WKSIWÏK KAATSHEUVEL LOON-OP-ZAND r WfSf *WWTff W¥ l*LJ 7 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 2 MEI 1949 7 W] Red. „DE SCHOEN 1949» V u ÊiÉÉétèé&f&AÉÉ v «ais sfo koor onder leiding van de heer Verhulst concerteerde. Zij open de met het Wilhelmus, dat door de menigte in stilte en in eerbie dige houding werd aanhoord. Vervolgens brachten zij nog ten gehore: Heideroosje, 't Is Mei, een middeleeus minnelied, Wij groe ten U, o Koningin, Ons dierbaar plekje grond en tot slot Schoon Lieveke. Het dameszangkoor kon telkens een hartelijk applaus in ontvangst nemen. Hierna trad 't Gemengd Zang koor op, dat eveneens opende met 't Wilhelmus en vervolgens onder een aandachtig gehoor zon gen 't Haesken, Herfst, Ronde dans en tot slot Aan Zee, en dat alles onder leiding van hun direc teur, de heer Jan Nollen. Hierna maakten deze twee zangverenigingen plaats voor de harmonie Apollo, die toen de ki osk beklom om aan de Voksspe- len, die hierna volgden, een mu zikale omlijsting te geven. Aan de Volksspelen werd druk deel genomen. Hier deden voorname lijk onze pontonniers van zich spreken, althans ze deden hun best, maar moesten het vaak en vooral bij touwtrekken tegen de i.'# r KONINGINNEDAG IN WAALWIJK. Koninginnedag is in Waal wijk steeds voornamelijk een feestdag voor de kinderen ge weest; ook dit jaar maakte men hierop geen uitzondering. Misschien heeft men vanwege de eerste verjaardag van Ko ningin Juliana van deze dag iets bijzonders willen maken, want er was over het alge meen in alle wijken geduren de de gehele dag voor de kin deren iets te doen. Het begon 's morgens om 11 uur op het Raadhuisplein, waar de meeste schoolgaande kinderen waren samengeko men. De burgemeester wees in een hartelijke en geestige toespraak de kinderen op de betekenis van deze dag, greep terug naar de Inhuldigings feesten van verleden jaar en gaf een duidelijke uitleg wat de kleuren rood, wit, blauw symboliseren: het rood: de liefde voor gemeente, provin cie, vaderland en koningin; het wit: de vlekkeloze rein heid naar lichaam en ziel; het blauw: de trouw. Hij liet daarna de kinderen een eer biedige vlaggenhulde brengen aan de gevallenen in Indone sië en gaf hen enige mooie lessen mee, met als bekroning van deze welgeslaagde vlag genhulde, het onder leiding van de heer Tini v .d. Heijden gezongen vlaggenlied en een tractatie. Dan begonnen in het Cen trum en v.m. Besoijen in de vroege namiddag de kinder spelen op het R.K.C.- en R.W.B.-terrein, waara.an met het nodige enthousiasme de kinderen aan deelnamen. In v.m. Baardwijk waren er step- en fietswedstrijden in de Baardwijksestraat, waar door de kinderen verwoest om de prijzen gestreden werd. De kleineren stepten, de gro teren reden sprintwedstrijden. Hier won Jan van Mierlo. Alleen was het jammer dat hier een ongeluk de feest vreugde kwam verstoren; één van de jonge deelnemers, het zoontje van de heer v. M. uit de Baardwijksestraat, ver wondde zich aan de as van de step zodanig, dat er een diepe snijwonde in zijn been 't ge volg van was. Nadat eérste hulp was verleend, achtte Dr. Langemeijer, die inmiddels ontboden was, overbrenging naar het Ziekenhuis noodza kelijk. In de St. Antoniusparochie, waar 's morgens de allerklein sten al een filmvoorstelling en een tractatie genoten hadden, bestond het verdere feest voor de kinderen in een optocht die 's Zondags gehouden werd en waaraan St. Crispijn haar medewerking verleende. Eén van de evenementen die een grote belangstelling trokken was ongetwijfeld de gecostumeerde voetbalwed strijd die op het R.K.C.