Nijverheidsschool goed entrée Brabants Orkest Glas in lood. 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 4 APRIL 1949 2 VAN HET voor Waalwijk en Omstreken leidde weer 62 jongens op voor 'i vakmanschap HET BRABANTSE LANDSCHAP. W. y. d. Heijden en Zonen beuren, de gemeente bracht trouwens al een belangrijk offer door de bijdrage voor de verfraaiing en verbetering van de huizen. Het zou niet juist zijn nu nog een extra- bijdrage te geven in de vorm van een verlaagde huurprijs. Het verschijnsel van de ho ge huren zou mogelijk wel de aandacht van het rijk krijgen. Deze huizen vielen boven dien nog niet onder de huur verhoging. De heer v. Heeswijk, die meende gelezen te hebben dat er op pre-fabricated huizen geen toeslag meer gegeven mocht worden, vond hierin een reden te meer, het ge meentebestuur geluk te wen sen met dit succes, omdat deze huizen nog dit jaar ge bouwd konden worden. Bovendien was de rijks goedkeuring op deze wonin gen ook reeds afgekomen, zoals de voorz. mededeelde. De heer Brouwer was enigszins pessimistisch en dacht dat het nog wel gerui me tijd zou duren voor dat de 100 woningen waren af geleverd; de aannemers, die weer 'onder-aannemers had den, waren niet) bijzonder in hun schik met deze huizen. De voorz. antwoordde hem, dat men slechts te maken had met één aannemer, de N.V. Ingenieursbureau voor Bouw nijverheid te Oegstgeest, die verplicht was de woningen na een jaar op te leveren. Alleen zij waren aan de gemeente ver antwoording verschuldigd en met mogelijke onder-aanne mers had de gemeente niets te maken. Ook de toevoer van materialen zou, nu er de rijksgoedkeuring was, geheel naar wens verlopen. Met Kerstmis hoopte men al eni ge woningen op te 'léveren. Nadat de heer Meys ook nog zijn gelukwens had uit gesproken, werd dit voorstel z.h.st. aangenomen. Punt 12 betrof grond-aan koop, waarvan ons geen prae- advies bereikte, en waarvan alleen werd medegedeeld dat deze koop door minlijk over leg tot stand was gekomen. Vervolgens besloot de raad aan de heer G. F. Couwen- berg een stuk grond, gelegen tussen raadhuis v.m. Besoij- en en het terrein van de PNEM, te verkopen voor 120.per strekkende meter en de tuingrond tegen de prijs van 0.60 per M2, tot een totaal bedrag van 1956. Het volgende punt behels de de verkoop van grond aan de Burg. Smeelelaan, aan de heren W. Timmermans en M v. d. Steen. Voor de heer v. d Steen zou men het reserveren en aan de heer Timmermans stelden B. en W. voor de ge vraagde grond te verkopen tegen de prijs van 40.per strekkende meter, tegen de totale prijs van 1280. De heer v. Heeswijk vond deze prijs te laag. De voor waarden hiervoor waren dan ook gebaseerd op een raads besluit van 1930 ,en wanneer men deze prijs ging vergelij ken met de prijs van het vo rige agenda-punt, dan bleek het verschil toch wel wat al te groot. Hij zou willen voorstellen de prijs minstens te verdub belen en het raadsbesluit in dier voege te wijzigen. De voorzitter had hier wel oren naar en stelde voor in het voorstel een wijziging aan te brengen, in die zin, dat men de prijs liet toetsen door het prij zenbureau, terwijl men natuurlijk zou laten blij ken dat men een hogere prijs verwacht. Bij een voorstel om een stuk grond aan de Wester Havenkade in erfpacht