Jpoxt. DELSOGSTmi AIIAAR IN DIE GIMBCE MEUBELS P&iinutae. MEN RAAMSDONR GEERTRUIDENBERG L00N-0P-ZAN0 Geen schoenen, maar W.S.C.-h.K.Q. in Djakja CORRESPONDERTIE, mm 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN DONDERDAG 5 MEI 1949 2 EEN BLIK IN £EN INTERESSANT BEDRIJF Wij vinden het daarom zo verblijdend dat de beweging van de Katholieke Jonge Ar beiders dit probleem nu eens aanpakt. Zij organiseert cur sussen voor kampleiders, cur sussen voor hen die het trek ken willen leren, en kampen voor alle jonge arbeiders die het verlangen hebben om een fijne vacantie door te brengen. Zulk een daad is niet ge noeg te waarderen. En zo zal het ideaal van de K.A.J. „Reddend Christen dom" mede verwezenlijkt kunnen worden. Succes Kajotters. In Waalwijk en trouwens in geheel de Langstraat schijnt het: Rien ne vaut le cuir, in meer dan één betekenis te gelden. Wij zullen niet twisten over de vraag of er niets duurzamers is dan leer, maar tegen de houding als zou er niets meer de belang stelling waard zijn dan leder, moeten wij een kiem protestje laten horen, sinds wij een bezoek brach ten aan de meubelfabriek van Dirks-v. Oers. Ei genlijk is dit bezoek op zich reeds een protest, want het is voortgekomen uit het streven om de aandacht van onze lezende schoenmakers of schoen makende lezers eens op iets anders te vestigen dan op schoen en leder. OOK HIER ZIJN KLACHTEN. Wanneer we dan nog even de leder- en schoenindustrie stellen tegenover de meubel industrie, dan valt ons al da delijk één punt van overeen komst in het oog en wel dat er in beide industrieën klach ten zijn, met dit verschil ech ter, dat ze in de schoen- en lederbranche reeds geruime tijd bestaan en in die der meu bels eerst sinds November van het vorige jaar. Duidelijk wordt hier gede monstreerd de grilligheid der con j unctuurschommelingen,. Waren de eerste tien maanden van 1948 in alle opzichten re delijk goede maanden, in No vember komt ineens de terug slag, en in tamelijk hevige mate. De afname is miniem, de winkels zitten vol en de winkeliers willen eerst hun voorraad kwijt zien te worden. Tot voor kort waren afne mers van 50 of 100 ameuble menten geen zeldzaamheid en nu gaat het per één of twee stuks. Over het algemeen kunnen we ook dit verschijnsel terug leiden tot de geringe koop kracht van het publiek, die in vele industrieën merkbaar is, maar daarnaast moeten we in het oog houden dat vooral in de meubelindustrie ook be langrijke andere factoren deze terugslag bepalen, zoals daar zijn de kleine huizen die er gebouwd worden, de vele ge vallen van in- of samenwo ning etc. Ook met de export is het sterk teruguit gelopen. Fabri ceerde men in 1947 op de meubelfabriek van Dirks- v. Oers in 5 maanden tijd 1000 kamers voor Engeland, thans ligt de export nagenoeg stil. Maar pessimistisch is men niet. NOG NIET GOEDKOPER. Wij vroegen de heer Dirks bij ons bezoek of de meubels nog niet goedkoper zouden zouden worden. Voorlopig nog niet, meende hij, want 't ma teriaal was nog steeds duur. Niettemin doen de concurren tie en soms ook de geldnood de winkelier al aardige spron gen maken; prijzen die be neden de inkoopsprijs liggen zijn geen zeldzaamheid! Wat het materiaal betreft is men nog steeds gebonden aan toewijzingen, aan de distri buering door de regering. De heer Dirks was echter van mening dat er weer hout ge noeg was, zodat de toewijzin gen gerust achterwege konden blijven, behalve voor 't goede vuurhout, dat anders misschien voor andere minder nuttige doeleinden zou wordèn ge bruikt. Momenteel wordt het hout geleverd door Zweden, Tsjecho-Slowakije, Joego-Sla- vië, Hongarije, Frankrijk, Ja pan en andere landen. Het Ne derlandse hout, dat men tij dens de oorlog moest verwer ken, is niet zo geschikt, al waren er stammen onder die voor geen enkele buitenland se soort behoefden onder te doen. HET BEDRIJF. De Dirks-v. Oers-meubel- fabriek bestaat al meer dan 50 jaren; het gouden feest viel tijdens de oorlog, maar ze is tot 1934 in Tilburg gevestigd geweest. 