DELHUGSimi Waalwijkse en Langs Courant VERF HET GEBEURDE in vlijmen. ELSHOUT NIEUWKUIK GAPELLE De capaciteit van de Gasfabriek bereikte haar hoogtepunt Mijngasvoorziening za! verbetering brengen. K.V.P. moet zich bezinnen. ONGEFRANKEERDE POSTPAKKETTEN. FEEST IN LOON OP ZAND. Sophia's Vereniging viert haar 85-jarig bestaan. DONDERDAG 17 FEBRUARI 1949 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Redacteur-Verslaggever W. v. d. MEE Jr. DE ECHO m HEI ZUIDEN 72e JAARGANG No. 15. Abonnement 15 cent per week 1.95 per kwartaal 2.25 franco p. p. Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. OPGERICHT 1878. Bureaux GROTESTRAAT 205 WAALWIJK TEL. 38. SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL TEL. 66. TEL.-ADRES „ECHO". Rond de gasvoorziening in Waalwijk. „Tout comprendre, c'est tout pardonner", alles begrijpen is alles vergeven, zegt een Frans spreek woord en deze waarheid indachtig hebben wij ons nogmaals op de hoogte gesteld van de stand van zaken op de gasfabriek, hebben wij ons laten inlichten omtrent de gasvoorziening, die de laat ste tijd het voorwerp van veel critiek is geweest. Wij zijn tot de bevinding gekomen, dat men doet wat men kan, maar dat men door een voor Waal wijk te geringe capaciteit verhinderd wordt de goede bedoelingen geheel te verwezenlijken. DE AFNAME STEEG IN 10 JAAR TIJD MET 100 PROCENT. Er wordt op de gasfabriek onder hoogspanning gewerkt, alles doet men om de gas productie op te voeren, maar niettegenstaande deze pogin gen laat de capaciteit van de ovens niet toe aan de grote vraag te voldoen. Deze vraag naar gas is de laatste jaren enorm toegenomen; enkele vergelijkende cijfers mogen U dit duidelijk maken; In 1936 bedroeg de afname 834.000 M3 In 1940 954.000 M:' In 1943 1474.000 M3 In 1948 1788.000 M3 En wanneer men dan be denkt dat in 1936 de ovens dezelfde capaciteit hadden als in 1949, dat daarenboven de kwaliteit van de kolen aan merkelijk minder is, dan be grijpt men de moeilijkheden waarmee dit bedrijf te kam pen heeft, dan ziet men in, dat het onmogelijk is per dag meer dan 6000 M3- (de maxi mum capaciteit der ovens) gas te leveren. Niettemin werd er vorige week Maandag 7600 M3 gas afgenomen; dit is moge lijk door de vernjinderde af name 's Zondags. Maar dan is men Dinsdags ook totaal „leeg" en moet men door tij delijke afsluiting de te grote afname beperken. EN TOCH MAG MEN NIET KLAGEN. Het had echter nog zoveel erger kunnen zijn. Wanneer we gaan kijken naar andere gasfabrieken, dan blijken de 6 weken, direct na de bevrijding, dat Waalwijk geheel zonder gas zat, een zeer korte tijd. Men is er zelfs gedurende de bezetting in geslaagd vuur vast materiaal te krijgen voor de vernieuwing van een oven, waarmee men direct na de be vrijding kon beginnen, omdat men het geluk had dat er toe vallig twee ovenbouwers uit het Westen in Nijmegen ver toefden. Had men deze mee vallers niet gehad, de capaci teit zou nog minder geweest zijn. Begin 1948 is de inbouw van de tweede oven gereed geko men en zodoende heeft men steeds, zij het dan met een korte onderbreking van zes weken, en zij het dan met sper-uren, gas kunnen leve ren. Men moet ook niet zeggen dat de aangelegenheid de aan dacht van het gemeentebe stuur niet heeft, want in Au gustus 1947 nam de raad reeds het besluit tot het bouwen van een nieuwe oven. Ged. Staten keurden dit plan ech ter niet goed en bij een na dere overweging bleek toen de mijngas-voorziening zeker zo efficient. Evenmin moet men aanmer king maken op het feit, dat de sper-uren zo ongeregeld