te ge ven aan de chroomlederfa- briek „Holland", waarbij deze fabriek de gemeente geduren de 2 jaar recht van uitweg geeft over de weg op bedoeld stuk grond .verklaarde dhr, v. Heeswijk zich huiverig van de termijn van 2 jaar en hij stelde voor dit aan te vullen met'„of zoveel langer als no dig mocht blijken door om standigheden". De voorz. stelde op zijn beurt voor dit te wijzigen in „voorzover de fabriek „Hol land" de weg niet nodig heeft"; was dit wel zo, dan kon men zelf de geprojecteer de weg van de Zomerdijk naar de Haven aanleggen. Bij een voorstel tot verlen ging van de pacht van een deel van „De Lage Zes Mor gen" onder Ammerzoden aan de pachter de heer C. v. d Biggelaar te Haarsteeg, vroeg de heer Brouwer of het niet mogelijk zou zijn, daar ver schillende Waalwijkse huur ders hun grond reeds af had den moeten staan, dat deze voorrang kregen bij het ver huren van gemeente-grond Dit was de voorzitter uit hart gegrepen en met het oog daarop had men er prijs op gesteld deze pacht te beëin digen, maar de pachtkamer achtte hiervoor geen termen aanwezig en keurde de op zegging van de pacht ten be hoeve van de Waalwijkse boe ren niet goed. Voor de woningbouw werd besloten een geldlening aan te gaan van 18.000.ter wijl men een kasgeldlening aan zou gaan van 1.200.000.- voor de bouw van de 100 montage-woningen en van 250.000.voor de bouw van een semi-permanente Nijver heidsschool. De heer v. Heeswijk infor meerde nog naar de waarbor gen van de Nijverheidsschool. De voorz. antwoordde, dat het tekort van de Nijver heidsschool voor 70% gedra gen zou worden door het rijk en voor 30% door de gemeen ten waaruit leerlingen de school bezochten. De finan ciering was dus practisch een zaak van de overheid. Nadat enkele begrotings wijzigingen waren goedge keurd, deelde de voorz. nog mede, dat hij een gunstige aanbieding had gehad voor de aanleg van de wegen in het nieuwe gedeelte ten Oosten van de Putstraat, van dezelf de aannemer die het tot nu toe op zeer keurige wijze had gedaan; daarom had men de aanleg van de wegen onder hands aanbesteed. Hierna werd de openbare vergadering gesloten. Donderdag j.l. had weer de half-jaarlijkse diploma- uitreiking plaats aan de Nijverheids-school voor Waalwijk en Omstreken. Vooral de betekenis van „Omstreken" in de officiële naam is ons duidelijk ge worden, toen we tot de bevinding kwamen dat de verhouding van de leer lingen binnen Waalwijk tot die van buiten Waalwijk is als 1 2. De belangrijkheid van de school bleek ons uit 't feit dat de benedenzaal van de Gildenbond hoe langer hoe voller wordt bij dergelijke plechtigheden. De bijeenkomst, waarbij de burgemeester en kapelaan van den Heuvel bericht hadden niet aanwezig te kunnen zijn, werd geopend door de voor zitter van het bestuur der Stichting de heer J. P. P. Tielen, die, na enkele woor den van welkom, zeide 't niet overbodig te achten ook nu weer, zoals ieder jaar, op het belang van goed vakonderwijs te wijzen, niet alleen voor de tegenwoordige tijd, maar ook voor de toekomst; niet alleen voor de jongens en de ouders van de jongens, maar ook voor de industrie en het am bacht. De jongelui vooral moesten de gelegenheid te baat nemen te profiteren van het vakonderwijs, vooral als dit weldra gegeven ging wor