DE LSNGSimi UNO-ANIMO". L00N-0P-ZAND DEUNEN ELSHOUT VLIJMEN HAARSTEEG SPRANG GAPELLE WASPIK I KAMPIOENSCHAP DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN DONDERDAG 10 MAART 1949 Een kindje van vier maan den is te Rotterdam door zijn moeder dood in het wiegje aangetroffen. Het kind had met het gezichtje voorover in het kussen gelegen en was niet bij machte zich om te keren. 19 DoeJ- Uw handen goed 1912 en begon met een 400-tal aansluitingen te Kaatsheuvel. Hetzelfde jaar werd het distri. van de toenmalige gemeente butienet uitgebreid met het gebied Sprang en Vrijh.-Capelle. In 1914 was het aantal aangeslotenen reeds meer dan verdubbeld. In 1921 werd een tweede gashouder van 1000 M3 gebouwd. In 1926 werd ook de wijk Loonopzand van gas voorzien. Thans levert 't tenen ongeveer 1.200.000 M3 gas bedrijf aan bijna 2000 aangeslo- per jaar. Dank zij het voorzich tige en doeltreffende beheer dooi de directeur der fabriek, die reeds bijna 25 jaar met grote ijver zijn taak verricht en slechts node een deel er van gaat afstaan, kon tot heden dit gas geleverd worden aan een gemiddelde prijs van slechts 10.7 ct. per M3. Ongaarne nemen wij afscheid van onze fa briek en alleen het vertrouwen, dat hetgeen de Staatsmijnen ons nu gaan leveren, in kwaliteit en hoeveelheid het gemis van eigen bedrijf zal vergoeden, doet dit af scheid niet al te droevig zijn. Zonder twijfel omvat het be schikbaar zijn van mijngas nog vele andere voordelen, welke naar wij vast vertrouwen, spoe dig gerealiseerd zullen worden. Daarbij rekenen wij gaarne ap een prettige verstandhouding met onze leveranciers, de Staatsmij nen, dat afnemers zowel als de distribuant de gemeente ,-r wel bij mogen varen en dat ook onze leverancier de Staatsmij nen tevreden zullen zijn. Mijnheer de Commissaris, mag ik U nu verzoeken om de gastoe- voer der oude fabriek af te slui ten en de gassluizen van de, naar wij verwachten welvaart bren gende Staatsmijnen, te openen. DE COMMISSARIS SPREEKT. Na deze korte geschiedenis van het bedrijf gaf hij het woord aan de Commissaris van de Koningin, die zijn rede begon met er op te wijzen hoe hier in zekeren zin een zekere vreugde heerste als om een baby die men ten doop hield, maar tevens een stemming van 'n sterfhuis, want het eigen gasbe drijf was een stukje geweest van het gemeentelijk leven. Niettemin was het een wijs besluit van het gemeentebestuur, omdat het uit gesloten is dat een dergelijk klein productiebedrijf dezelfde presta ties kan leveren als het grootbe drijf. De Staatsmijnen met hun enorme hoeveelheden nevenpro ducten bieden een perspectief dat de kleinere productiebedrijven niet bieden. Inderdaad was het feit van geen grote historische betekenis, de inwoners zouden er niet zo veel van bemerken, hoogstens was het een evenement te noemen, in zoverre Loonopzand meer open kwam te liggen, meer verbonden werd met andere gemeenten. De Commissaris hoopte echter dat dit het geestelijk evenwicht niet zou verstoren. Er waren inderdaad grote moeilijkheden aan verbon. den en voor hem doemde op de gestalte van de massamens, de opeenhoping van mensen maakte hen geestelijk droog. De sociale en geestelijke krachten waren, naar hij hoopte, aanwezig om de ze gebeurtenis op te vangen, het mijngas moest niet dienen om de mensen geestelijk te „vergassen". Kaatsheuvel gaf op dit gebied iets prijs, het moest echter zijn sfeer weten te bewaren en andere grote gaven, die hier gelegen wa ren, naar buiten uitdragen. EEN KRAAN DICHT ft EEN KRAAN OPEN Dan gingen de aanwezigen naar de gebouwen, waar de in stallaties stonden opgesteld. Te midden van de machines, waar tussen hij bijna 25 jaren had ge werkt, sprak de directeur, de heer Teunissen, enkele