KAATSHEUVEL DE REGIONALE BRANDWEER RAAMSDONKSVEER Uit Piëteit voor onze gevallenen GEERTRUIDENBERG 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 9 MEI 1949 2 DE GEMEENTERAAD VAN VLIJMEN BESPREEKT VLIJMEN KRIJGT HUISHOUDONDERWIJS ACCOORD NABIJ IN BATAVIA. „DE SCHOEN" 1949 30-JARIG JUBILEUM BOUWVAKARBEIDERS ST. JOSEPH. - Het feestprogramma van 't 30-jarig bestaan van de Bouw vakarbeidersbond St. Joseph, dat gevierd zal worden op Woensdag 11 Mei, luidt als volgt: 1. Om half negen H. Mis met algemene H. Communie. 2. Na de H. Mis koffietafel in het gebouw der K.A.B., waar verder de dag gezel lig zal worden doorge bracht. 3. Opening door de voorzitter. 4. Barakconcours waaraan prachtige prijzen verbon den zijn. Het avond-programma, met muzikale opluistering van de Rio Band. 1. 6 Uur begint het avond programma met de aanwe zigheid van vrouwen en verloofden. 2. Koffietafel. 3. Korte toespraak door de af gevaardigde van het bonds- bestuur. 4. Rio Band. 5. Vrij program waarbij iedere aanwezige wordt verzocht op de planken te treden. Met ieders medewerking zal het ongetwijfeld een prettige dag worden. MOEDERCURSUS. Vanwege 't Wit-Gele-Kruis zullen in de parochies St. Jan en St. Clemens Moedercursus sen worden gegeven. Belang hebbenden verwijzen wij naar de advertentie in dit nummer, waarin verdere bijzonderhe den over aanmelding, aan vang e.d. zijn vermeld. De deelname is kosteloos. Waar sinds lange tijd ter plaatse geen moedercursus kon wopden gegeven en thans in de afzonderlijke parochies de gelegenheid hiertoe wordt ge boden, mag een talrijke deel name aan deze zeer nuttige onderrichtingen worden ver wacht. VEDEHOVA. Op Woensdag 11 Mei om 8 uur zal in Hotel Verwiel te Waalwijk een causerie gehou den worden over het onder werp: „Vereniging Nederlands Fabrikaat". Deze causerie wordt ver zorgd door de heer W. Beets. Tevens zullen deze avond drie films vertoond worden: 1. Van staalplaat tot aan hangwagen. 2. Van volwaardig fruit tot zuivere vruchtenconserven. 3. Tilburg en omstreken. BUURT VERENIGIN G „BURGEM. SMEELELAAN". 5 Mei 1949 (Nationale Be vrijdingsdag) ging ook voor de jeugd van de Burg. Smee- lelaan niet zonder meer voor bij. Des namiddags had een door de firma J. de Bont, Markt alhier, zeer goed ver zorgde filmvoorstelling plaats. Het gevarieerde programma bleek zowel bij de kleinste dan wel bij de grotere kin deren zeer in de smaak te vallen. Na afloop van deze goed ge slaagde middag werd aan al len nog een heerlijke tractatie verstrekt. Het feest werd, zoals steeds, gehouden bij café Jan Vrij hoeven, waar bereids ook alle medewerking tot het slagen er van werd ontvangen. Afstammelingen van Vondel in Brabant Naar aanleiding van het ar tikel „Afstammelingen van Vondel in Brabant" in het laatste nummeij, kan ik het volgende mededelen: Op 7 Juli 1704 trouwden te Waalwijk voor de pastoor: Judocus van den Vondel, Am- steredammenis, en Jacoba du Bois. In het Waalwijkse „Liber mortuorum" komen voor: 8 October 1721: Jacoba Von del. 26 Juli 1723: Philippus du Bois. 15 April 1741: Anna du Bois. 6 Juni 1743: Adrianus du Bois. Jacoba Vondel kan een dochter zijn geweest van het in 1704 getrouwde echtpaar Joost van den Vondel-Jacoba du Bois, Philippus du Bois is vermoedelijk de vader geweest van Jacoba. Anna du Bois kan een dochter zijn geweest van Philippus, maar evengoed zijn vrouw. Adrianus is waarschijn lijk een zoon geweest. Wie kan over een en ander meer licht verschaffen? Verder is mij nog het vol