WAALWïK DE LMGSimi DRUNEN VLIJMEN SPRANG CAPELLE 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 21 MAART 1949 2 3 Ik zou er prijs op stellen wan neer de heer Venus dit openlijk op tafel deponeerde, aldus de heer Valkenstein weer. Mijnheer Venus is nog geen 70, merkte de heer Janssen op. Dus het trappen blijkt toch van de raad bedoeld te zijn, meende de voorzitter te mogen conclu deren. De heer Okkerse liet zich ook weer eens horen Ze zien de zaak allemaal te zwartgallig. Wanneer een gemeenteraad steeds heeft be staan uit conservatieven en daar komt een afgevaardigde van de arbeiders in (lichtelijk protest van de niet-arbeiders tegen de term conservatief), dan komen er tegenstellingen. Zo is het de heer Venus ook vergaan in het college. Wie de familie-omstandigheden van de heer Venus kent, kan zijn houding begrijpen, hij heeft al ge noeg moeilijkheden, hij wil er daar nog niet meer hebben. Een benoeming. Dan vroeg de voorzitter of ie dereen er voor was, dat er nu een nieuw lid benoemd zou wor den. Geen der leden bleek hier tegen te zijn. Nadat alen beloofd hadden bij een eventuele benoeming af te treden voor 6 September, vestig de de heer Valkenstein er de aan dacht op dat in een vorige ver gadering de wenselijkheid was ge uit dat de vertegenwoordiger uit de raad tevens een arbeider zou zijn. In dit verband vroeg hij of de heer de Haan of de heer Ok kerse bereid waren een benoe ming aan te nemen. Deze waren echter hiertoe niet bereid. De heer Venus zag liever dat er door het college van regenten een arbeider werd aanbevolen. Inderdaad, dat was beter, zei de heer Valkenstein, maar zij deden het niet en dan kon de raad dit wel doen. Deden zij dit niet, dan was het hun eigen schuld als er geen arbeider zitting had. De heer Valkenstein vroeg verder of de heer Venus 'n even tuele herbenoeming zou aanne men. Neen, antwoordde de heer Ve nus, alleen als de regenten mij aanbevelen. Toen werd er gekozen en de uitslag was: Rutgers 6 stemmen, Okkerse 2, Mej. Allard, Waal wijk en Ploeg 1. De heer Rutgers was bereid zijn benoeming te aan vaarden tot een tijdsip voor 6 September. Nog even vroeg de heer Val kenstein het woord. Hij merkte allereerst op dat het geen ver kiezingspropaganda was die hij ging voeren. Hij vestigt de "aan dacht op een interview in 't dag blad De Stem met de voorzitter van de K.A.B., die verklaarde dat de arbeiders kerels waren, die de medezeggingschap in de bedrij ven zouden verwezenlijken. Hij betreurde het dat de K.A.B. hier haar belangen prijs gaf en week voor andere machen. „Als ik goed begrepen heb was dit voor mij bedoeld", zei de hr. de Haan. „Ik ben niet persoonlijk ge weest", zei de heer Valkenstein, „maar uit de uitlatingen van de heer Venus blijkt duidelijk 3at hij als lid van de arbeidersbeweging in de weg zat." Toen viel het doek over deze kwestie. Zal er nog een bedrijf komen Wij meenden er onze lezers mee te dienen, het voorgaande zo uitvoerig mogelijk weer te geven. De rest van de agenda zullen we wegens de geringe plaatsruimte echter niet zo uitvoerig kunnen behandelen.