1 Mei j.l. was men 15 jaar in Waalwijk, een jubileumpje dus. Men vestigde zich in de vroegere M.I.W.-fabriek, maar al spoedig moest men tot uit breiding in Oostelijke richting over gaan. Het bedrijf is goed gegaan in de loop der jaren; werkte men vroeger b.v. maar met 35 a 40 man, nu heeft men 85 man personeel. Wij hebben ook een kijkje genomen in het bedrijf. Maar weinig technisch onderlegd als we zijn, moet U van ons geen deskundige 'uiteenzetting ver wachten van het van-boom- tot-bed-proces. Toch heeft het niettemin indruk op ons gemaakt en als we nu op een stoel gaan zit ten, dan horen we weer die lawaai-makende schil-, slijp-, schaaf-, snij-etc. machines, dan ruiken we weer de prik kelende geur van hout en lijm, dan zien we weer de ar beid van 85 mensen, die allen hun aandeel hebben in de tot standkoming van een ameu blement. Het is een buitengewoon in teressant bedrijf met zijn schillerij waar een dikke boomstronk wordt gemeta- morphoseerd tot een enkele milimeters dikke, meters lan ge „lap" hout, hier maakt men de z.g. meubelplaten van; twee van die dunne plakken, een aantal latjes, wat lijm, een hydraulische pers en de meu belplaat is gereed en kan die nen voor deur of iets derge lijks. De meubels worden nooit geheel afgewerkt, voordat ze in het magazijn gaan; zodoen de kan men er altijd nog een drietal verschillende soorten of stijlen van maken. Eerst wanneer de bestelling gedaan is, komen ze weer uit het ma gazijn, worden verder afge maakt, gespoten, gepolitoerd en voor de verzending gereed gemaakt. De winkelier die dus een ameublement, bestelt, kan er altijd van op aan dat het, wanneer hij het krijgt, steeds nog voor minstens een vierde „vers" is. Een mooi staaltje van sa> mengaan vantechniek en ambacht is het beeldhouwen van de Engelse en Gothische meubels. Het grove werk ge beurt met een vernuftige ma chine, maar het „leven", het subjectieve, het persoonlijke, zonder welke eigenschap het product iets doods zou zijn, dat brengt de beeldhouwer er met de hand in. Niettemin is er een enorm verschil tussen de schrijnwer ker van vroeger en de meubel maker van thans. Nu doet een machine van ontelbare toeren per minuut hetzelfde, waar vroeger een heel wat langere tijd voor nodig was Ook hier is ontwikkeling, ook hier moet men of men wil of niet, mee met zijn tijd; men kan het jammer vinden of niet, er is niet aan te ontko men en met gevoel voor ro mantiek alleen vervaardigt men geen ameublement. Wij hebben er in ieder ge val veel interessants en we tenswaardigs gezien en ge hoord en wij hopen er U ook iets van bijgebracht te heb ben. KORTE BERICHTEN. Dinsdagmiddag om half- vijf heeft mevr. Arn. J. d'Ail- ly, ere-presidente van het da mes-comité „behartiging van de loterij voor het zwakke kind", vergezeld door de heer Carel Briels en de overige le den van het comité „Wie wint de pot?" in het paleis Soest dijk de opbrengst van de lo terij in de vorm van een cheque, groot 200.000 aan H.M. de Koningin overhan digd. Inderdaad is oud-gouver neur van Suchtelen Zaterdag ochtend overgegaan tot de door hem aangekondigde hon gerstaking. Sedert Zaterdag ochtend neemt hij niets anders tot zich dan water met wat vruchtensap en thee zonder suiker of meik. Zondagmiddag is de 30- jarige