van heel de VAN DE ECHO VAN HET ZUIDEN 6). Hoe dit ook zij of niet er moeten heel lelijke verhalen de ronde hebben gedaan over haar en over de beide man nen, die aartsvijanden waren Steven, die tot die tijd zeer goed van gedrag was geweest, ging geheel te gronde door de slechte invloed die Velthuis op hem had. Toen de spanning haar hoogtepunt had bereikt, verdwe nen ze beiden en er werd sinds, dien nooit meer iets van hen gehoord." „MerkwaardigEn van de dame „O, die is nog enige tijd in Wensveendal gebleven, totdat haar vader zijn standplaats kreeg in het Zuiden. Ik denk dat ze daar nog zijn, ofschoon er van haar nooit meer iets gehoord werd." „Zou zij zelve de ware toe dracht weten", vroeg van den Heuvel, toen de heren stil stonden voor het ijzeren hek van het Huis. „Wat is waarheid vroeg Per sing. „Als er maar één weg was en de ander niet, dan kon er nog iets verraderlijks hebben plaats gehad, maar, zoals het n,u is, kan er alleen gezegd worden, dat ze beiden verdwenen zijn. Het is nu een oude geschiedenis, die het te genwoordig geslacht niet eens be kend is, maar in uw werk zult u er nog dikwijls iets van horen. Onder het personeel zijn er velen van de ouderen Kegens bij voorbeeld die allen kenden die bij de zaak betrokken waren. In ieder geval moet Velthuis een zeer slecht mens zijn geweest Maar wat ben ik nu aan het pra ten geraakt en dat terwijl ik nog eten moet en binnen het uur al Zondagsschool heb. Nu moet ik dus vlug weg. Ik hoop dat ik het genoegen mag hebben mevrouw van den Heuvel eens gauw een bezoek te brengen." „Heel graag en mij ook. Ik kan niet beloven dat mijn moeder zich goed genoeg zal voelen, om u te ontvangen, maar ik zal u altijd welkom heten. Zoals u zei, mij wacht geen lichte taak en uw raad en voorlichting zal mij dikwijls heel goed te stade komen." De heren scheidden met een stevige handdruk. Persing ging naar het villatje, waar hij nu al vijfentwintig jaar zijn thuis had gehad, terwijl v. d. Heuvel de korte oprijlaan insloeg, die naar zijn eigen woning leidde. Het zag er hier in het geheel niet naar uit of er pas nieuwe bewoners waren gekomen, want het huis was al enige weken in handen geweest van een meubileer-inrichting, die alles in gereedheid had gebracht. In de hall stonden palmen en bloe men, de salon was zo gezellig of kin en d^t des te duidelijker te voorschijn trad doordat ze zo bleek was. Van den Heuvel had altijd dit litteken bij zijn moeder gezien, maar hij had er nooit de geschiedenis van gehoord. Ze glimlachte, toen hij op haar toetrad en haar kuste. Ze bega-, ven zich paar de eetkamer, en ei genaardig genoeg waren hier nog portretten van de oorspronkelijke bewoners van het huis blijven hangen. „Je hebt een hele tijd aan het hek staan praten, Arthur. Wie had je daar bij je „De hulppredikant, moeder. Fcrsing zei dat u de dominé waar schijnlijk niet op huisbezoek zou krijgen, want die heeft een soort ziekelijke angst voor vreemden. Maar preken dat hij kan. Ik hoop dat u eens een enkele keer met mij mee zult gaan naar de kerk." „We zullen zien. Je zult mij intussen een groot genoegen doen Arthur, als je iedereen wilde me dedelen, dat ik geen bezoeken breng of ontvang." „Het zou mij veel van dienst kunnen zijn als u wat minder te ruggetrokken was, moeder." „Toch kan je dat onmogelijk van mij vergen. Het was dwaas van mij dat ik hier met je ben ko men wonen. Het is onverstandig het Luis al maandenlang bewoond^ Van mij, dat ik mij heb laten over- was geweest. Mevrouw van den Heuvel zat bij een der openslaan de glazen deuren in een lage stoel, met een tijdschrift bij zich. Het was een slanke, bevallige verschijning met een fijn besneden gelaat, maar toen zij het hoofd omkeerde om haar zoon te be