Waalwijkse en Langs Courant een politiek proces De activiteit van de Tucht rechter voor de prijzen. Behangselpapier BIOSCOOP-PROGRAMMA Is 't Proces tegen Kardinaal Mindszenty W. v. d. Heijden 8> Zonen Oud-Wethouder Willem Eibers 70 jaar. U.S.A.-SENATOREN WILLEN HULP AAN NEDERLAND STOPZETTEN. PASTOOR GOOSSENS TE DRUNEN OP EEN GROOTSE WIJZE GEHULDIGD DONDERDAG 10 FEBRUARI 1949. Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Redacteur-Verslaggever W. v. d. MEE Jr. HET ZUIDEN 72e JAARGANG No. 13 Abonnement 15 cent per week 1.95 per kwartaal 2.25 franco p. p. Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. OPGERICHT 1878. Bureaux GROTE STRAAT 205 WAALWIJK TEL. 38. SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL TEL. 66. TEL.-ADRES „ECHO". Enigszins verbaasd lazen wij in de N.R.Crt. van Maandag 7 Fe bruari in een artikel van een Me dewerker „De Betekenis van Mindzenty's „bekentenis" de volgende zinsnede: „Het proces tegen Kardinaal Mindszenty c.s. is een typisch po litiek proces. Het doel door de communistische Staat met dit pro ces beoogt, is de Katholieke kerk in Hongarije als politieke machts factor te vernietigen, dan wel voorlopig uit te schakelen. Er staat nog meer in, dat onze aandacht trok, luister: „De Katholieke kerk en haai organisaties worden voor de naas te toekomst als politieke machts factoren in Hongarije uitgescha keld. De kerk kan echter haar werk voortzetten en haar geeste lijke invloed behouden dit dan door „de bereidheid (van de Ka tholieke Kerk) om op basis van de in Hongarije bestaande wetge ving en de daar heersende opvat tingen tot overeenstemming te ko men over de verhouding tussen Kerk en staat", welke bereid verklaring het voornaamste ele ment is in de brief, die bij de aan vang van het proces werd voor gelezen, aldus de medewerker van de N.R.Crt. „Aangenomen mag. worden, gaat het artikel verder, dat de „beken-" tenis" van de kardinaal niet ge heel is geschied zonder voorken nis en instemming van het vati- caan". Het blad spreekt verder van een overwinning van de staat. Het behoeft wellicht geen be toog, dat wij het met een" derge lijke kijk op de zaken in genen dele eens kunnen zijn. Daar hebt ge allereerst de voor stelling als was het proces een politiek proces, als was er spra ke van een tweetal politieke par tijen, waarvan de ene de andere heeft weten uit te schakelen, als ging de hele zaak alleen tegen de kerk als tegen een politieke partij. Wie 't communisme kent weet beter, wie van de toestand op de hoogte is, is overtuigd dat hier niet twee politieke richtingen met elkaar in contact zijn, maar dat hier twee geestelijke stromingen elkaar raken, dat het communisme hier tracht af te rekenen met een vijand, machtiger dan wie zij er geen heeft ontmoet en in wie zij haar meerdere moet erkennen. Het gaat hier ook om de persoon van de „reus", de „held" Mindszenty, die met onbevangen blik en met 't scherpe zwaard van zijn woord steeds de communisten is tegemoet getreden. Neen, laat men het niet voor stellen als was de Katholieke kerk een politieke partij, die nu in een „bekentenis" een compromis heeft voorgesteld en laat men het zeker niet voorstellen als was deze „toe nadering", over de helse middelen waarmee de Prins-primaat hiertoe is gedwongen, zullen we niet spreken, geschied met medeweten en instemming van het vaticaan. Laat men zich vooraleer m,en der gelijke uitlatingen durft doen, op