r STOFFEN Schapendonk's brood AGENT-INCASSEERDER een prachtluidspreker VAN DE VEN's Kleding-winkel UQLUETTE fiELEBEII OUDE KAAS m. DE Hiun. Graiestraai 333. Uiaaiuiilh Landschap svevzovging. FEUILLETON HET DUISTERE VERLEDEN NIEUWS UIT WAALWIJK EN OMGEVING. CALVEs EERSTE KLASSE LEVENS- EN VOLKSVERZEKE- RINGMAATSGHAPPIJ Dames, leeri nu Union tn naaien De Tilburgse boeren wordt de hand boven het hoofd gehouden. Telef. 421. Grotestr. 38. Korte Berichten Rondom ,,De Ster Betrouwbaarheidsrit in onze omgeving. roept sollicitanten op voor Fa. CASTELIJN EN BEERENS vraagt aankomende JONGENS Beperkt WINTERJASSEN voorradig I Grotestraat 1 78 WAALWIJK TELEFOON 288. Modevakschool R. VERHOEVEN Wolfshoek 63 ELSHOUT (N,-Br.) DE DONKERE DAGEN THAS-jas. nieuw begonnen zijn". De Kardinaal gaf hierop 'n schildering van de situatie die is ontstaan. „De situatie, die hieruit voor ontelbare gezin nen is voortgekomen, is voor ons onaanvaardbaar. Zij kan op geen enkele wijze worden gerechtvaardigd en dient noodzakelijk veranderd te worden". De gemeente Tilburg heeft aan de Dongense weg een uit gebreid agrarisch bezit. Aan gespoord door landbouwkrin- gen, heeft men een commis sie onder leiding van prof. Heere opdracht gegeven een onderzoek in te stellen in zake de bestemming van dit bezit en of het niet mogelijk zou zijn meer cultuurgronden ter beschikking te stellen van de boerenbevolking. Deze commissie heeft rap port uitgebracht en aan de hand hiervan heeft het ge meente-bestuur de raad als volgt voorgesteld: 1. Verkoop, alsmede uitgifte in erfpacht mag niet worden bevorderd, tenzij aan die Til burgse boeren die hun grond hebben moeten afstaan voor de stadsuitbreiding en hier van schade ondervinden. 2. Wanneer degenen die de grond gebruiken deze niet meer dringend nodig hebben, dan moet aan Tilburgse pach ters de voorkeur worden ge geven. Nieuwe gegadigden zijn dan allereerst: Tilburgse boeren die hun grond omwille van de uit breiding hebben moeten af staan en jonge Tilburgse boe ren die een bedrijf willen stichten. Aldus geeft Tilburg een mooi voorbeeld van land- bouwbescherming, wetend dat dit bedrijf, mits rendabel een weldaad kan betekenen voor de maatschappij en dat het boerenbedrijf een goede te genhanger vormt voor een ver doorgevoerde industriali satie. „DE ZILVEREN SCHELF' BESTENDIGD. Ten overstaan van notaris J. V. Hellenberg Hubar te 's-Bosch is de stichting Nationale tentoon stelling van ambachten en bedrij ven in werking ,,De Zilveren Schelp" geheten, officieel ontbon den. Terstond werd echter 'n voor lopig comité onder dezelfde naam opgericht met als doel van tijd tot tijd soortgelijke evenementen als „De Zilveren Schelp" in Den Bosch te organiseren. Dit comité zal worden uitge breid met personen uit diverse bevolkingsgroepen, waarna op nieuw een definitieve stichting zal worden geformeerd. Natuurschoon, ofschoon het woord blijkbaar veel aanleiding tot misverstand geeft, is niet be perkt tot uitsluitend „het natuur landschap". Ook een cultuur land schap kan in overvloedige mate natuurschoon bieden. In Neder land bestaan naar zeer grote waarschijnlijkheid geen natuur landschappen meer in de strikte zin van het woord, n.l. van de mens ongerepte contreien, met uit zondering natuurlijk evenwel van de schorren en wadden langs on ze kust. Wel bestaan er nog „na tuurlandschappen" in de zin van ongecultiveerde gebieden, zoals bijvoorbeeld de Biesbos, de zand verstuivingen, de zeeduinen, de beken in het Oosten des lands enz. De meeste dezer terreinen ontwikkelen zich echter ook nog onder geringere of grotere invloed van de mens, die bijvoorbeeld in grijpt in de waterstand, al is het soms onbewust, die riet en biezen snijdt, gras maait, laat begrazen, jonge plantjes vertreedt, hout en strooisel