0 Waalwijkse en Langsiraafse Courant DE WELDADIGE STROOM UIT HET ZUIDEN. KORTE BERICHTEN Belastingvraagstukken HOEST Leo Lorre helpen Ridder Radhout Ook in Waalwijk kwam Jaarvergadering R.K. Fabrieksarbeidersbond DONDERDAG 17 MAART 1949 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Redacteur-Verslaggever W. v. d. MEE Jr. DE ECHO HET ZUIDEN 72e JAARGANG No. 23. Abonnement 15 cent per week 1.95 per kwartaal 2.25 franco p. p. Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. OPGERICHT 1878. Bureaux GROTESTRAAT 205 WAALWIJK TEL. 38. SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL TEL. 66. TEL.-ADRES „ECHO". IN EEN KORTE PLECHTIGHEID VERRICHTTE WETH. SMOLDERS EEN DAAD VAN BETEKENIS. U heeft het natuurlijk sinds Maandagmiddag ook al gemerkt, dat er met het gas iets anders dan anders aan de hand was. Het kwam zo gul uit de kraan gespoten in de ware zin van het woord, dat we de kraan enigszins dicht moesten draaien om ons veilig te voelen. Dit is nu het mijngas, dat in een onafgebroken stroom naar Waalwijk wordt gestuwd, uit het Zui den van Limburg, door geheel Brabant, via kilo meters met zorg en nauwkeurigheid gelegde buizen. Dit is nu het mijngas dat wethouder Smolders Maandagmorgen ten overstaan van enkele autori teiten in een korte plechtigheid de toegang tot onze plaats verleende. Betekenisvol feit. Onder de aanwezigen die in het kantoorlokaal van de gas fabriek waren samengekomen merkten we op de heren bur gemeesters van Drunen, Kaatsheuvel en Sprang-Ca- pelle, al of niet vergezeld van enige andere leden van het gemeentebestuur, de meeste gemeenteraadsleden van Waal wijk, de heren Ir. Tychon, Drs. v. Aken, Ir. Bruis en Siegers van de Staatsmijnen, de heren v. Vliet en Teunis- sen, directeuren van de gas fabrieken in Waalwijk en Kaatsheuvel, weth. Smolders van gemeentebedrijven en de burgemeester van Waalwijk. Deze laatste richtte zich het eerst tot de gasten, verwel komde hen en noemde deze gebeurtenis een betekenisvol feit. Na een Kleine terugblik in de geschiedenis, waarmee hij weth. Smolders al even voor uit liep, zeide hij, hoe 't ge meentebestuur er prijs op ge steld had de eigen gasvoor- ziening te handhaven. Men had geconfereerd en gerap porteerd en tenslotte was men toch tot de overtuiging geko men dat een aansluiting bij de Staatsmijnen overweging verdiende. Hij noemde de voordelen en de nadelen; het grootste voordeel was echter dat het rendement van de ko len bij de Staatsmijnen aan merkelijk hoger was dan hier. ïn enkele woorden richtte hij zich dan tot de wethouder van gemeentebedrijven, dhr. F. Smolders, die deze functie reeds 22 jaar vervulde en als zodanig belangrijk werk had verricht voor de gemeente. Nu hij een stuk van zijn le venswerk ging afsluiten bracht hij hem een hardgron- dig woord van dank voor de bijzondere goede behartiging van de belangen van de ge meentebedrijven. Een stukjen» niedenis. mqp-: «S Wethouder' S jrs, die hierna het wf^d kreeg, gaf in grote lijnen %chiedenis weer. Het zal niet veïfe «.kpnd zijn dat over 11 jaar'in i960 de Waalwijkse gasfabriek haar eeuwfeest kan vieren. In 1860 n.l. werd aan ee, yjertal heren uit Gorinchem voor 20 jaren concessie verleend tot oprichting en exploitatie van een steenkolengasfabriek. De le October van -dat jaar werd de fabriek, op een weiland aan- de toenmalige Klooster- steeg, ongeveer op de plaats van de huidige fabriek, fees telijk geopend en het maat schappelijk kapitaal was 45.500.