DE LSNGSimi Waalwijkse en Langsiraaise Courani £e>i w-o-e.it en eenzaam tand. ELSHOUT HEUSDEN V.. MAAR VAN EEN ONGEMENE BEKORING BIOSCOOP-PROGRAMMA De Loonse- en Drunense duinen, een uniek natuurmonument NEDERLAND BOEKT WERELDRECORD. Een Operette in v.m. Baardwijk. Dorp in onrust. DONDERDAG 24 FEBRUARI 1949 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Redacteur-Verslaggever W. v. d. MEE Jr. DE ECHO W HEI ZUIDEN 72e JAARGANG No. 17. Abonnement 15 cent per week 1.95 per kwartaal 2.25 franco p. p. Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. OPGERICHT 1878. BureauxGROTESTRAAT 205 WAALWIJK TEL. 38. SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL TEL. 66. TEL.-ADRES: „ECHO". Onder bovenstaand hoofd j schrijft Jan van Eijk het on derstaande, met. een 6-tal mooie foto's verlucht, artikel in „Edele Brabant" van 11 Februari 1.1. Tot de meest indrukwek kende stuifzandlandschappen welke wij in Nederland ken nen behoren ongetwijfeld de Loonse- en Drunense duinen. Een buitengewoon boeiend landschap dat tussen Loon op Zand, Udenhout en Drunen is gelegen en waarvan de opper vlakte ruim 1200 h.a. be draagt. Toen de Vereniging tot Behoud van Natuurmonu menten in 1922 de bescher mende hand legde op deze woeste gronden, verrichtte zij daarmede een belangrijke daad. Niet alleen voor het Ne-, derlandse volk, maar speciaal voor de Brabantse mens, die in zijn drang naar industriali satie, meer dan ooit tevoren, de behoefte gevoelde naar rust in zijn vrije tijd en naar die gebieden waar hij deze rust kon vinden. Waar de klank van de moderne tijd nog niet kon doordringen en hij de genezende werking van de stilte der natuur kon on dergaan. Later is het terrein nog be langrijker uitgebreid, o.a. met een stuk van de Gierstoergse duinen, onder Drunen. Met de aankoop van dit belang rijke natuurmonument waren niet minder dan 180.000 gul den gemoeid, welk bedrag grotendeels door een aantal natuurvrienden bijeen werd gebracht. Een kostelijk re- creatie-gebied voor de Bos schenaren, Tilburgers en de bewoners van de Langstraat. En toch, hoe weinigen kennen de schoonheid van dit grootse landschap, waar sinds eeuwen een strijd gestreden wordt op leven en dood het onver moeide wroeten van de wind en de beteugelingswoede van de plantenwereld^ Staande op één van de hoogste punten, d.i. niet minder dan 23 meter hoog, ziet men de uiterst ver rassende overgang van deze „woestenij" naar het vrucht bare cultuurland; de toren spitsen van de dorpen in de Langstraat en aan de ooste lijke horizon, in de blauwe verte, 't silhouet van de Bos sche Sint Jan. Hoe zijn deze zandverstuivingen ontstaan? Zowel de wordingsgeschie denis als de historie der eer ste bewoners van deze stuif zanden hebben veel interes sants te bieden. Uit een ui terst fijne zandsoort, de z.g. jongpleistocene dalvulling ont stonden deze duinen. Ar- chaeologisch is dit gebied zeer belangwekkend. Er zijn ver schillende vuursteenwapens en -werktuigen gevonden. Ook werd er een werkplaats van deze z.g. microlithen ont dekt. De naam die men aan dit landschaps-type heeft gege ven doet reeds vermoeden dat door de werking van krach tige winden het zand verstuift en opgeworpen wordt tot heu vels. Op sommige plaatsen valt dan ook duidelijk op, hoeveel moeite er gedaan is om het zand vast te leggen. Naaldbossen, waarin de ge plante Grove dennen netjes op rijtjes werden geplaatst en daarom spottend door de moderne