groeten, werd men een litteken ge waar, dat dwars over de wang liep van de rechterslaap naar de halen, ik zal niet anders dan een blok aan 't been voor je wezen." „Maar moeder, waarom dan toch. Ik zal mijn best doen u ge lukkig te maken. Al die jaren heeft .u mij nu al zo op een af stand gehouden, kunnen wij niet eens wat nader tot elkaar komen? Of lijk ik zo spiekend op mijn va der, dat ik steeds de levende her innering aan hem ben Met een huivering antwoordde zij „Neen, den hemel zij dank lijk je in het geheel niet zo spre kend op hem. In karakter zeker niet en van uiterlijk maar nu en dan. Ik weet dat ik in liefde te kort geschoten ben tegenover jou Arthur. Maar ik heb ook zoveel geleden en dat heeft mij bitter ge stemd. WaftL je vaderVraag mij niet naar hem. Ik heb alles, alles aan hem opgeofferd, mijn vrienden en mijn eer, en dit heeft hij mij gegeven." Ze wees op het litteken. „O, laat ons voor altijd van dit onderwerp afstappen. Ik zal mijn best doen wat minder hard voor je te zijn en als je hier nu zozeer op gesteld bent, dan wil ik wel enkele van je vrienden ontvangen. Maar alleen jongelui, die niet weten kunnen Ineens hief zij het hoofd op en luisterde met trillende lippen naar iets wat ze bij de balkondeur meende te horen. Bezorgd vroeg hij „Wat scheelt er aan, moeder? Is u van iets geschrokken 7" „Neen, neen, 't is niets, 't Was maar een stemeen stem uit het verleden." HOOFDSTUK IV. Die Maandagmorgen al vroeg begon Arthur van den Heuvel zijn nieuwe werk. En geen geringe onderneming was het om zulk 'n achteruit gegane zaak er eerst weer bovenop en dan tot bloei te brengen. Hij ging met het grootste beleid te werk, bracht in het eerst nog haast geen veranderingen aan, tot hij een volledig overzicht zou hebben van de toestand. f)oor velen werd hij critisch ga- gegeslagen. Veegens, die hem ze ker al het minst vriendelijk gezind was, meende „O, van die valt niet veel te duchten. Die gaat wel in de oude sleur door." Des te meer viel het hem tegen toen hij op een goede ochtend tot een heel andere ontdekking kwam. Van den Heuvel had zich vol strekt niet boos gemaakt, Veegens wel, zodat het eind van de be grijpen dat de jon! spreking was dat hem duidelijk te fe'Vfapeha™" Spanje, of Sinterklaa Daags voor z'n dan op 't eind wordt ie afgehaald monie, de hoofdond? een toespraak en di heilige man door k dansend en blij lope mee. Nou durven a log wel te gen de pieterman te straks als de Sint knecht in hun huls len ze zo stil als mi Een paar jaar ge de kapelaan ook n „naar Spanje" ie in de school veri dere keer als de jo ie nog niks gehoord zeggen van nee. E zo'n paar weken a e kant be- voort een kijken en kennen gegeven werd, hoe hij vrij was om zijn ontslag te nemen, als hij zich niet verenigen kon met hetgeen er van hem geëist werd. „Maar ik kan mij niet vereni-. gen met de geest van laksheid die hier over het algemeen heerst, daar moet verandering in komen zie je. Daarbij kan ik getuigen, Veegens en dit zal ik de man nen onmiddellijk na schafttijd ook zeggen dat hun belangen bij mij voorop staan. Het is mijn vas te voornemen jegens allen, vooral tegenover degenen, die zoals jij, van hun jeugd af hier gewerkt hebben. Maar die geest van slap heid, van: kom ik er vandaag niet, dan kom ik er morgen, moet ver dwijnen, dat eis ik." Daarop ontvouwde hij zijn plannen wat betreft het ontginnen van de oude mijnen met moderner werktuigen, en Veegens luisterde toe in boosaardig stilzwijgen, voor hem toch beduidde dit een grote achteruitgang, daar het gedaan zou zijn met de hoge tantièmes die hij genoot. Wordt vervolgd. wist piet waaraan en waaraf 11 verschil lende brieven had £n nog altijd niks! x>rd, tot ie op 'nen goeien dag onderneming uit de kreeg, dat