^ Pensioensveriiaalverordening inge trokken. Na een ingekomen stuk betref fende de koop van het oude Isra ëlitische kerkje, die door Ged. St. was goedgekeurd, las de voorz. enkele brieven voor van de amb tenarenbonden betreffende die nieuwe pensioenverhaalverorde- ning, die in een vorige vergade ring was goedgekeurd. De alge mene bond vond het beter om de verordening in te trekken, temeer omdat zij meenden dat er van te voren geen regeling bestond. Er bestond er echter wel een, de R.K. Bond kon zich er in prin ciep wel mee verenigen. B. en W. vonden geen reden deze verordening in te trekken. Tevoren bestond er een regeling op 50 die op instigatie van Ged. St. in het leven was geroe pen, wilde men deze regeling be houden, dan moest men het ver haal verhogen tot 75 Verschil lende leden waren hier echter te gen en na stemming bleek dat de meesten dit waren, zodat de ver ordening ongedaan was gemaakt. Medegedeeld werd dat de ge meente de beschikking heeft ge kregen over een volume voor 8 woningen, hiervan zou een wo ning af gaan voor 'n heropbouw- geval van de wed. Pruijsten, ter wijl de overige besteed zouden worden als woningwetwoningen. 10.000.— had de gemeente ontvangen als bijzondere uitke ring uit het gemeentefonds. Bij de ingekomen stukken be- vond zich ook een schrijven van de Plan. Dienst, in antwoord op verschillende brieven van het ge meentebestuur dat het uitbrei dingsplan enige stagnatie heeft ondervonden wegens de vele op- bouwplannen die gemaakt móes ten worden. Men behoefde echter niet bang te zijn dat het ontbre ken van een volledig uitbreidings plan de industrialisatie zou stag neren. In ieder geval zou men dit jaar het uitbreidingsplan in detail gereed maken. Bij de rondvraag vroeg de heer Janssen o.m. of het niet mogelijk was dat voortaan bij een even- tuële brand de sleutel altijd voor handen was. Hiervoor was wel een oplossing te vinden. Nadat verschillende andere le den nog even de speeltuin, ver schillende slechte wegen en bouw- woning- en welstandtoezicht ter sprake hadden gebracht, werd de ze zeer geanimeerde vergadering, die 2J^2 uur duurde, gesloten. RODE KRUIS. De Afd. Waalwijk van het Ned. Rode Kruis bestaat 30 jaar; dit feit zal in een her- denkings-vergadering op Za terdag 26 Maart des namid dags 3 uur in Hotel Verwiel worden herdacht in plenaire zitting. De colonne van het Ned. Rode Kruis, Afd. Waalwijk, bestaat 15 jaar en het zal herdacht worden op 8 Mei a.s. met mars- en ploegwedstrij- den. Hierop komen wij nog nader terug. Aan wijlen Dr. Ackermans te Drunen is door het hoofd bestuur van het Ned. Rode Kruis de hoogste onderschei ding (posthuum) verleend, nl. het ere-kruis van verdienste. Deze zal in de vergadering van 26 Maart door de Kring commissie aan mevr. Acker mans worden uitgereikt. REPATRIëRENDEN. De volgende militairen uit onze omgeving zullen met de „Grote Beer", die waarschijn lijk op 27 Maart in Den Haag voor anker gaat, naar huis te rugkeren J. H. Bakkeren, Sold., Be- soijensestraat 54, Waalwijk. P. J. v. d. Veeken, Sold., Zoutmanstraat 2, Geertrui- denberg. J. A. A. v. d. Dungen, S.M. A., Parkloon 32, Veendam. W. Lommers, Sold., Hoog- einde 6, Waalwijk. R.K. ONDERWIJZERSBOND. De Afd. Waal wij k-Heusden van de Kath. Onderwijzers bond zal een Kerndag houden op Vrijdag 25 Maart a.s. bij de Eerw. Zusters J.M.J., Gro testraat alhier. Na een gezongen H. Mis in de kapel, zullen die dag een drietal conferenties gehouden worden door de Zeereerw. Paters H. van Rozendaal, Th. Jacobs en G. M. van Duyn- hoven over belangrijke psy chologische en paeaagogische onderwerpen. KERKELIJK NIEUWS. Voor 't ondergaan van een operatie is de Zeereerw. heer A. Verwiel, pastoor te Millin- gen, opgenomen in het St. Canisiusgesticht te Nijmegen.. De bisschop van 's-Her- togenbosch heeft een nieuwe parochie gesticht van de H. Jozef te Nij mengen, dei be diend wordt door paters Je- zuïten. Aan de kerk is o.m. benoemd tot kapelaan de Weleerw. Pater J. F. A. Klij- berg S.J., die reeds assistent was van de Hulpkerk. De Zeereerw. heer V. v. d. Wee, pastoor te Geer- truidenberg, is opgenomen