bosbouwer „dennen akkers" genoemd, zijn als windscherm aangelegd om de achterliggende akkers te be schermen tegen het opdrin gende stuifzand. Door velen wordt betwijfeld of de zand verstuivingen wel van na tuurlijke oorsprong zijn ofwel door de mens zijn veroor zaakt. Waarschijnlijk lijkt dit laatste echter niet, al kan niet ontkend worden dat de mens wel tot hun uitbreiding heeft bijgedragen door water ont trekking voor drainage of waterwinning. In hoeverre 't Drongelse kanaal tot water onttrekking heeft geleid, is ons niet bekend. In ieder ge val is het natuurmonument zeer droog. Het water dat in de wintermaande, bij heftige regenval, in de brede, diepe laagten blijft staan, verdwijnt steeds weer. Een wetenschappelijk argu ment voor het natuurlijk ont staan der zandverstuivingen is van planten-sociologische aard. Iedere plant in deze ge bieden heeft een speciale taak bij het vastleggen van 't zand. Wanneer er in ons land dus al niet zéér lang zandverstui vingen waren geweest, zou den deze planten van elders moeten zijn ingevoerd, wat moeilijk kan worden aange nomen, daar deze planten gemeenschappen heel fijn zijn samengesteld. Van Zandwoestijn tot Bos. Men treft op minder be weeglijke plaatsen (soms midden in het zand) en vaak tot op de meest droge plaat sen in de duinen nog planten aan. Het zou echter onjuist zijn, wanneer men 't bestaan dezer planten qualificeerde als armoedig of onzeker. Ar moedig en dus weinig ren derend voor de mens, wil al- tijd nog niet zeggen armoedig voor de planten zelf, die deze streken tot standplaats kiezen. Zij allen weten de mogelijk heden van het millieu uit te buiten en in de vaak ogen schijnlijke tekorten ervan te voorzien. Het diepe en fijn vertakte wortelstelsel tracht zoveel mogelijk het grond water op te sporen. Boven gronds zijn de bladeren in de regel van bijzondere bouw. Zij zijn zodanig ingericht, dat zij aan grote droogte 't hoofd kunnen bieden en te sterke verdamping tengevolge van zon en wind tegen kunnen gaan. Deze planten vormen de humus waarop een andere plantengroei kan optreden die de eerste verdringt tesamen met een legertje van lager ontwikkelde planten, de korstmossen. Ook kleine dwergstruikjes nemen bezit van de bodem en als daarna de berk en de eik ten tonele verschijnen met andere ka rakteristieke planten als be geleiders, ontstaat een bos- type, dat vroeger het grootste deel van onze schrale zand gronden bedekte. Het eiken- berkenbas heeft de zandwoes tijn verdrongen. Het spreekt vanzelf dat de mens deze natuurlijke opvol ging in ernstige mate heeft gestoord. Het eikenbos werd gedegenereerd tot eikenhak hout, omdat men er regelma tig in kapte ten gerieve van de leerindustrie, die de ge malen eikenschors (de run) verwerkte in de leerlooierijen. Thans werd de looistof ver kregen door geprepareerde chemische stoffen die uit het buitenland komen. Oerbanken. In de Loonse duinen vallen in de diepe valleien de sterk door de wind aangetaste oer banken op, waarin zich grijze en diep-bruine lagen afteke nen. Zulke door de werking van weer en wind aangetaste oude bodemresten laten dui delijk zien hoe hoog hier de bodem vroeger geweest moet zijn. De fauna is er de laatste ja ren op vooruitgegaan door 't optreden van het wilde zwijn dat er regelmatig gezien wordt.... en geschoten.Ver geten wij echter niet, dat in deze schatkamers van flora en fauna, ook dit wild be scherming geniet en niet ten onrechte. Het