p.£uitnv£.e. HEUSDEN Een praatje over TE WAALWIJK Land- en Tuinbouw. FEUILLETON DE ONTBREKENDE SCHAKEL 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN DONDERDAG 14 APRIL 1949 2 De N.V. Nederlandse Moenus Maatschappij PARAAT chael op Paasmorgen met Hem uit de droefheid verrezen. Op de morgen van Paaszater dag, toen hij onder de H. Mis weer achter zijn orgel ging zitten om de aanhef van het Gloria te spelen, toen plots de zilveren klank van bellen op blauwe wier rookwolken omhoog rinkelde en boven hem het zware geluid der bronzen Paasklokken uit de toren sprong, toen sprong er ook iets uit zijn hart, het zocht een uit weg door zijn vingers en alles overstemmend zong het orgel de lofzang. Zijn vingers speelden over de toetsen, zijn voeten dans ten over de pedalen, zijn handen rukten de registers open en Mi chael voelde zich blij en gelukkig, ondanks alles wat was geschied. Hij had met Christus geleden en mocht nu ook de vreugde van zijn verrijzenis beleven. Daarom keken de kanunniken voor het eerst sinds enkele maan den weer verstoord omhoog, daarom meende een jonge vrouw in het voorspel een geliefd lied te herkennen. En daarom was het voor Mees ter Michael, de jonge organist van de St. Luitgard, de mooiste Pa sen van zijn leven. WILLEM VAN HEESWIJK. HERSTEL EN VERNIEUWING VAN HET MA CHINEPARK IS VOOR DE NEDERLANDSE SCHOENINDUSTRIE EEN DRINGENDE NOODZAKELIJKHEID. Reeds meermalen werd er in ons blad op gewezen dat de Nederlandse schoenindu strie zeer gehandicapt is door het feit dat het machinepark tijdens en na de oorlog der mate veroudèrd en versleten is geraakt, dat de productie capaciteit en de kwaliteit van het schoenwerk daarvan in sterke mate de terugslag moe ten ondervinden. Dit euvel zal straks des te ernstiger blijken als de Ne derlandse schoenindustrie, in het kader van de Benelux, zich zal moeten meten met haar Belgische en Luxem burgse collega's, die op dit ge bied een grote voorsprong hebben. In zijn jongste jaaroverzicht heeft de voorzitter van de Kamer van Koophandel er eveneens op gewezen dat de Nederlandse schoenindustrie wat het machinepark betreft, een achterstand van 10 jaar heeft in te halen. Zolang de viezen voor noodzakelijke vernieuwingen nog niet in vol doende mate beschikbaar zijn, aldus de voorzitter van de K.v.K., is het van des te gro ter belang dat onze regering voldoende deviezen beschik baar stelt voor de invoer van schoenmachineonderdelen, waarmede ook niet zulk een groot bedrag gemoeid is. Het is een algemeen bekend feit dat de Nederl. schoenin dustrie door gebrek aan ori ginele machineonderdelen noodgedwongen gebruik heeft moeten maken van namaak- onderdelen, die vaak in geen enkel opzicht aan de gestelde eisen voldeden en de betrok ken machines in vele gevallen geheel in het ongerede heb ben gebracht. Waar de Moenus-machines, zeker wat betreft de vitale schoenmachines, in onze schoenfabrieken zulk een overheersende plaats innemen is het dus van het grootste be lang, dat speciaal de originele Moenus-onderdelen zo spoe dig mogelijk en in zo ruim mogelijke mate worden inge voerd en dat ook nieuwe Moe nus-machines en Moenus-mon- teurs beschikbaar komen. Op het ogenblik brengt de chef-constructeur en techni sche directeur van de Machi nefabriek Moenus A. G. te Frankfurt a. M., Dr. Ing. H. Müller, op uitnodiging van de N. V. Nederlandse Moenus Maatschappij, een bezoek aan ons land om zich van de toe stand van het machinepark in de Nederlandse schoenindu strie op de hoogte