—Deze maatschappij heeft echter gedurende deze periode een ware lijdensge schiedenis doorgemaakt; op 't einde van de concessie-tijd kon zij zich niet langer staan de houden; in 1880 werd toen een aandeelhouder een nieu we concessie verleend, onder voorwaarde echter dat de prijs teruggebracht zou worden tot 12 ct. per ML Na twee jaar waren er slechts 112 afnemers en ook hij gaf het op. Met ingang van 1 April 1893 werd toen de gemeente eige nares van de fabriek voor de som van 16,065-Sinds die tijd ging het niet slecht met de nieuwe fabriek; vernieu wingen en uitbreidingen wer den aangebracht, een nieuwe gashouder werd gebouwd en de huidige directeurswoning, maar de grootste opvlucht kwam nadat in 1904 een nieu we stokerij was gebouwd; in vier jaar tijd verdubbelde toen de afgifte. Gestadig en regelmatig werd het bedrijf verbeterd en uitgebreid, wij herinneren aan de grote nieuwbouw in 1927, zodat het mogelijk was in 1948 tenslotte een totale afgifte te bereiken van 1788632 M3, welke haar weg vonden naar de afnemers door een net van 20 km. Na er op gewezen te heb ben dat het moment hem, die gedurende zolange tijd er voor werkte, die in 1927 de uit breiding mee tot stand bracht, toch aangrijpt, vervolgt wet houder Smolders: De vlucht die de gasvoorziening de laatste jaren en vooral na deze oorlog genomen heeft, gaat onmiskenbaar in de rich ting van mijngasdistributie en het zou de klok terugzetten betekenen als men daarmee geen rekening hield. Waalwijk met zijn rond 2700 gezinnen en nog pl.m. 170 alleenwonenden, met z'n 2600 op gas aangesloten pan den staat klaar om uit de stre ken van „het bronsgroen ei kenhout" de weldadige stroom van het mijngas te ontvangen. Ir. Tychon spraak namens de directie der Staatsmijnen en kele woorden, waarin hij het een grote beslissing noemde voor de gemeente en een ge beurtenis die directeur, wet houder en veel arbeiders mis schien hard zal vallen, maar het was een noodzakelijke, dwingende eis, zo rationeel mogelijk gas te betrekken. Hij stelde de aanwezigen ge rust wat betreft de kwets baarheid van deze centrale gasvoorziening; met het oog hierop had men natuurlijk zijn maatregelen getroffen. Hij hoopte op een goede sa menwerking tussen gemeente en Staatsmijnen, welke laat ste verplicht waren goed gas te leveren aan deze industrië le gemeente. Hierna draaide wethouder Smolders in het mijngasge- bouwtje de kraan open. Na deze kleine manipulatie richtte de burgemeester zich nog tot de heer v. Vliet, de directeur van de gasfabriek, en hij wees er op hoe hem en zijn trouwe medewerkers nu met dit nieuwe product een andere taak wachtte. Meer dan ooit zou hij nu zijn tijd kunnen besteden aan de po pularisering van het gas in Waalwijk, voor zover dit no dig en mogelijk was. Hierna werden verfrissin gen aangeboden op het kan toor van de fabriek, waarna men aanzat aan een lunch in De Twee Kolommen. HOEVEEL RADIOLUISTERAARS TELT NEDERLAND. Het aantal aangegeven ra dio-toestellen in Nederland bedroeg 1 Maart j.l. 1.184.590 tegen 1.152.608 op 1 Februari. Op 1 Februari waren er 508.463 aangeslotenen op het Rijksradio-distributienet, te gen 506.604 op 1 Januari. DE JEUGD EN HET NED. LEGER. Voorlichting' aan scholieren en hun ouders. Aangezien gebleken is, dat bij de rijpere jeugd van Ne derland en ook bij vele ou ders een veelal te geringe kennis bestaat omtrent alge meen militaire onderwerpen, heeft