in het R.K. Ziekenhuis te Breda. Zaterdag zijn hem door de Deken van Made de laatste H. Sacramenten toegediend. Zijn toestand is nog zorgwek kend. ERE BEGRAAFPLAATS TE LOENEN OP DE VELUWE. Maandag is men begonnen met het begraven der stoffe lijke resten van de slacht offers uit de Duitse concen tratie- en krijgsgevangen kampen op de ere-begraaf- plaats. Deze begraafplaats is door toedoen van de Neder landse oorlogsgravenstich ting op een 14 H.A. groot bos- en heide terrein in Loenen op de Veluwe aangelegd. In de aula op dit terrein werd Maandagochtend een H. Mis opgedragen door een aal moezenier en des namiddags een protestantse ere-dienst gehouden door een veldpre- dikant. Tot deze diensten waren alleen de familie-leden der betrokken slachtoffers ge nodigd. Vermoedelijk volgt op 1 Mei de officiële ingebruik neming. Zoals aangekondigd in ons blad, is één der Waalwijkse slachtoffers van verraad en terreur Hans Kemperman, hedenmiddag op dit nieuwe ere-kerkhof ter aarde besteld. CHR. HISTORISCHE KIESVERENIGING „NEDERLAND en ORANJE" WAALWIJK. In de ledenvergadering van Donderdagavond 1.1. werd o.a. de volgende uitspraak ge daan: Inzake het hangende Indonesische vraagstuk, be treurt de vergadering de loop van de gang van zaken. Zij meent echter, dat, voor een rechtvaardig en billijk oor deel, niet voorbij gezien mag worden de antipathieke hou ding die van meetaf Neder land o.a. van Amerikaanse en Engelse zijde bij de uitoefe ning van zijn plicht in Indië heeft ondervonden en nog on dervindt. Voor de achter ons liggende bezetting en bevrij ding 1940/1945 was ons land onder alles mede aangewezen op de hulp van Amerika en Engeland. Thans van onze re gering zonder meer te ver langen, dat zij inzake het In dische vraagstuk op eigen kracht ongeveer de hele we reld zal en kan trotseren en negeren, is naar de mening van de vergadering niet hele maal billijk. De vergadering is dan ook van mening, dat, hoe teleurstellend de tot he den bereikte resultaten ook zijn, ons Vaderland met over zeese gebiedsdelen ook thans ten slotte niet bestuurd en gered kunnen worden met „als" en met „maar". De kiesvereniging bidt in dit moeilijk tijdsgewricht de Kroon en de raadslieden der Kroon de hulp en de wijsheid des Heren toe. Daar bidden en werken, zich paren, kan de vergadering het standpunt ook van die Chr. Historische personen verstaan, die menen, zich in dit, ook voor ons land ongekend ernstig en moeilijk tijdsperk, niet aan mede re gering te mogen onttrekken, daar tenslotte evenals in alle andere landen der wereld, ook onder de gegeven om standigheden in Nederland geregeerd moet worden. Inzake de ontwikkelings gang van het Nijverheidson derwijs besloot de vergade ring de Chr. Hist. Unie te verzoeken bij de stichting van streek-ambachtscholen, be stemd voor een godsdienstig gemengde streekbevolking te zoeken naar andere richtlij nen, dan thans daarbij vaak gehuldigd worden. ^Aan de hand van het prin cipe „de school aan de ouders" worde de oplossing aanbevo len in een ambachtsschool, waarin ook de minderheid zijnde van andere godsdien stige gezindheid dan de meer derheid eveneens medezeg- gingsschap in dit onderwijs voor hunne kinderen ont vangt. Het een en ander zal o.a. aanhangig gemaakt worden bij de Chr. Hist. Kamerfrac tie. Na behandeling van nog enkele punten, waaronder de financiën niet te vergeten, werd deze vergadering, die bevredigend bezocht was, met dankgebed gesloten. VOORJAARSSTIEREN- KEURINGEN. De voorjaarsstierenkeuring voor Nieuwkuijk en Vlijmen wordt gehouden op 30 Maart a.s., des namiddags 2 uur; 4 April te