te stellen. Wij stelden het zeer op prijs dat ons blad, als voornaamste nieuwsblad in de schoenen- streek, tegelijk met de redac ties van de schoenenvakbla den, van de directie der N.V. Nederlandse Moenus Maat schappij de uitnodiging ont ving tot een bespreking met genoemde heer Müller, ten einde belanghebbenden nader op de hoogte te kunnen stel len van hetgeen de wereld vermaarde Moenus-fabriek nu en in de naaste toekomst voor de Nederlandse schoenindu strie kan doen. Bij deze bespreking waren mede aanwezig de heren J. W. van Heesbeen en C. H. M. Maiburg ,resp. president-com missaris en directeur der N.V. Nederlandse Moenus-Maat- schappij te Waalwijk. Allereerst vertelde Dr. Ing. Müller een en ander over de huidige situatie bij de Moe- nus-fabrieken in Frankfurt, die door de oorlogshandelin gen voor 80% vernield waren. Vanwege het grote gebrek aan bouwmateriaal gaat de weder opbouw met grote moeilijk heden gepaard. Toch is men direct met een kleine schare medewerkers begonnen in ge deeltelijk herstelde ruimten 't werk weer te hervatten. Van de 32000 M2 werkruimte, die de Moenus-fabriek vóór de oorlog besloeg, was er één jaar na de oorlog slechts 3000 vierkante meter weer in be drijf en thans reeds 18000 a 20000 M2. Men heeft zich al lereerst toegelegd op de ver vaardiging van de originele Moenusonderdelen. Aange zien deze sinds 1941 niet meer beschikbaar waren, is er over de gehele wereld een nijpend tekort aan deze onderdelen. Dit wereldtekort aan Moenus- onderdelen is des te groter, omdat men overal getracht heeft dit originele Moenus- precisie-werk na te maken en daarmede vaak geheel de ma chine in het ongerede heeft gebracht. Toen de aanmaak van on derdelen weer vlot function- neerde, kon ook met de aan maak van nieuwe machines worden begonnen. Aan deze fabricatie gaat echter een langdurige en kostbare voor bereiding vooraf. Want Moe nus wil aan zijn oude princi pes blijven vasthouden en ai- leen de allerbeste machines leveren, waarin elk onderdeel verwisselbaar is. Dit betekent dat voor elk onderdeel een precisie-kaliber moet worden vervaardigd. Zo heeft bijv. de aanmaak van deze kalibers voor één machine (de „Cal- zera" hielzwikmachine No. 1224) ruim 3 jaar geduurd en DM 375.000 gekost. voor zijn deviezen nodig al is dat, in vergelijking met aan schaffing van nieuwe machi nes, slechts een gering be drag en kan hier dus eigen lijk van een grote deviezen- besparing gesproken worden. De heer C. H. Maiburg ver telde ons een en ander over de stappen die hij als direc teur der Nederlandse Moenus Maatschappij reeds had ge nomen om bij de betrokken instanties op beschikbaarstel ling van deviezen aan te drin gen. Van diverse zijden als Kamer v. Koophandel, Rijks bureau voor Huiden en Leder, Vakgr. Schoenindustrie enz., mocht hij daarbij veel mede werking ontvangen. Het is zeer te betreuren dat er in 't aanvullend handelsaccoord met West-Duitsland dat 22 Dec. 1948 werd afgesloten, geen aparte post voor de be langrijke Nederlandse Leder en Lederverwerkende indu strie was uitgetrokken. In Bel gië heeft men direct na de oorlog, in de jaren 1944/'48, door betere deviezen-positie reeds veel onderdelen kunnen importeren, zodat daar het machinepark in veel betere conditie is, hetgeen een waar schuwing inhoudt voor Ne derland. We vernamen verder nog tal van bijzonderheden over de plannen van de Nederlandse Moenus Maatschappij, die dit eerste jaar van haar bestaan reeds veel baanbrekend werk in 't belang der schoenindu