rooft en op tal van an dere manieren het millieu wijzigt. Gezien' de steeds grotere eisen die ten aanzien van de oppervlak te cultuurland worden gesteld, is het wel degelijk van belang 'zo veel mogelijk van deze betrekke lijk ongerepte en 'oorspronkelijke landschappen te behouden. Zo veel mogelijk wil in dit verband zeggen tot zover een compromis met economische eisen mogelijk is en in zeer bijzondere gevallen voor zover het gerechtvaardigd is wetenschappelijke, aesthetische en sociale eisen boven deze te doen prevaleren. Slechts onder zeer bijzondere omstandigheden is ook voor deze z.g. natuurlandschappen conserve ring als in een museum te verde digen. Voor het overige moeten ook deze landschappen blijven le ven, dit wil zeggen, zich blijven ontwikkelen, en moeten dus on derhouden worden, soms zelfs ge ëxploiteerd, zoals over het alge meen bij bossen gewenst is. Het behoeft geen betoog dat het on derhoud van deze gebieden meer vergt dan alleen vakbekwaamheid. Dezelfde steeds groeiende aan spraken op onze bodem voor alle mogelijke doeleinden, die wij bo ven aanhaalden als een argument om zoveel mgoelijk te behouden en te sparen, vergen de grootste oplettendheid voor het behoud en de uitbreiding van landschaps- en natuurschoon in ons cultuurland schap. wordt modern, hygiënisch en vak kundig bereid. Een waarborg voor regelmaat in kwaliteit. Onder Rijkscontrole van Wageningen. Een van de vele sprekers die de Vereniging voor Heemkunde dit jaar in haar midden had was de heer R. J. Benthem, Landschaps consulent bij het Staatsbosbeheer, te Utrecht, die bovenstaande, geenszins nieuwe, maar wel zeer belangrijke denkbeelden benadruk te. In zijn zeer interessante en be langwekkende causerie raakte spreker even aan de eisen die in concreto gesteld moeten worden aan een verantwoorde landschaps verzorging, waarbij benadrukt werd, dat noch geüniformeerd, mocht worden, noch een streven naar originaliteit tot te grote bontheid en stijlloosheid mocht voeren. In verband hiermede die nen landschapsarchitecten, maar vooral ook particuliere eigenaren niet alleen een goede smaak aan de dag te leggen, maar ook blijk te geven iets van stijl en traditie te begrijpen. Ter illustratie bij zijn lezing vertoonde de heer Benthem zeer mooie lichtbeelden van enkele uitgesproken land schapstypen en van geslaagde op lossingen van gevallen waar zich een conflict tussen landschaps- schoon en economische eisen voor deed. Enkele plaatjes toonden op duidelijke wijze tot welke wan gedrochten en kleurloze vlakten de mens het landschap kan mis- VAN DE ECHO VAN HET ZUIDEN 10). De soort vierkante schoorsteen die deze ingang vormde, was overdekt met planken, die met mos begroeid en half vergaan wa ren door de lange jaren dat ze daar al gelegen hadden. Die wa ren dus gemakkelijk genoeg van elkaar getrokken en op zij gescho ven maar het was zo donker toen hij de gapende muil binnen keek, dat hij daar niets onderscheiden kon. Van den Heuvel raapte een steentje op dat hij vlak bij zag liggen en wierp dit naar beneden. Het scheen ergens de wand te ra ken en sprong weer terug. Hij keek eens rond naar een tweede projectiel, bukte zich en kreeg een eigenaardig gevormd stuk klei in handen, dat zo zwaar was dat 't onwillekeurig zijn aandacht trok. Hij brokkelde wat van de klei af en zag tot zijn verrassing, dat het een ring was, een zegelring. On middellijk keerde hij terug tot Le- nie en riep „Ik heb een vondst gedaan." Dit zeggende, legde hij haar de ring in de hand. „Hoe eigenaardig. Hoe lang zou die daar nu al gelegen hebben Van wien is het wapen Het komt mij zo bekend voor." „Bewaar jij 'm maar. Of neen, het ding kon wel eens van iemand zijn, wiens tegenwoordigheid hier in huis geen geluk heeft aange bracht „Ik dacht niet