de hoogte stellen van het stand punt van de Katholieke kerk, dat van geen toegeven in deze weet, laat men- de zaken toch scherp zien, in hun omvang en hun prin- cipialiteit, laat men inzien dat het hier niet gaat tussen twee poli tieke partijen, maar tussen kerk en anti-christ, laat men niet spre ken van een „overwinning" van de staat, maar inzien, dat hier uit eindelijk de staat zich zelf voor het wereldgeweten veroordeelt. En dan de naïviteit van ge noemd blad om te menen, dat men nu voortaan de kerk, die als po litieke partij dan afgedaan heeft, ongemoeid zal laten en haar gees telijke invloed zal laten uitoefe nen: terwijl het juist om deze gees telijke invloed gaat, terwijl men deze juist tracht) te doden. Neen, we kunnen het met de zienswijze van de N.R.Crt. in ge nen dele eens zijn. Hier staan gror ter belangen op het spel dan poli tieke. Hier kan geen sprake zijn van een toenadering tussen een communistische staat en de Ka tholieke kerk. Bovengemeld blad heeft ook nog een bericht uit Boedapest, dat de Protestantse kerken in Honga rije alle steun aan de regering hebben gegeven, iets wat wij niet j geloven en als 't waar zou zijn, niet begrijpen. Minder overtredingen, maar grotere. Onderstaand geven wij u een kort overzicht van de prijsover- tredingen in 1948, waaruit blijkt dat zij quantitatief minder worden maar niet qualitatief. Jaarcijfers 194S. De 19 Tucbtgcrechten voor de Prijzen hebben in '48 totaal 55457 zaken afgedaan. In 27668 van de ze gevallen is een vonnis gewe zen in 9257 gevallen is 'n schik king getroffen en in 3725 geval len is een waarschuwing gege ven. De overige zaken zijn gese_ poneerd of naar andere berech tende instanties doorgezonden. Het totaal bedrag dat in 1948 aan geldstraffen is opgelegd be draagt 10.312.701.50 (bij von nissen 7.706.921.46 en bij schik kingen 2.605.780.04). Ter vergelijking met deze cij fers volgen hieronder analoge cij fers over de jaren 1946 en 1947. 1946. Totaal afgedaan 83.554 zaken. Hiervan 39951 vonnissen; 7628 schikkingen5029 waarschuwin gen. De overige zaken zijn even eens geseponeerd of naar andere berechtende instanties doorgezon den. 1 Het totale bedrag aan geldstraf fen bedroeg 10.674.473.85 (hier van bij vonnissen 8. 422.872.49 en bij schikkingen 2.251.601.36). 1947. Totaal afgedaan 71.438 zaken. Hiervan 34.659 vonnissen, 7567 schikkingen en 5435 waarschu wingen. De overifje zaken gesepo. neerd of naar andere berechtende instanties doorgezonden. Het totale bedrag aan geldstraf fen bedroeg 12.730.687.31 (hier van 10.539.779.19 bij vonnissen en 2.190.908.12 bij schikkingen). Uit deze cijfers blijkt, dat het aantal prijsovertredingen afneemt, doch dat de opgelegde geldstraf, fen niet in een gelijke verhouding zijn verminderd. Dit zou er op kunnen wijzen, dat weliswaar het aantal overtredingen afneemt, doch dat de overtredingen van 'n ernstiger karakter waren. Prijzen commissies. De cijfers over de resultaten van de bemoeiingen van de plaat- helke prijzencommissies wijzen o.i. daar eveneens op. Deze com missies hebben in 1948 een bedrag van niet minder dan 83.922.09 Waalwijk. Tel. 443. aan gedupeerde kopers doen te rugbetalen, In 1947 bedroegen de totale terugbetalingen 52.514.68. In 1948 werden door de prijzen commissies 8463 klachten in be handeling genomen, waarvan er 4232 gegrond bleken te zijn. Ge middeld werd dus per klacht 19.83 terugbetaald. In 1947 werd gemiddeld 