Waalwijkse en Langstraaise Courant Ook SPRANG-CAPELLE NEUSDEN Een Pé?é?r//g-jarige industrie in heeft zijn deel van het Langstraatse havenwee DE ACTIVITEIT DER ONDANKS GUNSTIGE OOGST TOCH GEEN GUNSTIGE RESUL TATEN. Een en ander uit 't verenigingsleven MAANDAG 28 MAART 1949 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Redacteur-Verslaggever W. v. d. MEE Jr. DE ECHO W HET ZUIDEN 72e JAARGANG No. 26. Abonnement 15 cent per week 1.95 per kwartaal 2.25 franco p. p. Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. OPGERICHT 1878. Bureaux: GROTESTRAAT 205 WAALWIJK TEL. 38. SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL TEL. 66. TEL.-ADRES „ECHO". De gemeenteraad kwam tot over eenstemming met de Gereformeer de Gemeente. Twee kwesties hebben voornamelijk de vergadering van de raad van Sprang-Capelle overheerst. Dat was op de eerste plaats de Havenkwestie, zoals iedere Langstraatse gemeente er een heeft; na uitvoerige bespreking heeft men ze maar voor de nieuwe raad laten liggen. Op de tweede plaats was daar de verkoop van grond aan de Geref. Gem„ welke koop niet door zou zijn gegaan, als de heer Ros niet een voor de hand liggende oplossing aan de hand deed. En natuurlijk kwam ook de lichtvoorziening ter sprake. UITEENLOPENDE MENINGEN. Aan het begin van deze verga dering, waarbij de heer Verheij- den wegens ziekte verhinderd was, werd de heer J. Kraak, af gevaardigde van de P.v.d.A. in plaats van de heer van Zeist, als lid van de raad geïnstalleerd en legde hij de diverse beloften af. Na de vaststelling van de no tulen en de behandeling van een ingekomen verzoek van het St. Odulphus-lyceum te Tilburg, waarbij besloten werd de gevraag de subsidie-verhoging tot 150.- niet toe te staan, kwam aan de orde punt 4 van de agenda, een voorstel tot vernieuwing van de havenbeschoeiing te Capelle, waarvoor een crediet nodig was van 10.00D. De heer van Caem die hierbij ook het volgende punt betrok, vroeg zich af, waar het heenging. Dergelijke bedragen waren onmo gelijk rendabel te maken. Voor punt vier bestond nog een zeker motief, een slechte beschoeiing kon inderdaad gevaar opleveren, maar bij punt 5, het voorstel tot uitbaggeren van de havens, was het geld in zee dragen. Was het geen tijd, dat de gehele haven situatie eens grondig werd her zien, nu koste het kapitalen en het rendeerde in het geheel niet. De voorzitter wees er op hoe hele stukken van de bestrating al weggezakt waren, de vernieuwing was noodzakelijk. Met dit punt gingen allen ac- coord. Naar aanleiding dan van het voorstel tot uitbaggeren van een gedeelte van de Havens te Ca pelle en Labbegat, verkondigde de heer Ros als zijn meriing dat wanneer de voorhaven 1.50 ïpe- ter diep werd en het eind bleef zoals het was, dat dan de voor havens binnen korte tijd weer dicht zcuden slibben. Hij gaf toe dat een uitgave van 40.000.voor een grondige herziening onoverkomelijk was, maar van de andere kant, als men ieder jaar 6000 moest neertel len, raakte men ze even goed kwijt. De heer Maijers was er voor om één haven goed in orde te brengen en niet twee havens ge deeltelijk, dat was half werk. Hij vond de haven te Labbegat het noodzakelijkst. De heer Spuijbroek zei dat de havens niets opleverden dan verlies voor de gemeente,- de fa.'s Sneep en Oerlemans waren de enige belanghebbenden. Kondeij deze firma's geen auto's inlassen. De heer Vos geloofde dat de meesten het er wel over eens wa ren dat het een moeilijke situatie was; de havens boden economisch inderdaad weinig voordeel; maar volgens hem was het iets dat his torisch gegroeid was. 