zijn, want deze zijn afhankelijk van de grootte van de afname en die laat zich van te voren niet raden. HET MIJNGAS ZAL VERANDERING BRENGEN. Nu is men zover, dat naar alle waarschijnlijkheid op 14 Maart a.s. de Staatsmijnen hun gas door de wijdvertakte buizen ook naar Waalwijk zul len stuwen; en ongetwijfeld zal dit een verbetering be tekenen. Zeker, de afgelopen winter is het met de mijngas voorziening ook geen koek en ei geweest. Meermalen heb ben aangesloten plaatsen met een lege gashouder gezeten en de directeuren hebben zelfs in overleg met de Staatsmij nen middelen moeten bera men om tot verbetering te ko men. Zodat de conclusie ge rechtvaardigd is, dat wij blij mogen zijn. dat we nog een eigen gasvoorziening hadden, die zeker zo goed functioneer de als de Staatsmijnen. Zo bleek dus ook dat er niet al leen in Waalwijk een gas- misère was. Deze gebrekkige mijngas voorziening, zowel wat trans port als productie betreft, zal echter wel tot het verleden behoren, want met man en macht werkt men aan nieuwe leidingen, terwijl men even eens alle moeite schijnt te doen tot het verbeteren en uitbreiden der installaties, zo dat, naar de directeur van de gasfabriek de heer v. Vliet, ons verzekerde, men voor de komende winter over voldoen de capaciteit zal beschikken om alle aangesloten plaatsen te voorzien en er geen reden tot ongerustheid is. De gas- misère zal dan dus wel tot 't verleden behoren. Het mijngas is, zoals U zult weten, van een kwaliteit die 10% beter is dan die van het „eigen" gas. Men zal er in het begin ook enige last van ondervinden, omdat het, zoals U waar schijnlijk nog niet weet, van een andere samenstelling is dan het „Waalwijks" gas. Ter wijl het soortelijk gewicht van het huidige gas 0.5 a 0.6 is, is dat van het mijngas 0.3, zo dat het sneller uitstroomt én grotere en snellere verhitting geeft, waarop verschillende gas-toestellen niet berekend zijn. De gewone kookstellen zijn over het algemeen wel bruik baar en wanneer men de hoofdkraan een klein beetje dicht zet, zal men er weinig hinder van hebben. Andere toestellen echter, zoals geysers, strijkijzers, ovens etc. zal men even on gebruikt moeten laten, totdat het nersoneel van de gasfa briek hieraan de nodige klei ne veranderingen zal hebben aangebracht. Want zo gauw er mijngas is, zullen diverse ploegen huis aan huis de toe stellen gaan controleren en zo nodig verbeteren. Doch deze kleine ongemak ken zullen niet opwegen tegen het grote voordeel dat onge twijfeld het mijngas zal be tekenen, door een betere kwa liteit, die vooral zal blijken op de maandelijkse afreke ning, en een meer regelmatige voorziening. WAAR VOOR Z'N GELD! De punten vrije verkoop van textielgoederen heeft de han del niet dat in het laadje ge bracht wat men er van had gehoopt. De verkoop-resulta ten zijn hard tegengevallen en dat ondanks het feit, dat de uitverkoopgoederen tenminste tien procent in prijs waren verlaagd. Menig kledingstuk is thans tot winkeldochter ge worden. En de gedachte of deze winkeldochters nog aan de man zullen kunnen worden gebracht stemt menige zaken man somber. Want wat zij uit de resultaten van de uitver koop wel hebben geleerd is, dat het publiek in vergelijking met andere na-oorlogse jaren thans kieskeuriger bij zijn in kopen te werk gaat dan ooit. Is dit een kwade eigenschap? We menen van niet. De con clusie, die wij er uit zouden willen trekken is, dat de ko per weer waar voor z'n geld wil. M.a.w., dat een gulden in Nederland weer een gulden is. Hsgzn. Rijkskieskring Tilburg Ter vergadering