Waalwijk voor Dru nen (uitgezonderd Elshout), Sprang-Capelle, Waalwijk en Waspik; 4 April te Almkerk voor Giessen, Rijswijk, Wou- drichem, Sleeuwijk, Almkerk, Werkendam en Dussen. BURGERLIJKE STAND WAALWIJK. Geboren: Anna P. J„ dv. G. J. van den Broek-v. d. San- den Louis J. J„ zv. F. A. Dumoulin-Franken Helga dv. M. Gouda-Schaber Eli sabeth C. M. G„ dv. F. H. Passier-v. Bavel Maria J. P. A. J„ dv. C. J. C. de Leeuw- Schilders Marinus H. J„ zv. J. C. Fitters-Smits te Drunen. Overleden: J. G. Schapen donk, 2 jaren Jacoba van Rijswijk, 82 j„ wed. van S. v. Beers Wilhelmina Brok, 82 j„ wed. van J. B. Pullens. Huw.-aangiften: J. R. v. d. Velden 34 j. en C. G. v. Beij- nen 28 j„ beiden te Waalwijk H. C. Th. van Huijgevoort 41 j. te Tilburg en J. H. Man gels 38 j. te Waalwijk. Gehuwd: Geen. Ingekomen: M. v. Son van Drunen J. M. Mertens van Loonopzand G. J. van der Meer van Barneveld A. v. d. Schans van Sprang-Ca pelle J. v. Gent van Breu- kelen J. M. v. d. Bosch van Vlijmen J. Th. Rense van Loonopzand A. C. Ma- rij nissen van Goirle J. H. A. de Rooij en gezin van Til burg. Vertrokken: C. Stevens naar Indonesië H. P. van der Geld en gezin naar Roosen daal ca. M. H. Theunissen naar Loonopzand C. J. Pullens en gezin naar Loon opzand E. C. v. Gils naar Tilburg J. H. H. Ruding en echtg. naar Zeist F. A. T. van den Hoven naar Eindho ven. WAALWIJK. CONTACT-AVOND VOOR DE RIJPERE JEUGD. Op initiatief van de Ka- jotters worden Donderdag avond in de Gildenbond enige spreekbeurten gehouden door de heer Lambert v. d. Zanden, om 7 uur voor de meisjes boven 17 jaar en om 8.30 uur voor de jongens boven 17 jaar. De lezing voor de jongens, waartoe speciaal de jongens van de katholieke jeugdorga nisaties worden uitgenodigd, maar waarbij vanzelfsprekend ander&i ook welkom zijn, is meer bedoeld als een contact avond voor de diverse jeugd beweging in Waalwijk en moet gezien worden in het kader van de onderlinge toe nadering die reeds geruime tijd wordt nagestreefd, welk strev enniet anders verdient dan in vervulling te gaan. Maar naast dit contact, is de lezing op zich natuurlijk alle moeite waard. De heer Lam bert v. d. Zanden, die met zo overgroot succes vorig jaar een aantal lezingen heeft ge geven voor rijpere jeugd en voor getrouwde mensen en die Donderdagavond zal spre ken over „Onze Levenshou ding", heeft geen enkele aan beveling nodig ons inziens, om volle zalen te trekken. Een aansporing aan alle jongeren, meisjes en jongens, om deze avond bij te wonen, lijkt ons bijna overbodig. KYNOLOGENVERENIGING WAALWIJK en OMSTREKEN. Voor de leden van bovenge noemde Kynologenvereniging zal op Dinsdagavond a.s. in De Twee Kolommen keur meester C. v. d. Zanden een lezing en uiteenzetting hou den over honden. 2 en 3 April a.s. kunnen de léden gebruik maken van de autobus die naar de Winner- tentoonstelling in Amsterdam zal gaan. TAFELTENNIS. Na een zware competitie is het le team van de Tafelten- nis-vereniging „Sorry", be staande uit de spelers: Cees Bertels, Ad. Kneepkens en L. Ermerins er Zaterdag in ge slaagd zich na een 82 over winning op Never Despair uit 's-Bosch, in de promotie te plaatsen. De promotiewedstrijden zullen moeten worden ge speeld tegen R.K.C. uit Waal wijk en O.T.T.C. uit Oss, res pectievelijk op Dinsdag 22 Maart a.s. in de zaal Thalia, aanvang 7.30 uur en op 30 Maart a.s. te Oss. Daar dit het eerste jaar is dat „Sorry" uitkomt in de competitie v. d. Nederlandse Tafeltennis Bond, is dit voor deze vereniging voorwaar geen slecht resultaat. De promotie-wedstrijd „Sor ryR.K.C.welke a.s. Dins dag in Thalia wordt