KAATSHEUVEL DE LSNGSTSMI Waalwijkse en Langstraatse Courant Op ttlüMNAAR DJOKJA r LOON-OP-ZAND DRÜNEN NIEUWKUIK ELSHOUT VLIJMEN 1? WTTPTff f'PT f AAA 1 V V IJl ibiiÉèMHUy V Jonge Boerenstand in het Zilver. DONDERDAG 20 JANUARI 1949 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Redacteur-Verslaggever W. v. d. MEE Jr. DE ECHO m HEI ZEIDEN 72e JAARGANG No. 7 Abonnement 15 cent per week 1.95 per kwartaal 2.25 franco p. p. Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. OPGERICHT 1878. Bureaux GROTESTRAAT 205 WAALWIJK TEL. 38. SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL TEL. 66. TEL.-ADRES „ECHO". Het was voor alle troepen in Indonesië een opluchting toen Za terdagnacht de opmars naar Djok- ja begon. Wellicht zullen er on der de lezers zijn, die dit niet zul len begrijpen. Men versta mij goed. Wij gingen niet ten strijde, ofschoon er veel strijd zou zijn, maar we gingen, omdat we maar al te goed wisten hoe nodig het was. Jarenlang hadden onze troe pen langs de demarcatielijnen ge staan en gezien welk een wanbe stuur er aan de overkant was. Voor de Nederlandse soldaat heb ben de overeenkomsten geen rust gebracht, taaar strijd en offers. Voor de tegenpartij bestond er geen S. Q. lijn, voor ons was ze een belemmering om het kwaad uit te roeien. Ieder soldaat weet dit heel goed en daarom slaakten we een zucht van verlichting toen de dagorder van Generaal Spoor werd voorgelezen, die onder Gods zegen bevel gaf de opmars te be- y innen. ,M1t1l-l«uo» Luchtlanding. Het is ongeveer half vijf, de 19e December, "^^e staan in Ambara- wa aangetreden voor een laatste inspectie. De dagorders worden voorgelezen, een daverend hoera voor de Koningin en een uur la ter vertrekken We naar Semarang. In Semarang waren reeds vee) mensen langs de weg, die ons lui de toejuichten. De stemming was opperbest, enthousiasme genoeg. Op het vliegveld was er thee en andere dranken. Gelukkig, want het was „bloedheet". Het vliegveld leek een taxibe drijf. Om de minuut kwam en ging een vliegtuig. De organisa tie was fantastisch, temeer daar aanvankelijk de radio niet ge bruikt kon worden. Alles ging zo rustig en zo gemakkelijk. Er is niet één ongeluk gebeurd. Alle hulde. Een officier, die juist uit Djokja terug kwam, vertelde mij het vol gende relaas. Om 6.20 uur begon het bombar dement en de beschieting van de verdedigingswerken op en om het vliegveld. Om kwart voor zeven werden de paratroopers en com mando's welke voor een groot deel Indonesiërs, vooral Ambon- nezen zijn, neergelaten. Zeer snel werd het vliegveld bezet, alleen bij de commandotoren was even tegenstand. De bezetting vluchtte zonder iets te vernietigen, de start baan was geheel onbeschadigd. Een aardige bijzonderheid is dat er na de bezetting nog een Cata line landde met hoge republikein se officieren en een Amerikaanse piloot! Zeer kort na de bezetting land den de transportvliegtuigen. On middellijk na aankomst van troe pen van 1-15 R.I. werd de op mars naar Djokja begonnen. Ze moeten ongeveer in looppas ge gaan zijn, want ruim een uur la ter waren ze reeds in de stad doorgedrongen. De commando's, die per jeep zeer snel oprukten, ondervonden op enkele plaatsen tegenstand, die echter vlug werd opgeruimd. Alleen de lijfwacht voor het gouvernementspalpis bood hevige tegenstand, met gebruikmaking van zware mitrailleurs en mortie ren. Evenwel