men nft er wel 'nen Sinter is zou ko men van t jaar; was zoveel vraag naar, dat ze< logèlijk aan alle verzoeken kor. voldoen. Maar ze zouen we is zien. En kapelaan Govers g maar vast aan 't inkopen en n moeder stuurde ook al 'n hoop over voor z'n arme men: en de jong van de school keke^iet meer zo beteuterd. Maar toen 't zac saan tegen Sinterklaas begon t >pen, werd de kapelaan tocheen beetje ongerust. Na dieë b had ie niks meer gehoord, 't 1 Decem ber, 2, 3 Decembf nog geen bericht. Zou 't nou toch niet door gaan. En de hoofd' nvijzer had z'n aanspraak alen de harmonie was al Inschreven, stapels cadeaux hi °P z'n ka mer. Nou begon 1 werkelijk ongerust te worden toen ie de 4e December nog gehoord had, belde ie op Het speet het bj *ap aan de andere kant van 1 heel erg, SVERTEL- maar deze keer kon men onmoge lijk aan het verzoek van de eer waarde voldoen Daar ging nou 't Sinterklaasfeest, waar de klein tjes zo op hadden gevlast en de groten ook al. Hij praatte er dieë middag met de meesters over. „Maar mijnheer kapelaan", zei Piet Breukelen, de jonge meester van de 2e en 3e klas, „waarom kan ik nie voor Sinterklaas spelen. Ik heb altijd goed toneel kunnen spelen op de kweekschool, en ik ken de meeste mensen beter dan welke vent uit de stad ook." Ja, natuurlijk, aan Piet had de kapelaan helemaal niet gedacht hij had zich al eens afgevraagd wie er desnoods Sinterklaas zou kunnen zijn, maar hij had nie mand kunnen vinden in 't dorpke en voor z'n eigen leek 't 'm toch ook niks. Maar Piet zou 'ne goeie zijn. Zo werd afgesproken. De kle ren zou ie wel bij de nonnen ha len, die hadden wel iets liggen van de kindsheid of zo en Piet zou de volgende dag bijtijds op de Pastorie zijn. Den andere dag; toen de muzi kanten al naar 't eind gingen en teen de jong blij en in d'r Zon dagse kleren al op de speelplaats klaar stonden om een paar liedjes te gaan zingen als de H. Man in de auto van den dokter aan zou komen, toen ging Piet, de jonge meester, de pastorie binnen, waar de kapelaan al ongeduldig met 'ne tabberd en 'ne mijter en 'ne staf stond te wachten. Gauw wier Piet aangetpigd, maar toen de kape laan bezig was z'nen baard vast te plakken, zei Piet opeens: „Wie is er Pieterman, mijnheer kape laan Een paar grote verschrikte ogen keken hem aan, een stuk baard dwarrelde als een grote sneeuwvlok naar omlaag. Dan 'ne krachtterm uit de eerwaarde mond, ja, ja, zo vertelde ie 't me ten minste, en „Stommerik dat ik ben, dat ik daar niet aan heb ge dacht". Daar stonden ze nou, wat was nou 'ne Sinterklaas zonder Zwar te Piet, dat was toch veel erger dan 'ne kapelaan zonder brevier of 'ne meester zonder krijt. „Kan ik 't niet doen", vroeg toen een meisjesstem, die van om laag kwam. Geen v^n tweeë had den ze nog gedacht aan Marietje, 't nichtje van de Pastoor, dat de grote gespen van Sinterklaas z'n schoenen zat vast te maken. Sin terklaas en de kapelaan keken el«- kaar aan, dan naar Marietje. Toen zag de kapelaan iets in de jonge ogen van de oude Sint, die Marietje aankeek en in zijn ogen kwamen vrolijke lichtjes, toen ie zei„Natuurlijk, daar zit niks an ders meer op." Toen hebben ze met d'r tweeë van Marietje 'ne Zwarte Piet ge maakt, mee houtskool en 'n ou we studentenbaret van de kape laan en de broek van de suisse. En 't was 'ne schone Zwarte Piet. „Sinterklaas 't woord maar la ten doen, of anders mee 'n zware stem praten en veel lelijker kij ken", zei de kapelaan tegen d'r. „Dat kan ze nie", zei de Sint en weer was r iets in zijn ogen dat de kapelaan deed zeggen „Gij zorgt wel dat 't voor me kaar komt, hè weer komt. stdag komt an 't dorp or de har- 'ijzer houdt trekt de 't dorp en de kwajong iepen, maar z'n zwarte komt, zul- ces zijn. en dan had een