Wijde Wereld jL DUITSLAND KOMT DE L&NGS Waalwijkse en Langstraatse Courant piutfW.ee DIKNEK ELSHOUT NIEUWKUIK HEUSDEN HAARSTEEG L00N-0P-ZAND UIT DE OM ZIJN TOEKOMST Land- en Tuinbouw. 4 ,,Voor hen die de VREDE zoeken" ONTEVREDENHEID OVER Ontwerpwet materiële oorlogsschade. DONDERDAG 7 APRIL 1949 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Redacteur-Verslaggever W. v. d. MEE Jr. DE ECHO \M HO ZUIDEN 72e JAARGANG No. 29. Abonnement 15 cent per week 1.95 per kwartaal 2.25 franco p. p. Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. OPGERICHT 1878. Bureaux GROTESTRAAT 205 WAALWIJK TEL. 38. SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL TEL. 66. TEL.-ADRES „ECHO". 12 Ministers van 12 landen rond de Middellandse Zee en de Atlantische Oceaan handelden Maandagmiddag te Was hington volgens de wil van honderde millioenen mensen, toen zijn een daad stelden die van groot belang zal blijken voor de ontwikkeling van de historie, toen zij het Atlan tisch Pact ondertekenden. Nog nooit werd een plechtigheid op zo grote schaal uitge zonden als nu de wereld een daad gesteld zag en hoorde, die geheel overeenkomstig haar streven en haar wensen was. De ministers van buitenlandse zaken van de landen, Amerika, Engeland, België, Nederland, Lu xemburg, Italië, Frankrijk, Portu gal, Noorwegen, Denemarken, IJs land en Canada, hoorden hoe Dean Acheson de verhevenheid van de daad die zij gingen stellen nog verhoogde door de woorden: Voor hen die de vrede zoeken, is het Atlantisch Pact een gids en een toevluchtsoord, een steeds na bije hulp in gevaar. Voor hen die de voet zetten op het pad der agressie, is het een waarschu wing. Indien het nodig is dat er aanstoot kome, wee dan degenen, door wie aanstoot komt. Wij mogen dus het Atlantisch Pact niet zien, dan tegen de ach tergrond van de oorlog, dan onder de dreiging van verwoesting en vernietiging. Na de tweede wereldoorlog, ging de mensheid naar een middel zoeken om de vrede voortaan te waarborgen en men vond de UNO. Deze bleek spoedig niet aan haar doel te beantwoorden, voornamelijk omdat'er twee par tijen in de contramine waren ten opzichte van elkaar, zodat de eenheid die nodig was om de vre de te waarborgen, al heel spoe dig een utopie bleek. Wat was eenvoudiger, dan, dat men de goedwillende bijeen bracht in een organisatie, die niet afhankelijk was van de stem en de steun van de andere partij. Het doel bleef hetzelfde, het bewaren en conso lideren van de wereldvrede, maar de mentaliteit werd anders; eerst wilde men het onderling overleg, de algehele samenwerking tussen alle landen, nu is het kamp reeds verdeeld en zoekt men in het machtsvertoon van de eenheid, in het demonstreren van eigen kracht het middel tot veiligstelling van de wereldvrede. Men is, gedwon gen door de harde feiten en ge raakt uit de ban van het na-oor- logse idealisme, practischer ge worden, men heeft de zaken nuch terder bekeken en men bleef met beide benen op de grond. Zo menen wij het Atlantisch Pact te mogen zien, als het begin stadium van een practische, nuch tere poging tot versteviging van de vrede. Al gelooft Truman, zo als hij bij de plechtigheid ver klaarde, nog dat het mogelijk is dat de volkeren het eens worden over de grote beginselen van de menselijke vrijheid en rechtvaar digheid. „Ons geloof in dit soort eenheid, aldus Truman, is ge staafd door onze ervaring bij het vormen van de Verenigde Staten". BENELUX. Dezer dagen is een vereenvou diging van het personenverkeer tussen België en Nederland afge kondigd, welke vereenvoudiging, vanzelfsprekend ean verbetering meende men, met enige nieuws gierigheid werd tegemoet gezien. De bepalingen zijn afgekondigd en zeggen o.m., dat Nederlanders voorzien van een paspoort tot ma ximaal 10.