verlies van (lie levensvormen, die ons nog 't meeste moeten leren omtrent het leven zelf, zou wel het grootste zijn, wat de mense lijke geest kan treffen. Het is van een ongemene bekoring door dit woeste land schap te zwerven, waar in stille seizoenen de helm op nieuw post vat en voorzichtig uitzwermt, totdat de wind zijn spel herneemt en het zand in fijne sluiers voortstuift. ARBEIDSBUREAU WAALWIJK. Vraag en Aanbod. Worden gevraagd t Een ervaren stikmeester. Een mannelijke jongste kan toorbediende. Enige aankomende snijders voor handschoenenfabriek. Een magazijnbediende, leeftijd 1617 jaar. Enige dagmeisjes. Een machine-naaister voor con- fectie-industrie. Enige nette meisjes voor leder- warenfabriek. Een goede machine-stikster voor lederwarenfabriek. Een goede verstelnaaister aan huis. Een meisje voor fijnstrijkerij. Enige goede fabrieksstiksters. Enige werksters. Bieden zich aan Ben zwikmeester. Een modelleur op een schoen fabriek. Een boekhouder-correspondent. Een ervaren chauffeur. Enige opperlieden. Eén metselaar. Verschillende goede grond werkers. Een leerling etaleur-winkelbe diende. Een leerling auto-monteur. Enige vrouwelijke jongste kan toorbedienden. Een reclame-ontwerper tekenaar. Een vertegenwoordiger in bak kerij-artikelen. Een assistent accountant. Een thuisplakster. Enige leerling verkoopsters. Een aankomend timmerman. Een aankomend reparatie handwerker. Een mannelijke jongste bedien de voor schoen- of lederfabriek. Aanmelden dagelijks tussen 9 12 uur v.m. op het Arbeidsbu reau, Grotestraat 339 te Waal wijk, tel. nr. 63. Deze bekendmaking is geldig gedurende het tijdvak van 17 t.m. 23 Februari 1949. BULGAARS KERKLEIDER „BEKENT". In de Bulgaarse dagbladen is een zogenaamde „volledige bekentenis" gepubliceerd, die zou afgelegd zijn door Wassil Zjapkow, één der 15 Bulgaar se protestantse kerkleiders, die Vrijdag a.s. op beschuldi ging van spionnage moeten terecht staan. MAATREGELEN TEGEN DUITSE GEESTELIJKHEID VERWACHT. Het officiële Amerikaanse blad Neue Zeitung meldde een week geleden, dat er bin nenkort „strenge maatrege len" tegen de kerk in de Rus sische zone zouden worden genomen. Sterftecijfer het laagst. Nederland heeft in 1948 een vermeldenswaard re cord geboekt. Het had n.l. het laagste sterftecijfer ter wereld, lager ook dan ooit in ons eigen land is waar genomen. Per 1000 inwoners be droeg dit sterftecijfer 7,4 tegen 8,1 in 1947 en 8,5 in 1946. Over de jaren 1936 1939 was het cijfergemid- delde 8,7. Tot dusver was Nieuw- Zeeland recordhouder met 8.00 in 1932 en 1933. WEGENWACHT VOOR WIELRIJDERS De Nederlandse R.K. Bond voor het rijwielkleinbedrijf heeft 't initiatief genomen tot de oprichting van een wegen wacht voor wielrijders. De op zet is te komen tot een corps fietsende rijwielreparateurs, die op de voornaamste wegen in ons land gedurende de zo mermaanden hulp kunnen verlenen. Reeds werd contact opgenomen met de A.N.W.B. De plannen verkeren thans in een vergevorderd stadium voorbereiding. MEER SIGAREN. Het staat vrijwel vast, dat de productie van sigaren voor binnenlands gebruik, die tot dusverre 36 pCt. van die van 1939 bedroeg, per 1 Maart op 40 pCt. van dit kwantum ge bracht zal worden. ACHT DODEN BIJ OVERVAL. Van militaire zijde te Bata via wordt medegedeeld, dat 8 personen werden gedood vijf burgers en drie militairen toen een herstelploeg van de waterleiding nabij Foer- wokerto in een hinderlaag viel. Onder de