dat je bijgelovig was." „Anders ook iet, maar waar jij er bij betrokken bent, wel." Hij nam 't opvouwbare stoeltje en de ezel van haar over en sa men gingen ze terug naar de schacht. „Kijk nu nog maar eens goed rond. Gelukkig dat je schets bijna af is, want de volgende week of toch in ieder geval heel kort daar op wordt ér al een begin gemaakt met de heropening," „Dat zal alle rust en schoon heid hier aan de plek ontnemen", zei ze droevig. „Ja, dat is wel zo en het kan mij nu ook zo spijten, dat ik het zeker niet gedaan zou hebben als ik al niet zo openlijk mijn voor nemen kenbaar had gemaakt. Neem ik mijn woorden terug, dan geeft dit blijk van een zwakheid, waarin Veegens met zijn aanhang zou juichen." „Ja, dat moet je niet doen", meende zij ook beslist en ze keer den terug, al genietend van dat heerlijk elkaar begrijpen. Het verwonderde v. d. Heuvel niets, dat Lenie hun geheim nog enige tijd voor zich wilde houden. „We hebben elkaar nog maar zo kort gekend en de mensen mochten eens praten gaan, meen de ze. „Ja, misschien is het beter zo. Want je ooni zou er niets van begrijpen en Fersing nog minder." „O die", zei Lenie met 'n blos, „ik had hen helemaal vergeten. Ik hoop maar dat hij niet vindt dat ik slecht gehandeld heb tegen over hem." „Had hij dan met je willen trou wen Ze knikte bevestigend. vormen. Ook in onze directe om geving zien wij, tot noze grote spijt, dat tal van merkwaardige en interessante terreinen gaan verdwijnen of reeds zijn verdwe nen. Wij denken bijv. aan de Baardwijkse Wieltjes, Het beekje met moerassig terreintje langs de Burg. Smeelelaan, het moerassig strookje langs de weg naar het Stoomgemaal, de bomengroepen langs de Winterdijk, de wielen langs de Elshoutse Dijk, die ge deeltelijk door vuilstorting be dreigd worden enz. Langstraat, let op Uw mooiste gebieden, zij worden bedreigd „Arme kerel. Maar je hebt op mij gewacht, nietwaar „Dat zal wel zo zijn. Hij is al tijd zo goed voor mij geweest, maakte zich zo bezorgd over m'n toekomst. Weet je wel dat mij ei genlijk niets bekend is van mijn eigen familie „Je bent Lenie, dat is mij ge noeg. En je hebt gelijk liefste, dat we ons geheim de eerste tijd nog maar voor ons zullen houden, ofschoon ik, persoonlijk, het wel van de daken zou willen schreeu wen, dat jij de mijne bent." „Je zult het anders niet eens van de daken hoeven te schreeu wen, als je op de publieke weg mijn hand vasthoudt", zei ze met onschuldige coquetterie. „Ja, je hebt gelijk, als mij moeilijkheden te wachten staan, dan wilde ik liever dat jij daar niet in gemoeid werd. Een maand geleden was het nog „Hosanna" en nuIneens hield hij op, daar het wapen boven de deur van het Huis de aandacht trok. „Zeg Lenie, dat is hetzelfde als op de zegelring staat. Kijk maar". „Geen wonder, dat het mij dan zo bekend voorkwam. Die ring moet van Erik Velthuis zijn ge weest." HOOFDSTUK VII. Er volgde een korte pauze. Zijn gelaat was van uitdrukking goed, waarom hij met zo grote belangstelling, tuurde naar de ring veranderd en Lenie begreep zeer in de palm van zijn hand, „De mensen hier denken, dat je op Erik Velthuis lijkt, is 't niet? Nu, ik vind ook wel dat je soms iets hebt van zijn porf?*, Opgericht is de K.N.P. (Kath. Nationale Partij) met de heer Ch. Weiter als voor zitter. De minister van justitie deelde mede dat hij streeft naar een bezetting van 10.000 man voor de reserve-Rijkspolitie. Tot dusverre hebben zich 4100 man opgegeven. Twee mijnwerkers zijn Don derdagavond bij een ongeluk in de Staatsmijn Emma om het le ven gekomen. Het zijn de hou wers Th. J. Wesseling en J. W. M. Smeets. Zij hebben zich aan een ton welke voor vervoer van materiaal bestemd is, naar boven laten trekken. De kabel van de ton brak en de twee arbeiders stortten naar beneden. Het