de minister van oorlog besloten enige voorlichting over dergelijke onderwerpen door beroepsofficieren van 't Nederl. leger te doen ver strekken aan de leerlingen van de beide hoogste klassen der middelbare en voorberei dend hogere scholen en deze voorlichting desgewenst te vens te doen uitgaan naar de ouders van deze leerlingen. Hiertoe zullen in de komen de weken lezingen worden ge houden aan welhaast alle bo vengenoemde onderwijsinrich tingen in ons land over het beroep van officier en de hui dige taak vart ons leger in in ternationaal verband. Deze serie spreekbeurten is Maandag ingezet door de chef van de Generale Staf, luit.- gen. mr. H. J. Kruis te Den Haag. ■aniiiu..' 2.081.127.51 voor „Koningin Wihelminafonds". Uit de stic'htingsacte van het „Koningin Wilhelmina-fonds", gisteren te Amsterdam, verleden, blijkt, dat het Nederlandse volk tot op heden een bedrag van 2.081.127.51 gulden (twee milli- oen een en tachtig duizend hon- werd' zeven en twintig gulden en een en vijftig cent) bijeen heeft gebracht voor het fonds ter be strijding van de kanker, dat Ko ningin Wilhelmina ter gelegen heid van haar vijftigjarig rege ringsjubileum werd aangeboden. Dit bedrag is thans door bur gemeester d'Ailly in zijn hoeda nigheid van voorzitter van het comité overgedragen aan de stich ting „Koningin Wilhelminafonds" Dr. Samuels, de kankerspe cialist uit Amsterdam, heeft nu ook een officieel protest ingediend tegen het rapport Brutel de la Rivière bij de Regering en het Parlement. Op 11 Maart 1949 had Ne derland van de ECA te Was hington toewijzingen ontvangen tot een bedrag van rond 378.354.000 dollars (per 4 Maart 370.966.000 dollars) Sinds de bekendmaking in September, dat bewoners van West-Berlijn om emigratie naar de V. S. kunnen verzoeken, heb ben ongeveer 100.000 personen uit de drie westelijke sectoren om visa verzocht, dat is 1 op de 22, Met de eerste 12.000 zijn de im- migratielijsten reeds voor twee jaar .volgeboek. Rode Hoestpoeders van Mijnharde D,-~ 45 ct De Haagse recherche arres- eerde op 15 Febr, de 22-jarige Amsterdammer T. E., verdacht van diefstal van goud en juwe len. Hij bezocht juwelierswinkels in talrijke plaatsen in ons land behalve Den Haag en Amsterdam staan ook Rotterdam Breda, Eind hoven, Almelo en Utrecht op het lijstje en gaf zich dan uit voor aspirant-koper. Terwijl hem al lerlei kostbare voorwerpen wer den getoond, slaagde hij er steeds in onopgemerkt het een en ander in zijn zak te laten glijden. Volgens zijn bekentenis moet hij in korte tijd' voor ruim 20.000 gulden op deze wijze hebben ge- gestolen. - Naar wij vernemen heeft de Bijzondere Raad van Cassatie de aanvrage van de gewezen com missaris-generaal Ruter, die door die Raad tot de doodstraf is ver oordeeld, niet ontvankelijk ver klaard. 1948 was eer, jaar mei goede resultaten. Heel erg druk was het niet op de jaarvergadering die de R. K. Fabrieksarbeidersbond St. Willibrordus Maandag avond in de Gildenbond hield, maar gezien het slechte weer, aldus voorzitter v. Seters, viel de opkomst nog niet tegen. Sprekende over het afge lopen jaar wees de voorz. er op dat er voor de arbeiders in de Schoen-, Leder- en Leder- warenindustrie gunstige resul taten waren bereikt. In de C.A.O. voor de Schoenindu strie was iets tot stand geko men, dat gunstig afstak bij andere industrieën, Ook in de Lederindustrie was een wen ding ten goede, ook de werk gevers waren nu georgani