miSBEUVEL Leo Lorre lieipen Flidclcv Rcidboiit Behangselpapier .WILLIGE FEUILLETON HET RIJDEND MYSTERIE DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 16 MEI 1949 W. v. d. Heijden Zonen Jaarlijkse Spar-vergadering 9). fini D. J. A. v. d. Wiel 18 j. te Waalwijk I. J. A. M. Suer- mondt 24 j. te Uden en A. Devera 22 j. te Waalwijk J. C. v. d. Heijden 35 j. te Loonopzand en M. J. Leijtens 25 j. te Waalwijk P. J- v. Vlimmeren 27 j. en F. M. van Boekei 23 j., beiden te Waal wijk. Gehuwd: H. van Delft 43 j. en J. P. Henkelman 43 j., bei den te Waalwijk. Ingekomen: A. Brouwers van Drunen L. J. G. Wor tel van Rotterdam P. J. A. M. Wierts van Nieuwkoop F. van Schijndel van Vlijmen J. van de Wiel van Dru nen W. P. C. van Rijcke- vorsel van Ossendrecht C. W. N. G. van Helsland van Loonopzand L. C. Out van Leerdam. Vertrokken: J. C. A. v. d. Geld naar Ede M. J. J. van Steensel naar Loonopzand M. A. Moonen naai} Amster dam J. Trots naar Gaaster land. „MIJN ZOONS". Het zijn geen eenvoudige problemen die Arthur Miller heeft opgeroepen in zijn stuk „Mijn Zoons", dat het Rotter dams Toneel Donderdag j.l op de sluitingsavond van het Kunstkringseizoen bracht. Heel het gegeven wordt ge plaatst tegen de achtergrond van de oorlog, van de ideeën die tijdens de oorlog bij de besten werden geboren ener zijds, van het egoïsme, de baatzucht, het streven naar zelfbehoud dat tijdens de oor log bij velen in hevigheid toe nam, anderzijds. Zo was daar Chris, die „terwijl alles kapot ging, zag dat er één nieuw ding ge boren werd. Een soort verant woordelijkheid. De ene mens voor de ander". Daar was zijn meisje Ann, die hem zeer lief had en met hem meevoelde. Aan de andere kant stond zijn vader, Joe Keller, die door het leveren van defecte vliegtuig-onderdelen 21 pilo ten deed verongelukken, die zijn compagnon er van be schuldigde en zelf in de oor log veel geld verdiende; die zijn geweten in slaap suste met de liefde voor zijn zoon: maar die te laf was om de consequenties van zijn daad te dragen. Zijn moeder ,die ook hier van wist en toch kon verder leven; die dacht te weten dat haar vermiste zoon Larry weer terug zou komen en haar le ven zin moest geven met dit idee fixe. Wanneer de idealistische Chris gaat houden van Ann, het vroegere meisje van zijn broer, ontstaat het eerste con flict met zijn moeder, die denkt dat Larry terug zal ko men met haar broer, die ge looft aan de onschuld van zijn vader. Wanneer Chris dan de schuld van zijn vader achterhaalt, be reikt het drama zijn hoogte punt; zijn idealisme, dat ge loofde in de goedheid van zijn vader, die niet bezeten zou zijn door de zucht naar geld en door egoïsme wordt op de proef gesteld en doorstaat die proef. Wij kunnen in enkele regels niet aangeven hoe deze stof door de auteur op zeer, des kundige wijze is behandeld tot "een toneelstuk, van grote waarde; hoe meesterlijk de conflicten zijn geplaatst in de juiste situatie en hoe juist en verantwoord de climax door het geheel loopt. Hoe talent vol en natuurgetrouw de ka rakters zijn getekend en tegen elkaar afgewogen, kortom, het is een buitengewoon gaaf to neelwerk, uiterst kundig van compositie, totdat het schot klinkt dat een einde maakt aan het laffe leven van de vader. Nog zegt de moeder tot haar zoon: „Nu begint voor jou het leven". En dan is het uit. Zo bevredigend de auteur de pro blemen stelde, zo uiterst on bevredigend lost hij ze op. Over de morele kant van de zaak praten we dan nog niet eens. Wij vonden het zeer jam mer dat dit mooie toneelstuk met zijn ernst en zijn levens echtheid en actualiteit zo'n goedkoop einde vond. Intussen hebben we zeer genoten van het mooie spel van Rotterdams