Waalwijkse en Langstraatse Courant WASIWYK ftBye*i e.n WespenJ GLAS EEN PRAATJE OVER Uit het Binnenland. Hoed af Zeldzaam Monnikenwerk R.K. Huishoud- en Industrieschool voor Waalwijk en Omstreken. De resultaten van een bespreking MAANDAG 21 MAART 1949. Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Redacteur-Verslaggever W. v. d. MEE Jr. ECHO'UI HEI 72e JAARGANG No. 24. Abonnement 15 cent per week 1.95 per kwartaal 2.25 franco p. p. Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. OPGERICHT 1878. Bureaux GROTESTRAAT 205 WAALWIJK TEL. 38. SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL TEL. 66. TEL.-ADRES „ECHO". Moord en doodslag aan de orde van de dag. Onder de bescheiden titel „een praatje over bijen en wespen" kondigde de vereniging voor Heemkunde een causerie aan van een harer leden de Eerw. Broeder Julianus, die gehouden werd op Vrijdag 11 Maart. Meer dan deze titel deed ver moeden heeft de onderzoeker die deze avond aan het woord was, de weinige belangstellenden het intieme leven der vliesvleugelige insecten laten zien. In een korte inleiding, waarbij de plaats der insecten en in het bijzonder die der wespen, bijen en mieren werd afgebakend, werd reeds duidelijk dat het begrip bij voor de insectenkenner een geheel andere inhoud heeft dan voor de leek. Hetzelfde geldt voor de mie ren en wespen. De moeilijkheid, die zich bij een intensieve bestudering dezer dieren voordoet is deze, dat het verschil bijwesp geheel verlo ren gaat althans uiterlijk hetgeen tot uitdrukking komt in namen als wespbijen, wespmieren. Hèt verschil is echter dat de bij zijn broed voedt met honig en stuifmeel, de wesp daarentegen met larven, rupsen en volwassen insecten. En hiermede zitten we midden in een listige intrigue van roof overval, moord, diefstal met in braak, kidnap, roofmoord! Want om het wespengebroed aan voedsel te helpen, moeten deze dieren andere insecten over vallen, verlammen, en als gecon serveerd vlees opvoeren aan hun eigen larven. De rupsendoder besluipt een rups, bespringt deze en verlamt het dier met een steek in een buikzenuwknoop. De rups wordt meegesleept naar een tevoren ge graven gang en hierin opgepot met op haar rugeen eitje. Dit eitje is van de rupsendoder afkomstig. Na enige dagen komt het larfje uit, en vindt de tafel gedekt, aangezien wijlen haar moeder Rupsendoodster voor dit vleesfestijn heeft gezorgd. Ziet U inderdaad de zorg van die oude? Ze heeft de rups niet gedood, maar verlamd. De dode rups zou spoedig zijn gaan ont binden en het larfje zou slechts temidden van de grootste vervui ling zijn opgegroeid en zonder nazorg zeker zijn omgekomen. Op dit thema borduurt nu het hele wespendom voort. Bij de Bijenwolf wordt een verlamde ho nigbij als prooi naar het nest versleept; bij de spinnendoder een wolfspin, bij de urntjeswesp zijn het enige larfjes. Bij de mieren gaat het zelfs ge organiseerd. Daar zijn speciale werksters aangewezen om vlees aan te slepen. Verwondert het U dat het alle maal wijfjes zijn, die deze listen volvoeren? Ook als elders in het dierenrijk trekt trekt zich de man nelijke sexe weinig van het broed aan. Zij zijn niet eens in het be zit van de angel der wijfjes en met G. Bomans mogen we ons terecht afvragen: „Wat "zijn dit voor mannetjes?" U had deze lezing moeten bij wonen om al de verdere bijzon derheden over de vliesvleugeligen te weten te komen. En dit zijn er heel wat. Want na de uiteenzet ting werd aan de hand van bij benadering een kleine 250 opge prikte