verbruik van bier is 40 pCt. teruggelopen. Dit blijkt uit de vergelijkende cijfers van de opbrengsten van de accijns op bier. Over de eerste tien maanden van 1948 bedroeg deze ruim 16 millioen gulden, tegenover ruim 27 millioen in 1947 in dezelfde periode. Uit de gegevens van de Hore cabedrijven blijkt, dat het ver bruik van gedistilleerd na 't be gin van de vrije verkoop van je never in October niet sterk is toegenomen. Met de arrestatie van een tiental zware jongens heeft de Rijkspolitie in West-Brabant een complot opgerold van tientallen vrijbuiters, die na de bevrijding het Westbrabantse platteland en ook Vlaanderen onveilig maakten door talrijke brutale inbraken, waarbij naar schatting voor ette lijke tienduizenden guldens is ont vreemd. Letterlijk van alles werd gestolen geld, distributiebonnen, rijwielen, linnengoed, tot nat was goed toe. - De „Volenaam" is met 1600 emigranten naar Australië ver trokken, waaronder een groot aantal gedemobiliseerden en ex- illegalen. Op 17 April 1947 kon de Bredase politie in samenwerking met Belgische collega's in Gent grijpen de N.S.B.er Kloosterboer, verdacht wegens spionnage ten voordele der Duitsers. Met een valse pas op naam van de Bre- danaar v. Maagdenberg wilde hij met een door hem gekocht schip naar Argentinië vluchten, waar zijn broer woont. Daar niet alle getuigen aan wezig waren, werd besloten de zaak aan te houden. Kloosterboer werd ^evenals zijn handlanger P. B. voorlopig in vrijheid gesteld. De minister van Verkeer heeft ontheffing van het rijver bod voor auto's en motoren ver leend voor de Zondagen 26 De cember en 2 Januari a.s. Oud-minister Cuelen is be noemd tot professor aan de R.K. Universiteit te Nijmegen. NED. HERV. KERK. Na een langdurige rustkuur is de predikant Ds. van Bur geier thans zover hersteld van zijn ziekte, dat hij zijn werk zaamheden gedeeltelijk kan hervatten. Het is hem geoor loofd zelf weer in de Dienst des Woords voor te gaan. Voor het eerst hoopt hij op te treden in de dienst van Zondag 19 Dec. a.s. 's mor gens om 10 uur, waarbij het Heilig Avondmaal zal worden bediend. Hoewel Ds. vafr Burgeier zich voorlopig nog zal moeten ontzien en 'zich zal moeten beperken tot net leiden van de godsdienstoefeningen-vop Zondag, betekent dit al heel veel voor de gemeente, die daarvoor ongetwijfeld dank baar gestemd zal zijn. Zijn eigen herder en leraar op de kansel te weten, heeft zeer zeker zijn invloed op de ge meente-leden. Trouwens, ook de predikant zelf zal het een grote voldoening schenken zijn taak in dit opzicht weer te kunnen aanvaarden. Een algeheel herstel zij hem van harte toegewenst. WERELDMISVORMING. Dit was het onderwerp dat de voorzitter der Bossche Dio cesane Bond van de K.A.B. Maandagavond op de derde ontwikkelingsavond van de K.A.B. behandelde. Nadat de voorzitter de heer Smolders, traditiegetrouw zijn spijt had uitgedrukt over het nog steeds geringe aantal aan wezigen en de Harmonie St. Crispijn als eerste deel van haar muzikale omlijsting en kele marsen had gespeeld, dat op het Huis hangt." „Het is niet aangenaam om zo steeds te moeten horen, dat je lijkt op een man, wiens reputatie nu niet van de beste is. Vóór ik kwam, had ik nog nooit van hem gehoord. Nu wil ik niet ontken nen, dat mijn nieuwsgierigheid niet enigszins is gewekt. Hij zal een buitengewone persoonlijkheid zijn geweest, dat zijn gedachtenis nog voortleeft, terwijl hij toch al dertig jaar geleden verdwenen is". „Alleen oude lui herinneren zich hem, mensen zoals Veegens en Daan, en daar ze beiden nogal van een glaasje houden en Vee gens tegenwoordig zoveel vrije tijd heeft, zijn ze dikwijls samen en dan halen ze zeker de oude tijd weer op." „Ja, ja, dat is mogelijk. Hoor eens, Lenie, kunnen wij het oude huis ook eens