Toneel, dat geregiseerd werd door Joan Remmelts, die ook de hoofd rol van Chris speelde. Hun spel boeide, de dramatische spanning wisten ze te accen tueren en relief te geven, de onderscheiden figuren kregen meer verwe door de talenten van dit gezelschap. Tot op zekere hoogte was 't dus een geslaagde sluitings avond van de Waalwij kse Kunstkring. opyrlght Rome ress ->.6sbw Op welk schip sou hij terecht Oekornén znn? Nieuwsgierig gluurde de waard toen hij wat bekomen was van zyn har de val, naar beneden en zag een versa meling gewapende zeerovers, die dret gend stonden te wachten. Even schrok hij, maar toch moest hi] door de zure appel heenbiiten en klem langs de -ast Spoedig stond hij midden in de kring vreemde mannen. Poen sprak een hun- iierd .Wees welkom, V komt zomaar uit de lucht vallen. V bent een tovenaar en wij verzoeken D eerbiedig fle Plaats in te nemen van onzen aanvoerder, van nu af aan bent U onze kapitein'. De waard zag, dat ze nog steeds dra gend keken, maar dat bleek hun ge woonte te zijn. Hij verleide dat van de maan was gekomen en direct het bevel over het kaperschip zou aan vaarden. De plechtigheid werd besloten met het uitreiken van een geducht zwaard. Trots staote de nieuwbakken kapitein het kaperschip rond. zwaaide dreigend met zijn zwaard en keek met he.s ge noegen naai de zwarte zeilen, versierd mei doodskopp: v Hij wreef Z'Ch in de handen. „Da, heb ift 'em toen maat goed gelapt" dacht hij, „ik ben moot aan die twee vreemde snoeshanen ont snapt en heb nu een fijne baan. En het is hier veel beter dan op de maan. Haha, ik rijm" lachte hij in zichzelf. Toen hoorde hij motorgeronk en zag, dat Leo en Lorre met hun vliegtuig na derden. Intussen stond de wind. fel m d" dreggende zeilen en voer het kaper schip snel voort, Wordt vervolgd.) LEERLINGEN-UITVOERING Niet minder dan 34 num mers staan er, op het pro gramma van de uitvoering, die de leerlingen van muziekstu- dio van Boort Dinsdagavond in Musis Sacrum zullen geven. Het programma is naast uit gebreid ook zeer gevarieerd; de meest verschillende com ponisten zijn in zang en piano voordrachten vertegenwoor- digd. Naast solistisch voordrach ten van de, deels jeugdige leerlingen, treedt ook een klein vocaal ensemble op; als bijzonderheid kan nog ver meld worden, dat enkele vio listen van het Waalwij kse Symphonie-orkest, dit gezel schap deze avond zullen ver tegenwoordigen en in een nummer zullen begeleiden. Waalwijk. Tal. 443. RODE KRUIS. Behalve de verzorging van gewonden in oorlogstijd heeft Uw Rode Kruis vele vredes taken, zoals bloedtransfusie, hulpposten langs de wegen, sociale zorg in hospitalen; werklust-genezing van inva lide militairen en burgers, steun en zorg voor onze mi litairen in Indonesië, medi sche hulp aan de getroffen bevolking Indonesië, Moe- dermelkdienst voor ondervoe de zuigelingen, directe hulp bij rampen en grote ongeluk ken ook met kleding, huis raad, voeding, bijstand in het vervoer van gewonden, zieken en invaliden, enz. enz. Alles moet worden bekostigd uit vrijwillige bijdragen. Ook uit Uw bijdrage! Steunt en helpt! GEEFT REPATRIëRENDEN. Met. het s.s. Volendam, dat waarschijnlijk 1 Juni in Rot terdam zal aankomen, zullen de volgende militairen uit de Langstraat naar huis keren: Korp. H. v. Heivoort, Wol- put D 138, Vlijmen en T. Kpl. O.V.W. K. V. C. J. M. Ley- tens, 2e St. Crispijnstraat 43, Waalwijk. Middenstandsorganisatie met moderne begrippen. Paraatheid, strijdlust ren een fijne clubgeest werd in Den Bosch gedemonstreerd op een vergade ring van Brabantse Sparwinke- liers. Hier waren Middenstanders aan het werk die door samenwer king op deze gezonde en moderne basis de handschoen durven