'Hij achtte het nu niet het juiste moment om ingrijpende wijzigingen aan te brengen, maar hij vond het beter dat de nieuwe raad deze kwestie nog eens zou aanroeren. In deze geest sprak ook de heer Kraak, die er bovendien nog de aandacht op vestigde, dat de ha vens niet alleen gebruikt werden door beide genoemde firma's, maar dat er ook zand, grint, pulp enz. werd aangevoerd. In zijn antwoord zei de voor zitter dat het ook voor B. en W. een moeilijke kwestie was. Maar er was een noodtoestand en daar moest iets aan gebeuren. Er waren in de toekomst wel veranderingen te verwachten en als de Maasmondplannen verwe zenlijkt zouden zijn, dan zou er veel verbeteren, maar dit lag echter nog te ver weg. Met het polderbestuur was overeengekomen om te trachten het slib weg te krijgen op de manier, die de heer Verheijden een vorige vergadering had aan gegeven, door de binnenhaven vol te laten lopen en dan bij eb weer leeg. Van deze methode, die wij hier slechts met enkele woorden aangeven, verwachtte men wel resultaat. De fa. Sneep had aangeboden een en ander te doen verzorgen voor de haven te Capelle, terwijl de fa. Oerlemans ook wel een concessie wilde doen. De heer Ros die bezwaren had gemaakt omtrent de diepte, ant woordde de voorzitter dat de voorhaven het meest last had van slib, verderop ging het wel en hier zou men op bovenbedoelde wijze het slib trachten te verwijderen. De heer Maijers hoorde dat voor de Capelse haven evengoed uitbaggeren nodig was, ze werden niet alleen voor en door de fa briek gebruikt, maar er kwamen ook tal van andere ladingen aan. De heer Spuijbroek die een streep wilde zetten onder de hele havengeschiedenis, maakte hij dui delijk dat het vervoer over land met auto's veel duurder was en ook hier moest men weer voor ogen houden dat niet alleen de fa.'s Sneep en Oerlemans er bij betrokken waren, maar ook alle boeren b.v. De heer Kraak vestigde nog even de aandacht op de havens met het oog op mogelijke indus trie .waarna alle leden met het voorstel van B. en W. accoord gingen. Voorstel 6, 7 en 8 ontmoetten niet de minste tegenstand. EEN GRONDKWESTIE. De meerderheid van B. en W. kwam hierna met het voorstel om een strook grond gelegen aan de Hogevaart te verkopen aan de Gereformeerde Gemeente en aan de boterfabriek. Wethouder de Bas kon zich niet met dit voorstel verenigen voor zover het de grondverkoop aan de Geref. gemeente betrof. Met grote moeilijkheden had men deze grond gekocht voor de volks huisvesting, en daarom moest men hem nu niet voor een ander doel weer gaan verkopen, temeer niet daar men in Vrijhoeve geen andere grond had. Hij kon zijn stem niet aan dit voorstel geven. De heer Kraak had dit voorstel ook al bevreemd, op dit stuk grond van 30 strekkende metei konden twee dubbele woningen staan. De heer Spuijbroek voelde vol komen het bezwaar van de heer de Bas aan. De Geref. gemeente moest zelf maar grond kopen van particulieren; laatst waren er nog een paar stroken verkocht. Hij kon evenmin zijn stem aan dit voorstel geven. Ook de heer de Rooij sloot zich bij wethouder de Bas aan. Dan achtte de heer Ros, woord voerder van de Geref. gemeente de tijd gekomen ook eens wat te zeggen. Hij had de verschillende bezwaren gehoord van de heren en kon zich dit best indenken, wanneer deze bezwaren voort kwamen uit een principe; hij hoopte tenminste dat dit het ge val zou zijn en dat er niet nog iets anders tussen zat. Hij kon de heren echter gerust stellen, want hij kon in ruil voor de 30 meter die men wenste te kopen, meer grond aanbieden voor een prijs beneden de 30 per meter, aan een zeer geschikte plaats, n.l. de Quirijnsesteeg. Dus de bezwaren van de heren moes ten wegvallen. „GODSDIENSTVRIJHEID" De heer de Bas antwoordde de heer Ros, dat zijn zinspelingen volkomen ongegrond waren; al leen het motief van de woning bouw had bij hem gegolden. Ge lukkig