Waalwijkse en Langs Courant Financiering van Particuliere Woningbouw dioMtaê. WASPIK RAAMSDONKSVEER 6EERTRUIDENBERG .and- en Tuinbouw. ELSHOUT HEUSDEN NIEUWKUIK De Heer Fr. v. Vliet sprak te Drunen DONDERDAG 3 MAART 1949 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Redacteur-Verslaggever W. v. d. MEE Jr. DE ECHO HE 72e JAARGANG No. 19. Abonnement 15 cent per week 1.95 per kwartaal 2.25 franco p. p. Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. OPGERICHT 1878. Bureaux: GROTE STRAAT 205 WAALWIJK TEL. 38. SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL TEL. 66. TEL.-ADRES „ECHO". Donderdagavond werd onder auspiciën van 't gemeentebestuur in de zaal van Th. Elshout een bijeenkomst gehouden, waarop door de heer Fr. v. Vliet, lid van de Tweede Kamer der Staten Ge neraal, een bespreking werd ge houden over de financieringsmo gelijkheden bij particuliere wo ningbouw. De zaal was goed bezet. De heer v. Vliet werd ingeleid door de Edelachtb. Heer Burgemeester Snels. Na een algemeen welkoms woord wees spreker op de actua liteit van het te behandelen on derwerp. Dank zij het wijze be sluit van de raad dat op de laat. ste vergadering werd genomen, werd ook in Drunen, aldus spre ker, thans d'e mogelijkheid ge schapen voor particulieren om te komen tot een eigen huisbezit, zonder daarbij voor te zware las ten te worden geplaatst. Het ver heugde spr. thans de heer v. Vliet hier aanwezig te zien, die in staat zou zijn de belanghebbenden voor deze aangelegenheid op de juiste wijze voor te lichten. Na gewezen te hebben op het sociale en maatschappelijke nut van het sparen, merkte spr. op dat de spaarzin van het Neder landse volk in de voorbijgaande oorlog een gevoelige klap heeft gehad. Ook de huidige belasting- politiek der regering en de span nende verhoudingen tussen lonen en prijzen oefenen op het sparen geen gunstige invloed uit. Des alniettemin leeft er bij een groot gedeelte van ons volk de wens en de behoefte om te koifien tot een klein bezit. En het meest ideale van een eigen bezit is wel het bezit van een eigen huis, waar van men het genoegen elke dag smaakt. De overheid, die dat begrepen heeft en een open oog heeft voor het grote maatschappelijk nut van de spaarzaamheid der bevolking, laat dan ook geen middelen onbe proefd om deze deugd en dit stre ven te beinvloeden en op alle mogelijke wijze te steunen. Het streven om te komen tot een eigen bezit en dit streven te steu nen is ook wel een van de beste middelen om het communisme te bestrijden. Tot slot sprak spr. de hoop uit dat dhr. v. Vliet er deze avond in zou slagen om voor de belang stellenden wat licht te brengen in deze voor sommigen nog vrij duistere materie van de financie ringsregeling voor particuliere woningbouw. Hierna sprak de heer v. Vliet. Na dank te hebben gebracht voor de wijze waarop Burg. Snels spr. had ingeleid, behandelde de heer v. Vliet op een uitgebreide en zeer bevattelijke wijze het ac tuele onderwerp. Achtereenvol gens behandelde spr.: Ie. De indi viduele en maatschappelijke bete kenis van het sparen; 2e. De mo gelijkheden om tot het eigen wo- ningbezit te komen en tenslotte de werkwijze van de bouwspaar- kassen en de financieringsmoge lijkheden door hypotheekfondsen (bouwspaarkassen) en overheid. Voor 100 jaren, aldus spr., was het met de huisvesting voor ar beiders en kleine boeren en mid denstanders in ons land zeer slecht gesteld. De meesten woon den in de zg. één-kamer-wonin gen of meer gezegd krotwoningen, met alle nadelige gevolgen van dien. Hoe kwam men, aldus spr., tot een dergelijke toestand? De overheid liet de woning bouw met zijn gehele exploitatie over aan de particulieren, die maar één doel hadden, n.l. winst te maken en dit deden op een wijze waarin alle sociale menta liteit ver zoek was; daarenboven