-ter- rein om pl.m. 4 uur gehouden werd. Dré Hamers versloeg hier de grote wedstrijd Ajak kesFijnemoord ,die na een spannend, sensationeel ver loop in een 22 gelijk spel eindigde. Een talrijk publiek heeft zich hier prettig geamu seerd met deze dolle verto ning. Tijdens deze wedstrijd werd gecollecteerd voor het Katholiek Thuisfront, welke collecte de som van 40. opbracht. Hierna had de grote gebeur tenis van de dag plaats, de' wielerronde, waarvoor ook 'n grote belangstelling bestond die over geheel Waalwijk ver deeld was, zodat de samen loop van mensen niet te groot was; alleen bij de finish be stond veel belangstelling. Het eerst startten de „Nieu welingen" van 13 en 14 jaar. Deze reden het pl.m. 8 km. grote traject éénmaal en al burgers afleggen. Het driebeen lopen was een waar vermaak en niet slecht voor de nylonsfabrie- ken, want vele paartjes sneuvel den onderweg op de harde keien van het Marktplein. Na dit alles kwam de gecostu meerde voetbalwedstrijd van de Middenstand tegen het Oranje- Comité, aangevuld met de ge meente-ambtenaren. De teams werden door de harmonie aan hun clublokaal afgehaald en in 't strijdperk gebracht. Vanaf de ki osk werd door een reporter een ooggetuigeverslag aan de onge kend hoge belangstelling gegeven. Geerruidenberg heef 30 April gevierd, zoals het in geen jaren heeft gekend. Het Oranje-comité heeft eer van haar vele werk ge had, want elke groep van de be volking, in welk opzicht ook, heeft genoten, hetgeen mede bleek uit het feit dat de belangstelling van het begin van de dag tot laat in de avond altijd even groot ge weest is. In één woord, 't Oranje feest is voor honder procent ge slaagd, dank zij het harde en vele werk van het comité, doch ook door de volledige medewerking van alle ingezetenen. aanstonds scheidde zich van 't peloton een groep af, die als bestaande uit de beste ren ners werd gekwalificeerd; druppelsgewijs kwamen de meeste hiervan ook als eer ste door de finish, waar we geen sprinten te zien kregen. De uitslag was hier: 1. No. 5 Th. de Peffer; 2. no. 4 J. Kootkar; 3. no. 2 T. den Teuling; 4. no. 16 Lucas van den Houdt; 5. no. 11 J. Mandemakers; 6. no. 12 H. Schoondermark; 7. no. 27 J. Klerkx; 8. no. 22 J. v. Loon; 9. no. 17 Frans Hensen; 10. no, 21 Kees Klein; 11. no. 8 E. v. Engelen; 12. no. 26 Theo Hurkmans. Om pl.m. kwart voor zes startten de ouderen van 15, 16 en 17 jaar. In een vrij hoog tempo van 35 a 40 km. per uur reden de beste van deze renners het lange traject twee maal. Geruime tijd bleef de kopgroep goed bij elkaar, maar na de eerste ronde kwam er reeds enige tekening in de strijd. A. van Es ging op kop, gevolgd door W. Wiesman de grote favoriet; deze wist echter spoedig reeds van Es in te halen en met deze aan zijn wiel legde hij de laatste kilometers in een behoorlijk tempo af. Eenmaal op de Pa rallelweg, zag hij al spoedig dat de zegepalm gemakkelijk te bereiken was. Van Es was uitgereden en deed geen moei te meer de wegsprintende Wiesman te volgen. Met rui me voorsprong ging Wiesman onder luid applaus van de aanwezigen door de finish, ge volgd door v. Es. De overige uitslagen: 3. No. 3 J. v. Boxtel; 4. no. 25 Toorians; 5. no. 16 G. van Es (die nog een sprint won); 6. no. 28 J. de Leijer; 7. no. 24 P. Blom; 8 no. 22 v. d. Broek; 9. no. 7 Kees IJpelaar; 10. no. 2 R. Adriaanse. De wedstrijden waren goed geregeld; de gevaarlijke kruis punten waren door de politie afgezet. En zoals steeds was ook het Rode Kruis ook nu weer paraat; 22 posten waren uitgezet en de renners werd met een Rode Kruis-auto ge volgd. De avond-feestelijkheden zijn ook ale naar wens verlo pen. In v.m. Baardwijk was een filmvoorstelling waar een gro te belangstelling voor was; in het Centrum concerteerde St. Crispijn, na een