was er nog vrijheid van godsdienst in ons land, alhoewel in deze gemeente die vrijheid wel eens wat te veel aan banden werd gelegd. Maar als de heer Ros accoord ging met de prijs die door het Prijzenbureau zou worden vast gesteld en als hier besloten werd de grond te kopen, dan waren zijn bezwaren natuurlijk weggevallen. De voorzitter zeide nog hoe de Geref. gemeente niet kon bouwen in het Steegje naast het Groene Kruis, omdat de plaats daar niet geschikt was voor een fraai kerk je. De kerk zou aan een mooie straat moeten staan. De heer Kraak vond dat het toch nog beter was geweest als er op de Hogevaart op het be paalde stuk grond ook nog hui zen waren gebouwd. De heer Spuijbroek werd steeds duisterder. Zou de nieuwe kerk niet even dicht bij een an dere kerk staan, wanneer ze op de Hogevaart kwam te staan als aan de Quirijnsesteeg? (Een nieu we kerk mag slechts gebouwd worden op een bepaalde afstand van andere kerken). Persoonlijk vond de voorzitter de Quirijnsesteeg geen plaats voor een kerk en bovendien was er de vereiste afstand niet. Uit zakelijk oogpunt echter, kon de heer Spuijbroek niet voor het voorstel zijn. De heer Braspenning wees er de lieer Kraak op dat een mooie kerk temidden van nieuwe huizen zeker zo mooi was, als een lange rij huizen. En de heer Spuijbroek antwoordde hij dat men tegen over het zakelijk motief ook het culturele mocht stellen. Hierna ging men z.h.st. accoord met het voorstel om grond te ver kopen aan de melkfabriek. Het voorstel om grond te ver kopen aan de Geref. Gemeente werd aangenomen met 6 tegen 4 stemmen; tegen stemden de heren Spuijbroek, de Rooij, Kraak en van Caem. Het voorstel om de grond aan de Quirijnsesteeg van de erven de Wed. Ros, welk stuk pl.m. 175 meter lang was en waarvan de prijs zou liggen tussen de 25 en 30 per meter, te kopen, werd z.h.st. aangenomen. Hierna besloot men tot verbe tering van het wegdek in de Kat- testeeg. Het zou een mooie as- phaltweg worden; van de kosten zou Loonopzand 5/8 en Sprang- Capelle 3/8 betalen, terwijl het onderhoud dan voortaan voor re kening van Sprang-Capelle zou zijn. De totale kosten bedroegen 24.000. Een vroegere overeen komst tussen beide gemeenten zou hiermee vervallen. Nadat de redactie van het be wuste artikel in de politieveror dening betreffende het zich be vinden op hoeken van straten was veranderd in „rondhangen of slenteren", deed het college van B. en W. het voorstel tot elec- trificatie van een gedeelte van de Sprangsevaart. DE LICHTVOORZIENING. Op 29 Januari ontving men be richt van de P.N.E.M. dat Kaats heuvel van plan is langs de weg bij het Loons Hoekje een lichtka- bel te laten leggen. Dit was een mooie gelegenheid om ook het zestal gezinnen aan de Sprangse vaart hiervan mee te laten pro fiteren. De kosten zouden 1350 bedragen. Dit bedrag was wel groot voor 6 huizen. Tijdens de bezetting hebben de bewoners zelf een net mogen aan leggen dat na de bevrijding weer zou vervallen. Hier is echter niets van gekomen. De laatste storm heeft de mensen weer op grote kosten gejaagd, doordat een ge deelte van het net werd vernield. Daarom wilden zij nu niet meer bijdragen in de kosten van aan leg van de kabel. B. en W. stelden voor deze mensen toch maar licht te geven. De heer Braspenning was het hier roerend mee eens. Echter niet de heer Ros. Hij gunde die mensen het licht wel en was ook niet tegen het voor stel, maar hij wees nog eens op de Winterdijk, die er al jaren om vroegen. Vanuit het transforma torhuisje bij Labbegat, dat kon ook zoveel niet kosten. De kosten waarop deze licht voorziening was geraamd bedroe gen 12.500.dit was welis waar heel veel, maar die mensen betaalden toch ook. Hij was er sterk voor toch nog te trachten ook