14.43 per klacht gerestitueerd. Uit dit stijgend gemiddelde kan dus het zelfde verloop worden .gedistil. leerd als bij de opgelegde geld straffen. Conclusie Commentaar op deze cijfers is overbodig. Reeds herhaaldelijk is op de nadelige gevolgen van prijs overtredingen gewezen. De cijfers hierboven tonen dui delijk aan dat er nog steeds vele lieden zijn wie het er blijkbaar om te doen is Neerlands economisch herstel zo lang mogelijk te dwars bomen. De door de'overheid en de hard werkende Nederlanders te overwinnen moeilijkheden zijn hun blijkbaar nog niet genoeg. Zij willen er nog meer aan toevoegen. Wel mag worden opgemerkt dat zeer speciaal de minder koop- krachtigen van de prijsknoeierijen de dupe worden. Zij komen daardoor in ieder op zicht in de knel. En daarin schuilt een groot gevaar. Zaterdag 12 Februari a.s. viert de heer W. Eibers z'n 70e verjaardag, welke gebeur tenis zeer zeker wel een bij zondere felicitatie dubbel waard is, waar de a.s. jubila ris voor onze gemeente bij zondere verdiensten heeft ge had als wethouder en in zo tal van openbare functies, maar ook als handelsman en industriëel. Niet minder om 't feit dat hij na een langdu rige ziekte-periode weer zo geheel fit in onze gemeen schap is teruggekeerd. Meermalen hebben wij de gelegenheid gehad z'n veel en goed werk voor Waal wijk gedurende de langdurige periode dat hij raadslid en wethouder was, uitvoerig te belichten, zowel als z'n ver diensten als voorzitter en lid van tal van commissies en verenigingen. Thans gaat het er hier slechts om deze echte Waalwijker van harte geluk te wensen met het bereiken van de leeftijd der sterken en de hoop uit te spreken dat hij nog vele jaren in goede ge zondheid, begaafd met de zelfde dosis humor en opge wektheid, getuige moge zijn van de groei en bloei onzer gemeente, waarvoor hij zo veel heeft gedaan en geofferd en die nog steeds zijn grote belangstelling en medeleven op elk terrein volkomen «ge niet. BURGEMEESTER LAMBOOY IN LONDEN. Onze burgemeester is van z'n oriëntatiereis naar de Shoe and Leather fair te Londen terugge keerd en toonde zich in elk op zicht zeer voldaan over. hetgeen hij daar gezien, gehoord en ge leerd had, en welke reis voor het grote plan, n.l. de stichting der Groepsbeurs te Waalwijk, zeer zeker grote waarde zal hebben. De deelname was vrij goed' te noemen, maar vooral de afdeling machines kwam schitterend voor de dag. Het voordeel da,t 'n groot i deel der machines voor de schoen- i en lederindustrie in eigen land vervaardigd wordt, demonsteerde zich hier zeer duidelijk en dat was voor onze fabrikanten wel om ja loers op te worden, al hebben de Engelse fabrikanten verder wat de materialenpositie betreft even. eens met grote moeilijkheden te kampen en weet de fiscus hen evengoed te vinden als hier te lande. Burgemeester Lambooy heeft van 't bestuur der beurs alle medewerking ondervonden, alle inlichtingen en hulp werden hem gaarne verstrekt, zodat hij een schat van gegevens heeft verza meld, die hem zeker in z'n toe komstig werk te stade zullen ko men. Wat de organisatie betreft, daarvoor heeft burgemeester Lam booy alle lof; het geheel zag: er smaakvol en goed verzorgd uit en er werden rustig vele zgken gedaan, zodat ook hier bleek dat een groepsbeurs van grote bete kenis kan zijn, vooral als ze niet beperkt blijft tot eigen omgeving en eigen land en als deze gehou den wordt in een plaats waar de gehele