L. Linders uit Helmond met zijn 2 maanden oude ba by uit het raam van de twee de verdieping gevallen. L. werd met een zware schedel basisfractuur in het zieken huis opgenomen, waar hij j.l. Maandag aan de verwondin gen is bezweken. De baby kreeg bij de val geen letsel. Op 2e Paasdag liep ik door het Fort V reedenburgh in Djokja. Zo gewoon te lopen. Waarschijnlijk om een of andere boodschap te. doen bij de tourier of een derge lijk functionaris. Het was mooi weer. De zon koesterde de vuile muren van het fort, waaruit hier en daar nog T.N.1. geurtjes op stegen. De kerkgangers kwamen de hoofdpoort binnen. Allen be laden met een geweer of zoiets.. Zo liep ik daar zonder te ver moeden welk een onheil die mor gen over mijn hoofd zou worden uitgestord. Ik was juist de hoofdingang voorbij, ongeveer bij het gebouw waar de verbinding domicilie houdt, toen er plotseling een luid gehuil uit het huis van dit wufte peleton klonk. „Pelopper". Dat was kennelijk voor mij be doeld. Nu kunnen ze me veel zeg gen, maar pelopper neem ik niet. Dus draaide ik me om in de rich ting van de punt-streep pikken en zei: „Krijg nou iets in je nek, waar is dat nu weer voor". Want deze verbindingsmensen zitten op een zeer strategisch punt, waar de gehele dag mensen langs lopen, die dan prompt ook 't een of an der naar hun hoofden krijgen ge slingerd. Ik had het amper gezegd of de aanwezigen barstten in een har telijk gelach uit. Nog steeds onbewust van het naderend gevaar stapte ik de ga lerij op. Eén van de verbinders hield me toen een krantenknipsel uit „De Stem" voor mijn neus, waarop met grote letters stond: „Voetbalschandaal in Waalwijk „Lees." Enfin ik las en had het vrij spoedig door wat er aan 't hand je was. „De peloppers in Waalwijk zijn behoorlijk actief geweest hè ,,'t Wordt tijd dat je de orde en rust herstelt bij jullie „Heb je 't gehoord? Morgen gaan we de kampong Wolluk zui veren". Zulke uitdrukkingen galmden rond mijn hoofd. En moet moet je daar nou op zeggen. Ik lachtte maar eens als een soldaat met •veertien dagen streng en ver dween. Einde eerste bedrijf. Ik liep door. Beducht op meer dergelijke aanvallen. Een kok fietste me voorbij. „Zo sniper, is Waalwijk al heroverd". ,Val in mekaren", antwoordde ik. 1 Ik liep een kamer binnen en verwachtte weer een stortvloed. Want een gerucht is even snel een onderdeel door als eenzelfde ding in Nederland. „Ha, daar is één van de primi tieven". Ik zei maar niks. „Hebben ze bij jou thuis ook nog gesniperd, Simon?" „Ja, de huishoudster heeft in het portiek in hinderlaag gelegen" „Dus 't is toch ling geweesl daar. Welke bende opereert er in Waalwijk eigenlijk", kwam het zoetsappig. „De tentara schoenpik", meen de een andere stem. Ook hier ben ik weggelopen. Tot overmaat van ramp loop ik korporaal Adrie Leijtens tegen 't lijf. Hij wist het ook al. „Simon". „Ja „Je. hebt je club ernstig verloo chend man". „Weer iets nieuws, wat heb ik misdaan". „Hoe kun je als W.S.C.-er er toe komen aan een lid van R. K. C. een rondje te geven Hij had gelijk. De vorige dag was sergeant Chris van Delft voor 't eerst bij me op bezoek geweest en dat weerzien hadden, we in de cantine gevierd. „Dan" zei ik „moeten wij sa men nog vechten". „Pas maar op, als we dat doen komt er in Nederland in de krant dat er twee Nederlandse onder delen elkaar bevochten hebben, daar zijn ze als de kippen bij te genwoordig". Toen hebben we samen ook maar een glaasje gedronken. SIMON. NATUURLIJK EN KUNSTMATIG BROEDEN. Keuze der Broedeieren. Het spreekt vanzelf dat ie der zal trachten te fokken van de meest productieve die ren. Nu is het niet zo eenvou dig om