exemplaren, het besprokene met vele voorbeelden verduide lijkt. Wat door deze collectie in betrekkelijk korte tijd is gepres teerd, kan ieder die de verzame ling zag, getuigen. Nu mag het voor de huiten- staander het idee wekken of dit iets weg heeft van postzegels ver zamelen, De insecten zitten netjes opgeprikt, etiketje, vaste plaats, naambordje, alles keurig. Maar... Broeder Julianus kwam nu eerst los. Dit was zijn werk Hij had ontdekkingen gedaan. Een wes pensoort die zelf geen voedsel voor het broed zoekt, doch evenals de koekoek haar eitje deponeert in het nest van een an dere wesp. ParasitismeEn nu de kunst om na te gaan welke soort precies parasiteert op de an der. Maar we weten het nu pre cies. Althans we konden het we ten. De namen en feitjes hagelden in zulk een hoeveelheid op ons neer, dat het verbijsterde. Dit is monnikenwerk en nog wel van 'n zeldzame soort. Het schijnt dat inderdaad de monnik voor dit werk ambitie, tijd en geduld kan vinden. Was niet de grote Duitse mierenkenner een Jesuiet En de onlangs over leden bijenkenner Pater Peters S.J., onze huidige bijen- en wes penkenner Pater Benno, zij allen hebben het minutieuze werk der insectenstudie aangedurfd. Broeder Julianus noemde vele van de door hem verzamelde soorten zeldzaam. Doch 't blijkt nu, dat bij ijverig zoeken vele van de als zeldzaam te boek staande soorten, dit niet zozeer blijken te zijn. De onderzoekers zijn zeld zaam. En de vereniging voor Heemkunde is dankbaar dat zij een dezer zeldzame soorten onder haar leden telt en dat deze van zijn ervaringen met insecten heeft willen vertellen. JAARVERSLAG over 1948. Les wordt gegeven in: Gods dienstleer, Huishoudkunde, Wasbehandeling, Naaldvak ken, Koken, Lichamelijke op voeding, Opvoedkunde, Alge meen vormend onderwijs, Ge zinsverzorging, Sociale wet ten, Kinderrecht, door een 15-tal leraressen en leraren onder leiding der directrice, Mej. F. C. M. van Slobbe. In de vacature, ontstaan door het vertrek van Mej. Lijten, werd voorzien door de benoeming van Mej. M. Huis man. In die van Ds. v. d. Peut, door Ds. v. Burgeler. In de plaats van Mej. Bram- lage, die wegens ziekte ver hinderd was, werden deze lessen gegeven door de Dames Roussel en v. d. Velden. Leerlingen. De school werd bezocht van 1 Jan. tot 31 Aug.: dagopleiding 196 cursussen 158 van 1 Sept. tot 31 Dec.: dagopleiding 139 cursussen 48 Een deel van de leerlingen woont in Waalwijk. Uit andere plaatsen kwamen 233 leerlingen, n.l.: 50 uit Sprang-Capelle; 39 uit Drunen; 9 uit Nieuwkuijk; 11 uit Elshout; 5 uit Heus- den; 27 uit Kaatsheuvel; 6 uit Loon op Zand; 18 uit Raamsdonk; 5 uit Raams- donksveer; 12 uit Waspik; 1 uit Hank; 5 uit Den Bosch; 1 uit Klundert; 1 uit Lierop; 1 uit Moerdijk; 1 uit Hel- voirt; 3 uit Oirschot; 5 uit Deurne; 1 uit Berghem; 1 uit Willemstad; 1 uit Drimmelen; 1 uit Oosteinde; 1 uit Lage-Zwaluwe; 1 uit Zevenbergen; 5 uit Babylo- niënbroek; 6 uit Gender en; 2 uit Heesbeen; 4 uit Eethen; 1 uit Wijk; 1 uit Drongelen; 1 uit Maasdriel; 1 uit Vorsten- bosch; 1 uit Eindhoven; 1 uit Stevensbeek; 3 uit Schijndel; 1 uit Maria-Heide. Diploma's en getuigschriften. Na afgelegd examen wer den behaald: 31 getuigschriften van de primaire opleiding; 7 diploma's als huisnaaister; 33 getuigschriften als ge zinsverzorgster. Bevorderd werden: 55 leerlingen tot de 2e klas van de primaire opleiding; 24 leerlingen tot de 2e klas huisnaaister. Nieuwe leerlingen werden in geschreven: 37 voor de le klas van de primaire opleiding; 24 voor de