Waalwijkse en Langstraatse Courant r DE LMGSTRMT DE K.A. B. IN DRUNEN. p£uitnve.e Schoenwinkeliers trekken stoute schoenen aan. Uit de. wijde, wehoid Men schreef geschiedenis. Behangselpapier Een show van dames-"^ schoeisel op komst. W. v. d. Heijden Zonen Het Atlantisch Pact tot stand gekomen. Sanapirin bevrijdt U van kou en pijn! DONDERDAG 24 MAART 1949. Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Redacteur-Verslaggever W. v. d. MEE Jr. :2e JAARGANG No. 25. Abonnement 15 cent per week 1.95 per kwartaal 2.25 franco p. p. Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. OPGERICHT 1878. Bureaux GROTESTRAAT 205 WAALWIJK TEL. 38. SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL TEL. 66. TEL.-ADRES„ECHO". Binnenkort zal een onmis baar, maar zeer laag-bij-de- gronds kledingstuk op een voor Nederland geheel nieuwe wijze onder de aandacht van het publiek worden gebracht. De Nederlandse winkeliers in luxe schoeisel hebben zich sedert enige tijd aaneenge- schaard om te samen hun spe ciale belangen te behartigen. In hun kring is het initiatief geboren voor een show van Nederlandse damesschoenen. Door het arrangeren van 'n dergelijke show wil men niet alleen de nieuwste modellen onder de aandacht van de Ne-« derlandse schoenendraagsters brengen, maar vooral ook haar aandacht vestigen op de zeer belangrijke factor die de juis te schoen betekent voor het effect, dat de kleding in haar geheel maakt. Wij zeiden het reeds, dit kledingstuk is laag- bij-de-gronds en misschien mede daardoor krijgt 't vaak niet de aandacht, die het ver dient. Toch kan een verkeer de keuze in deze in belang rijke mate afbreuk doen aan de verschijning der vrouw. In Frankrijk en België, waar men meer „mode-minded" is dan hier, heeft men dit reeds lang begrepen. Vermoedelijk onder invloed van de buur staat deelt men dit inzicht in Limburg en Brabant, waar de vrouwen modieuzer en met meer gevoel voor combinatie gekleed zijn dan in de Noor delijker gelegen provincies, zo deelde een schoenwinkelier uit Amsterdam ons mee. Hoe ontstellend groot het gebrek aan inzicht op dit punt nog is, moge blijken uit een paar re cente voorvallen. Op een belangrijke mode show wandelde een manne quin doodleuk binnen in een keurig bruin pakje, waarbij ze zwarte schoentjes droeg. Zij wilde geen afstand doen van haar elf cm. hoge hakken, hoe wel een schoenhandelaar ge zorgd had, dat er keurige, bij passende bruine schoenen in haar maat aanwezig waren. En een spreekster over mo de voor de radio verklaarde kalmweg, dat „schoenen" niet zo'n probleem was. Als je maar een paar zwarte pumps had met een hoog hakje, was je vrijwel voor alle gelegen heden klaar!! Ieder zal begrijpen, dat de schoenhandelaar, die zijn vak lief heeft, bij dergelijke enor miteiten de haren te berge rijzen. Geen wonder, dat de heren de hoofden bij elkaar hebben gestoken en het be sluit namen eindelijk eens te gaan zorgen voor de nodige voorlichting in dezen. In samenwerking met de schoenfabrikanten Van Bla- del, Blok van Heyst en Van Schijndel uit Waalwijk en Smits uit Dongen, werden de voorbereidingen voor de show getroffen. Ook de uitgeverij „De Gelderlander", die het maandblad der schoenwinke liers verzorgt, verleende haar voile medewerking. Zo zal dan het Nederlandse publiek 4 April in het Kur- haus te Scheveningen voor 't eerst een show van schoenen kunnen aanschouwen. Daar 't hier in hoofdzaak gaat om het schoeisel en de toiletten die gedragen worden, bijzaak zijn, was een speciale schikking der plaatsen nodig. Hierdoor zul len slechts 250 personen van deze noviteit kunnen genie ten. Uiteraard