was men in het geheel niet aan wet of voorschriften gebonden. Langzaam begon de regering te begrijpen dat zij ook op het ge bied van woningbouw een taak had. Een toezichthoudende en ook als het nodig is een leidende taak. Het daarstellen van de woning wet was de eerste schrede op de weg naar een betere volkshuis vesting. Deze wet bepaalde aan welke eisen voortaan een woning moest voldoen. Tegenover andere landen sloeg Nederland op 't ge bied van woningbouw voor de oorlog geen slecht figuur en tot voor de oorlog was men er hier in geslaagd voor iedereen tegen een redelijke hurprijs ook een re delijke woning te hebben. Hoewel wij, aldus spr., voor het werken en streven van de toen malige regering op het gebied van volkshuisvesting en woningbouw alle lof hebben, moeten wij toch zeggen dat er aan deze bouw- politiek van voor de oorlog een grote fout heeft gekleefd, n.l. het eenzijdig daarstellen van bijna uit sluitend huurwoningen. Hierdoor moest een groot deel van het Ned. volk en dan nog wel de minder draagkrachtigen, elke week of maand een huurprijs betalen, i waartegenover nooit enig bezit kwam te staan. Na misschien 20 of 25 jaar in hetzelfde huis gewoond te heb ben en het huis door de huurprijs reeds betaald te hebben, kon men nog geen steen zijn eigendom I noemen. I Spr. wees hierna op de spaar- zin van velen, vooral op het platteland. En daar sparen een maatschappelijke deugd is van de hoogste orde, heeft de overheid de taak om de spaarder een steun te zijn bij zijn streven naar het bezit van een eigen huis. Een uitgelezen middel voor de vooral minderdraagkrachtige is 't toetreden tot de zg. Hypotheek fondsen of Bouwspaarkassen, waarbij een bouwspaarder na een zekere tijd sparen het recht heeft op een renteloze hypotheek die onopzegbaar is. Dit middel is in vele landen ook reeds toegepast en in Nederland heeft men zo doende dan ook met een beproefd middel te doen. Spr. ging niet dieper in op de verschillende bepalingen van de bouwkassen, maar uit later ge stelde vragen bleek wel dat dit voor velen, om t.z.t. tot een eigen huis te geraken, de meest voor delige en, beste weg is. De renteloze, onopzegbare hy potheek stelt t.z.t. de persoon in kwestie in staat binnen zeer korte tijd de gehele hypotheekschuld af te lossen. In een boeiend betoog, besprak spr. het grote nut van het spa ren, wat hij noemde een maat schappelijke deugd van de hoog ste orde. Door sparen krijgt men bezit, men blijft geen bezitloze (prole tariër). En 't enige middel voor vele arbeiders (nog niet alle) en de kleine boeren en middenstan ders, om tot een eigen woning te geraken, is en blijft sparen. Na er nog eens op gewezen te hebben hoe de overheid, nadat zij het nut van een eigen woningbe- zit voor velen had ingezien en daardoor het werk der bouwkas sen als goed had erkend en ge plaatst onder controle der rijks verzekeringsbank, besprak spr. de financieringsregeling 1948, zoals die wordt toegepast. De oorlog heeft de financiering van woningbouw niet gunstig be ïnvloed. Het huurpeil van 1940 is z.g. bevroren, terwijl anderzijds de bouwkosten van een woning met 200!% gestegen zijn. Een woning die b.v. voor de oolog 5000 zou hebben gekost, kost n,u 15000, terwijl er maar huur gevraagd mag worden voor 5000. Bij een dergelijke toestand spreken we van een rendabel ka pitaal van 5000 en een onrenda bel van 10000. Het is logisch, dat particulieren onder dergelijke omstandigheden niet zullen kun nen bouwen, noch voor eigen be woning, noch voor exploitatie. De financieringsregeling 1948 komt ons echter een handje hel pen en het Rijk verbindt zich om le. de rente van het onrendabele kapitaal elk jaar te vergoeden en ten 2e om na 10 jaar (na welke tijd opnieuw de rendabele waar de is vastgesteld voor het onren dabel kapitaal) een kapitaalsuit kering te doen. Voor de betrok ken persoon is het dus alleen zaak er voor te zorgen de nodige gel den te lenen of althans beschik baar te hebben. Verschillende gemeenten (nu o.a. ook Drunen) zijn bereid op bovenstaande regeling geld ter beschikking te stellen. De voor waarde wordt echter gesteld dat men 15% van de stichtingskosten kan overleggen, indien men niet is aangesloten bij een bouwkas. Is men dit wel, dan zitten die 15% al reeds in het renteloos voorschot, dat de bouwkas ver strekt aan de z.g. bouwspaarder. 