strie heeft verricht. Zo zal zij o.m. gaan samenwerken met de Takkenberg's schoenmachi nefabriek hier te lande voor Een eigen wat betreft bepaalde soorten machines. Voorts heeft zij de N.V. Hollandse Naaimachine handel in Den Haag overge nomen en daarmede de al leen-verkoop voor geheel Ne derland op zich genomen van de beroemde Phaff-naai- en stikmachines. Onderhandelin gen worden reeds gevoerd om de fabricatie van deze machi nes ook in Nederland te doen geschieden. Voor de uitvoe ring van deze en andere grootse plannen zal 't maat schappelijk kapitaal der N.V. Nederlandse Moenus Maat schappij te Waalwijk aanmer kelijk worden verhoogd. Vóór alles zal deze maatschappij echter blijven vasthouden aan de Moenus-principes die deze onderneming haar wereldfaam bezorgd hebben, n.l. de „ser vice" voor haar klanten op de eerste plaats te stellen, deze in alle mogelijke technische vraagstukken met deskundige adviezen terzijde te staan en slechts het beste van het bes te te -leveren, waarvoor ten volle kan worden ingestaan. Mogen ook de betrokken in stanties het grote belang in zien dat voor de Nederlandse schoenindustrie gelegen is in de import van originele on derdelen en zo mogelijk ook van de nieuwste machines, op dat niet het gebrek aan nood zakelijke deviezen de Neder landse Moenus Maatschappij te zeer zal belemmeren in haar krachtig streven voor 't herstel en de verbetering van het productie-apparaat van onze schoenindustrie, die hier aan zo dringende behoefte heeft. Van de productie is onge veer 40% voor binnenlands gebruik en 60% voor export bestemd. Vanzelfsprekend be ijvert men zich in alle landen om van deze export-onderde len en -machines zoveel mo gelijk in de wacht te slepen, doch dank zij de grote activi teit die de Nederlandse Moe nus Maatschappij ontwikkelt, wordt de Nederlandse schoen industrie met allereerste prio riteit behandeld. Speciaal de directeur dezer Maatschappij, dhr. C. H. M. Maiburg, heeft in Leipzig zo herhaaldelijk en zo nadrukkelijk voor de be langen van de Nederlandse schoenindustrie gepleit, dat bijna alle vitale machines die in 1949 voor export bij de Moenus gemaakt worden, aan Nederland zijn toegewezen, terwijl ook van de tweede serie-bouw het grootste deel van de voor export bestemde machines naar Nederland gaat. Als men bedenkt dat de Moe nus-fabriek haar gehele pro ductie voor de komende 8 jaren reeds zou hebben kun nen verkopen als zij de bin nenstromende orders zou ac cepteren, dan mag het inder daad een buitengewone pres tatie van de Nederlandse Moenus Maatschappij en een groot belang voor onze schoen industrie genoemd worden, dat bereikt is kunnen worden dat Nederland op de eerste plaats komt. Voorts heeft de Nederland se Moenus Maatschappij we ten te bewerken dat de fa briek te Frankfurt 2 van haar meest ervaren monteurs naar Nederland zond, waar zij reeds 2 maanden in verschil lende schoenfabrieken bezig zijn de stand van zaken, wat het machinepark betreft, op te nemen, van advies te die nen en andere monteurs te instrueren. Zij hebben gecon stateerd dat het machinepark hier in een deplorabele toe stand verkeert. Ook de heer Müller, die zelf gedurende zijn kort verblijf verschillen de schoenfabrieken bezocht, kwam tot deze conclusie. Al had hij de grootste bewonde ring voor de wijze waarop men hier de moeilijkheden 't hoofd had geboden en vaak met zeer verslechterde ma chines nog een redelijke schoen had weten te produ ceren; toch achtte ook hij herstel en vernieuwing voor