muzikale rondwandeling, op het Raad huisplein, waar zij voor een niet zo heel groot gehoor en kele aantrekkelijke nummers speelden. In v.m. Besoijen concerteer de Sophia's vereniging uit Loorï op Zand, een harmonie die bij voorbaat verzekerd is van succes en het Gemeng Koor „Hallelujah". Ook hier was de belangstelling maar matig. En toen dit afgelopen was, was het gedaan met de open bare viering van het Konin- ginnefeest. In diverse café's heerste nog lang een gezellige drukte en menig dansje werd gemaakt. Maar in de gure straten was de feestvreugde reeds lang verdwenen, toen de laatste café-bezoekers diep in hun jassen huiswaarts keer den. Bij de vermelding van het programma der feestelijkhe den van 1.1. Zaterdag, is in 't programma van Koninginne dag te v.m. Besoijen, een ge deelte van het programma der Sophia's Vereniging (na de Pauze) niet vermeld. Deze nummers waren aan de omme zijde der copy geschreven en door onze zetter niet op gemerkt. Vandaar de vergis sing, waarvoor onze excuses. DE DON BOSCO-SCHOOL VOOR B.L.O. Gisteren, 1 Mei, was het 12% jaar geleden, dat de Don Bosco-school voor Buitenge woon Lager Onderwijs te Waalwijk werd gesticht. Des tijds hebben wij meermalen op de grote maatschapupelijke betekenis van de vorm van onderwijs gewezen en de re sultaten van de Waalwij kse B.L.O.-school, welke thans 85 leerlingen telt, hebben vol komen aan de verwachting beantwoord. Dit is in de eerste plaats te danken aan de activiteit en de deskundigheid van 't hoofd van de school, de heer C. J, van Roy, die deze functie van af de oprichting heeft ver vuld. Voor die tijd was hij hoofd van een dergelijke school te Helmond; na de be vrijding van het Zuiden werd hij zelfs tijdelijk met de in spectie van deze tak van on derwijs belast. De heer v. Roy is tevens aan de opleidings cursus voor de akte Handen arbeid L.O. te Tilburg ver bonden, een vak, dat op een B.L.O.-school zo'n voorname plaats inneemt en waaraan op een „gewone" lagere school misschien ook wel meer aan dacht zou kunnen worden be steed. Voorzitter en secretaris van het Kerkbestuur van de paro chie St. Jan, dat tevens het Schoolbestuur vormt, kwamen de heer van Roy persoonlijk gelukwensen en wij willen gaarne onze gelukwensen aan de hunne toevoegen en daar in ook de heer H. de Valk be trekken, die vanaf den begin ne als onderwijzer aan de Don Bosco-school verbonden is ge weest. VEDEHOVA. Woensdagavond zal de heer A. C. Leenders een lezing houden over het onderwerp: „30 jaar K.L.M." voor de le den van Vedehova en geno digden in de zaal van Hotel „De Twee Kolommen". Tevens zal de kleurenfilm van de K.L.M. vertoond worden, zo als deze werd opgenomen in het moderne West-Indische bedrijf. DE KATH. GEZINSZORG DEFILEERDE VOOR H. M. DE KONINGIN. De Gezinsverzorgsters van Huize „Ancilla" zijn H. M. Koningin Juliana persoonlijk gaan gelukwensen. Zaterdag morgen zijn ze met een prach tig versierde autobus van Mu- sa-Express naar Soestdijk ge gaan en hebben daar deelge nomen aan het défilé. Gedu rende dat défilé bood elk een bouquetje lelietjes van dalen aan. Daarna gingen de meisjes naar Hilversum, waar ze in de K.R.O.-studio hartelijk werden ontvangen door 't be roemde trio Kris en Kras en Kruimeltje, terwijl ze kennis maakten met Piet Lustenhou- wer en andere radio-groot- heden. De rest van de dag werd ge zellig doorgebracht in Amster dam, het brandpunt van Oranje-feestvierend Neder land. 