heeft men bij de samenstelling van de collec tie rekening gehouden met de smaak van het publiek. Voor al de jongeren, die gewend zijn geweest bij alle gelegen heden op sportschoenen te lo pen, zullen niet dadelijk op de hoge hak overstappen, ook al keert die in de mode terug. Maar er zijn tal van tussen vormen, die makkelijk kun nen zijn zonder plomp te we zen. Ook zijn de nieuwe, spit sere modellen met hoge hak aqtomatisch beter gebouwd dan voorheen, zodat niet alle tenen weer in de knel behoe ven te komen. De firma's hebben er ook naar gestreefd op deze show slechts dat te brengen, wat inderdaad bij de winkelier voorradig is of waarvan de aflevering spoe dig kan worden verwacht. Geen show tussen aanhalings tekens dus, maar een tonen van wat de Nederlandse in dustrie de Nederlandse koop ster weer biedt. De verzorging van de cos tuums en toiletten zal in han den zijn van de firma Nieu- wendijk te Amsterdam. De show wordt 5 April in het Victoriahotel te Amster dam en 11 April in Esplanade te Utrecht herhaald, ook weer telkens voor 250 bezoekers „De Tijd". J. de P. Bij een overzicht van het voornaamste gebeuren van de laatste dagen op de grote we reldbol, moeten wij toch eerst beschouwen wat hier te lan de aan belangrijks gebeurde, terwijl we daarna dan onze blik in een wijdere kring kun nen laten ronddwalen. Enkele dagen geleden ver scheen er een werk, in twee lijvige delennooit waar schijnlijk heeft een werk een dusdanige bespreking gehad als dit, waar hoofdartikels over werden geschreven en waar hele hoofdstukken let terlijk uit werden overgeno men. Het was dus wel een heel bij zonder werk en wellicht zullen over honderden jaren de kinderen op school zitten zuchten voor „Het Verslag van de Parlemen taire Enquête-commissie Rege ringsbeleid 1940—1945", zoals wij het nu doen voor Hooft's His toriën, en geschiedkundigen zul len de vergeelde folianten opslaan en in het onduidelijke, moeilijk te lezen, ongélukkige schrift uit het jaar 1949 trachten na te gaan wat precies de oorzaken waren en hoe de juiste toedracht was van de O belangrijke, maar korte oorlog omstreeks het midden van de 20e eeuw. Wij zien inderdaad in het werk van de parlementaire enquête commissie een groter belangrijk heid voor de toekomst, op meer dan één gebied. Het is al lang galeden dat de Tweede Kamer van het recht van enquête gebruik heeft gemaakt nu heeft zij van dit recht gebruik gemaakt omdat zij opheldering wenste over een periode, die zo belangrijk, maar tevens zo duister was, omdat zij de motieven wilde zien van de handelingen en ge dragingen, die ons veelal ongemo tiveerd en onverantwoordelijk le ken. Het behoeft geen betoog dat een dergelijk rapport, waarvan 't eerste deel, dat handelt over het militair beleid 1939 1940, reeds 1015 pagina's beslaat, terwijl er nog 5 of 6 dergelijke delen zullen volgen, zeer grote waarde heeft voor de geschiedenis. Geen perio de in het verleden is zo onder zocht, van geen periode is het materiaal zo omvangrijk daar naast wijzen wij op het belang van dit rapport, omdat wij graag het fijne weten van die toestan den, die wij allen van dichtbij hebben meegemaakt, maar vooral is dit rapport van belang omdat het ons nog zeer veel kan leren. Omdat het ons leert dat de grote fout van de jaren voor de oorlog niet alleen school bij de le gerleiding, niet bij de regering, niet bij het leger, maar in ons ge hele volk. Wij waren de zeldza me nuchterlingen, de het-zal-zo'n- vaart-niet-lopen-denkers, wij hiel den onze ogen gesloten voor de feiten, de koude, wrede feiten, wij waren immers neutraal en na- ief als we waren, kenden