van de rijkskieskring Tilburg j.l. Za terdag in Breda gehouden, heeft drs. van der Poel be toogd, dat 't werk der K.V.P. zich richt op het hart van de strijd tegen het communisme. Winnen de tegenstanders, dan wordt het christendom wegge vaagd. Bedenken we dat Am sterdam voor een derde deel reeds communistisch is. Ogen schijnlijk heerst hier in Ne derland nog rust. Maar ook heeïPst er te veel laksheid bij de K.V.P. Zo was het in Hon garije en het zal in ons land ook verkeerd gaan, als de ka tholieken die laksheid niet uitbannen. De gemeenteraads verkiezingen. De voorzitter deed mede deling dat het kringbestuur heeft besloten om aan de af delingen die daarvoor in aan merking komen bij voorbaat ontheffing te verlenen voor deelname aan de komende ge meenteraadsverkiezingen. Zulks kan in verschillende afdelingen waar kans bestaat dat persoonlijke strijd in het geding komt van belang zijn Verzocht wordt echter om aan de katholieke candidaten in die afdelingen te verzoeken te bevestigen, dat zij achter het beginselprogram van de KVP staan en dit als leidraad zul len beschouwen. W. v. d. Heijden Zonen Waalwijk. Tel. 443. IN 1948 VERDRONKEN 503 PERSONEN. Blijkens een statistiek in „de Brigade" kwamen in 1948 503 personen door verdrinkingsgevallen om 't leven. In totaal konden in het afgelopen jaar 200 mensen van de verdrin kingsdood gered worden. POST VOOR TROEPENSCHEPEN IN PORT SAID. De opvarenden van het s.s. „Waterman", dat binnenkort met troepen naar Indonesië vertrekt, kunnen in Port Said post ontvangen, mits deze niet later dan heden (17 Febr.) ter post bezorgd wordt. Ook de opvarenden van het m.s. „Johan van Oldebarne- velt, dat op de thuisreis is, kunnen in Port Said post ont vangen. Niet later dan 20 Februari posten. Met ingang van 1 Maart '49 zullen weer gewone ongefran- keerde postpakketten verzon den kunnen worden. Over de voorwaarden e.d. geven de P.T.T.-kantoren alle nadere inlichtingen. Van lastige brandweer lui en kapotte slangen. Dezer dagen kreeg de ge meente Vlijmen een nieuwe motorspuit vanzelf was het een hoogtijdag voor de brand weer en zoals het gaat op der gelijke dagen, oude herinne ringen werden opgehaald. En welk ambt is zo rijk aan oude, vooral prettige en vermake lijke herinneringen dan het beroep van brandweerman. Zo is het ook in Vlijmen. Ja, misschien zijn hier de herin neringen nog wel meer in aantal en prettiger en verma kelijker dan elders. In 1887 was er ook zo'n 1 hoogtijdag voor de spuitgas ten, toen er een nieuwe hand pomp werd overgedragen aan de brandweer. Maar bij al het feest was er toch een kleine, minder prettige ervaring voor de brandweerlieden. Zij had den namelijk van de leveran cier geen fooi gehad, zoals toch bij dergelijke gelegenhe den te doen gebruikelijk is. U begrijpt, dit namen de, zeer op traditie staande, brand weerlui niet. De leverancier had natuur lijk zijn pomp geprezen alsof ze een kracht had als een vuurspuwende berg en water gaf als de Niagara-waterval. Als men flink pompte dan kon ze tot een voor die tijd gewel dige hoogte komen. Enfin, de eerste demonstra tie zou het uitwijzen. Maar de eerste demonstratie wees niets uit, maar leverde alleen een heel miniem waterleiding straaltje. U raadt het al, de brand weermannen vertikten het ge woonweg voor iemand die geen fooien gaf, te pompen. Daar stond de leverancier van de niet te verbeteren pomp nu met zijn goed ge drag. Als een sslavendrijver spoorde hij de pompers aan, maar als koppige ezels, even lui en even onverstoorbaar, gingen zij door met het ter gend