gende bekend: Op 27 December 1756 huw den te Breda: Jacobus Philip pus van den Vondel (zoon van voornoemd echtpaar Judocus van den VondelJacoba du Bois) en Joanna Jacoba Cou- wenbergh (gedoopt 31 Mei 1734 te Breda als dochter van het echtpaar Joannes Gerar- dus Couwenbergh wanhan- delaar en Antonia Cnaa- pen). Het echtpaar van den Von- del-Couwenbergh maakte 24 November 1758 zijn testament voor notaris Roelants te Bre da. Jacobus Philippus van den Vondel moet omstreeks 1770 zijn overleden. Zijn weduwe hertrouwde met Sieur Corne lls l'Olivier. Op 22 Mei 1790 komt ze als weduwe van laatstgenoemde voor. Bovenstaande gegevens zijn verre van volledig en laten nog ruimte voor tal van vra gen en veronderstellingen. Ik ontleen ze aan mijn aanteke ningen, welke ik terloops maakte bij het verzamelen van gegevens voor mijn eigen genealogie. Van de heer J. v. d. Ham men alhier vernam ik nog, dat omstreeks 1790 nog een an dere afstammeling van Von del te Hilvarenbeek woonde n.l. Alexander van den Von del. Hij moet daar in armelij ke omstandigheden zijn over leden. Wie kan daar meer in lichtingen over verschaffen? G. F. Couwenbergh, Besoijen. (Edele Brabant). Intussen is het jammer dat het bestuur der Buurtvereni ging aanleiding heeft gevon den in de steeds minder wor dende belangstelling van de zijde der buurtbewoners om het bijltje er bij neer te leg gen. Het is niet uitgesloten dat zulks vermoedelijk ook zal betekenen het einde van het bestaan der buurtvereni ging. Mocht deze veronder stelling juist blijken te zijn, dan is het voor de nabestaan den aangenaam te weten dat zij een zachte dood gehad heeft. Het vraagstuk van de regionale brandweer heeft in de ver gadering van de raad van Vlijmen op Vrijdag j.l. een punt van ampele bespreking uitgemaakt. De meeste leden waren het er wel mee eens, enkelen echter maakten bezwaar te gen de kosten die hieraan verbonden waren. De raad besloot onder meer nog medewerking teverlenen aan het inrichten van twee leslokalen voor huishoudon- derwijs aan de Meisjesschool te Vlijmen. Bij de rondvraag werd critiek geleverd op de technische ambtenaar. Verantwoordelijkheid of zuinigheid. Bij de ingekomen stukken be vond zich een regeling voor een Regionale Brandweer voor het gewest Noord-Oost-Brabant en waarbij een 36-tal gemeenten be trokken waren. De kosten voor Vlijmen zouden 1000.^ p. jaar bedragen, terwijl het voorts de bedoeling was in 5 jaren tijd een bedrag van 150.000 bijeen te brengen tot aanschaffing van het materiaal. Vlijmen zou hieraan 45.000 moeten bijdragen. Voor hulpverlening werden dan geen kosten berekend. De heer v. d. Ven kon zich er niet mee verenigen. De regeling kwam hierop neer, dat Vlijmen b.v. Heusden, dat niet zo n goed geoutilleerde brandweer bezat, hulp ging verlenen en bovendien nog 1000.— per jaar zou be talen. De regeling, aldus de voorzit ter, was eigenlijk een aanvulling van wat aan het materiaal van de kleinere gemeenten ontbreekt. Bij catastrophale branden zou Vlijmen evengoed geholpen moe ten worden. Gesteld dat dit niet gebeurde, dan zou het nadeel nog groter zijn dan de jaarlijkse bij drage van 1000. Konden dan de brandweren el kaar niet helpen, zo werd 't een overorganisatie, meende de heer v. d. Ven. Ook wethouder v. Bokhoven zag tegen de kosten op en dhr. v. d. Ven merkte op dat alleen de kleine gemeenten er wel bij zouden varen. De voorzitter wees echter met nadruk op de veranwoordelijk- heid van iedere gemeente t. a. v. de gemeenschap. Wethouder