Waalwijkse en Langsiraaise Courant Gemeenteraad Drunen. Financiering van particuliere woningbouw. GRIEP Land- en Tuinbouw. De RAAD van Geertruidenberg CONTRA de REGENTEN der Godsh Nieuwjaarsrede Burgemeester. uizen DONDERDAG 3 FEBRUARI 1949 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Redacteur-Verslaggever W. v. d. MEE Jr. DEECHO\WIH 72e JAARGANG No. 11 Abonnement 15 cent per week 1.95 per kwartaal 2.25 franco p. p. Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. OPGERICHT 1878. Bureaux GROTESTRAAT 205 WAALWIJK TEL. 38. SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL TEL. 66. TEL.-ADRES „ECHO". De raad der gemeente Drunen kwam Vrijdag in openbare ver gadering bijeen ten gemeentehuize onder voorzitterschap van de Edelachtb. heer burg. Snels. Secretaris de heer P. Elshout. De raad1 was voltallig. Alvorens tot de agenda over te gaan, hield de voorzitter de volgende toespraak Mijne Heren, Het is mij een behoefte bij het begin van dit jaar of althans op de eerste vergadering in 1949 u mijn beste wensen aan te bieden voor 1949. Moge geluk en voor spoed u aller deel zijn, zowel in uw persoonlijk leven, uw gezin, uw zaak of uw familie. Wanneer wij zo terloops een terugblik wil len werpen op 1948, dan geloof ik dat wij dit kunnen doen met gemengde gevoelens. Met de woningbouw ging het in 1948 niet zo goed, maar het bedrijfsleven in onze gemeente is nog gestadig in opgang, hoewel we in deze tijd van hoogconjunc tuur, wat zo langzamerhand ook aan het dalen is, ons in de toe komst ook op een andere tijd moeten bedenken. Op nationaal gebied was 1948 een zeer belangrijk jaar, n.l. H. M. Koningin Wilhelmina deed afstand van de troon, nadat zij 50 jaar lang haar volk met grote toewijding had bestuurd. Overal in den lande heeft men het be stuur van H. M. geprezen en haar als een Landsmoeder geëerd, ter wijl haar naam internationaal ge noemd werd als een naam van een groot vorstin, de grootste on der de vorsten van deze tijd. Als een ware landsmoeder heeft zij 50 jaar lief en leed met ons ge deeld en het leed is in de oorlogs jaren wel des te scherper ge voeld. Van verre heeft zij toen steeds met ons medegeleefd en de bezieling warm gehouden voor de naderende bevrijding. Moge Hare koninklijke dochter treden in de voetsporen van haar moeder. Nederland kampte in 1948 nog met grote problemen en moeilijk heden en een van de grootste daarvan was wel Indonesië, waar wij ongelukkigerwijze zelfs mili tair moesten ingrijpen. Ook uit onze gemeente vervullen er ve len in dè tropen een harde vader landse plicht. Speciaal mogen wij hierbij wel herdenken zij die daar het offer van hun leven gaven, zelfs ook een uit onze gemeente, n.l. C. v. Delft, die ik hierbij wil herdenken, terwijl A. Cales er lichte verwondingen opliep. La ten wij niet vergeten de nabe staanden geestelijk en moreel en als het nodig mocht zijn, materi eel te steunen. Wat betreft de gemeente, kun nen wij voor 1948 niet geheel te vreden zijp. Op het gebied van 't bedrijfsleven vindt alles gestadig voortgang, maar op het gebied van woningbouw zijn we uit 1948 maar sober te voorschijn geko men, Eerst moest het plan 1947 worden afgewerkt en tot 'n plan 1948 is men niet gekomen. Vele particuliere heropbouw-gevallen werden echter wel afgewerkt, zo. d'at we gelukkig toch een bepaald bouwvolume behaalden. Ook voor 1949 ziet het er op het gebied van de