langzame op-en-neer- halen van de zwengels. Ten einde raad trok toen de deftige leverancier zijn jasje uit, legde zijn hoed er boven op, kreukelde zijn kraakwitte hemdsmouwen de hoogte in en ging zelf aan het pompen. Zijn woede en ver ontwaardiging gaf hem kracht en uitte zich in een hoogrode gelaatskleur en stromen zweet.. Hij bereikte echter de gewenste hoogte. Dit was de zoete wraak der brandweer lieden. Echter het gemeentebestuur was hoogst verbolgen, zoals de positie en de voornaam heid van deze heren dat me debracht. En op staande voet werd het gehele korps ont slagen. En weer zwoeren zij wraak. Het nieuwe corps bestond, 't is typisch, geheel uit leden van de harmonie, een muzi kale brandweer of een natte, waterige harmonie, net zo U 't noemen wil. Op een goede dag was er brand uitgebroken achter Piet Pulles en de muzikale brand weerlui waren er als de kip pen bij om te tonen nog wel iets anders te kunnen dan muziek te plegen. Zij zouden eens laten zien waardige ver vangers te zijn van het oude stelletje saboteurs. Maar een van dat oude stelletje, Jan de Poot, als ik Jan de Meester zeg, dan ken nen ze 'm in Vlijmen nog niet eens, die dacht er anders over. Met een scherp mes maakte hij leuke gleufjes in de slang, niet een of twee, maar een hele serie. Maar de nieuwe brandweerlui waren ook niet van vandaag of gisteren. Die stuurden er Piet van Bokho ven achteraan met een hele serie lappen, om de wonden, door de snoodaard aange bracht, te helen. En iedere keer als Jan sneed, plakte Piet een lapje, maar ook, iedere keer als Piet plakte, sneed Jan. Hoe het verder afgelopen is weet ik niet, de brand zal wel eens ooit geblust zijn. Maar in elk geval was de wraak van de afgezette brand weerlui, weer zoet. Moraal: zet nooit geen brandweerlieden af, want dit voert tot groter ongelukken, dan wanneer zij er aan geble ven waren. Jaarl. feestavond O.L.V. Schuts. In haar clublokaal hield het O. L. Vr. Gilde haar jaarlijkse feest avond. Zo goed als allen waren present. De voorzitter, de heer J. v. d. Wiel, opende deze feestelijke bij eenkomst en heette allen welkom. Te ruim 8 uur zetten alle geno digden zich aan d'e dis, om de in wendige mens te versterken en allen lieten 't Zich goed smaken. Aan het lid der O.L.Vr. Schuts soldaat W. v. d. Wiel, die mo menteel in Indië is, zal, om ook hem in de feestvreugde te doen delen, een pakje worden toege zonden. Staande deze avond wer den hiervoor sigaretten en tabak aangeboden, terwijl verschillende leden bonnen voor rookartikelen beschikbaar stelden en toezegden. Voor de gezellige noot zorgden de leden zelf, vooral mevrouw Klerks-Veltman. Alle eer voor de 'wijze waarop de heer W. Klerks een clublied in elkaar heeft gezet en waarvan ieder lid een exemplaar werd uit gereikt. Het is een avond geble ken, waarop ieder lid der Schutse met. voldoening kan terugzien. Jaarvergadering R.K. F.B. De R.K. Fabrieksarbeidersbond afd. Elshout, hield haar jaarver gadering in café M. v. Huiten, onder voorzitterschap van de heer Jos van Venrooij. In zijn ope ningsrede heette hij allen welkom, bijzonder de heer Schoorboom uit Dongen die deze avond 'n spreek beurt zou vervullen. De zeer uitgebreide en voor ie. der duidelijke jaarversagen wer den in orde bevonden. Namens de kascommissie werd verslag uitge bracht door de heer Schapendonk die boeken en bescheiden bij de penningmeester mede had gecon troleerd en alles in orde had be vonden. Hij maakte hierbij echter de opmerking dat de pennipgm. het hem toegekende- honorarium niet geheel had