den in een nieuwe, goed in gerichte school, als was dit dan nog een semi-permanente. De voorzitter deelde ook nog mede dat er plannen be stonden een cursus schilderen aan het leerplan toe te voe gen, maar de regering wenste dat men eerst een proef- inschrijving houdt; aan de jongens is het nu te zorgen dat deze enige cursus in dé Langstraat tot stand komt. Hopelijk wordt deze cursus gevolgd door een cursus auto techniek. Hij richtte tenslotte nog 'n woord van gelukwens tot de geslaagden, speciaal de ge slaagden van de avondschool,* die na hun dagtaak de lessen nog hadden moeten volgen. Hij dankte ook het leraren corps en in het bijzonder de directeur, van wie tijdens de bouw nog meer werd gevraagd dan anders. Hierna reikte hij aan de volgende jongelui het diplo ma uit: Smeden-bankwerkers. J. v. d. Aa, Elshout; E. Bergmans, Waalwijk; L. de Bie, Sprang; A. van Bladel, Waalwijk; J. de Bruin, Sprang L. Cové, Capelle; A. v. Dru- nen, Raamsdonk; H. v. d- Leur, Drunen; W. v. d. Sar, 's-Gravenmoer; W. van der Schans, Sprang-Capelle; H. van der Schans, Capelle; A. Scheerders, Dongen; A. Smeulders, Kaatsheuvel; H. Smits, Waspik; A. Steenber gen, Waalwijk; A. Veeke, Dongen; W. v. Venrooy, Waal wijk: B. Verschuren, Sprang; H. Vrijhoeven, Waalwijk; G. Versteeg, 's-Gravenmoer; M. v. d. Wiel, Drunen; J. v. d. Wiel, Drunen; A. van Zeist, Sprang. Niet gediplomeerd: 1. Schoenmakers. W. v. Assen, Waalwijk; G.' Ausems, Kaatsheuvel; Joh. Grootel, Hintham; Joh.' van Engelen, Vlijmen; D. Jansen, Raamsdonk(dorp)A. v. Ra- venstein, Waalwijk; P. Snoe ren, Kaatsheuvel; J. Willem- sen, Zevenbergse Hoek, Niet gediplomeerd: 2. AVONDSCHOOL. Smeden-bankwerkers. N. Adriaanse, Waalwijk; A. Ardon, Waalwijk; J. Brou wers, Kaatsheuvel; L. Damen, Kaatsheuvel; J. Dingemans, Kaatsheuvel; W. v. d. Heyden, Haarsteeg; G. Kipping, Waal wijk; A. Kleyngeld, Kaats heuvel; L. de Man, Waalwijk; C. Nagtzaam, Kaatsheuvel; J. Okkers, Waspik; C. Pulles, Waalwijk; J. Smeulders, Kaatsheuvel; J. Wagemakers, Raamsdonk; J. v. d. Wiel, Waalwijk; C. IJpelaar, Waal wijk. Schoenmakers. L. v. d. Hoven, Waalwijk; M. de Kruif, Drunen; Th. Muskens, Waalwijk; H. IJpe laar, Waspik. Timmeren. A. de Jong, Sprang; J. Molengraaf, Waalwijk; J. Scholt, Waalwijk; A. van der Schans, Sprang-Cfapelle; J. Treffers, Sprang; J. Timmer mans, Sprang. Schilders. J. v. d. Waals, Capelle. Electriciens. M. Hesselberth, Waalwijk; A. Hoeben, Waalwijk; W. Ketelaars, Waalwijk. Na deze plechtigheid reikte de voorzitter met veel genoe gen de extra prijzen uit, die beschikbaar waren gesteld voor de beste leerlingen van de Nijverheidsschool, n.l. J. Willemsen uit Zevenbergen, le prijs schoenmakers, en G. Aussems uit Kaatsheuvel 2e prijs schoenmakers. H. v. d. Schans uit Sprang- Capelle de le prijs van de •smeden-bankwerkers en Ger- rit Versteeg uit 's-Graven moer eveneens de le prijs van de smeden-bankwerkers. De directeur, die hierna 't woord kreeg, wees de eind- examinandi er op, hoe zij nu het volle leven in gingen en meer zelfstandig kwamen te staan en zelfstandig hun vor ming zouden moeten voltooi en. Het speet hem dat er en kele niet waren geslaagd, het speet hem ook dat verschil lende leerlingen de cursus tussentijds reeds hadden ver laten. De geslaagden echter feliciteerde