— goederen uit Bel gië en Luxemburg mogen invoe ren. Mooie verbetering zult U zeggen, maar luistert u eens hoe de nieuwe regeling verder zegt dat de thans bestaande bepalingen in zake het deviezenverkeer nog van kracht blijven, zodat men wan neer men 30.het maximaal toegestane bedrag, mee naar Bels neemt, weer heel braaf 30. mee terug moet brengen. Die goederen ter waarde van 10. moeten we dus van onze zuider buren maar cadeau zien te krij gen, of krijgen we voor 10. belse frankskes van Minister Lief- tinck? KRAVCHENKO WON. Via de Benelux komen we in Frankrijk terecht, waar dezer da gen uitspraak werd gedaan in het geruchtmakende proces dat het Communistische blad „Les Lette- res Frangaises" tegen de auteur van het anti-communistische boek „Ik verkoos de vrijheid", Victor Kravchenko, in het veld zag tre den. Het blad dat Kravchenko uitgemaakt had voor al wat mooi en lelijk was, waarvoor Krav chenko naturlijk schadevergoeding vroeg, zag zich in het ongelijk gesteld en werd veroordeeld tot betaling van 150.000 francs aan de auteur en de proceskosten, die in de millioenen zullen lopen. Al dus is de communistische laster in Frankrijk openlijk en onomwon den, zij het op uiterst parlemen taire wijze, aan de kaak gesteld. DE TOESTAND INDONESIË. IN De republiek heeft tenslotte de UNCI laten weten dat zij bereid is aan de voorbereidende confe rentie deel te nemen, maar ook dat zij in eerste aanleg slechts zul len spreken over het herstel van het gezag in Djokja. Op de Sumatra-coriferentie in Medan werd besloten met 't aan nemen van een resolutie, waarin 12 van de 16 landstreken zich uitspraken voor een spoedige tot standkoming van de uit gelijk waardige en gelijkberechtigde deelgebieden bestaande vrije sou- vereine staten van Indonesia. EEN GOUDEN PRIESTERFEEST. Heel tekenend voor de persoon van de Paus was het feest dat hij bij zijn 50-jarig priesterschap vierde. Hij droeg onder overwel digende belangstelling, waarbij echter volgens zijn wens niet ge juicht werd, de twee H. Missen op in het rood, de pauselijke rouw- kleur om de kerkvervolging. Toen de H. Vader zich na afloop hier van echter den volke vertoonde, brak een orkaan van gejuich los. 's Middags sprak de H. Vader 50.000 kinderen toe, die hem hun geschenken en wensen op ontroe rende wijze kwamen aanbieden. Zij werden getracteerd en aan 20.000 armen werden maaltijden verstrekt. Zo vierde Zijne Hei ligheid Paus Pius XII zijn gouden priesterfeest. Door HARRY O. PEET (Slot). De geestelijkheid en de jeugdleiders hebben nog steeds geen vat op de hedendaagse jeugd van hun land. Zij zien bijna machteloos toe hoe de vervlakking en het verval voortschrijden, onstuitbaar, tot het punt waar niets anders overblijft dan het nihilisme, een nihilisme waarop 't com munisme na verloop van tijd met zijn materiële ideologie stellig een willige voedings bodem zal vinden. Er is slechts een klein aan tal jongeren met idealen, die verbeten doorvechten tegen dit kwaad, tegen deze epide mie en op hun schouders rust voor een groot deel het lot van Duitsland, dat, om een waardige plaats in de West Europese gemeenschap in te kunnen nemen, een moreel herstel even dringend behoeft als een materiële wederop bouw. Betere levens omstandigheden. Er schijnt nog licht achter de etalages van deze weinige winkels, die wonder boven wonder overeind zijn blijven staan in deze verpuinde stad. In de ene uitstalkast staan schoenen vijf-en-dertig tot veertig Mark in de andere hangen jurken vijf-en-ze- ventig tot negentig