Waalwijkse en Langstraatse Courant I Wijde Wereld miWYR Detailhandel- omzetten De prijsvoorschriften v. J.o.uaaê-Sco.nCfmCiC^. Mo.ekje.. UIT DE BIOSCOOP-PROGRAMMA werden overtreden Terugkeer naar meer normale situatie Gemeenteraads verkiezing 1949 en K. VP. W. v. d. Heijden Zonen BAGGERWERK. DONDERDAG 14 APRIL 1949 Uitgever Waal wij kse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Redacteur-Verslaggever W. v. d. MEE Jr. DE Eora HET ZUIDEN 72e JAARGANG No. 31. Abonnement 15 cent per week 1.95 per kwartaal 2.25 franco p. p. Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. OPGERICHT 1878. Bureaux GROTESTRAAT 205 WAALWIJK TEL. 38. SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL TEL. 66. TEL.-ADRES„ECHO". De laatste dagen zijn op alle mogelijke gebied zeer kalm verlopen, grote gebeurtenis sen zijn er niet voorgevallen. In Indonesië is het wachten op de voorconferentie te Ba tavia, wat er zal besproken worden en met welke resul taten. Vragen die niet van alle be lang zijn ontdaan, maar die in ieder geval niet gemakke lijk zijn te beanwoorden. Of meent u van wel? Meent u dat het verleden antwoord geeft VOORUITGANG IN BESPREKINGEN. Amerika's minister van buiten landse zaken, Dean Acheson heeft verklaard dat hij met minister Stikker de Indonesische kwestie 'ns terdege heeft bèsproken en nu van mening is dat er vooruitgang te bespeuren is in de besprekin gen. De onderhandelingen met eenheden van de TNI verlopen ook naar wens, vooral met medi cijnen en voedingsmiddelen zijn de Indonesische manschappen zeer blij. Vandaag zal de voorconferen tie te Batavia beginnen, terwijl ook de algemene vergadering van de V. N. weer gaat proberen er iets van te maken. EEN LEGERBEGROTING. Het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden heeft de militaire begroting 19491950 goedge keurd. De uitgaven voor de Ame rikaanse strijdkrachten zijn vast gesteld op 15.909.000.000, 15 mil liard, 909 millioen dollar, ruim 5 milliard meer als door president Truman was gevraagd. Deze be groting houdt rekening met een totale strijdmacht van bijna vijf millioen man. Er zullen 59 lucht- divisies worden gebouwd, de luchtmacht krijgt de beschikking over 875 vliegtuigen, terwijl zij 2.900 toestellen mag bestellen. De marine mag beschikken over 731 schepen, er wordt een vliegdek- schip gebouwd voor superforten, dat1 geraamd wordt op 189 milli oen dollar. Commentaar overbodig. WIJZIGING IN ENGELSE POLITIEK. De verkiezingen voor de En gelse graafschappen zijn op een grote nederlaag voor de Labour- partij uitgelopen, terwijl de con servatieven daarentegen een aan merkelijke winst boekten, Alge meen wordt aangenomen dat Crips, de minister van financiën, hiervan de schuld is met zijn so bere begroting, zoals wij vorige week reeds meldden, maar afge zien hiervan is er toch een alge mene tendenz waar te nemen, die streeft naar een zekere consolide ring van wat is bereikt en afke rig is van een verder doorvoeren van de progressieve sociale La- bourpolitiek. EEN KONINGSKWESTIE. De Belgische koningskwestie schijnt weer actueler te gaan wor den. Nadat er eerst op een mee ting van de Kath. Volkspartij was verklaard dat in 1949 deze kwes tie opgelost diende te worden en dat de K.V.P., zo zij de volstrek te meerderheid behaalt bij de a.s. verkiezingen, zal overgaan tot 'n volksreferendum, kwam dezer dagen voor het eerst sinds de oorlog een lid van het koninklijk gezin «laar België, prinses Jose phine