we dit praedicaat meer beschermende kracht toe dan een gedisciplineerd leger. In zoverre nu het rapport ons deze feilen eerlijk en onomwon den zegt, heeft het vooral 'n grote preventieve betekenis en kan het een waarschuwing zijn voor ons volk, dat op. niet te miskennen wijze weer dezelfde weg opgaat; het zal ons leren de ogen te ope nen voor de realiteit, voor de po litieke verhoudingen, waarin neu traliteit uitgesloten en trouwens volkomen doelloos is. Wanneer het rapport ons naast een hoop sensatie, deze gezichts punten opent, dan kennen wij het naast het Atlantische pact een grote waarde toe; beide versche nen nagenoeg ter zelfder ure, bei de wijzen ons onze plaats in de huidige politieke constellatie, waarin ook wij, of we willen of niet, een rol meespelen en waarin iedere botsing of verandering ook ons ter harte gaat. VEILIGHEIDSRAAD. Maandagavond om 9 uur is de Veiligheidsraad weer eens bij el kaar gekomen voor de behande ling van de Indonesische kwestie. Nieuwe gezichtspunten werden er natuurlijk niet geopend, maar daar is in ieder geval over ge praat. Maar ja, met praten schiet je ook al niets op, althans de Vei ligheidsraad niet. Het zijn trou wens meer de gasten dan de le den die hun mond roeren, zo heb je Pakistan, Indonesië, Egypte 7 van de 8 gasten blijven aan dringen op uitvoering van de re solutie van 28 Januari en de heer Palar stelde maar liefst 6 eisen onmiddellijke uitvoering van de resolutie, een voorbereidende con ferentie om de regering weer naar Djocja over te brengen, kan door de republiek worden overwogen, de UNCI moet direct rapport uit brengen van de toestand in Djok- ja; na het herstel van de republi keinse regering kan deze op wet- Waalwijk. Tel. 443. tige basis deelnemen aan bespre kingen. Palar eiste vervolgens zo spoedig mogelijk een rapport over de militaire toestand in Indonesië en een onmiddellijk onderzoek naar de wreedheden die beide partijen elkaar toeschrijven. En vergelijk deze taal nu eens met hetgeen dr. v. Royen zegt Wie maakt op u dan de indruk zich het veiligst te voelen. De re publiek hoeft niet bang te zijn dat men iets tegen hen onderneemt, zij hoeven alleen maar bang te zijn dat men Nederland te veel toestaat, terwijl dr. van Royen daarentegen al menigmaal ver strekkende eisen heeft horen stel len. Kortom, tot nu toe is Neder land de beklaagde geweest en de republiek en haar Oost-Aziatische vrienden de aanklagers. Mogelijk dat er tekening komt in de toestand, dat er enige wij ziging waarneembaar is, wij heb ben het reeds eerder opgemerkt, maar toch nog niet zodanige wij zigingen, dat de bovenstaande in druk, die wij in de loop van de tijd kregen, al in een of ander op zicht foutief is geworden. De ver houding van beklaagde tot aan klager in de Veiligheidsraad blijft hetzelfde, al is in het col lege van rechters misschien een opinie-wijziging ten onzen voor dele merkbaar. VOOR DE 13e MAAL VERKIEZINGEN. De departementale verkiezin gen in Frankrijk, die Zondag be gonnen, hebben de politieke machtsverhoudingen in dit land, zoals die sinds de laatste verkie zingen waren, geconsolideerd. De thans regerende derde macht heeft haar plaats behouden, de Gaul listische partij heeft haar over winningenreeks op de M.R.P. stop moeten zetten en de commu nisten hebben zich met veel moei te kunnen handhaven. Verschil lende Franse bladen waren van mening dat de communistische partij van een debacle gered is, doordat 1/3 van de kiezers niet ter stembus ging. Volgens voor lopige gegevens mogen we dus wel concluderen dat de commu nistische macht in Frankrijk aan het tanen is. DUITSERS PROTESTEREN. In 