woorden waar in hij er op wees, dat hij ondanks het feit dat hij zo lang reeds in het bedrijf werkzaam was ge weest, toch geen remmende in vloed had uitgeoefend op de mij n- gasvoorziening, omdat hij het nut van het gas als kracht- en ener giebron volkomen inzag. Dan draaide de Brabantse com missaris de kraan van het oude bedrijf dicht. Een laatste ruk, „die is dicht Toen naar het nieuwe mijngas- gebouwtje, waarin een tegel ge metseld zit met de mysterieuze woorden ,,Als het was zoals men zegt dat het is, dan kan het niet zo zijn als het is". Een spreuk van de oude direc teur, die ook op het gas van toe passing was. Hier draaide de commissaris de kraan van de nieuwe installatie open, allengs werd een gesuis hoorbaar en onder hoge druk vloeideij de weldadige stromen van he't voortreffelijke mijngas door de nieuwe buizen. Kaatsheuvel had mijngas en hiermede was een daad gesteld van ongetwijfeld grote betekenis, zowel voor de gemeente alsook voor de Staatsmijnen, zoals de vertegenwoordiger van de mijnen, de heer Bruis, zeide. De Staats mijnen zouden het als hun plicht beschouwen, zolang de gemeente er om vroeg, voor een prompte bediening zorg te dragen. De ge meente Loonopzand' werkte mede de gedolven kolen zo efficiënt mogelijk te besteden. De gasten, teruggekeerd in de kantoorlokalen van het bedrijf, werden smakelijke verversingen aangeboden, verzorgd door hotel Euphonia, waar later een koffie tafel werd geserveerd, die de be Kende naam van het hotel alle eer aandeed. Onder de maaltijd werd nog 't woord gevoerd door burgemeester Smit van Sprang-Capelle, die de gas-verbintenis tussen Kaatsheu vel en Sprang-Capelle een hu welijk noemde. Als een goede bruid had Kaatsheuvel steeds licht en warmte gegeven en het huwelijksgeluk zou nog volkome, ner worden nu de maaltijden steeds op tijd klaar zouden kun nen zijn. En hij sprak de wens uit van het sprookje, dat zij nog lang en gelukkig samen zouden mogen blijven leven. Hoewel de burgemeester van Loonopzand weinig voelde voor de term huwelijk, hoopte hij toch op een goede samenwerking en beloofde hij van zijn kant alle medewerking. Met deze gezellige maaltijd kwam het einde van een dag, die voor Kaatsheuvel nu wel niet di rect een groots evenepient was, maar die toch een mijlpaal bete kende in de ontwikkeling van de ze plaats. De gemeente Loonopzand toon de zich tevens een uitstekend gastheer. De bruid had drie Mannen. Zo heet de technicolor film, waarin Deanne Durbin het veel omstreden jonge meisje is, die naar geliefde nareist als hij moet vertrekken, alles trotseert, alles meemaakt en ondanks alles toch nog zingt en een echte liefde ontmoet. Het verhaal speelt zich af in de romantische dagen van de trek naar de goudvelden, de eeuw van de Amerikaanse prairielopers en cowboys en in deze omgeving vol actie en romantiek speelt en zingt Deanne Durbin -en met haar Robert Page, David Bruce, Ray Collins e.v.a. Biljartsport. Maandagavond werd in Café J. v. Dun de competitiewedstrijd Cadre gespeeld tussen K.O.T. I en Baardwijk. De uitslag was: W. Kamp 200 17 65 11.76 C. v. Cromvoirt 91 17 21 5.35 C. Snoeren 144 30 24 4.80 Pullens 150 30 23 5.00 J. Verhiel 150 37 17 4.05 A. Klein 133 37 25 3.59 Partei J. v. d. KaaA. van Cromvoirt volgt nog. Onderlinge competitie. Tussen de verenigingen D.E.S. uit Euphonia, N.A.S. van L. van Berkel en T.O.K. uit café Netten wordt een onderlinge wedstrijd cadre gespeeld, waarvan de stand momenteel is: D.E.S. 3 gespeeld met 16 matchpunten, T.O.K. 4 gespeeld met 14 m.p. en N.A.S. 3 gespeeld met 10 m.p. Op 12 Maart volgt de beslissing bij N. A. S. in café van Berkel. Terug uit Indië. Dinsdag repatrieerde Mej. A. Tuerlings, Sergt. Maj. van het V.H.K. na een verblijf