15% van de stichtingskosten uit het bovenstaande voorbeeld is 2250.Het resterende geld, dus 85%, kan dus bij de gemeen te worden geleend tegen een gel dende rentevoet, waarvan voor het onrendabele kapitaal de rente door het rijk wordt vergoed. Spr. behandelde deze materie vrij uitgebreid en duidelijk. Tot slot beantwoordde hij nog verschillende vragen aangaande het een en ander. Burgemeester Snels liet zich (hoewel geheel bewust) de op merking ontvallen dat, zo de par ticulieren dit kunnen, het gehele bouwvolume voor 1949 totaal 13 woningen in Drunen verbruikt kan worden voor particuliere wo ningbouw. Het zou ons te ver voeren al de vragen welke wer den gesteld en beantwoord, op zeer uitgebreide wijze hier weer te geven. Tot slot sprak Burg. Snels nog een dankwoord aan hei adres van de heer v. Vliet en sprak de hoop uit dat Drunen in de toekomst veel bouwspaarders zal krijgen, opdat velen in de toekomst zich het geluk van een eigen huis dee-1 achtig kunnen maken. Velen heb. ben ongetwijfeld deze avond een duidelijker beeld gekregen in de ze ingewikkelde kwestie. pioe, tok poppoppoppoppop. „Mot ver ju, een bren, alarm jongens, dat zullen we ze eens afleren". Van over de sawah komen een hele partij pelop- pers. Schietend en vooral schreeuwend: „Madjoe, mad- joe" (voorwaarts) en op een andere plaats: „Blanda takoet, blanda mati" (de Hollanders zijn bang en moeten dood). De rustige stem van de wachtcommandant: „Eén bren voor en één achter. Jan loop jij naar de barak en zet een paar jongens in het midden, een man met handgranaten in de stenbunker, jij en Frans hier de muur in de gaten hou den, mortier gereed maken". Boem, boem, een paar hand granaten ontploffen in het kamp. De commandant komt „Een stad bevrijden valt wel mee, maar bezet houden is ander werk". Een maar al te waar woord dat alleszins op Djokja van toepassing is. Je staat op wacht en wordt beschoten, je loopt patrouille én wordt beschoten, je gaat op actie en wordt beschoten, ie ligt te slapen en er ont ploft een handgranaat voor je deur, je rijdt met een jeep door de stad en een draad klapt plotseling tegen je voorruit, soms worden mili taire posten aangevallen. Dit zijn zo van die dingen, die tot ons dagelijks leven zijn gaan behoren. De rust van de eerste da gen was gauw voorbij. Vooral in de weken rond Nieuwjaar waren beschietin gen en aanvallen aan de orde van de dag of liever van de nacht, want de nacht is het domein van sluipschutters, handgranaatwerpers en ander gespuis. Gelukkig zijn de meeste niet zulke beste schut ters en vele handgranaten verdommen het gewoon om te ontploffen. Desondanks bezorgen ze ons behoorlijk wat last en al te veel slapeloze uren. Je zit op een post aan de buitenrand van Djokja, een voormalige politie-kazerne. Eén gebouw is uitgebrand, de anderen zijn voor vernieling gespaard gebleven, maar bie den overigens weinig com fort. Noord, Zuid en West van de kazerne zwaar begroeide kampongs met talloze kleine paadjes. De Oostelijke zijde biedt een wat groter schoots veld, een sawah, maar daar loopt weer een diepe slogan langs en ze is omsloten door 'n ring van kampongs, waarvan je alleen de buitenkant ziet. Een zware, groene muur. Geen gordel van smaragd, maar een gordel, die misschien Vickers, brens of karabijnen