na circa een half uur kwam Soekarno hier zelf met een witte vlag naar buiten en gaf zich met zijn lijfwacht over. Een 11 -tal soldaten trachtten per autc te ontsnappen, maar de chauffeur werd doodgeschoten en de auto vloog met een klap tegen het postkantoor op. Helaas sneuvelde een Ambon- nees militair bij dit treffen. In 't paleis werden Soekarno, Hatta, Sjahrir, Assaat en andere groten aangetroffen en onder be waking gesteld. Evenwel werd het paleis na de doorzoeking niet meer betreden en de inwonenden wer- den in hun doen en laten geheel vrij gelaten. Bij de verdere be zetting werd ook de graton van de Sultan niet binnen gegaan. Om ca. half negen vertrokken de eerste soldaten, van mijn on derdeel naar Djokja. Ik zelf ging kort na het middaguur. De vliegtocht was fantastisch mooi. De hemel was vrijwel on bewolkt en de zon kleurde de sa- wahs, bergen en rivieren in won dere verscheidenheid. 20 Minuten later landden We op Magoewo. Vanuit het vliegtuig werden geen bijzonderheden waargenomen, al leen ten Zuiden van de Merkaboe werden troepen gezien. Djokja scheen geheel verlaten, op 3 4 plaatsen waren er branden. De omgeving van het vliegveld was geheel rustig toen „mijn" vliegtuig landde, slechts hier en daar klonken schoten, waar pa ras achter sluipers aanzaten. De bewaking van Magoewo werd door ons overgenomen. In de namiddag was er tussen de stad en het vliegveld (een af stand van 8 kilometer) een gere gelde autoverbinding. Mijn com pagnie kreeg 's middags opdracht de Negresco-sigarenfabriek, in de buurt van het station te bezetten. Zo'n opmars is gegarandeerd geen wandeling. Je zenuwen zijn gespannen en je toch al zware uitrusting, wordt steeds zwaar der. Gelukkig bestond mijn uit rusting o.m. uit een nieuwe fiets, zodat ik het eerste gedeelte kon fietsen. Evenwel nam halfweg mijn commandant de fiets over om zelf verder te peddelen. Zonder één schot te lossen be reikten we ons doel en ook bij de fabriek was geen vijand te be kennen. Zoals practisch geheel Djokja was ook deze fabriek met bom men ondermijnd, maar dank zij de snelle bezetting is de stad ge spaard gebleven. Zou de actie langer geduurd en de T.N.l. de tijd gehad hebben om. de vernie tigingsplannen uit te voeren, dan zou de stad een puinhoop gewor den zijn. We hebben die nacht heerlijk gepit op balen tabak. Tussen haakjes, de Djokjase sigaren vie len tegen. De volgende morgen werd van uit de fabriek de bezetting van het zuidelijk gedeelte der stad uit gebreid. De bezetting van Djokja ging zo snel, dat bij aankomst bij di verse „regerings'-gebouwen er nog ambtenaren aan het werk wa ren. In de stad werd Zondagavond nog geschoten, 's Maandags was het overal rustig. Aan de randen der stad echter was er, vooral na het invallen der duisternis, ver hoogde sluipschuttersactiviteit en zelfs werden posten met mitrail leurs beschoten. Het is erg moeilijk deze lui te achterhalen, immers bij doorzoe king van de kampongs, verbergen zij hun wapens en bewegen zich onder de burgerbevolking, maar bij elke kans maken ze het ons lastig. Uniformen of andere ken tekens dragen ze niet. Zuiveringsacties rondom de stad zijn reeds ingezet. Nu is zuiveren een gevaarlijke bezigheid. De ben des hebben gelegenheid om van elk natuurlijk middel gebruik te ma ken om zich te verdedigen. Nog andere factoren maken het zuive ren tot een zeer moeilijke op