van bijna 2J/2 jaar in Indië weer in de ou derlijke woning. De Schoolstraat gaf blijk van medeleven door het uitsteken van vlaggen, terwijl een commissie de terugkerende be groette en een blijk van waar dering aanbood bij monde van de heer Robben. Ook R.K. Thuis front en vele particulieren en verenigingen gaven met bloemen of anderszins blijk van sympathie. Agenda. Donderdag 10 Maart 7.30 uur n.m. repetitie Dameskoor Bel Canto. Donderdag 10 Maart 8.30 uur n.m. repetitie Gemengd Koor Bel Canto. Donderdag 10 Maart 8 uur n.m. K.J.M.V. Bedrijfsfilm P.T.T. zaal Smit. Zaterdag 12 Maart 8 u. n.m. en Zondag 13 Maart 6 u. en 8.30 u. n.m. Apollo-Theater „De Bruid had drie mannen", kleurenfilm voor alle leeftijden. Maandag 14 Maart 8 uur n.m. repetitie Harmonie Apollo. BROEDERCONGREGATIE BOUWT JUVENAAT, MULO EN AMBACHTSSCHOOL IN ETTEN-LEUR. Door de Broeders van Liefde uit Gent (B') zullen in de toe komst in Etten een juvenaat met een Mulo- en Nijverheidsschool gevestigd worden. Aan de plan nen voor deze voor Etten en om geving belangrijke vestiging, die groots zal worden opgezet (pl.m. 550.000.is reeds geruimen tijd gewerkt. Als vestigingsplaats voor de uitbreiding met bovenge noemde instellingen van de orde kwam nog in aanmerking Kaats heuvel. Thans is ten gunste van Etten beslist. Br. Nbld. -~-T— 4> il' Grootse huldiging van R.K.V.V. Uno Animo. Zondag was het de dag dat Uno Animo officieel gehuldigd werd bij gelegenheid van het be haalde kampioenschap in de afd. 4e klasse van de KNVB, welke huldiging vorige Zondag door kerkelijke diensten achterwege werd gelaten. Bij het betreden van het voetbalterrein kon men dit reeds merken aan de talloze vlag. gen die waren aangebracht voor het spelen van de laatste wed strijd van deze competitie, welke strijd moest worden aangebonden me RKFSV uit Goirle. Alvo rens de wedstrijd een aanvang nam, werden bestuur en leden van Uno Animo in de bloemetjes gezet en trad als eerste spreker op de heer Em. v. d. Nieuwen- boer namens zijn medeoprichters, en feliciteerde de vereniging met het behaalde succes, waarna de voorz. van RKFSV, de heer Fr. v. d. Heuvel, zijn gelukwensen aanbood onder aanbieding van 'n bloemstuk. De voorz. van Uno Animo dankte de sprekers voor hun medeleven en de goede ver standhouding onderling. Hierna werd een aanvang ge maakt met de wedstrijd, waar over wij kort moeten zijn. Beide clubs werken hard en gaan goed tegen elkaar op, doch het eerste half uur worden van beide zijden diverse kansen verwaarloosd. Flora komt zeer sterk opzetten doch na ongeveer 35 minuten komt het succes voor Uno Animo door een voorzet van links, die door mid voor Huibrechts ineens éïMé#I Kampioens-elftal Uno Animo. wordt benut, 1—0, met welke stand de rust ingaat. Na de rust vertoont zich het zelfde spelbeeld, de Goirlenaren trachten door goed en hard wer ken de stand op gelijke voet te brengen, wat hen ook gelukt, 1-1. Door dit succes aangemoedigd, draait Flora op volle toeren en krijgt zelfs een penalty te nemen, welke echter door de Uno keeper wordt afgeweerd. Uno laat dan meer de moed zakken en hiervan weten de gasten te profiteren en de stand op 12 te brengen. Dit wordt Uno al te machig en men doet er een schepje bij, doch de eindstand blijft ongewijzigd. Rest ons nog te vermelden dat tijdens de rust door de oud-voor- zitter de heer Jos van Hest, na mens de in oprichting zijnde sup portersvereniging gelukwensen, vergezeld van bloemen, werden aangeboden. Des avonds te 7 uur werden de kampioenen bij café v. Haren afgehaald door de beide harmo niecorpsen en trokken zij in tri omftocht naar het clublokaal bij de Wed. Coomans, gevolgd door een grote schare belangstellenden. De grote zaal was in een bloe