Charlotte en van Luxem burg tot in Antwerpen klonk de kreet Leopold, als gingen ook de Walen beseffen wat het gemis van een koninklijk gezin beteken de, nu zij de jonge vrouw zagen, die in zo veel op haar moeder, koningin Astrid, leek. GRENSCORRECTIES. Waarschijnlijk zullen de grens wijzigingen Zaterdag 23 April worden uitgevoerd. In de zak bij Sittard, die be volkt wordt door 6000 mensen, zullen 70 marechaussee's en 80 Nederlandse douanebeambten de plaats van de wegtrekkende Duit se functionarissen gaan innemen. Het lijkt wel of we de nieuwe ge bieden moeten gaan zien afs af zetgebied voor overtollige mare chaussee's en douanes. Het Ne derlandse bestuursapparaat in dit gebied zal 250 man bedragen, dat is een ambtenaar op de 24 inwo ners 1 DUITSE EN RUSSISCHE METHODEN. In verschillende kranten hebben de laatste dagen „onthullingen" gestaafi over dé toestanden en dë behandelingen in de internerings kampen de eerste tijd na de be vrijding. Wanneer men die rela zen, waarvan men het ergste, om niemand te choqueren, uit de krant heeft moeten laten, leest, dan vraagt men zich toch af- of dit allemaal wel waar is geweest en of de betreffende bladen zich eerst wel van de juistheid van dergelijke berichten hebben verge wist. Natuurlijk moeten we onze ogen niet sluiten voor de ver keerde toestanden, die er op dit gebied ongetwijfeld hebben be staan en nog bestaan, maar als 't werkelijk de omvang heeft aange nomen zoals verschillende bladen het doen voorkomen, dan hebben wij Duitsers en Russen niets meer te verwijten en moeten wij wel de laatste zijn, om tegen de mishan delingen van bv. kardinaal Minds- zenty te protesteren. Maar wij geloven het nog niet. „IN NEDERLAND IS HET BETER Dit was het motief waarom twee Polen zich verstopt hadden - in de lading van een Nederland se vrachtboot. Gedurende de reis heeft men hen, na ze ontdekt te hebben, met vloeibaar voedsel door een slang in leven moeten houden. De verstekelingen waren tijdens de storm in een hachelijke positie komen te verkeren. Vele havenarbeiders uit Zaandam heb ben Zondag het schip vrijwillig gelost, om de gevangenen uit hun benarde positie te bevrijden. EEN VOETBAXVERSLAG. In de Tilbu. Crt, van Maandag j.l, troffen wij het volgende ver slag aan van de wedstrijd WSC- RKC, waarbij wij commentaar overbodig achten WSC-—RKC 2-0. De oudste tweede klasser heeft 't eerste doel in Waalwijk ge wonnen. De bezoekers speelden hard maar fair. WSC opende na 20 minuten de score door van' Hoof 1—0. Nu trachtte RKC het spel te verplaatsen wat haar echter niet lukte. In de eerste helft hield de WSC-verdediging stand, zodat de rust inging met 1—0 voorsprong voor de thuis spelende club. Na de rust was WSC weer iets sterker. Naarmate de tijd ver- 'streek, werd de spanning ver hoogd De RKC aanhangers verwachtten de gelijkmaker, maar WSC dacht er anders over. Tot 10 miputen voor het einde aan alle onzekerheid een einde werd gemaakt toen v. Hoof (alweer?), voor de tweede maal aan Span (goed zo) het nakijken gaf. De wanhopige (sic) aanvallen van RKC waren niet meer in staat om de schaal in evenwicht te bren gen. Tot zover het bericht. Ons dunkt dat er wel eens wat meer aandacht aan besteed mag wor den. Een dergelijke berichtgeving j is misleidend voor iedereen die de wedstrijd niet gezien heeft en voor hen is een dergelijk bericht op de eerste plaats toch bestemd. Geringere omzetsnelheid, terug keer van concurrentie. In de laaste maanden is