uoo^ UIT DE WIJDE WERELD. Sciiapendonk's brood FEUILLETON HET DUISTERE VERLEDEN NIEUWS UIT WAALWIJK EN OMGEVING. KOSTELOZE INENTING DELFIA-BIKS lezing met kleurenfilm kerstpakketten Zend hem Uw wensen DE WITTE ELAND. IJSCLUB „EENDENNEST" CAPELLE N.Br. peueti meet uelk debetyde hotte» H.H. VEEHOUDERS. OP DONDERDAG 16 DEC. 1948 TOEGANG VRIJ. al zo stiefmoederlijk bedeeld zijn en mede in verband met de gunsti ge toestand der gemeentefinanci- ën, meenden B. en W. dat er aan leiding en gelegenheid was enige herziening aan te brengen in de percentages. Zo b.v. werden de percentages voor bioscoop en dansen van 35 en 45 gebracht op 25 en 35 het algemeen per centage van 20 zou gehand haafd blijven. Voor toneelvoor stellingen e.d. gedurende de drie kermisdagen zou men een vast be- diag bepalen en wel 75 totaal voor vermakelijkheden in een lo kaal van minder dan 250 M2. en 100.— voor vermakelijkheden in een lokaal van meer dan 250 M2. Uitvoeringen van plaatselijke verenigingen, waartoe de leden of donateurs gratis toegang hebben, worden voor wat de donateurs en leden betreft, belastingvrij. Ten slotte wordt nog van enkele an dere vermakelijkheden, o.a. dans- cursussen; de belasting gewijzigd. Hierna werd door de raadsle den goedgekeurd' het voorstel aan 't bestuur det^ijz. Lagere Meis jesschool voor* Verdere inrichting en aanvulling van een lokaliteit tot het geven van huishoudonder- wijs een aanvullend bedrag be schikbaar te stellen .van 1600. Aan de Chr. Cchool werd een bedrag van 110.04 beschikbaar gesteld voor aanschaffing van on derwijsmateriaal, terwijl het be drag per leerling voor de Bijz. Lagere Scholen werd vastgesteld op 13.50. Voor 175.— besloot men toen een perceeltje grond te ko pen ter afronding van het uitbrei dingsplan Waspik Boven. Het perceel was eigendom van dhr. W. J. Kamp. De salarisverordening van de ambtenaren was door Ged. Sta ten terug gezonden met een aan tal bemerkingen waarmee men het ten dele wel en ten dele niet eens kon zijn, welke laatste dan ook resoluut werden afgewezen. Men besloot tot een hernieuwde vast- stellisg van een gewijzigde sala risverordening. Nadat men een nieuwe gemeen telijke bouwcredietregeling had vastgesteld, waarbij de voorzitter nog mededeelde dat hij een kleine hoop koesterde op een geringe toewijzing vas bouwvolume voor 1949, besloot men een premie be schikbaar te stellen ingevolge de Premieregeling Woningverbete ring en -splitsing, aan de heer A. Kamp. Het Rijk zou 386.10 be talen, de gemeente 128.70 en de bouwer 343.20. De voorzitter deelde mede dat er nog enkele aanvragen lopende waren, die 'n redelijke kans hadden ingewilligd te worden. Overigens ging 't niet zo vlot met deze regeling. Aller lei circulaires waren er gekomen om deze regeling te steunen, deed men echter een aanvraag, dan stuitte men op allerlei bezwaren en moeilijkheden. De heer v. d. Broek bracht dank namens de Thuisfronten en ves- itigde de aandacht op het vernie- jlen van de aangebrachte beplan ting. Hier moesten vooral de be. woners van de betreffende stra ten op letten, meende de voorz. Dit was het verloop van een vergadering, waarvan het verslag langer is geworden dan de korte duur der vergadering zou doen vermoeden. Hetgeen behandeld is was echter van gewicht en dat geeft in de regel de doorslag. REGERINGSVERKLARING OVER DE BESPREKINGEN IN INDIË. De ministers Sassen en Stikker en de gedelegeerde van het Op perbestuur, de heer Neher, die j.l. Dinsdag in ons land zijn terugge- kerd, hebben in de Ministerraad verslag .uitgebracht over de infor mele besprekingen, welke zij in Indonesië hebben gevoerd. Daar bij is gebleken, dat hun contact met de vertegenwoordigers van de Republiek op enige belangrijke punten teleurstellend is geweest. De Ministerraad heeft hierbij opnieuw de toeneming van de be standsschendingen onder ogen ge zien. Nadat er een lichte daling in de bestandsschendingen was ingetreden tijdens het eerste