Mark. Het is opvallend dat de winkels in West Duitsland over het algemeen weer ruim voorzien zijn. Maar de' prijzen zijn meestal veel te hoog voor de gezinnen met een normaal in komen. Het loon van de ge middelde West Duitse arbei der gaat niet boven de veer tig Mark per week uit en dan is het moeilijk om zulke prij zen te kunnen betalen, vooral nu hij nog zoveel nodig heeft. Het levensmiddelenpakket is eveneens aanmerkelijk ver beterd. De West Duitser krijgt tegenwoordig ongeveer 2500 colorieën per dag, terwijl het vlak na de oorlog met slechts 800 en in de winter van 19461947 met 1200 tot 1500 calorieën moest doen. Het vorige jaar was dit cijfer reeds tot 2350 calorieën per dag gestegen. De distributie verschaft de bevolking van West Duitsland op het ogen blik 150 gram boter, 30 gram kaas, 100 gram vlees en 125 gram suiker per week en bij na 400 gram brood en een halve liter taptemelk per dag. Het komt niet meer voor dat hongerige kinderen, vrou wen of mannen gulzig de weg geworpen conservenblikken der geallieerde legers leeg- schrapen of afval mee naar huis nemen. Zij hoeven geen honger meer te lijden. Al is de toestand in de drie jaren na de capitulatie dus veel gunstiger geworden, toch is de balans van de levens middelenvoorziening nog uit zijn evenwicht. De consumptie van brood en aardappelen is in vergelijking met vooroorlogse cijfers res pectievelijk met 25 en 10 pro cent gestegen, terwijl de sui kerpositie 90 procent, de vet en vleespositie veel minder dan 50 procent van die van voor de oorlog uitmaken. Deze min of meer gunstige toestand is voor een deel te danken aan de hernieuwde energie, die in de industrie ontplooid wordt; de Duitsers moeten echter niet denken dat zij het nu wel zonder het bui tenland, in het bijzonder bui ten de Engelsen en Amerika nen, kunnen stellen. Het zijn voornamelijk de bewoners van deze beide staten, die het ontbijt, de middagpot en het avondmaal van de West Duit ser betalen. En om bedragen te noemen: dit zal de Ame rikanen in 1949 het lieve som metje van 735.000.000 dollar gaan kosten. De Engelsen, die zelf iedere dollar meer dan broodnodig hebben, nemen ongeveer 55.000.000 dollar voor hun rekening. Een en ander wil zeggen dat meer dan drie kwart van de Duitse levens behoeften aan de Amerikanen en Engelsen ten laste komt. Deze zijn er echter diep van doordrongen, dat, wil men dit volk voor een nog dieper af glijden behoeden en een mo rele opheffing mogelijk ma ken, een zekere materiële wel stand noodzakelijk is. Daar voor is hun hulp vooralsnog absoluut onontbeerlijk. Zij hebben het land bezet en kunnen het onmogelijk alleen laten worstelen en aan zijn lot overlaten, ook al kost hun dat offers. Tenslotte zien zij ook dui delijk de positie, die Duits land over een zeker aantal jaren in West Europa moet innemen. Het zal voor een overgroot deel van hun beleid afhangen of die positie over een zal stemmen met de ver wachtingen die men thans koestert. Zo bezien maakt Duitsland dus nog wel een zeer povere indruk. Eind 1949 zal het land er ongetwijfeld beter voor staan. En zo zal het blijven gaan tot het ogenblik waarop men er weer terdege rekening mee moet houden. Het is laat als ik na de wan deling in het hotel terug ben. Na de puinstraten ben ik langs de Rijn gewandeld. Er is een zacht ruisen van het water, dat overdag weer door talloze schepen bevaren wordt. Dë booglampen van de brug wer pen hun geel schijnsel in de rivier en over de brug dendert het verkeer, dag en nacht Een goederentrein loopt juist het station binnen als ik er voorbij kom. De Amerikaan, die uit Chi cago komt, zit alleen aan de bar. „Have