't dorpje Gangelt even over de Duits-Nederlandse grens ter hoogte van Sittard hebben 3000 Duitsers geprotesteerd tegen de vermoedelijke grenscorrecties. De ministerpresident van Noord-Rijn- land-Westfalen heeft de menigte toegesproken en eiste dat de Ne derlanders van grenscorrecties zouden afzien. „Nieuwe grens, nieuwe oorlog" stond er op de huizen. Nu zijn we niet zo be vreesd voor de beruchte Duitse grote mond, nog minder voor hun dreigingen, terwijl we het protest niet erg hoog aanslaan. Op de eerste plaats ligt Gangelt buiten het te annexeren gebied en daar enboven waren de protesterenden bijna geen van allen afkomstig uit dit gebied. De bevolking uit dit gebied is zeer zwijgzaam, er waren ook geen bevlagde huizen toen de ministers er een bezoek brachten om hun te verzekeren van het medeleven van de rege ring. Vrijdag is in alle hoofdste den van de aangeslotenen de tekst bekend gemaakt van 't Atlantisch Pact tussen de Ver enigde Staten, Canada, Enge land, Frankrijk, Nederland, België, Luxemburg en Italië, vermoedelijk aangevuld met Noorwegen, Denemarken, IJs land en Portugal. Een machtig bolwerk is hier ontstaan om een eventuele aanval uit het Oosten te weer staan en 't is een unicum in de wereldgeschiedenis een definitief pact van zodanige omvang. We kunnen 't voornaamste in de volgende punten samen vatten. 1. Een gewapende aanval tegen één der ondertekenaars van het Atlantisch Pact zal worden beschouwd als een aanval, gericht tegen alle on dertekenaars. Aldus wordt de belangengemeenschap die de deelnemers van nu af vormen tot uitdrukking gebracht. 2. Onder een „gewapende aanval" wordt verstaan iede re aanval die door de strijd krachten van een natie wordt ondernomen tegen (a) het grondgebied van één der on dertekenaars in Europa, Nrd.- Amerika of Algiers, (b) de strijdkrachten van de onder tekenaars in Europa of (c) enig grondgebied, eilandenbe- zit, schip of vliegtuig op de Atlantische Oceaan ten Noor den van de Kreeftskeerkring. 3. In geval van een ge wapende aanval, zoals boven gedefinieerd, zijn de andere ondertekenaars verplicht individueel of collectief een zodanige actie te onder nemen, inclusief gewapend optreden, als gewenst kan v/orden geacht om het Noord- Atlantisch gebied te zuiveren of te behouden. 4. De ondertekenaars zul len op economisch en militair gebied doen wat zij kunnen om elkaar te helpen'het doel van het Pact te verwezenlij ken. Zij zullen in de geest van het Pact instellingen vormen militaire en economische commissies om de verdedi ging van hef gebied nader te regelen. Zij verklaren dat het Pact niet strijdt met hun ver plichtingen tegenover de Ver enigde Naties of enig ander internationaal verdrag. Het duurt 20 jaar. DE STERKTE DER ATLANTISCHE MOGENDHEDEN. Een overzicht van het men senmateriaal en militaire hulpbronnen der twaalf lan den, die, naar verwacht wordt, tot het Atlantisch Pact zullen toetreden, toont aan, dat de gszamelijke kracht van de At lantische mogendheden die van de Sovjet-Unie en haar „satellieten" verre overtreft. De Westerse mogendheden bezitten: 1. Bijna 15 procent meer mensenmateriaal dan 't Oos telijk blok. 2. Meer dan 3 maal zoveel capaciteit voor de staalpro- ductie. 3. Meer dan tweemaal zo hoge productie van steenkool 4. Achtmaal meer olie, als men zelfs de productie van Midden- en Zuid-Amerika en het Nabije en Verre Oosten uitsluit. 5. Bijna 34 maal zo veel ton nage Oceaanschepen. 