mentuin herschapen, en na een door Sophia's Vereniging gege ven mars, sprak de heer H. de Jong namens zijn corps en bracht zijn beste wensen voor de pro. motiewedstrijden over. Namens de harmonie Concordia sprak de heer H. van Lier en ook dit corps bracht enkele mar sen ten gehore. De ZeerEerw. Heer Pastoor Schoenmakers noemde in zijn speech de voetbalsport een van de gezondste sporten voor het li- chaam en de geest en stelde er prijs op dat Uno Animo dit suc ces heeft weten te behalen. Hij sprak van een goede verstand houding onderling tussen de sport en de kerk, die naar hij hoopte, zou blijven gewaardeerd. Hij feliciteerde bestuur en leden en sprak tevens de wens uit dat het Uno Animo bij de komende wedstrijden naar wens zou mogen gaan. Verder voerden nog 't woord de oud-voorzitter v. Hest, die het een grote prestatie noemde voor de vereniging, waarvan hij drie jaren geleden verplicht geweest was afscheid te nemen. Tevens spraken nog de heer H. v. d. Heuvel als oud-lid en de heer J. van Nooye namens de R.K.A.B. De voorz. van Uno Animo dankte alle sprekers en de aan wezigen voor hun waarderende woorden en sympathie en sprak de hoop uit dat de Loonse bevol king steeds met de voetbalvereni ging zou medeleven, en haar zou steunen op financieel gebied. Door de harmonie werden daar na nog enkele marsen ten beste gegeven. Bloemstukken waren binnenge komen o.a. van Loonopzand's Be lang, Toneelver. St. Jozef, De Luchtbode en van de hospita. Honderden personen namen aan de receptie deel, terwijl de ver dere avond in gezellige en intie me kring gevierd werd. Leden van Uno Animo, succes. Rest ons nog te vermelden, dat de heer v. d. Waals uit Oister- wijk als trainer van Uno Animo een groot aandeel heeft gehad in dit behaalde succes. Belangrijk. Voor een doelmatige adminis tratie van het ontvangerskantoor is het noodzakelijk dat bepaalde dagen en uren worden aangewe zen, waarop de onvanger voor 't publiek zitting houdt. In verband hiermede kunnen wij mededelen dat de ontvanger ingaande I Maart 1949 voor de invorderingen en alle soorten ontvangsten en het doen van alle soorten betalingen uitsluitend zit ting houdt op elke Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 912 uur. Aan deze regeling zal strikt de hand worden gehou den. Deze regeling geldt ook voor schoolgeldaanslagen. Onder de aandacht wordt te vens gebracht dat het gemeente, huis 's namiddags voor het pu bliek gèsloten is. Zoals bekend, is de gemeente secretarie in afwachting van een ander onderkomen, ondergebracht in de zaal van dhr. Th. Elshout. K.A.B.-nieuws. De KAB afd. Drunen houdt op Dinsdag 15 Maart a.s. haar alge mene jaarvergadering des avonds om 7.30 u. in de gymnastiekzaal. Agenda 1Opening 2. Notu len 3. Jaarverslag 4. Fin. jaar verslag 5. Bestuursverkiezing 6, Begroting7. Verkiezing van een voorzitter8. Benoeming kascontrolecommissie9. Mede delingen 10. Spreker de Wolf 11. Verloting. Candidatenlijsten voor de be stuursverkiezing moeten, door 10 leden ondertekend, voor de aan. vang der vergadering worden in gediend. Van de rondvraag kan alleen gebruik gemaakt worden, als de vragen voor a.s. Zondag schriftelijk worden ingediend bij de secretaris. Burg. Stand over Febr. 1949. Geboren: Adriana A dv J Je- hoel-v d Bosch. Cornelis H M C J zv F A J Schrover-Kruger. Josephus LDPJJzvCDJ v Herpt-v Delft. Adrianus J J MLPMzvAJC Pijnenborg- v. Ermen. Clasina J M dv A v d Sanden-v Son. Johannes C zv W C Brok-Pelders. An- tonia J dv M L de Gouw-van Delft. Henrica J W M T dv H J Timmermans-v d Lee. Overlijden: Ardina Muskens 76 jaar weduwe van Nicolaas v d Gouw. Lamberta Elshout 83 jaar weduwe van W Brok. Antonia v Venrooij 71 jaar echt genote van Johanna v Delft. Johannes