duide lijk gebleken, dat ook in de detail handel de bijzondere omstandig heden, voortvloeiende uit de laat ste wereldoorlog, geleidelijk aan plaats maken voor meer normale. Enerzijds komt dit tot uiting in ruimere voorraden bij de' winke liers, vermindering van de omzet snelheid en de terugkeer van de concurrentie, anderzijds stabili seert zich de vraag van 't publiek. De ruimere bestedingsmogelijk heden van het inkomen leggen 't publiek zekere beperkingen op. Allereerst bleek dit uit een dalend bioscoopbezoek en verminderde ontvangsten in cafetaria- en café bedrijven. In de detailhandel werd het merkbaar bij dë verkoop van luxe artikelen. Al naarmate voor een toene mend aantal artikelen de rantsoe- nehingsvoorschriften buiten wer king werden gesteld, kon men de gevolgen duidelijker waarnemen. Na een aanvankelijk soms belang rijke stijging liepen de omzetten veelal spoedig terug, in sommige branches zelfs tot het peil als in jaren niet was waargenomen. Gaat men het verloop der om zetten in Januari en Februari j.l. na, dan kan, aldus een beschou wing van het Economisch Insti tuut voor de Middenstand, 't vol gende worden opgemerkt. Kentering in enkele branches. Zoals ieder jaar het geval is, viel er ten opzichte van de voor afgaande maand December een belangrijke omzetdaling waar te nemen. Op zichzelf behoeft dit echter nog niets verontrustends te betekenen, daar de eerste maan den van het jaar in het algemeen tot de slappe maanden behoren. Toch kan in enkele branches ken tering worden waargenomen. In het kruideniersbedrijf bewo gen de omzetten zich op vrij con stante hoogte. Het slagersbedrijf is nog afhan kelijk van de geldigverklaring van bonnen. Van verruiming der rant soenen is geen sprake geweest en dientengevolge konden de be paalde omzetten hier nog geens zins bevrediging schenken. De detailhandel in textielwaren stond in Januari in het teken der uitverkopen. Voorts was het van belang, dat 35 nieuwe textielpun ten werden geldig verklaard. Bei de factoren hebben omzetverho- gend gewerkt. Toch is het aan sterke twijfel onderhevig of de gehouden puntenvrije verkoop 't succes heeft opgeleverd, dat men er van verwachtte. Slechts in enkele artikelgroepen als manu facturen, herenmode-artikelen en damesstoffen kon een belangrijke omzetvermeerdering worden ge noteerd. Ib Februari zakten de omzetten in en bleef men nog maar ternau wernood boven de gemiddelde» omzet van 1947. Sterke achteruitgang bij schoenen. I Een zeer sterke omzetverlaging moesten in de eerste maanden van 1949 de ondernemingen inde detailhandel In schoeisel incasse ren, In geen der maanden van 1947 en 1948 lagen de omzetten op een zo laag niveau. Zo be droegen de parenomzetten in Fe bruari j.l. nog geen 60 pCt. van de gemiddeld in 1947 per maand omgezette hoeveelheid. In het bakkers- en banketbak kersbedrijf was ten opzichte van de overeenkomstige maanden van 1948 nog sprake van enige om zetstijging, hetgeen overigens vol komen begrijpelijk is, aangezien in 1948 suiker, versnaperingen e. d. nog niet vrij mochten worden verkocht. Toch schijnt ook hier de vraag eerder af dan toe te ne men. Mede tengevolge van de enige tijd geleden ingevoerde prijsver hoging lagen de geldomzetten in de detailhandel in zuivelproduc ten op een vrij hoog niveau. Ongunstig was het omzetver- loop in de eerste maanden van 1949 in de detailhandel in glas, aardewerk, porcelein en huishou delijke artikelen. Slechts in de overeenkomstige