Berkelmans zeide hoe nu reeds bij iedere brand bij' na steeds Den Bosch werd 'gea larmeerd. Nu kostte het geld en wanneer men meewerkte aan de regeling, niet meer. De heer Dekkers wilde 't voor stel nog even verdagen en de heer v. d. Ven verlangde een ge specificeerde exploitatierekening. De heer Werther wees in dit verband o.m. op de gebrekkige watervoorziening, maar de voor zitter deelde mede dat de druk op de waterleiding opgevoerd zou worden. De heer v. d. Meerendonk sneed de kwestie van de brand putten aan, welk punt hij al 'ns eerder ter sprake had gebracht. De volledige plannen hiervoor waren gereed, antwoordde de voorzitter. Alle leden hadden tenslotte aan het debat deelgenomen (en men fluisterde reeds iets van verkie zingspropaganda) toen men ten slotte zich in principe tot de re geling bereid verklaarde, maar voorts besloot nog op nadere de tails te wachten. Met de punten 4, 5 en 6 ging men z. h. st, cccoord. Huishoudonderwijs. Bij het punt dat de medewer king betrof aan de R.K. Meisjes school te Vlijmen tot inrichtng van 2 lokalen voor hushoudon- derwijs, zeid'e de voorzitter dat men na de verdaging van het be sluit op 9 Maart diverse bespre kingen had gevoerd, waaruit bleek dat allen het huishoudon derwijs van voldoende belang achtten. De heer v. d. Meerendonk merkte op dat nu wel duidelijk gebleken was, dat naast 'n land- bouwhuishoudschool een 7e en 8e leerjaar met onderwijs in huis houdkunde! glemakkelijk konden, bestaan. Het grote voordeel ech ter hiervan was het feit dat ieder meisje nu verplicht werd aan dit onderwijs deel te nemen, 't Was van onschatbaar belang. De heer v. Mierlo vroeg waar om in Nieuwkuijk en Haarsteeg dit onderwijs niet gegeven zou worden. Daar was geen ruimte meer voor, aldus de voorzitter. De mogelijkheid bestond echter dat een aantal meisjes uit deze kerkdorpen de lessen in Vlijmen zouden volgen. Tenslotte werd ook dit voorstel aangenomen. Punt 8 behelsde de afwikkeling van de noodwoningbouw en de overname van het rijk. De nood woningen hadden 670.000.-— qekost, nu betaalde men 950.- per woning. Vervolgens besloot men een aantal percelen aan de „Oude Kerkpad" te kopen voor het ge val dat de particulieren geen in teresse meer hadden in het bouw volume en om geen enkele wo ning verloren te doen gaan moest men over voldoende grond kun nen beschikken. De heer v. d. Ven vond deze weg te smal, de voorzitter daar entegen vond hem breed genoeg. Nadat een aantal aanslagen in de hondenbelasting oninvorder- baar verklaard waren en van een aantal aanslagen schoolgeld werd ontheven, kwam men aan de rondvraag. Critiek op ambtenaar. De heer Wijkmans kwam terug op het geval Krol, die zich tijdig in verbinding had gesteld met de technische ambtenaar om zijn woning te mogen verbeteren. Maar deze had aahvankelijk hieraan geen gehoor gegeven, zodat de aan vraag van de heer Krol te laat werd ingediend en werd afgewezen. De heer Wijkmans vond het tpeurig dat een ar beider de dupe werd van de nalatigheid van een ambte naar. Vervolgens vroeg de heer Wijkmans of de Margriet niet als werkobject kon gelden voor werklozen en ten derde waarom er nog steeds niets gedaan werd tot verbetering van de Kerksteeg te Nieuw kuijk. T.a.v. de Kerksteeg zei de voorz., dat men eerst moest afwachten welk bedrag hier voor aan oorlogsschade werd uitgekeerd. Wat de Margriet betreft, was door de betreffende in stanties geadviseerd met de werkzaamheden te wachten tot er geschikte mastplanten waren. De