de Nederlandse schoenindu strie een dringende noodzaak. Bij gebrek aan voldoende de viezen voor nieuwe machines was het herstel met originele onderdelen voorlopig de meest rationele weg. Maar ook daar- Een correspondent van „De Stem" heeft een onderhoud gehad met de directeur der Jaarbeurs Mr. Millius over de plannen tot afscheiding der schoenen-afdeling en de ves tiging van een Groepsbeurs te Waalwijk; een idee, waarover reeds tal van besprekingen zijn gevoerd en waarvoor de burgemeester van Waalwijk Mr. Lambooy zich bijzonder interesseert en waarvan onze lezers de huidige situatie ken nen uit onze mededelingen daaromtrent, n.l. dat aller me dewerking werd verkregen, behalve van de Vakgroep Schoenindustrie. „Mr. Millius zeide, 't te be treuren, dat Utrecht nog te wginig plaats biedt om grote stands voor de schoenindu strie in te richten. Helaas heeft de regering te lang op zich laten wachten met het ver lenen van bouwvergunning. Daarom is het te verstaan, dat men in Waalwijk tracht zelf iets te doen. Maar aldus de heer Mil lius de practijk bewijst, dat elke afscheiding van de Beurs te weinig resultaten afwerpt in verhouding tot de kosten. Bovendien wil het kopend publiek liever zaken doen in 't kader van een grote Beurs. Er zijn nog enkele omstan digheden,waarom hij 't plan Waalwijk niet gemakkelijk uitvoerbaar acht. De ligging vindt hij ongunstig en de ou tillage onvoldoende. En wie zegt, dat men er gebouwen kan krijgen? Bovendien heeft men niet zo gemakkelijk een buitenlandse propaganda bij de hand als waarover de Jaarbeurs kan beschikken". Aldus Mr. Millius tot deze correspondent. Wij menen dat Mr. Millius zelf een pleidooi levert voor de vestiging van een groeps beurs elders, in casu Waal wijk, waar hij zelf zegt dat de Utrechtse Jaarbeurs niet vol doende ruimte kan beschik baar stellen voor de schoen industrie. Dat het kopend pu bliek hij zal hier wel be doelen de fabrikant en detail handel liever koopt in het kader van eea grote beurs, menen wij te mogen betwijfe len; wij geloven dat de vak mensen hier de schoen- en lederindustrie liever expo seren en kopen in de sfeer van 't vak, in een centrum van de schoen- en lederindustrie, waar men zich bevindt rond om in de vakmensen, rondom in schoen- en Jederfabrieken, handel in leder, fournituren, extracten, huiden enz., waar men onderwijs, proefstation enz. vindt op vakgebied enz. enz. Dat de outillage en de lig ging ongunstig is, menen we ook te mogen betwijfelen, als men ziet naar de tentoonstel ling „Waalwijk 1948", waar men op één dag 1500 schoen winkeliers trok, waar elk vak man een bezoek bracht, waar voorts ieder gelegenheid had zich uitstekend te restaureren en te amuseren. De verbindingen per trein, bus, auto zijn uitstekend en hoeveel mensen er goede lo- geer-gelegenheid kunnen vin den, zag men reeds geduren de de tentoonstelling 1925 en ook de buitenlandse propa ganda was toen al goed ver zorgd en ook succesvol. Zou dat nu niet het geval zijn? Neen, wij menen nu nog te meer dat een groepsbeurs in Waalwijk op z'n plaats is, on danks de afzijdigheid van eni ge schoenfabrikanten op dit ogenblik. Bij goede opzet is slagen verzekerd, evenals de tentoonstelling in 1948 en dan komen de achterblijvers vanzelf, zij het dan niet con amore. In elk geval menen wij, dat in 1950 in Waalwijk weer iets groots gaat gebeuren. Ten slotte hebben wij reden te verwachten dat in Waal wijk in 1950 weer iets bijzon ders staat te gebeuren! En dit jaar is de belang stelling