6. Bijna 30 maal zo veel mo torvoertuigen. Weliswaar zijn de strijd krachten van het Oostelijk blok 25 pet. groter dan van de Atlantische mogendheden. Maar men moet ook reke ning houden met de atoom bom, de nieuwe Amerikaanse B-36 bommenwerper en het enorme overwicht, dat de Amerikaanse vloot heeft met 731 in de Atlantische Oceaan geconcentreerde in actieve dienst zijnde oorlogsschepen. VERKIEZINGEN OP CURASAO en ARUBA. Op de Nederlandse Antillen zijn de eerste algemene ver kiezingen gehouden. De verdeling van de zetels over de partijen op Curasao is als volgt: De Katholieke Volkspartij 1 zetel; de Nationale Volks partij 4 zetels; de Democra tische Partij 3 zetels. Verdeling van de zetels op Aruba De Unio National Aruba 3 zetels; de Arubaanse Volks partij 5 zetels. Op Curasao werden de stemmen over de 4 partijen aldus verdeeld: De Nationale Volkspartij 13.224 stemmen; de Democra tische Partij 10.008 stemmen; de Kath. Volkspartij 5305 stemmen en de Curasaose On afhankelijke Partij 2165 stem men. Het totaal aantal geldige stemmen bedroeg 30.700; het aantal uitgebrachte stemmen bedroeg 31.176. De tentoonstelling' „HET BRABANTSE LANDSCHAP" te Tilburg. We menen goed te doen met er aan te herinneren, dat komende week de laatste is dat bovengenoemde tentoon stelling in het Natuurhisto risch Museum te Tilburg te bezichtigen zal zijn. Bijna een maand lang is het bezoek uit de gehele provincie zeer groot geweest. Talloze speciale rondleidingen werden op aan vrage gehouden. Zondag 27 Maart is echter onherroepelijk de datum van sluiting. Be langstellenden bevelen we in hun eigen belang aan, hier mede rekening te houden. Jaarvergadering K.A.B. Jaarverslag secretaris. Het ledental van de K.A.B. be- j droeg op 1 Jan. 1948 274, per 31 Dec. bedroeg dit 279, welke zijn ondergebracht in de volgende on derafdelingen Fabrieksarbeiders 176 Bouwvakken 29 Landar beiders 16; Werkmeesters 16. 10 leden zijn in militairen dienst, waarvan 8 in Indonesië. De rest van de leden is onderge bracht Bij de Metaalbewerkers- bond, Houtbewerkesbond en de H.K.W. Herwonnen Levenskracht. Het ledental was op 1 Januari 1949 400. In kas op 1 Jan. '48 369.45 Saldo over '48 94.70 In kas op 1 Jan. '49 464.15 Onze Credo Pugno-club telt 7 leden en heeft deze winter haar activiteit getoond. In het afgelo pen jaar werden in samenwerking met het bestuur der fabrieksarbei ders 50 huisbezoeken afgelegd en 20 nieuwe leden ingeschreven. Verder in het jaar werden nog verschillende huisbezoeken afge legd in verband met de ledenre gistratie. Voor de Stichting der „Vrienden van de Arbeiders jeugd werden door hen nog 500 loten verkocht; twee maal werden er manifesten uitgereikt en even als vorig jaar werden de uitnodi gingen voor de ontwikkelings avonden door hen bij de leden bezorgd, hetgeen toch zeker tot het succes van deze avonden bij gedragen heeft. Mannen, treedt aan voor Cre do Pugno, de kerntroep van de K.A.B. Ook onze K.A.V. willen wij bij dit jaarverslag niet vergeten. Zij is pl.m. 150 vrouwen sterk. De Centrale Voksbank mag zich verheugen in een blakende gezondheider kwamen in het af gelopen jaar 40 nieuwe spaarders bij, zodat met een spaardersaan tal van 80 ruim 9000.werd ingelegd. Onze levensverzekeringsmaat schappij Concordia neemt nog steeds in kracht toe. Medio April werd een zegel spaaractie begonnen voor onze kinderen. Er werden in het afgelopen jaar 5 bestuursvergaderingen en 1 ledenvergadering, tevens jaarver gadering gehouden. Voor het af tredend bestuurslid de heer Do- remans werd de heer Walravens gekozen. Op 18 April werd het St. Jo- zeffeest met waardige luister ge vierd. Des morgens algemene H. Communie en des avonds kwa men de leden met de dames ge zellig bijeen onder het. genot van diverse versnaperingen en een verloting. Op 5 October