heer v. Mierlo adviseer de het land met Amerikaanse eik te beplanten, welk advies de voorz. met de instanties zou bespreken. Sprekend over het geval Krol, zei hij, dat er meer zul ke gevallen waren. De termijn tot indiening van de aanvra ge was verlengd tot 1 April, zodat de ambtenaar er niet zo'n haast mee hoefde te ma ken. Later echter bleek de minister, niet over voldoende materiaal te beschikken en werden de aanvragen na 31 December afgewezen. De heer Wijkmans wees er nogmaals op dat, als de amb tenaar niet nalatig was ge weest, de heer Krol zijn aan vrage voor 31 Dec. had kun nen indienen. De voorz. zou de ambtenaar een rapport laten schrijven, waarin hij zich kan verdedi gen. De heer v. Over dijk uitte een tweede beschuldiging aan het adres van de technische ambtenaar, die de aanvrage om premie voor woningsplit sing van de heer van Nooye niet zou hebben goedgekeurd. Er was een volledig rap port binnengekomen over deze kwestie, antwoordde de voor zitter, en hieruit bleek dat er geen sprake was van splitsing zoals de betreffende wet dat bedoelde. Nadat nog enkele leden een en ander gevraagd hadden, werd de vergadering gesloten. ARBEIDSBUREAU WAALWIJK. Vraag en aanbod. Worden gevraagd: Een facturist, 17 jaar. Een bezorger. Enige schilders. Enige prima overledersnijders Een serveerster voor Cafetaria Twee vrw. kantoorbedienden, 18 jaar. Diverse vrw. huishoudelijke krachten. Adspirant Mijn-opzichters voor Z.-Afrika. Een gedipl. badmeester. Een gedipl. badjuffrouw. Een werkster voor kantoor. Een cheffin voor stikkerij. Thuisstiksters (met en zonder machine) Bjjtuigers 16/17 jaar. Bieden zicb aan: Een rijwielhersteller. Een modelleur. Een leerling automonteur. Twee schoen-ontwerpers. Diverse krachten voor de on- derwerk-afd. en afmakerij. Een ervaren magazijnbedien de voor schoenfabriek. Boekhouder-correspondent. Een allround hand- en lijn tekenaar. Een vertegenwoordiger. Enige grondwerkers. Een meubelmaker. Een magazijnbediende. Een leerling machine bank werker. Een radio-monteur. Enige landarbeiders. Een dekenruwer. Een aankomende verkoopster. Een jongste kantoorbediende. Aanmelding dagelijks tussen 912 uur v.m. op het Arbeids bureau, Grotestraat 339 te Waalwijk, Tel. 63. Deze bekendmaking is gel dig van 9 t.m. 14 Mei 1949. Het Arbeidsbureau Waal wijk verstrekt ook inlichtin gen aan adspirant-emigranten. ABONNEERT U OP Dn: BLAD Volgens gewoonlijk welin gelichte Nederlandse en repu blikeinse kringen zou de over eenstemming de volgende punten bevatten: 1. Herstel van de republi keinse regering met als terri torium het sultanaat Djokja karta. 2. De sultan zal minister zonder portefeuille in het re publikeinse kabinet zijn. 3. De leden van de republi keinse delegatie zouden als in dividuele personen, na 't her stel van de republikeinse re gering, aandringen op een be vel tot staken van het Vv)ren en eveneens op bijwoning van de Ronde-Tafelconferentie in Den Haag. OOK WERKGEVERS BIJDRAGEN IN WERK LOOSHEIDSVERZEKERING. Volgens de nieuw ontwor pen regeling voor verplichte verzekering tegen de finan ciële gevolgen van onvrijwil lige werkloosheid zullen ook de werkgevers in de kosten bijdragen. Hierdoor is, in te genstelling met de vrijwillige werkloosheidsverzekering, een gelijke verdeling van de las ten over werknemers, werk gevers en overheid verkregen. Daarnaast zal evenwel de «overheid zeer belangrijke be dragen uittrekken voor de te werkstelling van werklozen. Aldus wordtmedegedeeld in