sfeer de schoen- en leder, industrie ademt. Zo moge het in de toekomst in Waalwijk zijn, KUNST EN KRACHT BESTAAT 30 JAAR. De republikeinse senator Owen Brewster uit Maine heeft bij de Amerikaanse senaat een motie in gediend, waarbij wordt aange drongen op „onmiddellijke stop zetting van alle Eca- en andere Amerikaanse hulp aan Nederland, zowel in Europa als in Indonesië, totdat Nederland de vijandelijk heden staakt, zijn troepen terug trekt, de Indonesische Republi keinse leiders vrij laat en bona fide onderhandelingen opent met de Republiek Indonesia op basis van de Renville-overeenkomst". De motie was mede ondertekend door negen senatoren. Op Zondag 20 Febr. a.s. zal de R.K. Baardwijkse Gymnastiek vereniging Kunst en Kracht haar 30-jarig bestaan vieren met een grote jubileumuitvoering. Aan de ze uitvoering nemen naast de le den der eigen ver. ook 'n dames- en een heerenkeurploeg uit Til burg deel, die diverse turndemon. straties zullen geven. Ook de be kende Yellow-cowbovs zullen de ze avond hun medewerking ver lenen, terwijl door de leden en oud-leden de komische schets in twee bedrijven „Het Sportmonu- ment" voor het voetlicht zal wor den gebracht. Als bijzonderheid kunnen wij nog vermelden dat de Jac. van Mierlo, de enige mede-oprichter die nog aan de vereniging verbon den is, nog steeds voorzitter is van de gymnastiekvereniging en deze functie nu reeds 25 jaar ver vult, terwijl hij al die dertig jaren als bestuurslid heeft gefungeerd: de eerste vijf jaren als secretaris. De leden zullen deze bijzondere gebeurtenis niet zonder meer voorbij laten gaan, terwijl ook de twee heren J. Kleijberg en Chr. c. d. Hoven, die reeds 25 jaar lid zijn, ook gehuldigd zullen worden. JAARVERGADERING R.K. JONGE BOERENSTAND. De R.K. Jonge Boerenstand hield in café C. Heesbeen haar jaarvergadering. De voorzitter, de heer A. v. Heesbeen, opende de vergadering met de chr. groet en een welkom tot de leden, waarna het Bondslied werd ge zongen. Van de ass. van de R.K. J.B. was bericht van verhindering ingekomen. De notulen der vorige vergade ring werden voorgelezen en on veranderd goedgekeurd. Door de secretaris en de penningmeester werden de resp, jaarverslagen uit gebracht, waaruit wij o.a. memo reren 11 bestuurs- en 7 alge mene vergaderingen werden ge houden, verder excursies, praat avonden, voetbalwedstrijden, in zameling van aardappelen voor Nederlanders in Duitsland, brie- venactie naar Italië, uitstapje naar Ajnsterdam, 25-jarig bestaan van de R.K.J.B., gewassen wedstrijd, proefveld, sociale cursus enz. De afdeling had per 31 Dec. 1948 38 leden, waarvan 5 in militairen dienst. De boeken van de penning meester werden nagezien en correct in orde bevonden. De voorzitter dankte de beide functionarissen voor hun uitgebracht verslag en verder bestuur en leden voor de medewerking van allen ondervon den, waardoor in- het afgelopen jaar vele goede zaken waren tot stand gebracht. De aftredende bestuursleden W. v. Heesbeen en H. v. Heesbeen werden met algemene stemmen als zodanig herkozen. De technische adviseur, de heer H. de Valk, hield een lezing over het ontstaan van grondverstuivin- gen, aan de hand van een bro chure van Ir. Miedema. Door het bestuur werd mede gedeeld dat Zondag 13 Febr. een Hoogmis zal worden opgedragen in de St. Clemenskerk tot intentie der levende en overleden leden (ook in Indië) van de R.K.J.B., waarbij verwacht wordt dat ieder lid aanwezig zal zijn. Verder zal binnenkort een filmavond wor den gegeven, waarbij ook de le den van de N.C.B. uitgenodigd worden. Na enige huishoudelijke punten behandeld te hebben, werd de vergadering gesloten met 'n dank woord van de voorzitter, de chr. groet en „Aan U, o Koning der Eeuwen". Hierna bleef men nog geruimen tijd gezellig bijeen, waarna de avond eindigde met een uitste kende Brabantse koffietafel. KATHOLIEKE ARBEIDERS VROUWEN ORGANISATIE AFD. WAALWIJK. Jaarvergadering. Op Dinsdag 1 Febr. 