's Avonds kwamen ze allemaal weer voldaan in Waalwijk terug. RIJWIELPAD PARALLELWEG. Er blijkt enig misverstand te zijn ontstaan omtrent de be stemming van het nieuw aan gelegde pad langs de Paral lelweg tussen Putstraat en Stationsstr. Zowel door fiet sers als voetgangers wordt er gebruik van gemaakt. De po litie deelde ons echter mede dat dit een rijwielpad is voor verkeer in beide richtingen. Dezer dagen zal dit ook door borden worden aangegeven. Dan is het dus verboden op de rijweg te fietsen of op het rijwielpad te wandelen. BAARDWIJKS TONEEL. Zaterdag en Zondag 7 en 8 Mei a.s., zal Baardwijks R.K. Gemengd Toneel een opvoe ring gegeven van het uit het Engels vertaalde toneelstuk „Tot wederdienst bereid", een aardig blijspel met veel ko mische momenten. Aanvanke lijk lag het in de bedoeling dit stuk met Pasen op te voe ren, maar door onvoorziene omstandigheden moest deze opvoering tot genoemde data uitgesteld worden. Intussen heeft Baardwijks Toneel de gelegenheid gehad zich nog beter in het stuk in te werken, zodat we weer iets goeds verwachten, welke ver wachtingen ook gegrond zijn op de prestaties in de laatste uitvoeringen. FEE STB AL. Ter gelegenheid van haar eerste lustrum biedt „The Me lody Band" haar vele vrien den en bekenden een gratis feestbal aan. Blijkens achterstaande ad vertentie zal dit gegeven wor den op a.s. Zondag in zaal „de Lindeboom". Niet alleen vanwege de ver zorging van dansmuziek, maar ook vanwege haar belangloze medewerking voor liefdadig heids-doeleinden heeft „The Melody Band" zich gedurende haar 5-jarig bestaan zeer po pulair weten te maken. ONGEVALLEN. In de Grotestraat tegenover de kerk van St. Jan werd de heer L., die per rijwiel de straat wilde oversteken, door een luxe auto aangereden. Ge lukkig dat de remmen goed in orde waren, zodat de auto di- „EEN SCHOENENSHOW". Nog steeds groeit de deelname aan de Industrie- en Handelsten toonstelling „De Schoen" 1949, die van 23 t.m. 27 Juli a.s. te Kaatsheuvel zal worden gehou den. Thans reeds besdhikt het co mité over een volgeboekte stand ruimte van bijna 1600 m2 voor „Industrie en Handel", waar naast in een gescheiden hal de plaatselijke middenstand uitkomt. Als primeur van een schoenenten- toonsteling zal „De Schoen" 1949 een schoenenshow presenteren. Naast de restauratie wordt een show-cabarettent opgericht met het show-plankier dat in het Kur- haus voor de aldaar in he voor jaar gehouden schoenenshow dien de. De meest geoefende manne quins, onder kundige leiding zijn geëngageerd om de meest bruik bare luxeschoen te demonstreren. Deze „show" wordt ongetwijfeld de grote trekkracht van „De Schoen". Dat van kwaliteits-ge- bruiksschoeisel, zoals het hier vervaardigd wordt, ook elegance en bekoring kan uitgaan, zal aan de voeten der mannequins wor den bewezen. Alle zorg wordt be steed aan de nodige reclame voor deze belangrijke tentoonstelling, die ongetwijfeld de belangstelling van de schoenenmensen uit het gehele land waard zal zijn. Een der meest bekende reclame-bu- reaux uit den lande is de verzor ging van dit precaire, doch hoogst belangrijke deel Van de voorbe reiding opgedragen en zoals we mochten constateren, heeft het comité in zijn keuze niet misge tast. De vakpers is begonnen met zijn volle aandacht aan dit „Schoengebeuren" te wijden. De ontwerpen, door de land schap-architect ingediend en ge projecteerd temidden van het al om bekende „Sport- en Wandel park", belooft iets unieks te wor den. Kosten noch moeiten worden gespaard om iets daar te stellen dat de naam Kaatsheuvel-Loon- opzand tot blijvende herinnering zal maken. Naast het tentoonstellingsbe- stuur in de Industrie, bestaande uit de herenA. J. Wennekes, voorzitter, Drs.' F. A. Groot,swa- gers, secretaris, J. v. d. kloven, ass.