deze mensen licht te geven. De heer Kraak was het hier roerend mee eens, maar toch wil de hij zich nu eerst maar bepalen tot de Sprangsevaart. De heer Maijers opperde de mogelijkheid om een aftakking te maken van de kabel die van den Bosch naar den Berg liep. De heer de Rooij sloot zich aan bij de heer Ros. Nu bij de Sprang sevaart ging het direct en bij de Winterdijk niet. De voorzitter wees er in zijn repliek echter op dat de situatie in beide gevallen geheel anders was. De kabel den Boschden Berg was een voedingskabel met hoog voltage. De lichtkabel koste 8.25 per meter en die had men bij de Win terdijk meer dan 1200 meter no dig. De voorziening bij de Sprang sevaart kostte 225 per huis, ter wijl de Winterdijk 1000 per huis kostte. En al nam de raad het besluit de Winterdijk van licht te voor zien, dan nog zou de Pnem het thans niet doen, naar men hem had verzekerd, omdat er nog te weinig materiaal was en te veel gemeenten waar nog hele gedeel ten zonder licht zaten, zo b.v. St. Joachimsmoer. Alle leden gingen z.h.st. met 't voorstel accoord. EEN PLUIM VOOR DE BRANDWEER. Bij de mededelingen voelde de voorzitter zich verplicht na de vele critiek die er de afgelopen jaren op de brandweer geleverd was, ook eens iets waarderends van hen te zeggen. Alle cursis ten uit Sprang-Capelle waren geslaagd en de inspecteur de heer Meenhorst had verklaard dat het corps van Sprang-Capelle een van de beste geoefende en geou tilleerde was van Noord-Brabant. De brandweer en vooral ook zijn commandant was zeer actief en het gemeentebestuur was hier voor zeer erkentelijk. Hierna werd de loftrompet weg gestoken en de openbare verga dering gesloten. Van reparatie-werf je tot scheepstimmerwerf. Ruim veertig jaren klinkt nu reeds in Heusden het lied van de hamer op het metaal, dat door heel het oude stadje hoorbaar is; het klinkt op uit de drukke bedrijvigheid en het jagerige doen van mensen, die zich inspannen, de mens steeds meer te doen heersen over het wajer, hem er sneller te maken en onaantastbaarder; zij bouwen er schepen, die in de loop der jaren steeds volmaakter worden, die de mens dragen waarheen hij wil en zo snel hij wil; zij bouwen er schepen voor onze rivieren, maar ook kustvaartuigen en zee-schepen. het HOE HET GROEIDE. In Februari* 1909 werd er in Heusden een klein scheepswerfje, dat voornamelijk bestaan had van wat reparatie, publiek verkocht, de eigenaars konden het niet meer bolwerken. Misschien is het hun wel mee gevallen dat er nog kopers wa ren, die prijs stelden op het klei ne bedrijfje, hoe het ook zij de heren de Haan en Oerlemans kochten het. Het was een hele durf in die crisistijd en dan nog wel op het platteland, waar de zuigkracht van de grote steden steeds beter merkbaar werd. Men heeft tegen de stroom op moeten roeien, men heeft moei lijke klippen moeten omzeilen, men heeft alle zeilen bij moeten zetten, maar aan bakzeil halen dacht men niet. Men begon met een op stapel staand scheepje van plm. 600 toil, de vroegere eigenaars konden de moed niet meer opbrengen het af te bouwen, en dit scheepje werd het eerste in een serie van 250 vaartuigen, met een gezamenlijke tonnage van 150.000 ton en een bouwwaarde van 20.000.000 gul den. Langzaam kwamen de bouw orders binnen, een motorschip, „Kempenaars" en „Sambresche- pen" en bij het eerste lustrum werkte men reeds aan bouwnum- mer 43. Haan 6 Oerlemans over de zee ën naar andere werelddelen, droe gen hem over de grote stromen dieper Europa in. Door uitkoop heeft de heer Oerlemans de zaak verlaten en als enige firmant zette de heer de Haan het bedrijf voort. Hij was niet alleen een vakman, maar bovendien een bekwaam zaken man, die tijdig weer overschakel de op de bouw van kustvaartui