hij hartelijk, waarna hij degenen die be vorderd waren naar een ho gere klas, niet langer in on zekerheid hield. Toen de onzekerheid bij d« meesten had plaats gemaakt voor vreugde en bij enkele voor een minder aangename stemming, dankte hij het be stuur voor de zorg die zij steeds voor de school toon den, ondanks andere drukke werkzaamheden. Ook de le raren dankte hij en tenslotte sprak hij de hoop uit dat men de volgende keer de diplo ma's in eigen omgeving zou uitreiken. Hierna spraken namens de geslaagden verschillende leer lingen, die, sommigen op zeer geestige wijze, hun dank be tuigden voor de moeite en zorgen die aan hen waren be steed en deze dank vergezeld lieten gaan van een bloem stuk. Zo traden deze middag als sprekers op: Ant. Steen bergen uit Waalwijk namens de Smeden-bankwerkers en Joh. Grootel uit Hintham na mens de Schoenmakers; na mens de Schoenmakers van de avondschool sprak Marinus de Kruif uit Drunen, namens de Timmerlui Antoon de Jong uit Sprang en namens de Smeden Jan Brouwers uit Kaatsheuvel. De voorzitter zeide het te beschouwen als een spontane uiting van de dankbaarheid der leerlingen en dankte hen er voor. Hij hoopte dat zij, waar mogelijk, de school van Waalwijk hoog zouden hou den. Hiermede was de plechtig heid ten einde en gingen de leerlingen, de meesten met blijde gezichten en goede pun ten, naar huis. Beschuldigd van een 3- voudige poging tot moord, werd een 43-jarige vrouw uit Assen gearresteerd. Eerst deed ze vergif in de melk .van haar man, later in zijn medicijn en tenslotte zette ze de gaskraan open om hem van het leven te beroven. Alle drie de po gingen mislukten. De vrouw heeft bekend. Het jeugdige Brabants Or kest vond in Waalwijk wel een gastvrij, maar geen erg belangstellend onthaal. De woorden die de bur gemeester en de directeur van het orkest spraken over mu ziek- en kunstminnend Waal wijk, werden gelogenstraft door het feit, dat de zaal niet geheel gevuld was, terwijl velen van de aanwezigen nog genodigd waren. Daarom ook zeide de burgemeester van Waalwijk toen hij de geno digden, waaronder de burge meesters uit de Langstraat en de gemeertteraadsleden van Waalwijk, de aanwezigen en het orkest verwelkomde, een tikje gedesillusioneerd te zijn. En toch was het feit zo be langrijk, omdat dit eht begin vormde van een streven, dat misschien Wel uniek was in de wereld, n.l. een Brabants Orkest, dat ging drijven op de provincie, op de gemeen ten en op alle muziekmin naars in Brabant. Misschien dat het ogenblik ogenschijnlijk wat ongunstig lijkt, maar men heeft opzette lijk eerst gepeild naar de be hoefte en de belangstelling en beiden bleken groot en men is begonnen. Men was uiterst critisch bij de selectie van de musici en men zorgde voor een goede financiële ba sis. Maar vooral verheugend was het, dat men nu muziek ging brengen aan het muziek- rninnende Brabant. „Uw or kest zal ons orkest worden", zei de burgemeester. „U weet niet" zo ging de burgemeester verder, „hoe verheugend het voor ons is dat Uw orkest hier komt op treden, misschien omdat wij één van de eerste waren die graag en con amore subsidie gaven". Hij hoopte tenslotte dat de opzet mocht slagen, dat we 't Brabants orkest steeds groter in Waalwijk zouden terugzien, maar vooral