verborgen houdt. Overdag is het rustig. De bevolking werkt op de sa- wah's, vele mensen komen uit de kampongs en brengen hun sajoer en goelah (groente en suiker) naar de passar. Maar als de avond valt. Het wordt dan een beetje stiller in het kamp. Onge merkt misschien gaat hier en daar een hart sneller klop pen. Je kijkt nog even je wapen na en je handgranaten, want wat zal er om 9 of om 11 uur gebeuren? Een zwarte onweersbui komt langzaam naderbij over de donkere contouren van de rokende Merrapi. Het is helsdonker nu. De wachtposten hebben hun bunkers betrokken en staren in de duisternis, hun oren wijd open om het minst ver dachte geluid te kunnen op vangen. Vele onbestemde ge luiden van de tropennacht laten zich horen. Een vogel vliegt uit een boom, een paar ratten lopen over een zinken dak, de krekels krassen hun lied, een monotoom gezoem van muskieten en andere nachtelijke insecten, in de kampong kraakt iets en je ogen trachten de duisternis te doorboren, maar je ziet niets; dan kraakt het weer op een andere plaats. In de verte blaft een hond, vaak een te ken van onraad. In het kamp wordt slechts fluisterend gesproken, ieder loopt op de gymschoentjes. Alle vertrekken zijn verduis terd, je sigaret steek je bin nen aan en als je buiten gaat roken hou je de sigaret in je handen verborgen als je een trekje doet. Eenvoudige voor zorgsmaatregelen om de vij and geen doel te bieden. Dan: Pang, pioe, tok, pang pang, rettettettettettet, pioe, „DE FüHRER ZAL ONS REDDEN Hij leeft en komt terug. „Volksgenoten Wat hebben de democraten ons gebracht Onderdrukking, vernedering, vernietiging van fabrieken en bossen, en thans het Ruhr- plan. Maar de slavernij duurt slechts kort. Onze Führer leeft en zal spoedig terugke ren met ongehoorde macht. Bestrijdt onze vervolgers en wacht. Heil Hitier Een groot aantal pamfletten met deze tekst is de vorige week verspreid in verschillen de steden van het Ruhrgebied, Een man, die ze stond uit te delen op het station in Keulen, is door de politie gearresteerd. De man deelde mede, dat hij in dienst stond van een vrouw, die hem een behoorlijk maandsalaris verstrekte. Men is nu bezig deze vrouw, die een vreemdelinge zou zijn, op te sporen. In Bochum zijn vlugschrif ten verspreid, waarin stond „Jullie kunt alleen maar lie gen, vloeken en beledigen, maar toch gaan jullie naar de kelder. Het hakenkruis zal her leven". De politie te dier stede zeide er niet in geslaagd te zijn de oorsprong dezer pam fletten na te gaan. De carriers komen aange reden, maar de vijand is reeds op de aftocht; ons mortier vuur was hun toch te mach tig. Snel rijdt een zware mi trailleurcarrier door om de nu terugtrekkende vijand nog 'n reutje vuur na te geven. Spoedig is het vuren afge lopen. De alarmposten komen te rug. „Niemand getroffen?" „Niemand". Een enkel karabijnschot klinkt er nog en een dakpan vliegt in stukken, maar daar op wordt niet meer gerea geerd. Even later flappen de lam pen in de barak weer aan en de jongens praten nog wat na over de aanval en met een sigaret en een flesje limona de is de spanning, die er toch wel bij ieder even zal zijn ge weest, spoedig vergeten en wordt er weer vrolijk gela chen. Tactische listen worden uitgedacht voor een volgende aanval. Toontje van der Pas uit Breda heeft een lumineus idee. Hij wil die „Commissie van Goede Diners" (zoals hij ze noemt) inschakelen om door middel daarvan af te spreken wanneer wij ze kun nen verwachten (de pelop- pers, niet de commissie). „Veel gemakkelijker" vindt hij. Zo blijft de stemming er goed in .ondanks de zeer zwa re dienst. Van de 48 uur er 24 op wacht zitten plus een hinderlaag en een patrouille met een beschieting als des sert is geen kleinigheid, en sommigen moesten er dan ook voor enige dagen het bijltje bij neerleggen om weer op