's avonds 7 uur hield de K.A.V. in de grot» zaal van het K.A.B. gebouw haar algemene jaarvergadering, welke goed was bezocht. Als gasten waren aanwezig Mej. Stokwiel- der, diocesaan leidster, de heren Smolders en Maas als afgevaar digden der K.A.B., verder de K.A.V. besturen uit Baardwijk, Vlijmen en Loonopzand. De presidente, Mej. Kolster- Abers, opende de bijeenkomst op de gebruikelijke Wijze en heette de Eerw. Adviseur, kapelaan Was- senberg, de Eerw. Adviseur van Baardwijk, kapelaan Kraanen en verdere genodigden van harte welkom, evenals de K.A.V. to neelclub met haar regisseur dhr» J. Bakker. Zij sprak haar vreugde uit over de goede opkomst, ook vooral van de nieuwe leden. Met het oog hierop wilde spr. in haar openingswoord 't doel der K.A.V. nog eens belichten. Zij wees de leden op de woorden van Z. H. de Paus dat het een katholieke ereplicht is lid te zijn van een ka tholieke organisatie. Zij sloot haar vurig betoog met de hoop uit te spreken dat wij voort moge gaan op de ingeslagen weg, op dat wij met Gods besten zegen het ons gestelde doel mogen ver wezenlijken tot heil van gezin, kerk en maatschappij. De secretaresse, Mej. M. Ha- mers-Leijsten bracht een goed ver zorgd jaarverslag uit. Hieruit bleek dat er in het afgelopen 'aar weer veel door de organisatie is gedaan. Het ledental is met 30 ge stegen en bestaat momenteel uit 130 leden. Er konden een 9-tal 'babypakketten worden uitgereikt, terwijl 10 zieke leden geholpen werden met versterkende midde len, fruit enz. De totale opbrengst voor 't vaandel bedroeg 104.10»; Uit het financieel verslag der penningmeesteresse, Mej. B. van Veldhoven-Bergmans, bleek dat de inkomensten bedroegen de som van 773.24, uitgaven 725.62, zodat een batig saldo verkregen was van 47.62, Nadat de presidente voor bei de verslagen haar dank had u.t- gesproken, bracht de controlecom missie bij monde van Mej. P. van Zon-Leijtens verslag uit, dat de boeken en bescheiden der pen ningmeesteresse in ord waren be vonden, waarvoor aan de pen- ningm. nog eens dank werd ge bracht voor haar accuraat beheer. Hierna werden de aftredende be stuursleden bij enkele candidaat- stelling herkozen. Dit zijn de da mes C. Bakker-Verhoeven, A. Dumoulin-Possemis en M. Ha- mers-Leijsten. De voorz. deelde mede dat de opbrengst voor het vaandel zoda nig is, dat binnenkort tot aan schaffing zal worden overgegaan. De presidente sloot hierna met een opwekkend woord het offici ële gedeelte van deze avond. Hierna bracht de K.A.V. to neelclub onder leiding van de re gisseur Bakker een prachtig dra matisch toneelstuk voor het voet licht, n.l. „Wroeging", een spel van liefde en haat in drie bedrij ven door Guill. Dumont. Allen kenden hun rol uitstekend en speelden voortreffelijk. Zij gin. gen helemaal in hun stuk op even als de aanwezigen. Deze hebben dan ook genoten van begin tot eind. De speelsters hadden dan ook aan het slot een geweldig