ver blijf van minister Stikker in In donesië, is sindsdien een sterke stijging van het aantal incidenten geconstateerd zodat in de week van 1 tot en met 7 December in federaal gebied het droevig record van 307 incidenten werd gemeld, het hoogste weektotaal sedert de ondertekening van de Renville- overeenkomst en van het Bestand. Ernstig is dat het aantal moord aanslagen en ontvoeringen, waar van Indonesische bestuursambte naren het slachtoffer zijn, de laat ste weken toeneemt. Naar aanleiding van de in de Ministerraad gevoerde besprekin gen werd een instructie opgesteld bestemd voor de delegatie van 't Koninkrijk te Batavia (de dele gatie, welke sedert het optreden van de Commissie van Goede Diensten aangewezen is om via deze Commissie de formele be sprekingen met de Republiek te voeren) Ingevolge deze instructie zal die delegatie een nota aan de Commissie van Goede Diensten overhandigen, waarin het Rege ringsstandpunt vervat is. Zodra de nota ter kennis van de Com missie van Goede Diensten ge bracht is, kunnen over de inhoud I nadere mededelingen verwacht I worden. 1 Al is er dus nog geen rege- ringsverklaring, toch kan gezegd I worden dat de toestand in Indo nesië uiterst precair is. Er is geen overeenstemming be reikt, 't gaat over de gezagsver houding tijdens de interimregering, speciaal wat de Hoge Commissa ris en 't leger betreft. Minister- piesident Hatta schijnt verdere beloften gedaan te hebben inder tijd aan minister Stikker, maar hij kan deze niet handhaven door de tegenwerking die hij van ver schillende partijen ondervindt. Zal het dus gaan om met 1 Jan. een interimregering in te stellen zonder republiek We zijn er bang voor, want de republiek gaat heftig te keer daartegen en blijkt in 't buitenland nogal heel wat steun te vinden, vooral in Amerika en de Australische landen en daarenboven schij nen een drietal deelstaten al aardig op de hand te komen van de republiek. Zal het tot een nieuwe actie komen Wij geloven 't niet, gezien de situatie in het buitenland en de veiligheidsraad. Onze regering verkeert wel in zeer moeilijke omstandigheden, nu ze onderhandelen moet met een z.g. regering, die vroegere over eenkomsten negeert, de bevolking laat terroriseren door rovers en plunderaars, die vruchtbare, al is 't leugenachtige voorlichting geeft aan 't buitenland (wat onze rege ring hopeloos verwaarloost) en zelfs vrienden die de deelstaten toch waren, van ons weet af te troggelen. Neen, we staan niet best en we vrezen 't ergste. NIEUWE KOERS IN DE LANDBOUW. Minister Mansholt heeft bij 't landbouw-debat in de Kamer een nieuw geluid laten horen. Hij wil de veestapel op 't vooroorlogse plan brengen maar de invoer van veevoer voor een groot deel be perken door intensieve voortbren ging van veredelde veeteelt producten. De hier verbouwde producten moeten belangrijk in hoeveelheid en behoorlijk in prijs stijgen zodat er interesse bestaat ze te verbouwen. Voor enige ar tikelen, zoals melk, vlees, eieren, zullen vaste prijzen af boerderij komen. Daarenboven zullen dan de vrijheidsbeperkingen voor een groot deel kunnen worden opge heven. Dus aan ene zijde dollar- besparing, aan de andere zijde 'n lonend bedrijf met meer vrijheid. Moge de minister hierin slagen. wordt modern, hygiënisch en vak kundig bereid. Een waarborg voor regelmaat in kwaliteit. Onder Rijkscontrole van Wageningen. Telef. 421. Groiesir. 38. TERREUR IN INDONESIË NEEMT STEEDS TOE. De dienst legercontacten meldt dat in de week van 1 tot en met 7 December in federaal gebied 307 incidenten zijn gemeld, dit is 69 meer dan in de voorgaande week. Dit weektotaal is 't hoog ste sedert de ondertekening van de Renville-overeenkomst. Het hoogste totaal was tot nu toe 244. Tien T.N.I.