opleiding ge zinsverzorgster; 19 voor de le klas van de opleiding tot huisnaaister; 110 voor de kookcursussen; 89 ingeschreven voor de naaicursussen. Onderwijs. Daar in de vacature, ont staan door het vertrek van Mej. Drenth, nog niet voor zien kon worden, waren geen uren van Na leraressen meer beschikbaar, waardoor geen naaicursussen gegeven kon den worden. Wij trachten een Na lerares bij te krijgen, want de inge schreven leerlingen blijven vragen om deze lessen. Voor al voor deze meisjes, die over dag werkzaam zijn op kan toor, in winkel, huishouding of fabriek zijn deze lessen van groot belang en het doet ons leed, dat wij hierin niet kun nen helpen. Het oprichten van een Ma ter Amabilis-school of het no dige huishoudonderwijs geven aanjiabrieksmeisjes heeft on ze aandacht. Ook de opleiding tot schoen- stikster staat op het program ma. Getracht zal worden hier mede September 1949 te be ginnen. De uitbreiding van de bouw met vier lokalen, eethoek, tevens overblijflokaal en berg ruimte werd 23 December aanbesteed. Aan deze bouw zal spoedig begonnen worden, zodat verwacht wordt, dat deze met September in ge bruik genomen kan worden. (Met deze bouw is reeds be gonnen. Red.). Heden zijn in gebruik als nevenlokalen: de wachtkamer derde klas van de N.S. als naailokaal; de achterzaal van 't K.J.V.- huis als theorie-lokaal en de gymnastieklokalen van de Theresiaschool en van de Openbare School voor de lessen Lichamelijke Opvoeding. De openbare lessen werden dit jaar gedurende een week gegeven in verband met de grote streektentoonstelling in Waalwijk. Hierdoor kregen wij hoog bezoek, o.a. van dè Commissaris van de Provin cie Noord Brabant. Ook op de tentoonstelling „Waalwijk" hadden wij een deel van de onderwijsstand, waarop we een kijkje gaven van de Naai-, Kook-, Was- en Huishoudafdeling en van de theoretische lessen. In de Goede Week werd een retraite in de school gegeven voor een deel van de meisjes door een Pater Capucijn. De anderen volgden een retraite in het Retraitehuis te Tilburg. Het verzuim van sommige leerlingen is nog te groot. Voor onbeduidende redenen wordt vaak verlof gevraagd en worden de meisjes thuis gehouden. Vlijt en vorderingen van de meisjes zijn over het alge meen bevredigend. Voor de hulp en de mede werking die we steeds moch ten ontvangen van onze In- spectrice Mej. Michels, van de Burgemeester, van de Bestu ren van Verenigingen, Hoof den van scholen, zijn we zeer dankbaar. Met toewijding en opge wektheid werd gewerkt om de meisjes een goede en prac- tische opleiding en de nodige vorming te geven. Hiervoor willen ook allen zich het vol gende jaar inzetten en we hopen met Gods zegen veel te mogen bereiken. BIJSLAGEN OP UITKERING AAN OUDEN VAN DAGEN IN DE TWEEDE KAMER. Zonder beraadslaging of stemming heeft de Tweede Kamer Dinsdagmiddag haar goedkeuring gehecht aan de wetsontwerpen tot het ver lenen van een tijdelijke bij slag op de uitkeringen inge volge de noodwet ouderdoms voorziening, en tot wijziging van de kinderbijslagwet voor invaliditeits-, ouderdoms- en wezenrentetrekkers, welke ontwerpen verband houden met de subsidie-politiek der regering. Het bedrag van de bijslag op uitkeringen ingevolge de noodwet ouderdomsvoorzie ning is bepaald op 2.50 per maand voor gehuwden en op 1.50 voor ongehuwden. Hier mede is een bedrag van rond 6.5 millioen per jaar gemoeid. De kinderbijslagen ingevolge het tweede ontwerp worden verhoogd met 1 per maand. De kosten zullen rond 1.1 millioen per maand bedragen. Een