woningbouw nog niet al te rooskleurig uit, dat wil zeggen, we behoeven niet pes simistisch, maar ook niet optimis tisch te zijn. Er is n.l. een nieu we regeling gekomen, waardoor het bouwvolume dat de gemeente krijgt toegewezen, ook bedoeld is als heropbouw. Dus voor herop- bouwgevallen geen bouwvolume buiten de toewijzing aan de ge meente. Nu weten we nog niet hoe hoog het bouwvolume voor 1949 voor oaze gemeente zal zijn maar erg hoge verwachtingen mo gen wij toch niet stellen. Met een regeling als bovengenoemd, is 'n gemeente als Drunen, die vrij zwaar is gteroffen, zeer gedu peerd. Bij de betrokken instanties zijn wij daarover ook gaan spre ken en ik geloof niet dat wij daar helemaal aan dovemans oren zijn gekomen. Er is nog een be paald bouwvolume in reserve ge houden voor heropbouwgevallen en wanneer die verdeeld kunnen worden in de loop van dit jaar, kunnen wij daarvan mogelijk nog wel medèlen. Zoals u wel gehoord zult heb ben, hebben wij dit jaar ook een tuinbouwvakschool gekregen, iets wat wij zeer hebben toegejuicht en de mogelijkheid om deze school in Drunen te krijgen, heb ben wij met beide handen aange grepen. Van welk nut deze school voor onze jonge boeren en voor de gehele streek is, behoef ik u bijna niet te zeggen. Steeds maar op een kleiner stukje grond te ruggedrongen, kan de jonge boer er leren het tuinbouwbedrijf waar voor hij minder grond nodig heeft. Het zal voor vele boerenzoons 'n oplossing zijn, waardoor zij niet ofwel naar industrie moeten of wel emigreren, iets wat ook niet voor iedereen goed is. Dat Drunen werd uitverkoren voor de school, stemt ons verheu gend, mede met het oog op onze belangrijke veiling. Op het einde van deze verga, dering hoop ik u een voorstel te kunnen doen omtrent het geven van gelden bij wijze van voor schotten voor de verdere uitbouw van deze school. De voorzitter besloot zijn toe spraak met de hoop uit te spre ken dat in de toekomst in de raad dezefde prettige sfeer zal heersen als voorheen, dat men tesamen de schouders onder het werk zal zetten tot heil der gemeente. Namens de raad dankte de hr. v. Wezel de voorzitter voor de gelukwensen, bood namens de raad heilwensen aan en sprak de hoop uit dat door onderling over leg veel tot stand zal kunnen ko men. Hierna gaf de voorz. een kort overzicht van de loop der bevol king in 1948. 1 Jan. inwoners 5355 Bij door geboorte en ingekomen 367 5722 Af overlijden en vertrokken 257 5465 Totaal verm. 110 Vanaf 1945 t.m. 1948 zijn ge bouwd 116 woningen; verwoest 82 woningen; vermindering 34. Meer nodig vanaf 19401948 120 woningen; tekort 86. Samenwoningen zijn er nog 86. De notulen der vorige verga dering worden goedgekeurd. Ingekomen stukken. Van Ged. Staten besluiten hou. dende goedkeuring van a. het raadsbesluit van 29 Oct. 1948 tot wijziging van de gemeen tebegroting 1948 (12e wijziging); z. het raadsbesluit d.d. 29 Oct. 1948 tot aankoop van een per ceeltje bouwterrein van Mej. A. v. Esch-KIerks langs de Schans- wijk c. het raadsbesluit d.d. 8 Jan. 1948 en 4 Mei 1948 tot verkoop van een perceel bouwterrein aan de Wed. J. Knippels d. raadsbesluit d.d. 22 Decem ber 1948 tot het aangaan vaneen rekening-courant-overeenkomst m. de N.V. Bank van Nederl. Ge beenten voor 1949 c. Verslag van het verificatie, bureau inzake opname van boe ken en kas van de gemeente-ont vanger en van de controle der kassen ter secretarie over