binnengaan. Ik zou het zo graag eens zien." „Ik ben er dikwijls geweest. Het is zonde en jammer dat het zo ongebruikt en verlaten staat. De heer Eduard van Dalen doet toch wel al zijn best om 't goed in orde te houden, maar 't moest bewoond worden." Blijkbaar was zij zeer bekend met de ligging, want zij sloeg een zijpaadje in, dat naar een ijzeren hekje leidde, dat van den Heuvel nog niet eens gezien had. In het tuintje was een oude man aan 't gras maaien. Hij keek op en hij groette. „Hij behoorde tot de bedienden van Erik Velthuis. Hij is over tuigd dat zijn heer nog zal terug komen en beweert dat het maar een grap van hem is geweest om zo lang weg te blijven." „Derig jaar is toch anders een hele t"d van afwezigheid. O, wat een mooie hall met een galerij er boven." „Dat dacht ik wel dat je die mooi zou vinden. Dit is het oud ste deel van het huis. De ont vang- en slaapkamers zijn betrek kelijk modern, maar ik ben blij dat ze de hall zo gelaten hebben." Bij het portret van Erik Velt huis in de grote eetzaal stonden ze natuurlijk geruimen tijd stil en Lenie kon niet nalaten er hem eens extra op aan te kijken. „Je lijkt er verbazend veel op", was haar slotsom en toch ben je heel anders." „Ja, ik zie zelf dat ik op hem lijk, van uiterlijk dan tenminste, maar van karakter hoop ik Zeg Lenie, je bent toch zeker niet bang Glimlachend schudde zij het hoofd. „Neen, want de gelijkenis is toch maar heel oppervlakkig. Die man heeft iets in het gelaat wat jou juist ontbreekt en omgekeerd heb jij weer veel dat men bij hem niet ziet. Van hem zou ik zo min een edele daad hebben verwacht als van jou een oneervolle. Be staat er in het geheel geen ver wantschap tussen jullie „Moeder schijnt er ook niets van bekend te wezen. Ik geloof niet dat ze ooit zijn naam gehoord heeft. Maar één ding is zeker Le nie. Moeder zal er zich in ver heugen, als ze ons geheim kent, want ze is een en al lof over je. En toch zal ik je thuis brengen, kind", zei hij, toen ze aan de voet van de heuvel waren, „of de men sen nu praten of niet." (Wordt vervolgd). nam de heer Vriends 't woord. 't Sein staat op rood!, aldus de heer Vriends, en hij legde uit wat dit betekende door te wijzen op de funestheid van het communisme, door dieper in te gaan op 't leerstelsel van dit goddeloze systeem, dat een ernstig gevaar betekent voor de Christelijke beschaving, voor de democratie, voor de vrijheid, voor het koningschap van de mens. Het communis me noemde immers de gods dienst opium voor het volk, de mens werd in dit systeem immers slaaf van de produc tie, het gezin werd niet meer erkend en het kind was niet langer de vrucht van de lief de. De kerk was ook steeds op gekomen voor de rechten van de mens, lang reeds voordat 't communisme bestond, maar op wat voor een verschillen de manier. Het communisme had zeker goede dingen, maar wat er aan goeds in het communisme school, had de kerk steeds krachtiger voorgestaan. Hij wees op de toestanden in Tsjecho-Slowakije, in Po len, in Hongarije, in Italië waar de partij het grootst was na Rusland, op Yöego- Slavië en op alle andere lan den waar de funqste invloed van dit systeem werkzaam was. Hij weesook op Duits land, dat wij door onze chris telijke hulp aan de greep van Moskou moesten onttrekken. Een diep christelijke bele ving van de godsdienst en doelbewust zich organiseren in de principiële stands-orga nisaties, waren de krachtda digste middelen om dit geva&r te bezweren. En dan moest men vooral op God vertrou wen. Met genoegen constateren we de laatste tijd alom min of meer geslaagde pogingen onzer ama teur-toneelkringen om hunne pres taties op een hoger plan te bren gen middels betere stukken. En al moge een enkele keer eens een club zich vergalopperen door een te hoge greep of een