-leden en bendele den werden gedood 14 gewond en 8 gevangen genomen. In totaal werden voorts 216 gewelddaden tegen de bevolking gepleegd, waarvan 31 moorden op Indone sische bestuursambtenaren-en bur gers. In de laatste drie weken vielen er 200 slachtoffers van moordaan slagen en ontvoeringen. Het com muniqué zegtnadat de inciden ten voornamelijk in Midden- en West-Java geconcentreerd waren schijnt thans de beurt te zijn aan Oost-Java, waar het aantal inci denten gestadig toeneemt" UITKERING RIJKSAMBTENAREN. Volgens de samenwerkende centrales van overheidspersoneel, worden van regeringswege maat regelen voorbereid om nog vóór Kerstmis aan de daarvoor in aan merking komende ambtenaren, zo nodig bij wijze van voorschot een uitkering te doen in verband met de herziening van het bezoldi gingsbesluit burgerlijke rijksamb tenaren 1934 ingaande 1 Januari 1948. De verhoging van de kin dertoelage met 25 cent per week, te beginnen bij het tweede kind, zal hierbij inbegrepen zijn. VERVROEGDE AFWIKKE LING DER GELDSANERING. In de nota van wijziging voor vervroegde afwikkeling van de geldsanering wordt toegestaan, dat met geblokkeerd geld cred'ie- ten zullen kunnen worden afge lost. Tot het maximale bedrag van 3500 gulden zullen beleg gingscertificaten ten behoeve van de kleine spaarders worden ver hoogd en tenslotte zullen met be. leggings- en investerings-certifica- ten belastingen mogen worden voldaan over inkomsten, die in geblokkeerd geld zijn verstrekt. ONTHEFFING ZONDAGS RIJVERBOD VOOR KERKDIENSTEN. Op grónd van nieuwe richtlij- lijnen van 't Ministerie van Ver keer en Waterstaat, is 't nu weer mogelijk, dat ouden van dagen en gebrekkigen op Zondag per par ticuliere auto naar en van de kerk vervoerd1 kunnen worden. Ook is het mogelijk, dat n gees telijke op Zondag voor ambtsbe zigheden per particuliere auto wordt vervoerd. De beoordeling van aanvragen voor dergelijke aangelegenheden wordt overgela ten aan het inzicht van de rijksin specteur van de betrokken inspec tie. -\ "f* VOOR KINDEREN IN INDONESIë. In de loop van November heeft de NI WIN in samen werking met het Nederlandse Jeugdv Rode Kruis 10.000 z.g. KinderUcerstpakketten naar Indonesië verzonden, waar zij in de Kerstweek worden uit gereikt aan kinderen van alle landaarden, die in Indonesië verblijven in kindertehuizen, hospitalen, weeshuizen etc. De zakjes, welker inhoud bestaat uit speelgoed en versnaperin gen, werden ingepakt door Haagse schooljeugd op vrije Woensdag- en Zaterdagmid dagen onder auspiciën van 't Nederl. Jeugd Rode Kruis. DE JENEVERPRIJS. Naar aanleiding van een dagbladbericht over prijsver hoging van jenever, als ge volg van een eventuele ac cijns-verhoging in verband met de tot standkoming van' de Economische Unie met Bel-' gië en Luxemburg, deelt het Ministerie van Landbouw, VAN DE ECHO VAN HET ZUIDEN 9) „Och, ze hebben hier een maal niets op met nieuwig heden en er heerst een lijde lijk verzet waartegen men moeilijker de strijd kan aan binden, dan tegen openlijke tegenstand. Is de dominé op z'n studeerkamer? Ik zou graag hebben dat hij een paar stukken tekende!" De dominé zal als gewoon lijk aan zijn schrijftafel en tuurde met dromerige blik naar buiten. „Ja, ja, ik zal tekenen", zei hij. „Wil je wel geloven hoe bang ik soms ben dat ik krankzinnig zal worden? Het is alles zo vreemd in en öm mij. Nog maar héél kort ge leden sprak ik met Marie En toch was het Marie niet. Wij hadden haar beiden lief, maar Steven had haar voor zich gewonnen. Steven is dood en ik heb nu enkel Lenie nog, die mij aan haar herinnert!" „Doe uw best om niet meer aan die vervlogen dagen te denken. Wij hebben u lief en Lenie is u altijd nog zo dank baar dat u zorg voor haar heeft gedragen, om derwille van haar vader". „Om derwille van Steven?" „Hendrik Kruis was immers haar vader?" Ineens sloeg de dominé met de vuist op tafel en riep, bui ten zichzelve van drift: „Dat zeg je nu altijd! Maar die is nooit getrouwd gewessit. Heeft nooit kinderen gehad." Ineens was alle opgewonden heid van hem geweken en weer even zachtmoedig als al tijd vroeg hij: „Ik zou immers enkele stukken tekenen?" HOOFDSTUK