dat het de goede muziek zou brengen aan Bra bant. De heer Bredero, de direc teur van het orkest, prees de steun van Waalwijk, dat hij een kunstcentrum noemde en vooral prees hij de houding van de burgemeester, die di rect zeer enthousiast was ge weest over, en graag zijn me dewerking verleende aan het eerste optreden van het or kest in Waalwijk. Dat men bij de keuze van de musici uiterst nauwkeurig is te werk gegaan, wordt aan stonds reeds bewezen door 't feit dat dit Brabantse orkest in zijn beginstadium een en semble is, dat samengesteld is uit artisten, die stuk voor stuk hun plaats ten volle waard zijn en die in de korte tijd van hun bestaan een ver rassend mooi samenspel heb ben weten te bereiken. Men begon het concert voor hobo en strijkinstrumenten van Marcello, een pretentie loos stukje muziek, maar mooidoor zijn eenvoud. De jeugdige Evert van Tright speelde met grote toewijding de hobo-solo, waarvan de kla re tonen begeleid en onder steund werden door de zachte, omfloerste muziek der strij kers, ernstig breed in 't ada gio, speels in het allegro. Mozarts quintet voor clari net, 2 violen, alt-viool en cello bood aan de bekwame clarinettist Jolle Huckriede de gelegenheid zijn grote kun digheid te doen horen. Er was een enigszins wankel al legro, dat echter overging in een schitterend larghetto, waarin het solo-instrument en de violen (con sordino) a.h.w. schenen te bidden. Dan 't rus tige menuetto en een meester lijk Tema con variazioni van fijne muzikaliteit met een prachtige clarinet-partij Na de pauze speelde men 't Octet Op. 166 voor 2 violen, alt-viool, cello, contrabas, cla rinet, fagot en hoorn, waarin Frans Schubert, deze mooie maar moeilijk te harmoniseren instrumenten op voortreffe lijke wijze samen een melo dieën-stroom doet zingen, die onophoudelijk verrast door wonderlijke variaties, speelse wendingen en v'errassende vondsten. Hierin bereikte het samenspel van het ensemble zijn hoogtepunt, hierin waren' de individuele musici ook op hun best. Een warme ovatie viel tel kens het ensemble ten deel en er was die hoorbare stilte, die van het éontact tussen uit voerenden en- hoorders ge tuigt. Iedereen had genoten. Het begin van het Brabants Orkest doet veel verwachten; mogen deze verwachtingen inderdaad ook gegrond blij ken en moge Waalwijk en de Langstraat gaarne z'n volle steun blijven verlenen. BUITENGEWOON CONCERT. Hoewel het concerteren op twee vleugels' voor Waalwijk niet direct iets nieuws is precies 20 jaar geleden gaven Mej. A. Gfagtmans en de heer G. Gerritsen hier met succes een dergelijk concert wil len twee pianisten uit onze eigen omgeving trachten nog maals enige belangstelling te wekken voor deze vorm van musiceren. Lies Weijers en Joh. Ver hoeven zullen dan op Donder dag 7 April in „Musis Sa crum" werken voor 2 klavie ren uitvoeren. Onze plaats genoot Sjef Boom zal zijn ge waardeerde medewerking aan dit concert verlenen. Hij zingt werken van Caldara, Schubert en Dvorak. Lies Weijers heeft haar pia nistische opleiding voorname lijk genoten bij Willem An- driessen. Als soliste en als accompagnatrice heeft zij zich een goede reputatie weten te verwerven. Zij gaf ook meer malen recitals voor de radio. Mej. Weijers is als piano lerares verbonden aan 't con