onoordeel kundige keuze, toch doet dit lof felijk pogen weldadig aan. En dan af en toe staan we plotseling voor een opmerkelijk toneelge- beuren dat alle goeds voorspeld voor de toekomst. Het genot van zulk een toneeldaad ondergingen velen met mij Zondagavond bij de opvoering van het 'jubileumstuk van „O.O.G." „En waar de ster bleef stille staan"... van Felix Timmermans en Ed. Veterman. Want de opvoering dezer le gende van de Vlaamse meester verdiende zeer zeker het preadi- caat zeer goed en werd een to neeldaad van betekenis, een brok je apostolisch werk! In welk een doodse stilte en ge spannen aandacht volgde de stampvolle zaal dit legendarisch toneelgebeuren, en waren allen in de ban van het weergaloze knappe spel van de drie „slockers" Sus- kewiet. Pitje Vogel en Schrob berbeek, in wiens ruige binnenste de Godsgenade zich wonderbaar lijk en toch ook weer zo diep menselijk voltrok. Met welk een overgave werd hier geacteerd en op welk een ongekunstelde wijze kwam deze gedegen opvoering voor 't voetlicht. Welk een ver zorging viel deze opvoering van dit mooie spel bij O.O.G. ten deel. Grime, costumering, decor en belichting, het was alles tot in de finesses op zijn plaats en ver antwoord, en da regie had in de verzorgers van al deze onmisbare onderdelen evenzovele toegewijde medewerkers gevonden die een eresaluut waard zijn. Vraagt ge naar hoogtepunten van deze avond? Juist doordat 't stuk in zijn geheel zo buitenge woon gaaf tot ons kwam is 't fei telijk onnodig. Maar ze waren er ongetwijfeld. Zo was daar de scè ne van de drie „koningen" bij de foorwagen, waar het samenspel der hoofdfiguren een voor dilet tanten ongekende hoogte bereikt. Of neen, de stervensscène van „Suskewiet", in zijn aangrijpende soberheid en beheerst spel, een machtig brok dilettantenkunst, zo hij aan de-hand van het Christus kind opging naar de Eeuwige Heerlijkheid, wat het publiek in dusdanige begeestering bracht dat wij welhaast vergaten aan 't slot te applaudiseren. En dan was daar Pitje Vogel, voortgejaagd door zijn angst voor de duivel, hoe hij in zijn tragisch schuldbesef zich neerwerpt aan de voeten van de Moeder der Zeven Smarten, om ons, in een prachtig volgehouden speelscène Satans nederlaag te schilderen. Dat was Pitje Vogel op z'n best. Maar ook zijn tegenspeler hier, de satan vertolker, moge met ere genoemd worden. Zijn mimiek zowel als zijn stem techniek en gestes stem pelden hem tot een uitstekend speler, al had iets minder drukke bewegelijkheid zijn verdienstelijk? creatie misschien niet geschaad: deze speler is ontegenzeggelijk een aanwinst voor O.O.G. En de regie? Hoe menig trekje fijn stil spel verried ons een spelleiding die weet wat zij wil en, hoe het moet als voornaamste factor. Was de ze opvoering dan feilloos? O neen, zeer zeker niet! Zo was er bijwijlen een bijna Babylonische spraakverwarring en lagen allen nog al eens overhoop met de heerlijk zoetsappige Vlaamse taal, die „de Fé" in dit werk met zo kwistige hand rondstrooide. We hoorden half of geheel mislukt Vlaams afgewisseld met Brabants of slecht Nederlands. Maar c\ls dan even later een Lieve Vrouw- ke op de planken staat, een Ma ria die haar clause geeft in ver bluffend zuiver en gaaf Hollands och, dan zijn die kleine onef fenheden hier als de krasjes, die het massieve goud niet deren kun nen! Eén gemis was er dat ons pijn lijk aandeed. Wij misten op dit heerlijke toneelfestijn zeer vele mensen uit Waalwijks betere kringen en vele intelectuelen. Men praat zo graag en vaak over cul tuur. Welnu hier was cultuur ie genieten van hoge orde. De mu ziek kreeg in Waalwijk zijn kans welaan geef het toneel ook eens een kans, 't kan nog! A.s. Zondag. Deze eerlijke poging van „O. O. G." om 't beste te geven van wat zij te geven