geconcentreerd op de groots opgezette plannen van „De Schoen" 1949 in Kaats heuvel. RANTSOENBEWEIDING VAN GROOT BELANG. Hoewel de meeste boeren wel weten wat rantsoenbe weiding is, kan het toch nut tig zijn dit nog eens in enkele artikelen nader te behandelen. Vooral met het oog op het ge bruik van electrische weide- afrastering is dat zeker ge wenst. Rantsoenbeweiding is een beweidingssysteem, waarbij de koeien iedere dag een rantsoen gras krijgen, waar aan ze net genoeg hebben, maar welke oppervlakte ze dan ook geheel kaal grazen. Iedere dag wordt de afras tering een eindjè verder ge zet en met een uitloop van de twee vorige dagen er bij, komt ook de draad aan de achterkant iedere dag verder op. De voordelen van rantsoen beweiding zijn vele. Immers, wanneer de koeien in een groot perceel komen, eten ze altijd eerst het lekkerste gras er uit. Na enkele dagen moe ten ze het met minder gras doen, dat niet zo lekker meer is, en wat dikwijls hard ge worden is. Hierdoor worden de koeien onrustig en geven minder melk. Dit is niet het geval bij rantsoenbeweiding; daardoor krijgen de koeien iedere dag hetzelfde. Wat ook nog een belangrijk voordeel is: er wordt geen gras vertrapt. De drinkwatervoorziening blijft altijd nog een moeilijk heid. Er is een verrijdbare drinkbak nodig, die steeds ge makkelijk verplaatst kan wor den. Voor het snel verplaatsen is een electrische schrikdraad onmisbaar. We behoeven er hier wel niet dieper op in te gaan dat electrische weide-afrastering in vergelijking met het ge vaarlijke prikkeldraad zéér de voorkeur verdient. Het is dan ook niet te ver wonderen, dat de electrische afrastering algemeen opgang maakt. Wat de apparaten betreft, deze moeten KEMA goedge keurd zijn. Neem vooral die apparaten waarbij garantiebewijs is ge voegd. Wij kunnen hier nooit ge noeg op wijzen. Verlang zon der meer Nederlands Fabri kaat; dit voldoet aan de hoog ste eisen en men loopt geen risico. In een volgend artikel zul len wij eens nagaan welke verdere toepassingen van electrische schrikdraden nog mogelijk zijn. K. VAN DE ECHO VAN HET ZUIDEN Naar het Engels. 23) „Margaret Sanctuary, u is mijn gevangene!" Bernhard trachtte al, hem van de rots te werpen enin de worsteling, die nu volgde, was „haar ladyschap" in eens van de plek verdwenen, waar zij zo juist nog stond en de plons in het wa ter was maar een al te duidelijke aanwijzing. Bernhard had haar zó willen naspringen, als de mannen hem niet met kracht en geweld hadden tegengehouden. Op het jacht hadden ze de plons ook gehoord. Gelukkig wa ren ze dichter bij dan de ande ren vermoed hadden en ze slaag den er in, haar van de boot af te redden. Ze was wel bewusteloos van de val, maar ze was nog in leven. Echter was er geen hoop meer: ze was op een blinde klip geval len en haar rug was gebroken. Ze kon nog een paar uur leven. Ze maakten een soort baar van planken, overdekt met een reis deken, die op het jacht voorhan den was en droegen haar naar huis. De rechercheurs van politie, die nu niet wisten, hoe ze verder moesten handelen, telegrafeerden naar het hoofdkwartier om orders. Er werd een dokter bij gehaald, maar die verklaarde, dat hij niet bij machte zou zijn, de patiënte te redden, hoogstens konden ze haar leven nog een uur verlen gen. Toen ze weer bij bewustzijn kwam voelde ze in het geheel geen pijn. Ze wilde echter nie mand bij zich hebben dan Bern hard. Avice sprak ze slechts een paar minuten en nam afscheid van haar. Pas op het laatst was ze