gedode burgers is het hoofd van de waterlei ding te Poerwokerto. KORTE BERICHTEN. In de Rotterdamse dier gaarde Blij dorp was een tij gertje geboren, maar moeder tijger trok er zich niets van aan. De radio hielp: er werd een voedster gezocht voor de kleine in de vorm van een hond. Direct kwamen van al le zijden toezeggingen en nu verzorgt een handige herder het tijger jong. Een 9 meter hoge muur is op één der Kaap Verdische eilanden op een menigte mensen terecht gekomen, die in de rij stonden voor maal tijden, die verstrekt werden. 300 mensen werden gedood, velen gewond. Een klein Noors motor schip is tijdens een dichte mist aan de Westkust van Noorwegen aan de grond ge lopen, waardoor zeven men sen het leven hebben verlo ren. mmm O HET GEMENGD KOOR brengt „MIJNTJE VAN VOLEN- DAM". Reeds enige jaren heeft ook v.m. Baardwijk een Gemengd Koor en ongetwijfeld was de oprichting een daad van cul turele waarde en is het be staan van dit koor een cul tureel bezit. Niet alleen voor de leden zelf, die hierdoor in de gelegenheid worden ge steld de vocale muziek actief te beoefenen, maar ook voor de inwoners van v.m. Baard wijk, die nu de kans krijgen in eigen omgeving de muziek te genieten in rijker en meer gevarieerde vorm dan voor heen het geval was. Dit Gemengd Koor van de Liedertafel „Tot Bloei der Toonkunst" gaat Zaterdag en Zondag a.s. een Operette uit voeren, naar wij menen te weten de eerste in v.m. Baard wijk. Dus weer een feit, dat het bestaanrsrecht van de vereniging duidelijk bewijst. Het zal misschien een schuchter pogen zijn; men heeft gelukkig niet te hoog gegrepen; men weet dat de uitvoerenden slechts dillet- tanten zijn, maar men is er ook van overtuigd dat dillet- tanten veel kunnen bereiken en beide overtuigingen heb ben bij het besluit en de keu ze van de operette een rol ge speeld. „Mijntje van Volendam", een operette op tekst van K. Hekelaar en op muziek van K. Ph. Mönch is een geschie denis uit het Volendamse vis sersleven, de geschiedenis van Mijntje, die verliefd is op een jonge piloot, maar die omwille van de goede naam van haar vader, belooft met een andere te trouwen, die voor een halve gare versleten wordt. Het is geen noodlots geschiedenis en er is dus een happy-end, een verry happy end, want er zullen twee brui loften zijn. En omheen dit simpele gegeven speelt zich heel het bedrijvige, vrolijke, Volendamse vissersleven af, aanschouwelijk gemaakt in komische scenes, mooie ko ren en klompendansen. De algehele leiding is in handen van de directeur de heer Jos. Lombarts Jr.; de re gie voert de heer L. v. Crom- voirt; het accompagnement wordt verzorgd door de heer Frans Wilmont, terwijl de de cors en de grime verzorgd worden door de heer J. Mol. De solisten zijn: Trees Vis sers en Corry Zwaans, sopra nen; Anny v. d. Mee, alt; L. v. Cromvoirt en B. v. d. Ven, tenoren en J. v. d. Ven bas. Ongetwijfeld zal iedereen benieuwd zijn naar de pres taties van het Gem. Koor en deze belangstelling zal een aansporing zijn voor het Koor om op deze weg door te blij ven gaan en steeds beter te presteren. Voor de uitvoering op Za terdag en Zondag, die om half acht begint, zal het Mannen koor enkele liederen ten ge hore brengen. Kees Spierings, de bekende toneelschrijver en regisseur, heeft met „Dorp in Onrust" aan het amateur-toneel een toneelwerk geschonken, dat vooral in Brabant met graag te en veelvuldig gespeeld wordt, omdat het een echt Brabants