heeft, verdient de belangstelling van heel Waal wijk, niemand uitgezonderd, om te ondergaan bij dit jubileumstuk, iets van datgene wat Tiny v. d. Heijden in zijn verbindende tekst zo sober schoon aangaf! O. O. G. Hulde en dank!! H. van Engelen- VAKRAAD VOOR DE LEDERINDUSTRIE. De Federatie van Vereni gingen van Nederlandse Le derfabrikanten en de Be- drijfsunie voor Fabriekmatige Bedrijven, E^edrijfstak Leder industrie, hebben gesticht de „Vakraad voor de Lederin dustrie", met zijn zetel te Til burg. Tot leden van de vak- raad zijn benoemd de heren: L. Uyteadaal te Rijen, P. v. d. Eerden te Tilburg, F. de Jong te Oisterwijk en J. Verschuren te Loon op Zand (R.K. Ver. van Ned. Lederfa brikanten), M. v. d. Kloot- Meijbuig te Dieren, F. Brussel te Der Haag, P. Buykx te Waalw ijk en J. Schoormans te Donge i (Ned. R.K. Fabr.arb.- bond), H. Albers te Amster dam, H. Spoelstra te Den Haag. Het sercetariaat van deze „Vak- raad voor de Lederindustrie" is gevestigd ten kantore van mr. J. W. Taminiau, Willem Il-straat 92 te Tilburg. PUDDING CUSTARD-MAÏZENA CP 9-027 MUSIS SACRUM. Van Vrijdag t.m. Zondag wordt in dit theater vertoond Staatsvijand No. 1. Een harde, sensatievolle film, die de strijd in beeld brengt van de Amerikaanse regering tegen valse munters. Rauwe spannende sensatie die aantoont dat de werkelijkheid soms wreeder kan zijn dan de fantasie. Maandag en Woensdag wordt vertoond de vlotte aardige film Rijke Armen, een film di,e wer kelijk amusement betekent. Te vens wordt deze dagen vertoond Cowboys uit Texas, zoals de naam reeds zegt een cow-boy film, die steeds hun aantrekke lijkheid blijven behouden. LUXOR. Ronald Colman en Greer Garson spelen de hoofdrol in de film „Gevangene van het ver leden", de ingelukkige geschie denis van een oorlogsslachtoffer die zijn geheugen verloren heeft, wiens li,efde in gevaar komt, als hij zijn geheugen weer terug krijgt, maar die tenslotte weer geheel normaal wordt door de zorgen van zijn vrouw. Kozakkenbloed heet de film die Maandag en Woensdag wordt vertoond. De naam alleen voor spelt reeds onversaagde gevech ten, schone prinsessen, liefde, ro mantiek en hardheid en onmeedo gendheid. De elfde herfsttocht van de K.N.A.C., werd Vrijdag en Za terdag voor de eerste maal sinds 1938 gehouden. Ook onze omgeving heeft ge daverd van auto's en motoren, waar ook 't Loons Hoekje in 't parcours betrokken was. Vele bewoners, die uit bun slaap wer den gewekt, sloegen met belang stelling deze nachtelijke zoekpar- tij in 't moeilijke terrein gade. Bij hotel Mastbos te Ginneken waren de deelnemers Vrijdaga vond gestart voor de eerste etappe. Alhoewel men over het algemeen de moeilijkheden niet te -groot had bevonden, waren er hier en daar toch stukjes weg geweest, die de rijkunst van de bestuurders en de veren van hun wagens zwaar op de proef stel den. De sportcommissie van de K.N.A.C. had op stuk van kaartlezen talrijke puzzles uitge dacht. Van de 200 gestarte K.N. A.C.-leden waren er Zaterdag ochtend om half negen ongeveer 150 te Vught gearriveerd. An derhalf uur voor het sluiten van de controle hadden slechts twee deelnemers hun kaarten binnen de vereiste tijd en voorzien van de elf nodige controle-stempels, ingeleverd. Het waren de heren J. Ligtvoet, Eindhoven (Buick) en S. B. Tigchelaar Breda (Au stin) Zij verwierven de herin neringsplaquette van de K.N.A.C. De heer J. H. Broedelet Zeist (Ford), die eveneens de voor geschreven elf rontrolestempels kon tonen, had jammer genoeg de tijdgrens met 1.30 min. over schreden. Tal van bekende cracks w.o. ervaren rijders als Gatso- nides, Piet Nortier en Frits Die pen hadden een of meer contro leposten gemist. Het tweede deel der route voerde in twee etappes door de Peel en door noordelijk Brabant Het eerste deel