gespeeld, neemt een aanvang om half 8 en is voor eenieder toegan kelijk. DUIVENSPORT. De Postduif, Waalwijk.. De leden worden verzocht voor 1 April hun voederbon bij de se cretaris af te halen. De bonnen welke op 1 April niet zijn afgehaald, zullen wor den ingeleverd bij de heer C. van Eten, Grotestraat 298. Alle le den komen thans voor voedertoe wijzing in aanmerking, behalve die leden, die na 5 December 1948 pas lid zijn geworden. De kosten zijn 15 cent, bij het afha len te voldoen. A.s. Zondag 27 Maart van 9 tot 10 uur inkorven voor een oe- fenvlucht vanuit Tilburg, vracht 8 ct. per duif. Ook de junioren kunnen voor deze vlucht inkor ven. Omreden de Ned. Spoorwe gen niet toestaan met de perso nentreinen duiven te vervoeren, zullen de junioren deelnemen aan de buitenlandse vluchten. Jaarvergadering K.A.B. De KAB afd. Drunen hield op Dinsdag j.l. haar algemene jaar vergadering. De zaal was goed bezet. De voorzitter, de heer H. Maas, heette allen hartelijk wel kom, in het bijzonder de spreker van deze avond, de heer de Wof en de geest, adviseur kapelaan Simons. In zijn openingswoord wees de voorz. er op, dat belangrijke ja ren voor de KAB, n.l. 1949 en 1950, ons wachten. Spr. doelde hierbij op de komende P.B.O. De notulen der vorige verga dering werden onveranderd goed gekeurd. Het jaarverslag werd daarna voorgelezen. Hierop ko men wij a.s. Donderdag uitvoerig terug. Verbouwing R.K. Kerk. De opbrengst van de collecte, die vorige week werd gehouden voor de verbouwing van de R.K. Kerk, bracht ruim 2100.— op. De ZeerEerw. heer pastoor dank te Zondag in alle H. Missen voor de bijdragen van de gelovigen. De verbouwing is reeds aange vangen. Goed afgelopen. Toen Vrijdagmiddag de meel handelaar Sars uit Waalwijk met zijn wagen achteruit van het erf van bakker C. v. Halderen de grote weg op reed, kwam juist een luxe wagen uit de richting Waalwijk, die een aanrijding wilde vermijden door het stuur om te gooien naar rechts, maar hij deed dit te ver, waardoor de poort van J. v. d. Wiel werd geramd. Enkele wielrijders, die op dezelfde plaats aanwezig wa ren, kwamen met de schrik vrij. Gelukkig liep alles zonder onge lukken af. Spreekbeurt. Heden, Maandagavond, hoopt in de Ned. Herv. Kerk alhier op te treden Ds. Batelaan uit Utrecht, voorzitter van de Geref. Zendingsbond, die het werk van genoemde bond zal toelichten. 50-jarig jubileum Geref. J.V. In verband met het 50-jarig bestaan der Geref. Jongelingsver eniging Timotheus alhier, werd j.l. Donderdagavond in de Geref. Kerk een herdenkingssamenkomst gehouden, waarin als spreker op trad de heer H. Algera, voorzit ter van de Ned. Bond van Jon gelingsverenigingen op Geref. grondslag, met het onderwerp: „Het Woord in het midden". De bijeenkomst, die slecht be zocht was, werd geopend door de heer Wachtels van den Berg, voorzitter van de Afd. Noord- Brabant-Limburg van genoemde bond, die na het zingen van twee coupletten van het bondslied, Schriftlezing en gebed, in zijn openingswoord speciaal de bonds voorzitter hartelijk welkom heette en op sarcastische wijze op de geringe belangstelling voor het jeugdwerk wees. De heer Algera, het woord ver krijgende, bracht allereerst de ge lukwensen namens de bond over en wees er op dat generaties op de J.V. hun werk gedaan hebben. Ook zijn van deze vereniging jongens in Indië en de brieven die spr. uit Indië ontvangt, getuigen van de wil om ook daar in de moeilijke omstandigheden het werk der J.V. in stand te houden en het blad, dat de jongens daar al len ontvangen, wordt door hen van A tot Z gelezen. Al is het getal leden ook hier