op nemen tegen welk Grootbedrijf ook. Dat dit reeds met succes ge- schiedt, vertelde de voorzitter de heer J. G. v. d. Heyden met een hele serie interessante cijfers, waarvan wij alleen maar behoe ven te noemen de 30 omzet stijging die in de eerste drie maanden van 1949 werden bereikt ten opzichte van 1948. „De Middenstand mag en be hoeft geen sociaal probleem te worden" was de conclusie van de heer Hovenier, Sparwinkelier uit Schijndel en Voorzitter van de Nederlandse Kruideniersbond. Leuzen als bloeiende Midden stand is welvaart voor het land, kunnen op zich enige realiteit be zitten, het moet niet nodig zijn, deze naar de voorgrond te schui ven, de Middenstand bezit de macht zichzelf bloeiend te maken en zich zelf Veel beter op de voor grond te brengen door de handen samen te slaan en bij hechte sa menwerking kan machtig veel be reikt worden op gebied van de inkoop, maar ook op gebied van reclame. Om van dat laatste een voor beeld te noemen in De Spar: al leen door samenwerking van een grote groep flinke winkeliers is het mogelijk grootse reclame-ac ties te brengen als gratis Spar- spaarzegels, gratis Spar Bonte Avonden en Kinderfeesten. Een goedgerichte verkooppolitiek zegt de huisvrouw meer, dan oude leuzen, omdat ze in het eerste haar direct voordeel ziet. De heer H. Kemp, Reclamechef van De Spar, dikte dit nog eens extra aan met de uitstippeling van de komende Sparreclames. Daar na bracht de heer M. Middag ook nog eens onder de aandacht van een gretig luisterend gehoor, dat naast alle reclame vooral ook een goed verzorgde moderne winkel van groot belang is en blijft. Na deze zeer interessante spreekbeur ten werden een aantal Sparwin- keliers gedecoreerd om hun 10- jarig Sparlidmaatschap. In totaal zijn er nu 45 Sparwinkeliers in Brabant-Oost die deze decoratie (een zilveren Sparspeld) mogen dragen. 45 mensen die daar zeer zeker trots op zullen zijn. 's Avonds bracht het personeel van de Spargrossierderij o.l.v. de heer Reyner uit Den Bosch op zeer verdienstelijke wijze een aar dig blijspel. Een gezellig bal vormde het slot van deze geslaagde Spardag. hebben verzorgd en het huishou den hebben gedaan, toen de han den van moeder hiertoe niet in staat waren. De mensen die deze hulp heb ben ondervonden, zullen U niet zeggen dat er geen liefde meer is en gelukkig zijn deze mensen velen, gelukkig zijn er reeds velen geholpen kunnen worden, waren er veel meisjes die zich tot dit werk geroepen voelden, die zich gedwongen voelden aan dit die nende werk hun jonge krachten en hun jonge liefde te geven. Zegt dus vooral niet meer dat er geen liefde is. Wij weten echter wel dat er liefde te weinig is, dat niet allen geholpen kunnen worden, die hulp behoeven. De maatschappe lijke verschuivingen hebben in menigerlei opzicht toestanden ge schapen, die zo er de helpende liefde niet omgaat fataal zijn, meer dan ooit is er nu liefde no dig. We hebben vijf jaren van nabij een wereld gekend waarin landen en mensen elkaar in haat ombrachten, waarin de ene mens zich tegoed deed ten koste van een ander, een wereld waarin bij na geen liefde meer kon zijn, waar slechts haat was en egois me. En deze wereld moet weer gezond gemaakt worden, in deze Even plaatjes kijken en dan naar bed. Meisjes die zich geroepen voelen tot het mooie werk der Katholieke Gezinszorg, moeten achterstaande advertentie raadplegen en er naar handelen. 