stuk is. Zoals ge zegd, speelt het in 't Zuiden van het land. De tragische ge beurtenis, die in het spel het kernconflict veroorzaakt, is historisch. Vele ouderen zul len zich zeker nog wel het drama herinneren, dat enke le tientallen jaren geleden ergens in het wijde Brabantse land zoveel opschudding ver oorzaakte en waar een meisje, dat met haar verloofde in 't veld wandelde, plotseling dood naast hem neerviel. Zij bleek getroffen door een ver dwaalde" kogel van een Schut- se. Dit conflict is door Spierings uitgewerkt tot een knap to neelspel in drie bedrijven. Claziena Verzijlen, die ver loofd is met de boerenzoon Govert Verwijmeren, is de figuur waarom het hele con flict zich afspeelt. Als zij tij dens een schuttersfeest, dat gehouden wordt in de herberg van haar moeder, met Govert een eindje gaat wandelen, wordt zij onderweg plotseling door een kogel getroffen en geeft zonder een woord te hebben gezegd, de geest. De pastoor kan haar nog alleen het H. Oliesel toedienen. Haar verloofde, hoewel hij bij gebrek aan bewijs wordt vrij gesproken, is voor de meeste bewoners van het dorp ech ter de dader en wordt door velen met de vinger nage wezen. Wat deze onschuldige daardoor te lijden heeft, is begrijpelijk. De eigenlijke da der, (de zoon van een Jon ker, die Claziena vanaf haar jeugd heeft gekend en altijd op zeer vriendschappelijke wijze met haar is omgegaan) en die zelf aanvankelijk niet weet dat zijn kogel de schuld is van haar dood, al ver moedt hij dit wel, kan dit op de duur niet verzwijgen, al zal misschien zijn toekomst en zijn carrière er mee ge moeid zijn. Zijn oude vader wil hem dit echter beletten, totdat hij niet langer tegen zichzelf op kan en samen met zijn vader het gebeurde bij de dorpspastoor uiteenzet. De pastoor weet Govert te over reden om terwille van de toe komst van de vermoedelijke dader de zaak verder te laten rusten, omdat anders door het oprakelen van deze zaak de naam van zijn vroegere ver loofde in opspraak zou kun nen komen. De Toneelvereniging D.V.S.V. zal op Maandagavond a.s. „Dorp in Onrust" voor het voetlicht brengen in de grote zaal van de K.A.B. Wij weten wat deze vereniging in het verleden steeds presteerde en zien daarom met belangstel ling deze uitvoering tegemoet. Voor verdere bijzonderhe den zie men de advertentie in dit nummer. EEN VERTREK NA EEN 70-JARIG VERBLIJF. Met de ZeerEerw. Heer Pas toor Kemps zullen alle katholieke Besoijenaren van het vertrek van de Zusters uit Besoijen met zeer gemengde gevoelens vernomen hebben. De Zusters van J.M.J. immers zijn dit jaar precies 70 jaren in Besoijen gevestigd, in welke tijd zij zich grote verdiensten hebben verworven, vooral daar zij door middel van hun school verschei dene generaties jonge meisjes voor het leven hebben gereed ge. maakt. En dan is er nog de in vloed van een klooster, die niet tastbaar is, die niet met de ogen is waar te nemen, maar die niet temin van onschatbare waarde is voor 't geestelijk heil van een pa rochie, ook al is dit klooster klein,ook al zijn er slechts 9 reli gieuzen, zoals in Besoijen, die er haar zegenrijk werk verrichten. Katholiek Besoijen vindt het daarom zeer jammer, dat juist ook in Besoijen de noodzakelijke maat regelen van het hoofdbestuur van de Congregatie voelbaar worden. En zit nu met de vraag, hoe nu met het onderwijs aan de meisjes. Als het enigszins mogelijk is zal men trachten andere zusters in Besoijen werkzaam