de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over 't wetsontwerp betreffende ver plichte werkloosheids-verzeke ring. De regering is niet voorne- mens de kleine zelfstandigen in de thans ontworpen rege ling op te nemen. Wel zullen die personen onder de wet vallen, die niet alleen een ei gen bedrijfje hebben, doch tevens een deel van de week in dienst van anderen wer ken. Al komt de positie van kleine zelfstandigen inderdaad I in sommige omstandigheden wel met die van werknemers j overeen, daarom moet aan hen nog niet zonder meer op de zelfde wijze hulp worden ver leend. De hulpverlening zal integendeel een eigen karak ter moeten dragen. De rege ring heeft evenwel nog geen definitief standpunt ingeno men ten aanzien van de vraag of aan de kleine zelfstandigen in de toekomst op andere wij ze hulp dient te worden ver leend en of daarbij ook een werkloosheidsverzekering een rol dient te spelen. OPENING NIEUWE LEDERFABRIEK TE RIJEN. Op 23 Mei a.s. zal de nieu we her-opgebouwde lederfa- briek „Noord-Brabant" (Di rectie: G. L. M. Ingenhousz en L. J. Uytendaal) officieel wor den geopend. Er zal op die datum een receptie gehouden worden des middags van 14.30 tot 15.30 uur. Er bestaat dan tevens gelegenheid tot geluk wensen van de beide directeu ren, die alsdan gedurende 25 jaren aan het hoofd van de N.V. staan. De „Noord-Brabant" werd op 15 Augustus 1944 door En gelse bommen verwoest. Nieuw wachtlokaal. Met de bouw van een wacht huisje bij de B.B.A.-bushalte aan de overweg is een aanvang ge maakt. Enige tijd geleden kwam een en ander ter sprake in een ge meenteraadsvergadering. Een der gelijke localiteit is onmisbaar voor de vele reizigers die dikwijls met onguur weer stonden te wachten. Het bouwen is gegund; aan de gebr. Lodewikus alhier. Rijdt veilig. Enkele dienaren der wet waren dezer dagen nog laat actief, doch ditmaal met een niet alledaagse bezigheid. Bewapend met kwast en verfpot trokken zij grote lijnen op het kruispunt, voor een betere regeling van het verkeer. Een en ander had nogal bekijks. Maar toch waarderen wij het werk van deze politiemannen, dat zij zelf dit werk ter hand namen, om de beveiliging van de weggebruiker te bevorderen. K.J.M.V. „St. Louis". De K.J.M.V. hield haar club bijeenkomst op 4 Mei. Na ope ning door dë voorzitten en de no tulen kwam de K.J.M.V. biblio theek aan de orde. De leden kun nen gratis over uitstekende boe ken beschikken op allerlei gebied. De tentoonstelling 1949 kwam ter sprake. Verleden jaar mocht dit een zeer groot succes genoemd worden. De grote Middenstand heeft de organisatie er van ter hand willen nemen, doch er wordt gevreesd dat het niet door zal gaan, wegens gebrek aan belang stelling. De K.J.M.V. wil het nochtans proberen en heeft een commissie samengesteld die het een en ander zal onderzoeken voor het welslagen hiervan. Wij wachten het onderzoek dus even af. De K.J.M.V. zal ook met een eigen blad uitkomen. Velen gaven zich op voor het leveren van de kopv. Het eerste nummer zal uit komen op 21 Juni e:k. op de feestavond, van de vereniging. Die dag zullen de nieuwe leden wor den geïnstalleerd. Niets meer aan de orde zijnde, werd de vergadering gesloten met gebed. Scheepvaart. Gedurende de maand April passeerden onder de rolbrug, over de Donge 1595 schepen met een totale inhoud van 220537 ton. Langzaam en moeizaam her stelt ons land en ons volk van de wonden, geslagen in de jongste wereldoorlog, gedu rende de bezetting en bevrij ding. Hoe verder deze jaren van