't Is al zo vaak gezegd en neer geschreven, in alle mogelijke vorm, dat het onze wereld ont breekt aan liefde, »aan caritas, die nende en helpendé liefde die zich zelf kan vergetep om hoger mo tieven, „die niet de dingen van zich zelf zoekt" gelijk Paulus zegt. Wij willen niet negatief zijn, wij willen niet Zién naar wat er ontbreekt in de wereld, niet en kel daarheen onze ogen richten, waar liefde had moeten zijn, maar waar zij niet is, waar geholpen moet worden, maar waar het niet gebeurt, waar licht en troost ge schonken moet worden, maar waar deze achterwege blijven. We kennen allemaal de ver schrikkingen waartoe liefdeloos heid voert, de duisternis en haat die er heersen, waar liefde niet is, de grauwe eenzaamheid en de trieste verlatenheid van de mens zonder liefde. We zien te veel echter wat ont breekt, te veel wat verkeerd is, en het mooie, hét goede, dat in het leven is zien we niet. Wij zeggen ér is geen liefde meer onder de mensen, en we zien niet de duizenden mannen en vrouwen, jongens en meisjes, hier wereld moet de liefde weer ge bracht worden, die, met het geloof en de hoop, alleen slechts in staat is de wereld goed te maken. Daar moet idealisme zijn, dat gelooft in de mens, in de toe komst, in de toekomst van de liefde, dat de cynicus tart en de materialist trotseert. Daar moet een jeugd zijn die wil vechten voor het goede, die alleen liefde wil, daden van! lief de. In het raam van deze denkbeel den willen wij het werk van de R.K. Gezinszorg zien en Waal wijk kan zich gelukkig prijzen dat het een opleidingsinternaat voor dit mooie werk in zijn midden kent. Laat het een van de graad meters zijn voor de christelijke caritas in onze omgeving. Laat het echter ook een der graadmeters zijn van de bereid willigheid van onze meisjes, die hier kunnen tonen oog te hebben voor de noden van onze tijd en mee te willen werken, onze tijd beter te maken. Het werk der Ge- zinszorg moet immers zo gezien worden. Laat de christelijke liefde die er in onze streken heerst zich tonen in het werk van vele liefdevolle willige handen. en elders, die in de liefde hun taak zien, die te dienen als hun doel beschouwen; wij zien niet de brandpunten van de liefde, waar zij omhoog slaat als een witte vlam,' niet de kloosters en de zie kenhuizen, niet de caritasinstel- lingen in velerlei schakering, niet de apostelen van liefde die da gelijks rondgaan om licht te bren gen waar donkerte is en hulp en troost waar geleden wordt, niet die ontelbare willige handen die het grote geschenk van de liefde uitdelen aan allen die het behoe ven. „De liefde is vindingrijk zij komt tot ons in vele gedaanten en een van de vormen waarin wij haar hier kennen, is de R.K. Ge zinszorg, een uiting van hetzelfde streven en andere naam voor het zelfde begrip. En nogmaals willen wij niet ne~ gatief zijn en niet wijzen op de plaatsen waar men deze hulp voor het gezin niet kent, maar daar heen de aandacht richten waar zij in haar dienende taak is werk- zaam geweest, waar die willige handen hebben gewerkt en ge sjouwd, waar zij het gezin hebben geholpen, waar zij de kinderen CORRESPONDENTSCHAP^ 4B Tel. 105. AGENTSCHAPG vflD Boxtel Schoolstraat 11. Tel. 66. vindt hij de waardering, die de Om de Marathon-Coupe. VAN DE ECHO VAN HET ZUIDEN EEN OORSPRONKELIJKE AVONTURENROMAN door d'ARGENTY. „Als u even nadenkt, zult u zelf inzien dat mijn maatschapp.j zich gemeenlijk niet met duistere practijken inlaat, dus dat de be doelingen met uw aanstelling tot conductrice juist een eerlijke en wettelijk verantwoorde grond bezitten. Een zeer plausibele en geldige reden voor een volkomen gemotiveerd optreden. „Dat blijkbaar toch in grote geheimzinnigheid en onder het mom van service en dergelijke fraaie leuzen stilgehouden moet worden, omdat het t daglicht niet kan verdragen." „U oordeelt al over de feiten, voor u zelfs kennis hebt kunnen nemen van de eerste de beste ge- gevens. U denkt toch zeker met, dat onze directie spionnen