a drink?" „Yes please". We drinken de Whiskey - soda en zwijgen even. Dan vertelt hij, dat hij goede za ken gedaan heeft en spoedig naar de Verenigde Staten te rugkeert. „Yes, it was a real good business". De bar-man gaat sluiten. Wij zoeken onze kamers op. Er is niet veel meer te be leven nu, in Keulen, in West Duitsland. Door de storm is te West- zaan het 2-jarig zoontje der familie de Lange in het water gewaaid. Toen men 't knaapje aan de wal bracht, waren de levensgeesten geweken. Een grote duizend gedu peerden kwamen Zaterdag naar Den Bosch gestroomd, waar de Landelijke Federatie van Stichtingen van Oorlogs getroffenen een „studie"-con- gres hield. De gedupeerden echter waren hard van plan er een protestmeeting van te maken; er waren spandoeken, er was een opgekropte stem ming, die een uitweg zocht in een herhaald applaus. Verschillende heren hebben al dan niet uitvoerig enkele praeadviezen voorgelezen, waarin voor insiders veel we tenswaardigs werd verteld over de oorlog-schaderegeling en de verschillende aspecten en onderdelen van dit onder werp. De prae-adviezen leid den tenslotte tot het voorlezen van een resolutie, waarin ge zegd wordt dathet ontwerp van wet op de materiële oor logsschade, waarop tot troost van de gedupeerden in de Kamer ook al veel critiek is uitgeoefend, in genen dele aanleiding geeft tot de ver wachting, dat de getroffenen hersteld zullen worden in hun economische en sociale positie in verhouding tot hun gelij ken. Daarom is dit ontwerp als definitieve regeling onaan vaardbaar. De acute nood van talloze getroffenen echter dwingt er toe dit wetsontwerp thans als noodwet te aanvaar den, wanneer zij echter ge wijzigd wordt en de bepaling zal bevatten dat er binnen 5 jaren een definitieve, bevre digende regeling zal volgen. Zo wenst men o.m. het ont werp in dier voege te wijzi gen, dat de rijksbijdrage voor totaal verwoest onroerend goed nooit lager mag worden gesteld dan 75% van de bouw- waarde in Mei 1940. Aan de voorrang van oorlogsgetroffe nen bij toezegging van bouw volume zou ook meer aandacht moeten worden besteed en bij grondonteigening zou de ge-* troffene recht moeten krij gen op grond met gelijke waarde en gelijke bouwge- legenheid. De vergadering was 't hier wel mee eens; hiervan getuig de het herhaald applaus, dat het voorlezen van de resolu tie onderbrak» ONDERWIJZERS ZEKER NIET ACHTERGESTELD BIJ AMBTENAREN. Op vragen van het lid van de Tweede Kamer de heer Peters (K.V.P.) betreffende de salariëring van leerkrach ten bij het lager onderwijs, heeft de Minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschap pen o.m .geantwoord, dat deze vragen moeten worden gezien tegen de achtergrond der technische herziening van het bezoldigingsbesluit burgerlij ke rijksambtenaren. In dit* licht dienen de on derwijzers-salarissen te wor den bezien. De regeringsdelegatie in de commissie-Wesseling heeft bij het plegen van het reëel over leg getracht de vertegenwoor digers der vakorganisaties de principia van de nog niet ge publiceerde technische herzie ning van het bezoldigingsbe sluit duidelijk te maken. Drie vergaderingen, waarin door allen zeer openhartig is ge sproken en waarin deze prin cipia bij herhaling zijn uiteen gezet, hebben echter niet tot het noodzakelijke inzicht in deze materie bij de vertegen woordigers der vakorganisa ties geleid. De consequentie daarvan is geweest, dat ver tegenwoordigers voorstellen hebben ingediend, die met 't geheel der grondlijnen van de technische herziening geen rekening hielden en in dat opzicht een irreëel karakter dragen. De regering heeft toen gemeend de herziening