onderdrukking, van angst en verschrikking achter ons ko men te liggen, hoe vager hun beeld wordt en hoe minder ons geheugen vasthoudt. Op zich is dit zo erg niet, indien met het vervagen on zer herinnering aan die moei lijke zware jaren ook maar niet verdwijnt de herinnering aan degenen, die door het brengen van het hoogste offer, hun leven, een onaflosbare bijdrage leverden aan de be vrijding van ons volk, aan 't herstel van vrijheid en recht. De leden van iedere ge meenschap, waarin ook zij eens htm plaats hadden, van gezin of organisatie, van ge meente of staat, dienen bij tijd en wijle hare gevallenen te herdenken, te er,en, in her innering te bewaren, voor hen te bidden naar oud christelijk gebruik. Dat is de zin van alle her denkingsdagen, hetzij deze 'n nationaal karakter draagt bij de jaarlijkse ingekeerdheid van ons volk, hetzij deze ge houden wordt in de familie kring door een simpel gebed voor hen, die vielen. Dat is ook de zin van de monumenten voor de geval lenen En in deze rij van gemeen schappen schaart zich ook ons Brabantse gewest, met het doel om op deze bodem, die ook onze gevallenen zo dier baar was, door het oprichten van een monument de herin nering aan hen levend te houden. Met grote piëteit werd het oudste kerkje van ons gewest met XVe eeuwse toren, welk monumentaal gebouw ons ge slacht verbindt met de komst van het christendom in deze streken, bestemd om daarin als in een kostbaar) kleinood te doen voortleven hunne na gedachtenis. Midden in het monument werd ingericht het Eregraf, de rustplaats van één der geval lenen, afgesloten met een rijk behakte zerk, een kunstwerk van de beeldhouwer Niel Steenbergen en geschenk van het Provinciaal Bestuur. De gebrandschilderde ra men van de glazenier Pieter Wiegersma verhalen ons van het militair en burgerlijk ver zet, van vrede en welvaart on der het Huis van Oranje. De rouwborden van de schrijnwerker Thijs Coolen, waarop vereeuwigd werden onder de wapens van Neder land en Brabant, de namen van de gesneuvelde Brabant se jongens, werden mogelijk door bijdragen van de Bra bantse gemeenten. Zo wordt dit monument be stemd om de gevallenen te eren, tot een hen waardig en voor ons levend monument! Toch zou dit monument nog waardiger kunnen worden en nog luider tot ons kunnen spreken, indien aan de mach tige toren, bekronend en overhuivend het Eregraf van een Brabantse soldaat worde hergeven zijn geluid van wel eer en dan in de schone en nieuwe vorm van een klok kenspel! Als het monument ter ere van onze gesneuvelden teen plaats inneemt in 't hart van het Brabantse volk,dan zal dit klokkenspel er komen door de giften van velen. En dan zal bij ieder bezoek aan dit eregraf en bij iedere herdenkingsplechtigheid dit geschenk yan het Brabantse volk door zijn bronzen geluid helpen bewaren in ons hart de herinnering aan hen, die voor ons vielen! Pastoor G. P. J. Bannenberg, pr. KM Dodenherdenking. Ruim half acht zette zich de lange en uit nagenoeg alle ver enigingen van Geertruidenberg camengestelde stoet voorafgegaan door twee jonge mannen, die een keurig verzorgde krans droegen, in beweging, om langs een haag van halfstok gehesen vlaggen eerbiedig en ingetogen naar het kerkhof te trekken, waar de aan wezigen zich om het aldaar ge plaatste kruis, beschaduwd door de halfstok gehesen nationale driekleur, schaarden. Een diepe stilte viel in, toen de sirene haar angstig geloei liet horen, terwijl de aanwezige pononniers stram in de houding stonden. Hierna