ander wetsonwerp, dat zonder beraadslaging of stem ming onder de hamer door ging, was dat tot verkoop aan de N.V. Provinciale Noord brabantse Electriciteitsmaat- schappij van enige tot het Kroondomein behorende per celen grond onder Geertrui- denberg. DIT JAAR EINDE VAN DE VLEESDISTRIBUTIE. Minister Mansholt heeft in een te Heerde gehouden ver gadering van de bond van kleine boeren, waar hij sprak over de landbouwpolitiek, be zien in het licht van de eco nomische unie, gewezen op de geweldige betekenis van de aardappel voor de varkens- mesterij. Het ligt in het voornemen in het a.s. voorjaar een bacon- contract met Engeland af te sluiten voor de tijd van drie jaar, dat een jaarlijks stij gende export naar dat land betekent. Door vergroting van de varkensstapel zal niet alleen dit jaar de vleesdistri butie kunnen worden afge schaft, maar zal ook de prijs voor varkensvlees omlaag kunnen gaan. ENQUêTE - WAANZIN. De Rector van het Nieuwe Lyceum in Bilthoven heeft een enquête over sexuele pro blemen ingesteld onder de leerlingen van de hoogste klassen zijner school, met een aantal vragen, welke huwelijk en „vrije liefde" beide als ern stige mogelijkheden voorstelt. Dr. van Doornik M.S.C. heeft in „De Tijd" deze vragen af gedrukt en zijn grote veront rusting getoond over deze „enquête-waanzin". Magister Stokman greep 't artikel van Dr. van Doornik aan voor het stellen van vra gen aan de Minister van On derwijs. Hij vraagt o.m. of de minister niet van mening is, dat enquêtes over sexuele on derwerpen op middelbare scholen, als in genoemd arti kel bedoeld, in moreel opzicht hoogst bedenkelijk zijn en de studerende jeugd op even on voorzichtige als onpaedagogi- sche wijze voor problemen plaatsen, waarvoor deze jeugd iedere rijpheid mist. De „Tijdspiegelaar" in „De Tijd" neemt z'n hoed af voor 't volgende bericht uit Ame rika, dat we in verband met onze artikelen over de ver houding der grote katholieke dag- en weekbladen hier la ten volgen: Hoed af! En ga nu weer niet roepen, lieve lezer: „Ze moeten de „Linie" weer hebben!", want sinds prof. Romme en de „Maasbode" hun felle aanval len op de „Linie" gericht hebben, gaat het tussen dit weekblad en ons werkelijk best. Wij berichten u het vol gende enkel, omdat wij het leuk vinden. In het Ameri kaanse R.K. weekblad „The Register" van 20 Februari j.l. troffen wij een bericht aan, dat, vertaald, luidt: „New York Nederland se zakenlieden, die een ka tholiek publiek willen be reiken moeten adverteren in een katholiek blad, om dat de Nederlandse katho lieken geen protestantse of neutrale bladen lezen. Dit vertelde E. de Gruyter, di recteur van het Amster damse weekblad „De Linie", die voor zaken hier ver toeft. „De Linië" is het eni ge katholieke blad in Ne derland, waar de kerk in feite achter staat en heeft dagelijks telefonisch con tact met het Vaticaan. Het blad publiceert beschou wende artikelen, die geba seerd zijn op de informaties van 40 correspondenten over de hele wereld". De Benelux merkbaar op het gebied van accijnzen en belastingen. „EEN ECHT HUISELIJKE SFEER We hadden een kort onder houd met onze Waalwijkse kunstschilder Theo van Delft, die zo vriendelijk was ons een en ander te vertellen omtrent zijn eerste bezoek aan het paleis Soestdijk, in verband met de vererende opdracht een 'portret van H. M. Koningin Juliana te schilderen voor de Statenzaal in Den Bosch. Hij werd met een paar an dere Nederlandse schilders, die opdrachten hebben van el ders, op de meest