servatorium der R.K. Leer gangen te Tilburg en aan de Sted. Muziekschool te 's Her togenbosch. Joh. Verhoeven is als piano leraar in Waalwijk gevestigd. Hij studeerde o.a. bij Phons Dusch aan het Toonkunst conservatorium te Rotterdam. De bas-zanger Sjef Boom kreeg zijn eerste zang-onder richt van Mej. A. van Boort hier ter plaatse. Sinds onge veer twee jaar studeert de heer Boom aan het conserva torium te Rotterdam, alwaar hij zanglessen krijgt van Me vrouw Suze Luger. Mevr. Lu- g6i*, die tot de beste zange ressen in ons land behoort en die jarenlang deel uitmaakte van het Hollands Vocaal Kwartet (Jo Vincent, Suze Luger, Louis v. Tulder, Thom Denijs) heeft de beste ver wachtingen van haar leer ling. Wij zijn er van over tuigd dat, de heer Boom deze verwachtingen niet zal be schamen. AANBESTEDING R.K. JONGENSSCHOOL. Woensdag werd de bouw van een semi-permanente Jongensschool voor Lager On derwijs aan het St. Antonius- plein te Waalwijk aanbesteed. Het onderwijs op deze school zal gegeven worden door de Eerw. Broeders van de Con gregatie der Onbevl. Ontv. van Maria te Maastricht. Ar chitect is de heer A. v. Stok- kum te Waalwijk. Fa. Aarts, Waalwijk 56.249; Fa. Jos Ley ten, Raamsdonk ƒ58.900; Fa. A. den Teuling en Zn., Waalwijk 56.985; Fa. A. Raaymakers, Hintham 57.850; Fa. Joh. Rijkers, Den Bosch 64.495; Fa. L. Kooien, Waalwijk ƒ64.399; Fa. P. A. Kramer, Genderen 52.222 (laagste inschrijver); Fa. P Lodewiekes, Raamsdonksveer 64.800; Fa. Coppens, Waal wijk ƒ60.990; Fa. Stolk en Visker, Terheyden 65.196; Fa. F. Couwenbergh, Waal wijk ƒ67.748; Fa. Pepping, Kaatsheuvel 61.850; Fa. Ge broeders de Bont, Nieuwkuijk ƒ61.745; Fa. C. Havermans, Breda ƒ58.743; Fa. v. Huiten- Krol, Waalwijk 61.200; Fa. J. A. Mol, Breda ƒ71.100; Ge broeders Blom, Raamsdonks veer, 62.100; Fa. H. L. Cools- v. d. Velden, Tilburg 60.290; Fa. W. de Leeuw, Vught 57.894; Fa. W. v. d. Aa, Den Bosch ƒ59.208; Fa. Wortel en Zn., Tilburg 68.885; N.V. v.h J. C. v. d. Sanden, 's-Bosch ƒ60.180; Fa. T. van Hilst, Waalwijk ƒ63.909; Fa. H Maas, Waalwijk 61.345; Fa A. v. Dongen, Dussen 57.135: Bouwcombinatie „Dordrecht", Dordrecht ƒ70.550; Fa. M. Kleijngeld, Waalwijk 65.000; Fa. Wed.' Fitters, Waspik 58.800; Fa. Fr. M. de Graauw Waspik 58.793 en Fa. A. Rosenbrand, Sprang-Capelle 59.722. ONZE JAARMARKT. De jaarmarkt op de laatste Donderdag van Maart was zeer druk bezocht wat kra mers en kooplieden betreft; alles was vertegenwoordigd en de kramen vulden niet al leen de Markt, maar ook het Raadhuisplein, terwijl vracht en andere auto's stonden ge parkeerd langs de gehele Sta tionsstraat en een deel der Mr. v. Coothstraat en Prins Bernhardstraat. Er was heel wat beweging. Het bezoek was dienover eenkomstig, maar wij menen dat door een beetje reclame dit nog in hoge mate kan worden bevorderd. COMITé KANUNNIK van SCHAIKFONDS WAALWIJK. Kanunnik van Schaikfonds Priesterstudiefonds van de Kath. Arbeidersbeweging. Katholieke arbeiders-gezin nen van Waalwijk die in het bezit zijn van een thermo meter, willen wij graag bij deze onder de aandacht bren gen dat deze maand zal be gonnen worden met het leeg halen van de thermometers. In 1947 is met de hulp van de propagandisten van de Kath. Arbeidersbew. hier in Waalwijk in 1129 katholieke gezinnen