werd voor de zielerust der overledenen een gebed gestort, waarna de voorzitter van het Oranje-Comité de krans voor het kruis legde. De Kajotters legden nog een bos met tulpen, terwijl nog een tweede bos tulpen werd gelegd namens de Gemengde Zangvereniging. Niet alleen voor de aanwezige nabe staanden, doch ook voor vele an deren was deze indrukwekkende plechtigheid te veel, doch van de andere kant moge het voor hen een troost zijn dat Geerruiden- berg zijn gevallenen niet vergeet, maar op deze wijze eert. Schuur afgebrand. Donderdagmiddag om 10 over 4 is brand uitgebroken in de schuur van de landbouwer Sinx in de polder te Geertruidenberg. Onmiddellijk werd de comman dant van de brandweer, de heer A. J. du Pont, gewaarschuwd, die terstond de nodige maatregelen trof. Twee minuten later loeide de sirene. De opkomst van de brandweerlieden was zeer groot en spoedig kon worden uitgerukt. Aan dit snelle optreden is het te danken dat het aangrenzende woonhuis behouden kon blijven. De schuur brandde echter geheel af. Bij het blussingswerk dat me de onder leiding stond van de ondercommandant de heer P. Broeders, werd door pontonniers en personeel dat aan de Amer- centrale werkzaam is, de helpen de hand geboden. De schade is aanzienlijk. O.m. gingen enkele landbouwmachines verloren. De burgemeester van Geertruidenberg was op het ter rein van de brand aanwezig. Een 3-jarig jongetje is m een vijver te Dordrecht spe lenderwijs te water geraakt en verdronken. De moeder, die nu haar enig kind verloor, werd verleden jaar getroffen door het overlijden van haar man, die bij de vliegtuigramp in Schotland om het leven kwam. Meer dan één millioen francs boete en 10 maanden gevangenis kregen tezamen 2 Haagse kooplieden in Brugge, die betrapt waren met het smokkelen van diamanten en horloges naar Engeland. „De fundamenten van „De Schoen" 1949 zijn gelegd, met vertrouwen kan verder worden gebouwd." Dit was in 't kort de inhoud van 't resumé, dat de heer Wen- nekes, voorb. van de Tentoon stellingscommissie „De Schoen 1949" aan de complete vergade ring van de diverse subcomité's gaf. Uit dit resumé blijkt, dat er al bergen werk verzet is en met goed resultaat. Spr. bracht dank aan burgemeester Mr. v. d. Heijden, die met enthousiasme de plannen begroet en gesteund heeft, omdat ze zo juist passen in het kader van zijn ideeën, ,,de plaas naar buiten meer bekend heid te geven". Hij dankt de ge meenteraad, die door zijn goed keuring de uitvoering der plan nen heeft mogelijk gemaakt. Als hij dan verder met statis tische cijfers bewijst, dat de ge meente als centrum van de ge hele schoenindustrie nummer 2 is, dat 1/3 van alle arbeidskrachten uit de Langstraat in onze indus trieën werkzaam is, dat hier niet het exhorbant-luxe artikel, doch de degelijke gebruiksschoen ge produceerd wordt, waarop 85% van de Nederlandse bevolking is aangewezen, dan geeft hij hier door een beeld van de te weinig bekende belangrijkheid vian de plaats op industrieel gebied. „De Schoen" zal dé gelegen heid bieden de gemeente de naam te geven die ze waard is. Op gebied van handel ,zal de tentoonstelling door zijn aanbie ding van de nieuwste machines voor de schoenindustre en een overdadig rijke keuze van schoen- fournituren, een openbaring voor velen zijn. Wat daarnaast de Middenstand gaat presenteren in een geheel gescheiden ruime hal, overtreft verre hetgeen de uitstekend ge slaagde KaMiTo destijds liet zien. Er zijn reeds bergen werk ver zet ruime hallen, zowel