werd het ont wikkelingswerk ingeluid met een interessante lezing door Pater Wilbertus de Wit. Er werden af- geopen winer 6 ontwikkelings avonden gegeven en herop werd door diverse goede sprekers het woord gevoerd. Gemiddeld wer den deze avonden bezocht door 100 personen, waarvan 44 perso nen 6 maal geweest zijn. Evenals andere jaren bracht St. Nicolaas weer een bezoek aan onze K.A.B., waarbij aan ruim 170 kinderen tussen 3 en 10 jaar geschenken werden uitgedeeld. Dit is in het kort hetgeen in 't afgelopen jaar beleefd werd. Mo ge dit een aansporing zijn om de vergaderingen steeds trouw te be zoeken, want zoals men uit dit verslag kan zien, gaat de K.A.B. crescendo. Het financieel verslag verslag werd onveranderd goedgekeurd. Hierna kreeg de spreker van deze avond, de heer de Wolf, het woord. Het was de bedoeling van spr. om in deze spreekbeurt het nut van de verschillende onderaffde- lingen van de K.A.B. te belich ten, maar de tijd die spr. toege wezen kreeg, noodzaakte hem zich te beperken tot een onderaf deling, n.l. de Volksbank. Spr. vertelde uitvoerig de ge schiedenis van de Volksbank cn het ontstaan daarvan. Het was van Mgr. Ariëns, aldus spreker, goed gezien, dat hij de arbeiders, hoe moeilijk zij het ook hadden, aanzette tot sparen, om zo, door zelf te beginnen met vergaren, het proletariaat te ontgroeien. In de tijd van Ariëns werd de harde noodzaak om het bezitloze te ont groeien, nog veel harder aange- Koker 5 50 tabletten 75 ct. in alle welvoorziene Apoth Drogisterijen. en voeld dan thans. In die tijd was de arbeider in geval van ziekte of tegenslag niet langer een pro letariër, maar werd dan een pau per, die om het gat te dichten, moest aankloppen bij het Armbe stuur of dergelijke instellingen. De arbeiders van toen hebben de woorden van Ariëns begrepen en zijn gaan sparen met stuivers en dubbeltjes, hoe moeilijk het er toen ook af kon. En dank zij de spaarzin van de arbeider is daar uit tenslotte gegroeid de Centrale Volksbank zoals wij die thans kennen. Een spaarbank die van de 300 spaarbanken in Nederland de zesde plaats bezet. Sprekende over het nut van deze instelling van de K.A.B., wees spr. ook op het nut hiervan t.o.v. andere instellingen van de K.A.B., zoals b.v. Berg en Bosch, 't beste sanatoria van Nederland, en tal van andere instellingen die tot heil van de arbeiders kunnen worden gefinancierd. In verband hiermede wees spr. ook op de plicht van iedere arbeider om zich aan te sluiten alleen bij de instel lingen van de K.A.B., want zo als b.v. bij de Centrale Volks bank wordt het gespaarde geld weer gebruikt tot heil van de ar beiders zelf. In een gloedvolle speech roem de spr. verder de deugd van het sparen. Aan de orde' was verder be stuursverkiezing. Periodiek aftre dend, maar herkiesbaar waren H. Maas en L. van Wezel. Can- didaat waren gesteld door de le den W. v. Gorp, A. de Wit en P. Verhulst. Gekozen werden W. v. Gorp met 40 en L. van Wezel met 46 stemmen. De overige can- didaten behaalden resp. H. Maas 26, P. Verhulst 21 en A. de Wit 17 stemmen. De begroting werd onveran derd goedgekeurd. Aan de orde was verder de verkiezing van een voorzitter. Van de 75 uitgebrachte stem men kreeg het pas gekozen be stuurslid W. v. Gorp er 51 en werd zodoende tot voorzitter ge kozen. De geestelijke adviseur dankte in hartelijke bewoordingen de scheidende voorzitter, de heer Maas, voor al het goede werk dat hij in de afgelopen 15 jaar voor de K.A.B. heeft gedaan, waarvan hij 12 jaar voorzitter was. Spr. EKSTEROGEN. De heer A. F. de B. te Steenwijk. Wanneer bij ver scheidene, overjarige dieren de z.g. knobbelvoeten