het 4e kwartaal 1948. Worden voor kennisgeving aangenomen. Punt 2 der agenda hield in het voorstel tot toekennen van een premie voor woningverbetering ten behoeve van M. van Drunen pand Heistraat 30 werd z.h.st. goedgekeurd. Het voorstel avn B. en W. tot toekennen van een subsidie groot 10..per leerling uit deze ge meente, zulks wegens bezoek van de lagere landbouwschool te Nieuwkuijk ging vlot onder de hamer door. Evenzo de vaststel ling van de vergoeding per leer ling voor het bijzonder lager on derwijs voor het jaar 1949 inge volge de L. O. wet. De vergoeding welke in 1947 12.07 en in 1944 12.44 was, werd nu volgens prae-advies ver. hoogd tot 15.Het maximum toelaatbare, aldus de voor., was 18.-—. Een dergelijke hoge uit kering achtte de voorz. niet nodig. De Jongensschool van Elshout verkeert in een bijzondere positie aangezien de gebouwen eigendom zijn van de gemeente en zag zich 14.per leerling toegewezen. Ook de wijziging der gemeente begroting 1948 en 1949 werd z. h. st. goedgekeurd. Het betrof hier wijzigingen wel ke moeten worden aangebracht in verband met kosten aan de ambts woning en de bereids tot stand gekomen verlichting op sommige punten in de gemeente. Punt 6 der agenda was het voorstel tot wijziging der pacht- voorwaarden. Deze wijziging hield in dat personen die regel matig in loondienst werkzaam zijn, geen gemeentegrond in pacht mag worden verstrekt noch in pacht mogen hebben. Als overgangsmaatrégel wordt bepaald dat de verpachtster zich het recht voorbehoudt om van pachters van gemeentelanderijen, waarvan bekend is dat zij hun hoofdinkomsten hoofdzakelijk put ten uit loondienst of nevenbedrijf, ontbinding van de pachtovereen. komst kan aanvragen aan de des betreffende rechter. Op grond van bijzondere om standigheden, dit ter beoordeling van B. en W„ gehoord de pacht- commissie of op advies van deze, kan de gemeente de pachters in het bezit laten van de in pacht zijnde percelen of gedeelten daar van. Over de?e kwestie werd een vrij langdurig, debat gevoerd, dat de geest ademde van „men moet de dingen niet al te scherp stel len". In dien geest wordt het dan ook in de notulen vastgelegd. Hierna kreeg de heer Fr. van Vliet, lid der Tweede Kamer der Staten-Generaal, het woord en deze gaf een uiteenzetting van de financieringsmog.elijkheden bij par ticuliere Woningbouw. Op deze uiteenzetting komen wij nader terug. Het voorstel tot vaststelling van 'n hypotheekregeling woning bouw wordt z.h.st. goedgekeurd. Het voorstel van B. en W. tot het beschikbaar stellen van gelden, gebouwen, grond, etc. etc. bij wijze van voorschot voor de Tuinbouwschool werd zonder enige discussie goedgekeurd. Het aangehouden voorstel van B. en W. tot herziening van het besluit van de raad d.d. 29 Oct. in verband met de benoeming van geineentepersoneel, werd door de raad aangenomen met 6 stemmen voor om het personeel door de raad te benoemen. Hierna ging men over tot het benoemen van twee gemeente-ar beiders in vasten dienst met een proeftijd van 1 jaar. Op de voordracht stonden 1. J. v. Spijk, 2 W. Knippels, 3 L. Krol, 4 A. v. Logten. Twee sollicitanten, die ook stemmen verwierven, waren A. Oerlemans en G. Klerkx. Bij de eerse stemming werd met 6 stemmen gekozen J. van Spijk. Verder kregen W. Knippels 3, A. van Lotgen 3, L. Krol 3, A. Oerlemans 3 stemmen en G. Klerkx 1 stem. Sanapirin verkort de ziekte- dagen. Tabletten 