dracht. Maar ook dat fiksen we wel. SIMON. Djocjakarta, 22-12- 48. r*iT K*».. AGENTSCHAP G. van Boxtel, Schoolstraat 11. Tel. 66, CORRESPONDENTSCHAP J. Tuerlings, Schoolstraat 4 B. Tel. 105. De boer moet op de hoogte blij ven van de nieuwe productieme thoden, mechanisatie, werktuigen coöperaties Wij moeten op de hoogte blijven van de werking der machines, rationalisatie en renta biliteit der bedrijven. Op welke wijze kan de R.K.J.B. nuttig werken Hoe kan deze vorming aan de leden worden ge geven Vooropgesteld dat er ac tiviteit is in de plaats. De afde ling Tilburg kan die niet brengen, kan geen algemeen concreet plan geven, daarvoor zijn de behoef ten en omstandigheden te veel uiteenlopend. De afdelingen moe ten zelf initiatieven nemen en ac ties opzetten. Hierbij kan men ad viezen inwinnen en hulp en voor lichting krijgen pp het centraal secretariaat en bij de assistenten. Het bestuur blijft echter voor de doelmatige werking verantwoor delijk. Een hoofdvereiste is echter de zelfwerkzaamheid der leden, zonder dat zal men niets aan de R.K.J.B. hebben. Als men zelf niet werkt, bereikt men niets. A. De godsdienstig-zedelijke vorming kan bevorderd worden door het deelnemen aan besloten retraites, het houden van cursus sen (volle leven), het bijwonen der H. Mis, het lidmaatschap van godsdienstige verenigingen, praat avonden over liturgie, het laten komen van sprekers, enz. B. De maatschappelijke vorming döor öntwikkelings- èn debat avonden, door boerenleergangen, cursussen „Ons Erf", praatavon den met inleiding door eigen le den, sprekers, sociale cursussen, vormingscursussen, enz, C. Technische vorming, Proef velden, gewaswedstrijden, veebe- oordelings- en stglwedstrijden, ex- cursies, lezingen, speciale cursus sen (bedrijfsleiding, motor- en machinekennis, veeverloskunde, etc.) land- en tuinbouwcursussen, lagere landbouwscholen, land- bouwwintercursussen, middelbare landbouwscholen, organiseren van tentoonstellingen, enz. Nog besprak de inleider de me thodiek van vergaderen en wer den enige woorden gewijd aan de culturele en lichamelijke vorming der R.K.J.B.'ers. Alles- bijeen een zeer zakelijke en gedocumenteerde rede, die een welverdiend warm applaus van de aandachtige hoorders als resul taat had. Na het uitvoerig betoog van de heer Mathuisen voerden verschil lende sprekers het woord, o.m. de voorzitter van de N.C.B., de hr. A. in 't Groen, die de R.K.J.B. feliciteerde en zijn dank uitbracht voor het vele werk door de orga nisatie verricht de geestelijke ad viseur, kapelaan Vogels, die een opwekkend organisatorisch woord sprak de ZeerEerw. Heer Pas toor de Klijn, die namens alle oud-adviseurs op zijn bekende wij ze met een tintje humor zijn ge lukwensen aanbood verder dhr. Zijlmans, die namens de leden het bestuur met zijn penningmeester huldigde en een speciaal woord van dank bracht aan de organi satoren van dit feest. Een drukke receptie besloot de morgenviering. O.m. gaven acte de presence burgemeester Mr, v. d. Heijden met zijn beide wethou ders en de gem.