VI. Het was Zaterdagmiddag en dus had iedereen op de fa briek vrij. De directeur begaf zich door het dorp naar buiten en me nige vijandelijke blik werd hem van achter de gordijntjes in de arbeiderswoningen, toe geworpen. Hij was zich hier van wel bewust en onwille keurig deed dit de uitdruk king op zijn eigen gelaat niet van de vriendelijkste zijn. Hij liep heuvel-opwaarts en toen hij op de top was, werd hij een oud, laag huis gewaar, dat duidelijk in staat van groot verval verkeerde. Het was „Huize Beurtland", waar hij al zoveel van gehoord had. Van het huis voerde een weiland naar het bos, dat 't doel van zijn tocht was. Hij wilde namelijk eens gaan kij ken waar de Zwarte Mijn lag; maar hoe nauwkeurig hij de plattegrond ook bestudeerd had, toch bleek die plek niet makkelijk te vinden. Hij ging het smalle brug getje over bij de beek en kwam zo op de open plek, alom met mos en varenkruid begroeid en zó wijdend stil in haar ongerepte schoon heid, dat hij, getroffen, enige tijd te genieten stond. Niet lang duurde het nu, of hij ontdekte de bewuste schacht en ook nog iets an ders: een vrouwenfiguurtje in een allerliefst rose mousse- lientje; en haast was deze ontdekking hem evenveel waard als die van de ingang tot de Zwarte MijnDeze fleurige, bevallige verschij ning toch was Lenie Kruis, die hier zat te schetsen. Zó verdiept was ze in haar werk, en zo geruisloos was hij na derbij gekomen, dat ze hevig schrok toen ze zijn stem hoorde. „Ik moétet niet zo dwaas zijn", verontschuldigde zij zich; maar dat komt: ik ben zo gewoon deze plaats-, voor mij alleen te hebben!" „Ik vrees dat u ze nu niet lang meer voor u alleen zult houden". „Ja, ik hoor dat u de Zwar te Mijn gaat heropenen!" „Hinder ik u, als ik hier even neerval?" Ik ben wel een uur aan het dwalen ge weest en daar word je moe van." „U hebt Veegens zijn ont slag gegeven, naar ik hoor?" „Ja. U weet zeker waar om?" „Ik denk dat ik er niet het juiste van heb gehoord". Hij zweeg een ogenblik; toen begon hij te praten met een levendigheid, of het hem goed deed zijn gemoed eens te luchten: Hij was te weten ge komen dat Veegens op alle mogelijke wijze zijn gezag had trachten te ondermijnen, en dit had wel z'n hoogtepunt bereikt in de behandeling van de nieuwe oven. De wijze van smelten daar in toch berustte op een door hem zelf bedach te theorie deelde hij ter loops mee. De eerste keer was de bewerking totaal mislukt; de tweede keer was het niet veel beter gegaan. En toen 't de derde keer al weer niet ging" zei hij met vlammende blik, „was ik overtuigd dat er opzet in het spel was. En dus op een avond hield ik mij of ik mij ter ruste had begeven; maar in waarheid verliet ik het huis in a-lle stilte langs de achterkant. Maar ik ver veel u toch niet met mijn ver haal, juffrouw Kruis?" „Integendeel, ik stel er groot belang in". „Ja, dat zie ik aan u. Nu, ik merkte dan wel dat mijn vermoedens juist waren. Vee gens had de leiding van het oven-bedrijf en hij had de temperatuur moedwillig laten zakken. Daarna trad van den Heuvel in meer technische bijzonderheden en hij stond er versteld van, zo goed als zij alles scheen te begrijpen. Het eind van het lied was dat Veegens, die dus op heter daad betrapt werd, dan ook op slag zijn congé kreeg. Na tuurlijk zwoer hij wraak, maar daar zal ik mij nu maar niet veel van aantrek ken". „Hebt u nu moeite om een plaatsvervanger voor hem te vinden? Want hij verstond zijn werk, ofschoon ik hem altijd een verschrikkelijk ie mand heb gevonden en voor al sinds hij zich zo onaardig over Oom heeft uitgelaten". „Hij heeft een lelijk karak ter en ik ben blij dat wij hem kwijt zijn. Door een goedgunsitige beschiking van het lot, werd mij juist de man die ik nodig had, in handen gespeeld en die treedt Maan dag al aan". Van den Heuvel zat achter overgeleund tegen een boom stam en nu hij weer zo veel opgewekter leek, trof het haar ook zo knap als hij was. Ze voelde zich