de eieren van de beste dieren uit te zoeken. Hiervoor is maar één weg en dat is con troleren op de leg met behulp van controle-nesten. Controleert men niet op de leg, dan blijft het raden; wel kan men, wanneer men lief hebber is en tevens goed waarnemer, misschien- een en kele hen opsporen, die boven de anderen uitmunt, maar ze kerheid heeft men niet. Voor broedeieren neme men niet al te grote, maar middelmatige eieren (geen dubbeldooiers) en van goede vorm (niet puntig) en niet ouder dan 10 a 12 dagen. Wenst men bruinschalige eie ren te laten bebroeden, dan kieze men de donkerste scha len uit. Alvorens de eieren onder de kip te leggen, worden ze ge schouwd. Daartoe houdt men ze tegen het lamplicht. De schalen moeten overal even dik zijn. Eieren, die vlekken in de schaal verto nen of een dunne schaal heb ben, worden niet voor broed- ei bestemd, daar deze door gaans onbevrucht zijn. Zijn ze wel bevrucht, dan sterven meestal de kiemen af. Men neme geen broedeieren van dieren, die nog geen jaar oud zijn. Eieren die spoorreis gemaakt hebben, late men eerst een dag rustig liggen. Ik zag een mooi stel kleine kuikens Ze werkten zich juist uit het ei En droogden op, het dons werd prachtig, Heel 't huisgezin was trots en blij. Combinatie VlijmenDrunen. Wedvlucht vanuit Neufville, af stand 151 km. Los 8 uur, eerste duif te Vlijmen 10.25.42, laatste prijswinnende duif te Vlijmen 10.45.47 uur, snelheid eerste duif 1040.10 m. Prijzen als volgt: J. v. Son 1, 38; L. v. Esch 2, 65, 66; G. v. Esdonk 3; Spee 4, 119; J. v. d. Veer 5, 120; G. Sluij- mers 6, 59, 60; G. v. Huiten 7, 106, 116; W. Roestenburg 8, 68; J. Verharen 9, 43; A. v. d. Wiel 10, 24, 129; C. v. Heivoort 11; H. C. de Laat 12, 30, 31, 55, 56, 78; C. Kivits 13, 49, 86, 97; A. Parijs 14, 46, 82; G. de Man 15, 47, 80; Hoven-v. Huiten 16, 81, 92, 94, 121; J. v. Baardwijk 17, 74; Brok-Pulles 18; v. Halder 19, 52, 103; H. Boom 20; L. de Laat 21, 76, 96, 115; Jac. v. Overdijk 22, 108; Blankers 23, 95, 123; Schapendonk 25, 54, 70, 93, 137; M. Pelders 26; Biekens 27, P. v. d. Loo 28, 88; H. v. Huiten 29, 32; A. L. v. Heivoort 33, 57; H. v. d. Heijden 34, 117; L. v. Dom melen 35, 50; M. Pelders 36, 51, 73; Willemse 37, 64; A. v. d. Veer 39, 89, 110, 111; J. v. d, Dungen 40. 121; Klerks 41, 102; Huiten v. Ravesteijn 42; P. Pulles 44, 53, 67, 84, 85, 100, 105, 107, 118, 125, 136; Scherpenburg 45, J. Aarts 48; C. Meesters 58, 132; Gebr. Ravensteijn 61, 124, 135; H. Oosterwaal 62; J. Kivits 63, 128; N. v. Esdonk 69; A. v. Mierlo 71; M. Sluisveld 72; J. v. Beijnen 75; A. v. d. Heuvel 77; H. de Vaan 78, 91; v. Oers 83; M. v. Dal 87; C. v. Boxtel 90; Tiemen 98, 138; H. Pelders 99, 114, 130; W. Ro sen 101; G. Pelders 104; C. Brok 109, 113; Wijkmans 112; M. Ni- cols 126; A. v. Oyen 127; H. Brok 131, v. d. Plas 133; Heeffer 134. De Biljartclub „De Stoot troepen" besloot een geheel nieuw reglement samen te stellen, waar door een betere huishoudelijke re geling mogelijk zal zijn. Op 25 Mei a.s. zal in Concordia een feest- en wedstrijdavond gegeven worden, waarvoor drie prijzen beschikbaar werden gesteld. Een telkenjare terugkomende gast arriveerde Zaterdag j.l. weer in Heusden en betrok de woning, enkele weken geleden reeds voor hem in gereedheid gebracht. Een ooievaarspaar bezette ook thans weer het nest op de bierbrouwerij daarmede weer vele mensen ge ruststellend, want reeds veel span ning heerste er of hij kwam of niet. Maar al is het een vertraag de reis geweest, ze zijn er weer en we hoorden reeds het kinder liedje: „Ooievaar, lepelaar". 