vriendelijke wijze ontvangen door de se cretaresse van H. M. en baron Baud, kamerheer. Spoedig verscheen ook H.M. die zich na kennismaking op de meest minzame en harte lijke wijze met de heren on derhield en het hen op alle mogelijke wijzen zo gemak kelijk en prettig mogelijk maakte. Zij poseerde niet stijf en stil, maar stelde de kunste naars in de gelegenheid naar eigen inzicht en volgens eigen methode te werk te gaan, hun „slachtoffer", zoals zij zich noemde, op te nemen, te schetsen etc. Ja, aldus onze zegsman, er heerste zelfs een echt huise lijke sfeer, toen H.M. zelf een kopje thee schonk en verver singen presenteerde. Kortom, alles verliep op zeer prettige en charmante wijze met de eenvoud, die onze Koningin in elk opzicht kenmerkt. GESLAAGD. Aan de R.K. Universiteit te Nijmegen slaagde voor 't can- didaats-examen Engelse taal en letteren, de heer Ad. de Vries alhier, oud-leerling van onze R.K.H.B.S. KATH. THUISFRONT. Plechtig Lof. Woensdagavond om 7 uur werd in de parochiekerk van St. Jan een plechtig Lof uit gezonden voor het radio programma der Nederlandse Strijdkrachten, dat op gramo- foonplaten werd vastgelegd en gisteren 20 Maart in het Strijdkrachtenprogramma naar Indië werd uitgezonden en over de P.C.J.-zender was te beluisteren. Het plechtig Lof werd op gedragen door kapelaan Was- senberg en Pastoor Ras hield een korte, hartelijke toe spraak, waarin hij de groeten overbracht van alle tegen- woordigen, speciaal van de familie. Uit brieven, die hij geregeld ontving, wist hij dat onze jongens het goed maken en ook in Indonesië hun plicht doen als katholiek en soldaat, welke plichten Zijn Eerw. nader uitwerkte. Aan 't slot sprak pastoor Ras de hoop en 't vertrouwen uit dat de jon gens van onze parochie wel dra gezond naar ziel en li chaam in Waalwijk zullen wederkeren. Daarna werd nog 't gebed voor Indië gebeden en 't Lof voortgezet, dat op sublieme wijze gezongen werd door 't R.K. Kerkkoor van St. Jan, onder leiding van de heer G. Duyvelaar. Na afloop werd aan de uit gang der kerk gecollecteerd, welke collecte een bedrag van ruim 90 opbracht. NIJVERHEIDSSCHOOL. De bouw van de semi-per- manente Nijverheidsschool schiet goed op; deze week waaide de driekleur reeds van de kap. BRIDGE-DRIVE. Hotel „De Twee Kolommen" heeft tegen Zaterdagavond 26 Maart een bridge-drive geor ganiseerd ten bate van 't Ka tholiek Thuisfront, afdeling Waalwijk. DE GESCHIEDENIS VAN EEN FILM. Tegenwoordig vinden één of meermalen per jaar grote filmfestivals plaats, waarvan een prijzenregen neerdaalt over de duizenden meters cel luloid, voor de beste regis seur, de beste muziek, foto grafie, scenario, speler, speel ster enz. enz. Iedere maat schappij brengt zijn toppres taties voor 't felle licht, de jury al'of niet bij de film industrie zelf betrokken oordeelt, schippert om ieder wat te geven. Maar de meest waardevolle onderscheiding is de „prijs van de internatio nale filmcritiek" die wordt toegekend door de aanwezige filmjournalisten, eigenlijk de enige prijs die wordt gegeven door personen buiten de film branche en die daardoor van bijzondere waarde is. Op het twee jaar geleden* gehouden grote filmconcours te Cannes, waar films werden vertoond als „Lost Weekend", Brief Encounter", „Symphonie pas torale", „La bataille du rail". La belle et la béte", „Marie Candelario", „De laatste kans", „De rode aarde", werd deze prijs toegekend aan „Farrebique". De officiële heren staken hun hoofden bij een. „Farrebique", hier niet vertoond, is