40 en 75 ct. Bij tweede stemming verkregen W. Knippels 3, A. v. Logten 3, L. Krol 1 en A. Oerlemans 3 st. Bij derde stemming verkregen W. Knippels 4, A. v. Logten 3, A, Oerlemans 3 stemmen. Toen werd gestemd tussen A. v. Logten en A. Oerlemans voor candidaatstelling, waarbij A. van Logten 6 stemmen behaalde. Ten slotte werd K. Knippels gekozen met 6 stemmen. Bij elke stemming was er een onthouding. Hierna werd de vergadering gesloten. Kamerlid Van Vliet geeft voorlichting Blijkens bovenstaand raads- verslag der gemeente Drunen, gaf de heer Fr. v. Vliet, lid van de Tweede Kamer, op deze raadsvergadering een uiteenzetting van de finan- cierings-regeling voor parti culiere woningbouw. Aan deze uiteenzetting ont lenen wij het volgende: De heer v. Vliet begon met te wijzen op de moeilijkheden welke na de oorlog zijn ont staan op 't gebied van finan ciering van woningbouw. Deze moeilijkheden, aldus spr., vin den hun oorzaak in de ver houdingen tussen de hoge bouwkosten enerzijds en het bevroren huurpeil anderzijds. De bouwkosten zijn door stij ging van materialen en ar beidsloon met ruim 200% ge stegen. Een woning b.v. die voor de oorlog 5000 zou hebben gekost, kost nu 15000, terwijl toch maar de zelfde huurprijs wordt ge vraagd. Het is logisch dat op een dergelijke manier moei lijkheden moeten ontstaan. Bij een toestand als deze kan men spreken van een renda bel kapitaal en een onrenda bel. Bij een huidige woning van 15000 zou het rendabel kapitaal 5000 en het on rendabel kapitaal 1000 be dragen. Zo gezien ligt het dus voor de hand dat particulieren bij een dergelijke verhouding niet veel voelen voor finan ciering en zo is het dan ook verklaarbaar dat de financie ring van woningbouw na de oorlog in handen kwam van de Overheid. Het uitsluitend financieren door de Overheid is echter een ongezegende toestand en het is begrijpelijk dat naar mid delen werd gezocht om hier aan een einde te maken. En zo ontstond de financierings regeling 1947, later aangevuld door de financieringsregeling 1948. Deze regeling maakt voor particulieren een rendabeler financiering mogelijk. Particulieren die willen bou wen zullen zelf om te begin nen 15% moeten kunnen over leggen van de totale bouw kosten, om van de gemeente in de vorm van een hypotheek de overige 85% te kunnen ontvangen, terwijl alleen het rendabele kapitaal van deze hypotheek zal behoeven wor den afgelost. Het onrendabele deel zal door het Rijk in de vorm van kapitaalsstorting worden terugbetaald. Deze kapitaalsstorting zal door het Rijk geschieden over 10 jaar, terwijl dan tevens het ren dabele en onrendabele kapi taal zal worden vastgesteld. Bij stijging van de huren 0ver het algemeen, zal het renda bele kapitaal ook stijgen. Om de gezonde toestand bij de financiering van woningbouw weer terug te krijgen, zullen de huren moeten stijgen en de bouwkosten moeten dalen. Algemeen wordt dit ook ver wacht, maar zoals iedereen wel bekend zal zijn, zal bij de stijging der huren een loon- ronde ook niet uit kunnen blijven. De heer v. Vliet schetste daarna de toestand zoals die ontstaan is voor bouwspaar- kassen en hunne leden. Bij bouwspaarkassen is het over het algemeen zo, dat men, na een bepaalde tijd te hebben gespaard, recht heeft om een woning te bouwen en daar voor een bepaald crediet te ontvangen. Het is echter begrijpelijk dat de bouwkassen de finan ciering van de