maanden in 1947 werden nog lagere omzetten ge boekt. Nadien werden echter in 1947 en 1948 nimmer dergelijke lage ontvangsten genoteerd. Stakingen in de sigarettenin dustrie waren oorzaak, dat de ta baksrantsoenen in Februari ver laagd moesten worden. Ook voor dien was de aanvoer van sigaret ten reeds beduidend verminderd. De grotere vraag naar goedkope re sigaren en shag wijst er op, dat in de toekomst met daling van de geldomzetten moet worden gere kend. In de detailhandel in meubelen en aanverwante artikelen waren de omzetten bevredigend te noe men. Ook gedistilleerd loopt terug. Na de grote vraag naar gedis tilleerd in de laatste vier maan den van 1948 schijnen ook in de detailhandel in alcoholhoudende en alcoholvrije dranken de omzet ten niet gehandhaafd' te kunnen worden. De omzetten lagen in de ze branche althans in 1949 be langrijk lager dan in de vorenge noemde maanden van 1948. Bij het kappersbedrijf consta teert men een teruglopen der om zetten in parfumerieën e.d. In de salons waren de ontvangsten vrij wel gelijk aan die in Januari en Februari 1948. ZONDAGSDIENST. 17 April 1949 Dr. Langemeijar. Apotheek: Nijman. NED. HERV. KERK WAALWIJK Vrijdag 15 April 1949 's Avonds 7.30 uur: Ds. van Burgeier (bediening van het H. Avondmaal). Zondag 17 April (Ie Paasdag) 10 uur: Ds. van Burgeier Maandag 18 April (2e Paasdag) 10 uur: Ds. van Burgeier, Na een zittingsperiode van 3 jaar wordt te Waalwijk de gemeenteraad vernieuwd en wegens democratisch beginsel weer in overeenstemming ge bracht met de wensen van de bevolking. De K.V.P. heeft besloten ook dit jaar weer met een officiële lijst hieraan mee te werken, om te voorkomen dat er een versnippering zou plaats heb ben van krachten. Waar de officiële partij-for meringen worden losgelaten zien we allerlei partijtjes uit de grond opkomen, versierd met mooie namen en zich vaak noemend boeren-, midden standers- of arbeiderspartij. Alleen hieruit blijkt de mis vatting die men heeft van 't lidmaatschap van de gemeen teraad: men neemt geen zit ting om arbeiders-, boeren- of middenstandersbelangen te dienen, maar men vertegen woordigt de belangen van de gehele gemeente. Waar de ge meenschap belang heeft bij „ja" en de eigen groep bij „nee", daar moet het raadslid „ja" zeggen. Dat kan hij ge makkelijk als hij zitting heeft voor een groter bloc, dan dat hij er zit als vertegenwoordi ger van een bepaalde groep. Het gaat om de beste be stuurders van de gemeente, niet dus om een bepaalde groep. Daarom is het ook fout te redeneren als volgt: zoveel procent is arbeider, dus zoveel procent moet in de gemeente raad enz. Het is het beste dat alle groepen van de bevolking vertegenwoordigd zijn, maar vooral dat zij de moeilijkhe den en de belangen van de gemeente als geheel kennen. Zo zal in de nieuwe gemeen teraad vertegenwoordigd moe ten zijn de arbeider en werk gever, de boer en middenstan der. Hoe van K.V.P.-zijde de sa menstelling zal zijn, is nog niet te zeggen, daar de leden van de K.V.P. zelf hierover 't laatste woord zullen spreken. Daarom zal op Zondag 8 Mei de z.g. groslijst-stemming plaats hebben, waar de leden zullen stemmen over de volg orde der candidaten. Het belang van deze stem ming wordt meestal onder schat, omdat men niet inziet dat hier voor een groot ge deelte reeds de samenstelling van de toekomstige gemeen teraad wordt bepaald. Wie de candidaten zullen zijn? Ook dit is nog niet be kend, omdat de K.V.P.