gen. Steeds bekender werd zijn naam; men bouwde een zeil-mo- torschip dat met zijn fraaie lijnen een sieraad was op het water, men verbeterde de bouw- en stuurinrichting en dit alles droeg er toe bij de naam van het kleine Heusden groter bekendheid te ge ven. Zo bouwde men in Heusden schepen van 2 ton, maar ook van 3200 ton, roeiboten, maar ook zeeschepen, binnenschoeners, maar ook Rijnschepen, en al deze sche pen voerden de naam van de fa. de Haan en Oerlemans en de naam van Heusden mee naar alle delen van de wereld, zoals het kloppen van de hamers hem voortdroegen over de stilte van de Maas. De eerste oorlogsjaren waren aanvankelijk niet zo rooskleurig, maar geleidelijk aan kwam er weer meer werk en in 1916 bouwde men het eerste Rijn-Her- nekanaalschip. Toen echter de scheepvaart op Duitsland geheel stil kwam te liggen, ging dit aan vankelijk kleine werfje, dat men voorheen niet lonend genoeg meer achtte om nog te exploite ren, zeeschepen bouwen, de ener gie en vooruitstrevendheid der eigenaars stond voor niets. Het eerste zeeschip was voor Noorse rekening, het heette „Ynur", de „Trisfed" en de „Lifland" waren voor Deense rekening. In deze tijd werd ook het grootste schip, dat ooit in Heusden op stapel stond, op de werf gebouwd, het mat 3200 ton. EEN BEKENDE NAAM. De weg naar bekendheid en faam is echter niet altijd even gemakkelijk en effen geweest. Men maakte ook moeilijke tijden mee en om dit te bewijzen geven wij U ter vergelijking even de cijfers van de omzet in de jaren 1919, 1920 en 1921, die resp. be droegen 1.477.000, 777.700 en 66.100.Maar hierna kwamen weer tijden van hoogconjunctuur met 13 en 14 schepen per jaar, meest Dortmund-, Ems- en Rijn- Hernekanaalschepen. En al deze schepen droegen de naam van de Tot onze spijt waren wij wegens plaatsruimte vori ge week niet in staat een enigszins uitgebreid ver slag te geven van de jaar vergadering die de N.C.B. afdeling Drunen, hield. Nu zullen wij trachten een be knopt verslag te geven van deze vergadering, speciaal van de diverse verslagen, omdat hierin een groot deel van de economische toestanden op landbouw gebied en van de positie der boeren in onze streken tot uitdrukking komt. Al waren de opbrengsten van de oogst in 1948 aanmer kelijk gunstiger dan in 1947, toch waren de financiële uit komsten, vooral voor de land bouw, verre van gunstig. Hieraan zijn schuldig de ge leide economie met zijn vast gestelde prijzen, de zeer hoge prijzen van kunstmest, van zaai- en pootgoed en op de derde plaats de zeer hoge kosten van aanschaffen en onderhouden van landbouw werktuigen. Ook op sociaal terrein was 1948 nog niet zo als het kon zijn en we denken hier spe ciaal aan de kinderbijslag voor de kleine zelfstandigen. Daarnaast staan echter ook vele voordelen, grote vooruit gangen op verschillend ge bied en dan noemen we de vrijheid bij het aanhouden van zeugen en kippen, de af schaffing van de verplichte eierlevering en de vrijheid bij het kopen en verkopen van biggen. Plaatselijk bezien is het af gelopen jaar voor de Drunen- se boeren niet geheel en al ongunstig geweest, men heeft vooral zijn kracht gezocht in een hechte organisatie, die weer met enkele leden toe nam en ook in de toekomst zal men hierin zijn kracht moeten zoeken. Financiëel sloot het verslag van de N.C.B. met een na delig slot van 91.33. Na dit algemeen verslag gaf de secretaris de verslagen van de talrijke onderafdelingen. DE DIVERSE AFDELINGEN. Zo van de Coöp. Aan- en Verkoopver., die de ómzet in het voorbije jaar zag stijgen met 64.103 kg. f 16.030.62; desondanks was er toch een verlies van 1108.90, veroor zaakt door de lager gestelde winstmarges op inlandse gra nen en veevoeders. Dit jaar is ook opgericht een