een thermometer ge plaatst; in 1948 heeft dit éen bedrag opgebracht van ruim 1000 gulden. U kent allen dit bij uitstek mooie doel van dit fonds: door 2 cent elke week in de ther mometer te deponeren wordt dit, als het jaar om is, een bedrag van 1.04. In ons Bossche Bisdom is in 1948 een bedrag binnen gekomen van ruim 10.000 zegge en schrijven tien dui zend gulden en allemaal door die twee centen die elke week worden geofferd voor dit mooie doel. Van deze 10.000 zijn 375 arbeiders studenten in ons Bisdom finantiëel ge holpen om te studeren voor het H. Priesterschap. Het comité was in 1948 zeer dankbaar voor 't mooie bedrag dat hier in de 4 parochies is binnengekomen; wij hopen dat dit bedrag in 1949 nog groter zal zijn. Mogen wij U dan op 't vol gende de aandacht vestigen: In de maand April moeten alle thermometers gelicht zijn; als de thermometer niet ge vuld is, doe dit dan nog. Mocht U geen thermometer meer hebben doordat deze door verhuizing of anderszins is zoek geraakt, wil dan toch Uw offertje brengen voor dit mooie doel. Ook bij de niet-arbeiders- gezinnen zouden wij graag 'n beroep doen om een steentje voor dit doel bij te dragen. U begrijpt wel dat het lichten van de thermometers veel werk met zich brengt voor de propagandisten en de admini stratie door verhuizing enz. Daarom vragen wij U beleefd Uwe medewerking te verle nen opdat de thermometers gevuld zijn en als 't kan het bedrag om te zetten in ge past geld; hierdoor werkt gij de propagandisten in de hand. Wij hebben toentertijd in dit blad de adressen geplaatst waar U een thermometer kunt bekomen. Wij willen degenen die nog geen thermometer hebben, graag aansporen deze aan te schaffen. Wij plaatsen hier nogmaals de adressen. Hopende dat gij allen weer Uw medewerking en steun zult verlenen. Parochie St. Clemens: C. Maas-Otterdijk, Voor einde 6. L. Verhoeven, Baardwijkse- straat 68. H. v. Huiten, Min. Loeff- straat 4. Parochie St. Jan Baptist: A. Brok, Putstraat 42. J. v. d. Velden, Canadese- straat 2. P. v. Iersel, Stationsstr. 90. Parochie O. L. Vrouw: J. v. Delft, Grotestr. 71a. A. Boons, Westeinde 54. Parochie St. Antonius: J. v. Loon, Crispijnstr. 33. J. Koedijk, Dr. Ringers- straat 23. A. v. Drunen, Antonius- straat 130. Comité Kanunnik van Schaikfonds. BEZOEK AAN WAALWIJK. Dezer dagen bracht de af deling Haarlem e.a. van de Schoenmakers-patroons en Schoenherstellers een bezoek per autobus aan Waalwijk, waar de lederfabriek „de Am- stel" werd bezichtigd. Na een welverzorgde kof- fie-tafel in „De Twee Kolom men" werd in de namiddag een bezoek gebracht aan de Timtur-schoenfabrieken. Het gezelschap was zeer voldaan over het uitstapje naar onze gemeente. Op Donderdag 7 April zal onder auspiciën van de Kring voor Natuurstudie Waalwijk een lezing worden gehouden, getiteld: „Het Brabantse Landschap". De 'spreker van deze avond is de heer Jan van Eijk te Vlijmen, In zijn kwaliteit als ten- toonstellings-deskundige der Contact-Commissie voor Na tuur en Landschaps-bescher- ming richtte de heer van Eijk de pas besloten tentoonstel ling van dezelfde naam te Tilburg in. DE BOSSCHE RECHTBANK. Door de rechtbank te Den Bosch werd wegens diefstal van leder bij de firma N.V. Bloch Stibbe Hollandia te Waalwijk, tegen L. H. te Waalwijk 