te doen zijn, want door de jaren heeft men wel ondervonden, dat het onderwijs door deze religieuzen veel voor delen biedtdaarom hoopt men dat, als de Zusters van J.M.J. na Augustus zullen gaan ver trekken, spoedig weer anderen 't klooster zullen bewonen en zich zullen wijden aan de opvoeding van de jeugd. En als dit niet mogelijk blijkt, zal men het onderwijs door leken- onderwijzeressen moeten laten geven. De gevoelens waarmee men de Zusters ziet vertrekken zijn 't beste bewijs van de grote waardering en erkentelijkheid die Besoijen heeft voor het werk dat de Zus ters er 70 jaar hebben verricht. NIEUWE KLOKKEN IN v.m. BESOIJEN. Dezer dagen, zijn er twee nieuwe klokken aangekomen voor de R.K. Kerk in v.m. Besoijen. De klokken die 250 en 500 Kg. wegen, zullen waarschijnlijk over een dag of veertien worden aangebracht. Dan zal natuurlijk ook de elect'rische luid-installatie, die de parochianen hun herder bij zijn 12y2-jarig pastoorsfeest geschonken hebben, in wer king treden. De twee klokken die door de firma Petit en Fritzen uit Aarle-Rixtel zijn gegoten, be tekenen een mooie vooruit gang in de parochie van O. L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen, temeer daar er vóór de oor log slechts één klok in de toren hing. SCHAKEN. Zaterdagmiddag a.s. speelt het eerste tiental van de Waalwijkse Schaakclub 'n competitiewedstrijd tegen het tweede tiental van de Schaakclub Eindhoven. Eindhoven 2 is een ernstige candidaat voor het kampioen schap van de eerste klasse Oost van de Noordbrabantse Schaak bond, en hoewel de Waalwijkers dit jaar geen kans meer op de eerste plaats hebben, hebben zij toch als kampioen van het vorige seizoen een reputatie op te hou den, zodat een 'spannende strijd kan worden tegemoet gezien. De wedstrijd wordt gespeeld in de Twee Kolommen en vangt om 4 uur aan. Musis Sacrum Vrijdag, Zaterdag en Zondag op de gewone tijden en bovendien Zondagsmiddags om 3 uur voor de kinderen, vertoont Musis we derom een van Disney's bekende films. Ditmaal is het zijn meest geprezen creatie „Bambi", die al- lerwege met enthousiasme werd begroet. Het is het poëzievolle verhaal van een jong hertje dat opgroeit in de dierenwereld van het bos en in aanraking komt met alle verschijnselen van het leven. Het is een verhaal over dieren, maar van een diepe menselijkheid en prachtig verteld. Van heel andere makelij is de film die Maandag en Dinsdag wordt vertoond: „Geef hem de ruimte" met de populaire George Formby, in een creatie van lied jes- en operazanger. Een nadere aanduiding lijkt ons overbodig, zijn naam is een begrip. Luxor. „Het Verhaal van de Soldaat" (The Story of G. I. Joe) is een eerlijke film, die ons de beleve- nssen vertelt van een soldaat, die door Italië naar Rome vecht met zijn dappere kameraden. Een eer lijk onopgesmukt verhaal, dat dient om de kapotgeslagen wereld zo stevig te herstellen, dat geen andere oorlog meer mogelijk is een film die slechts een „dankje wel wil fluisteren voor hen die onder de eindeloze rijen houten kruisen begraven liggen in Italië en overal ter wereld. Maandag en Dinsdag: Saratoga Trunk met Cary Cooper en Ingrid Bergman naast een cowboyfilm en spannend verhaal vol avonturen en liefde. Jaarvergadering Langstraatse Schuttersbond, Zondag 20 Febr. vergaderde de Langstraatse Schuttersbond in 't café van de Gez. Klerks alhier, onder voorzitterschap van dhr. A. v. Bladel uit Heusden. Aan wezig waren de zusterverenigin gen uit Kaatsheuvel, Besoijen, Baardwijk, Elshout, Heusden en Herpt, terwijl Vlijmen niet aan wezig was. Te ruim 4 uur opende de voor zitter de algemene vergadering en heette de aanwezigen van harte welkom. De bestuursfuncties v. d. Lang straatse Bond werden als volgt verdeeldA. v. Bladel, voorz., v. Dongen, vice-voorz., W. de Kort, secr.