klein, spr. wekt krachtig op om trouw ver der te gaan. Na er op gewezen te hebben dat aan de 4200 bondsleden in Indië en de ruim 1000 in ons va derland wekelijks het bondsblad gezonden wordt, waarvoor per jaar 35.000 nodig is, terwijl er maandelijks een brief van spreker aan alle jongens in Indië gaat, wat ook weer 8300 per jaar vraagt, welk geld door de J.V.'s zelf bijeengebracht wordt, omdat onze bond en de Herv. bond van J.V.'s op G.G. niet evenals an dere jeugdorganisaties uit de staatsruif wensen te eten om daarvoor hun eerstgeboorterecht te verkopen, komt spreker tot zijn onderwerp en zegt dat bij het werk der J.V.'s de bijbel in het midden staat en het centrale punt is. Naar aanleiding van het boek van prof. Doornik: Pelgrims naar de Una Sancta, merkt spr. op dat de tijd van benauwende en be klemmende onzekerheid voor ve len oorzaak is van moeheid, zo dat zij nergens rust kunnen vin den. Velen staan niet stil bij de tekenen der tijden en toch is het nodig, vooral voor christenen, daarop te letten. Spr. zou heel wat kunnen zeggen over de poli tieke benauwenis en wijst op Bul garije. Voor de grote profeten van de moderne wetenschap bestaat er slechts een zwart vraagteken, waarop men geen antwoordt weet, wat het na dit leven zal zijn. Dat antwoordt heeft God in Zijn Woord zelf gegeven en het is het verschil tussen Rome en de kinderen der reformatie, dat zij dat Woord aanvaarden, zoals Da Costa zegt, dat het Woord van God, de bijbel, met de reformatie aan het volk is hergeven. Het lezen van Gods Woord in het gezin is van zo ontzaglijke betekenis, evenals het persoonlijk bijbelonderzoek. Hoe meer wij ons in het Woord van God ver diepen, merken wij dat al die waarschuwende en vertroostende woorden een adres hebben, niet dat onzer buren, maar van ons zelf. Wij moeten de bijbel lezen, opdat hij tot ons persoonlijk gaat spreken. Waneer de bijbel bij het werk onzer J.V.'s het centrale punt vormt en men zo tracht dat Woord te verstaan, dan is dat een rijke zegen die God geeft en kan de jeugd zeggen: Wij hebben het profetische Woord dat zeer vast is en dat schijnt in deze duistere Wereld. Dan wordt het Pinksterfeit vervult, dat ook onze jongelingen van Gods Woord ge tuigen zullen en kunnen wij met Luther zeggen: Gods Woord houdt stand in eeuwigheid. De rede van de heer Algera werd door de aanwezigen met aandacht gevolgd. De Chr. Gemengde Zangver eniging Looft den Heer, zong on der leiding van haar directeur de heer P. Christ op keurige wijze: „Heer, waar Gij zijt, woont de vrede" en Psalm 80. Bedankt. Ds. J. W. de Bruijn, Ned. Herv. predikant alhier, heeft voor het beroep naar Rijssen (O.) bedankt. Geref. Knapenvereniging. De Geref. Knapenvereniging Samuël alhier houdt Woensdag avond half 8 in het Geref. Kerk gebouw haar feestelijke jaarver gadering. Oudersavond „School m. 'd. Bijbel". Op 14 Maart j.l. werd alhier de jaarlijkse ouderavond gehou den. Nadat vanaf 7 uur gelegen heid was om met het personeel over het werk der leerlingen te spreken, werd de samenkomst om half 8 geopend door de voorzit ter, de WelEd. heer H. Kerst, met het zingen van het 8e vers van Ps. 118 en gebed. Met een kort inleidend woord zette de voorz, het doel van deze avond uiteen, zulks mede in verband met de film over het Chr. Blin deninstituut „Bartimeus" te Zeist die deze avond na de pauze ver toond zou worden. Na deze inleidende woorden werden door een der leerlingen vier prachige lampen voor de le klas aangeboden. De aanbieding geschiedde in de vorm van een prachtig opwekkend gedicht. Vervolgens hield de WelEd. heer Bosschaart een