30 April: 'Koninginnedag, een oude klank op een nieuwe dag. Vroeger was het Prinsesjesdag. Maar thans vieren wij na haar troonsbestijging, haar verjaardag met oude, bekende klanken: „de- Koningin verjaart, hiep hiep hoe ra!". De jeugd van Heusden bracht des morgens een zanghulde aan Burgemeester 'van Delft, welke gevolgd werd door een toespraak door dhr. A. Nieuwkoop namens het Oranjecomité. Burgemeester v. Delft dankte de schoolkinderen voor hun zang en hoopte dat zij steeds zullen blijven herdenken wat Zij voor ons volk betekent. 's Middags werden de traditio nele kinderspelen gehouden op de Vismarkt, waarna door de groten een oriënteringsrit door Heusden gereden werd. Deze rit die voor de eerste maal gereden werd, mag er zich reeds op beroemen in goe de aarde gevallen te zijn, want de deelnemers waren allen best te vreden met deze wedstrijd, waar bij zij aan de hand van toto's ver schillende bekende punten in ons plaatsje op moesten zoeken. De eerste prijs winnaar der groep van i417 jaar, F. v. Bla- del, hoopt nu al op een volgende rit, om dan weer van de partij te zijn. Voor ouderen was de zelfde wedstrijd uitgeschreven en ook hier was veel animo. Bij hen ging W. v. Wijk Bz. met de eer strijken. Hierop volgde een gecostumeer- de voetbalwedstrijd, die werkelijk de moeite waard is geweest om te zien, jammer dat het op. het ter rein bij de haven zokoud was, waardoor er veel publiek naar huis trok. De beide ploegen A en B speelden gelijk, 3—3, zódat pe nalty's moesten beslissen, waar door de B-ploeg de overwinning behaalde. De/behendigheidsrit voor mo toren, die hierop volgde, werd ge wonnen door dhr. Sprengers, ter wijl dhr. Vos als tweede uit de strijd kwam. Het aangekondigde concert voor muziek- en zangverenigingen werd gewijzigd, zodat alleen het Dub- bel-mannenkwartet een vijftal nummers op verdienstelijke wijze uitvoerde. De muziek trok in- plaats van te concerteren, na de zang van het D.M.K. in optocht door de stad. Al met al is deze eerste Konin ginnedag een bewijs geweest dat een verjongd Oranje-comité altijd weer iets anders op touw kan zetten dan het oude en ons oor te luisteren leggend kunnen we wel zeggen, dat als zij voortgaan zo als ze begonnen zijn, er weer spoedig een feeststemming heer sen zal op de hoogtijdagen die ge vierd worden in verband met ons Oranjehuis. Sommige posten, in moei lijk bereikbare streken in de Archipel, kunnen maar zelden door de aalmoeze niers bezocht worden. Als men door hard werken mogelijkheden voor het be zoek van een geestelijke schiep, getuigt een zeer speciale sfeer van de innig heid waarmee de soldaat dit beleeft. Van de galerij van een half- afgebrand kamponghuis heb ben de soldaten een kleine kapel gemaakt. Het is maar heel eenvoudig, met behulp van palm-bladeren en een op gehangen, vlag, daar boven de plaats waar het altaar zal ko men. Door een sergeant is ge vraagd naar 'zangers en er zijn er vier gekomen. Buiten is het nog donker. Koplampen van een drietons truck verlichten de kleine ruimte voor het huis. Er loopt een soldaat met dekens rond. Hij wil ze op de grond leggen, maar ze besluiten het niet te doen en met de velddekens een gat in de muur te camou- De priester is intussen in één van dsT kamers. Op eén veld bed liggen de Misgewaden. Af en toe komt er een soldaat binnen en knielt voor het kruisbeeld. Ernstig luistert de priester naar de moeilijkhe den van de soldaat le klas en bespreekt met hem de strijd van dit leven. Later komt er een soldaat le klas, de VP- patrouilleband nog om, die straks misdienaar zal zijn. Hij helpt de aalmoezenier. Op de galerij zijn banken gebracht. Er komen' soldaten aan, achter elkaar, als liepen ze patrouille. Ze hebben van