gevleid door zijn vertrouwen; wist, dat hij haar bewonderde, en nu in eens werd het haar of lie ver hun beiden duidelijk, dat ze verwante zielen wa ren. „Lenie", prevelde hij. En het volgend ogenblik voelde ze zijn arm om haar heen; hij trok haar naar zich toe en een zalig gevoel van be schermd te zijn, maakte zich van haar meester; van haar dat onafhankelijk persoon tje dat altijd zo gejuichd had in haar vrijheid. „Ik had een gevoel of ik je al dadelijk kende", zei hij, na dat hij vol eerbied de lippen had gedrukt op haar zacht- blozende wangen. Lang zou deze gelukzalig heid echter niet duren, want reeds werden de schaduwen dieper. „Het is te laat; ik moet weg", zei Lenie. „Anders denken ze nog dat ik ver dwaald ben! En.... je hebt nog niet eens gekeken naar de mijnschacht!" „Dat ben ik zowaar ver geten!" (Wordt vervolgd). Visserij en \»dselvoorzie- ning mede, dat |n dergelijke accijnsverhoging slechts bij de Wet tot stam kan komen. Er is dus mbnenteel geen sprake van een prijsverhoging van jenever. Omtrent een eventuele accij ©verhoging is, ter voorbereicLiig van een wetsontwerp, g<nerlei beslis sing genomen. KORTE B^ICHTEN. Prof. Bróuwés, directeur- generaal voor je prijzen, is benoemd tot s<petaris-gene- raal van Econ. [Zaken. De totale vaarde van de land- en tuinfeouwproductie bedroeg in het eigstjaar 1947/ 1948 (Juli 194—Juli 1948) ca. 2 milliard in in 't hier aan voorafgaande oogstjaar ong. veer 1900 - electrische worden aan- West-Euro- el de Duitse 1946/1947 millioen. Een gro' centrale, die za. gesloten op h< pese net en zo als de Nederlan^e, Belgische en Luxemburgse industrie van stroom zal in het kader Marshall worde de omgeving v<Ji arrondissement ongeveer 50 voorzien, zal an het plan- gebouwd in Fren, in 't Dueren, op ,M. van de DuitschBelgisdhe grens. De Econo nic Coopera tion Administra ion heeft be kend gemaakt, c it de aan Ne derland verstrekte machtiging voor de aanko p van ruwe katoen verlaa [d is met 5.200.000 dollars Tevens werd een nieuwe toewijzing voor lederland be kend gemaakt, i.l. voor tarwe en andere g aanproducten voor aflevering in het vierde kwartaal van 1918 tot een be- dollars. Jmber a.s. zou de Bijzondere ïjaad van Cas- doen in de ewezen com- Rauter ernomen, zal vorden uitge drag van 70.000 Op 15 Deo satie uitspraak zaak van de missaris-genera« Naar wordt deze uitspraak steld tot een na$er te bepalen datum. De Madrili ploeg Atletico uit 's-Hertogenbpsch met 40 verslagen. Naar Fran maand per geac resseerde een familiepakket •d, mits het de 12 kg. niet <ense voetbal- heeft B.V.V. rijk mag per geheel gratis worden gestuu globale gewicht te boven gaat. Op initiat ef van gen.- maj. F. G. DürstBritt is dezer dagen met 50( leden opge richt de Vereniging officieren artillerie. Voorzitter is gen. Dürst Britt; vice-voorzitter kol. J. Steenmetser; le secre taris majoor P. Schoonenberg. Zij heeft ten doel, 't mede door de oorlog!en de bezet tingsjaren verloren gegane contact tussen de officieren van het wapen der artillerie te herstellen. Aan Mr. J. R. H. van Schaik is op zijn verzoek eer vol ontslag verleend uit zijn functie van lid-voorzitter van de commissie van deskundi gen voor de tabaksaccijns, on der dankbetuiging voor de in die functie bewezen diensten. Als zijn opvolger is benoemd mr. F. G. C. J. M. Teulings te Vught. Op het Vaticaan is be kend gemaakt dat Z. H. de Paus op 24 December om 1 uur 's morgens zijn gebruike lijke Kerstboodschap tot de wereld zal richten. Deze bood schap zal worden uitgezonden via de kortegolfzender van Radio Vaticana op de golf lengtes 19.84 M., 31 M. en 22 Meter. Naar schatting telde de bevolking van de Verenigde Staten op 1 October j.l. 147.280.000 zielen. De Belgische kolenproductie bedroeg op 3 December jl. 104500 Geslaagd. Op het te 's-Bosch gehouden examen Stenografie Frans slaagde Mej. T. v. d. Houdt alhier. KUNSTKRING. P A I S A. Zes zelfstandige drama's in hei klein, en