-secretaris, de HoogEerw. Heer Deken A. J. v. d. Brekel, 't bestuur van de K.A. B., de K.A.J., de Boerinnenbond, de afd. uit Loonopzand en de Moer, enz. Van meerdere organi saties waren bloemstukken inge komen, die de mooi versierde zaal een feestelijk cachet gaven. De namiddag werd aan sport gewijd. Het weer werkte hiertoe uitstekend mee. Er werd gevoet bald in het Sportpark tussen een R.K.J.B. elftal van Kaatsheuvel tegen -Berndijk, die Berndijk met 30 won, en een match tussen leden van de N.C.B. tegen het restant der R.K.J.B.'ers, waarbij de N.C.B.'ers hun meerderheid met 4— 1 uitdrukten. Feestavond. Voor de feestelijke avondver gadering waren ook de dames en oud-leden genodigd. De boerinnen openden de avond met keurig uit gevoerde reidansen onder leiding der dames L. de Rooij en M. Rombouts met muziek van het trio de Rooij. Dan volgde een schets over de R.K.J.B., door een paar leden zelf ontworpen. Zoals gewoonlijk hebben deze revuetjes steeds succes. Ook deze schets sloeg geweldig in. Uit het verle den werden vele gebeurtenissen opgediept, die gekruid met een tikje humor en satire' de lachspie ren danig in beweging brachten. De clou van de avond werd gevormd door het optreden van de R.K.J.B.. uit Moergestel, die t mooie toneelwerk „Gevechten rond de Evenaar" zeer verdien stelijk opvoerden. Zeker, er is critiek uit te oefenen op dictie en uitspraak; niet alle acteurs waren typen voor hun rol, doch er werd met toewijding gespeeld, er was een keurig decor, de rollen waren goed gekend ener was aan dacht onder het gehoor, dat ge noot van het vertoonde. De geestelijke adviseur dankte na afloop de zuster-organisatie uit Moergestel en bracht verder woorden van dank aan allen, die hadden medegewerkt aan de or ganisatie en de voorbereidingen van de goed geslaagde feestdag. Vertrek naar de Missie. Naar we vernemen zal Pater J. van Beek 24 Febr. a.s. naar zijn Missiegebied op Midden-Java te rugkeren. Deze terugkeer is enigs zins vervroegd door de veran derde toestanden op Java, waar door het Republikeinse gebied wederom toegankelijk is geworden voor de Missionarissen. Gedurende de 5 a 6 jaar dat dit gebied voor de Nederlandse Mis sionarissen gesloten bleef, is veel vernietigd en verloren gegaan van wat in jarenlange moeizame ar beid is opgebouwd. In verband hiermede zal op 26 en 27 Januari in het Patronaat 'n Missiefilm vertoond worderi, waarvan de opbrengst zal zijn voor de Missie van bovengenoem de Missionaris. Ons Genoegen. De Toneelvereniging Ons Ge noegen komt Zaterdag 22 en Zon dag 23 Januari wederom met een prachtig blijspel U genotvolle avonden verschaffen. U kent „Ons Genoegen" en hebt ook het mooie blijspel „Vier mannen en een Meisje" gezien. Wat hebben ze toen gebruld. Om die reden no digen wij U een dezer dagen uit om weer eens een gezellige avond te hebben. Koddig zijn de momen ten wanneer Watt en Half-Watt ten tonele zal verschijnen. Ze zul len U laten gieren en brullen. Wij zouden U nog meerdere personen kunnen noemen, wat voor rol zij spelen, maar dat zullen we niet doen. Komt U zelf en U zult er geen spijt van hebben. Trouwens, wat Ons Genoegen brengt, is al tijd goed. Wederom spelen zij voor het Thuisfront, dus voor onze jon gens in Indië. Zij doen daar hun plicht; wij Zaterdag en Zondag in de zaal van de heer J. van Dun. Houdt u een dezer dagen vrij om deze uitvoering te bezoeken. Burgerlijke Stand Loon-op-Zand Van 115 Januari 1949. Geboorten Johannes A M zv J G v d Hoek- Timmermans Lucia C P dv E P v Laarhoven-Verboven Ju- docus P M zv J P Brouwers-van Wanrooij Anna M G dv P J v Loon-Mutsaers Adriana M J F dv J P Kemmeren-Mols Franciscus A G zv H C Ooster- waal-v. d. Wouw Petrus G J zv G J