seerd, een vakraad was reeds samengesteld en de bespre kingen betreffende de C.A.O. vlotten goed. Ook in de Lederwarenindu- strie waren arbeidsvoorwaar den vastgelegd. In het maat- confectiebedrijf was men op moeilijkheden gestuit wat de lonen betreft, maar ook hier zou iets tot stand gebracht moeten worden. Voorzitter v. Seters achtte het vervolgens op zijn plaats dank te brengen aan 't hoofd bestuur. Voor het komende jaar stond er weer veel op 't pro gramma; bedrijfsschappen zouden ingesteld moeten wor den. Het wachten was nog steeds op de wettelijke wacht geldregeling en op de werk loosheidsverzekering. Hij bracht dank aan propa gandisten, die wederom vijftig nieuwe leden hadden aange worven. Nadat de secretaris de no tulen had voorgelezen, was de bestuursverkiezing aan de or de. Aan de beurt van aftreden waren voorz. v. Seters en C. Krol, terwijl de 2e secretaris de heer J. v. Loon zich niet meer herkiesbaar stelde, daar hij lid zou worden van de werkmeestersbond. Door de leden waren candi- daat gesteld de heren Gadella en G. Bruystens. De voorz. dankte de heer v. Loon in 't bijzonder; hij noemde hem een uitstekend bestuurder, die al zijn krach ten aan de propaganda had gegeven. Hij zou echter de K,A.B. niet verlaten, maar zijn krach ten blijven geven als voorzit ter van Credo Pugno en als penningmeester van de Zie kenkas. De heer J. v. Seters kreeg vervolgens 40 van de 41 iifi stemmen; de heer Krol 36 en de heer Bruystens 31, zodat deze drie werden gekozen; de heer Gedella had 13 stemmen. De heer J. v. Seters werd bij acclamatie weer tot voorzitter gekozen. In zijn jaarverslag wees de secretaris op de veel bewogen gebeurtenissen, zowel natio naal als internationaal en de evenementen die in de Bond en speciaal in de afdeling hadden plaats gehad. Betreffende het ledental deelde hij mede dat per 1 Januari 1948 het ledental 696 bedroeg en per 31 December 765. Dan bracht de heer v. Well als secretaris-penningm. we derom verslag uit, maar nu van de financiën. Hieruit bleek dat de Inkomsten had den bedragen 21899.97 en de Uitgaven 22351.63, zodat er een nadelig saldo over 1948 was van ƒ451.66. Het batig saldo van 1947 was 631.34, zodat er per saldo nog een batig slot was van 179.68. Onder het punt mededelin gen bracht de voorz. namens de vrienden van de Arbei dersjeugd ter kennis, dat men verzocht wordt op Zondag 20 Maart a.s. de feestdag van de H. Joseph, de feestdag van de H. Joseph, de H. Mis bij te wonen en de H. Communie te ontvangen tot intentie van 't behoud van onze arbeiders jeugd voor Christus. De secretaris-penningmees- ter deed nog enkele mede delingen betreffende de over lijdensuitkering en de contri butie, waarna de hoofdbe stuurder de heer P. Buykx zou spreken over rechten en plichten' bij ontslag. Chocolade-bollen m. Slagroom MC. v d. WATfcR s Brood- en Banketbakkerij Min. Loeffstraat 57 Tel. 4i8 WAALWIJK Na een inleidend woord over de sociale toestanden en verplichtingen, waarbij hij ook de jongste herderlijke brief van de Ned. Bisschop pen betrok, wees dhr. Buykx er op hoe de houding van sommige werkgevers reeds begon te veranderen. Twee a drie jaar geleden was er een tekort aan arbeiders en toen kon een arbeider bijna geen ontslag krijgen, terwijl nu de tijd weer scheen te naderen waarin ontslag bij lange niet meer tot de zeldzaamheden ging behoren. De heer Buykx drong er vooral op aan dat de arbei ders verstandig zouden han delen wanneer zij hun ontslag kregen en direct bij het be stuur om inlichtingen zouden gaan en nergens anders. Hij ging hierna wat dieper op de verschillende voor schriften en regels in die met betrekking tot de ontslagna me golden en zette op duide lijke wijze enkele mogelijk heden uiteen. Na de rondvraag, waarvan door enkele leden gebruik werd gemaakt, sprak de eer waarde adviseur kapelaan Wassenberg nog een opwek kend woordje, waarna de voorzitter deze vergadering sloot. ZONDAGSDIENST. 