-secr., M. Roelofs, penning meester, J. Remmeren, M. van Nieuwstadt, C. P. Vloemans, de Gouw, L. van Loosdrecht en Jac. Smit, is een Industriële ten toonstellingscommissie gevormd, bestaande uit de heren: J. Rem meren, voorzitter; P. Steenbergen, J. van Riel, J. Schalken, H. van Mierlo, P. de Gouw, M. Zwaans en A. Ververs, terwijl de propa- gandacommissie bestaat uit de he ren J, Remmeren, J. van Nieuw stadt, W. Aussems, P. Borsten en A. Ververs, Bisschopswijding te Kaatsheuvel. Naar wij uit zeer goede bron vernemen zal de Zeereerw. Pater Jan Groen van de Missionarissen der H. Familie op '16 Juni (H. Sacramentsdag) in de parochie kerk van St. Jans Onthoofding tot Bisschop gewijd worden. Koninginnedag. Op bescheiden wijze, doch zeer spontaan, werd de eerste verjaar dag van Koningin Juliana ge vierd. Spontaan, want van ieder huis wapperde reeds vanaf de vroege morgen de driekleur en de straat krioelde, al was er dan geen officiële kinderoptocht, van de met oranje gesierde en met vlaggetjes zwaaiende kinderen, en wat is er enthousiaster dan 't me deleven van 't kind in een feest viering. Onder veel belangstelling werden om 2 uur in de namiddag op het terrein van het sportpark ruiterfeesen gehouden van de rij- vereniging, die hierbij bewijzen gaf de ruitersport met ernst te be oefenen. Na deze sportvertoning werd tussen DESK II en WSC II uit Waalwijk een vriendschappelijke voetbalwedstrijd gespeeld onder leiding van scheidsrechter Tim- mers. Het was een aardige verto ning, waarin tegen 't goede spel der Waalwijkers onze jongens toch hun meerderheid wisten te demonstreren. Uit een vrije schop wist Groenendaal DESK de lei ding te geven en ondanks sterk opdringen van WSC wist Kaats heuvel deze voorsprong te behou den. Ook na de rust kwam reet stil stond. De wielrijder kwam te vallen, had wel wat pijn in de rug en een ge scheurde jas, maar overigens lie palles gelukkig af. Tijdens de kinderspelen kwam een kind met step zo danig te vallen, dat het onder geneeskundige behandeling moest worden gesteld en tij dens de Ronde van Waalwijk kwamen er nogal wat val partij tj es, maar zonder ern stige gevolgen. Waalwijk geweldig opzetten, doch uit een mooie voorzet wist Kaats heuvel ondanks dit Waalwijks overwicht' de stand op 20 te brengen. Zelfs de eer kon Waal wijk niet redden, ondanks het harde werken van Blijlevens met zijn jongens. De voorzitter van Kaatsheuvels Belang bracht aan de spelers en ook aan de ruiters dank voor de betoonde medewerking en drukte die in een stoffelijk blijk uit, waarvoor de medewerkers zeer dankbaar waren. Euphonia verscheen tijdens het spel op het veld en bracht door het spelen van enkele nummers n aardige variatie in de sportver toning. Bij de tocht naar huis werd het Oostelijk deel der ge meente op een muzikale rondwan deling verrast, terwijl de harmo nie Apollo in de vooravonduren het Westelijk deel van Kaatsheu vel met zijn massale marsmuziek opvrolijkte. Dodenherdenking Kaatsheuvel. Woensdag 4 Mei zal, zoals elk jaar sedert de bevrijding, een na tionale herdenkingsavond worden gehouden. Alsdan zullen herdacht worden de militairen, de Neder landse strijdkrachten, de zeelie den, de verzetsstrijders, de geal lieerde militairen en diegenen, die vielen, gedurende de jaren van de oorlog. Om half acht zal in de paro chiekerk van St. Jan een herden kingsplechtigheid worden gehou den. Vanaf zes uur wordt ver zocht de vlaggen halfstok uit te steken. Gedurende het luiden der klokken vanaf 19.45 tot 30 secon den voor acht, zal bij de kerk een stoet worden geformeerd, die op trekt naar de Markt. Onder leiding van het bestuur der oudstrijders worden de deel nemers op de Markt rond het mo nument opgesteld en wordt van 8 uur tot 8 uur 2 min. een vol komen stilte bewaard, ter herden king aan