brief :ven, zoals Maar ie- vroegen of ld, moest ie dat duurde geschreven een zekere d 'nen brief iet wijst of Ge begrijpt natuurlijk ook al naar toe moet. Ik zie 't aan jouw kijken. Ja, de meester was ver liefd op Marietje, zo verliefd, 't Was ook een verdraaid mooi kiendje, maar ze wier zo strak ge houden door d'ren ouwen Heer oom. Piet zag ze alleen maar in de kerk en soms op straat, als ze met Heeroom bij de dokter ging buurten of naar de zieken ging. En nooit had ie de kans gehad met 'r te praten. En ie hield 'r toch zo veel van. eG begrijpt natuurlijk ook al •e 't afliep Dan kan ik kort hoe zijn. 't Ging allemaal gesmeerd, 't Was net echt Sinterklaas sprak heel mooi terug toen de boven meester hem 't welkom had toege roepen en met Zwarte Piet maak te ie 'net riomftocht door 't dorp ke. De kinderen hadden nog nooit zo ne goeie Zwarte Piet gezien, die maar pepernoten gooide en maar lachte en helemaal niet le lijk keek. 's Avonds gingen ze in 't koets-- ke van boer van Herp, de kerk meester, de huiskes af, geen eentje van die huiskes sloegen ze over. Ook in de polder kwamen ze en op de dijk. Ën overal maakten ze mensen gelukkig en kinderen met een boek, een pop, een verfdoos, of mee kleer en koffie en thee en peperkoek en vrijsters van taai taai, mee allerhande goei dingen. En Sinterklaas die kon 't zo mooi zeggen en zo ernstig en Pie terman deed niks als lachen en hij sloeg helemaal niet met de roei. Bij Doruske van Miekes, ge weet ze misschien wel te wonen, daar helemaal achteraan op de dijk, waren ze 't laatste geweest en toen ging 't terug in 't koetske over den langen strakken dijk naar 't dorp. Wat er ondertussen gebeurd is weet kapelaan Govers jou niet te vertellen, maar toen Sinterklaas uitstapte, zat er roet aan z'nen baard en blonde krullen staken blij onder Pieterman z'n baret uit en twee heel gelukkige mensen gingen d'r eigen omkleden en 't. was lijk de ontmaskering op een bal masqué, toen ze elkaar zagen zoals ze waren. Nog wordt er over dieje Sinter klaasavond gepraat en alle men sen uit 't dorpke denken er dank baar aan terug, maar twee zijn er veel dankbaarder dan alle an deren samen. Maar aan kapelaan Govers niks laten merken, dat ik 't jou al verteld heb Ais U 50 jaar geleden gewerkt had, zou de gedachte om een eigen Bank te stichten ook U gegrepen hebben. Zelf de geldzaken ter hand nemen was een bittere noodzaak voor het platteland. Velen beseften dat, enkelen sloegen de handen in elkaar en durfden het aan. De eerste coöperatieve boerenleenbank was er. Thans zijn honderden millioenen guldens belegd bij 731 Utrechtse boerenleenbanken. Banken, die zonder winstbejag in het belang van hun cliënten werken. Zonder enige verplichting kunt U de vruchten plukken van jarenlange arbeid. Want ook Uw zaken zal de bank gaarne behartigen: Spaargelden - Rekening-Courant - Voorschotten - Hypotheken Girobetalingen - Deviezen en alle voorkomende bankzaken. De eigen bank in eigen hand C(r« pc ra t i eve lloc re 111 ce 11 ban li en Een net van 731 Utrechtse banken. en de mooie gave welke hen is aangeboden ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan der firma. HET GEZAMENLIJK PERSONEEL der Ned. Chroomlederfabriek Waspik te Waspik. GEEF DAN UW MAN OF ZOON, EEN DAMES-, HEREN- en MEISJESREGENJASSEN KINDERCAPES. Zo juist ontvangen JONGENS-REGENJASJES vanaf 1 3.50 1 0 p. Voor n STROPDAS of KNOPDAS, slaagt U ook bij ons I Grotestraat 178 Tel. 288 WAALWIJK niet aan zijn waardigheid verplicht was om een mantel te dragen, dan kocht ook hij een Fa. JAN VAN MIL, Grootestr. 243, Waalwijk Fa. H. VERHULST, Markt 5, Den Bosch Fa. |AN VAN OLPHEN, Veemarkt 34, Breda WAALWIJK. GROOTESTRAAT 110, TEL. 200

Echo van het Zuiden | 1948 | | pagina 2