niet helder meer van geest en sprak Bernhard aan als Philip.. Toen viel ze in een soort verdo ving, waaruit ze nog eens ont waakte, terwijl ze, naar lucht snakkend, stamelde: „BakerAvice weet het wel, die moet niet niet lijden, hè liefste Neen, daar zal ik voor zorgen!" Hun ogen ontmoetten elkaar. „O, wat had je mij toch lief, Bernhard!" Vergeef Hij drukte haar een kus op de lippen en zo sliep zij voor goed. Toen ze hem wilden wegleiden, was hij zo overstelpt door ver driet, dat hij zelf in zwijm viel en eerst vier en twintig uren later bijkwam met ijlende hersenkoorts. Op een wenk van hogerhand had het verhoor zo snel en zo beknopt mogelijk plaats. Mrs. Fulwell had haar echtgenoot al les verteld en hij en Harold had den gezorgd, dat het geval zo weinig mogelijk opschudding ver wekte. Even voor dat haar ladyschap die poging tot vluchten waagde, had zij een korte bekentenis van de feiten neergeschreven en die door Avice laten ondertekenen, De heer G. V. Jr. te St. U wilt gaarne een en ander weten omtrent het houden van eenden en ganzen. De huisvesting kan primitief zijn, als men maar zorgt voor een droog en beschut hok, dat aan de voorkant, een halve meter boven de grond uitsluitend uit gaas kan bestaan. Gedurende de morgenuren worden de dieren opgesloten, opdat ze de eieren in het hok kunnen leggen, men voor komt daarmede dat ze de eieren in het water leggen, die vanzelf sprekend als verloren beschouwd kunnen worden. Men bouwt dus b.v. van zandsteen een muurtje ter hoogte van 1 meter en dekt dit zo af, dat het góed afwateren kan. De goede watervoorziening is voor eenden- en ganzenhoude- rij van groot belang. Op de verblijfplaats moet vol doende licht, lucht en ruimte aan wezig zijn. Ik reken voor ruimte in een eendennachtverblijf 1 vier kante meter voor iedere 2 een den. Voor afscheiding der rennen met gaas is 1 meter voldoende. Eenden worden door velen be schouwd als veel vuil veroorza kende dieren. Dit is evenwel geenszins het geval; in elk geval kan veel in deze voorkomen wor den. Men zorge voor een flinke laag droog stro, circa 20 a 25 cm. hoog, over de vloer van het hok; 's morgens wordt dit flink opge schud en worden de beide eind- deuren tegen elkaar opengezet; 't stro zal dan weer geheel droog waaien en 't eendenbed is voor de a.s. nacht weer gereed. In de legnesten moet ook een flinke laag stro gelegd worden, dat liefst 's morgens na het uitlaten der dieren, flink uitgeschud moet wor den en zg. doorwaaien. Een eend of gans, en dit is een besliste ver eiste, moet 's nachts schoon, droog en tochtvrij zitten, met vol doende luchtverversing. Voeding. De voeding is, zoals algemeen bekend, een zeer voornaam punt. Het is uitermate moeilijk om juist te zeggen, wat en in welke hoeveelheid iedereen die eenden en ganzen houdt moet voeren. T errein en grondgesteldheid hebben hier namelijk ook een woordje mee te zeggen, zoals dat ook met pluimvee het geval is. 's Morgens graan, één deel ge broken mais en drie delen tarwe (indien te krijgen), 's avonds meelvoer, iets vochtig aange maakt. Ruimschoots groen en grit niet te vergeten. Ten slotte nog enige algemene wenken: Kom nimmer 's avonds met licht in Uw eendenverblijf. Kom niet met honden bij of tussen Uw dieren. Fok alleen met overjarige die ren of zg. vroegbroed Januari, doch beslist niet later gefokt dan Februari, gepaard met overjarige woerden. Geeft voldoende en fris drinkwater. Voer 's avonds een half uur voor zondsondergang. Houdt ze bij strenge vorst iets