hen, die vielen. Een zeer dringend verzoek aan de gehele burgerij, de kinderen inbegrepen, om vooral deze stilte niet te verstoren door spreken, rondlopen of anderszins. Na de 2 minuten stilte wordt door de harmonieën en de zang vereniging toepasselijke muziek en zang uitgevoerd, waarna gedefi leerd wordt voor het monument. Wie zijn piëteit wil tonen in het leggen van bloemen voor het monument, heeft hiervoor de ge legenheid vanaf een uur voor de aanvang der plechtigheid tot het ogenblik dat de stoet op de Markt arriveert. Zonder speciale oproep worden alle verenigingen ver zocht door hunne aanwezigheid hun medeleven te getuigen, want zij die vielen, gaven hun hoogste goed voor God, Vaderland en Ko ningin, dus ook voor „onze bevrij ding". Een zeer vriendelijk verzoek tot de burgerij en de kinderen, niet langs de stoet op de trottoirs mede te lopen, doch in eerbie dige ernst hierbij aan te sluiten en mede op te trekken naar de Markt. Voor de goede gang van zaken gelieve verder zich eenieder te houden aan deze richtlijnen en de eventuele aanwijzingen door de leden der organiserende vereni ging en de politie te geven. Dodenherdenking Berkdijk. Woensdag 4 Mei houdt ook Berkdijk zijn Dodenherdenking, met medewerking van de harmo nie St. Jan en 't Dameszangkoor het geheel onder leiding van de vereniging Berkdijk's Belang. Het programma is als volgt sa mengesteld 6 uur n.m. uitsteken der vlag gen half-stok. 7 uur n.m. H. Kruisweg in de Parochiekerk, waarna stille stoet naar het graf van de Belgische soldaat, waar door de Harmonie een treurmars zal geblazen en door het dameskoor „Wilt heden nu treden" zal gezongen worden. Na het doden appel door de Zeereerw. heer Pastoor van Roos malen zingt het dameskoor het Wilhelmus en worden 2 minuten stilte gehouden, aangekondigd door tromgeroffel en tromslag. Met een treurmars van de har monie wordt gesloten. Voor de goede orde wordt be kend gemaakt, dat het zangkoor, de Harmonie en de genodigden binnen het hek worden verwacht, terwijl de overige belangstellenden zich daar buiten gelieven op te stellen. Tijdens de laatste treur mars krijgt het publiek gelegen heid bloemen te strooien op het graf. Volledige stilte van allen, die hierbij tegenwoordig zijn wordt vanzelfsprekend verwacht. Herwonnen Levenskracht. De „Goede Week Actie" van het plaatselijk comité van Her wonnen Levenskracht bracht in Kaatsheuvel niet minder dan 725.04 op, terwijl daarbij moet worden opgemerkt, dat van Waal wijk uit een gedeelte van het Loons Hoekje bewerkt was. PATER VAN BEEK. We ontvingen onderstaande brief van de Zeereerw. Pater v. Beek, met het beleefd verzoek de ze in de „Echo" te plaatsen, aan welk verzoek we bij deze gaarne voldoen. Semarang, 10 April 1949. Beste vrienden 1 Aan velen van mijn kennissen en missievrienden heb ik bij mijn vertrek beloofd, iets van me te laten weten zodra ik op Java zou zijn aangekomen. Omdat de kring van mijn kennissen en vrienden erg groot is, lijkt me dit de beste weg, een brief in de „Echo". Laat ik U eerst vertellen dat ik een goede reis heb gehad en dat de Oranje me na 3 weken varen, veilig Batavia aan land heeft ge bracht. Toen we in de vroege morgen van 2 Maart Ijmuiden verlieten, was de zee nog erg stormachtig, zodat ongeveer het gehele gezelschap zeeziek werd. Na de H. Mis, die ik gelukkig nog kon opdragen, sloot ik me ook maar bij dit gezelschap aan. Tegen de middag werd de zee echter wat kalmer, en daarna is ze gedurende de gehele reis rustig gebleven. 