-leden deze zelf kunnen indienen. Laat de leden van de K.V.P. in hun eigen gelederen uit zien naar de beste krachten voor de belangrijke periode die wacht. KATH. THUISFRONT. Paas-Zaterdag a.s. zal Ka tholiek Thuisfront afd. Waal wijk, ten bate van haar mili tairen overzee een Paasei- actie voeren in de parochies St. Jan, St. Clemens en O. L. Vrouw. Deze bestaat uit het verkopen van gekookte, ge kleurde eieren, die huis aan huis zullen worden aangebo den! De netto-opbrengst zal besteed worden aan het ver sturen van pakjes naar Waal wijkse militairen overzee. Voor verdere bijzonderhe den zie men de folder die in dit nummer is ingesloten. LIEDERTAFEL „OEFENING en VERMAAK" Het opera-concert dat de liedertafel hare honoraire leden op Donderdag 21 April aanbiedt, bevat fragmenten uit Faust, La Forza del Des- tino, Arlesiana, Wilhelm Teil, Paljas, de Parelvissers, de Wapensmid, l'Elisir d'Amore en Cavaleria Rusticana, terwijl als solisten hierin optreden: mejuffr. Nel Dupont, sopraan; Jetty de Kort, mezzo-sopraan; P. Dingelhoff, tenor; L. van Qüdheusden, bariton en H. Vesters, bariton, alles onder leiding van Louis Sars; aan de vleugel Frans Wilmont. Wij behoeven niet te zeggen dat dit zeer gewaardeerde, in teressante programma, door velen zal worden op prijs ge steld. Wij vestigen er de aan dacht op, dat er gelegenheid bestaat tot plaatsbespreking voor het opera-concert der Liedertafel „Oefening en Ver maak" van Donderdag 21 April a.s. en wel op 2e Paas dag van half twaalf tot 1 uur in Musis Sacrum. EEN ACTIE VAN DE H. KINDSHEID. Pater B. v. d. Slobben MSC zou naar de Missie vertrek ken en als er iemand is die op de hulp van de andere mensen moet en mag reke nen, dan is het de missionaris. Pater v. d. Slobben wist dit, pater v. d. Slobben wist ook dat Nederland relatief het grootste missieland is van de wereld en daarom durfde hij een beroep te doen op het Pa rochiaal Missie-comité van de St. Jans's parochie. Dit scha kelde, na verschillende ande re vormen van steunverlening overwogen te hebben, de jon gens en meisjes van de H. Kindsheid in. De pater stuur de een verlanglijstje met hon derden artikelen en dingen die hij kon gebruiken en de kinderen togen aan het ver zamelen. In de jongens- en in de meisjesschool lag alles dezer dagen opgeslagen. Wat dat al les was, kunnen we U moei lijk allemaal opnoemen, maar er waren beelden, grote en kleine, kandelaars, schilderij en, platen, gereedschappen, voeballen, zeep, levensmidde len, conserven, kleren, tand pasta, scheermesjes, schoolbe- hoeften etc. etc., van alles was er te vinden. Het parochiëel Missie-comi té heeft verder voor de ver zending zorg gedragen en pa ter v. d. Slobben kan er in zijn missie van Celebes velen blij mee maken. Waalwijk. Tel. 443. VASTENBRIEF 1949 II. De inleiding van het vasten- mandement begint met op te merken, dat, volgens het Schriftwoord, de vrede het werk is van de gerechtigheid. Met deze opmerking zijn onze bisschoppen al direct bij de kern van de brief aangeland. Gerechtigheid immers is niet anders dan rechtvaardigheid en daarover speciaal handelt het schrijven. Ook het doel van de brief wordt er al mee aangeduid: de bevordering van de vrede, i.e. de sociale vrede. Juist uit de grote onrust, die er alom in de wereld bestaat, uit de maatschappelijke woe lingen en de grote spanningen die er zijn, concludeert 't Ne derlands Episcopaat, dat een rechtvaardig evenwicht nog niet is gevonden. Want van een