20 Maart 1949 Dr. Kolster. Apotheek: Nijman NED. HERV. KERK WAALWIJK. Zondag 20 Maart 1949 10 uur: Ds. van Burgeler. DE BESPARINGSVRIJSTELLING VOOR DE VERMOGENSAANWASBELASTING. In het algemeen bedraagt de vrijstelling voor de Vermo- gensaanwasbelasting a. 1.000.voor natuurlijke personen, die op de 2e peil datum jonger dan 18 jaren waren; b. 5.000.— voor de overige natuurlijke personen. Voor inwonende meewerkende kinderen boven de 18 jaar, die geen hoger loon of zakgeld dan 3.per week genoten hebben, wordt nog ten hoogste 500.per kind per vol jaar gegeven. Voorbeeld. Meegewerkt hebben: 1 zoon geboren 1 Juli 1925 (1 Juli 1943 werd hij 18 jaar) 1 dochter geboren 1 Jan. 1927 (1 Jan. 1945 werd zij 18 jaar) dan bedraagt de vrijstelling: algemeen 5.000. zoon 2Yz x ƒ500.1.250. dochter 1 x ƒ500.— 500.— 1.750— Totaal 6.750— Men kan bovendien nog een extra besparingsvrijstelling krijgen van max. 10.000. Aangetoond moet worden, dat deze besparingen zijn voort gekomen uit winsten en zuivere inkomsten uit persoonlijk uitgeoefende bedrijven, beroepen en andere werkzaam heden, welke ook in tijd van vrede zouden zijn verkregen. Dit is vaak heel moeilijk aan te tonen, ja, ondoenlijk. Ter vereenvoudiging is er een bijzondere regeling, die toege past wordt op verzoek van de belastingplichtige, In het kort komt deze hierop neer: Winst belastingjaar 1939/'40 5.000. Winst belastingjaar 1940/'41 6.400. samen 11.400. Normaal jaarlijks arbeidsinkomen in wordt gesteld op 125/100 x 5.700.— 7.125— Besparing daarop 25% 1.781. gemiddelde 5.700— de oorlogsjaren In 5Va jaar is dat Algemene vrijstelling 10.085— 5.000— De besparingsvrijstelling 5.085. In totaal wordt dus 10.085.vrijgesteld. Velen hadden in de jaren 1938 en 1939 geen hoog inko men, echter wel in de oorlogsjaren. Dit was dan beïnvloed door de oorlogsomstandigheden. Zij kunnen nu de volgende berekening maken: Inkomen 1940 (8 maanden) 1.800. Inkomen 1941 3.000— Inkomen 1942 5.000. Inkomen 1943 8.000— Inkomen 1944 10.000. Inkomen 1945 10.000. Het normale jaarlijkse inkomen uit arbeid mag dan ma ximaal jaarlijks gesteld worden op ƒ4.235.als het ten minste inderdaad zo hoog was. In bovenstaand voorbeeld wordt het dan: Inkomen 1940 Inkomen 1941 Inkomen 1942 Inkomen 1943 Inkomen 1944 Inkomen 1945 1.800— 3.000— 4.235— 4.235— 4.235— 4.235— 21.740.- Herop kan bespaard zijn 25% 5.435.Dit is dan vrijgesteld. Veronderstel dat het inkomen uit arbeid in die jaren zo hoog geweest is, dat voor elk jaar 4.235.kan worden genomen, dan bedroeg dit 5'/fC x 4.235.