nacht in hinderlaag gelegen en zetten hun wapens tegen het hekje van de galerij, knik ken eens als de ogen van hun makkers vragen; „Goed afge lopen?" Dan gaan ze zwijgend zitten. Er is een sergeant bij. Hij is niet katholiek, weten de jongens, maar toch zoekt hij zich ook een plaatsje op de banken. Vóór de Mis be gint, haalt hij nog met moeite een grote revolver uit zijn zak en gooit die bij de andere wa pens. Een soldaat op 't hekje van de galerij schijnt zich bij sluipt ook in de galerij en een dunne, felle streep zonlicht glijdt over het altaar. Lang zaam wordt de straal breder en belicht de figuur van de Priester. Later ook de vlag.. Er zal gepreekt worden van daag. De misdienaar knielt als de Priester het gelaat naar de soldaten wendt. Het is geen moeilijke preek. Je verstaat elkaar zonder woorden reeds. Deze preek gaat over de vreugde van de eerste Hoog mis ónder de atap-overdek- king van de galerij. De ogen van de Priester staan goedig en begrijpend. Het loopt tegen de Paastijd. De soldaten kij ken de aalmoezenier recht in de ogen en lezen daarin een zelfopoffering en naastenlief de. De Communie-uitreiking is een schouwspel van eerlijke, ongekunstelde devotie. De niet katholieke -sergeant heeft het hoofd gebogen, zoals hij an deren dat zag doen. Laat in de ochtend, de H. Mis is al afgelopen, vinden we de aal moezenier in 't wachtlokaal. Hij praat met de mannen en hoort al hun moeilijkheden Een abonné van ons blad. Mededelingen, berichten enz. waarvan ons de inzender niet bekend is, worden nooit opgenomen. Een dergelijke beschuldiging wordt trouwens alleen opgenomen als uw naam er onder staat. Red. Naar wordt vernomen heeft het College van Rijks- bemiddelaars een richtlijn vastgesteld met betrekking tot de arbeidstijd in het particu liere bedrijfsleven op de Na tionale Feestdag. Hierin wordt vergunning verleend om op deze dag om één uur des na middags vrijaf te geven, zon der dat deze vrije middag in mindering zou komen op de jaarlijkse vacantie of snipper dagen. Het bestuur der Stichting „Katholieke Film-Centrale" heeft in de vacature Mr. B. ter Veer benoemd tot direc teur der K.F.C. de heer drs. J. Peters te Breukelen. fleren. Het is de eerste keer dat een priester in deze streek een H. Mis gaat opdragen. Al lang geleden wilde hij komen, maar nu hebben ze de weg hersteld en kan de priester met zijn jeep de mannen be zoeken. Toch is hij te laat. De com mandant van het peleton dat hier ligt, ontvangt hem en wijst hem de kamer waar hij zal kunnen biechthoren. Twee soldaten zien uit de verte toe. Ze hebben wacht en leunen loom op hun geweren. De dag wordt al warm. „Zo'n aalmoe zenier is nou nog nuchter hé?" vraagt de een. De ander ant woordt niet. Hij gaat straks ter Communie en hij heeft zelf ook nog niet gegeten. Drie soldaten laden een zware koffer uit de bestofte aalmoezeniers-jeep. Hij wordt opengeklapt en het blijkt een veldaltaar te zijn. Ze zetten het onder de driekleur neer. dat gebaar plotseling iets te herinneren. Hij tast in de gro te zakken van zijn panterpak en houdt een handgranaat in de hand. Even later ligt het ding naast de geweerkolven Dan begint de H. Mis. De Priester komt binnen. Een sergeant houdt behulpzaam de dekens opzij. De misdienaar liep vanochtend nog patrouil le. Nu draagt hij de Misbel. Er worden kerkboekjes doorgegeven. Ze zijn verfom faaid en al door honderden soldatenknuisten gegaan. Bij elkaar hebben ze misschien al tientallen posten bezocht, tel kens samen met de aalmoeze nier. Het is een gezongen Mis, hier in de stilte van de" tropi sche natuur. Het koor ant woordt ietwat aarzelend op de gezangen van de