woningbouw evenmin op een rendabele manier zal kunnen uitvoeren als de particulieren. Met de vereniging van gemeenten is nu door de bouwkassen een overeenkomst tot stand geko men waarbij de gemeentekas op grond van de financierings regeling 1947 aan de spaarders van de bouwkassen in de vorm van een eerste hypo theek het overige crediet ver leent, dat dan door de bouw- kas op grond van een lopen de polis kan worden ver strekt. Spr. bepleitte het voordeel voor de gemeente om crediet te geven aan een beproefd spaarder bij de spaarkas, bo ven een particulier die door sparen nog niet heeft kunnen bewijzen dat hij de verplich tingen kan nakomen. De ge meentes hebben dit, aldus spr., wel aangevoeld en dit is mede van invloed geweest dat deze overeenkomst tot stand kon komen. Spr. besprak verder ook nog het risico van de gemeente om op grond van deze regeling aan particulieren crediet te verschaffen. Het risico, aldus spr., van de gemeente bij het geven van crediet aan spaar ders en niet spaarders is zeer gering, terwijl de regeling zeer bevorderlijk is voor het eigen woning-bezit, wat vóór de oorlog ook al zo heftig werd gepropageerd en waarbij ook de gemeente alleen maar wèl kan varen. Spreker be pleitte dan ook dat 't streven om tot bezit van een eigen huis te komen, door de Over heid steeds moet worden ge stimuleerd. Verschillende vragen aan gaande dit onderwerp werden aan de heer v. Vliet nog ge steld, welke vragen allen werden beantwoord. De heer Maas vroeg, of ie mand, die zelf een stukje grond had, daardoor bij de spaarkas ook voordelen had? Of de spaarder, nadat hij vol doende gespaard had, ook crediet kon krijgen en dan di rect bouwen? En of iemand die bij de spaarkas direct het bedrag dat nodig was om het crediet te krijgen, dit crediet dan ook direct kreeg? Wat het eerste betreft, ant woordde de heer v. Vliet, dat men dan inderdaad voordelen genoot. Of spaarders, wanneer zij crediet konden krijgen dan ook direct konden bouwen, zou afhangen van een vergun ning en iemand die bij de spaarkas komt, moet onder al le voorwaarden eerst een be paalde tijd sparen om zijn so liditeit te bewijzen. De heer Ploegmakers vroeg of ook bedrijfsruimte voor deze regeling in aanmerking kwam. De heer v. Vliet antwoord de dat -de totale ruimte van woning- en bedrijfsruimte niet boven de 500 M3 mag gaan. Voor bedrijfsbouw, aldus spr., heeft men aparte regelingen. De heer v. d. Wiel vond de aflossing van 2% wel wat laag en zag er gaarne 4% van ge maakt. Dit werd in de rege ling opgenomen. Verschillende vragen aan gaande het risico voor de ge- meentè werden nog gesteld. Duidelijk bleek, dat het risico voor de gemeente erg klein is. De voorzitter dankte dhr. v. Vliet voor zijn keurige uit eenzetting. De regeling, aldus 't prae- advies, werd nu door B. en W. voorgesteld, nu de verstrek kende bouwvolume binnen kort waarschijnlijk zal afko- men. Door deze regeling wordt het mogelijk dat parti culieren zonder op al te gro te lasten te komen zitten, een eigen woning kunnen bouwen. Waar de Overheid op gebied van woningbouw slechts dan behoort op te treden, wanneer de bouw door particulieren niet mogelijk is, dient 't stre ven van de particulieren om te komen tot een eigen huis bezit te worden bevorderd, al dus het prae-advies. Zoals in het raadsverslag is te lezen, werd deze regeling aangenomen. In Brabant zijn momenteel 40 gemeenten