u krijgt een overzicht van het leed dat voor de bevrij ders uit en met hen mee door Ita lië trok. Het leed van de soldaat en van de partisaan, het leed van kleinen en van groten, het leed van ontspoorden en van een ster ke liefde. Dit alles vertelt ons Roberto Rosselini in zijn film „Paisa", op een eenvoudige, maar daarom niet minder aangrijpende wijze. Hier geen geschitter van z.g. sterren, maar het is alsof de types zo uit hun werkelijke om geving zijn genomen. En, wat nog voornamer is, de regisseur loopt er over het algemeen niet mee te koop: wat het zwaarste is laat hij het zwaarste wegen. In de episode met de neger in Napels dreigt hij alleen een enkele keer van het goede pad af te dwalen, maar hoe verder het drama voortgaat, des te volmaakter wordt de film van vorm, totdat hij in de strijd van de partisanen aan de Po zijn hoogtepunt bereikt. Kortom, een film die ondanks bepaalde zwak ke punten zeer de moeite waard was en terecht door de Kunst kring op haar program werd op genomen. Voor velen zal de film „Sa menwerken" ook bijzonder aan trekkelijk zijn geweest. Op vaak voortreffelijke en interessante wij ze wordt hierin de vervaardiging van het preparaat Menformon en het belang ervan „uiteengezet". Jammer dat er nogal wat aan het geluid mankeerde in Paisa, zodat daarvan veel verloren ging. Alles bijeen een mooie avond, waarvan blijkbaar zeer is genoten. 35 JAREN BIJ DE TIMTUR. Vrijdag j.l. vierde de heer J. Hooymaayer' chef van de opha- lerij in de Timtur schoenfabriek feest. Die dag was hij 35 jaren reeds werkzaam op de genoemde fabriek. Het personeel van de ophalerij toonde zijn medeleven met dit ju bileum door de jubilaris een mooie schemerlamp aan te bieden en te vens een bloemstuk. In het bijzijn van de directie en de afdelingschefs werd hij op het privékantoor door de directeur de heer J. Klijberg, hartelijk gehul- digd. Deze bood hem 'n geschenk j onder couvert en een gouden hor loge aan en aan Mevr. Hooy maayer een bloemstuk. 28 December viert de heer v. d. Eekert, leer-inkoper van de zelfde fabriek, zijn 25-jarig jubi leum. aanmerkelijk uitgebreid, terwijl ook de opstand aan de eisen des tijds is aangepast en aanzienlijk is verfraaid, door de fa. v. Huiten- Krol, terwijl de fa. v. Heesch het metselwerk etc. verzorgde. Dit bekende bedrijf, dat van ouds de beste merkartikelen ver kocht, zal zich in de toekomst nog meer speciaal gaan toeleggen op de verkoop van kruideniers waren en dranken uitsluitend van de beste fabrieken. Wij twijfelen er niet aan of de heer v. Ree zal in zijn mooie nieuwe zaak succes hebben. Wanneer wij in onze hui selijke kring de grote feesten van Kerstmis en Nieuwjaar vieren, dan gaan ongetwijfeld nog meer dan anders onze ge dachten naar de zoon, de broer, de verloofde in de Tropen. Meer nog dan an ders wensen wij hem toe dat het hem goed mag gaan, dat hij toch maar weer gauw terug zal ko men. Meer nog dan anders ma ken wij dan deze wensen kenbaar in onze brieven of anderzins, maarde meest originele manier om deze wensen over te bren gen is wel een advertentie in de krant. Stel U voor dat de jon gens daar hun krant ont vangen en ze zien dan hun naam daarin staan en de naam van hun ouders, hun broers, hun zusters of hun meisje, die hun het beste toewensen. Vermoedt ge niet wat dit weer voor hen betekent? Zend ons de tekst en wij zullen zorgen dat hij Uw jongen tijdig onder ogen komt en hem gelukkig maakt. NIEUWE ZAAK. Zoals u uit een van de achter staande advertenties kunt lezen, wordt het kruideniersbedrijf an- Ree-v. Heesch, Nieuwstraat 33, nex slijterij van de heer P. van morgen heropend. Dit van ouds bekende bedrijf heeft een grondige vernieuwing ondergaan, de winkelruimte is Ingekomen Gene. Vertrokken H M Doornkamp naar Rotter dam L J Slaats naar 's-Bosch A M v Helvoirt naar Schijn- del. BURGERLIJKE STAND. Geboorten Johannes C M zv W J Spitters- Geerligs Johanna L M J dv H J de Nijs-van Wanrooij te L.