Tuinbouwver. Drunen Elshout, welke vereniging reeds 55 leden telt en een ba tig saldo kent van 49.50. Het ledental der Boeren leenbank bedraagt thans 344 leden, terwijl er 1227 boekjes in omloop zijn. De omzet over 1949 was ruim 5.000.000. en er werd 600.subsidie gegeven aan de verschillende instellingen. De Stoomzuivelfabriek telde per 1 Jan. 1948 457 leden; 4.823.919 kg. melk werd aan gevoerd met een gemiddeld vetgehalte van 3.36%; voor deze melk werd een gemid delde prijs van 17.6 cent per liter uitbetaald. De afd. van de Coöp. Brab. Vee- en Vleescentrale is de tweede spruit van de N.C.B. die het afgelopen jaar in Dru nen werd ten doop gehouden en ook deze deed het goed. De vereniging telt 146 leden en is de grootste afdeling in het werkgebied van de Centrale. In totaal werden 659 stuks vee omgezet voor een bedrag van 61.624.57. Ook in de jongere boeren zit genoeg activiteit, zoals bleek uit de verslagen van de R.K.J.B. afdeling Drunen en afdeling Elshout; verschillen de cursussen werden gevolgd, enkele excursies werden ge maakt, bij diverse gebeurte nissen werd medewerking verleend en ook op het gebied van sport bleef men niet ach ter. Verslagen die getuigden van jonge activiteit, die veel belooft. Hetzelfde kunnen we weer zeggen van de R.K. Boerin- nenbond die 183 leden telt, ook cursussen volgde en ex cursies maakte en op sport gebied niet onder deed voor de mannelijke collega's. Dank zij de activiteit van het be stuur is er een twee-jarige landbouwhuishoud-cursus tot stand gekomen. De Rijvereniging „De Echo" behaalde ook mooi resultaten, zij het niet op financiëel ge bied, dan toch op sportgebied, waar zij het afgelopen jaar een le, 2e, 3e, 4e en 5e prijs wist te behalen. Ook in het boerenleven is vooruitgang; zo is deze o.m. te merken aan de naamsveran dering die de Stierhouderij Drunen-Elshout moest onder gaan. Thans heet deze K.I. vereniging Drunen-Elshout. Deze vereniging heeft een gunstig jaar achter de rug, zowel met stieren, met koeien, die meermalen op fokvee- dagen bekroond werden, als financiëel. Een soortgelijke vereniging uit Nieuwkuijk heeft om aansluiting gevraagd De Varkensfokvereniging van het G.Y. telt 105 leden en heeft een batig saldo van 0.39 (neen, dit is geen zet fout). Bij de Contrölevereniging waren 61 boeren aangesloten met 403 koeien; 21 koeien werden in het register van 't N.R.S. ingeschreven, terwijl de eerste koe in het keurstam- boek kon worden ingeschre ven. Bij de Veeverzekering St. ïsedorus zijn 808 stuks vee verzekerd; er werd 12370.— uitgekeerd, de opbrengst van de 34 dieren was 3329.38. Bij de verschillende andere verzekeringen, zoals de onder linge Paardenverzekering, de Br andassurantie, de vrijwil lige ongevallenverzekering en de ziekenhuisverzekering, is een bevredigend aantal boe ren ingeschreven. Tot zover de uitgebreide en rijk geschakeerde N.C.B.-or ganisatie in Drunen, zoals die het afgelopen jaar weer aan de dag is getreden en waarin de boeren van Drunen steeds meer vertrouwen gaan stellen. Met de wens dat deze ka tholieke vereniging moge groeien en bloeien tot zegen en welvaart van de boeren stand, sluit het uitgebreide overzicht. PRACTIJK-EXAMENS in BOEKHOUDEN en HANDELSCORRES PONDENTIE. De Nederlandse Associatie voor Practijk-examens heeft de data voor de a.s. examens als volgt samengesteld: examens Boekhouden en Handels correspondentie over dag op 14 en 15 Juni; des avonds op 20, 21 en 22 Juni; examens Mod. Bedrijfsad ministratie op 14 en 15 Juni. De mondelinge examens: Spreekvaardigheid in de vreemde talen zullen in Mei plaats vinden. De data van de eindexamens der Handelsavondscholen met 5-jarige cursus zijn gesteld op 20, 21 en 22 Juni. BRABANTSE BURGEMEESTERS WEIGERDEN