Laros-Damen. Overlijden: Ludovicus H Kroot echtg van Johanna Kools 78 j. Francis cus Netten echtg v Josephina J Kuijsters 46 j. Johanna Pruijs- sers wed v Christoffel de Roon 85 j. Johannes W van de Wiel GANZENBORDSPEL. Onder leiding can Carel Briëls zal op 30 April een Stadionspel worden opgevoerd een „Ganzenbordspel" met tal loze figuranten in nationale klederdracht. Waarschijnlijk zullen de drie oudste prinses jes actief hieraan deelnemen door het werpen der dobbel stenen. echtg van Gerdina IJpelaar 79 j. Adrianus H Schutjes echtg van Jacoba van Geffen 70 j. Huwelijksaangiften: Marinus J van Heivoort 56 j en Adriana J Kerst 36 j. Lucas M. Verschuren 25 j. en Gezina M Heijda 29 j. Christiaan J Brekelmans 29 j en Elisabeth C M de Bont 27 j. Adrianus C Marijnissen 23 j en Catharina Nieuwenhuizen 23 j. Adrianus van Wanrvoij 29 j en Francijna A van Riel 27 j. Huwelijken: Geen. Ingekomen Johannes Heijne van Eersel Adriana E J A Otten van Goirle Johannes Damen van Teterin gen - Johannes M P Vossen van Oudenbosch. Vertrokken: Jacobus C J van der Schoor naar Tilburg Franciscus A A Wagemakers en gezin naar Eind hoven Johanna M J van Breu- gel naar Tilburg Jan Nijhof naar Oud-Alblas Henriette J A Vrinten naar Wassenaar - Johannes Snoeren naar Tilburg Th C S van de Leijgraaf-Mut saers en gezin naar Teteringen Maria C J Hornman rfaar Roo sendaal. Duivententoonstelling. Door de Duiven vereniging „De Luchtbode" werd Zaterdag en Zondag een onderlinge duiven hokten toonstelling georganiseerd die in alle opzichten goed geslaagd is, en veel belangstelling had. Als keurmeester trad op de heer A. Metsaarts uit Rijen, die een zeer zware taak te vervullen had, doch zich buitengewoon hiervan heeft gekweten. Door elke inzen der werden 6 stuks duiven ten toongesteld, waarvan de punten bij elkaar werden geteld. De uit slag was als volgt: 1 C. van Dongen; 2 A. van Dongen; 3 A. Verschuuren, 4 A. Beerens, 5 G. v. d. Dries, 6 E. Dannenberg, 7 A. Spapens, 8 A. Dannenberg, 9 Chr. van Gompel, 10 M. v. d. Ven, 11 F. Damen, 12 M. Vera, 13 A. van Leeuwen, 14 A. Jansen, 15 C. v. d. Velden, 16 H. van Abeelen, 17 Z. v. d. Velden, 18 G. Vermeer, 19 H. v. Broekhoven, 20 C. v. d. Nieu wenhuizen, 21 A. v. Velden, 22 P, van Gompel, 23 G.. Bruurmijn, 24 J. Snoeren, 25 J. Monsieurs, 26 Jac. Vera, 27 P. v. d. Velden, 28 A. van Esch, 29 C. IJpelaar, 30 D. Schaafstra, 31 W. van Nooye. Schoonste Oude doffer C. van Dongen. Schoonste Oude duivin G. v. d. Dries. Schoonste Jonge doffer A. Jansen. Schoonste jon ge duivin A. Dannenberg. Uitslag junioren: 1 J. Vera Mz„ C. v. d. Velden Jz„ 3 Ch. Schoenmakers, 4 G. van Berkel, 5 L. van Loon, 6 A. van Halder, 7 J. Vera Pz„ 8 J. Hooimaijer, 9 H. v. d. Meijden, 10 A Pijnen burg. Schuttersgilden, Gisteren hielden de besturen van de plaatselijke schuttersgilden St. Ambrosius, St. Hubertus en St. Crispijn een onderlinge verga dering onder voorzitterschap van de ZeerGel. Heer Dr. H. Smals, als afgevaardigde van het Kring- bestuur van Maasland. Dr. Smals gaf een uiteenzetting van het gil- dewezen en spoorde aan om de oude tradities weer op peil te brengén en deze hoog te houden, zoals vendelzwaaien, standaard rijden enz. Tevens was deze ver gadering belegd om in het vervolg nauw samen te werken op het ge bied van het gildewezen, om zo te komen tot gezamenlijke bevorde ring. Er zullen dan tevens plannen worden