waar de rege ling werd doorgevoerd. WAT KAN MEN NU REEDS IN DE TUIN ZAAIEN? Het is thans reeds de tijd om zaad voor de groententuin te be stellen. Ja, sommige zaden mogen direct gezaaid worden en dan denken we in de eerste plaats aan spinazie, die op een beschutte plaats gezaaid kan worden. Bij het bestellen houden we er rekening mee dat het kopen van het zaad een kwestie avn vertrou wen is. Het zaad draagt de toe komst in zich, maar van die toe komst is niets te zien. Behalve de kwaliteit spelen de keuze van de variëteit en de hoe veelheid zaad een rol. Hoewel de catalogus dikwijls een groot aan tal variëteiten aanbiedt, kan dat juist voor de beginneling verwar rend werken. Het beste lijkt ons dat de beginner zich houdt aan de meest gangbare varië teiten, die bewezen hebben be vrediging te geven. De hoeveelheid zaad is ook vaak een probleem. Men is ge neigd te veel te nemen, zelfs al weet men goed hoeveel nodig is. Hierdoor wordt vaak nutteloos zaad verspild. Men doet dan ook het beste zich te houden aan voorgeschre ven hoeveelheden en zijn eigen er varingen regelmatig te noteren. Doet men dit gedurende enkele jaren, dan komt men tot normen voor de te gebruiken zaadhoeveel-' heden en men leert tevens de groeiperiode, dus het tijdsverloop van zaaien en oogsten kennen. Zo zal b.v. blijken dat men in het vroege voorjaar aanzienlijk meer zaad nodig heeft dan in de latere maanden. Dit houdt ver band met de ongunstigere kie- mingsvoorwaarden, maar ook met de tragere groei, zodat men zich in het voorjaar tevreden moet stellen met een groter aantal van kleinere plantjes. Het aantal vergoedt de gerin gere omvang, bijv. bij spinazie. Ook is het gevaar voor vogels in het vroege seizoen veel groter dan later. Er is in de meeste maanden nog weinig jong groen en elk sprietje is welkom. Bij breedwerpig zaaien is meer zaad nodig dan bij rijenzaai, al is het goed denkbaar dat men voor breedwerpige zaai meer voelt dan voor het zaaien op rijen. Maar men bedenke, dat breedwerpig zaaien niet eenvoudig is, wil men j een gelijkmatige verdeling van het zaad bereiken. Zal men dus nipt te weinig mo gen zaaien, te veel levert ook be zwaren op. Men kan na de kie ming het zaad wel gaan dunnen, maar men gaat daar niet zo ge makkelijk toe over. Men beginne dus direct met spi nazie, ook peulen en doppers le nen zich uitstekend voor vroege zaai. Ook tuinbonen en radijs ko men direct in aanmerking. Indien mogelijk op een beschutte plaats zaaien. HOE STAAT HET MET DE BEVOLKING EN DE WONINGTOESTAND IN DEN BOSCH. Uit de Nieuwjaarsrede van de burgemeester van 's-Hertogen- bosch blijkt o.a. dat Brabants hoofdstad over 1948 met 1207 zielen toenam, zodat 's-Bosch op 1 Januari 1949 55959 in woners telde. Het aantal samenwoningen bedroeg op 31 Mei 1947 ruim 40 pCt, van alle gezinnen. In 1948 konden 467 nieuwe defi nitieve woningen worden be trokken. In Februari zullen 645 woningen (w.o. 90 duplexwo- ningen) in aanbouw zijn, plaats biedend aan 735 gezinnen. OP DE BRES VOOR DE DEMOCRATIE. Er is Vrijdagavond poliiek gepleegd in Den Berg en niet zo'n klein beetje de ongereptheid van de démocratie kwam zelfs in het geding. En verschillende gemeenteraadsleden hebben die met hand en tand verdédigd. In een debat van bijne twee uur heeft men zijn best gedaan om elkander te overtuigen van de juistheid van eigen inzicht en houding, en wat was het resultaat