- op-Zand Franciscus L zv J M A de Gouw-Heesters Petrus C zv L W Schapendonk-Brekel- mans Antonius H H zv F J Schumacher-van Iersel Johan nes A A zv A de Rooij-Pullens Antonia G M dv G J Bruijstens- de Kok Josephus A M zv A J Slaats-Sluiter Cornelia A dv C Lambrechts-van den Heuvel te Drunen Helena A dv G van Veldhoven-van der Heijden. Overlijden? Annie Fijan 9 mnd. Jacoba M Maas 39 j. echtg van A. v. d. Lee. Huwelijks-aangiften; Gene. Huwelijken; W de Rooij 21 j te Sprang- Capelle en D Wagemakers 19 j te Waalwijk. HEUSDEN. Aanbesteding. Uitslag van de aanbesteding voor het bouwen van een dubbele middenstandswoning bij de Nieu we Burchtstraat voor rekening van de fa. De Haan en Oerle- mans architect de heer H. Baaij. ens. Bredero's Bouwbedrijf, 's-Bosch 42900; Fa. v. Erp en Zn. Kerk- driel 42900: Gebr. v. Ballegooy- en Beesd 41100; Fa. v. d. Wal en Smit Amsterdam 41Ö00; Groenevelds Aann. Bedrijf Wou- drichem 40888; Fa. L. Ver boord Vlijmen 37700; Job. van Boxtel Vught 37300; Gebr. v. d. Merwe Dordt 37000; Fa. v. Tilburg, Nootdorp 36900; Fa. L. Coolen, Waalwijk 36300; Fa. A. Smits, Heusden 36200; Firma M. Kleingeld Waalwijk 36000; N.V. Vutura Tilburg 35000; Fa. Pepping Kaatsheu vel 34700. Dammen. Donderdag a.s. speelt de Dam. club in Eindhoven tegen Tivoli I voor de comp. Ned. Dambond. Verloting Winkelweek. Dinsdag vindt in Hotel Central de trekking plaats van de gehou den gratis verloting tijdens de Winkelweek. Biljarten. De biljartclub K.O.T. speelde voor de Waalwijk en Omstreken competitie tegen H.B.S. en ver loor met 2—6 punten. CAPELLE. Algemene Ledenvergadering. In het café Cové-v. d. Haart aan de Nieuwevaart werd jongst leden Woensdagavond 8 uur on der voorzitterschap van de heer A. H. Kerst de jaarlijkse algeme ne ledenvergadering gehouden van de Capelse IJsclub „Eendennest". In zijn openingswoord uitte de voorzitter zijn leedwezen over de geringe belangstelling voor deze vergadering. De notulen van de vorige algemene vergadering wer den na voorlezing goedgekeurd, evenals het door de secretaris de heer v. Nieuwenhuijzen, uitge brachte verslag omtrent de toe stand en werkzaamheden der ver eniging in het tweede verenigings jaar. Niettegenstaande van open stelling van de ijsbaan in deze verslagperiode geen sprake kon zijn,' bleek het ledental gestegen van 245 tot 367. Het financieel overzicht van de penningmeester, de heer Th. A. Rijken, was, hoewel vergroting van de ijsbaan en het zuiver hou den van het wateroppervlak be- langrijke financiële offers hadden gevraagd, in optimistische toon gesteld. De kas bleek, ondanks deze grote uitgaven, met 'n voor delig saldo te sluiten. De rekening en verantwoording werden nage zien en in orde bevonden door de heren H. Spierings en S. Vos en onder dankzegging aan de pen ningmeester goedgekeurd. De aftredende bestuursleden, de heren G. Stam en W. J. *van Nieuwenhuijzen, werden herkozen en namen onder dankzegging voor het in hen gestelde vertrouwen hun herbenoeming aan. De voorzitter deelde mede, dat bij bestuursbesluit de gezinscon tributie voor de a.s. winter gelijk zal worden gesteld met de gewo ne ledencontributie, omdat het voorgaande seizoen geen gelegen heid is geweest de baan open te stellen. Dit besluit geldt evenwel alleen voor reeds ingeschreven gezinnen. Nieuwe gezinnen, die lid wensen te worden, betalen de reglementaire contributie. Voor de rondvraag bestond geen belangstelling. Lezing met film. Donderdag 16 Dec. a.s. des avonds half acht zal in de zaal Cové-van der Haart a. d. Nieu wevaart door de heer D. Schuur man, landbouwkundig ingenieur van Calvé te Delft, een lezing worden gehouden over de meest economische voeding deze winter voor vee, paarden, varkens en kippen. Een kleurenfilm met beelden van de Calvé-fabrieken in wer king en tal van prachtige opna men van stamboekvee paarden en varkens, alsmede van enkele pluimveebedrijven in de verschil lende provincies van ons