- 24.000.Hiervan kan 25% bespaard worden 6.000. Dit is dan ook de maximum-vrijstelling. Men houde in het oog, dat dit een onderdeel is van de bijzondere regeling. Het is mogelijk dat men door toepassing van de algemene regeling, een vrijstelling krijgt van 15.000.Zij die menen hiervoor in aanmerking te komen, moeten dus de algemene aanvragen. Hierover in een volgend artikel. van Loon. GEMEENTERAADS VERKIEZINGEN. De officiële candidaatstel- ling voor de gemeenteraad is door B. en W. bepaald op Dinsdag 10 Mei a.s. en de ver kiezing op 22 Juni a.s. POSTHUME ONDERSCHEIDING. Aan J. van Ewijk, van 't wapen der infanterie, is pos- thuum toegekend het oorlogs- herinneringskruis met de gesp voor bijzondere krijgsverrich tingen „Nederland Mei 1940". De Minister van Oorlog heeft aan zijn weduwe mevr. W. v. Ewijk-v. Assen, Poolse- straat 16, het bewijs daarvan doen toekomen, zulks onder mededeling dat het herinne ringsteken zelve, zodra dit ter beschikking is gesteld van het Ministerie van Oorlog, met 't Copyright Ramad Press— I Leo en Lorre magen niets dan vraag tekens. Komen wij daar vandaan?" kraste Leo ongelovig. Toen ging hem een licht op. Moeten we terug naar de herberg?" Juist, daaronder begint on ze onderaardse stad" merkte Willem Witjas op, verheugd dat de twee vrien den hem zo goed begrepen. ,,En de waard, waar is die?" informeerde Leo voorzichtig. ,,Ik denk dat hij in Spoken- stad is" antwoordde Willem. Maar hij is niet erg gezien ,,Kan ik me voorstellen", gichelde Lor re, „zo'n droge, vervelende kerel!" Het spook staarde Lorre om zoveel mensen kennis bewonderend aan en zei: ,,'t Is een boef. Kort geleden heeft hij een ruiter overvallen en hem iets ontstolen". ,,Weet jij daarvan, Willem?" riep Leo verrast, ,,komop, vertel verder!" Het spook verhaalde nu hoe de waard met een geleende spokenjas een koerier had beroofd van de voor Ridder Radbout bestemde perkamentrol. „Dat is 't juist waarvoor wij in dit land zijn" schreeuw de Lorre, „wij zitten achter die perka mentrol aan, maar het is nog niet ge lukt die in handen te kragen." „We moeten voorzichtig zijn," merkte Leo op. „De waard mag ons niet herkennen. We moeten ons vermommen." Lorre vond ineens de beste „Zeg, W imp ie" riep ha, geestdriftig met zijn vlerken klepperend, „heb jij nog niet een paar oude spokenjassen voor ons liggen? Als wij gekleed gaan als spoken, nou, wie ziet dan verschil?" Willem Witjas glimlachte. „Laten we eerst maar vlug naar huis rijden, daar zien we wel verder. En neem dat lach gaskanon mee, want ik wil man lieve vrouw opvrolijken." Even later zaten de twee vrienden welgemoed op de motor terwijl het spook als gids een andere, betere weg aanwees. (Wordt vervolgd.) daarbij behorend certificaat aan haar zal worden toege zonden. GELUKKIGE WINNAAR. Bij de Donderdag gehouden trekking van de Staatsloterij viel de 25000.op lot no. 15992. Eén onzer ingezetenen, die een Hilmij-lot gekocht had van de agent J. M. Kuys alhier, bleek tot de gelukkige winnaars te behoren. GEEN CONSULTATIE BUREAU. Teneinde teleurstelling te voorkomen willen wij de aan dacht van de jonge moeders vestigen op de advertentie in dit nummer, waarin wordt medegedeeld dat het Consul tatiebureau a.s. Vrijdag 18 Maart gesloten zal zijn. AANMELDING H.B.S—M.M.S. In verband met de aanmel- dings-oproep voor de R.K. H.B.S.M.M.S. (zie omme zijde), vestigen wij er de aan dacht van belanghebbenden op, dat spoedige aanmelding, met het oog op de beperkte plaatsruimte, zeer gewenst is. PROVINCIEFONDS 1948. Bij de Tweede Kamer is in gediend het wetsontwerp tot vaststelling van de begroting van inkomsten en uitgaven van het provinciefonds voor het dienstjaar 1948. Van het voor 1948 naar ra ming beschikbare bedrag van 19.229.000 krijgt Noord-Bra bant toegewezen ƒ2.316.265.31

Echo van het Zuiden | 1949 | | pagina 5