beraamd om gezamenlijk bijeenkomsten te houden, zoals lezingen enz. Tevens gaven de be sturen van St. Hubertus en St. Crispijn in principe hunne volle medewerking bij de viering van het 185 jarig bestaan van het Gil de St. Ambrosius, die dit jaar op grootse wijze zal plaats vin den. Tevens vernamen wij van het destijds samengestelde werkcomi té ter viering van het 185-jarig bestaan van het gilde St. Ambro sius dat de concoursdagen voor dit gildefeest waren vastgesteld op 23-24-25 Juli e.k. Van de adelijke familie Verheijen was reeds de toezegging ontvan gen over de beschikking der con coursterreinen onder de grote beukenbomen, terwijl reeds beslo ten is aan dit festein een groot kermesse d' été toe te voegen, waarvan de exploitatie in de be kwame handen is van de heer Paaschhuis uit Vught. Kon. Harm. Sophia's Vereniging. Gisteravond gaf bovengenoem de Harmonie voor haar leden en donateurs een grote dansavond in de zaal der vereniging. Er bestond voor deze avond 'n grote animo en de zaal was dan ook tjokvol. Het" amusement stond op zeer hoog peil en er werd vol op genoten. Het werkcomité heeft hiér weer eens bewezen zijn taak te verstaan. Inbraak. In de nacht Van Zondag op Maandag werd ingebroken in de winkel van de Garagehouder J. v. Roosmalen aan de Hogesteenweg, welke winkel is ondergebracht in een der garagelokalen. De dieven zijn binnen gekomen door het ver breken van enkele planken voor een der ramen, nadat zij eerst ge tracht hadden de deur te forceren. Er werden ruim 20 buiten- en binnenbanden ontvreemd, alsmede verschillende motorbanden en een 2-tal nieuwe auto accu's. Aan nieuwe rijwielen schijnen de he ren geen behoefte te hebben ge had. De politie heeft de zaak in onderzoek. Solisten-Concours. De bond van Harmonie- en Fanfaregezelschappen ,,De Lang straat" hield Zondag in de zaal van Th. Elshout alhier een on derling solisten-, duo'strio's- en kwartetten-concours; Bij de opening werd het woord gevoerd door de voorzitter van de Langstraatse bond, dhr. P. Achten. Spr. heette allen van harte welkom en sprak de hoop uit dat dit concours moge slagen en sprak de beste wensen uit voor de deelnemers. De jury was de heer D. Speets uit Santpoort, accompagnateur de heer Joh. Verhoeven. Van de zijde van het publiek bestond vanaf het begin beel be langstelling. Op dit concours werden de vol gende punten en prijzen behaald: Superieure afdeling: M. v. Stiphout, Drunen, Tuba, 49 p. Ie prijs met Concerto van David. W. v. d. Steen, Drunen, Trom bone, 50 p. Ie prijs met Con certstock v. W. Mühfeld. M. v. Stiphout, Drunen, Tuba, 54 p. Ie prijs met lof, met Con cert in B dur v. Alschausky. Ere-afd. Duo Fr. de Man, Vlijmen, Cor mi b 50 p„ le prijs met Morceau de Salon v. Painparré. Th. Geerts, Engelen, Bugle, 44 p., 2e prijs met Beniath the Window v. Capua, J. v. d, Wiel, Haarsteeg, clar. si b, 45 p., 2e prijs met Dernière Pensée v. H. Klosi. C. Kivits, Vlijmen, clar. si b, 42 p., 2e prijs met Le Tourbillon v. Bouillon. B. v. d. Heijden, Drunen, Trombone, 42 p., 2e prijs met Morceau de Salon v. Painparé. Duo J. de Bie, Trompet en Th. Geerts, Bugle, Engelen 50 p., le prijs met Bless this hous v. Brake. Jo Adriaanse, Nieuwkuik, Trombone, 42 p., 2e prijs met Air Varié v, Montagne. J. v. Heijst, Haarsteeg, clar. si b, 43 p., 2e prijs met Papilion v. Bouillon. J. Hombergen, Drunen, Trom bone, 48 p., le