De stemming wees het uit. Nieuwjaarsrede. De voorzitter begon de raads vergadering met een nieuwjaars wens uit te spreken hij wenste de raad en alle ingezetenen een Zalig Nieuwjaar en veel succes. Speciale woorden wijdde hij aan de Bergenaren die overzee hun plicht moeten vervullen en sprak de hoop uit dat 1949 orde en rust zou brengen, 1948 aldus burge meester Bianchi, leeft in dankbare herinnering voort en hij memo reerde het regeringsjubileum en de inhuldiging. Toch nam 't voor Geertruidenberg een droef einde, daar daags voor Kerstmis het be richt kwam dat korp. J. v. d. Ma de was gesneuveld, die hij een flinke jongeman noemde, na de. bevrijding als O.V.W.'er naar Indië gegaan en daar getrouwd. Sprekers gedachten gingen ook uit naar de echtgenote van de gesneuvelde in Indonesië en naar zijn oude moeder. Zijn nagedach tenis zal in Geertruidenberg altijd in ere blijven. Vervolgens gaf de voorzitter een kort overzicht van de loop der bevolking in 1948 1 Januari had de gemeente 3366 inwoners in de loop van het jaar waren er 87 geboorten, 32 sterfgevallen, 220 inwoners gingen er weg en 365 vestigden er zich, zodat Geer truidenberg op 1 Jan. 1949 3566 zielen telde. Het woningprobleem blijft zorgen barener zijn nog steeds te veel samenwoningen. In 1948 werd aan 105 gezinnen een nieuwe of betere behuizing be zorgd. Tenslotte bracht de bur gemeester dank aan de heren wethouders, de raadsleden en de gemeente-ambtenaren. Wethoiafer Waalwijk beant woordde deze rede. Na vaststelling der notulen gin gen de eerste 6 punten practisch zonder een enkele opmerking on der de hamer door. (Voor de agenda zie ons nummer van 27 Januari). Aan de openbare lagere school werden twee lesuren per week vastgesteld voor lichamelij ke oefeningen en tot leraar werd benoemd de heer S. van Gils. Benoeming regenten Godshuizen. De voorzitter las eerst 'n schrij ven voor van 22 December waar in de heer A. J. Sandbergen zijn benoeming tot regent aanvaardde. Ook de heer Jac. J. v. Dongen had dit gedaan. Vervolgens een schrijven van de Stedelijke Gods- huzen Tot hun spijt was de heer J. J. Staal niet tot regent benoemd en had de raad zich niet aan de aanbeveling gehouden. De regen ten beschouwden dit als een blijk van wantrouwen en namen daar om ontslag. Tof juist begrip ver klaarden zij dat de persoon van Jac. J. van Dongen niet ter spra ke was gebracht. B. en W. hadden, verklaarde de voorzitter, n.a.v. het gevallen raadsbesluit getracht om door on derhandeling met de voorzitter van de Godshuizen de ontslag name te voorkomen, waarvoor werd gevreesd, echter zonder re sultaat. Wel hadden de regenten er in toegestemd om de lopende zaken te behartigen. Dit was te waarderen. Verder verklaarde de voorziter. had hij de vorige ver gadering de raad voorgehouden eigenlijk was dat overbodig ge weest het conflict waarin men een jaar terug was terecht geko men. En dat men nu hetzelfde ri sico liep. De heer Valkenstein zag het woord „risico' hier liever niet ge bruikt, want dat was het niethij gaf dé voorkeur aan „mogelijk heid waartegen de voorz. geen bezwaar maakte. Hij deelde mee dat op 24 Januari ook de heer Jac. v. Dongen zijn ontslag had inge diend. De heer Okkerse vroeg of de zaak zo wel juist was. De raad had het recht om regenten te be noemen, dus ook om onslag te weigeren, hetgeen de voorzitter betwistte. Ook vond de heer Ok kerse, dat de regenten, als