adem te komen. En ik, wiens taak 't meest al is achter een schrijfmachi ne te zitten of een penhouder af te kluiven, neem vol ont zag voor deze kerels mijn vechtpet af. SIMON. Kotagedeh, 10-2-'49. en de wachtcommandant meldt zijn genomen beslissin gen. „Uitstekend, geen overbodig vuur uitbrengen". „Jawel Majoor". Het vuren wordt heviger en hier -en daar ontploft een handgranaat, die vanuit de kampong over de kazerne muur wordt gegooid. Dan onze eigen bren, korte vuurstoten; de bren aan de andere kant begint ook te ra telen. Een luitenant wandelt met ijzige kalmte door het kampe- Opening meubelzaak. Onlangs openden de heren Fij neman en de Glas een nieuwe toonzaal en winkel voor meube len ten huize van dhr. Fijneman. Een dezer dagen zijn wij eens een kijkje gaan nemen bij de heer Fijneman en we hebben geconsta teerd dat deze heren er in ge slaagd zijn een gedeelte van een woning om te bouwen in een aantrekkelijke toonzaal voor meu belen, die voor genoemde meubel handelaren vele mogelijkheden biedt en met welker opening Waspik weer een mooie zaak rijker is geworden. R.K. Middenstand. In Huis ten Deyl werd op 26 Feb. de jaarvergadering gehouden van de R.K. Middenstandsveren. De vice-voorzitter dhr. Stoops, opende bij afwezigheid van voor zitter Nollen, die wegens huise- j lijke omstandigheden verhinderd was, deze buitengewone vergade ring. Voor deze gelegenheid was de K.J.M.V. bereid gevonden om de j avond wat op te vrolijken en aan trekkelijker te maken. De op komst kon echter nog beter ge weest zijn, gezien er tevoren be kend was dat de Jonge Midden stand zijn medewerking hieraan zou verlenen en een jaarvergade ring altijd iets aantrekkelijks in ment en vraagt of er mis schien iets aan de knikker is. i zich heeft, tenminste voor 'n goed „Ja," zegt een brenschutter, „ik zag een paar sarongs over de weg lopen". Een ordonnans komt in de wacht en meldt dat de vijand langs de weg naar het kamp tracht op te dringen. „Zo dicht laten naderen tot je er zo veel mogelijk onder vuur kunt nemen". „Jawel Majoor". „Niemand getroffen bij jul lie?" „Niemand Majoor". Het mortier wordt in stel ling gebracht om de peloppers die achter de muur zitten en niet door de bren bereikt kun nen worden weg te blazen. Maar ook mortierbommen schijnen hun niet dadelijk af te schrikken; ze gaan wel even terug, maar kort daarop komen ze weer. Onze bren gaat weer een woordje meespreken. Rettettet, rettettet, rettettet. „Wat een rhytmisch mens zit er achter die bren" merkt een duistere figuur op. „Ja, die speelt de sympho- nie voor brengun en orkest" zegt een andere. Het begint de commandant blijkbaar te vervelen dat de aanvallers niet opduvelen en hij vraagt carriersteun. Aan de andere kant zit de vijand nu ook. Ze zijn zelfs binnengedrongen in een huis, 5 meter voor onze stenpost. Niet zo leuk als dan je sten weigert. Maar de man die er achter zit is ook niet van gis teren. Hij „pleurt" er onmid dellijk twee handgranaten in, loopt razend snel naar de wacht, sleept een bren en een kist magazijnen mee en is in een zucht terug om nog een roffeltje door het huis te ge ven, maar er zit niemand meer in. lid. Enkele ingekomen stukken en mededelingen werden gedaan, waarop de secretaris zijn verslag gaf over het algelopen jaar. De vereniging heeft 3 vergade ringen gehouden en 5 bijeenkom sten van het bestuur. Zes nieuwe leden traden toe. Zeer interes sante lezingen en spreekbeurten werden gegeven. Noemen wij hier slechts Pastoor Drost over het communisme, Pater v. Aken over sociale gewestelijke scholen en voor enkele weken terug nog de heer Mol over de sociale proble men van de Middenstand. Twee kringvergaderingen in Geertrui, denber werden door het bestuur bezocht Het groot Middenstands- appèl werd ook hier gehouden en slaagde buitengewoon. En verge ten