langer vast en voeder en drenk ze dan in hunne hokken. Ik fokte eenden en ook ganzen Dus kan U adviseren. Mogen velen, jong en oud Hier nu maar iets uit leren. KIPPENVRIEND. Nadruk verboden. C. N. V. Vrijdag sprak voor de afdeling Heusden van hef C.N.V. het be stuurslid de heer C. v. Nierop uit Utrecht met als onderwerp Me dezeggingschap in de onderne ming". Dit onderwerp, waar ui teraard elke arbeider interesse voor heeft, werd op bijzondere wijze verduidelijkt en heeft de ar beider een blik doen slaan in de eigenlijke betekenis der medezeg gingschap. Getracht zal worden om een cursus te doen geven over dit actuele onderwerp, gezien 't grote nut daarvan, omdat er bij vele arbeiders thans nog misver stand bestaat over de doelstrek- king daarvan. De voorz. van de besturenbond die de vergadering opende, wees op het grote nut der organisatie en drukte elk lid op het hart propaganda te maken en leden te werven, om daardoor een hechte gemeenschap van werkers op te bouwen, Avond- lekenschool Zaterdagmiddag werd in de v.m. O. L. School een; tentoon stelling gehouden van het werk der leerlingen van de avondteken- school. Deze tentoonstelling mag zich elk jaar in een grote belang stelling verheugen en vol trots wordt men door diverse leerlingen meegetroond naar een van hun beste werkstukken en inderdaad zijn er verschillende tekeningen, die getuigen van liefde voor het door hun gekozen vaktimmer man, metselaar, bankwerker. In elk vak zijn verschillende detail tekeningen, die zeer goed uitge voerd zijn, zodat èn leerlingen èn leraren een woord van lof toe komt, hetwelk hun door de voor zitter van de afd. Heusden der Maatschappij tot Nut van 't Al gemeen niet onthouden werd en dat ook ten volle verdiend is. Aan de beste leerlingen werden onderstaande prijzen toegekend en aan hen die de cursus doorlopen hebben, werden diploma's uitge reikt. Prijzen le pr.: H. Kerkwijk, Wijk, bouwkunde, 3e leerjaarC. Vi- veen, Heesbeen, bankwerker, 3e leerjaar A. Treuren, Haarsteeg, schilder, 2e leerjaar. 2e prijs C. de Waal, Wijk, bankwerker, 3e leerjaar J. v. d. Steenhoven, Heusden, bankwer ker, 2e leerjaar G. v. d. Linde, Hedikhuizen, bankwerker, 2e leer jaar J. de Laat, Haarsteeg, schilder, 3e leerjaar. Diploma's C. M. Branderhorst, Genderen, bankwerker P. v. Hemert, Gen- deren, bouwkunde Corstiaan Smits, Meeuwen, bouwkunde F. Colet, Eethen, bouwkunde Joh. v. Wijnen, Wijk, bouwkun de W. Branderhorst, Genderen, bouwkunde D. Spitzers, Neder- NIEUWE FEUILLETON. Onze huidige feuilleton is weer ten einde en wij kun nen thans een origineel Ne derlandse avonturen-roman aankondigen, getiteld: „Het rijdende mysterie" van de be kende schrijver d'Argenty, die reeds tal van pakkende ver halen schreef en z'n lezers daarmee heel wat boeiende lectuur verschafte. Wij verheugen ons de hand op dit werk te hebben kunnen leggen, dat onze lezers zeker voldoening zal schenken en geheel afwijkt van 't genre der laatste feuilletons. Het vangt aan in ons blad van a.s. Dinsdag. voor het geval, dat Barston an ders soms in moeilijkheden zou raken. Dit document werd het ge recht in handen gegeven, zodat Barston dan ook spoedig een vrij man werd. Deze bekentenis werd echter nooit publiek gemaakt. Barston vestigde zich in het dorp met zijn dochtertje, èn, dank zij de hulp van Harold, werd hij herbergier in „Het Wapen van Cherchefelle". Over de bewuste zaak sprak hij nooit met iemand! Toen Bernhard Sanctuary vol doende hersteld was varrzijn ziek te, om te kunnen