Priester. Bui ten wordt het warmer. De lucht boven de motorkap van de jeep gaat trillen. De hitte aan. Hij belooft de groeten te zullen doen aan het maatje dat in het hospitaal in de stad ligt. Hij moet een foto mee nemen. „Zijn meisje, stond nog op zijn kist" 's Middags is er Lof. Weer is de galerij vol. Sommigen hebben rozenkransen bij zich, anderen tellen met hun vin gers. Er wordt gebeden voor de soldaten, die nog in het terrein zijn. Na het Rozenhoedje waar schuwt een luitenant met een handgebaar een aantal jon gens. Zacht, om de anderen niet te storen, staan er acht op en verlaten de galerij. Even later passeren ze de wacht op de heuveltop. Ze groeten hem met een eenvou dig handopsteken. De wacht zegt: „Hallo, suc ces hé?" en kijkt dan weer eens naar de galerij, waarin de snel dalende schemering de Godslamp begint te gloeien..., Uitslag Duivenwedstrijd vanuit Neuvilles, 142 Eerste duif 1154 m„ laatste duif 1030 meter. A. Broeders 1, 8, 20; Poorter 2, 16, 35; R. Snijders 3, 15; Jan Da- men 4; A. Smits 5, 9, 11, 34; P. v. Amelsvoort 6, 7, 10, 13, 22, 26, 29, 33; D. Kieboom 12; J. v. On- senoort 14; K. Ligtvoet 17, 18, 31; Fr. Snijders 19, 25; N. Kemmeren 21, C. de Bont 23, 28; Jo Damen 24; Rosenbrand 27; J. Heere 30; N. Olieslagers 32. - Zondag speelde de vereni ging Right-Oh voor een uitver kochte zaal Mijnheer Klaproos, een humoristisch toneelstuk dat zeker in de smaak gevallen is. De decors waren keurig verzorgd door M. Waalwijk, en het behoor lijke spel viel erg op. Right-Oh, dat met dit stuk wilde laten zien dat de vriendschapsband niet al leen op het voetbalveld bestaat, maar dat men ook op ander ge bied iets goeds tot stand kan brengen, kan op een succesvolle avond terug zien. Maandag werd eveneens voor een uitverkochte zaal dit stuk voor het voetlicht gebracht, terwijl het a.s. Zaterdag nog eens voor de kinderen zal worden opgevoerd. Mej. C. Joo- sen verzorgde het muzikale ge deelte van de avond. Op Mei a.s. hoopt de Eer waarde Zuster Geertrudis, in de wereld mej.. Cornelia Zoeterikt, onze oude stadsgenote, haar gpu- den klooster-jubileum te vieren in 't klooster van de zwarte zusters Augustinessen te Dendermonde (België). Het zal deze krasse gouden kloosterlinge op die dag ondanks de verre afstand, niet aan be- lagstelling ontbreken. Opbrengst Paasei-actie. De opbrengst van de Paasei- actie in onze parochie was dit jaar 394.31, wat een prach tig resultaat betekent. Dank zij de gulle bijdragen kunnen, dit jaar wederom een groot aantal zwakke kinderen naar een vacan- tieoord te Eersel worden uitge zonden. Vorig jaar konden niet minder dan 24 kinderen van deze gele genheid profiteren met medewer king der betrokken ouders. Aan allen die voor dit mooie doel bij droegen past hier zeker een woord van oprechte dank. Voetprocessie naar de Zoete Lie ve Vrouw van den Bosch. Traditie getrouw zal ook dit jaar op de tweede Zondag van Mei de jaarlijkse voetprocessie naar den Bosch gaan. De intentie voor dit jaar zal zijn, dat allen moge wedèrkeren tot de ware kerk van Christus. Het vertrek is bepaald op 3.30 uur vanaf het marktplein. Tijdens de bedetocht, zal in Cromvoirt gelegenheid voor de pelgrims zijn te commu niceren. Dauw-trappers. Zondag 1 Mei werd ons dorp in alle vroegte gewekt door de muzikale tonen der Harmonie „Opwaarts" uit Tilburg, welke hun uitstapje naar ons dorp maak te. Na het bijwonen der H. Mis werd aangezeten aan een koffie tafel in café J. v. d. Schoot, ter wijl de Harmonie na de Hoogmis een serenade bracht bij de Zeer Eerw. heer Pastoor Schoenmakers hetwelk zeer geapricieerd werd.

Echo van het Zuiden | 1949 | | pagina 2