van de salarisregeling zelf ter hand te moeten nemen. De regering is van oordeel, dat de salarissen der onder wijzers op de juiste plaats in het nieuwe bezoldigingsbesluit komen te liggen en dat vol ledig aan de gedachte van een „gelijktijdige en evenredige" behandeling van de onderwij zers met de overige ambtena ren is voldaan. De onderwij zers zijn in vergelijking met dezen zeker niet achterge steld. De heer B. S. te V. Kippen huisvesten in een met stro gedekt tochtvrij verblijf, waar ook koei en en varkens vertoeven, dat kan nooit goed gaan in de winter. De ruimte waar de kippen verblijven moet zodanig afgesloten zijn, dat de stallucht der viervoetige die ren er niet de minste invloed kan uitoefenen. Het zal er dan des morgens ook wel broeierig be nauwd ruiken dunkt me. Uw kip pen wegen 15—20 ons, maar er staat niet bij, welk ras u houdt. Voor 't ene ras is 't te veel, voor de lichte n.L, voor 't andere mis schien goed. Om te weten of uw diren te vet zijn, moet u ze liever eens van achter betasten. Als 't daar hard, stijf aanvoelt, dan zijn ze te vet. 't Moet daar soepel wezen. De heer W. D. H. te W. Aan een electrische broedmachine zijn vele voordeelen verbonden le dat men dë machine zelfs in een vertrek kan plaatsen waar levens middelen bewaard worden; vieze lucht geeft zij immers niet af 2e. dat de temperatuur gelijkmatiger blijft, wijl men geen gepruts heeft met korsen op katoentjes 3e. de electrische lamp walmt nimmer. In één woord, alles gaat veel pro perder in zijn werk. Mevr, H. v. d. W.-B. te Z. Reeds enige malen schreef ik over kalkpoten bij pluimvee, 't Is u vermoedelijk ontgaan. Kalkpo ten krijgen de kippen later wel, doordat ze een kloek tot hoeder hebben gehad, die ook kalkpoten heeft. Wanneer u constateert dat de gele poten van uw leghorns er gaan uitzien, alsof er grijze slik aan zit, dan kunt u die poten eens insmeren met pure vruchtboom- corbonileum. Hebben ze het reeds erg, dan moet dat herhaald wor den, tot ze volkomen geel en zui ver zijn. Hertshoornolie is ook goed, maar het is zo'n Vies zaak je en bovendien behouden de be handelde poten nog lang daarna een lelijke kleur. Langzamerhand is het verse groenvoer, dat onze hoenders zo broodnodig hebben, zeer schaars geworden en moeten zij zich be helpen met suikerbieten, wortelen knolrapen enz., wat lang niet te versmaden is, doch in de verste verte niet haalt bij- haver of gerst die geschoten is met sprieten van pl.m. 5 cm. lang. Karnemelk is een uitstekende drank voor volwassen hoenders en vooral voor kuikens. Men is van mening, dat de meest ernsti ge kuikenziekten juist bestrijding vinden in karnemelk. Dat voor volwassen hoenders deze drank zeer geschikt is, staat eveneens vast. Karnemelk verzuurt ook niet en de dieren nemen er niet te veel van, wat met volle melk wel het geval kan zijn. Wat zal de kip nu trots gaan worden, Zij legt een ei voor anti-griep, Heel Nederland mag haar wel prijzen, Dat zij dit grote wonder schiep. KIPPENVRIEND. De bestrijding van aardvlooien. Gedurende de laatste jaren valt er bij de bestrijding van insecten een grote vooruit gang te constateren. Er zijn na de bevrijding zeer goede insecten-bestrij dingsfniddelen op de markt gekomen. Wij hebben toen spoedig kennis gemaakt met het wondermid del D.D.T. Sindsdien is men gestadig verder gekomen en de lijst van chemische bestrij dingsmiddelen wordt steeds langer, waardoor de keuze voor vele land- en tuinbou wers tot het bereiken van een bepaald doel er niet gemakke lijker op geworden is. Het zou ons te ver voeren het vraagstuk in zijn geheel te behandelen en daarom willen wij ons ditmaal bepa len