applaus te incasseren. De regis seur heeft alle eer. van zijn wérk en kan er met trots op terugzien. Na een dankwoord van de voorzitster gingen allen weer zeer voldaan huiswaarts. JAARVERGADERING BAKKERSVERENIGING. In hotel de Twee Kolommen hield de R.K. Bakkerspatroons bond „Eendracht maakt macht" zijn jaarvergadering, die geopend werd door de voorzitter de heer Nic. v. d. Water, die alle leden en hun gezin alle goeds voor 1949 toewenste. In een korte terugblik op het afgelopen jaar liet hij op timistische geluiden horen, zowel wat de activiteit van de vereni ging betreft, als wat de algemene positie van de bakkers betreft, was het een goed jaar geweest. Hetzelfde getuigden de versla gen van secretaris en penning meester. Er werd besloten een onderlin ge contributieregeling te treffen, terwijl de nieuwe winkelsluitings wet werd besproken. STILLE OMGANG. Naar wij vernemen zal de afde- lng Waalwijk van de Stille Om gang Zondag 27 Maart haar be detocht naar Amsterdam houden. Om 3.15 uur begint vanaf 't Spui de Omgang, waarna om 4.30 uur een H. Mis wordt opgedragen in de St. Jozefkerk in de Kalver- straat. Pl.m. 450 deelnemers wor den van de afd. Waalwijk en Omstreken verwacht. 'T BAARDWIJKS GEMENGD KOOR BRENGT EEN OPERETTE. Zaterdag 26 en Zondag 27 Fe bruari a.s. zal het Gemengd Koor van de Liedertafel „Tot Bloei der Toonkunst" voor het voetlicht ko men met dë frisse operette „Mijn tje van Volendam". Het geheel wordt verzorgd door eigen krach ten, terwijl de muzikale leiding in handen is van de directeur, dhr. J. Lombarts Jr. en de regie ge voerd wordt door de heer L. van Cromvoirt, De heer J. Mol zal voor de decors zorgen. De repe tities maken goede vorderingen en wij zijn werkelijk benieuwd wat het Baardwijks Gemengd Koor op dit gebied zal presteren. We komen nog nader op deze uitvoeringen terug, CHR.HIST. KIESVERENIGING „NEDERLAND EN ORANJE." Vrijdagavond a.s. houdt boven genoemde vereniging haar jaar lijkse ledenveragdering in 't speel lokaal van de Chr. Bewaarschool. Aan de orde komèn o.a. de punten die de laatste vergadering zijn blijven liggen, t.w. een onder werp over de Verenigde Naties en een over loon- en prijzenpoli tiek. ZEILFILM EN ZEILBAL. De Waalwijkse Zeilvereniging zal op Zaterdag 12 Februari a.s. voor leden en genodigden een ze-i lersavond organiseren in Hotel Verwiel. Er staat ook een film op het program over zeezeilen, zoals dit beoefend wordt op Hollandse en Engelse jachten, o.a. opgeno. men aan boord van de „Zilver meeuw" tijdens de Burnham-Hel- goland-race in '38 en aan boord van de „Zeearend" tijdens de Fastnet-race 1947. Na afloop een gezellig dansje. „ROSSINANT". Met deze naam is de Waalwijk se Rij- en Jachtvereniging in een onlangs gehouden vergadering begiftigd. De statuten van de jon ge vereniging werden vastgesteld en goedgekeurd, zodat de oprich. ting nu definitief haar beslag heeft gekregen. Musis Sacrum. „Mannen van Jongensstad" is een film, die ongetwijfeld de aan. dacht van velen heeft getrokken,, die door velen ook mooi wordt gevonden, maar toch blijkbaar niet die hoogte bereikt waarop de film Jongensstad zich plaatste. Van een zekere sentimentaliteit kan hij niet vrijgepleit worden. Hij wordt van Vrijdag tm. Zon dag vertoond en zal niettemin de belangstelling hebben; het gege ven en de ideeën zijn zeer humaan en prijzenswaardig. Maandag en Woensdag wor den we vergast op een tweetal films, waarvan