-penn. en Jan Broeders 2e secretaris. Daarna werd het reglement in zijn vernieuwde vorm voorgelezen en artikelsgewijze behandeld, wel ke aangelegenheid wel voor schutters, maar niet voor onze lezers van belang is. De sChietcommissie, waaraan alle schutters zich moeten onder werpen, zal op alle concoursen aanwezig zijn. Deze commissie bestaat ,uit de heren Jo Brouwers Heusden, W. Pulles Baardwijk en v. d. Ven Kaatsheuvel. Het gehele reglement zal wor den gedrukt en aan elke vereni ging worden toegezonden ter goedkeuring en ondertekening, dit op voorstel van dhr. Veltman. Bespreking concoursen. Daat St. Catharien te Herpt dit jaar een nationaal concours wil houden, zal zij hieraan haar bondsconctours verbinden. De voorz. lichtte een en ander toe en hoopte dat hiervoor de steun van de L.S.B. zal worden gegeven. Deze steun zal aan elke vere niging worden verleend, als om beurten (ieder een jaar) een na tionaal concours wordt gegeven. Hierna werden de datums voor de concoursen vastgesteld als volgt. Het ene jaar zullen 4 con coursen worden gegeven, het an dere jaar 3. De wisselbekar zal ook ieder jaar worden verscho ten. Op Zondag 21 Mei eerste concours St. Catharina te Herpt, Zondag 26 Juni St. Blasius te Heusden, Zondag 31 Juli O. L. Vr. Schuts te Elshout en Zondag 28 Aug. St. Jan te Kaatsheuvel. Bij de overige drie verenigin gen, waar geen concours wordt gegeven, zullen toch de beker wedstrijden worden gehouden. De hiervoor vastgestelde datums zijn: Besoijen op Zondag 10 April, Vlijmen 24 April en Baardwijk Zondag 15 Mei. Van de rondvraag werd weinig gebruik gemaakt, zodat de voorz. onder dank voor het goede ver loop dezer vergadering, sloot op de gebruikelijke wijze. Wie helpt nog 'n handje De lotenverkoop voor de Mis sie van Pater v. Engelen nadert zijn einde. Nog 'n grote 100 loten liggen te wachten om verkocht te worden. Kom, parochianen van Elshout en pelgrims van de Mei maand, helpt ons ter ere van Els- houts Wonderbare Moeder voor de Missie van onze Elshoutse missionaris deze laatste loten aan de man brengen. Dan kunnen we de verloting houden op 13 Maart, de verjaardag van onze Pater. Overgeplaatst. De heer A. Dekkers, postcom- mandant alhier, is in gelijke func tie overgeplaatst naar Uden. De heer Dekkers heeft zich in de ruim tien jaar hier doen ken nen als een correct politieman. Geslaagd. Voor het vaardigheidsdiploma machineschrijven Handelsexamen slaagde dhr. R. v. d. Steenhoven. Jaarvergadering E.H.B.O. De afd. Heusden van EHBO hield haar jaarvergadering. De bestuursleden G. Jonker en D. Hus werden herkozen. Door de Edelachtb. heer v. Delft werden de diploma's uitgereikt. Na af loop der vergadering werden de monstraties gegeveneen talrijk publiek volgde de verrichtingen. Vijf nieuwe cursisten gaven zich na afloop op. Prachtige successen. Op het concours te Eindhoven behaalden de Heusdense solisten prachtige successen. Mevrouw de Graag-v. d. Sluis behaalde een le prijs in de le afdeling met 82 punten. De heer Jac. Timmermans een tweede prijs in de afd. Uit-

Echo van het Zuiden | 1949 | | pagina 5