reizen, verliet hij Engeland voor onbepaalde tijd en was ook van plan, weg te blijven, tot de zaak in het ver geetboek zou zijn geraakt. Hij was oud geworden naar lichaam en geest. Mrs. Sanctuary voelde zich be vrijd van haar kwellingen. Na de catastrophe die eigenlijk alleen t gevolg was van haar wraakgie righeid, had zij eerst nog een hef tige aanval van haar oude .ziek te gehad en toen zij hiervan her stelde, had haar verstand haar totaal begeven; van de harde, stroeve vrouw die zij geweest was, was zij nu zachtmoedig als een klein kind en vond zij genoe gen in de kleinste dingen. Haar oude gedienstige, die haar al zo vele jaren in haar ziekte had bij gestaan, kende ze nog en ook Avice. Bernhard was nog eens bij haar geweest, eer hij het land verliet, maar zij was hem steeds blijven aanspreken als Philip, en dit had hem zo onuitstaanbaar in de oren geklonken, dat hij zijn bezoek zoveel mogelijk bekort had. Enkele maanden later waren Avice en Enid met mrs. Alling- ham terug op Huize Cherchefelle en was alles weer op het oude. Avice zou kort daarop in het hu welijk treden, maar de juiste da tum was nog niet vastgesteld. Ze was hier enigszins huiverig voor, daar zij vreesde, dat een dergelijke feestelijke gebeurtenis, zo gauw na de dood van haar ladyschap, aanleiding zou geven tot gepraat. Enid was de mededeling van de tragedie bespaard; maar, op na drukkelijk verlangen van Avice, had Harold sir Lysart de hele ge schiedenis verteld. Onnodig te zeggen, dat het geen verandering in zijn plannen bracht. Hij was wel diep ge schokt, maar hij was ook van mening dat het. beter zou zijn om Enid daaromtrent in onwetend heid te laten. f Ze was hem hoe langer hoe meer gaan eerbiedigen en lief krijgen, al wist zij het misschien zelf niet eens! Op een dag, dat ze alleen op de rivier waren, stelde hij voor, dat ze even zouden landen op het Abdy-eilandje, en toen ze daar eenmaal waren, zorgde hij wel, dat ze het bewuste plekje in de ruimte zochten, waar Enid eens in de brede vensterbank had ge zeten, toen hij haar vond; en hij begon: „Herinner je je nog wel, hoe je mij hier eens diep ongelukkig hebt gemaakt?" „Maar ik was ook niet geluk kig...!" „Neen, dat weet ik wel! Hoor eens, Enid, ik heb je hier ge bracht, met de bedoeling om je een grote gunst te vragen. Dit is de plek waar je mijn ring uit het venster wierp." „Pardon, dat deed je zelf..." „Ja, maar toch was het jouw werk! Wil je nu een andere aannemen, kind. Er zal binnen kort een huwelijk plaats hebben op Huize Cherchefelle. Laat dit dan een dubbele plechtigheid wor den, al weet ik ook, dat ik maar half goed genoeg ben..." „Lysart, je weet, dat je dui zendmaal te goed voor mij bent; dat ik mij door mijn dwaasheid onwaardig heb betoond, om je vrouw te worden!" En haar gezichtje tegen zijn schouder verbergend, barstte zij in snikken uit. Maar het einde van het onderhoud was toch, dat hij de belofte van haar kreeg, dat Avice en zij op dezelfde dag in het huwelijk zouden treden. Nog een paar maanden later en het was een dubbel feest op Hui ze Cherchefelle! Avice zou haar wittebroodsweken doorbrengen in Schotland. Maar met Kerstmis zouden ze al weer op Huize Cherchefelle bijeen zijn. Helemaal aan de andere zijde van de heuvel en vergeten door allen, behalve door de man, je gens wie zij nog het meest ge zondigd had, rustte „haar lady schap" onder het eenvoudige mar meren kruis, alleen met het op schrift: „META. REQUIESCAT IN PACE."

Echo van het Zuiden | 1949 | | pagina 2