rechtvaardig evenwicht zou vrede het gevolg moeten zijn. Gerechtigheid bestaat er nóg niet en van de scheve verhou dingen die daardoor ontstaan, maken kwaadwillige machten misbruik om de spanningen nog hoger op te voeren. Zij houden iedere verbetering te gen en overstromen de wereld door een vloedgolf van godde loosheid. Ofschoon niet met name genoemd zal het een ieder wel duidelijk zijn dat hier op de eerste plaats het heilloze Communisme bedoeld wordt. Dit is wel zo duidelijk, dat van communistische zijde deze vastenbrief betiteld is als een politiek geschrift. Nu be hoeft men zich over opmer kingen, die van die kant ko men, niet zo druk te maken, maar het is misschien toch goed er even op in te gaan. Een politiek geschrift wordt deze brief genoemd, omdat 't in zijn inleiding een aanval bevat op het Communisme en ook, omdat het sociale wen sen naar voren brengt, die, als ze verwezenlijkt worden, een ernstig nadeel zullen toebren gen aan de Nederlandse Com munistische Partij. Eigenlijk is het enige doel van deze brief dit te doen. Volgens „De Waarheid" dan altijd. Deze brief zou nooit gekomen zijn als het communisme niet zo sterk was geworden in ons „De MUSIS SACRUM. „De Klokken van St. Mary" wordt Zaterdag en Zondag (le Paasdag) vertoond in dit thea ter. Bing Crosby en Ingrid Bergman als pastoor en als moeder overste, vielen bij verschillende critici niet in de smaak en het katholicisme van de geschiedenis doet ook echt Hollywoods aan. Het publiek overtuige ech ter zich zelf. Maandag (2e Paasdag) en Woensdag wordt vertoond „Cobra Woman" een film met Maria Montez, John Hall en Sabu, die zich afspeelt in de sprookjesachtige Oosterse we reld, met geheimzinnige ritten en gevaarlijke toestanden. LUXOR. „Kismet" heet de film die zich afspeelt in het Bagdad van een duizend jaar geleden. Het is het verhaal van kalie ven en groot viziers ,van prin sen, danseressen en schone koninginnen met een interes sante intrige. Mariene Die trich speelt er ook een rol in. „De vrouw met het geschon den gelaat" is de geschiedenis van een mismaakte vrouw die aanvankelijk vijandig stond tegenover de mensheid; maar later door een operatie weer normaal geworden, wordt zij weer menselijk en verijdelt zij een misdaad en begint een nieuw leven. land. Ook weer volgens Waarheid". Dit blad vergeet echter dat de voorschriften van de Chris telijke zedenwet onverander lijk zijn en dat deze voor- het zijn dat in sommige tijden schriften aan de gelovigen worden voorgehouden. Nu kan bepaalde voorschriften meer op de voorgrond gesteld moe ten. worden dan in andere ja ren, omdat het persoonlijk leven van de gelovigen of het maatschappelijk belang dit vordert. Als het laatste geval zich voordoet, kan het heel goed zijn, dat er op politiek terrein gekomen wordt. Meest al zal dit dan zijn, als de poli tiek zich met de kerk bemoeit. Men kan de kerk niet kwalijk nemen dat zij zich dan met de politiek gaat bemoeien. Nu vinden wij voor ons dat laatste toch niet erg en zijn wij het ook ten deze niet eens met de communisten. Bij deze lieden schijnt nog wel erg veel te zijn blijven hangen van de slagzinnen uit het Nationaal- Socialistische Duitsland en uit de bezettingstijd. Toen werd ons immers bijna dagelijks voorgehouden dat de bisschop pen van de politiek hadden af te blijven; men sprak zeer gaarne van een politiek Ka tholicisme. Het is opvallend, dat van deze propaganda ja ren later nog veel is blijven hangen, zoals