DUITS BEVEL OP TE VOLGEN. Zes van hen kwamen om het leven. Het bijzonder gerechtshof te Amsterdam behandelde vori ge week Woensdagmiddag de zaak tegen de 41-jarige Duit ser Heinrich Otto Albrecht ^Erich Sellmer, die gedurende vde bezettingstijd verschillen de bestuursfuncties in ons land bekleedde. Aan Sellmer was ten laste gelegd, dat hij te Vught, in Juli 1944, als Beauftragte voor de provincie Noord-Brabant instructies heeft doen toeko men aan een aantal burge meesters van gemeenten in deze provincie, over het aan wijzen van bewoners van be doelde gemeenten voor 't ver richten van werkzaamheden in Zeeland ten behoeve van het Duitse leger. De burge meester K. L. H. v. .d Put (Geldrop), jhr. mr. Th. W. K. Serraris (Heeze), W. G. C. F. Wijt vliet (Bakel), M. Ch. O. M. R. Magnee de Horn (Ber- geijk), J. W. A. Smulders (Oost-, West- en Middelbeers) H. A. J. Veeneman (Son en Breugel) en G. J. Manders (Leende) weigerden aan dit bevel te voldoen. Sellmer werd er van beschuldigd hen aan de S.D. te hebben uitge leverd. Gétuige Manders, thans bur gerheester van Zundert, ver telde ter zitting dat hij en zijn collega's van bovengenoemde gemeenten (in Juli 1944) na hun weigering door Sellmer werden ontboden. Twee satel lieten van Sellmer namen de burgemeesters een verhoor af. Zij verklaarden geweigerd te hebben omdat zij opvolgen van dit bevel niet op hun ge weten konden nemen. Boven dien, zo verklaarden de bur gemeesters, waren zij oud officieren en wilden niet mee werken aan de bouw der ver dedigingswerken tegen de Ne derlandse bondgenoten. Sell mer liet vervolgens de burge meesters in een kamer op sluiten en belde de S.D., die de 7 burgemeester^ arresteer de. Zij werden naar 't kamp Vught vervoerd en later door gezonden naar kampen in Duitsland. Burgemeester Man ders is de enige, die deze om zwervingen overleefd heeft. De andere 6 burgemeesters lieten het leven in de Duitse vernietigingskampen. Sellmer gaf zijn aandeel in deze affaire toe, maar beriep zich op het ambtelijk bevel. De advocaat-fiscaal mr. F. P. T. H. Rolingh, bracht in zijn requisitoir hulde aan de burgemeesters voor hun waar lijk Nederlands gedrag. Rekening houden met het feit, dat verdachte een Duitser is en ondanks de hoge posities die hij in ons land bekleed heeft, verder geen oorlogs misdrijven heeft gepleegd, eiste mr. Rohling 6 jaar ge vangenisstraf. Uitspraak 31 Maart a.s. ERNSTIGE BESCHULDIGING. Er is een bericht verspreid door het Persbureau der Ned. Hervormde Kerk, dat een zeer ernstige beschuldiging inhoudt aan het adres van een Ned. troepenafdeling. Die zou n.l. op 19 Februari in de buurt van Surabaya bij een zuive ringsactie een overval hebben gepleegd op een ziekenhuis, waarbij een aantal personen zou zijn gedood, alles kort en klein werd geslagen en an dere gruwelen zouden zijn gepleegd. Naar aanleiding hiervan wordt officiëel in Batavia medegedeeld, dat bij geen enkele instantie in Batavia iets hiervan bekend was. De officiële verklaring luidt dat door het Persbureau geen contact is opgenomen met de officiële instanties, om zich te vergewissen van de juistheid hiervan. Voorshands kan slechts ten aanzien van de feiten worden medegedeeld, dat bij het zie kenhuis een patrouille vuur- contact kreeg met een bewa kingstroep die deel uit bleek te maken van een bende. Vijf leden van de groep werden gedood. Bij een vol gende zuivering van het zie kenhuis vluchtte de bende in alle richtingen uiteen, waar bij nog 6 man vielen. Acht verplegers en 11 verpleegsters werden gearresteerd. Het on derzoek is nog niet afgelopen. De regering betreurt het zeer dat dit bericht de wereld is ingestuurd, zonder informatie ta bevoegder plaatse.

Echo van het Zuiden | 1949 | | pagina 5