de eerste „Vrou wenduel" in de vorm van 'n droom de strijd van twee vrouwen om een man weergeeft en de practij- ken waartoe een dergelijke jaloe zie leidt. De tweede „Prairiehelden" is j een Western, waarin de Drie Musketiers ergerlijke toestanden resoluut verhelpen. Luxor. Walt Disney keerde na het ex- perment Fantasia weer spoedig tot zijn oude beproefde genre te rug en zijn come back was tevens een van de hoogste punten van zijn carrière. „Saludos Amigos" is dan ook een veel geprezen film, die hem met recht de titel van grootmeester van de tekenfilm geeft. Zij die van een goede te kenfilm houden, kunnen die van Vrijdag t.m. Zondag gaan genie ten in Luxor, waart evens die da gen een film wordt vertoond over het leven der Eskimo's in de pool streken. „Nanook" heet hij en hij is spannender dan menige grote speelfilm. Maandag en Woensdag treden ook in dit theater de drie muske tiers op in de film „De man met het litteken". 'n Tweede film die op deze da gen vertoond wordt, heet „Zij die terugkeren", het verhaal van een gedemobiliseerde jongeman, in welke figuur een zeer actueel pro bleem geschilderd wordt. Hierna kreeg de heer Burgemeester Snels 't woord. Spr. begon met op te merken dat het hem niet mee zou vallen nog woorden van hulde te vin den na "al wat men deze morgen van de gewijde spr. in de Hoog mis had gehoord. Hij achtte zich echter niet eer van zijn plicht om namens het gemeentebestuur bij deze huldiging iets te zeggen, ontslagen, alvorens hij getracht zou hebben om geheel op zijn ei gen wijze hulde te brengen aan de jubilaris bij dit zeldzaam jubilé. Spr. was van mening dat er in de 25 jaren wel veel lief en leed in de parochie moet zijn beleefd en dat men, om 25 jaren een pa rochie te leiden en ze dan goed te leiden, men dit wel moet doen met veel geduld, met veel tact, liefde en toewijding. Vervolgens wees spr. op de grote verdiensten van Zijn Hoog- Eerw. op de eerste plaats uit hoofde van zijn priesterschap, op gebied van godsdienst en geloof, op gebied van bijzonder onder wijs, jeugdverenigingen en stands- organisaties. Spr. kwam tot de conclusie dat een dergelijk pas toraat, waarin men zijn taak op zo veelzijdig gebied, wil men deze taak naar behoren vervullen, deze veel zorg en opoffering kost, ze. ker wanneer men daarnaast nog belast is met de zorg voor een uitgestrekt Dekenaat. Na nog eens in herinnering ge roepen te hebben de tijd van oor log en bezetting, die allerwege geestelijke en morele vervlakking heeft gebracht, kwam spr. tot de conclusie, dat Dr.unen op geeste lijk gebied vrijwel ongeschonden te voorschijn is getreden en hij noemde dit de vruchten van de jarenlange geestelijke leiding van dë hoge jubilaris. Hoewel de toe komst ook op geestelijk gebied vol sombere dreiging is (spreker doelde daarbij op het communis me) geloofde spr. wel dat de pa rochie Drunen met Deken Goos- sens als leidsman deze nog wel met enig optimisme tegemoet mag zien. Tot slot sprak spr. de hoop uit dat Deken Goossens nog eenmaal in het bezit zal mogen komen van een kerk, mooier nog als die van voorheen en een school naar zijn hart en tenslotte dat de jubilaris nog lang aan het hoofd mag staan van zijn parochie tot .gees telijk en stoffelijk heil van de ge meente Drunen. Daarna sprak de heer H. Maas namens de K.A.B. Spr. getuigde van de aanhankelijkheid van de K.A.B. aan zijn geestelijke leiders. Namens de Jongenscongregatie sprak