verrekend. Dhr. Schapendonk bracht namens de kascommissie dank aan de pen- ningm. voor diens accuraat be heer der financiën. In de kascommissie werden ge kozen de heren Schapendonk en C. van Drunen. Hierna was het woord aan de heer Schoormans. Een algemeen verschijnsel, zo begon spr., is het dat onze mensen niet genoeg zijn doordrongen van hun plicht ten opzichte der organisatie. Uitein delijk zal het zo ver moeten ko men dat èn arbeiders èn patroons zullen moeten samenwerken. Diep ging spr. in op de tot standkoming van de publiekrech telijke bedrijfsorganisatie (PBO), volgens de richtlijnen, aangegeven in de beide pauselijke encyclie ken Rerum Novarum en Quadra- gesimo Anno", waarbij arbeid en kapitaal moet samenwerken om een werkelijk geordende wereld te kunnen krijgen, maar dan op christeijke grondslag. Er zijn twee wegen mogelijk, ofwel Rome ofwel Moskou. Een tussenweg bestaat voor ons niet; terug kunnen we ook niet. Na nogmaals gewezen te heb ben op de taak en de plicht van de katholieke arbeiders in deze, eindigde hij zijn rede. De voorz. dankte dhr. Schoor boom voor deze prachtige en dui delijke uiteenzetting. Hierna volgde sluiting. /aarvergadering van de Lang straatse Schuttersbond. Zondag a.s. 20 Febr. zal de L.S.B. zijn jaarvergadering, die in Kaatsheuvel niet kon worden af. gewerkt, in Elshout in Café „De Gekroonde Hoed" voortzetten. De agenda is reeds aan de ver schillende verenigingen ter ken nisname verzonden. Voordat ech ter met de algemene vergadering een aanvang wordt gemaakt, worden de verschillende bestuurs leden verzocht een uur daarvoor, dus om 2 uur, aanwezig te zijn, om dan nog een "bestuursvergade ring te houden. Feestavond Zangvereniging. A.s. Zaterdag 19 Febr. zal de Zangvereniging haar jaarlijkse feestavond houden voor haar e- den, ereleden, enz. Deze feest avond zal worden gehouden in de zaal van de heer M. v. Huiten. De Marijke's Band uit Kaats heuvel, die hier nogal populair is, zal zijn medewerking verlenen. "Vergadering Fok vereniging. De Fokvereniging De Vooruit gang hield in café v. Hoorn een algemene vergadering onder voor. zitterschap van de heer P. v. Hui ten. Het jaarverslag van dé pen ningmeester bleek te sluiten met een batig saldo van 50.—, ter wijl het jaarverslag van de secre taris de heer J. Klijn,, een mooi beeld gaf van de toestand en de werkzaamheden van de vereniging in het afgelopen jaar. Waarde rende woorden werdén gewijd aan de nagedachtenis van de overle den voorzitter dhr. M. Muskens.. Als bestuurslid werd vervol gens gekozen dhr. A. Muskens Mz., die 21 van de 29 stemmen had. De heer G. Pullens, die aan de beurt van aftreden was, werd bij acclamatie herkozen. Medegedeeld werd vervolgens dat de verenigingsstier Willem 52 definitief in het stamboek werd ingeschreven en dat de nieuwe stier Nizam voorlopig zou wor den ingeschreven. welkom had geheten en de secre taris de notulen van de vorige vergadering had voorgelezen, werd overgegaan tot de verschil lende punten van de samengestel de agenda, die enige zeer belang rijke punten bevatte. Allereerst werd in den brede gesproken over het houden van een propaganda- bijeenkomst voor de Heemkunde. De voorz. van Brabants Heem, Pastoor Bink, moest wegens ge zondheidsredenen zijn reeds aan gekondigde komst afzeggen. Het bestuur zal intussen zijn best doen alsnog een spreker te vinden voor deze propaganda-avond. Vervolgens werd het verzoek behandeld van Brabants Heem, bij uitgave van een afzonderlijk blad, wat algemeen bijval vond. Daar de vereniging geen enkele bron van