prijs met Con certino no. 3 v. J. Porret. L. Beaart, Haarsteeg, clar. si b 43 p., 2e prijs met Le Tourbillon v. Bouillon. K. v. d. Lee, Drunen, Bugle, 40 p., 3e prijs met Norma v, Clodomir. Buiten mededinging gaf dhr. W. v. Wijk uit Vlijmen nog een Piccolo-solo, o.a.: Het Vogeltje in het Thuringerwoud, v. Hoek bekend 'stond als een vlot spre ker, die zijn gehoor weet te boeien van 't begin tot het einde zijner lezing. Spreker had tot onderwerp Standsbewustzijn, standsfierheid en samenwerking. Een onderwerp dat op zichzelf al een frisse klank heeft voor onze georganiseerde mannen en vrouwen. Alle standen, zowel de boeren stand, de arbeidersstand, ce middenstand, de K.A.V. en de jeugdbeweging besprekende, zei- de spreker dat elkeen zijn stands bewustheid en -fierheid moest aankweken en dit naar buiten uitdragen. Samenwerking moet er heersen in de standen onderling, maar geen kleinzielige afbraak. Daar wordt niets mede bereikt. Hij besprak de moeilijkheden, waarmede iedere stand te kam pen heeft. Alleen de onderlinge saamhorigheid kan er veel toe bijdragen om deze moeilijkheden ,uit de weg te helpen. In dit ver band besprak hij de bemoeienis sen der regering ter oplossing van die moeilijkheden, o.a, com pensatietoeslag en het landbouw- egalisatiefonds. De fierheid onzer standen moet vooral duidelijk blijken uit de rotsvaste beginselen van ons H, Geloof. Het gebruik van deze oude vrome gebruiken zal ons steeds nog ten goede komen. Een behoorlijke ontwikkeling was het die spreker aan eenieder onder de aandacht bracht. Hier voor zijn gelegenheden te over cursussen, goede boeken lezen en ook zelfontwikkeling. Vooral bracht hij onder de aandacht de brochure-reeks der K.V.P. en de „Opmars Over de emigratie sprekende, raadde spr. aan om op 29 Janua ri een bezoek te brengen aan de Rijkskieskring te 's-Bosch. Daar zal Ir. Welles spreken over het vóór eti P. Kuiper uit Helmond over het tegen der emigratie. De vierde parochiële ontwikke lingsavond zal gehouden worden door de heer N. Schuurmans, uie geen onbekende voor ons is. Ook dan wordt gehoopt op een volle zaal. Op welke dag en uur zal nog worden bekend gemaakt. W. v. d. Steen, Drunen, Trom- Dezf sol° <f9stte ook een dave- bone en H. v. d. Steen, Drunen, Trompet, 51 p,, le prijs met Duo concertant v. Canivez. H. v. d. Steen, Drunen, Trom pet, 49 p. le prijs met Nordische fant. v. Hoch. Afd. Uitmuntendheid Th. v. Beijnen, Haarsteeg,, K. Trom, 50 p. le prijs. Eerste afd. P. v. d. Heuvel, sopr.-sax. 52 p. le prijs, met 4e Fantasie v. H. Escudie. C. v. d. Lee, Drunen, clar. si b 51 p., le prijs met La pluie d'Or v. Bouillon. J. Siegers, Haarsteeg, Bariton, 46 p., 2e prijs met le Fantaisie Originate v. Barbe. Tweede afd. P. Mommersteeg, Vlijmen, Tu ba, 50 p., le prijs met le Air Varié v. Montagne. J. v. Heijst, Haarsteeg, Piccolo, 49 p., le prijs met Gazovilles dans des Bois v. W. Fatram. L. v. d. Pluijm, Nieuwkuik, Bugle, 48 p., le prijs met Grusz aus Tyrol v. Winkler. M. de Vaan, Haarsteeg, Trom pet, 45 p., le prijs met Silver Threads among the Gold, v. W. Rimmer. Kwartet J. de Hart, le Piston, C. Verhoeven 2e Piston, Th. v. d. Broek, Alto, A. Verhoeven, Bariton, Herpt, 45 p., 2e prijs. Derde afd. H. v. Delft, Drunen, Piston, 45 p. 2e prijs met Concertino no. 4 v. J. Porret. A. v. d. Putten, Drunen, Trom bone, 48 p., le prijs met Concer tino no. 