21 Maart kwam de Oranje in Batavia aan en 24 Maart ben ik per K.L.M. naar Semarang gevlo gen. Ofschoon ik 10 maanden af wezig was geweest, gevoelde ik me temidden van medebroeders en parochianen weer onmiddellijk thuis. De toestand op Java is sedert mijn vertrek naar Holland erg veranderd. Ik bedoel daarmee niet de stad Semarang, waar vrijwel alles hetzelfde is gebleven, maar het gebied buiten Semarang, dus het binnenland, is na de actie weer opengelegd en ook voor ons Missionarissen weer toegankelijk geworden. Dat wil niet zeggen dat we overal in het binnenland reeds veilig kunnen komen en wonen, want op veel plaatsen is het nog erg onrustig en onveilig, maar op andere plaatsen is het weer rustig en normaal geworden. Zo ook in Koedoes en Pati, daar kan het Missiewerk weer be gonnen worden. Reeds na enkele dagen heb ik deze plaatsen be zocht. Koedoes ligt 50 km. en Pa ti 75 km. ten O. van Semarang. De weg er heen is erg slecht, maar de militairen (ik reed met hen mee in een vrachtwagen) houden daar niet veel rekening mee, met een flinke vaart ging het over kuilen en gaten, zodat je nog al eens met je hoofd tegen de kap van de auto botste. Niet erg, pas een goede vacantie ge had, ik kon dus best weer een stootje hebben. In Koedoes vond ik het kerkje onbeschadigd terug, maar verder is alles verdwenen, sacristie to taal leeg, geen kasuifel voor de H. Mis, geen bank voor de school, geen stoel voor de pastorie, zelfs veel katholieken zijn uit deze stad weggetrokken. Sedert enkele we ken heeft Koedoes weer een vas te pastoor, en is hij het werk weer van voor af aan begonnen. In Pati waar ik voor de oorlog 4 jaar pastoor ben geweest, was de situatie ongedeer hetzelfde. Hier vond ik echter nog de meeste van mijn vroegere Kath. Javanen terug. Er gelukkig waren ze nu ze hun pastoor weer in hun mid- 'den hadden. Met aandrang vroe gen ze of ik nu voortaan bij hen zou blijven, 's Morgens las ik voor hen de H. Mis in een par ticulier huis, kerk en pastorie worden n.l. nog gebruikt als po litieschool. Daarna las ik een tweede H. Mis voor onze Holl. Militairen. Omdat het toen juist de dag was van het gouden Priesterfeest van Z.H. de Paus, wilden de Kath. Javanen na de H. Missen een koempoelan (feest- vergadering) houden. Geheel het gezelschap was na de H. Mis ge bleven, en had geduldig zitten wachten op mijn terugkomst. Een van de Kath. Javanen, die naar aanleiding van het Priesterfeest van Z. H. de Paus het woord voerde zei o.a.: In de voorbije jaren, toen we verstoken waren van priesterlijke hulp, hebben we de waarde van dit Sacrament le ren beseffen. Bijna 6 jaren lang was er hier in Pati geen priester om in ons midden het H. Misof fer op te dragen, om ons te on derrichten, om onze zonden te vergeven, om onze kinderen te dopen. Nu U weer hier is, nu be grijpen we wat een weldaad het is een priester blijvend in ons midden te hebben." Ik heb deze Kath. Javanen fo to's laten zien van mijn thuis komst te Kaatsheuvel, ik heb hen verteld over uw medeleven met de missionarissen en uw offer vaardigheid voor het Missiewerk. Beste vrienden, de toestand hier vooral in het binnenland, is nog lang niet wat het zijn moet, wat ik u daarom bij het eindigen van mijn brief nog eens met aandrang vragen wil is: uw bijzonder gebed voor Java, voor onze jongens in Indië en voor ons Missiewerk. Uw dorpsgenoot en vriend, Pater J. VAN BEEK, M.S.F. Agenda. Maandag 2 Mei 8 uur n.m. repetitie Harmonie Apollo. Dinsdag 3 Mei 7.30 uur n.m. repetitie R.K. Par. Zangkoor. Dinsdag 3 Mei 8.30 uur n.m. repetitie Bel Canto voor Doden herdenking. Woensdag 4 Mei 7.30 uur n.m. Aanvang dodenherdenking. Burgel. Stand Loon-op-Zand van 1530 April 1949. Geboren: Henricus A J M zv J M in 't Groen-Klijndijk Johannes 'C J zv J C Laros-Dingemans Ma- rinus J H M zv H W H Brands- Wierex Franciscus J