trouwens van meer propaganda-leuzen. Ook bij overigens goedwillende mensen, die in de bezettings tijd niets moesten hebben van alles wat Duits was, is dit dikwijls het geval. Onbewust wordt men soms nog door die propaganda beïnvloed. Zo is het ook met „de kerk doet aan politiek" en met het „politiek Katholicisme". Als wensen worden uitgesproken op soci aal gebied, als men eist dat voldaan zal worden aan de voorschriften van de sociale rechtvaardigheid, spreekt men van politiek en dat alleen, omdat men vreest dat de ei gen politiek van wanorde en klassenstrijd en terreur zal worden doorkruist en dat het velen duidelijk zal worden „hoe de ware dienst van Chris tus Koning de meest heilzame gevolgen heeft, ook voor de burgerlijke maatschappij". K. H. EXPOSITIE. Van 16 t/m 24 April expo seert in Hotel Verwiel te Waalwijk de Vughtse kunst schilder Jules Verschuuren, lid van de Noord-Brabantse Kunstenaars-Vereniging Je roen Bosch. Drs. J. v. Sleeuwen zal Za terdagmiddag de tentoonstel ling openen. GEVONDEN en VERLOREN. Gevonden: zwarte rozen krans; ceintuur; rechtse zeem leren dameshandschoen; hond; kerkboek; rood geblokte shawl; twee steps. Verloren: blik, inh. rijbe wijs A, nummerbewijs, rijver gunning en belastingkaart; poppenwagen; dameshoedje; rijzweep; boord; varken; shawl; glacé dameshandschoen en gummi kinderlaars. DIEFSTAL. Bij de politie werd onlangs aangifte gedaan van diefstal van een gouden armband horloge en een gouden dames collier. Een nader onderzoek heeft uitgewezen dat een ze kere B. uit Amsterdam die hier werkt, schuldig is aan deze diefstal. Hij bleek echter beide voorwerpen reeds ver kocht te hebben. Het uitvoeren van bagger- werk in het Zuiderkanaal al hier, is tegen 14.000 gegund aan de fa. Ph. v. d. Rijt te Zaandam. „Zo, het is met de 2400. begonnen"; met deze woorden verwelkomde ons de tucht rechter voor de prijzen voor de zitting van Dinsdag j.l. Even tevoren n.l. waren H. en W. v. O. te Waalwijk die de calculatie-voorschriften niet waren nagekomen, ieder be boet met 1200.—, nadat zij afstand hadden getekend op 't recht op hoger beroep. De volgende zaak betrof 't geval tegen Ja. Ma. v. H. te Waalwijk, die van 1 Februari 1947 tot 4 September 1948 van A. K. een huurprijs had ontvangen van 6.50 per week en dat was te hoog, want het prij zenbureau had maar 3.25 goedgekeurd. Om de beklaag de gelegenheid te laten hier tegen eerst hoger beroep aan te tekenen, werd de zaak aan gehouden. A. K. te Waalwijk had 11 paar damesschoenen ver zonden die niet voorzien waren van prijs, terwijl ook het nummer van de fabri kant niet op het geleide- briefje vermeld was. De be klaagde die had willen schik ken, maar dit niet kon om dat zijn briefje verloren was gegaan, mocht nu 55.boete betalen. R. v. L. te Waalwijk, had G. O. pakjes vlees laten ver voeren zonder nota; tevens had hij zult, vet, balkenbrij en rookvlees zonder prijsaandui ding op een voor het publiek zichtbare plaats staan, terwijl hij ook geen prijslijst in zijn winkel had hangen. Hij werd beboet met 75.en publi catie van het vonnis in de krant. Het hielp niet of hij al zei, dat hij de vleeswaren ge woon in zijn winkel, die tevens werkplaats was, had staan. P. v. H. te Waalwijk had kalfs-overleer verkocht aan A. P. uit Sprang-Capelle voor 2.de voet en dit was ook er naast. Hij had echter geïnformeerd bij een fabrikant en al was hij dan in overtreding, hij had geheel

Echo van het Zuiden | 1949 | | pagina 5