tot bovengenoemd onder werp. Iedere landbouwer kent de schadelijke, altijd plotseling verschijnende aardvlooien. Voor men er op bedacht is, kunnen kevers en larven ge wassen als vlas, koolzaad en kool al ernstig hebben aange tast. Daar de aardvlooien juist in deze tijd van het jaar de gevreesde schade aanrichten, is het van belang iets over de bestrijding van deze insecten te vertellen. Een afdoende be strijding van de aardvlooien is, na het ontdekken van de nieuwste middelen, zeer goed mogelijk geworden. De bestrijding kan het bes te geschieden met het middel Hexyclan. Hiervoor zijn de aardvlooien uiterst gevoelig. Gezien de grote gevoeligheid van de aardvlo voor Hexy clan kan word envolstaan met 't laag-percentage Hexyclan- stuifpoeder 2% of 3% in een hoeveelheid van ten hoogste 25 kg. per H.A., zodat de be strijding van de aardvlo met dit middel zeer goedkoop en toch beslist afdoend kan wor den uitgevoerd. Men voere de bestuiving liefst bij windstil weer uit, b.v. 's morgens vroeg, daar men dan het minste last heeft van wind en thermiek. Men kan de aanwezigheid van aardvlooien gemakkelijk constateren aan de beschadi gingen die zij veroorzaken, doch meestal is het dan reeds te laat. Bij het eerste optreden van de aardvlooien moet di rect gesproeid of gestoven worden, opdat vóór de eierleg deze gevreesde parasieten gedood worden en verdere be schadiging niet meer mogelijk zal zijn. Zorg er toch vooral voor met de bestrijding op tijd te zijn; in vele gevallen wordt deze te laat aangepakt, zodat de schade dikwijls niet meer te overzien en te beteugelen is. Door tijdig maatregelen te nemen kan men veel onheil en verlies voorkomen. Bouw boerderij. Aan de fa. J. van Rooij te Helvoirt is tegen 25.175 ge gund de bouw van een boer derij alhier. Tuinbouwcursus. Op de sluitingsles van de tuinbouwcursus die gegeven werd door de heren D. v. d. Etrink, H. v. Herpt en A. v. Son, kon het diploma worden uitgereikt aan alle cursisten. Met vrucht slaagden: Adr. v. Delft, Arn. v. Drunen, Ant. Fitters, L. Fitters, Adr. van Huiten, G. v. Huiten, M. Kol- mans, Arn. v. Logten, Adr. v. Logten, J. de Wit, W. de Wit. Met veel vrucht: J. v. Delft, Ad. de Haan, P. Pulles, A. v. Sluisveld en J. Wolfs. Met zeer veel vruchtAdr. Pulles en J. Vissers. De sluitingsles werd bijge woond door de heer Broos, In specteur der Tuinbouwdienst, ae Z.E. Heer' Pastoor G. Ver steeg en het bestuur der R.K. Jonge Boerenstand. Door de heer Broos werden de diploma's uitgereikt onder opwekkende woorden om het geleerde ook practisch te be oefenen. De heren onderwij zers werd dank gebracht voor hun gegeven lessen Nog geen plannen voor een nieuwe kerk te Nieuwkuijk. Volgens geruchten bestonden er in Nieuwkuijk reeds enige tijd plannen voor de opbouw onzer kerk. Bij nadere informaties bleek echter, dat er tot op heden nog helemaal geen plannen zijn. Maar al ikrijgen we dan voor lopig nog geen nieuwe kerk, het is voor onz'e lezers misschien toch wel interessant iets, over de ver woeste oude kerk te vernemen. Nieuwkuijk was vroeger een heerlijkheid van de Heren van Cuijk aan de Maas. In 1615 maar een klein plaatsje, met een kleine 50 huizen. Er bestond toen nog geen kerk. Men had in die dagen slechts de beschikking over een kleine kapel en het dorp werd eigenlijk pas in het jaar 1676 een zelfstandige parochie en in 1825 werd de eerste kerk gebouwd. Erg fraai was deze kerk niet en men kon ook beter spreken van een schuurkerk. In die tijd echter kwam bijna iedere parochie met plannen voor een nieuw kerkge bouw voor den dag. De parochia nen van Nieuwkuijk, die ook van deze plannen hoorden, lieten het