totaal onbekend. De kop van dit artikel „De resultaten van een be spreking", wil naast een kop ook een waardering zijn van het werk dat er op de onlangs gehouden confe rentie van Benelux-minis ters in Den Haag is ver richt. Besprekingen zijn heel mooie dingen, maar slechts zelden hebben ze resultaat; hebben ze dit wel, dan verdienen de bespre kers alle lof. Ook de Benelux-conferentie had succes en dit getuigt van de ernst en vooruit strevendheid waarmede men dit werk aanpakt. De Economische Unie tus sen België, Nederland en Lu xemburg, die, als alles goed is, op 1 Juli 1950 volledig in werking zal treden, zal van alle drie de deelnemende lan den verschillende offers, ver schillende beperkingen vra gen, naast de ongetwijfeld veel grotere voordelen die dit samengaan biedt. Economisch en practiseh zullen de drie landen dus één land moeten gaan worden. De voordelen hiervan hoeven we U natuurlijk niet op te som men. Daarnaast staan nadelen natuurlijk. Daar moeten tege- lingen getroffen worden op elk gebied, die voor ieder der drie landen van gelijke kracht zijn; het ene land zal mis schien meer krijgen dan het had, het ander zal iets prijs moeten geven; op een ander gebied kan het weer omge keerd zijn. Zo is b.v. door het in wer king treden van de Unie een unificatie van de accijnzen nodig, die grotendeels reeds was geschied, maar waarbij suiker, lucifers, gedistilleerd, aansteektoestellen en benzine nog niet betrokken waren. Nu is op de laatste conferentie besloten het tarief voor ge distilleerd op 475.- per H.L. te brengen; momenteel be draagt dit tarief hier 320. voorts werd besloten het ta rief op benzine te stellen op 22.— per 100 kg., in Neder land bedraagt dit momenteel 14.67; het tarief voor suiker zal 11.per 100 kg. gaan bedragen; momenteel is dit hier nog 29.25. België en Luxemburg zullen bovendien de accijnz op lucifers en aan steektoestellen afschaffen. BELASTINGEN. Ook op het gebied der be lastingen zijn enkele wijzigin gen aangebracht. Naast het stelsel van heffing, dienen ook de tarieven gewijzigd te wor den; de nieuwe tarieven be tekenen voor Nederland een zekere verhoging van de druk der omzetbelasting, voor Bel gië een zeer aanmerkelijke verlaging, zulk een verlaging dat België nog niet definitief over deze voorgestelde tarie ven kan beslissen, daar bud- getaire overwegingen een dergelijke vermindering van inkomsten niet toestaan. Omtrent de motorrijtuigen belasting is een compromis bereikt. In Nederland zal de druk iets meer verschoven worden naar de personenau to's, speciaal naar de duurdere wagens; in deze echter is de regering een zekere autono mie gelaten. Voorts is van Nederlandse zijde besloten tot een ver lichting van de druk der on dernemersbelasting, die met zich brengt een afschaffing van de belasting naar de grondslag bedrijfskapitaal en enkele verzachtingen van de belasting naar de grondslag van de bedrijfsopbrengst. Na bovenstaande, dat een zeer beknopt overzicht is van wat Minister Lieftinck on langs in de Kamer meedeelde, is de gevolgtrekking wel ge rechtvaardigd, dat de Neder landse burger van de directe en indirecte belastingen te zamen een sterkere druk zal gevoelen dan zijn Belgische vriend. Dit behoeft in de ver ste verte geen verwondering te wekken, of een mentaliteit van: „wij zijn altijd 't slacht offer"; dit is doodeenvoudig het gevolg van het feit, dat Belgie's economische en finan ciële positie gunstiger is dan de onze. Wij moeten ons over deze kleine nadelen heen we ten te