we vooral niet de le Grote Middenstandstentoonstelling van 5 t.m. 10 Mei gehouden. De secretaris dankte in zijn ver slag nogmaals de K.J.M.V., die toch immers dé initiatiefnemers en de stuwkracht waren tot dit suc ces. Het verslag was af te noemen en commentaar volgde er dus niet op. De penningmeester gaf hierop een overzicht van zijn financieel beleid. Het jaar begon al met slechts enkele guldens kasgeld. Gelukkig was 't de Jonge Mid denstand, die de kas kon spekken met zijn tentoonstelling, waarvan zij deel van de winst afston den. Het boekjaar kon gesloten worden met een vrij goed kas saldo. Hierop vroeg de heer Wete- rings het woord. Deze verklaarde met de heer Meeuwisse de kas en bescheiden te hebben gecontro. leerd en deze in orde te hebben bevonden. Hij prees de penning meester voor de accuratesse van zijn werk. Het koor van de Jonge Midden stand zong hierop het K.J.M.V.- lied. De geest, adviseur, kapelaap v. Luyck, sprak een woord van lof over het werk door het bestuur verricht. Ook over de leden was hij goed tevreden, tenminste over een bepaalde groep, want 't zijn altijd dezelfde gezichten die op de vergaderingen verschijnen. Maar, zo vervolgde spr., we hebben een vaste kern en zolang we die heb ben, gaat het nog best. Hij verzocht de aanwezigen om de komende vergaderingen trouw te bezoeken, daar er weer spre kers van naam het woord zullen voeren. Allereerst krijgen we Pa ter Peeters, die ook voor de radio de lijdensmeditaties zal houden, en pastoor Drost, de bekende spreker over het communisme. De geest, adviseur vond het zeer jam mer dat de gew. sociale school geen doorgang heeft kunnen vin den wegens gebrek aan medewer. king van de buitengemeenten, maar we zullen niet rusten, maar verder proberen. Het ligt in de bedoeling om een retraite te ge ven voor de leden. Verder be handelde spr. de reis naar Rome, waaraan elke middenstander kan meedoen. Er wordt dan 'n spaar kas gevormd met 2.50 p. week. Hierop wordt in de volgende ver gadering teruggekomen. Bij de rondvraag stelde de heer Weterings de vraag omtrent het schooien bij diverse feesten, fan- cy-fairs en zo meer. Hij vond dat het maar eens afgelopen moest zijn. De een komt hier en de an dere weer daarvoor. Het is alle maal liefdadigheid, maar de za. kenman is er altijd de dupe van, De vereniging op zichzelf kan hieraan weinig doen, doch de mid denstander moet hierin zelf wij zer worden. Hiermede was ook de rond vraag ten einde, het doek werd opgetrokken en het eerste num mer van de K.J.M.V.-band aan schouwde a.h.w, het levenslicht. Deze band bestaat slechts enkele weken. Er is veel gerepeteerd en nu mogen ze er zijn. Na elk num mer volgde een daverend applaus. De bezetting bestaat momenteel uit 5 leden, doch deze wordt ge stadig uitgebreid. Het programma werd afgewisseld met het toneel, stukje „Het testament", 'n kluch tige 1-acter, die er goed in ging bij de toehoorders. Hierop volgden enige liederen door het koor van de Jonge Mid denstand o.l.v. P. v. Hal. De hr T. Goes zorgde op vlotte wijze voor de pianobegeleiding. De ver gadering werd hierop door de vi- ce-voorz. met de chr. groet ge sloten. Hiermede was het echter nog niet afgelopen; de tafels en stoe len- gingen aan de kant en op de rythmische klanken van de Band gleden de paartjes over de dans. vloer. Lang kon dit niet meer, want al gauw brak het midder nachtelijk uur aan, waarop de aanwezigen tevreden huiswaarts togen. De niet aanwezigen kunnen ge rust spijt hebben deze avond niet te hebben bezocht. Gisterenavond hield de K.A.B. afdeling Geertruidenberg een ont. wikkelingsavond voor haar leden, waarin als spreker optrad de heer Lode van Gent. Na een kort ope ningswoord door de voorzitter, waarin naast een speciaal woord van welkom tot de heer v. Gent, hij de leden aanspoorde om voor