8 maanden geëist. Tegen M. G. K. als heler in deze zaak 6 maanden, waar van 3 voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar; tegen L. V. V., die uitlokker was van het misdrijf, 5 maanden. OUDERAVOND DER CHR. SCHOOL. Vrijdag 25 Maart werd de gebruikelijke Ouderavond der Chr. School gehouden. Na Schriftlezing en gebed door Ds .v. d. Peut, werd het woord verleend aan de heer Bunt, hoofd ener Chr. School voor Buitengewoon Lager On derwijs te Dordrecht. Aan de hand der gelijkenis van de talenten zette deze uiteen, wat het Gewoon Lager On derwijs kan geven aan die kinderen, die te weinig ta lenten ontvangen hebben. Door de huidige organisatie van het Lager Onderwijs, waardoor de leerkracht klas sen heeft van 40 a 50 leerlin gen, is men wel genoodzaakt klassikaal onderwijs te geven; onderwijs, waarbij aan de leerlingen dezelfde stof wordt voorgezet, welke in een be paalde tijd verwerkt moet worden. De begaafde leerling met vijf talenten wordt ge remd, de moeilijk lerende kin deren gaat het te vlug. Bij werken na schooltijd is voor hen een kwelling. Met grote tegenzin gaan ze naar de school, waar ze voor dom aan gezien worden. Een minder waardigheidsgevoel zet zich bij hen vast. De B.L.O.-School is voor hen een uitkomst. Hiér heeft de leerkracht hoogstens 18 leerlingen onder zijn hoe de. Hij kan hen individueel onderwijs geven. Hier geen klassen, geen zitten blijven. Ieder werkt in zijn eigen tem po. De B.L.O.-School heeft speciale leermiddelen, waar mee de kinderen als 't ware spelend de moeilijkheden on der de knie krijgen. Handen arbeid neemt een grote plaats in. De resultaten wijzen uit, dat deze B.L.O.-leerlingen la ter in de practijk een goed figuur slaan en dat voor hen in de ambachten gaarne een plaats wordt ingeruimd, we gens hun handvaardigheid. In de pauze werden onder het genot van een kop thee verschillende door de heer Bunt meegebrachte leermid delen gedemonstreerd en werkstukjes der leerlingen bekeken. Na sluiting door de voor zitter bezichtigden de ouders het werk van hun eigen kin deren en bespraken ze met de leerkrachten hun vorderingen. Waalwijk. Tal. 443. BURGERLIJKE STAND WAALWIJK. Geboren: Antonius A. J., zv. F. van Tuijl-Verbunt Hen- drika W. M., dv. H. J. Ver- hoeven-v. Nooij Franciscus C. A. M., zv. B. Brodka-de Peffer Antonetta C. A., dv. M. van Delft-de Gouw An tonius J. A. E. J., zv. C. van Gulik-Grootswagers te Loon- op-Zand Overleden: Francijna Ver hoeven, 62 j., echtg. van P. P. Brokken. Huw.-aangiften: N. A. van Well, 58 j. en C. v. d. Velden 60 j., beiden te Waalwijk G. W. van Bladel 31 j. en M. C. de Beer 24 j„ beiden te Waalwijk C. van de Leur 28 j. en G. Besters 30 j., bei den te Waalwijk H. Sleen- hoff 25 j. te Waalwijk en M. M. de Munnik 24 j. te Drunen F. A. J. Pulles 53 j. en C. J. F. Langendijk 43 j., beiden te Waalwijk. Gehuwd: J. Braspenning 27 j. te 's-Bosch en M. A. Moo- nen 25 j. te Waalwijk J. R. van der Velden 34 j. en C. G. van Beijnen 28 j., beiden te Waalwijk. Ingekomen: D. K. de Graaf van de Werken c.a. M. Meijer van Apeldoorn J. Pelders van Drunen. Vertrokken: A. G. J. van Sambeek naar Veldhoven N. P. J. M. Swerte naar Vlij men C. W. van Oosterhout naar Heusden J. M. Brok naar Raamsdonk.

Echo van het Zuiden | 1949 | | pagina 2