lezing over het onderwerp „Gewoonte en Gewenning." Na de pauze, waarin de aan wezigen op een tractatie vergast waren, kreeg de WelEd. heer H. Timmer gelegenheid het doel, onderwijs en de mogelijkheid om in het donkere bestaan der blin den vreugde te brengen, uiteen te zetten. Vervolgens werd de film over „Bartimeus" gedraaid, die zeer in de smaak viel. Tot besluit werd van Ps. 116 het laatste vers gezongen, waarna de voorzitter deze zeer geslaagde ouderavond sloot met dankgebed, In de middaguren was de film al vertoond aan de schoolkinde ren. Een buitengewone verrassing voor hen was 't dat zij een vroe ger schoolvriendinnetje, dat thans ook op het Blindeninstituut on derwijs ontvangt, op de film za gen. De collecte voor „Bartimeus" was zeer bevredigend, zowel des middags als 's avonds. Toneeluitvoering ten bate van „Kunst na Arbeid". In het begin van het lopende jaar besloten enige dames en he ren, leden van de gemengde zang vereniging 't Rozeknopje en de muziekvereniging „Kunst na Ar beid" een toneelstuk in studie te nemen, met het doel dit te zijner tijd op te voeren ten bate van het instrumentenfonds van de muziek vereniging, welk fonds in verband met vernieuwing van de instru menten en uitbreiding, in finan ciële moeilijkheden verkeert. In studie werd genomen de speelse comedie in drie bedrijven, waarvan het laatste bedrijf in twee taferelen, van Wim Dumont „Excuus... ik ben mijn zus". Vorige week had in de zaal Cové-van der Haart aan de Nieu- wevaart de opvoering van deze comedie plaats en het dient ge zegd, dat de dilettanten op een goed geslaagde uitvoering mogen terugzien. Alhoewel het reeds wat ver in het voorjaar is, viel de belangstelling ten zeerste mede, terwijl de verschillende rollen, enkele kleinigheden daargelaten, op voortreffelijke wijze werden vertolkt en zonder aan het spel van de heren iets te kort te wil len doen, willen wij speciaal wij zen op de vertolksters der da- mesrollen, waarbij de beide debu tanten een goed figuur maakten. De tonelisten wisten het publiek van het begin tot het einde te boeien en aan het eind van ieder bedrijf hadden zij een hartelijk applaus, dat bij het slot van het stuk tot een ovatie aangroeide, in ontvangst te nemen. De heer H. J. M. Kommers, die de uitvoering ook met een woord van welkom had geopend, dankte aan het eind van deze goedge slaagde avond allen, die aan het welslagen van de uitvoering had den medegewerkt. Namens de muziekvereniging sprak de heer van Nieuwenhuijzen woorden van dank tot de dames en heren to nelisten voor hun geste om de netto-opbrengst van deze uitvoe ring te bestemmen voor het in strumentenfonds van Kunst na Arbeid. Spr. uitte de hoop, dat deze goedgeslaagde uitvoering voor de dames en heren een sti mulans moge zijn zich in vereni gingsverband verder voor het di lettantentoneel te bekwamen en hij hoopte dat zij in de toekomst de gemeentenaren nog meerdere der gelijke avonden zouden aanbieden. Bevolkingsloop Sprang-Capelle over Februari. Geboren: Franciskus zv A Hoef- nagel-Pellicaan Adriaan Cor- neiis zv W K de Raat-Groeae- veld Elisabeth Adriana dv A van Dongen-Verduijn Dirk Cornelis zv C H van Caem-Ma- verhals Arie zv H Ramsteijn- Timmermans Wouter zv J A van Oversteeg-Snijders Adri ana Dirkje dv J C Nieuwenhuij- zen-de Rooij. Gehuwd: W. Ros 57 j en C van Pelt 47 j A de Jong 32 j en D Smits 31 j O Bergsma 24 j en A J le Sage 22 j C Sterrenburg 48 j en E A Nieu wenhuijzen 39 j W Begeer 25 j en C E J Nieuwkoop 24 j P C le Sage 25 j en H Wagema- kers 26 j. Overleden: C P de Jong 92 j wedn v D C de Beer - j M v Beek echtg