dë heer J. v. Kessel. Spr. wees er op, hoe na de congregatie de jubilaris steeds aan het hart heeft gele,gen en hoe hij steeds de confertenies voor de jongens en mannen tot hun geestelijk heil wist te houden, alsmede de van tijd tot tijd driedaagse oefeningen, waarvoor de jubilaris geen pater nodig had, omdat hij allen in het hart kon raken. Spr. bracht dank aan de jubilaris voor alles wat hij voor de congregatie had gedaan op alle gebied, o.a. voor harmo nie, sport- en jeugdvereniging en sprak de wens uit dat spoedig lo- caliteiten zouden vrij komen om (Slot) Edelachtbare er aan mede te kunnen werken de activiteit van de congregatie weer op alle gebied te ontplooien. Namens de N.C.B. en alle on derorganisaties van de N.C.B. sprak de heer C. v. Drunen. Op een juiste en suggestieve wijze schetste spr. de grote betekenis van Pastoor Goossens voor de parochie en het lief en leed het welk de pastoor met zijn parochie heeft gedeeld. Na namens alle boerenorganisaties de gelukwen sen aan de jubilaris te hebben aangeboden, bood spr. namens deze organisaties als blijk van waardering een fraai cadeau aan in de vorm van een eetservies. Namens het kerkkoor sprak de heer M. van Halder. In 'n gees tige speech bracht spr. hulde aan de jubilaris bij zijn, aldus spr., zeer zeldzaam jubilé en bood hem namens het kerkkoor een fraai en bij het koor passend cadeau aan, n.l. het lijdensverhaal op muziek. Namens het Katholiek Thuis front en de jongens in Indië sprak de heer Fr. Elshout. Spr. bracht de gelukwensen over namens de jongens in Indië en deelde mede dat deze zich ook niet onbetuigd hadden gelaten en het initiatief hebben genomen voor de Hoog- Eerw. jubilaris een fraai cadeau te kopen. Jammer genoeg kon dit cadeau wegens vertraging van de postverbinding niet tijdig aanwe zig zijn. Spr. bood namens de le. den van het Thuisfront eveneens de gelukwensen aan en sprak de hoop uit dat zij hun zegenrijk werk nog zouden kunnen blijven volbrengen. Twee lijsten, waarin alle foto's van de in Indië verblij vende jongens een plaats hebben gekregen, werd de jubilaris aan geboden. Namens Rath. Gezinszorg sprak de heer L. v. Drunen. Van de 9 gezinsverzorgsters uit onze ge meente zijn er aldus spr. 8 uit onze parochie, wel het grootste aandeel in de gehele omgeving. Dat de meisjes zo spontaan hun werk doen, was aldus spr. voor een groot deel te danken dan De ken Goossens, die hen, toen ze nog klein waren, geleerd heeft te helpen al die in nood verkeerden. Namens Gezinszorg bood spr. de gelukwensen aan. Hierna sprak de heer P. Els- hout nog een kort woord. De jubilaris dankte alle spre kers voor hun waarderende woor den, maar was van mening dat de vele loftuigingen wel sterk over dreven waren. Sprekende over de gebeurtenis, sen in Boedapest waarschuwde spr. toch vooral het geloof en de godsdienstzin te bewaren, zodat wij niet zo diep zouden vallen als men daar nu "gevallen was. In het licht van de gebeurtenissen aldaar merkte spr. op dat men voor een gewoon dorpspastoorke, aldus spr., die niets deed als zijn plicht zoveel ophef moet maken. Ze willen mij, zegt spr., al heilig ver klaren voor ik dood ben, maar laten wij dat maar aan God over. Ik ben ook maar een gewoon mens met vele zwakheden en ge breken, die getracht heeft zij" plicht te doen. Sprekende over de nieuwe kerk, verwees spr. naar de tekening, welke in de zaal was

Echo van het Zuiden | 1949 | | pagina 5