2 v. J. Porret. Joh. de Bie, Engelen, Trompet, 46 p., 2e prijs met Intermezzo Sinfonico v. P. Mascagni. rend en welverdiend applaus. Nadat de laatste tonen van de schitterende muziek waren weg gestorven, nam de jury, dhr. D. Speet, het woord. In een gloedvolle en boeiende speech roemde spr. hetgeen hier door de amateurs-muzikanten is uitgevoerd. Al het gebodene had de verwachtingen van spr. rijke lijk overtroffen. Spr. was zelfs enkele muzikanten tegengekomen van wie hij het jammer vond dat ze niet de rijen der beroepsmu zikanten vulden. Spr. waarschuw de de jongere krachten er voor, vooral niet te hoog te grijpen. De heer Joh. Verhoeven kreeg niets dan lof voor de wijze waarop hij de begeleiding had verzorgd. De organisatie, van dit concours roemde spr. hogelijk. De heer Jansen, secr. van de Langstraatse bond, sloot deze dag met een algemeen dank woord aan al degenen die aan het slagen van dit concours had den medegewerkt. Dank zij de organisatoren van dit concours beleefde Drunen een voor de muziekliefhebbers onver getelijk muziekfeest of andersom een feest van muziek. Gouden Bruiloft. Maandag 17 Januari herdacht het echtpaar Nicolaas v. Baard- wijk-Doedee zijn gouden huwe lijksfeest. De gehele buurtvere niging heeft aan dit feest spon taan meegewerkt. Reeds dagen tevoren was men in de weer geweest voor het plaatsen van een ere-poort en 't aanbrengen van versieringen in de woning. In een kleurige stoet, met di verse praalwagens en bruidjes ^werd het gouden paar met de familie 's morgens onder grote belangstelling naar de kerk be geleid, waar om 10 uur door de pastoor der parochie een plech tige H. Mis werd opgedragen. Gedurende deze H. Mis werd 't echtpaar door de pastoor toege sproken en geluk gewenst met dit zeldzaam gebeuren. Hierna werd een rondgang door t dorp gemaakt, waarna de stoet naar de feestwoning trok en de hul diging van de buurt plaats had. Namens de huurt werd door een lid van 't feestcomité, de heer Ant. van der Aa het woord ge voerd en het gouden paar een prachtig cadeau aangeboden, ter wijl nog diverse bruidjes leuke toespraken hielden. Namens het echtpaar dankte de heer P. Pullen de sprekers in hartelijke bewoordingen voor de gebrachte hulde en cadeaux. De geestelijkheid, de burge meester en vele vrienden en kennissen kwamen feliciteren. Het was in de woning 'n schat van bloemen. In de namiddag brachten de harmonie en de gemengde zang vereniging een serenade, die grote belangstelling trok. Het is voor het echtpaar een dag geweest die, laten we hopen, nog lang een aangename herin nering zal blijven. Parochiële Ontwikkelingsavond. In het kader der parochiële Ontwikkelingsavonden werd in 't Jongenspatronaat de derde avond gehouden. Spreker was de Wel- Ed.Gest. heer v. d. Sande, lid der Tweede Kamer. De ZeerEerw. heer Pastoor leidde spr. in. Hij heette allen Welkom. De zaal was zeer goed bezet. Een bewijs dat de spreker R.K. Middenstand. Naar wij vernemen zal de R. K. Middenstand in de maand Fe bruari haar actie voeren tot in schrijving van nieuwe leden. Waar reeds enkele nieuwe le den zich hebben aangemeld, be hoeven wij hier geen nadruk te leggen op de belangrijkheid om als lid dezer zo actieve Vereni ging toe te treden. Reeds eerder schreven wij dat elke Midden stander in zijn eigen organisatie als lid moet zijn ingeschreven,

Echo van het Zuiden | 1949 | | pagina 5