voor in dustrie en handel als middenstand daarnaast een schitterende res- turatie een showcabarettent met kiosk etc. zijn gehuurd architect de Ruijter uit Tilburg ontwierp een uniek plan van opbouw, dat de volle goedkeurng der commis sie wegdroeg van de gemeente en de diverse gemeentebedrijven is op alle gebied op de vlotste medewerking te rekenen met dé P.T.T. is men tot overeenstem ming gekomen voor een goed in gerichte telefoon-installatie, die zowel het secretariaat als de hal len en resauratie omvatde P.N.E.M. zegde zijn volle mede werking toe door het bouwen van een transformatorhuis en 't aan leggen van een kabel van vol doende capaciteit om zowel de hallen en restauratie als het luna park en de toegangslanen van stroom te voorzien met de BBA lopen onderhandelingen om meer uitgebreide diensten met de om liggende gemeenten, waarvan het gewenste resultaat met gerust hart kan worden tegemoet gezien. Kaatsheuvel, "aldus de voorzit ter, heeft zich opgewerkt tot een industrie-centra, dat zich met trots mag meten met elke andere plaats van de schoenenindustrie. De concurrentie zal komen, doch Kaatsheuvel is zich bewust en 't zal het zijn werknemers bewust weten te maken, dat in de hier geproduceerde schoenen vakman schap en kwaliteit blijvend een grote rol gaan spelen, om bestand te zijn tegen de tijd, die ons te wachten staat. Als de eis tot meer vakkennis dan uiteindelijk mede zal leiden tot het verkrijgen van goed vakonderwijs ter plaatse, dan mag „De Schoen 1949" op zijn grootste succes tezunzien. Dit alles, aldus de voorzitter, met tot achtergrond de vele plan nen, die de burgemeester, in sa menwerking met het gemeentebe stuur en de raad, in het belang van Kaatsheuvél en Loonopzand' zich voorstelt op de duur te kun nen verwezenlijken, legt de orga nisators en alle industriëlen alle verplichtingen op. Spr. brengt dank aan hen, die buiten de in dustrie en hande] staande, reeds hun gewaardeerde medewerking in de voorbereidingen gaven, als de heer Hopman, gemeente-archi tect, de heer Roelofs om zijn fi nanciële adviezen en begrotingen, de heer Tuerlings door zijn me dewerking voor de pers, de heer Drs. Grootswagers met zijn om vangrijk secretariaatwerk, hierin bijgestaan door de heren J. v. d. Hoven, R. Heijs en Mej. Tuer lings, de heren v. Woensel, Bor sten, Boelen, enz. en speciaal de onversaagde Jan Remmeren, voor het vele dat hij deed en het nog meerdere dat hem te wachten staat. Spr. deelde vervolgens mede dat men bezig is van „De Schoen" een stichting te maken. De voor bereidende werkzaamheden zijn reeds zover gevorderd dat dë op- richtingsacte binnenkort gepas seerd kan worden. De voorzitter behandelt dan achtereenvolgens de vastgeselde reglementen en de inschrijvings formulieren, om daarna uitvoerig uit te wijden over de opgezette reslafnecamparjne, die door de Reclamestudio Hengel-Peet uit Hilversum op grootse wijze en zeer doelmatig is opqezet. Met het samenstellen van een ere-comité, waarvan de Hoog- edelGest. Heer Commissaris van de Provincie zich reeds bereid verklaarde het lidmaatschap te aanvaarden, is men eveneens zo goed als klaar. Na dit overzicht van wat ge daan is, wat nog slechts 'n flauw beeld geeft van de werkelijkheid, kwam de heer Wennekes tot de bespreking van wat nog gedaan moest worden. Hij roept dan alle subcommissies op, de hun opge legde aak onverwijld ter hand te nemen en hij rekent op het en thousiasme, waarmede de plan-

Echo van het Zuiden | 1949 | | pagina 2