inkomsten bezit, maar van uitgaven des te meer, zal een poging worden aangewend tot 't krijgen van gemeentesubsidie. Om meer succes te hebben bij het opstellen van een vooropge steld werkprogramma, heeft men het nuttig geoordeeld iedere maand voor alle leden slechts èèn punt te concentreren om zodoende dan ook tot tastbaar resultaat te komen. Inmiddels is de vereniging een schone collectie foto's rijker ge worden omtrent oude gebouwen onzer gemeente. Zij, die nog oude kaarten, prenten of voorwerpen mochten bezitten en deze gaarne aan de vereniging willen overma ken, kunnen zich hiervoor wenden tot de secretaris-penningmeester A. v. Engelen, Haarsteeg. Hierna niets meer aan de orde zijnde, sloot de voorzitter deze zeer vruchtbare bijeenkomst. Koperen Priesterjubilé. Op 18 Febr. a.s. zal het W/j jaar geleden zijn, dat onze dorps genoot Pater Bonifacius Verhoe ven van de orde der Paters Cic- terciënsers de H. Priesterwijding ontving. Na een tiental jaren te hebben doorgebracht op Mariën- kroon, vertrok Z.Eerw. in Dec. 1946 naar Amerika naar het Cis- terciënser klooster Springbank. Moge een lang en vruchtbaar priesterleven hem daar gegeven zijn. Spreekbeurt. Op Zondag 26 Febr. a.s. orga niseert de Culturele Vereniging „Onsenoort" voor leden en be langstellenden als vierde in de reeks van culturele avonden een spreekbeurt door de alom beken de Dr, Paul Juliën, die zal spre ken over het leven der Pygmeeën in Aequatoriaal Afrika, in de aula van het College Mariën- kroon. Aanvang 7 uur. Geslaagden. Bij het te 's-Bosch gehouden examen slaagden de dames Sj. Timmermans en R. Hommel voor Lingerie, A. v. Beek, W. Evertse, L. Kleinloog, A. Rijken, G. Tac. tor en G. de Waal voor Costu- mière en B. Kruis en D. v. Over steeg voor Coupeuse. Zij genoten hun opleiding bij Mej. T. E. Kruis. Oud-dorpsgenoot overleden. Te Bilthoven, waar hij de laat ste jaren woonachtig was, over leed op 86-jarige leeftijd onze vroegere dorpsgenoot de hr. Adr. v. Beek, die tal van jaren tot aan zijn pensionering kantoorhouder der posterijen alhier is geweest. De overledene, die door z'n voor komendheid en hulpvaardigheid zich te' dezer plaatse vele vrien den verworven had, is tal van jaren organist der Ned. Herv. Kerk geweest. Tot zijn vertrek uit onze gemeente was hij bestuurslid van de Gem. Zangver. ,,'t Roze. knopje" en voorzitter van de Mu- ziekveren. „Kunst na Arbeid", 'n tweetal verenigingen, welke op zijn initiatief opgericht zijn. Zilveren zakenjubileum. J.l. Zondag was het 25 jaar ge leden dat Mej. Gielia v. Drunen te dezer plaatse een manufactu renwinkel opende. In verband met dit 25-jarig jubileum wordt deze week van 14 tot en met 19 Febr. een jubileumverkoop gehou den, waarvoor reeds dé eerste dag een overweldigende belangstelling bestond. Heemkunde-vergadering. Wederom kwam de Heemkun dekring „Onsenoort" op 't Cis- terciënserklooster „Mariënkroon,' bijeen voor een bespreking. Na dat de voorz. de leden hartelijk Op a.s. Zaterdag 19 Februari viert de oude Koninklijke Harmo nie „Sophia's Vereniging" haar 85-jarig bestaan. Alhoewel dit feit reeds vorig jaar herdacht is door het geven van een Festival, gaat zij dit feest a.s. Zaterdag meer in intieme kring vieren bij gelegenheid van de jaarlijkse sta tiedag. Op 19 Febr. 1864 werd de ver. eniging opgericht op instigatie van Jhr. A. Verheyen, burgemeester van Loonopzand, die wist te be werken dat twee plaatselijke har monieën samensmolten tot n groot muziekcorps, waarvan als be schermheer fungeerde de broer van de burgemeester Jhr. Mr. J. B. Verheyen, inspecteur