zetten, om het grote, stoffelijke voordeel dat een dergelijk samengaan in de toekomst zal hebben en voor al om de geestelijke waarde, op verschillend gebied, van een voorbeeldige unie, als de Benelux is. Wat was evenwel 't geval? Bij de voorkeuring voor de Franse inzenders had 'n klei ne maatschappij deze film in gestuurd. De jury vond deze film niet goed genoeg en wei gerde. Rouquier, de maker van de film, huurde een theater af te Cannes en op een dag vonden de journalisten op hun hotel kamer een uitnodiging om voor dag en dauw op te staan om in een klein theatertje eens te komen kijken naar „Farrebique". De heren, die sensatie roken, kwamen in de vroege ochtendéén film kon er nog wel bij! En zij wreven zich de ogen uit van verbazing, want zij zagen ver reweg de beste film die in Cannes werd vertoond. Een festival of geen festival, zij verleenden deze film de in ternationale prijs van de filmkritiek. Ondanks de pres sie van de officiële jury ble ven zij bij hun bekroning: al was deze film niet op het fes tival vertoond, 't was de beste film die ze hadden gezien! Dit was de eerste keer dat de film „Farrebique" en zijn maker Georges Rouquier van zich deden spreken. Rouquier was tot 1942 zetter geweest op een drukkerij en filmde in zijn vrije tijd totdat „Farre bique" zijn grote kans werd. Hij toont het leven op een Franse boerderij en van de mensen die er wonen. Dan zijn er de beesten, de akkers, de dagelijkse zorgen. Rou quier ontdekte voor ons het boerenleven, geen geromanti seerde boer in de far West, maar 't werkelijke leven. Rea listisch documentair, dichter lijk-visionair noemt Bertina deze film. Waarom wij hierover schre ven? Wel, omdat U deze film kunt zien te Waalwijk, en wel op Donderdag 24 Maart a.s. in Musis Sacrum. Deze film moet U gaan zien, indien U aan de film hogere eisen stelt dan de doorsnee plaatjesvertoningen. BILJARTEN. In café Jac. Passier werd een wedstrijd gespeeld voor de competitie van de Ned. Bil jartbond district „De Lang straat", tussen „Ons Genoe gen" en K.O.T. uit Kaatsheu vel. Na spannende strijd werd er een gelijk spel geforceerd, n.l. 44. „Ons Genoegen" moest de strijd aanbinden zonder J. de Graaff, waarvoor M. de Ruijter inviel, die zich zeer verdienstelijk heeft ge weerd. De gedetailleerde uit slagen luiden als volgt: P. v. Huiten J. v. d. Kaa 200—165 22 C. Verhagen W. Kamp 174—200 26 Jac. Passier H. Snoeren 44—150 24 M. de Ruijter 150—128 27 Alg. gem. 5.74 6.48. W. v. d. Heijden Zonen Waalwijk Tel. 443- DIEFSTAL BIJ MEUBELMAGAZIJN P. KLERX BERECHT. Men herinnert zich de dief stal met inbraak die onlangs heeft plaats gehad in de meu belmagazijnen van de heer P. Klerx alhier en waarbij uit de welvoorziene show-rooms tafelkleden, tapijten, bed spreien enz. ter waarde van ƒ4000 werden gestolen. De Rotterdammers P. F. S. en H. v. G., een man van het vak, waren per auto naar Waalwijk gekomen om hun slag te slaan en op hun terug reis naar Rotterdam werden ze met hun buit aangehouden en waren beiden de sigaar. Zij hadden zich thans voor het Bossche Hof te verant woorden. Tegen S. werd drie jaar, tegen v. G. een jaar geëist. S. trok er zich heel weinig van aan; hij scheen zich in de cel thuis te gevoelen. De an dere vond het minder prettig, wist niet wat z'n collega in Waalwijk ging doen, maar later was hij tot het besef ge komen en noemde zijn daad 'n stomme streek en hij vroeg een voorwaardelijke straf, al had hij dan ook al eens een paar maal gezeten.

Echo van het Zuiden | 1949 | | pagina 5