v H Cové GA Klootwijk 82 j wed v G. Koene J D de Graaf 87 j echtg v M van Diemen A v d Flier 71 j A de Roon 58 j PC van Balkom 61 j wedn v G M van Maaren J J Pruisse/s 80 j wedn v M P van der Schans. Gevestigd: A C Oldekamp van St. Maartensdijk Zld. Vertrokken: J J de Roon naa» Rotterdam P Koenen naar Rotterdam A J C van Wezen beek naar Tilburg L Okkers en gezin naar Raamsdonk. Beroep niet aangenomen. Ds. J. T. Doornenbal te Oene (Gld.) heeft voor het op hem uitgebracht beroep naar de Ned. Herv. gemeente aan de Loonse- dijk bedankt. Voor de Zending. In de Ned. Herv. Kerk alhier hoopt a.s. Dinsdagavond half 8 op te treden Ds. J. Batelaan, di rector van de Geref. Zendings bond uit Utrecht. Zijn Eerw., die pas enkele maanden vertoefde in Indonesië en daar onder de To- radja's verkeerde, zal spreken over de stand van het Zendings werk op Celebes. Ouderavond. Onder leiding van het hoofd der school, de heer P. Busink, zal a.s. Donderdagavond in de Chr. school aan de Loonsendijk de jaarlijkse ouderavond worden ge houden. Anjeractie 1949. Ter voorbereiding van de An jeractie 1949 zal in de gemeente Sprang-Capelle een plaatselijk comité, zo mogelijk bestaande uit personen, betrokken bij het cul turele en sociale leven, worden opgericht. Dit comité zal staan onder leiding van de delachtb. heer Burgemeester A. Smit. Beroep ontvangen. Ds. A. Wisgerhof alhier ont ving een beroep naar de Ned. Herv. gemeente te Oldebroek. Naar we vernemen hoopt Z.E. a.s. Woensdag een bezoek ter kennismaking aan die gemeente te brengen. Spreekbeurt gaat niet door. De in het kader van winter avondlezingen, georganiseerd door de Ned. Herv. Jeugdverenigingen, tegen Woensdag 23 dezer des avonds half acht in de Ned. Herv. Kerk vastgestelde samenkomst, waarin zou voorgaan Ds. L. Kie vit uit Putten (Gld.)), gaat we gens ongesteldheid van de spre ker niet door. Geslaagde feestavond. De jaarlijkse feestavond van de in café Cové-van der Haart aan de Nieuwevaart gevestigde spaar kasvereniging mocht zich j.l. Za terdag in een flinke belangstelling verheugen en kenmerkte zich zo als steeds door een gezellige sfeer. Een Brabantse koffietafel werd alle eer aangedaan. Filmvertoning. In de zaal van de heer Ant. van Dijk aan het Bruggetje werd j.l. Donderdagavond voor de le den van de Oranjevereniging te Vrijhoeve-Capelle de film van de inhuldigingsplechtigheden en daar mede verband houdende feeste lijkheden van H.M. Koningin Ju liana vertoond. Hoewel meerde ren deze film reeds in omliggende plaatsen hebben gezien, was de belangstelling voor deze avond goed. De leerlingen van de beide lagere scholen aan de Loonsedijk waren tevoren in de gelegenheid gesteld de film te zien. KORTE BERICHTEN. Een gedeelte *van 't rapport der enquête-commissie betref fende de gedragingen van re gering, militairen e.a. voor en tijdens de oorlog 1940-'45, is verschenen en bevat veel be langrijks. Wij komen hierop nader terug. In Tilburg is volgens het door ons vermelde program ma de 100e gedenkdag van 't sterven van koning Willem II herdacht onder zeer grote be langstelling van autoriteiten. Er was ook een troepen- defilé en een tentoonstelling, op de koning betrekking heb bende. Een trein is op het tra ject KrojaPurwokerto op Java door een bende bescho ten, geplunderd en daarna in brand gestoken. De opzichter machinist en de treincontro- leur werden vermoord. Ook onder de Indonesische passa giers vielen enkele slachtof fers. Twee militaire waarnemers van de UNCI en een Neder landse luitenant zijn gewond, toen ze, zittend in een jeep,

Echo van het Zuiden | 1949 | | pagina 2