of ek sterogen (likdoorns) voorko men, kan dat toe te schrijven zijn aan de ongeschikte toe stand van de bodem waarop de kippen lopen. Grove stuk ken steen, puin en kalk in de rennen veroorzaken kwelling aan de voeten. Ook kan de aardkorst in niet omgewerkte rennen zó hard worden, alsof het een stenen vloer is. Te hoge zitstokken of smalle zit- stokken geven mede aanlei ding tot kwetsuren, Tenslotte ontstaat er een pukkel eelt, juist in het midden van de voetzool. Deze zijn er uit te halen; het verwekt weinig of geen pijn. De ontstane openin gen penselen met jodium-tinc- tuur, 's avonds als de dieren op stok zijn. Anders lopen ze er te veel zand in. Jonge hen nen, die nog maar kort op zo'n bodem of te smalle zit stokken geweest zijn, hebben er uiteraard minder last van. De leg Uwer dieren is uit stekend gebleven, welnu, dan hadden ze er ook nog niet veel hinder van. Tenslotte gaan ze echter stumperig lo pen en vermageren dan. In sommige gevallen is het een j ichtverschij nsel. 3 IE XE KALKOENEN. Mevr. v. d. W. de B. te Zut- phen. Ongetwijfeld zijn Uw kalkoenen aangetast door pok ken. Uw behandeling met jo dium was heel goed; meer kunt U er op dit ogenblik al niet aan doen. Als de wratjes en korsten soms wat hard zijn wordt aangeraden, ze te ver weken met olie- of soda-op- lossing en ze daarna met jo- dium-tinctuur aan te stippen. Zoals U wel zult weten ent men tegenwoordig pluimvee in, en er zijn reeds zeer vele dieren op deze wijze behou den gebleven tegen deze gesel van de pluimveestapel. Tege lijkertijd zal het zeer nuttig zijn een paar malen per dag de aangetaste vogels met de kop even onder te dompelen in permanganaat-oplossing van een licht wijn-rode kleur. Natuurlijk goed oppassen dat de onderdompeling zeer kort duurt om geen verstikking te veroorzaken. Dat ze er wat van inslikken is niet erg, daar het de kippen ook wel als drinkwater wordt voorgezet. De meningen omtrent het ge bruik van dit geneesmiddel lopen nogal uiteen, maar ik heb er zeer mooie resultaten mee ondervonden. Weer zijn tal van vragen binnen gekomen. Tot de volgende week! Het is toch fijn meermalen te vernemen, Dat mijn advies wel heeft gebaat, Want daarom is het maar begonnen, Dat 't met de dieren gun stig gaat. Kippenvriend. (Nadruk verboden). zeide goed aan te voelen dat het voor de scheidende voorzitter een pijnlijk ogenblik was, zijn plaats nu ingenomen te zien door een ander, maar niettemin was hij er van overtuigd dat de heer Maas het zou begrijpen, dat er een tijd was van komen en van gaan. Spr. stak de dank die men aan de heer Maas verschuldigd was, niet onder stoelen of banken en tenslotte sprak spr. de hoop uit dat de nieuw gekozen voorzitter voor wie de K.A.B. niet iets on bekends was, veel en vruchtbaar werk zou kunnen verrichten voor de K.A.B. en de afd. Drunen. De heer v. Gorp had ook een woord van lof voor de scheiden de voorzitter en dacht niet in staat te zijn voor de K.A.B. dat gene te kunnen doen wat de heer Maas hiervoor gedaan heeft. Spr. dpnkte de vergadering voor het ip hem gestelde vertrouwen. Ook de heer v. Wezel dankte de leden voor het in hem gestelde vertrou wen. In de kascontrolecommissie werden gekozen de heren J. Schaap en H. Couwenberg, deze laatste als plaatsvervanger. Mededeling werd gedaan dat er via de K.A.B. gelegenheid be staat om in 1950 of '51 een reis te maken naar Rome, zulks in verband met het H. Jaar en de herdenking van de encyclieken. Een spaarsysteem kan de nodige gelden bijeenbrengen. Eveneens werd mededeling gedaan over 't komende St. Jozeffeest. Deze dag

Echo van het Zuiden | 1949 | | pagina 5