namelijk in deze tijd trouw aan EEN NIEUWE TOMATEN- SORTEERMACHINE. De tomaat werd het eerst be kend als sierplant. Aanvankelijk dacht men, dat deze fel rood ge. kleurde vruchten niet anders dan zwaar vergiftig konden zijn. Het bleek echter, dat men hier inte gendeel met een fruit te doen had hetwelk zowel rauw, gekookt als gebakken zeer gezonden en sma kelijke gerechten opleverde. Maarin de praktijk stond men voor de moeilijkheid, dat de ze vruchten wel zeer teer waren en licht beschadigden bij het han teren. Men was dan ook gedwon gen ze met de grootste zorg met de hand te sorteren. Onnoemelijk veel vruchten werden door on voldoend geroutineerde arbeiders dermate beschadigd, dat ze on verkoopbaar werden. Voor het sorteren is nu echter onlangs een nieuwe machine ge. construeerd, die in Engeland be wezen heeft de menselijke arbeid voor het grootste gedeelte te ver vangen. Ervaren werklieden kun nen nu voor meer efficiënt werk gebruikt worden, terwijl een jon gen of meisje de onrijpe vruchten uitschiet. Er rest dan nog de ge vulde verpakking te wegen. Het principe is zeer eenvoudig. Een zacht rubber transportbandje ■beweegt zich door een met spons- rubber gevoerde transportgoot, die de tomaten onder sorteerar- men doorvoert. Deze sorteerar- men vormen eigenlijk een soort rotor, welke van zachte rubber plaatjes is voorzien. Achtereen volgens passeren de vruchten de op verschillende hoogten opge stelde sorteer-rotoren, scheprade ren, welke de tomaten sorteren, door deze als het ware uit de rij te schuiven. De grootste maat het eerst en zo verder in 5 sortaties. Het restant, dus de allerkleinste vruchten, glijden op het einde van de band in een doos. Het resul taat is: onbeschadigde vruchten, volkomen gelijkmatige sortatie, behalve natuurlijk de kleinste maten. Geen geschaafde of beurse tomaten en bovendien worden de steeltjes niet uitgerukt. hun principe te zijn en te blijven. De heer v. Gent, ontdekkings reiziger in de Belgische Congo, gaf een interessante en leerzame lezing van de daar opgedane er varingen en belevenissen. Voor namelijk zijn verblijf onder ver schillende negerstammen, waarbij hij met lichtbeelden van zijn eigen opnamen een duidelijke voorstel ling gaf. Deze trokken bijzonder de aandacht. Na de pauze gaf de ze schrijver van het boek Vlaam se humor enige nummertjes ten beste, die bij de in grote getale opgekomen leden de lachspieren danig in beweging brachten. De voorz. dankte op het einde van deze nuttige en tevens gezel lige en in elk opzicht geslaagde avond de heer v. Gent. Handooogschutterij „Victoria". Dat het met de heroprichting van de handboogschutterij „Vic toria" ernst is, kan men constate ren als men op de banen gaat zien. Alles wordt opnieuw ge plaatst. Hiermede is thans een aanvang gemaakt. Spoedig zullen de boogschutters kun kunnen to nen. Een welkome gelegenheid voor de jonge schutters. A.s. Zondag 6 Maart 's avonds om 7 uur zal deze vereniging haar jaarvergadering houden in haar cublokaal van de kinderen Klerks. Deze vergadering is boetplichtig, zowel voor de oude als voor de nieuwe leden. Allen dus Zondag om 7 uur present. Gezins verzorgster. Door de Herv. en Geref. Ker ken van Heusden, O-udheusden en Herpt is Mej. Makkink als ge zinsverzorgster aangesteld. Muziekavond. Door de Heusdense Fanfare werd in de zaal van het Wapen van Amsterdam een geslaagde muziekavond gegeven. Jammer was de opkomst gering. Ook de na de pauze gehouden hersengym nastiek viel bijzonder in de smaak. Groot Winterconceft. In de zaal van de heer W. van Baardwijk gaf Zondag 1.1. de harmonie „De Eendracht" haar groot winterconcert. Onder lei ding van de directeur, de heer H. Moors, werden de muzieknum mers keurig uitgevoerd en oogst ten bij het talrijke publiek telkens

Echo van het Zuiden | 1949 | | pagina 5