aan wenst te stellen, die de onbelang rijke en onzakelijke gesprekken van eerzame Chinese ambtenaren te harer behoeve moeten afluis teren, wel „Dus toch spionnen merkte ze op. Hij* negeerde die uitlating, „riet is zeker ook nog nooit tot uw hersens doorgedrongen dat er op onze internationale vaak gevaar lijke misdadigers meerijden, wel? Hij pauzeerde even om het effect van zijn woorden te vergroten. Smokkelaars, hotelratten, bank rovers, moordenaars, wapenhan delaars, samenzweerders en echte spionnen." Ze zweeg. „Hebt u er nu enig idee van, welk belangrijk werk een onop vallend en onkreukbaar eerlijk persoon temidden van zo n cos- mopolitisch gezelschap vóórhaar vaderland kan verrichten, juf frouw Lijnders Moet ik soms u, mijn tijdelij ke directie en mijn vaderland ver eenzelvigen Ik geloof hoe langer hoe meer, dat u me gelijk begint te geven en dat ik inderdaad voor spionne zal moeten funge ren. Wie garandeert mij, dat u aan de juiste kant staat en dat ik niet de bemiddelaarster van een geheime organisatie zal zijn Weet uw directie van uw plan nen af en hoe wilt u bewijzen, dat ik mijn vaderland dien en niet iemand anders „Wat die bewijzen betreft... Hij slikte de rest van zijn woor den in, omdat er nadrukkelijk op de deur geklopt werd. Even later stapte een heer binnen, die Lola onmiddellijk herkende als haar andere buurman uit kamer 55 van het hoofdkantoor. De verte genwoordiger grijnsde hem toe „Goed dat je komt, Kareltje, we zaten juist op de bewijzen te wachten". „Goedemorgen, dame en... nou ja, heer" groette de nieuw-aan- gekomene nogal zonderling. Hij nam zijn hoed af, stak de hand uit naar het bevallige figuurtje rin het grijze uöiform en mompelde duidelijk verstaanbaar: „M n naam doet er niet toe, maar aan genaam is het. „Deze meneer vertegenwoor- digt ons vaderland zei Ravebek, „O..." zei het meisje. En ze vergat in de verwarring haar mond te sluiten. „Is ze al ingelicht?" informeer de de met Kareltje aangesproken gast bij de half zittende, half han gende maatschappijman. „Dat is vergeefse moeite zuchtte deze. „Ze hecht niet veel geloof aan m'n goede bedoelin gen, die het daglicht niet kunnen verdragen. Probeer jij het een:,. Je hebt er slag van om met vrou- wen om te gaan. Het vaderland wachtte tot hij een stoel onder zijn zitvlak ge schoven had en stak toen plomp verloren van wal. „Juffrouw Lijnders, we behoe ven nergens doekjes om te win den. Hier hebt u mijn legitimatie als hoofdinspecteur van de Cen trale Inlichtingen Dienst en als u ook dit niet vertrouwt kunt u rechtstreeks het ministerie van binnenlandse zaken opbellen om nadere gegevens. Wij hebben con tact opgenomen met de W.E.B. omdat er geregeld geheimzinnige transporten met deze bussen plaatsvinden. Een internationale bende is bezig cocaine naar Ne derland te smokkelen, en dat in ontstellende hoeveelheden. Ergens onderweg in Europa wordt hel poedft- op alle mogelijke en on mogelijk plaatsen in het chassis en in de carosserie verstopt en op een even duistere, onvindbare plaats binnen onze grenzen wordt het gevaarlijke goedje er uitge haald. Tot nog toe bleven alle naspeuringen van ons tevergeefs. Alhoewel onze agenten meereis den in de bussen, gelukte het hun nog steeds niet de daders te pak- ken te krijgen of hun namen aan de weet te komen. We bezitten slechts een lijst van verdachte per sonen, die in de bewuste bussen of onder verdachte omstandighe den in de nabijheid aangetroffen werden. U weet wat cocaïne is? ,Een geneesmiddel, dat de werkzaamheid van de hersenen verhoogt en de behoefte aan slaap en voedsel vermindert. Precies. Eén van degenen die zich zeer waarschijnlijk met de smokkel daarvan op ons