M Pelders. Huwelijken: Wilhelmus C van Beek 30 jaar te Geertruidenberg en Christina A Lommers 27 jaar alhier. Waltherus C M van Gorcum 26 jaar te Waalwijk en Maria Josephina v. Oers 27 jaar alhier. Johannes Dortmans 22 jaar te Boxtel en Maria de Graaf 23 jaar alhier. Missieverloting. A.s. Zaterdag 12 Maart des avonds 7 uur zal de grote Missie- cerloting plaats hebben ten bate van de missie van onze missie- priester Pater v. Engelen. Deze verloting geschiedt ten overstaan van Notaris Schreurs uit Drunen. Zij zal gehouden worden in het Jongenspatronaat tegenover de kerk te Elshout. Het Lof is daar om verzet op 6 uur, zodat om 7 uur kan worden begonnen. De uitslag zal in ons blad van Maandag 14 Maart worden be kend gemaakt. Zij die willen kun nen komen luisteren. Dus Zater dag 12 Maart te 7 uur. Gemeenteraad. Openbare vergadering van de Raad der gemeente Vlijmen op Donderdag 10 Maart 1949 des n.m. 7 uur (precies) ten raadhui- ze der gemeente. Te behandelen onderwerpen: 1. Opening. 2. Notulen der vergadering van 9 Febr. 1949. 3. Ingekomen stukken. 4. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de begroting 1948. 5. Voorstel van B. en W. tot intrekking van het raadsbesluit van 30 Maart 1936, waarbij het maximum aantal vergunningen voor de verkoop van sterke drank in het klein voor de wijken Vlij men en Haarsteeg werd vastge steld. 6. Voorstel van B. en W. tot het aanvragen, het aanvaarden en het beschikbaar stellen van het nodige crediet ter verbetering van een woning. 7. Voorstel van B. en W. tot beschikbaarstelling van de nodige gelden voor aankoop van gym- nastiekwerktuigen en het vervan gen der bestaande privaten voor de bijzondere lagere meisjesschool E 36 Haarsteeg. 8. Voorstel van B. en W. tot beschikbaarstelling van het no dige crediet voor het doen opma ken van een rioleringsplan voor deze gemeente. 9. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van een raadsbesluit ingevolge artikel 36, 4e lid der woningwet. 10. Voorstel van B. en W. om naar aanleiding van het adres van het R.K. Kerkbestuur van Vlijmen van 12 Febr. 1949 in beginsel te besluiten tot het aan kopen en in eigendom overdragen van een torenklok van gemeente wege in de toren van de R. K. Kerk bij kerkdorp Vlijmen. 11. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van het opbouw- plan kern Vlijmen en kern Nieuwkuijk. Postduivenveren. „De Zwaluw". Zaterdag 5 Maart hield boven genoemde vereniging haar maan delijkse vergadering in café B. Oremans. De opkomst was groot, de liefhebbers ontwaken uit hun winterslaap en zijn vol belang stelling voor het komende seizoen dat over enkele weken reeds be gint. De voorz. was vol lof en hoopte dat de volgende vergade ring alle 83 leden present zouden zijn. Na het Innen der contributie en het voorlezen der notulen, die onveranderd werden goedgekeurd volgde stemming over een dona. teur, die met algemene setmmen werd aangenomen. Hierna werd het opgeven van duiven behandeld. Deze moeten bij de ringen administrateur A. L. v. Heivoort worden opgege ven en deze geeft die dan weer op op naam van de liefhebber waar de duif aanvliegt. Het inleveren van hoklijsten kwam dan ter ta fel. Deze moeten voor het vlieg- seizoen worden ingeleverd, an ders kan aan de wedstrijden niet worden deelgenomenmen neme hiervan goede nota. Enkele van de voornaamste punten van 't jaarverslag van de Zuil-Nederlandse Bond werden voorgelezen. Het verzenden van duiven uit Roosendaal grensde aan 't ongelooflijke, 477 wagons duiven werden verzonden, met in elke wagon ongeveer 60 manden en in elke mand 30 duiven, reken dus maar even uit wat de grens over gaat. Medegedeeld werd dat de klok ken vroegtijdig moeten worden ingeleverd. Na nog