er dus ook niet bij en ook hier rezen plannen voor een nieuwe- kerk. Het was destijds pastoor van Lierop die aan de voorbereidingen voor een nieuwe kerk begon. On der leiding van architect C. We ber uit Roermond werd het werk begonnen. Jammer genoeg heeft pastoor van Lierop het niet ver der kunnen brengen dan de funda- mqpten. Hij stierf en daarmee ging de stuwkracht voor de nieuwe kerkbouw heen. Nieuwe heren, nieuwe wetten, zegt het spreekwoord en zijn op volger, pastoor van Baar, dacht er ook zo over. De fundamenten werden opgebroken en men begon op een andere plaats met een ge heel gewijzigd plan. Er zou een drie beukige kerk worden ge bouwd met mooie stenen gewel ven. De eerste steen werd gelegd in 1873 'en reeds twee jaar later kon de kerk plechtig worden inge wijd. De toren werd er vier jaar later, in 1878, opgebouwd. Tijdens de opbouwing werd de toren door de bliksem getroffen, zodat de muren spleten. Na herstelling van de toren, heeft deze kerk toen zes- tig jaar gestaan, verborgen achter de bomenlanen van het dorps plein. De verwoesting. In 1944 werd echter door een actie van de Duitsers en Engelsen een einde gemaakt aan het bestaan dezer kerk. Engels granaatvur be zorgde de kerk talloze gaten en scheuren en de Duitsers ^staken er op de vooravond van hun vertrek de brand in. Wat er daarna nog overeind stond is door de Engel sen gesloopt en op hun vracht wagens geladen voor gebruik ver harding wegen. De kostbare gebrandschilderde ramen zijn tot scherven versplin terd en de banken, preekstoel en orgel, verbrand. Er is thans niets meer te zien dan een totaal lege, met onkruid begroeide plaats. Het vroegere patronaatsge bouw, waaraan door de jaren en kele practische verbouwingen wer den gedaan, wérd tot noodkerk ingericht. Men is er mee content, doch ook hier geldt de klacht: de kerk is te klein. Geen wonder dus dat de parochianen vurig uitzien naar een nieuw ruim kerkge bouw. Maar zolang er geen plan nen zijn, zal er zeker niet aan worden begonnen. Laten we ech ter hopen dat het kerkterrein de langste tijd braak gelegen heeft en er onderhand eens plannen voor een nieuwe kerk komen. Kath. Thuisfront. Het Kat. Thuisfront alhier heeft voor onze jongens in Indië we derom een actie op touw gezet. Men heefL Zaterdag j.I. een huis aan huis collecte gehouden voor inzameling giften in contanten en natura. Op Zondag 10 April a.s. is een grote verloting ten bate van dit doel georganiseerd. Ter opening van het schut- tersseizoen kampten gisteren de beide plaatselijke schuttersvereni gingen tegen elkaar in een vriend schappelijke wedstrijd. St. Catha- rina behaalde. 18 punten, St. B]a- sius 26 punten. De Macht van het kleine mocht uit Heusden aan contributie het mooie bedrag van 158.45 ontvangen. Het tweede bondsconcours van de Langstraatse Schutters- 'bond zal alhier gehouden worden op 26 Juni a.s. Middenstand. Alhier werd. opgericht een R.K. Middenstandsvereniging. Het voorlopig bestuur werd als volgt samengesteld: Th. Boelen, voorzitter; J. v. Oos terhout, secretaris; M. Vugts, penningmeester; J. v. Oyen en Ant. van Beurden, leden. Een tweede vergadering zal worden gehouden op Zaterdag 9 April a.s. in café J. v. Oyen, Burgerlijke Stand Loon-op-Zand van 1531 Maart 1949 Geboorten Cornelia H J dv P A v Wan- rooij-v Wanrooij Elisabeth F J dv C A Kuijsters-de Benis Lambertus J zv C Mekes-v Boe kei Cornelis C J zv M J den Teuling-Brekelmans Josepha J W G dv J H J de Kort-Brok Godefrida J A dv J Schonis-Din- gemans Adrianus J P zv J W v Mosselveld-Zwaans Johanna W M A C dv M v Wanrooij- IJpelaar Cornelis N J M zv

Echo van het Zuiden | 1949 | | pagina 5