C M zv F J M Michielsen-v Loosdrecht Antonia F M dv J Damen-Bool Antonius W M zv C M Jan- sen-IJpelaar Johannes zv M Snoeren-v Gorkoin Wilhelmus A M zv A L 'M Brands-Huberts Adrianus P W M zv A M den Teuling-Borsten Adriana M L G dv J A Broeders-v Onzenoord Wilhelmina J dv J Hoevenaar- v Beers Wilhelmina G M dv W H Damen-v Wanrooij. Huwelijksaangiften: Charles J Ligtvoet 29 j en Cor nelia J van Riel 30 j Gerar- dus Klijndijk 37 j en Cornelia v d Louw 40 j Jacobus J v Hilst 28 j en Cornelia A v Best 24 j Johannes P G v Wezel 25 j en Johanna W v d Broek 24 jaar. Huwelijken Antonius C G Oomen 30 j. en Lamberta v d Linden 31 jaar. Overleden Josephus J Couwenberg echtg van Antonia C de Man 47 j Maria van Rijswijk echtg van Jo hannes M Laros 63 j Hendrika Adriana Mombers wed van Hu- bertus Cornelius van der Linden 61 j Johanna M van de Graaf echtg van Marinus Jansen 66 j. Vertrokken: H E van Os naar Eethen W Sulsters naar Tilburg C W N G van Helsland naar Waalwijk W J Wassenaar naar Breda J W Knijver naar 's-Bosch A E J. van Loon naar Bergeijk J A v d Pluijm naar Dussen P W M Sanders naar Stein (L.). Ingekomen: B G M Smits van Oldenzaal M H van Woensel van Tilburg F J Schoones van Vught L M Sup van Dongen A J Melief van Hilversum J H j v d Velden van Tilburg M J van Heivoort van Poederoijen P E van Groenendaal van Uden- hout HAP Bannenberg van Tilburg HM van Broekhoven van Tilburg. Vergadering Buurtschap. De buurtschap Kerkstraat, Schoolstraat, Gasthuisstraat hield een algemene vergade ring in café Wijtvliet. Deze vergadering was belegd op verzoek van Loon op Zands Belang, om deze buurtschap al of niet te doen splitsen, of te wijzigen in dusdanige vorm dat in de toekomst op aller medewerking kan worden ge rekend. De heer van Iersel gaf een duidelijke uiteenzetting der toestanden in het verleden, welke niet normaal te noemen waren en minder goede eigen schappen en samenwerking vertoonden. Van de twee voor stellen tot splitsing, werd in stemming gebracht het buurt schap in haar oude vorm te hernemen en het tweedq ge deelte der gasthuisstraat als voorheen op zichzelf een buurtschap tot stand te laten brengen, welk voorstel met de grootste meerderheid werd aangenomen. Naast het bestaande pries terfeest-comité van de Eerw. Heer van Deutekom, werd 'n comité samengesteld uit de heren M. Cools, P. van Leest, H. van Nooye, de Jong en A. Spapens. Hiervan zal de heer M. Cools als afgevaardigde in het comité der viering van 't gouden jubilé der Eerw. Zus ters zitting nemen. Besloten werd alsnog allen in de gelegenheid te stellen hun financiële steun te ver lenen voor het Priesterfeest van de Eerw. Heer van Deute kom, welke op 10 Mei het H. Sacrament der Priesters hoopt te ontvangen. WIELRENNEN. Wereld-stad-programma bij aankomst der ronde-renners te Tilburg. Bij de aankomst der ronde renners op Vrijdag 13 Mei te Tilburg is men er in geslaagd een voorprogramma te doen verrijden, dat met een wereld stad kan concurreren. Arie van Vliet, de wereld kampioen van 1948, zal voor de eerste maal in z'n loop baan te Tilburg starten. Naast hem zullen de prominente baan-figuren uit Nederland optreden. Het wielerminnend Zuid-Nederlands publiek zal kunnen genieten van een grootse strijd op de sintelbaan van het Gem. Stadion te Til burg. Voorts zullen de beste Bra bantse amateur gecontrac teerd worden, die een ploeg- koers zullen betwisten. Dus voor iedereen een nummer met als hoogtepunt de eind spurt der Ronde van Neder land-renners. AAA sa p- SS**- AGENTSCHAP i G. van Boxtel, Schoolstraat 11. Tel. 66. CORRESPONDENTSCHAP J. Tuerlings, Schoolstraat 4 B. Tel. 105.

Echo van het Zuiden | 1949 | | pagina 7