enkele be langrijke opmerkingen kwam de rondvraag, waarin ter tafel kwam t sanatorium voor zieke duiven te Utrecht. Met algemene stem men werd besloten zich als do nateur op te geven. K-A.V. Afd. Vlijmen. v A ?P Maart a.s. zal de K.A.V. haar jaarvergadering hou den in het Patronaat. Heemkundevergadering. Op klooster Mariënkroon had een vergadering plaats, belegd door de Heemkundekring „On- senoort met als spreker de heer Th. v. d. Griendt, directeur van het Provincieal Genootschap van Kunsten en Wetenschappen te s-Bosch, over het onderwerp „Heemkunde in Brabant" Een aantal belangstellenden uit Groot-Vlijmen, vertegenwoordi gers van alle lagen der bevolking waren aanwezig. Ook het voltal lig college van B. en W. en de gemeentesecretaris gaven acte de présence, waarmede het groot be_ lang van dit initiatief van de Heemkundevereniging wel extra werd onderstreept. In een gloed volle causerie, die werkelijk een groter gehoor had verdiend, ont wikkelde dhr. v. d. Griendt de verschillende aspecten van Heem kunde en wees de vele mogelijk heden aan voor degenen die daadwerkelijk daaraan hun be langstelling willen geven. Alle boeken, gegevens enz. van het Provinciaal Museum zouden daar toe ter beschikking staan. Het dankwoord, door Pater Recor gesproken, was dan ook alleszins verdiend. Culturele avonden. Als vijfde in de reeks ontwik kelingsavonden wordt a.s. Zon dag voor leden en verdere be langstellenden op Mariënkroon 'n spreekbeurt gehouden door de letterkundige Bernard Verhoeven over G.uido Gezelle en diens wer ken. Ongetwijfeld zat dit 'n waar dig slot vormen van het door de Heemkundekring genomen initia tief der culturele avonden. Een proces. Onze gemeente (wij bedoelen niet het gemeentebestuur) beleeft weer eens een proces en een bij zonder. Het gaat hier tussen de drukker Roubos en een comité van nota belen. R. drukte enige tijd een blaadje „Van Eigen Haard" ge heten, dat bedoeld was als con tact-orgaan tussen de jongens in Indië en ingezetenen van Sprang- Capelle en omliggende paatsen. Voor dit doel werd later een co mité gevormd, bestaande uit voor aanstaande personen uit kerke lijke kringen uit deze plaats en omgeving, dat de uitgave voor zijn rekeningen risico zou nemen, naar verluidt. De uitgave is reeds lang ter ziele en schijnt financieel niet erg geslaagd te zijn, althans de druk ker heeft nu het comité een pro ces aangedaan, zo vernemen wij, omdat dit zijn verplichtingen niet zou hebben nagekomen ter zake. Deze aangelegenheid is vrij goed geheim gebleven, al is er binnenkamers blijkbaar nog al over te doen geweest en gecon fereerd, maar thans is zij meer publiek domein geworden, nu de zaak reeds in eerste termijn 1.1. Vrijdag in Den Bosch heeft ge diend en niet minder dan 14 ge tuigen waren gedagvaard. Men is benieuwd naar de ont knoping Geref. J.V, Timotheus. Zoals wij reeds mededeelden bestaat de Geref. Jongelingsvef- eniging Timotheus alhier deze maand 50 jaar. Dit feit zal wor den herdacht met een herden kingssamenkomst op D.V. Don derdag 17 Maart, des avonds om half acht in het Geref. Kerkge bouw, waarin als spreker hoopt op te treden de heer H. Algra te Leeuwarden, voorzitter van de Ned. Bond van J.V.op G.G. en lid der Eerste Kamer der Staten- Generaal, die zal spreken over: „Gods Woord in het midden". De Chr. Gem. Zangvereniging Looft de Heer, zal deze avond haar medewerking verlenen. Voorts zal op 27 April a.s. een feestelijke herdenking van dit ju bileum plaats vinden. Schaakver. De Vrije Pion. Aan de door de Noord-Brab. Schaakb. georganiseerde schaak- dagen, welke ieder jaar worden gehouden en waaraan door scha kers uit de gehele provincie wordt deelgenomen, namen dit jaar ook een aantal schakers deel van de