van het L, O. en lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal. Het was toen een fanfarecorps en kreeg de naam van Sophia's Vereniging, naar de moeder van de bescherm heer en de oprichter. Door een jammerlijke scheuring viel nu 40 jaar geleden de vereniging uit el kaar, doch zij werd gered. Het bestuur dat de moed niet opgaf, wist met prijzenswaardige - activi teit en de steun der goed willen de leden de vereniging weer in 't rechte spoor te krijgen, hetgeen mede gelukte door de uitmuntende talenten van de toen. nieuw be noemde directeur de heer P. van Abeelen uit Tilburg, die ongeveer 35 jaar de dirigeerstok over So phia zwaaide. Gedurende een tweetal jaren werd de leiding toen overgenomen door zijn be kwame zoon Henry van Abeelen, dfe echter te vroeg uit het leven, dat veel voor hem beloofde, werd weggenomen. Thans berust de leiding in de talentvolle handen van de heer A. Kotter. Sedert de oprichting van de Ned. Federatie was de vereniging hiervan een trouw lid en in Au gustus 1914 was zij „concours- fahig" voor de afdeling Uitmun tendheid. De eerste wereldoorlog was echter ook hier spelbreker en de deelname aan concoursen kon door de destructieve invloeden van de mobilisatie niet doorgaan. Tijdens deze jaren werd het fanfarecorps omgevormd tot een harmoniecorps en zodra de vrede was getekend werd aanstalten ge maakt tot deelname aan het Fe deratief muziekconcours te Eind. hoven, waar men uitkwam in de 2e afdeling. Sedert dien heeft de vereniging deelgenomen aan ver schillende concoursen en met steeds stijgend succes, zodat de oude vereniging thans een sieraad is van de Federatie. Onder de bezielende leiding van de instructeur de heer P. v. Abee- en, heeft zij zeer zware concour sen meegemaakt en achtereenvol gens wist zij te behalen: De Wis selbeker der Ned. Federatie, de Federatievlag en de Wimpel der Federatie, wat heus niet zo een voudig is, als men bedenkt dat men op drie achtereenvolgende concoursen de eerste- prijs moest behalen en tevens het hoogste aantal punten, waarbij men zich moest meten met de beste corp sen uit den lande. De talrijke lauweren heeft de vereniging mede te danken aan de wakkere en enthousiaste voorzit ter, de heer J. D. E. v. d. Heuvel die van 1903 deel uitmaakt van het bestuur en reeds langer dan 30 jaren de voorzittershamer han. teert. Vanaf de oprichting traden als voorzitter op de heren J. Bossers, A. Cools en A. H. Verster, ter wijl als hoofd en instructeur el kaar opvolgden de heren A. Kre- ver Sr., J. Krever Jr., P. v. Abee len en H. v. Abeelen. Ontelbaar zijn de kerkelijke en burgerlijke feesten, die door So phia werden opgeluisterd, terwijl daar ook is het grote aantal con certen in binnen- zowel als in buitenland, waar steeds groter groter succes werd geoogst, als een bewijs van haar bestaans recht. Ook onder haar leden telt de vereniging tal van oude getrou wen, o.a. de heer J. v. d. Nieu- wenhuizen, de „broeikas" der ves- eniging genaamd, die tientallen jongelui, die thans tot de beste van het corps behoren, heeft op geleid, die vele jaren het direc teurschap waarnam en Zaterdag a.s. zijn diamanten jubileum gaat vieren. Anderen vieren a.s. Za terdag hun gouden jubileum en zullen gehuldigd worden om hun trouwe activiteit. De heer H. van Veldhoven zal Zaterdag zijn zil veren feest as plichtsgetrouw se cretaris vieren. Bij deze gelegenheid wordt o.l. v. de heer v. Kimmenade uit Hee- ze het wel en wee van de vereni. ging naar voren gehaald in een revue.

Echo van het Zuiden | 1949 | | pagina 5