zij op hun standpunt bleven staan, geen aanbeveling hoefden in te dienen en dat de raad niet hoefde te wij ken voor de regenen. De voorz. gaf toe dat de raad het recht heeft om van een aan beveling af te wijken. Ook vorig jaar was hij niet met de zienswijze van de regenten accoord gegaan. Maar nergens zag men practijken als hier gewoonlijk volgt men de aanbeveling. De toestand hier echter weerhoudt geschikte krach ten om een benoeming aan te ne men. Vervolgens nam de heer Val kenstein het woord. Hij greep te rug in de geschiedenis van de gemeenteraadsvergaderingen en las letterlijk een gedeelte uit het verslag van 28 November 1947 voor. Ook toen waren de regen ten ontstemd omdat hun aanbe veling voorbij was gegaan en zijns inziens stonden ze toen in hun recht. Ook een lang citaat uit het verslag van 13 Jan. 1948 kwam er aan te pas. Daarna kwam de heer Valkenstein tot 'n lang resumé van het gevalDe raad had vorig jaar vastgesteld dat zijn benoemingsrecht niet aan getast mocht worden. Daarnaast waren ook de regenten er van overtuigd, dat de raad correctief moest optreden. Zoals gezegd, waren de regenten het voorgaan de jaar terecht op hun teentjes ge trapt, naar de mening van de hr. Valkenstein, omdat ten onrechte hun aanbeveling was voorbijge gaan en een deel van de raad er van was afgeweken. Dat de raad nu met de regen ten geen rekening had gehouden, vond de heer Valkenstein juist. Ze hadden geen gelukkig advies uitgebrachtde raad was prac tisch verplicht op no. 1 te stem men, omdat o. 2 niet in aanmer king kwam. Ondergetekende was toen met een nieuwe candidaat gekomen om verschillende motieven; Met alle respect voor hetgeen de heer J. Staal had gedaan, op de eerste plaats om zijn hoge leeftijd. Ver. volgens zagen de regenten zelf ook liever een boer die geen pach ter was van de Godshuizen. De heer J. Staal was pachter en daarom had de heer Valkenstein gemeend met de jonge boer Jac. J. van Dongen te moeten komen. De raad had deze in meerderheid aanvaard, dus was hij gekozen. De regenten waren daar echter niet mee accoord gegaan, zoals bleek. Nu had men van diverse zijden getracht om de heer van Dongen te beïnvloeden om de benoeming niet te aanvaarden en dat, aldus de heer Valkenstein, „tart alle vormen en opvattingen van democratie." Nog eens resu merend kwam hij tot de conclusie dat de heer J. Staal moest wijken voor een jongere. Welk bezwaar konden de regenten hebben om de heer Van Dongen te aanvaarden? Hij protesteerde ten stelligste te gen een dergelijke handelwijze. Dan kwam hij me nog een argu ment dat de candidaat een so ciaal voelend mens moest zijn en als dat nog niet genoeg motieven waren dan zou hij de heer Jan sen verzoeken met nog een te komen. De Voorz. merkte op dat er toch altijd verschil van mening blijft. Hij ,gaf toe dat de leeftijd een rol speelde, maar het kon toch gebeuren dat de een iemand wilde houden, waarvoor de an der liever iemand anders zag. Waartegen de heer Valken stein weer inbracht dat men, als iemand ruim 70 jaar is, gerust mag zeggen dat er een jongere voor in de plaats moet komen. Er zat daar toch niets tussen. Bovendien moet men rekening houden met het algemeen belang. Dat deden de regenten ook wel, meende de voorz. Waarop de hr. Valkenstein weer de raad moest zijn recht verdedigen. De voorz. hij moest er niet van uitgaan dat

Echo van het Zuiden | 1949 | | pagina 5