land on ledig houdt, is een Chinees van achtenswaardige kom-af. Hij reist liefst op een diplomatiek paspoort en beroept zich dientengevolge op zijn diplomatieke onschendbaar heid als we één vinger naar hem durven uitsteken. Hij reisde ge regeld met de bus op Stockholm en Parijs, maar nu schijnt hij een nieuwe zet op het cocaïne-schaak- bord te willen plegen. Menees Hsieh-Fu heeft een hele autobus, compleet met bediening en al, bij de W.E.B. gecharterd voor zich alleen. Zogenaamd onder het mom van een dienstreis. De maat schappij vertrouwt het zaakje net zo min als wij en we besloten ge zamenlijk een val op te stellen „Ik begrijp het al glimlachte Lola, „U hebt net zo lang ge zocht naar een geschikte conduc trice tot er iemand gevonden werd met voldoende kennis van zijn taal en nu wilt u mij vragen om hem af te luisteren als hij zicn in een gesprek met een mogelijke reisgenoot verraadt". Ze wendde zich tot de man op de tafel. „Het is dus toch spionnage". „Pardon, eervolle politiedienst repliceerde de vertegenwoordiger. „Het eervolle zie ik er niet van in," zei het meisje. „Ik moet een dubbele rol spelen, iemand in z n gezicht bedriegen en achter zijn rug afluisteren, al z n woorden en daden overbrieven aan derden en uiteindelijk geld opstrijken als ik hem aan de galg gebracht heb. Dank u". „Wilt u daarmee zeggen, dat u weigert?' informeerde Kareltje met hoog opgetrokken wenkbrau- Ze haalde onverschillig haar schouders op. „Ik kan het ook aannemen, maar... wie zegt u, dat ik zelf niet tot die geheime orga nisatie behoor?" Ze genoot van de stilte, die op haar onverwachte woorden volg de. De goede vaderlander, wiens naam er niet mee te maken had, redde zich het eerst uit de im passe. „Dat hebben we natuur lijk laten nagaan" vertelde hij. Doch ze zag aan zijn gezicht dat het niet waar was. V. EERSTE HALTE. Ongedurig ijsbeerde de hoofd inspecteur van de Centrale In lichtingen Dienst in de kleine on getraliede kooi, die in dit kapi tale herenhuis met kantoor-acco- modatie als portiersloge dienst deed. Door de versleten vitrage voor het hoge venster ontwaarde hij een goede bekende van het lange lijstje, dat hij de laatste da gen in zijn zak meedroeg, en hij vroeg Zich in alle ongerustheid af of er dan toch contact bestond tussen die geheimzinnige organi satie én de onwillige conductrice, die boven bij Ravebek haar laat ste instructies ontving. Het exeti- sche poppetje, dat daar buiten te gen een boom geleund de komst van een of andere kennis stond af te wachten, was al meer dan eens onder verdachte omstandigheden gearresteerd en door hem ver hoord. Helaas moest hij haar tel kens bij gebrek aan bewijzen weer vrijlaten. Voor 'n uitverkocht huis, wat de heer Spette van t Hoofdbe- stuur van de N.B.B., iets unieks noemde, dat de grote steden vaak niet bereiken, werden de wed strijden om de Marathon-coupe Vrijdagavond in de Bel Canto zaal te Kaatsheuvel ingezet. Na een kort welkom door de voorzitter der organiserende ver eniging, sprak Burgemeester Mr. v. d. Heijden het officiële ope ningswoord, waarbij hij de jubi lerende vereniging huldigde, om dat de N.B.B. haar de organisatie van een dergelijk concours toever trouwde en K.O.T. ook de moed heeft gehad deze organisatie aan te durven. Daaruit constateert hij dat K.O.T. een vereniging is, die de sport met ernst beoefent. Het verheugt hem, dat zij hierdoor medewerkt om de naam van Kaatsheuvel naar buiten uit te dragen. Hij gaat er trots op, dat de grootmeesters uit de Biljart- sport, mannen met een interna tionale naam, zich verwaardigd hebben het nederig Kaatsheuvel niet te gering te achten om hier hun prestaties te demonstreren. Hij prijst de