land, zal het gesproken woord verduidelij ken. De toegang is vrij en iedereen wordt in de gelegenheid gesteld na afloop van lezing en filmver toning speciale moeilijkheden op eigen bedrijf in vragen kenbaar te maken, welke vragen dan zo vol ledig mogelijk zullen worden be antwoord. Postduivententoonstelling. De postduivenver. „De Lucht vaart" organiseert haar jaarlijkse onderlinge clubtentoonstelling dit jaar op Zaterdag 18 Dec. a.s. in de zaal van de heer E. C. Cové aan de Nieuwevaart. Heden overleed, nog voorzien van het H. Oliesel, onze ge liefde Tante Mejuffrouw Johanna Eva Maria Sars Weduwe van de Heer Gerardus Johannes van Loon, in den ouderdom van 82 jaar. Wij bevelen de ziel van de overledene in Uw godvruchtige gebeden aan. Uit aller naam: L. SARS-v. d.SANDEN. Waalwijk, 8 December 1948. TEGEN POKKEN BURGEMEESTER en WET HOUDERS van LOON-OP- ZAND, maken bekend, dat op Donderdag 16 tèmber a.s., 14.00 uur, ten huize der genees heren de gelegenheid zal zijn opengesteld tot kosteloze inenting of herinenting tegen pokken, van hen, die zich daartoe aanmelden of daartoe worden voorgebracht. Bij twijfel omtrent de gezond heidstoestand van de in te enten persoon, raadplege men vooraf de huisarts. Voor een juiste vermelding in de vaccinebewijzen van de na men en geboortedatums der kin deren is het gewenst, dat bij de aanmelding worden medegebracht trouwboekjes der ouders of ge boortebewijzen der kinderen. Kaatsheuvel, 8 December 1948. Burgemeester en wethouders voornoemd, Het Bestuur van de IJsclub Eendennest" zal bij inschrijving trachten te verhuren standplaats en voorCONSUMPTIE-, GE- BAK- en PATATES FRITES'TENT op de Ijsbaan aan de Nieuwevaart gedurende het winterseizoen 1948/1949. Biljetten, vermeldende de inschrijvingssom per dag worden inge wacht vóór Zaterdag 18 Dec. 1948 bij .de voorzitter, de heer A. H. Kerst, Capelle-Nieu we vaart D 210. Zij, die genegen zijn gedurende de winter 1948/1949 als baan veger werkzaam te zijn, kunnen zich, onder opgaaf van verlangd loon per dag, schriftelijk wenden tot de voorzitter van de IJsclub, bij wie nadere inlichtingen kunnen worden ingewonnen, eveneens vóór Zaterdag 18 December 1948. Opmerking. De Ijsbaan is des Zondags en le Kerstdag gesloten. I* Die avond was er feest in Daw son. De elandisten vierden de overwinning en de paardisten, waarvan de meesten sportieve ke rels waren, wilden zich niet kin derachtig tonen en vergaten in de feestvreugde spoedig de verloren dubbeltjes. Op het hoogtepunt van O'Connelly het feest hief Bear ton, hetgeen een nieuw record be- zijn glas. „Er is geen wolkje aan tekent sedert de bevrijding. In No- de lucht voor de elandisten zo vember j.l. bedroeg de totale pro- j sprak hij, „zolang de eland Wolk ductie 2.329.000 ton, hetgeen een i met zijn poten op de grond staat, daggemiddelde is van 96.000 ton. j De uitslag van deze wedstrijd toont, dat het steeds fout is met valse streken een overwinning te willen forceren. Ik verzeker u echter, dat ik niet minder vrolijk zou zijn geweest, wanneer mijn eland in een sportieve wedstrijd zou hebben verloren." Deze woorden deden de paar disten goed. Nadat Terry en Ber ry hadden verteld hoe zij het val se spel hadden ontdekt en welke middelen zij er tegen hadden aan gewend, werd de stemming nog beter, want de bevolking van Dawson bestaat uit verstandige kerels, die ook het verstand in anderen kunnen waarderen. Te gen de nacht zaten de mannen nog om een kampvuur, paardisten en elandisten broederlijk dooreen. „Het is geen kwaad leven in Canada, Berry", zei Terry. Terry zette zijn glas druivensap aan zijn mond, alsof hij niet an ders gewend was. „En de druiven zijn hier aller minst zuur", antwoordde Berry. EINDE VAN 'T AVONTUUR. Komt allen naar de des avonds 7.30 uur in het Café van den Hser E. C. COVÉ-VAN DER HAART, Nieuwevaart CAPELLE (N -Br.) Zie voor bijzonderheden onder plaatselijk nieuws.

Echo van het Zuiden | 1948 | | pagina 2