bestond uit een parcours van 140 km. met het Lido bij Mierlo als begin- en eindpunt. De derde etappe over 150 k.m. moest verreden worden bij minder gunstig weer. Ten slotte legden drie deelnemers de route van ongeveer 420 k.m. af in de voorgeschreven tijd van 12 uur, waarbij zij alle controlepos ten hadden aangedaan. Het wa ren J. Ligtvoet te Eindhoven met Buick en J. Smulders als kaart lezer, S. Tigchelaar te Breda, met Austin en H. Vanverlo als kaartlezer en L. v. Bommel re Oisterwijk met Ford en T. v. Boxtel Jr. als kaartlezer. Van de 200 deelnemers bleven voorts 34 rijders binnen de voorgeschreven tijd maar met een controle ge mist en 40 rijders die twee con troles misten. SPRANG-CAPELLE. A.s. Vrijdagavond half acht hoopt voor de Chr. Geref. Kerk op te treden Ds. J. Tolsma van 's-Gravemoer. GEERTRUIDENBERG. Openbare vergadering van de raad der gemeente Geertruiden- berg op Vrijdag 17 December 1948, des avonds half acht, in het gemeentehuis alhier. Te behandelen zaken 1. Vernieuwing rekening-cou rant-overeenkomst met de N.V. Bank voor Nederlandse Ge meenten. 2. Vaststellen aantal opcenten op de hoofdsom der personele belasting voor het belastingjaar 1949-1950. 3. "Wijziging verordening ver haal van bijdragen voor inkoop van diensttijd voor pensioen. 4. Voorstel tot onbewoonbaar verklaring van het perceel Vene straat 49. 5. Wijziging van de instructie van de gemeentegeneesheer be last met de armenpractijk. 6. Vaststelling van de gemeen tebegroting dienst 1949. 7. Wijziging begroting Stede lijke Godshuizen dienst 1948. 8. Benoeming regenten Stedelij ke Godshuizen. 9. Ingekomen stukken. 10. Reclames hondenbelasting. Burgerlijke Stand. GeboortenCornelia Maria Johanna d. v. J. Kievits-v. Beek. August Johannes Petrus Wil helmus z. v. P. J. Engels-Kooij- man. Hendrikus Matthijs Mi- chaël z. v. H. M. A. Broekmeu- len-Jooren. WATERSTANDEN. hoog laag 14 December 3.35 1.30 15 December 6.15 2.10 16 December 7.00 2.45 17 December 7.45 3.25 18 December 8.30 4.05 19 December 9.10 4.45 20 December 10.00 5.30 Vorstelijke gasten met de Prins op jacht. Prins Bernhard heeft enkele vorstelijke gasten uitgenodigd deel te nemen aan een jacht die hij Woensdag a.s. in de omgeving van 't Loo te Apeldoorn hoopt te houden. Zijn gasten zullen daarbij zijn de hertog van Glou cester, alsmede prins Felix van Luxemburg (de echtgenoot van de grootherogin) en de erf groot hertog Jean van Luxemburg. Bij mijn vertrek naar AUSTRALIË roep ik langs deze weg vrienden en kennissen een hartelijk vaarwel toe. J. VERMEULEN Molenstraat 17 DRUNEN. om de bestaande afdeling WAALWIJK e. o. met medewerking van inspecteur verder uit te breiden, tegen vast loon, provisie, rijwiel vergoeding, enz. Leeftijd niet boven 35 jaar. Borgstelling vereist. Brieven met uitvoerige inlichtingen onder No. 2558 aan het bureau van dit blad. TE KOOP: (voor distributie.) Te bevragenHoofdstraat 107 KAATSHEUVEL LEDERWARENFABRIEK St. Antoniusstraat 122 - WAALWIJK voor opleiding in het Iederwarenvak. Aanmelden aan de fabriek. In uitgebreide sortering voor: COSTUUMS, WINTERJASSEN, DEMI's en BROEKEN, welke U desgewenst in onze kleer makerij kunt laten maken. Prima coupe en pasvorm. ATTENTIE Wij ontvingen een grote partij Heerlijk en fijn van smaak. Wilt U ook hiervan profiteren, dan met Uw bonnen naar het bekende adres Eens geprobeerd, steeds begeerd. TELEFOON 461 Middag- en avondcurssen voor costumière en coupeuse. De nieuwe cursussen beginnen 4 Januari 1949. Aanmelden dagelijks, vóór 1 Januari. voor Kerstmis. Druk met inkopen voor de komende feestdagen. Hondeweer. Wat kan het U schelen in een Fa. JAN VAN MIL, Grootestr. 243, Waalwijk Fa. H. VERHULST, Markt 5, Den Bosch Fa. JAN VAN OLPHEN, Veemarkt 34, Breda

Echo van het Zuiden | 1948 | | pagina 2