N.B.B. die als gro- te organisatie deze sport heeft weten te veredelen tot een hoog te, die haar een plaats' van in ternationale naam heeft gegeven. Hij vindt het sympathiek van K.O.T:, dat ze de recette van dit grote gebeuren belangeloos be schikbaar gesteld heeft van het R.K. Thuisfront. Hij eindigt met de beste wensen uit te spreken voor de jubilerende vereniging in dit concours en haar verder ver enigingsleven. De heer J. v. Kemenade, voor zitter der vereniging Kaatsheuvels Belang sluit zich aan bij het voor- woord van de voorzitter van IK.. O. T. in de feestgids, waar deze het een eer voor zijn vereniging noemt deze wedstrijden te mogen organiseren. Hij is overtuigd, dat bij K.O.T. de liefde en toewijding aanwezig is, om het risico, dat een organisatie van een dergelijke omvang eist te dragen. Hij kent. de organisatorische capaciteiten van K.O.T. met de heer Kamp als promotor der Biljartsport in Kaatsheuvel en omgeving en is van 't succes van deze wedstrij den verzekerd. Hij feliciteert K. O. T. en spreekt de beste wensen uit voor 't slagen van dit biljart- festijn. De heer Spetter, Hoofdbe stuurslid van de N.B.B. zegt met schroom het woord op te nemen. Hij dacht Biljartspel te gaan zien, doch hij moet hier sprekers aan horen. Hij brengt namens de N. B. B. dank aan Burgemeester v. d. Heijden, die de wedstrijd offi cieel heeft willen openen. Hij heeft de jaren nog gekend, dat de biljartsport bijna gemin acht werd. Nu opnieuw onder- sport van plaatselijke en provin ciale autoriteiten geniet. Hij waar deert èn de aanwezigheid én de gesproken woorden .van de heer Burgemeester ten zeerste. Hij feliciteerd K.O.T. in zijn voorzitter en biedt zijn beste wensen aan voor de .toekomst. De heer v. d. Kaa. dankt de sprekers en geeft dan enkele kor te aanwijzingen, die het goede verloop van de wedstrijden kun nen bevorderen. Onder leiding van de., heer Andr. Hamers, wordt dan de eer ste ontmoeting gespeeld tussen de heren A. W. C. Jacobs en H. Metz. Als arbiters fungeren dé he ren A. van Cromvoirt en Jac. Passier. Er wordt ancre cadre 47/2 gespeeld op de grote Wil- helmina-match-bilj art, hiervoor beschikbaar gesteld door de heei Salomon uit Amsterdam, die mede aanwezig was. 't Is geen verheffend begin, dat de volle zaal te genieten krijgt. Slechts 'n enkele maal wordt n serie genoteerd. In de aanvang 4951 van Jacobs, die daarna niet meer op dreef komt. Ook Metz is niet in vorm. Slechts 64 z'n hoogste beurt. Uitslag: A. Jacobs 232 pnt. 21 brt. 51 h.s. 11.04 gem. H. Metz 400 pnt. 21 brt. 64 h.s. 19.04 gem. Meer spanning zat in de ont moeting C. de Ruijter P. v. d. Pol. Duurde de eerste partij bijna iy2 uur, de tweede ontmoeting werd door v. d. Pol klaar ge stoomd in goed drie kwartier. Aarzelend in de aanvang ^maak te de wereldkampioen in de 3e beurt 72, in de 6e beurt 'n mooie 109 om in de 8e beurt met n prachtserie van 122 de 400 vol te maken. De Ruijter bracht het slechts tot 'n povere 68 met als hoogste serie 32. C. de Ruijter 68 pnt. 8 brt. 32 h.s. 8. gem. P. v. d. Pol 400 pnt. 8 brt. 122 h.s. 50 gem. TER OPHELDERING. De lezers van de Kath, Radio Gids herinneren zich nog wel de brief, welke ondergetekende, als voorzitter van de K.R.O., op 29 October 1945 van de Aartbis schop van Utrecht namens het Nederlands Episcopaat mocht ontvangen. De onderhandelingen van de Omroepverenigingen met de vertegenwoordiger van de toenmalige regering waren in die dagen, ook voor onze K.R.O., dermate belangrijk, dat ik meende richtlijnen te moeten vragen aan het Nederlands Episcopaat, om daarnaar mijn optreden te kun nen regelen. Ik moge deze brief hier nog eens aanhalen.

Echo van het Zuiden | 1949 | | pagina 2