Capelse Schaakvereniging De Vrije Pion. In deze tweedaag se wedstrijd in verschillende klassen en groepen behaalden de Capelse spelers zeer mooie resul taten. Van de acht schakers, die aan de wedstrijden deelnamen, be haalden er zes een prijs. In de eerste groep de heren S. Oerlemans en L. Stein resp. eet, eerste en een tweede. De heren C. Quirijns en J. Benschop Ge haalden in de tweede groep on derscheidenlijk een eerste en 2e prijs. In groep drie legde de heer H. Bogers beslag op de eetste prijs, terwijl in de vijfde groep Ad. Pruijssers eveneens een eer ste prijs verwierf. Dit mooie succes van een ver eniging uit een der kleinere ge meenten in schaakminnend Bra bant dwong in deze wedstrijd ie ders bewondering af. Gezinsverzorging Vereniging Het Groene Kruis. De gezinsverzorging, welke in 1941 door de vereniging Het Groene Kruis voor de gemeente Sprang-Capelle e.o. is ingevoerd, bleek in .de loop der jaren in een sterk gevoelde behoefte te voor zien en het aantal dergenen, die er gebruik van wensten te maken nam dermate toe, dat het laatste halfjaar 1948 een drietal gezins verzorgsters bijna geregeld in functie waren. Doordat een twee tal dezer gezinsverzorgsters door huwelijk of anderszins ontslag hebben gevraagd, moet het werk thans door één worden gedaan. Het bestuur van Het Groene Kruis heeft getracht de openge vallen plaatsen aan te vullen met een gediplomeerde gezinsverzorg ster; doch door het momenteel te kort aan deze meisjes is deze po- ging jammer genoeg mislukt. Wel hebben verschillende ópleidings- internaten aangeboden een meisje uit deze omgeving op te leiden, sommige opleidingsinrichtingen zelfs met de toezegging, dat ze haar verplichte praktijktijd in de gemeente Sprang-Capellekan doorbrengen. Gezinsverzorgster is een beroep waaraan vast salaris is verbon den met geregelde vacanties en sociale zekerheid. Bovendien biedt het een werkkring, waarin tal van meisjes voldoening vin den, omdat ze steeds komen in gezinnen, waar hun hulp een uit komst betekent, terwijl hun eigen persoonlijkheid meer tot zijn recht kan komen dan in een grote fa briek of een bedrijf. De vereniging Het Groene Kr. heeft besloten op haar kosten een meisje, verplichte leeftijd 1830 jaar, te laten opleiden voor hef gezinswerk te dezer plaatse. Zij, die hiervoor belangstelling heb ben kunnen nadere inlichtingen inwinnen bij de leidster van de gezinsverzorging Mej. P. J. Rij ken, C 133 te Capelle. „Excuseer ik ben mijn zus." De opvoering van het blijspel in drie bedrijven van Wim Du- mont „Excuseer... ik ben mijn Zus", welke uitvoering wordt ge geven tot stijving van het instru mentenfonds van de muziekver eniging Kunst na Arbeid, zal, naar we vernemen plaats heb ben Woensdag 16 en zo nodig Donderdag 17 Maart a.s. des avonds 8 uur in de zaal Cové- v. d. Haart aan de Nieuwevaart. Voor deze uitvoering zijn kaar ten in voorverkoop verkrijgbaar vanaf Zaterdag a.s. bij de heer P. I. de Visser. Vergadering. De. vereniging „Nederland en Oranje" hield haar jaarvergade ring in hotel v. Iersel alhier. De opkomst op deze vergadering was zeer matig te noemen, wat dhr. N. v. d. Rijken ook in zijn ope ningswoord betreurde. Hij hoopte dat in het vervolg elk lid ter ver gadering zal komen en het werk niet op enkele leden zal worden afgeschoven. Hierna werden de notulen van de vorige vergadering vastgesteld. Bij de behandeling van het jaar verslag merkte de voorzitter op dat hij over het algemeen niet voor de volle honderd procent content was over de laatst gehou. den jubileumfeesten. De slechte medewerking van de Waspikse jongelui had 't namelijk niet mo gelijk gemaakt het landspel tot 'n succes te maken. Spr. vond het

Echo van het Zuiden | 1949 | | pagina 2